Het Nationalisme in Oost-Europa steekt de kop op Verzet in Tsjecho-Slowakije [De Jaarvergadering! der Z. L. M. Zeeuws-Vlaamse Industrieën stonden in de belangstelling Minister Van Maarseveen uit Indonesië gearriveerd De Belgische Koningskwestie ZATERDAG 2 JULI 1949. Prijsverlaging licht- en tractorpetroleum Prijsverhoging speciale benzines Franse parachutisten in Engeland omgekomen De ziektegevallen op de „Kota Inten" Begin de dag met IVOKOL De Luchtmanoeuvres In Engeland I De Londense havenstaking TE THOLEN Bezoek der Nederlandse Mij voor Nijverheid en Handel Britse spoormannen stellen actie uit Maatregel tegen vreemdelingen in Tsjecho-Slowakije Vonnissen in Hongarije Officiële publicatie Huisbrandolie voor particulieren en grote gebouwen „Groeiend optimisme in Indonesië" HOOGWATER Frankering bij Abonnement: Terneuzen H J 10 BS V EUW ACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Droog. Droog vrij zonhig weer met voornamel. in de Noordel. provincies enkele overdr. wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordel. wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: DE VRIJE ZEEUW Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks 5e Jaargang No. 1154 Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. nzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Zon Maan Juli. Opk. Ond. Opk. Ond 2 4.24 21.03 11.47 0.03 3 4.25 21.02 13.12 0.15 4 4.26 21.02 14.38 0.27 5 4.27 21.02 '16.06 0.41 6 4.27 21.02 17.45 0.58 7 4.28 21.00 19.01 1.22 8 4.29 21.00 20.16 1.56 9 4.30 20.59 21.14 2.44 10 4.31 20.58 21.54 3.49 11 4.32 20.58 22.22 5.05 Alle dictatoriaal geregeerde landen trachten steeds aan de \ve<reld te tonen hoe krachtig zij inwendrg zijn en hoe eensgezind alle burgers, op enkele rebellen na, achter het regime staan. Op positie tegen de regering is prac- tisch onmogelijk en wordt niet geduld, De buitenwereld tracht men echter tevens voor tc hou den, dat ook niemand opposi tie zou willen voeren. Van tijd tot tijd echter gebeuren ook in deze landen echter dingen, die de we reld genoegdstof 'tot denken ge ven. Een machtig Minister ver dwijnt plotseling van het toneel en wordt vervangen. Even later wordt hrj beschuldigd van land verraad. Een zo stil mogelijke partijzuivering vindt plaats. Tal van lieden, die binnenlands iets betekend hebben verdwijnen in het niet. Deze verschijnselen heeft men in alle dictaturen altijd kunnen waarnemen. Vroeger en nu. Het is de laatste dertig jaar de gelliefkoosde taktiek van het communistische Rusland geweest, die daar ook succes heeft opge leverd, dank zij de aard van het Russische volk. In de nieuwgevormde zoge naamde „volksdemocratieën" in Oost-Europa past men dezelfde methode toe, maar het is de vraag of het succes er even groot ïs. De communistische partijen,. die de volledige macht aan zich ge trokken hebben in Tsjecho-Slowa kije, Hongarije, Zuid-Slavië, Bul garije, Polen en Roemenië, vol gen het voorbeeld van Moskou precies na en staan bovendien geheel onder Russische invloed. Er is echter dit verschil, dat in deze landen de meerderheid der bevolking niet achter de regering staat. Zelfs bij de gehouden ver kiezingen, waar de kliezers niet veel keuze overbleef, kwam er nog een, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrij be hoorlijke oppositie uit de bus. De meerderheid der industrie-arhei- ders zullen in genoemde landen, ondanks de* slechte economische toestandee de regering wel steu nen. Ook zullen er onder de kleine boeren wel enkele zijn, die voor het communisme gewonnen zijn. De grote meerderheid der plattelandsbevolking en der in- tellecitiuëlen, voorzover deze nog over zijn, is echter fel tegenstan der. Daarbij komt de niet te on derschatten tegenstand der Kerk. Over deze laatste heeft in de loop der eeuwen al menig dictator zijn nek gebroken. Maar naast deze ondergrondse oppositie is er het laatste jaar in Oost-Europa een nieuwe oppositie ontstaan, die vooral voor de Rus sen gevaarlijk is. Bedoeld wordt hier het opkomende nationalisme onder de communisten zelve, of zoals het ook genoemd wordt het Titrafeme. Zoals men zich herinneren zal is toet ongeveer een jaar geleden, dat de Zuid-Slavische communis ten-leider, maarschalk Tito, te Moskou in ongenade viel, daar hij geen genoegen nam met de be scheiden rol, die hem was toege dacht bij de opbouw van Oost- Europa. Tito moest namelijk het voedsel en de grondstoffen rege len voor de bestaande industrieën in Polen, Hongarije en Tsjecho- Slowakije. Zijn eigen industrieel programma, dat hij via een vijf jaren» plan wilde uitvoeren werd POST VOOR OPVARENDEN VAN OORLOGSBODEMS. to tegenstelling met eerder verspreide berichten, kan aan opvarenden van aan de vlootma- noeuvres van de Westerse Unie deelnemende Nederlandse oorlogs bodems slechts luchtpost worden verzonden, die uiterlijk 5 Juli des middags om 12 uur gepost moet zijn. Op het adres moet naam, rang, stamboeknummer van de geadresseerde vermeld staan, als mede het schip waarop geadres seerde is geplaatst. In geen ge val "mg op het adres de aandui ding voorkomen: „Marine post kantoor Amsterdam". In verband met de daling van de wereldmarktnoteringen is met ingang van 1 Juli de prijs lichtpetroleum verlaagd met cent per liter en de prijs van tractorpetroleum met 1 cent per liter. Met ingang van 1 Juli j.l. zijn de prijzen voor speciale benzi nes met 0,35 per 100 liter ver hoogd. Dit vindt zijn oorzaak in de verhoging der wereld marktnoteringen. niet belangrijk geacht. Tegen de ze Russische plannen verzette hij zich, doch verzet tegen Moskou wordt niet geduld en dus werden de betrekkingen tussen Rusland en de satellietstaten enerzijds en Zuid-Slavië anderzijds verbroken. De ruzie loopt zeer hoog en de druk op dit land uit Rusland is groot. Niet alleen is Zuid-Slavië met zijn lange kust aan de Mid dellandse Zee een belangrijke strategische factor, doch 't voor beeld van Tito heeft reeds navol ging gevonden in de andere Oost- Europese landen. De Sovjet-Unie doet namelijk hevige pogingen om de economi sche stelsels van Polen, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Bulgarije en Roemenië geheel ondergeschikt te maken aan de eigen economie. Tegen deze pogingen kwamen sommige communistische leiders in deze landen in verzet, daar ook in hun hart het oeroude en aan geboren nationalisme naar boven kwam. Niemand ziet immers gaarne het land, waar men gebo ren en getogen is, door een ander afslachten. De genoemde staten moeten b.v. verschillende produc ten goedkoop aan Rusland leve ren, terwijl dit land deze produc ten dan zelf weer peperduur voor doliars verkoopt. Zelve mogen zij echter nauwelijks handelsbetrek kingen met het Westen aankno pen zonder de hoge toestemming van Moskou. Nog is de Russische macht zo groot, dat die mannen, die Zich tegen Moskou's eisen verzetten en daarnaast toch trouwe com munisten zijn, meedogenloos ver wijderd worden. Zo verging het de Polen Gomulka en Mine, respectievelijk secretaris-generaal van de Poolse communistische partij en vice-premier en minis ter van economische zaken. Zo verging het ook Kostov, vice-pre mier van Bulgarije, generaal Mar- kos, opperbevelhebber van de Griekse rebellen, Ddmitrof, com munistisch leider van Bulgarije. Ook de Hongaren Rajk en Tibor Szonyi worden thans met een aantal anderen beschuldigd van Titoïsme. Zelfs de trouwe en slaafse vol gelinge van Moskou, Anna Pau- ker, minister van Buitenlandse Zaken in Roemenië schijnt in on genade gevallen te zijn, omdat zij buiten medeweten van de Comin- fonm in het buitenland een eigen dollarpotje voor de Roemeense communistische partij had bijeen gegaard. Het is begrijpelijk, dat de Sov jet-Unie met deze taktiek een ge-( vaarlifk en ook dom spelletje speelt. En vooral Tito in Zuid- Slavië is de Russen hierbij een doom in het oog. Want dit land is het enige, dat zich van Rus land niet veel aantrekt en eigen wegen bewandelt. Oost-Europa kijkt met belang stelling en met stille bewondering naar maarschalk Tito, die com munist en toch onafhankelijk is. De indruk die deze houding maakt zal nog aanzienlijk groter wor den, als men ziet dat Zuid-Slavië bovendien nog hulp gaat ontvan gen van Amerika. Het verzoek van Tito om een lening te mogen sluiten in de Verenigde Staten is daar immers niet ongushg ont vangen. De Russen wékken door hun starre, zelfzuchtige houding het nationalistische vuurtjie in de nu nog onderdrukte landen tot steeds meer leven. Elke mogelijkheid om aan de Russische greep te ontkomen zal door landen als Polen, Hongarije en Tsjecho-Slo wakije met beid» handen worden aangegrepen. Vandaar, dat een eventuële val van maarschalk Tito een hevige slag zou toebrengen aan de hoop van millioenen, die hem in stilte bewonderen om zijn durf. Hij heeft het klaargespeeld! Vandaar ook, dat de Russen niets liever zouden willen, dan hem ten val te brengen. Volgens een ooggetuige is bij een van de incidenten, welke zich in de afgelopen dagen op het platteland van Noord-Siowakije zouden hebben voorgedaan een leidende pommunist door een woedende menigte aangevallen, waarbij hij dusdanige verwondin gen opliep, dat hij naar het zie kenhuis moest worden overge bracht. Zijn toestand zou ernstig zijn. Het incident zou voorgeval len zijn, aldus seint Reuters cor respondent Sydney Brookes er bijvoegend, dat hij dit bericht zon der voorbehoud wil aannemen in Cadca aan de hoofdweg naar Polen, naar aanleiding van ge ruchten, dat communisten ter plaatse geschoten hadden op een wegkruis. Van deze laatste ge ruchten kon geen bevestiging verkregen worden, doch het ge volg ervan was in elik geval een heftige demonstratie door de be volking in het centrum van de plaats. Een plaatselijke communistische leider, die klaarblijkelijk was ge komen om het volk te kalmeren, moest, opgejaagd, zijn toevlucht in het huis van een geestelijke zoeken, die hem de rest van de dag onderdak verleende. Toen de communist later het huis verliet, werd hij opnieuw door het volk aangevallen. Onder politiebe scherming werd hij naar de stad gebracht. Vijf Franse parachutisten zijn om het leven gekomen bij een ont ploffing, welke zich Donderdag voordeed op het oefenterrein van een vlootluchtmacht-basio in En geland. A.F.P. meldt, dat nog zes andere Franse parachutisten ern stig- gewond werden. Hoewel nog niet met zekerheid' vast staat, dat de zieken op de „Kota Inten" inderdaad aan pok ken lijdende zijn, heeft de direc teur van de G. G. D. te Rotter dam toch alle voorzorgen geno men. Mocht bij het binnenkomen van het schip inderdaad quaran taine nodig worden geacht, dan zal de quarantaine-inrichting, die de laatste jaren voor t.b.c.-patiën ten wordt gébruikt, worden ont ruimd. Het vraagstuk waar deze t.b.c.-patiënten dan moeten wor den ondergebracht, is in studie. Op een tiental plaatsen in de stad en in de randgemeenten wordt in de komende dagen gelegenheid gegeven zich te laten inenten of herineniten. De G.G.D. te Rotter dam wacht rustig de loop der dingen af, maar raadt toch sterk aan van de gelegenheid tot vac cinatie of revaccinatie gebruik te maken. De correspondent van Reuter heeft van verschillende zegslieden vernomen, dat de bevolking in vele districten uiterst geagiteerd zou zijn. Hoewel talrijke berichten over incidenten de ronde doen, aldus de correspondent, zijn er nog geen aanwijzingen voor een georganiseerd' verzet tegen de regering, die volgens plan haar .programma inzake de kerk uit voert. De Bisschoppen zijn van hun congregaties geïsoleerd en de regering en de door de regering gesteunde katholieke actie nemen de kerkelijke functies over. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. De tweede phase van de „Exer cise foil", de luchtmanoeuvres van de landen der Westeuropese unie en de V.S. ter beproeving van mo demie verdedigingen, werd Don derdagavond afgesloten met ge concentreerde „aanvallen" op de Londense havens. Donderdagmid dag ondernam een. groep van 30 Wellington bommenwerpers de eerste aanval op een vitaal doel wit een olieraffinaderij. Straal vliegtuigen trachtten de aanval te onderscheppen. Twee andere aan vallen op de raffinaderij werden uitgevoerd door Hornets, die straalbommenwerpers en viermo torige Lancasters moesten voor stellen. Amerikaanse superforten troffen andere doelen in het ge bied van Londen. Mosquito's van de Britse lucht macht in Duitsland voerden in formatie van grote hoogte een aanval uit op een auto- en wa penfabriek in Birmingham, die de avond tevoren reeds „ziwaar ge troffen" was. Andere toestellen .hadden als doelwit de Rolls Royce fabrieken te Derby en de Vickers staalfabrieken te Sheffield. Bij de laatste aanvalsvluchten werd het accent van de aanvallen van geringe tot grote hoogte ver legd, waarbij jagers de taktiek van straalbommenwerpers der toe komst nabootsten. Hornets wer den voor het eerst als „.bommen werpers" gebruikt. De Londense havenstaking breidt zich nog steeds uit. Giste ren waren er ongeveer 7500 man bij betrokken en het aantal sche pen, waarop niet meer gewerkt wordt, groeit met het uur. Ook verschillende honderden bootwerkers van de Oost-Indië- havens hebben het werk neerge legd uit solidariteit met de ar beiders, die zeggen uitgesloten te zijn wegens hun weigering om Canadese schepen te lossen. De Minister van Arleid, Isaacs, heeft gisteren in het Lageruis ontkend, dat in de haven van uit sluiting sprake zou zijn,-zoals de «takers beweren. „De werkgevers hebben het vol ste recht om arbeidskrachten aan te nemen met voorkeur naar hun wenselijk of noodzakelijk voor komt," aldus zeide hij. (Ingez. Med.) De Britse Minister van Arbeid, Isaacs, heeft gisteren in het par lement meegedeeld, dat de spoor- mannbn besloten hebben hun ,.langzaam-aan"-actie op te schor ten. De actüe zou Zondag te mid dernacht begonnen zijn. Isaacs deelde mede, dat hij alle bevoegdheden, die het parlement hem had gegeven, zou gebruiken om partijen te helpen tot een re geling te komen. Hij had het vak- fcondsbestuur doen weten, dat de diensten van zijn departement niet zouden worden verleend zo lang het spoorwegpersoneel bij zijn besluit bleef om Zondag in langzaam-an-staking te gaan. Vapr zijn kant had het vakbondsbe- stuur thans meegedeeld, dat het alles zou doen om tot overeen stemming te komen. De Tsjecho-Slowaakse autori teiten hebben maatregelen geno men ter beperking van het vrije verkeer van te lande verblijf hou dende vreemdelingen. .Voortaan moet iedere vreemde ling, die voor meer dan 3 dagen zijn woonplaats verlaat, de poli tie hiervan in kennis stellen. Uit goede bron wordt verno men dat deze week 16 personen, onder wie de directeur-generaal van de Hongaarse spoorwegen, Varga, door een militaire recht bank zijn gevonnist. De voornaamste beklaagden, Varga en drie van zijn medeplich tigen, zouden ter dood veroor deeld zijn. Een gezelschap van ongeveer 170 vooraanstaande industriëlen die Donderdag te Middelburg hadden deelgenomen aan de 166ste Jaarvergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, bracht Vrijdag een bezoek aan het in dustriegebied van Oost Zeeuws- Vlaanderen en wel speciaal aan Sas van Gent en Sluiskil. De ontvangst, van het gezel schap vond tegen het middag uur plaats in de Spiegelglasfa- briek te Sas van Gent, waar door de Directie dezer fabriek een lunch werd aangeboden. De Directeur-Generaal van de Spiegelglasfabriek, Ir. A. H. L. de Bel, heette de gasten in een korte speech harteijk welkom, waarbij hij er op wees, dat nog voor enkele jaren werd beweerd, dat de industrie in Zeeuws- Vlaanderen niets te beteke nen hud Ir. De Bel was er van overtuigd dat dit bezoek de gasten de ge dachte zal bijbrengen, dat er in Oost Zeeuws-Vlaandern wel de- biedt en dat in dit gewest de mogelijkheden tot vestiging van ondernemingen ruimschoots aanwezig zijn, sprak de heer Koch de hoop uit, dat de bezoe kers bij hun thuiskomst de op gedane indrukken zullen uitdra gen en riep hij allen een tot weerziens toe. Tenslotte sprak nog de Voor zitter der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Prof. G. A. Ph. Weyer, die hartelijke woorden van dank sprak, niet alleen jegens de gastheer Ir. De Bel wiens hartewens met dit bezoek in vervulling ging doch ook aan het adres van de Voor zitter van het Departement Zee land. Ir. De Vink, de Directeur van het E. T. I., Drs. Verburg, de Burgemeester van Kruinin- gen en de Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heer Koch. Prof. Weyer verklaarde ten zeerste getroffen te zijn door de wijze van organisatie bij de Jaar vergadering in Zeeland en de daarop volgende excursie, een organisatie, welke in geen enkel opzicht iets te wensen overliet. Spreker gaf de verzekering, dat de belangstelling, welke thans werd opgewekt, goed is besteed en dat hij overtuigd was van terugkeer ponderdagmiddag kwamen uit alle delen van onze provincie reeds deelnemers naar Tholen, w.o. de Hoofdbestuursleden, die hun vergadering te St. Philips- land hadden gehouden. Te 6 uur begaven het Hoofd bestuur der Z. L. M. en het Be stuur van de Kring Tholen en St. Phiiipsland der Z. L. M. zich naar het stadhuis, waar het Ge meentebestuur de gasten ver welkomde. De wnd.-Burgemeester, wethou der Van den Berge verwelkomde de bezoekers en sprak zijn vol doening uit, dat Tholen binnen haar muren de Zeeuwse land bouw, vertegenwoordigd in de Z. L. M. mocht ontvangen. Tho len, zowel de stad als het gehele eiland is nauw verbonden met de landbouw en de steeds voort schrijdende techniek eist van de land- en tuinbouwer, dat zij zich hecht organiseren, want on danks de industrialisatie van ons land zal de land- en tuinbouw steeds een van de fundamenten blijven van ons volksbestaan. Daarom is er voor de Z. L. M. nog een belangrijke taak weg gelegd, namelijk er aan mede te werken, dat enerzijds de pro ductie wordt opgevoerd tot het mogelijke om over de gehele linie te streven naar voorziening in de voedselbehoefte van het eigen land en anderzijds door opvoering van de qualiteit van het product te streven naar een zo belangrijk mogelijke export. Vanuit dit standpunt gezien wenst spr. de Z. L. M. van harte Gods zegen toe op haar arbeid in de jaren die komen zullen. De Algemeen Voorzitter der Z. L. M., Ir. M. A. Geuze, dankte het Gemeentebestuur voor de ontvangst, waarna ook de Vice- Voorzitter van de Kring Tholen en St.'Phiiipsland, de heer C. J. J. Kooijman zijn dank betuigde voor deze officiële ontvangst en voor de ondervonden medewer king bij het organiseren van de ze Landtaouwdagen. Na afloop van de ontvangst ten stadhuize maakten de gasten onder begeleiding van het mu ziekgezelschap „Concordia" een kleine rondwandeling Zo was het eerste gedeelte van deze Landbouwdagen afgelopen. De stroom bezoekers, die de politie Vrijdag te verwerken kreeg was enorm en naarmate het aanvangsuur der Algemene Vergadering naderde werd het verkeer overweldigend. De poli tie, die tot 50 man was versterkt had geen gemakkelijke taak, maar zij bracht het keurig voor elkaar. Tengevolge van het massale bezoek moesten de deelnemers aan de Jaarvergadering over 2 lokalen verdeeld worden. Onder de gasten bevonden zich de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. De Casembroot, en de heer Ir. C. Staff, Directeur-Ge neraal van de Landbouw, en tal van vooraanstaande figuren uit land- en tuinbouwkringen uit onze provincie. Na afloop der vergadering ving de rijtoer over het eiland aan. Hieraan namen niet minder dan 166 auto's en 50 a 60 autobussen, een stoet vormende van onge veer 7 km lengte. De belangstelling hiervoor was overal geweldig en het werd een ware triomftocht voor de Z L M. In ons volgend nummer komen wij hierop nader terug. Voor het stookseizoen 1 Octo ber 1949/30 April 1950 zal voor particuliere verbruikers 4000 li ter huisbrandolie per installatie worden gesteld, met dien ver stande, dat bepaalde categoriën van verbruikers, zoals medici, advocaten en notarissen met praktijk aan huis, voor een toe slag in aanmerking kunnen ko men. Deze toeslag zal voor elk geval afzonderlijk worden vast gesteld, ook voor panden, waar in.verscheidene gezinnen wonen, kan een toeslag worden verleend. Hoófdbewoners van percelen, die voor toewijzing in aanmer king menen te komen, dienen daartoe vóór 15 Juli a.s. een schriftelijk verzoek te richten tot het Rijksbureau voor Aard olieproducten, Bezuidenhoutse- weg 187189, 's-Gravenhage, met vermelding van de olieleve rancier. Beheerders van grote gebouwen en instellingen dienen zich voor een toewijzing van huisbrandolie of andere stookolie eveneens schriftelijk vóór 15 Juli a.s. tot bovengenoemd Rijksbureau te wenden. eeliik snrakp is van inHi,strip een terugkeer naar Zeeuws- ffifi Vlaanderen der bezoekers van deze dag. Na de lunch werd een bezoek zelfs op velerlei gebied Ook Drs. M. C. Verburg, Di recteur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland sprak in dezelfde geest en herinnerde er voorts aan, dat Zeeland veelal op industri eel gebied werd bezien als een quantité négliseable. Spr. wees er op, dat juist vooral in Zeeufws- Vlaanderen belangrijke indu striekansen werden en nog kun nen worden ontwikkeld en in dit verband noemde hij o.m. de kanaalstrook tussen Terneuzen en Sas van Gent en het gebied rondom Hulst. Verder verwees Drs. Verburg naar de door hem samengestelde industrie-alma nak voor Oost Zeeuws-Vlaande- ren, waarvan op de Jaarverga dering aan alle deelnemers een exemplaar was uitgereikt en tenslotte sprak hij de hoop uit, dat deze excursie naar Oost Zeeuws-Vlaanderen contacten zal voortbrengen, waar Zeeland tot in lengte van dagen van zal kunnen profiteren. De Voorzttter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, de heer F. C. O. M. Koch, verklaarde zeer gevoelig te zijn voor de belangstelling, welke door dit selecte gezelschap werd getoond zowel voor de pro vincie als voor deze streek. Spr. memoreerde, hoe tiental len jaren vóór de oorlog Zeeland vrijwel niet werd gekend en spe ciaal Zeeuws-Vlaanderen werd verwaarloosd, niet in het minst door de Regering. Na de bevrijding is er echter een kentering gekomen en is men ook voor Zeeuws-Vlaande ren meer belangstelling gaan tonen. Een dag, als deze, ver heugt spr. ten zeerste en is hij er hoogst dankbaar voor! De heer Koch wees er verder op, hoe de uiterste best wordt gedaan om de industrie in dit gewest nog verder te ontwikke len en hierbij bracht hij hulde aan de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. De Casembroot, die steeds, wanneer het om de belangen van Zeeuws-Vlaanderen gaat, op de bres staat. Ook noemde spreker hierbij de Kring van Industriële Werkge vers der Kanaalzone, die werkt en strijdt voor de belangen der Zeeuws-Vlaamse industriën. Na er nog op t» hebben gewe zen, dat tientallen industriële ondernemers ^euws-Vlaande ren een uitneni|^1;} gebied vin- perspectieven den, dat grop gebracht aan de Spiegelglasfa briek, waarbij de gasten groeps gewijze werden rondgeleid en men onder deskundige voorlich ting de verschillende bewerkin gen van het spiegelglas van na bij kon gadeslaan. Tenslotte werd nog een kort bezoek gebracht aan de terrei nen en het gebouwen-complex der Compagnie Nèerlandaise de l'Azöte te Sluiskil, waar de Di rectie de bezoekers ontving en een thé werd aangeboden. Ook hier heeft het gezelschap zich kunnen overtuigen van de machtige industrie aan het Ka naal van Terneuzen naar Gent. Via Perkpolder werd vervol gens naar Kruiningen gereisd, waar het gezelschap werd ont bonden. Gisterenmiddag kwart over vijf arriveerde pp Schiphol de Con stellation, die Minister Van Maar seveen van zijn eerste reis naar Indonesië terugbracht in het va derland. „Ik heb tot mijn grote vreugde overal in Indonesië een- gezond optimisme aangetroffen", aldus verklaarde de Minister aan de aanwezige vertegenwoordigers van de pers. „Overal heeft men thans het idee op weg te zijn naar de defi nitieve oplossing van het Indone sische probleem. Ik heb geduren de mijn tiendaags bezoek contact gehad met velerlei instanties. Ir. de eerste plaats natuurlijk met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en met de prefederale re gering; voorts met de gedelegeer- I den van de H.V.K. in de verschil- In afwachting van het ant woord der liberalen en socialis ten op de voorstellen van Kabi netsformateur Paul van Zeeland houdt men Zich in politieke krin gen te Brussel bezig met beschou wingen over de verdere ontwikke ling. In het algemeen is men van oordeel, dat vooral de socialisten weinig gevoelen voor besprekin gen in de verenigde wetgevende Kamers over een eventuële op- heffinng van de z.g. verbannings- wet van 1945 waarbij, wordt be paald, dat Koning Leopold het land nfiet mag regeren en waarbij het regentschap wordt ingesteld. In het bijzonder zeggen zij, dat de C.V.P. van haar parlementaire macht misbruik wil maken en het land in een avontuur wil storten. De Katholieken blijken intus sen vastbesloten de thans reeds vier jaren slepende Koningskwes tie tot een oplossing te brengen. Zoals de toestand thans is, heeft de C.V.P. de meerderheid in de Senaat en ontbreken haar nog slechts twee stemmen om ook de meerderheid in de Kamer te ver overen. Mtocht het parlement niet kunnen besluiten de wet van 1945 te tien afschaffen en de Koning te doen terug-keren naar België, dan zouden de Katholieken niet aarzelen een ontbinding der wet gevende Kamers te bewerkstelli gen en nieuwe verkiezingen te doen uitschrijven. Zij zijn er van overtuigd, dat deze nieuwe ver kiezingen de C.VjP. ook de meer derheid in de Kamer zal verschaf fen, daar de Katholieken, die op de scheurlijsten hebben gestemd thans zonder twijfel hun stem aan de C.V.P. zouden geven. Hierna zou de betreffende wet door Ka mer en Senaat door de Katho lieke meerderheid kunnen worden afgeschaft en zou de Koning kun nen terugkeren. Verscheidene socialistische lei ders hebben als reactie op de Katholieke voornemens reeds in meer of minder bedekte termen tot uitdrukking gébracht, dat de 600.000 leden van het Belgische vakverbond (onder socialistische leiding), indien een homogene Katholieke regering mocht beslui ten de Koning te laten terugke ren, een algemene staking zou den beginnen en zelfs niet voor daden van sabotage zouden terug schrikken. Ook een neutraal blad als „Le Soir" heeft er herhaalde lijk de nadruk op gelegd, dat een 1 erugkeer van de Koning, uitslui tend door de wil van iet Katho lieke bevolkingsdeel van Belgie, ornstlge troebelen zou lelden. lende deelstaten; die tot dit doel naar Batavia waren gekomen. Verder met het algemeen hoofd kwartier en verschillende leger onderdelen, met vice-admiraal Pinke, met de leden van de B.F.O. in het bijzonder de vertegenwoor digers van Sumatra Mansur, Ab- dulmalik en Abas; met republi keinse leiders, waarvan er enige bij mijn afscheid op het vliegveld aanwezig waren, met kerkelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van ondernemersorganisaties enz Dit alles was voor mij uiterst in structief". Op een desbetreffende vraag verklaarde de Minister, dat naar zijn vaste vertrouwen de republi keinse leiders allen zullen doen wat in hun vermogen is om een algehele oplossing van het pro bleem te bespoedigen en de ronde tafel conferentie te doen aanvan gen op de „streefdatum" 1 Augus tus a.s. Gevraagd of de vertegen woordigers van Sumatra zullen deelnemen aan het inter-Indo- nesisch gesprek in Djogja, ant woordde de Minister: „Natuurlijk hebben wij hierover .met elkaar gesproken. Het ligt echter.niet op mijn weg hierover—mededelingen te doen." De Minister besloot met zijn eer bied uit te spreken over de hou ding \an onze troepen: „Natuur lijk willen z\j het allen levend afbrengen, maar, zoals een Aal- moezenier mij zeide, is er bij hen nooit enige aarzeling, wanneer zij op patrouille moeten gaan". Ter begroeting waren' op het vliegveld o.m. aanwezig Mevr. Van Maarseveen en kinderen, en de Ministers Drees, Goetzen! en Spit zen. 2 JULI. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 6.06 6.41' 7.31 3 JULI. Breskens Terneuzen Walsoorden 6.59 7.34 8.24 n.m. 6.26 7.01 7.51 7.19 7.54 8.44

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1