r Z. L. M. 1 Rondom de overdracht van Djogja Rapport over communistische strijd in huidige en voormalige Koloniale Gebieden Besmettelijke ziekte Na de Belgische verkiezingen De tegemoetkoming aan gewezen Politieke Delinquenten lit Indonesië DONDERDAG 30 JUNI 1949. De Belgische Koningskwestie Russen leggen beslag op materiaal De Griekse regeringscrisis HOOGWATER 0e inventarisatie van Land- en Tuinbouw Britse spoormannen gaan het langzaam aan doen aan boord van de „Kota Inten" Geheimhoudingsplicht voor Duitse arbeiders in Brandenburg? DE OPDRACHT AAN VAN ZEELAND Relletjes te Washington ële publicatie irandolie voor lieren en grote lebouwen ndonesië" Prijsverhoging speciale benzines OGWATER Fr an kering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M-I- te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. Droog weer. Enikele overdr. wolkenvelden afgewisseld door perioden met zonneschijn. In 'het binnenland weinig veran dering in temp., maar plaatsel. in de kustgebieden hogere tem peraturen dan gisteren. Zwak ke tot matige wind tussen N.'- West en N.-Oost- 'EEUW 5e Jaargang No- 1152 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Te rrteuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. MAANSTANDEN. Maan Dinsdag te middernacht seinde een. correspondent van Aneta uit Djogja: de drie leden van de repu blikeinse delegatie die thans te Djogja vertoeven, zullen na de overdracht te Djogja blijven, aangezien zij menen, dat hun taak volbracht is. Het betreft de heren Djuanda, Laoh, en Latuharhary. Dinsdag werden riuim 150 wagens van M. T. D. aan de republiek overgedragen, die een wagenpark organiseerde in de Damri (Dja- watan Angkatan Motor Republik Indonesia is Republikeinse Motor transportdienst)'. Het hoofd van de Damri, Ir. Ha'rahap, zeide van plan te zijn het transport en vervoer goed te organiseren. ,,Wat de M. T. D. kan, moet de Damri ook ku.trien", zei hij1. Maandag waren de pasars van Djogja zeer druk bezocht; in ver scheiden stalletjes werd een soort uitverkoop gehouden. Vooral de prijs van zilverwerken te Djogja Het Katholieke dagblad „De Standaard" onderzoekt in zijn editie van Woensdagmorgen de mogelijkheden voor de oplossing van de Koningskwestie. Het blad vraagt zich af, of de C.V.P. een beroep kan doen op de Liberalen en op de Socialis ten tot het vormen van een re gering, die aan het parlement een volksstemming over de terugkeer van de Koning of het afschaffen van de wet op het regentschap zou voorleggen en voegt er aan toe: „Indien zij zich hiertegen blijven verzetten, zullen wij niet aarzelen voor een bepaalde duur en met een be paald doel een homogene rege ring samen te stellen, die tot taak zou hebben in zo kort mo^ gelijke tijd de Koningskwestie tot een oplossing te brengen. De C.V.P. mag zich door geen enkel dreigement laten beïn vloeden. Ze heeft weliswaar niet de absolute meecderheid, maar het scheelt slechts weinig. Met betrekking tot het partij programma mag er geen enkele concessie gedaan worden. In dien door het wanbegrip der linkse partijen het land onre geerbaar blijft, is er slechts een oplossing: nieuwe verkiezingen. De scheurmakers, in het bij zonder de „Vlaamse Concen tratie", zullen zeer zeker hun experiment niet herhalen en niewwe verkiezingen zouden zonder twijfel de absolute meer derheid voor de C.V.P. mee brengen. Deze meerderheid zou haar toestaan haar program ma geheel te verwezenlijken." De Russische autoriteiten heb ben Dinsdag beslag gelegd op vrachtauto's, die met materiaal voor de thansl in de Westelijke sector in aanSbouw zijnde electri- sohe centrale uit de Westelijke zone te Berlijn aankwamen, aldus melden de Amerikaanse autori teiten;. Tezamen met de Britten doen de Amerikanen stappen bij de Russische autoriteiten om het materiaal en de auto's terug te krjjgen. De leiders van de Griekse popu listen en dissidente liberalen heb ben medegedeeld', dat zij in prin cipe tot overeenkomst zijn geko men over een coalitieregering, waarvan elk der leiders respectie velijk Constantin Tsaldaris en Sofpbocles Venizelos, bij toerbeurt Minister-President zal zjjn. Ook de leider der unionisten, Panayotis Canelopoelos, zal in de nieuwe regering zetelen. 30 JUNI. daalden met het uur. Dinsdag waren de pasars vrijwel uitge storven. De Sultan van Djogja deelde aan Aneta mede, dat indien zich geen politieke excessen voordoen, hij van plan is, drie dagen na de overdracht het bericht naar Bang- ka te zenden voor dej terugkeer van de prominenten, waarin zij verzocht worden op 5 Juli te Djogja te arriveren. Mevrouw Soekarno zeide nog geen zeker heid te hebben betreffende de da tum van terugkeer van haar echt genoot. De Sultan deelde voorts nog mede, dat ook heden zich nog niemand op straat mag bevinden, Na Donderdag wil hij de avond klok, evenals onder de Nederland se bezetting; om 10.00 uur doen ingaan. Blijkens de voorlopige uitkom sten van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1040 bedroeg de totale oppervlakte warmoeze- rijgewassen, uien en vroege aard appelen in "de volle grond in Mei j.l. 44.251 hectare tegen 48.402 hectare in Mei 1948, 47.692 hec tare in Mei 1947 en 38.071 hectare in Mei 1939. De totale opper vlakte warmoezerijgewassen en fruit onder glas was groot 2733 hectare, vergeleken met 2666 ha in Mei 1948, 2674 ha in Mei 1947 en 2973 ha in Mei 1939. De totale varkensstapel is groot 1.294.451 stuks, hetgeen een aanzienlijke stijging betekent ver geleken met de voorafgaande ja ren,, als bijv. Mei 1948, toen de varkensstapel bedroeg 870.'842 stuks en Mei 1947 856.873 stuks. De vooroorlogse omvang is echter nog niet bereikt, want in Mei 1939 waren er 1.553.413 varkens. Afgevaardigden, die 460.000 Britse spoormannen vertegen woordigden, hebben met over weldigende meerderheid beslo ten 'n „langzaam-aan staking" te beginnen en geen overwerk te verrichten met ingang van a.s. Zondag, als protest tegen het feit dat 'de door de vakvereni ging, de nationale bond van spoorwegpersoneel, gestelde looneisen zijn afgewezen. Een woordvoerder van de bond heeft de crisis de ernstigste ge noemd van de laatste anderhalf jaar, de periode dat de spoorwe gen door de staat worden be heerd. Breskens Temeuzen Walsoorden v.m. 4.29 5.04 5.54 n.m. 4.46 5.21 611 Efgeny Zjoekof, correspon dent van de Sowjet-academie van wetenschappen, heeft aan de Moskouse conferentie van geleerden rapport uitgebracht over de communistische strijd voor de vestiging van „Volks democratieën" in de huidige en voormalige koloniale gebieden in Zuid-Oost-Azië, India, het Nabije Oosten, het Middenoos ten en Centraal- en Z.-Afrika, aldus bericht de New York Ti mes, die er op wijst, dat dit rap port werd opgevangen, toen het naar Zuid-Oost-Azië werd uit gezonden. In zijn rapport zeide Zjoekof, dat de revolutionnaire bewe- Aan boord van het troepen transportschip „Kota Inten", op weg van Batavia naar Neder land, hebben zich vier ziektege vallen voorgedaan, die zeer sterk in de richting wijzen van pok ken. Drie zieken zijn opgenomen in een ziekenhuis in Aden. He laas is één patient reeds voor Aden overleden. Alle maatrege len zijn getroffen, opdat de ziek te zich niet zal uitbreiden aan boord. Alle opvarenden zijn op nieuw gevaccineerd, een militai re arts en een hoogleraar in tro pische ziekten vliegen naar Egypte om de medische staf aan boord te versterken. In aanslui ting hierop deelde Dr C. Ban ning, geneeskundig hoofdin specteur van de volksgezondheid aan het A.N.P. het volgende me de: Reden tot ongerustheid is er niet. Toch blijkt thans duidelijk dat Nederland bloot staat aan 't gevaar van import van pokken. Wij moeten ons tegen deze ern stige ziekte zo goed mogelijk wapenen. Dringend wordt aangeraden aan hen, die door hun werk zaamheden met poklijders in aanraking kunnen komen, zich zo goed mogelijk te beschermen. Dit kan geschieden door zich te laten herinenten, d.w.z. zij die vroeger reeds één of meer malen zijn ingeënt, doen verstandig zich nu weer aan die kleine in greep te onderwerpen. Bij her inenting is het gevaar van de z.g. postvaccinale hersenontste king vrijwel nihil, tot de cate gorieën aan wie herinenting wordt aangeraden behoren behalve artsen en verplegenden allen, die hun werk in de ha vens en vliegvelden hebben: havenarbeiders, haven- en ri vierpolitie, douane-ambtenaren, loodsen, handelaren, die aan boord van schepen komen, enz. Familieleden van uit Indië re- patriërenden wordt aangeraden zich ook te laten herenten. Personen ouder dan 1 jaar, die nog nooit zijn gevaccineerd, moeten zich nu nog niet laten vaccineren. gingen in Indonesië, Indo-Chi- na, Malakka en Birma sedert de oorlog meer waren geworden dan een streven voor nationale vrijheid, omdat de communisten daar een beslissende rol spelen met behulp van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten. Hij voeg de toe, dat het niet moeilijk is waar te nemen, dat juist het succes van de beweging voor nationale vrijheid sedert de tweede wereldoorlog geheel af hankelijk is van het wijzigen der klasseverhoudingen in de gehele wereld, de groeiende macht van de Sowjet-Unie en het toenemen van de macht v an de democratie en het socialisme ten koste van het imperialisme- Hij verklaarde voorts, dat, als resultaat van de successen der Chinese communisten, de Ame rikaanse politici een barrière leggen tussen China en Zuid- Oost-Azië, omdat de imperialis ten vrezen, dat een dam gelegd zal worden tussen het democra tische China en Vietnam, In donesië, Malakka en Birma, waar de strijd toeneemt. Het Sowjetrussische militaire bestuur in Brandenburg heeft ongeveer 200 Duitse employé's gedwongen een belofte tot ge heimhouding over hun werk zaamheden te tekenen, zo meldt het met Britse licentie verschij nende blad Telegraf. De arbei ders zou gezegd zijn, dat schen ding van de belofte gelijk zou staan met „sabotage, strafbaar volgens de Sowjetrussische mi litaire wetten". Ook werden zij gewaarschuwd, dat het hun als een misdrijf zou worden aange rekend, indien zij de Westelijke sectoren van Berlijn betraden, aldus de Telegraf. De keuze tot kabinetsformateur van Paul van Zeeland, die als vurig monarchist bekend staat (hij is voorzitter van het Katholieke actiecomité voor de terugkeer van de Koning» mag doen vermoeden, dat de onderhandelingen over de vor ming van een nieuwe regering in het teken van de Konings kwestie zullen staan. Tijdens een bijeenkomst van de contact commissie der C.V.P. Dinsdag is er trouwens reeds de nadruk op gelegd, dat de Katholieken trouw zullen blijven aan hun programma en een spoedige oplossing van het Koningspro bleem zullen nastreven. Van Katholieke zijde wordt opge merkt, dat in een gemeenschappelijke zitting van Kamer en Senaat de C.V.P. de meerderheid zou hebben en juridisch ge sproken een einde zou kunnen maken aan het Regentschap. Maandag en Dinsdag is het in verscheidene openbare zwemgele- genheden te Washington tussen jonge negers en blanken tot een handgemeen gekomen. Groepen jonge blanken demon streerden tegen een poging van het beheer der parkeln en open bare plaatsen om het rassenonder scheid in de meeste parken en riwemlbaden van de Amerikaanse hoofdstad in acht wordt genomen, af te schaffen. Tengevolge van de voorgevallen incidenten schijnen de bevoegde ambtenaren voorlopig van die beslissing te hebben1 afge zien. Sommige Katholieke bladen vragen zich af, of Paul van Zeeland, ondanks de grote poli tieke ervaring waarover hij be schikt, er wel in zal slagen een nieuwe regering samen te stel len. Men wijst op de geheel ge wijzigde verhouding in sterkte van de grote partijen en op de omstandigheid, dat die partijen niet de gelegenheid gehad heb ben concreet te bepalen op welke basis een gemeenschap pelijk regeringsprogramma kan worden opgesteld. Evenmin is reeds duidelijk of de voorkeur der partijen uitgaat naar een drieledige dan wel naar een tweeledige regering. De Liberalen zouden zeer verlangend zijn in het nieuwe kabinet te worden opgenomen. Een coalitie-regering van Ka tholieken en Liberalen zou vol gens hen echter slechts moge lijk zijn, indien aan Gaston Eyskens een andere portefeuille wordt toegewezen dan die van Financiën. Slechts in dat geval nan|elijk zouden de Liberalen de belofte, die zij hun kiezers hebben gedaan, de directe be lastingen met 25 procent te verlagen, in vervulling kunnen doen gaan, aldus zegt men. Men ziet de taak van Van Zeeland in sommige politieke kringen dan ook meer als die van een informateur dan als van een formateur. Men zal zich herinneren, dat ook bij vorige regeringscrisis dergelijke in formateurs de" weg hebben ge- effend voor hun opvolger, die dan de eigenlijke kabinetsfor mateur werd. In het algemeen is men de op vatting toegedaan, dat de vor ming van een nieuwe regering ming evejmnin krijgen, maar dat i maatregelen geen gelijke regeling ware toch onjuist. Voor Duitse bestaat en ook niet tot stand zal onrechte gevangen zijn gezet, geen tegemoetkoming mogen ont- Enten van kinderen onder hetvangen indien degenne, die in jaar, wordt nog eens ZEER i Duitse gevangenschap hebben DRINGEND aanbevolen. verkeerd, zulk een tegemoetko- Aan het verslag van de Com missie van rapporteurs der Twee de Kamer over het wetsontwerp „regelen betreffende toekenning ener tegemoetkoming aan gewe zen politieke gedetineerden of hun erfgenamen voor schade, ten ge volge van ondergane bewaring of voorlopige hechtenis geleden" is het volgende ontleend: De vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht heeft het wen selijk geacht met de regering na der mondeling in overleg te tre den. Bij dit overleg was niet al leen de Minister van Justitie tegenwoordig, doch ook de Minis ter van Financiën. Hierbij, werd van de zijde der commissie in de eerste plaats de aandacht gevestigd op een prae- labele vraag. Alvorens men kan beslissen omtrent de details van een regeling inzake de tegemoet koming aan personen, die ten on- rcehfe al3 politieke delinquenten werden beschouwd en dientenge volge ten onrechte gedetineerd zijn geweest, zal men eerst een beslissing moeten nemen of aan zulke personen wel enige tege moetkoming behoort te worden toegekend zolang ten behoeve van hen, die door de Duitsers onrecht matig gevangen gehouden zijn, een bevredigende schadevergoe dingsregeling ontbreekt. De Minister va:i Justitie zette uiteen, dat een tegemoetkoming aan hen, die ten onrechte door of namens de Nederlandse overheid gevangen gehouden zijn in een geheel ander vlak ligt dan een tegemoetkoming aan personen, die door de Duiters gevangen ge houden zijn. Dit wetsontwerp be treft uitsluitend de gevolgen van Nederlandse daden. Nu zou men wel kunnen redeneren, dat dege nen, die door de Nederlanders ten daden is de Nederlandse overheid nu eenmaal niet aansprakelijk. Bovendien: wanneer men aan hen, dóe door de Duitsers gevan gen genomen zijn, hun schade gaat vergoeden daarmede be geeft men zich op het terrein van de vergoeding voor immate riële oorlogsschade kan dit met even veel recht gevraagd worden voor de onderduikers, voor hen, die liever hun bedrijf ten onder lieten gaan dan voor de Duitsers te werken, voor evacué's en nog voor allerlei andere groepen. Hier heeft het Rijk van het begin af aan een andere weg gevolgd: degenen, die slachtoffers van hun verzet geworden zijn, worden voor zover er werkelijk nood is, gehol pen door de Stichting 1940-1945 welke mede van Overheidswege tot het verlenen van die hulp in staat is gesteld, terwijl invalide verzetslieden en de nabestaanden van omgekomen verzetslieden ge steund worden door pensioenen. Wat betreft de vraag, of er bij de Regering verdere plannen be staan om de slachtoffers van Duitse gevangenschap te helpen, merkte de Minister van Financiën in de eerste plaats op, dat naar zijn indruk de Stichting 1940-1945 over het algemeen zeer 'behoorlijk hulp verleent. Verruiming van de steun aan deze Stichting scheen hem daarom niet nodig. Er zijn wel eens klachten geweest, dat de oorlogsslachtoffers achteraf nog belastingen moeten voldoen over de oorlogsjaren, doch zulke klach ten achtte de Minister over het algemeen niet gegrond. De be lastingdienst heeft de instructie, in zulke gevallen soepel te zijn. Door verschillende ledën der commissie werd er nog eens op gewezen, dat het hier uitsluitend betreft een tegemoetkoming in schade, geleden door toedoen van Nederlandse autoriteiten. Dat voor de slachtoffers van Duitse komen, mag, zo meenden deze leden, geen reden zijn om nu ook degenen, die de dupe zijn gewor den van Nederlands optreden, af te schepen met bepaalde „sociale" voorzieningen. Het gaat hier om de handhaving van die Nederland se rechtsstaat. De Minister van Financiën wil de de juistheid van deze opmer kingen niet ontkennen, doch meende wel, dat het aanvaarden van dit wetsontwerp, psycholo gisch gezien, een sterke hefboom zal kunnen zijn in de handen van degenen, die streven naar vergoe ding van immateriële oorlogs schaden, een streven, waaraan de Regering tot haar leedwezen on mogelijk tegemoet kan komen. Komende tot de inhoud van het wetsontwerp zelf, wees de com missie er op, dat de Minister van Justitie in die memorie van toe lichting een uitbreiding van de kring van personen, welke van de werking van de wet zouden kun nen profiteren, heeft afgewezen. Hoewel de argumenten, welke de Minister daarvoor heeft aange voerd, ongetwijfeld terdege moe ten worden overwogen, achtte de commissie het resultaat toch zo weinig bevredigend, dat haars inziens ernstig onder het oog moest worden gezien, of het zon der al te grote bezwaren niet mogelijk is een iets royaler op lossing te vinden. De Minister van Justitie ves tigde er de aandacht op, dat in het wetsontwerp een scheidings lijn is getrokken bij het tijdstip, waarop meer geregelde toestan den zijn ontstaan. Wie vóór dat tijdstip is ontslagen, kan volgens het ontwerp geen tegemoetkoming krijgen. Laat men deze grens los, dan ontstaat allerlei onzekerheid en rechtsongelijkheid. Er zijn slechts zeer weinig mensen, die door het militaire gezag vrijge laten, een verklaring bezitten, geruime tijd in beslag zal nemen. Opmerkelijk is de uitlating van een gewezen Katholiek mi nister, dat z.i. de regering niet gevormd kan worden voordat het parlement bijeen is ge weest. Dit zou zijn na 11 Juli, de datum waarop de provin ciale raden de 46 Senatoren zullen kiezen, die met de 106 direct gekozenen en de 23 ge coöpteerde Senatoren tezamen de Senaat zullen vormen. De kabinetsformateur, staats minister Paul van Zeeland, heeft Woensdagmorgen op een persconferentie verklaard, dat hij Woensdagmiddag besprekin gen zal aanvangen met de Mi nisters van Staat en de leiders der Socialistische en Liberale partijen. De onderhandelingen zullen, naar Van Zeeland mee deelde, gevoerd worden op basis van het partijprogramma der C.V.P. Woensdagmorgen heeft Paul van Zeeland geconfereerd met de leidende persoonlijkheden der Christelijke Volkspartij. Hij zeide verder, dat hem op het ogenblik nog geen enkele op lossing voor ogen stond en dat het resultaat der besprekingen van Woensdagmiddag afge wacht diende te worden. Van Zeeland verklaarde voor stander te zijn van een kabinet op zo breed mogelijke basis met progressief karakter. Dinsdagavond heeft de kabi netsformateur een telefonisch onderhoud gehad met Spaak die op het ogenblik in Parijs vertoeft. Te 18 uur zal wederom een persconferentie worden gehou den. Op een vraag van een der journalisten antwoordde de Katholieke staatsman, dat de geruchten omtrent een deva luatie van de franc, die na zijn benoeming tot kabinetsforma teur de Tonde deden met de meeste nadruk tegengesproken konden worden. Hij zeide: „Toen ik voor de oorlog tot een devaluatie wan de franc moest overgaan, werd dit door de om standigheden gedicteerd. Wij hebben toen de franc door deze operatie kunnen stabiliseren. Thans is de toestand evenwel anders. De franc behoort tot de sterkste munten in Europa en in de wereld en er is dan ook geen enkele reden deze te de valueren. In België bestaan thans geen monetaire moeilijk heden." De wielrenner Xavier Maes is Dinsdagmiddag- aangereden door een aiuto, waarvan' de be stuurder de vlucht nam. Hij werd echter kort daarna door gendar mes gearresteerd. De toestand van Maes is ernstig. waaruit hun onschuld blijkt. Men moet de chaos, die in de eerste maanden na de bevrijding heerste en die onvermijdelijk, was, zien als een verlenging van de oor logstoestand. Daarin zullen de slachtoffers van deze ongeregelde toestanden helaas moeten berus ten. De enige juiste datum is daarom naar de overtuiging van de Minister, die, welke de grens aangeeft tussen hef ophouden van de chaos en het begin van gere gelde toestanden. De Minister er kende, dat er mensen zullen zijn, die bewijzen van onschuld bezitten en toch niet geholpen zullen wor den, doch hij vestigde er nog eens de aandacht op, dat er anderen zijn, die in dezelfde omstandig heden zouden verkeren, indien hun zaak maar opnieuw onder zoek onuitvoerbaar ware, her haalde de Minister eft was ook van de zijde der commissie reeds boegegeven. Ond. Opk. Ond 21.03 11.47 0.03 21.02 13.12 0.15 21.02 14.38 0.27 21.02 '16.06 0.41 21.02 17.45 0.58 21.00 19.01 1.28 21.00 20.16 1.56 20.59 21.14 2.44 20.58 21.54 3.49 20.58 22.22 5.05 rweldigend. De poli- 0 man was versterkt gemakkelijke taak, icht het keurig voor e van het massale sten de deelnemers rvergadering over 2 ieeld worden. lasten bevonden zich saris der Koningin, Casembroot, en de Staff, Directeur-Ge- de Landbouw, en tal ïstaande figuren uit uinbouwkringen uit cie. der vergadering ving •ver het eiland aan. nen niet minder dan 1 50 a 60 autobussen, ormende van onge- lengte. stelling hiervoor was ldig en het werd een ftocht voor de Z: L jend nummer komen nader terug. stookseizoen 1 Octo- April 1950 zal voor verbruikers 4000 li- ndolie per installatie steld, met dien ver- bepaalde categoriën iikers, zoals medici, en .notarissen met n huis, voor een toe- ïmerking kunnen ko- toeslag zal voor elk iderlijk worden vast- s. voor panden, waar- dene gezinnen wonen, •slag worden verleend, /oners van percelen, >ewijzing in aanmer- n te komen, dienen >ór 15 Juli a.s een verzoek te richten ksbureau voor Aard den, Bezuidenhoutse- -189, 's-Gravenhage, lding van de olieleve- s van grote gebouwen ïgen dienen zich voor ing van huisbrandolie stookolie eveneens vóór 15 Juli a.s. tot smd Rijksbureau te aten die tot dit doel /ia waren, gekomen. het algemeen hoofd- verschillende leger- j met vice-admiraal de leden van de B.F.G. nder de vertegentwoor- Sumatra Mansur, Ab- i Abas; met republi cs, waarvan er enige cheid op het vliegveld 'aren, met kerkelijke l vertegenwoordigers emersorganisaties enz. is voor mij uiterst in- desbetreffende vraag de Minister, dat naar 'ertrouwen de republi- ers allen zullen doen vermogen is om een •lossing van het pro- spoedigen en de ronde •entie te doen aanvan- streefdatum" 1 Augus- 'raagd of de vertegen van Sumatra zullen aan het inter-Indo- -I sprek in Djogja, ant- Minister: „Natuurlijk hierover .met elkaar Het ligt ""hf"r nirt pp .«i hierover mededelingen ir besloot met zijn eer- spreken over de hou- nze troepen: „Natuur- zij het allen levend maar, zoals een Aal- nij zeide, is er bij hen aarzeling, wanneer zij le moeten gaan", oeting waren1 op het n. aanwezig Mevr. Van i en kinderen» en de •rees, Goetzen) en Spit- Met ingang van 1 Juli j.l. zijn de prijzen voor speciale benzi nes met 0,35 per 100 liter ver hoogd. Dit vindt zijn oorzaak in de verhoging der wereld marktnoteringen. Op een tiental plaatsen in de stad en in de randgemeenten wordt in de komende dagen gelegenheid gegeven zich te laten inenten of herinenitcn. De G.G.D. te Rotter dam wacht rustig de loop der dingen af, maar raadt *och sterk aan van de gelegenheid tot vac cinatie of revaccinatie gebruik te maken. Uit goede bron wordt verno men dat deze week 15 personen, onder wie de directeur-generaal van de Hongaarse spoorwegen, Varga, door een militaire recht bank zijn gevonnist. De voornaamste beklaagden, Varga en drie van zijn medeplich tigen, zouden ter dood veroor deeld zijn. op de bres staat. Ook noemde spreker hierbij de Kring van Industriële Werkge vers der Kanaalzone, die werkt en strijdt voor de belangen der Zeeuws-Vlaamse industriën. Na er nog op te hebben gewe zen. dat tientatjen industriële ondernemers ^euws-Vlaande ren een uitnenj^nd gebied vin den, dat gr o perspec de C.V.P. de meerderheid in de Senaat en ontbreken haar nog slechts twee stemmen om ook de meerderheid in de Kamer te ver overen. Mocht het parlement niet kunnen besluiten de wet van 1945 te doen afschaffen en de Koning te doen teruêkeren naar België, - - -* Tta.tJroli&lcen niet Ö£LXX zouden de den beginnen en zelfs niet voor daden van sabotage zouden terug schrikken. Ook een neutraal blad als „Le Soir" heeft er herhaalde lijk de nadruk op gelegd, dat een terugkeer van de Koning, uitslui tend door de wil van let Katho lieke bevolkingsdeel van Belgie, tnt "„stige troebelen zou leiden. 2 JULI. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 6.06 6.41i 7.31 3 JULI Breskens Temeuzen Walsoorden 6.59 7.34 8.24 n.m. 6.28 7.01 7.51 7.19 7.54 8.44

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1