Z. L. M. Z.K.H. PRINS BERNHARD VERJAART OFFICIËLE MEDEDELING Definitieve samenstelling Belgischj ^Parlement De Kabinetscrisis in België Na de Belgische verkiezingen it Indonesië WOENSDAG 29 JUNI 1949. «*«i inzake leugencampagne tegen Nederlandse troepen Het wrak van de „Roermond" De parlementsverkiezingen In Canada HOOGWATER Telegram van K.A.B. en C. N. V. aan de Regering Griekse Guerilla-strijders" houden vredesbijeenkomst 0e V. S. en Griekenland De grote vacanties op de R.H. B S. Vrijlating prijzen van een aantal goederen Plaatsvervangende militaire Gouverneurs bijeen Koning Leopold en de Belgische verkiezingen Bisschoppen in Roemenië gearresteerd De eeonomische crisis in Engeland De aanvullende verkiezingen in België „Nieuw Amsterdam in aanyarlng met vissersboot 81e publicatie randolie voor ieren en grote ebouwen ndonesië" J Prijsverhoging speciale benzines OGWATER Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING f medegedeeld door het K.NjM.I. te De Bilt, geldig van.' Woena- 5 dagochtend tot avond. Droog weer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Noord-West en Noord-Oost. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden], op vele plaatsen afgewisseld met perioden van zonneschijn. DE VRIJE 5e Jaargang No- 1151 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Advertentieprijs: fyer mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. MAANSTANDEN. Maan Z. K. H. Prins Bernhard viert heden zijn 38ste verjaardag. Een foto van f Prins Bernhard in de uniform van Generaal der Kon. Ned. Luchtmacht. Van officiële zijde wordt ge- m|eld, dat uit verschillende voorvallen in de residentie Djog- jakarta blijkt, dat bepaalde kringen doende zijn een leu gencampagne tegen de Neder landse troepen te ontketenen, waaruit blijkt, dat deze zich schuldig maken aan wange drag. De militaire waarnemers heb ben de commandant van de T- brigade gemeld, dat bij het op 26 Juni door de Nederlandse troepen ontruimde bivak te Ke- datonplered 6 mortiergranaten, die als landmijnen werden ge- beaigd, waren aangetroffen. Bij de op 26 Juni ontruimde post te Bantoel constateerde de T.N.I. de aanwezigheid van twee Engelse landmijnen, hetgeen Ben duiker is er in geslaagd het wrak van de Roermoniö, dat op ongeveer 25 meter diepte ligt, bin nen te dringen. Hij vond echter geen verongelukten. Naar men thans meent, zijn de stoffelijke resten van de tien, die men in de romp waande, door de sterke stromen weggespoeld. Bij de parlementsverkiezingen in CJanada heeft de Liberale par tij van de minister-president Louis St. Laurent grote -winsten geboekt. St. Laurent zelf is her kozen als afgevaardigde van Oost-Quebecq, evenals George Drew, voorzitter der progres sieve conservatieven. Volgens het Canadese nationale persbureau heeft de liberale partij de meerderheid behaald. 29 JUNI. v.m. n.m. Breskens 3.47 4.04 Terneuzen 4.22 4.39 Walsoorden 5.12 5.29 aan de waarnemers gemeld werd. Bij het voorlopig onderzoek, dat naar aanleiding van deze rapporten werd ingesteld, heb ben de betrokken bivak-com mandanten verklaard, dat hier geen sprake kan zijn van door de Nederlanders gelegde mijnen of boobytraps. Voorts staat vast, dat genoemde bivaks over dag en 's nachts voor de ont ruiming regelmatig werden be schoten, waaruit de aanwezig heid van groepen in de onmid dellijke nabijheid bleek. Ten scherpste moet worden gepro testeerd tegen dergelijke insi nuaties, waardoor geen enkel belang gediend is. In dit ver band wordt ook herinnerd aan het van zekere zijde verspreide bericht, als zou de afwezigheid van T.N.I.-troepen bij de over dracht van Wonosari het gevolg zijn van Intensieve patrouille activiteit door de Nederlandse troepen in het betrokken ge bied. Dit is in strijd met de fei ten. Voor de overdracht liepen alleen patrouille in de onmid dellijke omgeving van het bivak ter beveiliging van de eigen troepen. N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., welke op deze voordracht bij toerbeurt een vertegenwoordi ger van een der drie vakcentra- len plaatsen. Dit jaar was een man van het N.V.V. aan de beurt. Deze gedelegeerde ver tegenwoordigde dus niet alleen zijn eigen vakcentrale doch alle georganiseerde arbeiders. Iemand die van deze positie gebruik maakt, zo voegen de be sturen er aan toe, om een aan val te doen op bepaalde groe pen arbeiders die hij mede ver tegenwoordigt geeft niet alleen blijk van weinig goede smaak en gering organisatorisch besef, doch kan bovendien niet langer beschouwd worden als Neder lands arbeidersgedelegeerde. Bij de K.A.B. en het C.N.V. is zo als bekend de meerderheid van de georganiseerde Nederlandse arbeiders aangesloten. De Katholieke Arbeiders Be weging en het Christelijk Natio naal Vakverbond delen het vol gende mede: Het optreden van de heer A. Vermeulen van het N.V.V. op 24 Juni ter Internationale Ar- beidsconferentie te Genève is voor de K.A.B. en het C.N.V. aanleiding geweest, telegrafisch aan de Nederlandse regering mede te delen, dat de heer Ver meulen van heden af niet meer beschouwd kan worden als de vertegenwoordiger van de Ne derlandse arbeiders. De beide besturen tekenen hierbij aan dat, zoals bekend, de arbeidsgedelegeerde voor de Internationale Arbeidsconferen- ties benoemd wordt door de re gering op voordracht van het Volgens een door de „vrije Griek se radio-omroep" omgeroepen bericht is Donderdag j.l. op door de guerilla-strijders 'bezet Grieks gebied een. algemenie vredesbijeen komst gehouden. In dit bericht werd tevens voor de eerste maal melding gemaakt van de aanwe zigheid van „vertegenwoordigers van Slavisch-Macedonië" in „Vrije Griekse" raden. Volgens de „Vrije Griekse radio- omroep" werd de bijeenkomst ge houden voor het verkiezen van een commissie, welke tot taak zal hebben „het gehele Griekse" volk te mobiliseren voor de strrjd voor de vrede". De Amerikaanse hulp aan Grie kenland moet voortduren zolang er nog oorlog in dit land is, al dus verklaarde George MicGh.ee, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met aangelegenheden betreffende het Nabije Oosten en Afrika, giste ren in een toespraak te Washing ton. Er zouden „onberekenbare gevolgen" zijn, indien de muur tegen het communisme, die Afri ka en Azië beschermt, in Grieken land doorbroken werd, zo zei hij. In het Staatsblad van gisteren is opgenomen» een Kon. Besluit van 17 Juni 1949 tot nadere wij ziging en aanvulling van het re glement voor de Rijks Hogere Bur gerscholen. Daarin wordt be paald, dat de grote vacantie ein digt de avond van de Maandag onmiddellijk voorafgaande aan de eerste Dinsdag in September en begint op de achtste Zaterdag aan die Maandag voorafgaande na af loop van de schooltijd. In de Staatscourant van giste ren is een beschikking van, de Minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarin zijn vrijge laten de prijzen van: Rijiwiel-, motorrijwiel- en autotractiebanden en het coveren en verzolen van deze banden; gerutoberiseerde stoffen en het confectionneren van deze stoffen^; rubberschoei sel en ruibbermateriaal voor zolen en hakken; alle overige geheel of grotendeels uit rubber, latex of thermoplastiek vervaardigde pro ductie met uitzondering van ruib- ber kunstgebitten, alsmede de prijzen van 'natuur-, synthetische- en regeneraatrubiber alsmede latex. Voorts worden in een andere beschikking de prijzen van hui den, vellen en leder, en dierlijk haar, met uitzondering van scha penwol, vrijgelaten'. Volgens officiële opgave is de partijen verkregen stemmen tegenwoordigers als volgt: het aantal door de verschilien- voor de Kamer van Volksver- 1.496.890 (29,78 tegen 31.59 in 1946) Comm. 376.876 7,5 tegen 12.68 in 1946) C.V.P. - 2.187.310 (43,52 tegen 42.53 in 1946) Liberalen 766.655 (15.25 tegen 8,92 in 1946) Vlaamse Concentratie 103.789 2,06 Unité Wallone 5.855 0.12 Middenstands klassen 52.312 1.02 Onafh. Partij 20.109 0.4 Andere lijsten 16.502 0.33 Lib. Soc. Kartel (1.60 in 19461 Belg. Dem. Unie (2.16 in 1946) Andere partijen (0.52 in 1946» Gisteren vergaderden geduren de één uur de plaatsvervangende militaire gouverneurs te Berlijn teneinde, zo verklaarde een Brit se woordvoerder, ,4een apparaat voor beraadslaging' tot stand te brengen voor de uitvoering van de overeenkomst, welke de Minis ter van Buitenlandse Zaken te Parijs sloten. De vergadering werd gehouden in het gebouw van de gealllieerde bezettende mo gendheden, vanwaar nieuwe vlag gen van de vier mogendheden wapperden. De Franse plaatsver vangende gouverneur, Noiret, werd vervangen door generaal Bapst, daar hij zelf verhinderd was. Van Zeeland Kabinets formateur. De Prins-Regent heeft Paul van Zeeland, Minister van Staat (C. V. P.), met de vorming van een Kabinet belast. Van Zeeland heeft deze op dracht aanvaard. Op de vraag of hij reeds een plan had, antwoordde de forma teur, dat hij een en ander nog zou overwegen en telefonisch 't eerste contact zou opnemen. Van Zeeland zal Woensdag om 11.30 uur in het parlement de pers ontvangen om mededelin gen te doen van de eerste resul taten van zijn besprekingen. Van Zeeland, die van 1935 tot 1937 premier is geweest, is een deskundige op economisch ge bied. Koning Leopold's adjudant heeft gisteravond verklaard, dat „de Koning redelijk" voldaan is over de uitslagen der Belgische verkiezingen. „Er zouden nog verrassingen kunnen zijn en de Koning houdt nauw contact met Brussel", zo zei hij. In het Vaticaan is vernomen, dat Mgr. Marton, Bisschap van Alba Julia, en Mgr. Durcovici, Bisschop van Jassy, zijn aange houden. Zijl waren de enige twee Bisschoppen die nog op htm post waren na de afzetting door de Roemeense regering van 3 der 5 Bisschoppen van de Latijnse ritus in October j.l. en de arrestatie van alle Bisschoppen van de Oos terse ritus. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat de Prins-Regent, na het gebruikelijke overleg met de politieke leiders, een lid van de Christelijke Volkspartij zal ver zoeken een nieuwe Regering te vormen. Hiervoor komen in aan merking Paul van Zeeland, August de Schrijver, Voorzitter van de C. V. P., en Gaston Eys- kens, Minister van Financiën in het afgetreden Kabinet. Spaak blijkt op ondubbelzin nige wijze kenbaar te hebben ge maakt, dat hij niets meer voelt voor het Premierschap en zich uitsluitend wenst te wijden aan Buitenlandse Zaken. Een nieuwe Kabinetsforma teur staat voor drie mogelijk heden: een tweeledige Regering van de C. V. P. met de Socialis ten, een tweeledige Regering van de C.V.P. met de Liberalen en een drieledige Regering van de Katholieken, Socialisten en Liberalen. Vooral in Liberale kringen is men voorstander van de laatste oplossing, daar men in het al gemeen van oordeel is, dat de Liberalen zich reeds lang ge noeg in, de oppositie hebben be vonden. De „Nieuwe Gids" van gister morgen schrijft, dat de absolu te meerderheid der Katholieken in de Senaat een feit van grote betekenis is voor de toekomsti ge ontwikkeling der Konings kwestie. Het blad zegt, dat men tot nu toe de terugkeer van de Koning kon beletten door te wei geren aan een Regering onder Zijn gezag de nodige" parlemen taire steun te schenken. „Hoewel dit nu toch kan, is het anderzijds onmogelijk ge worden een Regering samen te stellen zonder de C. V. P. Vroe ger konden de linkse partijen zeggen: „Geen Regering mèt de Koning." Thans kan de C. V. P. zeggen: „Zonder de Koning geen Regering." De „Nieuwe Gids" betoogt, dat deze toestand met al zijn con sequenties nauwkeurig onder zocht moet worden. „Het is on duldbaar, dat bij de huidige po litieke verhoudingen de crisis, die met betrekking tot de Ko ningskwestie bestaat, voort duurt. Het blad besluit met na drukkelijk te verklaren, dat een volksraadpleging over de terug keer van de Koning niet langer uitgesteld kan worden. Naar Reuters financiële redac teur schrijft werd gisteren in goed ingelichte financiële kringen alhier voorspeld, dat een interne Britse economische crisis zal uit breken, welke mogelijk zou kun nen leiden tot een politieke crisis. Aangenomen wordt, dat de Britse Minister van Financiën; Sir Staf ford Cripps, enkele zeer drastische voorstellen overweegt, teneinde het pond sterling en hetgeen van de Britse goudreserves over is te beschermen. Deze voorstellen zouden omvatten: duurder geld, beperkingen van invoer tegen dollar en vooral ingrijpende ver lagingen der regeringsuitgaven. Dit zou practisch neerkomen op een ommekeer in het kostbare programma voor sociale voorzie ningen van de Britse socialistische regering. Men neemt nog steeds aan, dat Cripps liever zal aftreden dan een aanbeveling doen tot devaluatie en dat hij zal aftreden zelfs indien Engeland onder drang van buiten tot devaluatie zou worden genood zaakt. De nieuw-gekozen Belgische Provinciale Raden zullen op 11 Juli a.s. overgaan tot het aan wijzen van de 46 Provinciale Senatoren, die tezamen met de 106 rechtstreeks gekozenen en de nog te kiezen 23 gecoöpteerde Senatoren de nieuwe Belgische Senaat zullen vormen. Het aan tal te verkiezen Senatoren be draagt voor de provincie Ant werpen 3, Brabant 9, West- Vlaanderen 5, Oost-Vlaanderen 6, Henegouwen 6, Luik 5, Lim burg 3, Namen 3 en Luxem burg 3. In 1946 vormden liberalen, socialisten en communisten in alle provincies een kartel, ten einde een C.V.P.-meerderheid in de Senaat onmogelijk te ma ken. Ten gevolge van deze coa litie verkreeg de C.V.P. slechts 21 provinciale Senatoren, tegen 23 linkse zetels, n.l. 14 socialis ten, 4 communisten en 5 libe ralen. Het wordt weinig waarschijn lijk geacht, dat de drie tegen standers ook dit keer samen zullen werken tegen de Katho lieken, daar dit geen enkele in vloed kan hebben op de uitein delijke samenstelling van de Senaat. Zelfs indien de 3 partijen een kartel vormden en de 2 gekoze nen van de Vlaamse concentra tie zich hierbij aansloten, zou dit neerkomen op 24 zetels voor de C.V.P. en 24 zetels voor het kartel. Op grond van dit resultaat zou de C.V.P. dus tezamen met de 54 rechtstreeks gekozen Senato ren over 78 zetels beschikken, tegenover 75 zetels der libera len, communisten en socialisten. De meerderheid zal waar schijnlijk nog groter zijn, daar naar alle verwachting ook de 2 zetels van de Vlaamse concen tratie naar de C.V.P. zullen gaan. De C.V.P. zal ook meer dan de helft van het aantal gecoöp teerde Senatoren verkrijgen, zo dat de nieuwe Senaat gevormd zal worden door minstens 90 Katholieke Senatoren en 86 tegenhangers. De C.V.P.-meer derheid in de Senaat is thans dus reeds een zekerheid. De 36.667 ton metende „Nieuw- Amsterdam"' van de Holland- Amerika-Lijn is gisterenochtend vroeg bij dikke mist 30 km ten Z. O. van het lichtschip van Nan tucket in aanvaring gekomen met een vissersvaartuig uit New Bed ford. Volgens de kustwacht heb ben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Het vissers vaartuig had een bemanning van 12 koppen. De „Nieuw-Amster- dam" was met 953 passagiers aan boord op weg naar Hoboken. Ond. Opk. Ond 11.03 11.47 0.03 ;1.02 13.12 0.15 11.02 14.38 0.27 11.02 '16.06 0.41 11.02 17.45 0.58 11.00 19.01 1.22 11.00 20.16 1.56 10.59 21.14 2.44 10.58 21.54 3.49 10.58 22.22 5.05 fi weldigend. De poli- man was versterkt gemakkelijke taak, cht het keurig voor s van het massale sten de deelnemers 'vergadering over 2 leeld worden. asten bevonden zich :aris der Koningin, Casembroot, en de Staff, Directeur-Ge le Landbouw, en tal istaande figuren uit uinbouwkringen uit ;ie. Ier vergadering ving ver het eiland aan. oen niet minder dan 50 a 60 autobussen, ormende van onge- engte. itelling hiervoor was dig en het werd een 'tocht voor de Z: L. ;end nummer komen rader terug. stookseizoen 1 Octo- April 1950 zal voor verbruikers 4000 li- ndolie per installatie iteld, met dien ver- bepaalde categoriën likers, zoals medici, en .notarissen met n huis, voor een toe- merking kunnen ko- toeslag zal voor elk iderlijk worden vast- voor panden, waar- iene gezinnen wonen, slag worden verleend, 'oners van percelen, iewijzing in aanmer- n te komen, dienen >ór 15 Juli a.s. een verzoek te richten ksbureau voor Aard en, Bezuidenhoutse- 189, 's-Gravenhage, ding van de olieleve- s van grote gebouwen gen dienen zich voor ing van huisbrandolie stookolie eveneens vóór 15 Juli a.s. tot ;md Rijksbureau te aten, die tot dit doel 'ia waren gekomen. het algemeen hoofd- i| verschillende leger- met vicc-admiraal de leden van de B.F.0. ider de vertegeniwoor- Sumatra Mansur, Ah- i Abas; met republi- rs, waarvan er enige cheid op het vliegveld aren, met kerkelijke vertegenwoordigers amersorganisaties enz. is voor mjj uiterst in- desbetreffende vraag de Minister, dat naar ertrouwen de republi cs allen zullen doen vermogen is om een ■lossing van het pro- spoedigen en de ronde entie te doen aanvan- streefdatum" 1 Augus- 'raagd of de vertegen- van Sumatra zullen aan het inter-Indo- sprek in Djogja, ant- Minister: „Natuurlijk hierover .met elkaar Het ligt echter giet op uieroyer mededelingen ;r besloot met zijn eer- spreken over de hou- nze troepen: „Natuur- zij het allen levend maar, zoals een Aal- nij zeide, is er bij hen aarzeling, wanneer zij ie moeten gaan", oeting waren' op het n. aanwezig Mevr. Van i en kinderen» en de 'rees, Goetzeni en Spit- Met ingang van 1 Juli j.l. zijn de prijzen voor speciale benzi nes met 0,35 per 100 liter ver hoogd. Dit vindt zijn oorzaak in de verhoging der wereld marktnoteringen. Op een tiental plaatsen In cRTstad en in de randgemeenten wordt in de komende dagen gelegenheid gegeven zich te iaten inenten of herinemtcn. De G.G.D. te Rotter dam wacht rustig de loop der dingen af, maar raadt *och sterk aan van de gelegenheid tot vac cinatie of revaccinatie gebruik te maken. Uit goede bron wordt verno men dat deze week 15 personen, onder wie de directeur-generaal van de Hongaarse spoorwegen, Varga, door een militaire recht bank zijn gevonnist. De voornaamste beklaagden, Varga en drie van zijn medeplich tigen, zouden ter dood veroor deeld zijn. op de bres staat. Ook noemde spueker hierbij de Kring van Industriële Werkge vers der Kanaalzone, die werkt en strijdt voor de belangen der Zeeuws-Vlaamse industriën. Na er nog op te hebben gewe zen, dat tientaüen industriële ondernemers 74 euws-Vlaande ren een uitnern®»^^ gebied vin den, dat gr° perspectieven de C.V.P. de meerderheid in de Senaat en ontbreken haar nog slechts twee stemmen om ook de meerderheid in de Kamer te ver overen. Mocht het parlement niet kunnen besluiten de wet van 1945 te i'.ien afschaffen en de Koning te doen terug-keren naai- België, .ourfen d. Katliolteken niet den beginnen en zelfs niet voor daden van sabotage zouden terug schrikken. Ook een neutraal blad als „Le Soir" heeft er herhaalde lijk de nadruk op gelegd, dat een I erugkeer van de Koning, uitslui- tend door de wil van iet Katho lieke bevolkingsdeel van Belgie, tot c-nstige troebelen zou leiden. 2 JULI. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 6.06 6.411 7.31 3 JULI. Breskens Terneuzen Walsooi-den 6.59 7.34 8.24 n.m. 6.26 7.01 7.51 7.10 7.54 8.44

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1