!r Z. L. M. De ontruiming van Djokja Maatschappij voor Nijverheid en Handel Jong blijven! Het havenprobleem in het kader van de Benelux jit Indonesië VRIJDAG 1 JULI 1949. Zeepost voor Indonesië Demonstratie te Parijs De Nederlandse varkensstapel breidde zich In een jaar tijd met bijna vijftig procent uit Mr. Dr. E. J. M. H. Jaspar, Directeur-Generaal van de Benelux hield een rede Lichamen van vermiste passagiers van de „Roermond" waargenomen Het spoorwegverkeer in Berlijn HOOGWATER De atoomenergie Nieuwe motor voor Raketten De toestand In Zuid-Korea lële publicatie brandolie voor Jlieren en grote gebouwen Indonesië" OGWATER Prijsverhoging speciale benzines Frankering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend to avond. Weinig wind. (Half ot zwaar (bewolkt, over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur. Verschijnt dagelijks 5e Jaargang No. 1153 Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. r MAANSTANDEN. n Maan De ontruiming van de resi dentie Djokja zou gisteren om streeks 15.00 uur voltooid zijn, aldus seinde gisterenmiddag de speciale correspondent van Ane- ta. Te 13.00 uur werd begonnen met de ontruiming van Medari, waar de troepen uit Djokja Woensdagnacht verbleven en dat toen 't middelpunt was van het nog onder Nederlandse con trole staande gebied. De ontruiming van het laatste gedeelte der stad Djogja is Woensdag „volkomen volgens de plannen uitgevoerd", aldus Ko lonel Van Langen. Twee inwo ners van Djokja hebben zich niet gehouden aan de strikte or der om binnen te blijven, welke overigens stipt is opgevolgd. Een man werd gedood, nadat hij tot tweemaal toe de sommatie van een Nederlandse post in de wind had geslagen en in een ander, soortgelijk geval werd een per soon licht gewond. Blijkens te Batavia ontvangen berichten zijn Donderdagmiddag om 13.00 uur precies de laatste afdelingen Nederlandse troepen begonnen de residentie te ver- Er bestaat gelegenheid zee post te verzenden naar Indone sië met het m.s. „Oranje", dat 4 Juli van Amsterdam vertrekt. De correspondentie moet uiter lijk 1 Juli a.s. ter post worden bezorgd. Het m.s. „Oranje" zal de haven Ville Franche aanlopen. Er be staat gelegenheid luchtpost voor de opvarenden te zenden naar deze haven. Laatste datum van ter post bezorging 6 Juli a.s. Te Port Said zal geen lucht post aan de opvarenden worden uitgereikt. Duizenden politiemannen en leden van de republikeinse garde hebben gisteren de straten af gezet die leiden naar Hotel Ma- tignon te Parijs, het hoofdkwar tier van Premier Henri Queille, om een demonstratie van onte vreden arbeiders van de gena tionaliseerde vliegtuigfabrieken te voorkomen. De arbeiders, die grotendeels behoorden tot een vakvereniging die is aangesloten bij het door de communisten beheerste alge mene vakverbond, wilden prote steren tegen een reorganisatie in de vliegtuigindustrie, die het sluiten van enkele fabrieken en het ontslag van een aantal ar beiders zou meebrengen. Bij de centrale markthallen te Parijs staken ongeveer duizend chauffeurs en sjouwerslieden voor hoger loon. Militaire vrachtauto's vervoerden gisteren bederfelijke goederen van de hallen naar de stations. laten, aldus wordt nader gemeld. Deze troepen bestonden uit Ne derlandse infanterie en zij ver lieten, begeleid door enkele tanks ep pantserauto's, het ge west te voet, als laatste de Ko lonel Van Langen met enkele of ficieren van zijn staf over de Kali Progo bij Salam geslagen Baileybrug. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan en te 14.00 uur was de gehele residen tie door de Nederlandse troepen ontruimd. Sinds Mei 1948 onderging de Nederlandse varkensstapel een sterke uitbreiding, hetgeen thans blijkt uit de cijfers betref fende de uitkomsten van de in ventarisatie van land- en tuin bouw, gepubliceerd door 't Cen traal Bureau voor de Statistiek in een statistisch bulletin. Blijkens deze gegevens be droeg in Mei j.l. het totaal aan tal varkens (inclusief biggen) ca 1.29 millioen stuks of ruim 400.000 dieren meer dan in Mei 1948 (0.87 millioen), een stijging derhalve van bijna 50 Het aantal biggen steeg in deze pe riode van 251.000 tot 378.000, het aantal mestvarkens van 483.000 tot 678.000 en het aantal fok- zeugen van 134.000 tot 235.000. Volgens het Franse persbureau AFP heeft de duiker, die belast is met de berging van de cockpit van de „Roermond" na een afda ling, waarbij het zicht onder wa ter beter was, verklaard, dat hij de lichamen van de tien passa giers, die nog vermist worden, had waargenomen. Gisterenochtend werd de 166ste jaarvergadering van de Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel te Middelburg ge opend door de voorzitter, Prof. G. A. Ph. Weyer. Ir. M. de Vink. voorzitter van het departement Zeeland van de maatschappij, ver welkomde de aanwezigen, onder wie de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, Jhr Mr. A. F. C. de Casembroot, de burgemees ter van Middelburg, Jhr. Mr. W. C. Sandlberg tot Essenburg, en vertegenwoodigers van de Neder landse Kamers van Koophandel in Eiigeland, Amerika, België en Duitsland. In de huishoudelijke vergadering werd als plaats voor de volgende vergadering Groningen vastge steld. De voorzitter der maat schappij, Prof. G. A. Ph. Weyer, sprak over „(De Benelux: over brugging van tegenstellingen". Hieraan ontlenen wij het vol gende: Wanneer men nagaat wat eigenlijk het grote punt is, dat te eniger tijd tot een, oplossing moet worden gebracht, dan kan men niet ontkomen aan de indruk, dat dit is het verschil tussen dirigis me en vrijheid. Wij worden ge- Pijn maakt vroegtijdig oud. Wordt U dus geplaagd door hoofdpijn, rheumatiek- of zenuwpijnen, die U het leven vergallen en snel doen verouderen, verdrijft dan die pijnen met Witte Kruispoeders. Zij helpen direct, monteren U op en houden U jong. Poedersf0.85p. doosje 12st. Cachets f0.90koker 12st. \Tabl. fl.7524st. By apothekers en drogisten Voor Nederland: DUTIM, Oegstgeest. Willi Kreikemeyer, directeur- generaal van de spoorwegen der Russische zone, heeft aan Dr. Friedensburg, adjunct-burge meester van Berlijn, de verze kering gegeven dat op Vrijdag 1 Juli het spoorwegverkeer ge heel hersteld zal zijn, aldus meldt het gemeentebestuur van de Westelijke sectoren. Voorts heeft Kreikemeyer aan Dr. Friedensburg verklaard, dat hij stappen zal doen bij de di recteur der Berlijnse spoorwe gen in verband met het ontslag van een zeker aantal spoorweg Mr. W. F. Lichtenauer, secreta risvan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, hield Donderdag te Middelburg op de jaarvergadering van de Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, een inleiding over „het havenprobleem in het kader van de Benelux". Een goede oplossing voor de in België en Nederland bestaande zeehavenproblemen behoort niet tot de elementen, welke op zich zelf bepalend zijn voor het tot stand komen van een economische uniie. In de havens van beide landen behoeft niets te veranderen, wan neer deze vrijheid een feit wordt. De verantwoordelijke instanties in beide landen hebben getoond voor deze feiten een open oog te hebben, aldus spr. Het voorgaande houdt Intussen allerminst in, dat het haven- vraagstuk voor dc Benelux-landen niet van betekenis zoif zijn. De vraag, waarom het gaat, zal moe. ten worden, hoe de Benelux-lan den hun havenpolitiek moetien richten. Het antwoord daarop zal moeten luiden, dat in het Benelux- verband de verschillende Belgi sche en Nederlandse zeehavens aan de drie landen even dierbaar zullen moeten zijn. Onder behoud van de normale vormen van be hoorlijke concurrentie zal elke vorm van havenpolitiek, welke zou medebrengen, dat de overheid van enig land aan een eigen haven of groep van havens voordelen zou de economische unie. In dit verband moet niet wor den vergeten, dat de Benelux- havens niet slechts havens zijn voor de nationale vervoeren, doch alle min of meer tevens transito havens. Het heeft geen zin door overmatige concurrentie verplaat sing van het transitovervoer tus sen de Beneluxhavens te bewerk stelligen, waarbij slechts het bui tenland de lachende derde zal zijn. Spr. waarschuwde er tegen té dezer zake overhaast op te treden en allerlei zaken op havengebied geheel te willen uitzoeken en rege len, voordat men definitief de unie tot stand brengt. Er is reeds te lang en te veel gepraat. Het havenvnaagstuk bestond in het verleden, het zal blijven bestaan vóór en na het tot stand komen van de economische unie en het zal daarvan slechts In zoverre de invloed ondervinden, dat het daar na uit een veranderde gezichts hoek zal moeten worden bezien: niet door Den Haag uit de Neder landse en door Brussel uit de Bel gische. maar door de unie-organen uit het standpunt van de Benelux als economisch geheel. Ernstig moet worden gewaarschuwd tegen elke behandeling van het haven- vraagstuk, waardoor het zo spoe dig mpgjelijk intreden van de eco nomische unie zal worden ver traagd. arbeiders, waarvan hij niets af wist. Hij heeft eveneens beloofd toekennen, welke tenminste even tussenbeide te komen om de me- grote nadelen zou medebrengen ningsverschillen in verband met de betaling der lonen van de spoorwegarbeiders uit de weg te ruimen. Dr. Friedensburg heeft in over leg met het hoofd van de ar beidsdienst van het gemeentebe stuur besloten aan alle spoor wegarbeiders, die ontslagen wer den wegens hun deelneming aan de staking, een werkloosheids vergoeding uit te keren. 1 JULI. Breskens Terneuzen Walsoorden v.nx 5.18 5.53 643 num- 5.37 6.12 7.02 voor die in het andere land, uit den boze zijn als niet passend in Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" verklaart, dat de militaire commissie van de West- Buropese Unie er van op de hoogte is gesteld, dat Amerikaan- ie waarnemingsinstrumenten ge registreerd helhbea, dat verschil lende door atomaire ontploffin gen veroorzaakte kettingreacties In het werk zijn gesteld of In Siberië of in Russisch Centraal- Azië. Er zouden echter geen aan wijzingen zijn, diie duiden op de constructie van een volledige atoombom door de Sowejt-Unle. VRIJLATING PRIJZEN. In de Staatscourant van Woens dag is een beschikking van de Minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarbij de prijzen zijn vrijgelaten van: uit het bui tenland afkomstige natuursteen en mergelsteen, hetzij onbewerkt, hetzij (ot bouwsteen bewerkt, confronteerd met het vaststaande feit, dat het Nederlandse econo mische leven aanmerkelijk méér gebonden is dan het Belgische en Luxemburgse. Onlangs heeft te Bryssel onze Minister van Eco nomische Zaken, Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, verklaard, dat de Nederlandse economische poli tiek van beperking en regeling na de oorlog niet voortvloeit uit een theoretische voorkeur van de regering voor een bepaald econo misch stelsel, maar uit harde noodzaak. iSpr. vroeg zich af welke objec tieve criteria men zal aanleggen om vast te stellen, dat de harde noodzaak, waarvan de Minister sprak, gelijk is gebleven, is toe genomen of verminderd. Hij achtte het niet mogelijk deze ob jectieve criteria eenu en voor al tijd te formuleren. Het econo misch leven is daafvoor te dyna misch en de grillen van de we reldconjunctuur, aan wie spr. de grootste invloed op onze nationale conjunctuur toeschrijft zijn niet of uiterst moeilijk te voorspellen. Het enige middel dus dat ons openstaat indien wij de verkla ring van de Minister ook werke lijk in de practijk willen brengen, is dat wij het samenstel van rege lingen en beperkingen, waarmede wij hebben te werken, doorlopend projecteren tegen de achtergrond van ons economisch leven en van deze harde noodzaak. Dat zal telkenmale voeren tot pleidooien voor grotere vrijheid, zowel van de zijde van het Nederlandse be drijfsleven als van onze unie-part ners. Het is dan de taak van de regering deze pleidooien ernstig op hun waarde te'onderzoeken. De politiek moet er, zolang de verklaring van Minister van den Brink van. kracht is, buiten blij ven, want theoretische voorkeur beheerst het regeringsstandpunt niet, 't is louter de doelmatigheid die het probleem beheerst. Het algemeen belang eist, dat het gedeelte van ons volk, waar van. de handelingen bepalend zijn voor het economische leven van onze natie, weer agressief wordt, dat het weer de strijd durft aan te binden met anderen in het bui tenland en in het binnenland, dat het weer risico durft te nemen, dat het weer initiatief gaat tonen. Niet. dat het ons aan onderne merszin, aan energie, aan initia tief ontbreekt. Ln het herstel van ons vaderland na de oorlog liggen voldoende bewijzen voor het tegendeel. Maar er is, willen wij ons onafhankelijk maken van de Marshall-hulp, willen wij com pensatie verkrijgen voor het enor me verlies voor onze volkswel vaart door de gebeurtenissen in Indonesië, willen wij de oude levensstandaard van voor de oor log weer terugkrijgen, meer no dig. Daarvoor is nod'ig een maxi male energie en initiatief ont plooiing. Spr. kan zich die niet voorstellen in het enige keurslijf van regelingen en beperkingen. Vervolgens sprak Drs. A. Kaan, adjunct-directeur van de gemeen telijke dienst voor sociale zaken van de gemeente Amsterdam, over „uitwisseling van arbeids krachten". De heer Kaan gaf eerst een historisch overzicht van het ver loop van de arbeid in de beide gebieden. Vóór 1940 werkten er circa 25.000 Nederlanders in België, die daar vrijwel allen gevestigd wa ren en omgekeerd waren 10.000 Belgen in Nederland woonachtig, terwijl hier bovendien 6 tot 7000 Belgische grensarbeiders werkten. Na de oorlog is zoiwel de Belgische als de Nederlandse grensarbeid snel toegenomen tot ver boven de vroegere omvang. Het nivelleren der loon-en valutaverhoudingen en de hoge vervoerkosten maken in de nabije toekomst een verminde ring van de grensarbeid waar schijnlijk. Ten aanzien van de arbeidsver houdingen op de lange diuur merk te de inleider op, dat de snelle bevolkingstoeneming in Nederland en de dalende beroepsgeneratie- index in België en Luxemburg gunstige voorwaarden» scheppen voor plaatsing van Nederlandse arbeiders in België. Wil men hiervan echter het volle profijt Poel, E. J. Muller en J. Ree- nink werden door de departemen ten Sneek, Den Haag en Zutphen s.ls lid van het hoofdbestuur aan gewezen. De voorzitter Prof. Weyer maakte melding van de Redex, waarop de toespraak van Prof. S. Posthuma niet doorging. Vervolgens sprak Mr. A. J. R. Miuaritz, secretaris van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, over: „sociale regelingen van de Benelux". Spreker stond in zijn referaat allereerst stil bij de ver- h'-'-ding van het huidige loonni veau in Nederland tot dat in Bel gië. Was enkele jaren voor de oor log de verhouding nog aldus, dat de geldlonen in België belangrijk Lager waren gelegen dan die in Nederland, thans is de relatie an ders geworden en liggen de Bel gische geldlonen hoger dan die in ons land. Ook het z.g. reëele of goederen- loon lag voor de oorlog in België lager dan in ons land. Vermoede lijk ligt dit thans iets hoger dan het Nederlandse, al zal dit ver schil gering zijn. Bij de salariëring van het be ambten-personeel is in de parti- j culiere bedrijven de laatste jaren in België minder dan in Neder land een politiek van nivellering toegepast. De levensstandaard van de Belgische beambten ten opzichte van hun Nederlandse collega's zijn verbeterd. Wat de hoogte van de op het loon drukkende sociale kosten in beide landen betreft, zorgvuldige berdk eningen wijzen uit, dat deze ongeveer gelijk zijn voor wat de verplichte lasten betreft. Zii bedragen in doorsnee circa 30 pet. van het loon en salaris, maar de Belgische werknemer be taalt hiervan ruim 6% pet., de Nederlandse ca. 2Mi pet., de rest komt ten laste van de werkge vers. Houdt men rekening met de vrijwillige voorzieningen in Ne derland, vooral op bet gebied van de pensioenen, en met de in de naaste toekomst nog waarschijn lijk te verwachten verhogingen van lonen en sociale lasten in ons land, dan zal blijken, aldus de conoluisie van de inleider, dat het verschil tussen de industriële kos- tenniveaux in beide landen stel lig niet van die aard is, dat dit een belemmering behoeft te vor men voor de economische unie. Spreker oefent tenslotte nog critiek op het Nederlandse wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in zijn nieuw ste vorm, waarbij hij wijst op de I verschillen tussen dit ontwerp en de reeds in België tot stand ge komen wettelijke regeling der be drijfsorganisatie. Hier kunnen, meent spreker, wanneer in ons land op dit terrein niet een zeer voorzichtig beleid gevoerd wordt, tegenstellingen uit voortkomen, die de noodzakelijke coördinatie van het economische cn sociale beleid in die Beneluxlanden zullen schaden. Aan het begin van de middag vergadering sprak de voorzitter, Prof. G. A. Ph. Weyer, een wel- ilnomstwoord tot de Directeur- Generaal van de Benelux, Mr. Dr. E. J. M. H. Jaspar. Deze hield een rede, waarin hij verklaarde, dat ieder uitstel na 1 Juni 1850 kan meebrengen, dat er van de economische unie n'ets meer te recht komt. Wij moeten ons be wust zijn, dat wij een taak hebben voor het ogenblik en voor de toekomst. Wij moeten komen el ven het kleine en niet voortdu rend zoeken naar moeilijkheden. De economische unie is geen koe handel, doch moet steen voor steen worden opgebouwd. Spreker verzekerde, dat België geen spel aan het spelen is. Het land vraagt van Nederland niets anders dan in het protocol is vastgelegd. De heer Jaspar deed een beroep op de vergadering om te geloven in de noodzaak van de unie en om daarvoor offers té brengen. Laten wij dit doen in het bewustzijn, dat hiermede het nuchter verstand gediend wordt. De unie is voor alles een opbouw op psychologische gronden en dat eist in de eerste plaats geestelijke offers. Wij Ne derlanders zullen moeten leren, dat oök onze partnerlanden het op menig gebied voortreffelijk doen. Van vriend tot vriend moe ten wij de unie opbouwen. On danks alle moerlijikheden. waarin Nederland zich bevindt, is België bereid, ook op dit moment nog, Nederland op belangrijke wijze tegemoet te komen. Tenslotte vroeg spreker zich af hoe het zou zijn wanneer de rollen eens omgedraaid waren. Op zijn rede volgde een langdurig applaus. Het volgende prae-advies werd uitgebracht door Mr. P. A. Blais- se, directeur buitenlandse econo mische betrekkingen van het Mi nisterie van Economische Zaken, die als onderwerp had ,,de coör dinatie van de investeringen in Benelux-verband". Dit wordt een noodzakelijk politiek element ge noemd, aldus spreker, die echter van mening was, dat men zeer vaak het investeringsprobleem foutief stelt door zich af te vra gen welke percentage van het nationaal inkomen wordt besteed aan investeringen. Wanneer dit boven de 26 pet. ligt, acht men het onreëel. Deze gedachtengang is volgens spreker onjuist. Hij be lichtte drie aspecten van het in vesteringsbeleid. Ten eerste de industriële investeringen. Hoeveel moet men per jaar ter beschik king hebben om de vervangings investeringen mogelijk te maken. Het tweede punt betrof de capital deepn'ng. Voor herstel van het machinepark en de handhaving van de concurrentie is moderni sering nodig. Per arbeider, die aan het productieproces deel neemt, moet een hoger bedrag worden geïnvesteerd. Het derde element betrof de capital wide ning. Meer kapitaal moet worden ingebracht voor nieuwe productie (en dus ook werkgelegenheid) in die landen, die met een sterke be volkingsaanwas rekening moeten houden. Onze politiek is in be langrijke mate op deze capital widening gericht. Spreker ver volgde „bij onze investeringen moeten wij ons in de eerste plaats afvragen, wat een bepaalde uit breiding voor de nationale econo mie betekent. In de tweede plaats is een belangrijk element de export bevorderende industria lisaties waarvoor een zekere ba sis aanwezig moet zijn en in de derde plaats noemde hij de im port vervangende industrialisatie, die bijzondere consequenties te weeg brengt bij het handelspoli tiek beleid van de Benelux-rege- ringen. Onder de gasten aan het te Domburg des avonds gehouden diner behoorde de Minister van Financiën, Prof. P. Lieftinck. hoogovens Lakken, slakkenwol glaswol, steenwol, slakkenkeien, f trekken, dan zal men de arbeiders sintels en teerslBJkken, marmer- cement, pariancement, caustich gebrande magnesiet. Veehouder M. Poelsma te Lutkewierum (Fr.) ontdekte toen hij bezig was het land te maaien een nest met een kwartclkoning, een zeer schuwe weidevogel, die ln ons land uiterst zelden voor komt. Helaas ging het broedsel dat uit 5 eieren bestond, door de maaimoohine verloren. moeten voorlichten omtrent de betekenis en perspectieven van de vestiging in de partner-landen en hen scholen in die beroepen, waarvan men in de gebieden van vestiging behoefte heeft. Tot bestuurslid van de maat schappij voor nijverheid en' handel werden ter vergadering te Mid delburg benoemd de heren P. A. de Pree te Groningen, Prof. Mr. B. C. Slotemaker te Rotterdam, de heer W. J. R. Dreesman te Am sterdam en Drs. A. C. J. Rottier te Heerlen 1 Ir. A W. van der Duitse geleerden van de univer siteit te Tuebingen zouden, vol gens het blad „Mannheimer Mor gen", een motor „met reflector voortstuwing" hebben uitgedacht, die met atoomkracht kan werken en in interplanetaire raketten, kan worden ingebouwd. Deze wijze van voortstuwing zou 't mogelijk maken luchtvaartuigen, bestemd voor het interplanetaire onder zoek, aanzienlijk te verlichten. Bij de huidige stand van de techniek, met turbineractorcn en raketten, had men voor eventuele planeet- reizen overwogen een reuzenraket te bouwen, bestaande uit ver scheidene in elkaar geschoven raketten, waarvan het gewicht 45.000 ton zou hebben bereikt. Het gebruik van de reflector propeller zou het daarentegen mogelijk maken een projectiel te' bouwen in de vorm vhn een gra naat van slechts tien ton gewicht. Het voortstuwingsapparaat zou in een ellips vormlige reflector be staan, in welks brandpunten twee polen zouden worden geplaatst, die een anzienlijke energie ont wikkelen. V Na controle van de wis- en na tuurkundige berekeningen zullen de geleerden de uitslagen hunner studies doen toekomen aan het California Institute of Techno logy" dat zich zal belasten met de bouw van de reflectorpropeller, zo voegt het blad „MJannheianer Morgen" er aan toe. In kringen der Koreaanse mis sie teTokio worden de persbe richten, als zou in Zuid-Korea een revolutie dreigen „overdre ven" ,genoemd, hoewel men toe geeft, dat ondanks het optreden van de politie de beroering in de vakbonden toeneemt en de boe ren, die door communistische guerilla-strijders worden aange moedigd, weigeren hun oogst te leveren. De industriële productie bereikt slechts een derde van die van voor de oorlog en de alge mene malaise neemt steeds toe. Op het eerste gezich schijnt de moord op Kim Koe, voorzitter van de parij der onafhankelijkheid en gewezen hoofd van de Koreaan se regering in ballingschap, slechts een „afrekening" door elementen van uiterst rechts. Kim Koe had talrijke vijanden wegens zijn pogingen om een verstand houding tussen beide landsdelen te bevorderen. De moord op Kim Koe, zo meent men in kringen der Ko reaanse missie, luidt een reeks gewelddaden en onlusten in, die van Zuid-Korea een nieuw kruit vat in het Verre Oosten kunnen maken. Ond. Opk. Ond 21.03 11.47 0.03 21.02 13.12 0.15 21.02 14.38 0.27 21.02 "16.06 0.41 21.02 17.45 0.58 21.00 19.01 1.22 21.00 20.16 1.56 20.59 21.14 2.44 20.58 21.54 3.49 20.58 22.22 5.05 erweldigend. De poli- 50 man was versterkt gemakkelijke taak, racht het keurig voor ge van het massale esten de deelnemers arvergadering over 2 rdeeld worden. gasten bevonden zich ssaris der Koningin, 'e Casembroot, en de Staff, Directeur-Ge- de Landbouw, en tal instaande figuren uit tuinbouwkringen uit ticie. der vergadering ving over het eiland aan. imen niet minder dan sn 50 a 60 autobussen, vormende van onge- lengte. ^stelling hiervoor was eldig en het werd een nftocht voor de Z: L lgend nummer komen nader terug. stookseizoen 1 Octo- !0 April 1950 zal voor •e verbruikers 4000 li- andolie per installatie esteld, met dien ver- it bepaalde categoriën -uikers, zoals medici, en ^notarissen met an huis, voor een toe- nmerking kunnen ko- 3 toeslag zal voor elk inderlijk worden vast- )k voor panden, waar- idene gezinnen wonen, ieslag worden verleend, woners van percelen, .oe wij zing in aanmer en te komen, dienen óór 15 Juli a.s. een k verzoek te richten ijksbureau voor Aard- ten, Bezuidenhoutse- -189, 's-Gravenhage, siding van de olieleve rs van grote gebouwen ngen dienen zich voor zing van huisbrandolie 3 stookolie eveneens i vóór 15 Juli a.s. tot lemd Rijksbureau te taten, die tot dit doel via waren, gekomen, t het algemeen hoofd- n verschillende leger- met vicc-admiraal de leden van de B.F.O. >nder de vertegeniwoor- Sumatra Mansur, Ab- Q Abas; met reputoli- ers, waarvan er enige scheid op het vliegveld Daren, met kerkelijke i, vertegenwoordigers emersorganisaties enz. as voor mij uiterst in- desbetreffende vraag de Minister, dat naar pertrouwen de rapubli- ers allen zullen doen i vermogen is om een dossing van het pro- 'spoedigen en de ronde :entie te doen aanvan- streefdatum" 1 Augus- praagd of de vertegen- van Sumatra zullen aan het inter-Indo- Bprek in Djogja, ant- Minister: „Natuurlijk hierover .met elkaar Het ligt echter niej °p iiieroyer- mededelingen 3r besloot met zijn eer- spreken over de hou- nze troepen: „Natuur- zij het allen levend maar, zoals een Aal- nij zeide, is er bij hen aarzeling, wanneer zij ie moeten gaan", oeting waren' op het tn. aanwezig Mevr. Van i en kinderen^ en de 'rees, Goetzen' en Spit- 2 JULI. Met ingang van 1 Juli j.l. zijn de prijzen voor speciale benzi nes met 0,35 per 100 liter ver hoogd. Dit vindt zijn oorzaak in de verhoging der wereld marktnoteringen. Op een tiental plaatsen in de stad en in de randgemeenten wordt in de komende dagen gelegenheid gegeven zich te laten inenten of herinenitcn. De G.G.D. te Rotter dam wacht rustig de loop der dingen af, maar raadt *och sterk aan van de gelegenheid tot vac cinatie of revaccinatie gebruik te maken. Uit goede bron wordt verno men dat deze week 15 personen, onder wie de directeur-generaal van de Hongaarse spoorwegen, Varga, door een militaire recht bank zijn gevonnist. De voornaamste beklaagden, Varga en drie van zijn medeplich tigen, zouden ter dood veroor deeld zijn. op de bres staat. Ook noemde spreker hierbij de Kring van üadustriële Werkge vers der Kanaalzone, die werkt en strijdt voor de belangen der Zeeuws-Vlaamse industriën. Na er nog op te hebben gewe zen, dat tientallen industriële ondernemers i^fieuws-Vlaande ren een uitnemiflnd gebied vin- përspe den, dat gr o<> ICJVUXO Wt7 de C.V.P. de meerderheid in de Senaat en ontbreken haar nog slechts twee stemmen om ook de meerderheid in de Kamer te ver overen. MJocht het parlement niet kunnen besluiten de wet van 1945 te '!>en afschaffen en de Koning te doen terugkeren naar België, dan «ouden u. KalSolieken niet den beginnen en zelfs niet voor daden van sabotage zouden terug schrikken. Ook een neutraal blad als „Le Soir" heeft er herhaalde lijk de nadruk op gelegd, dat een i erugkeer van de Koning, uitslui tend door de wil van let Katho lieke bevolkingsdeel van Belgie, tot -nstlge troebelen zou leiden. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 6.06 6.41' 7.31 3 JULI. Breskens Terneuzen Walsoorden 6.59 7.34 8.24 6.26 7.01 7.51 7.19 7.54 8.44

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1