Dame I. Fa B. H.;P0T - Axel r I i i I i l i FRIï i UIT DE PROVINCIE Morgen staat de gemachtigde in Zeeland Jan Dekker terecht Voor héél mo x A. J, WA De Stroper f s» Zeer ges< zichtze: AGENDA f Opaning van da Jacht TOREN VAN OOSTERLAND WORDT HERSTELD. Metrouw Boesman geland VEERE. Vergiftiging van Honden en Katten De staking in Australië Noordstraat TERNEUZEN Fa D. F. van der Heijden en -Potloden IS. ADRIAANSENS Van wee een men i apart, e! tegen n« DAMESP zeer gro stoffen SWAGG BAKVIS ongeken maten li DAMESMA voor zware en 51 ooi georgette DAMES, in wol, reeds va VROUW zijde of Kamgaren MANTELCi maten 38 t, TOPPEI steeds h diverse l ROKKEN, effen of ge in pr. kam BAKVISRt DAMES! maten 3 diverse Beter gekleed, minder besteet WIE DE CULTUU KOMT MET EEN IN ALLE PF MET EN Z< KALENDER AAN GEHEl NIEUWSTR?" X§X§>^XëXsiX£Xx> Limonade Gi Bronwater I Appelmost V Appelsap B Vruchten Lii Limonadestn Limonade Si Vruchten Li Oud Bruin 1 Pilsener Bie Appelsap B Limonadestr De gemachtigde van de leider der N.S.B. in de Provincie Zee land, Jan Adriaan Dekker, thans verblijf houdende in de cellen barakken te Scheveningen zal morgen voor het Bijzonder Ge rechtshof Kamer voor Zeeland te Middelburg terecht staan. Uit de lange dagvaarding' blijkt dat hij in October 1940 aan de Beauftragte voor de provincie Zeeland van de Rijkscommissa ris. Muenzer, mededeelde, dat de Kantonrechter te Middelburg op Donderdag 17 October 1940 ongeveer 12 Rijksveldwachters had beëdigd en deze daarbij trouw aan de Koningin had la ten zweren, hetgeen volgens ver dachte „Provokation und Sabo tage" was. In Juli 1941 berichtte hij aan de Sicherheitspolizei dat C. No bels, kleermaker te Goes, onge paste grappen over de Fuehrer vertelde, in Aug. 1941 schreef verdachte aan de Beauftragte, dat de bevolking van Domburg- zeer verwonderd was, dat de w.n.d. burgemeester Elout zijn medewerking had geweigerd bij de inlevering van metalen en dat de buitengewoon brutale hou ding van de bevolking van Dom burg vooral moest worden toege schreven aan de invloed van de zeer machtige heer Elout, die zeer „deutsch-feindlich" en lid van de Nederlandse Unie was. Een jaar later meldde hij de Beauftragte Muenzer, dat bij 'n bestuursverkiezing van de polder Borssele 't aftredende bestuurs lid L. Smits, die lid van de N.S. B. was, slechts 8 en zijn tegen- candidaat Krijger 23 stemmen verkreeg. Hij verzocht genoem de Krijger enige tijd in „Schutz- haft" te willen stellen en de ver melde verkiezing ongeldig te wil len verklaren. De Burgemeesters, die niet gehoorzaamden aan de op drachten van de bezetter werden vervolgens door Jan Dekker aan de Sicherheitspolizei of Beauf tragte bekend gemaakt en me degedeeld dat zij als „deutsch- feindlich" bekend stonden; dit was o.m. het geval bij de bur gemeester van St. Laurens Van 't Hoff en de burgemeester van Scherpenisse, W. L. Klos. Verder werkten volgens be klaagde tal van burgemeesters en wethouders tegen in zijn streven om het Zeeuwse be stuursapparaat in Nationalisti sche geest te hervormen, en ver zocht bij herbenoemingen hier mede rekening te willen houden en hen te doen vervangen door leden der N.S.B. of sympathise- renden. Vervolgens gaf hij aan Muen zer kennis, dat met name ge noemde personen in Goes zich bezig hielden met de versprei ding van illegale pamfletten. Ook de z.g. „Meistaking" op Zuid-Beveland, die als vijandige daad moest worden beschouwd, werd aan de Polizei-Offizier ter kennis gebracht. Als verdediger van verdachte zal optreden Mr. Van der Burgh te Amsterdam. De „Sozialdemokrat ('n Ber- lijns blad met Britse licentie) ver klaart, dat door het achterwege laten van voorzorgsmaatregelen, bij het in gebruik nemen van eert schietbaan door Sovjet-soldaten, kinderen gedood zijn. HEDEN: AXEL: Fokveedag, op 't ter rein van V.V.Z.F. HOEK: 4 uur: Vergadering Stembevoegde Ingelanden Oud Westenrijkpolder bij Mej. de Wed. W. A. Nieuwe- link. TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling. Het verborgen leven van Walter Mitty. Lyceum terrein, 7 uur: Be drijfsvoetbal. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling. Het verborgen leven van Walter Mitty. WESTDORPE: Stal Daelman: 1 uur, Verkoop Merries. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald dat de jacht op ver schillende wildsoorten in de vol gende perioden zal zijn geopend: Grof wild: Reebokken van 25 Juli 1949 tot en met 6 Augustus 1949; reebok ken en reegeiten van 21 Novem ber 1949 tot en met 26 Novem ber 1949. Klein wild. Patrijzen van 1 September 1949 tot en met 31 December 1949; fazantenhanen van 1 October 1949 tot en met 31 Januari 1950; fazantenhennen van 1 October 1949 tot en met 31 December '40; houtsnippen van 1 October 1949 tot en met 31 Januari 1950; ha zen van 1 October 1949 tot en met 31 December 1949; korhanen van 1 December 1949 tot en met 31 December 1949. Waterwild Alle soorten ganzen, behalve firandganzen en Canada-ganzen van 1 Augustus 1949 tot en met 15 Februari 1950; alle soorten «enden, behalve bergeenden en eidereenden van 1 Augustus 1949 tot en met 15 Januari 1950; wa tersnippen van 15 Augustus 1949 tot en met 15 Januari 1950; meer koeten van 15 October 1949 tot De enig overgebleven toren in Duiveland (uitgezonderd die van Dreischor, dat apart ligt) name lijk te Oosterland, wordt geres taureerd door de firma Wouden berg uit Utrecht. Architect is Ir. H. Lussanet de Sablonièrc te Mid delburg. Tijdens de oorlog werd deze toren zwaar beschadigd. De torens van Nieuwerkerk en Ouwerkerk werden door de Duit sers opgeblazen, die van Bruinis- se tot puin geschoten door de Ge allieerden. HET ZANGCONCOURS TE GOES. Nabeschouwing. De Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" hield 18 Juni j.l. zijn jaarlijks concours te Goes. Een en twintig koren uit alle delen van Zeeland namen er aan deel. Vorige week verscheen het critisch verslag van de jury, waaraan wij enkele gegevens ontlenen. Vele verenigingen van de Zeeuwse Bond hebben mooi, goed bruikbaar materiaal, waar mede nog zeer veel bereikt kan worden. Deze wijze, waarop de aangesloten verenigingen kun nen overgaan naar een hogere afdeling is wel wat al te gemak kelijk. Dit heeft belangrijke na delen. Er zijn verenigingen, die „boven hun stand" leven en die er goed aan zouden doen in een lagere afdeling uit te komen. Mogelijkheden, die tot verbe tering zouden kunnen leiden, zijn o.m. hergroepering van de aangesloten verenigingen, het stellen van zwaardere promotie- eisen, het eventueel invoeren van nog een tussenafdeling, op dat „Uitmuntendheid" niet zo spoedig bereikt worde. TERNEUZEN. Vaktentoonstelling Naar wij vernemen behaalde op de internationlae tentoonstelling voor brood- en banketbakkerij te Breda oolk onze stadgenoot, de heer W. v. d'. Linde een aantal prijzen en wel een derde prijs in de afdeling taarten, een| derde prijs in de afdeling boterletters en en met 15 Januari 1950; goudple- vieren van 15 October 1949 tot I Kerstkransen 'n derde prijs in de en met 15 December 1949. afdeling tulband en een zeer eer volle vermelding in de afdeling gelbakjes. BIERVLIET. Bezoek ouden van dagen. De ouden van dagen van Hoek bezochten op hun exdursie de In die provincies waar de zee honden tot het wild zijn gere kend is de jacht daarop geopend van 1 September 1949 tot en met 30 April 1950. In het gehele rijk wordt de jacht niet geopend op a. eenden, van welke soort ook, die wegens hun onvolledige beve- dering niet in staat zijn tot vlie gen; tt. edelherten, damherten, ree kalveren (geboren dn 1949), das sen, steenmarters, boommarters, otters (waar zij In het Rijk tot wild zijn gerekend), korhennen, zwanen, brandganzen, Canada ganzen, eidereenden, bergeenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. Franse ballon in brand gevlogen. Mevrouw Boesman, die Zon dag te Parijs is gestart voor een internationale ballon wedstrijd, waarbij het ging om op de grootste of de kleinste afstand van het Casino te Vitte! te lan den, is met de ballon „Henri Dunant" geland ten Zuidoosten van Parijs, op 480 km van Vit tel. Een Franse ballon vloog bij de landing tengevolge van te hoge gasdruk in brand. De passagiers zijn gered. DOOR PETER BARON. (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) (37 (Nadruk verboden) Zij hield op en Keating maakte de zin voor haar af. „Oom Dennis. Heb je het schot niet gehoord?" „Neen." Zij sprak rustig, maar wel merkte hij op, dat ze bleek was geworden. Een ogenblik was hij bang, dat zij weer flauw zou vallen. Haar eigenaardige kalmte was niet natuurlijk, en hij wist bij ondervinding, dat het een gevaar lijk verschijnsel was. De reactie zou des te heviger zijn. „Ik geloof, dat je liever niet meer moest praten", begon hij. Maar ze keek op en antwoordde: „U verwacht een zenuwcrisis, niet? Wees maar niet bang. De manier, waarop hij gestorven is, heeft mij erg getroffen maar Ralph en ik waren geen vrien den." Zij keek langs hem heen en rilde. Keating spitste zijn lippen bij het gemeenzame gebruik van haar vaders voornaam Zij zag het: „Ralph en ik hebben ons nooit Ned. Herv. Kerk alhier. Een 0n der hen gehouden collecte voor het kerkherstel bracht ruim 22 op. Collecte Reclassering. De collecte, welke hier ten be hoeve van hei- reclasseringswerk werd gehouden bracht ƒ90,50 op. HOEK. Het Groene Kruis. Da Gemeentelijke Gehoorzaal stond Zaterdag in» het teken van het Groene Kruis. Zaterdagmid dag vertoonde de leidster van de moedercursus, Zuster Hagens, voor degenen die de moedercur sus volgen, een aantal films over de opvoeding van, de baby, de verzorging der kinderen, e.a. Door de aanwezige dames werden deze prachtige films met grote aandacht igevolgd. Hadden 's middags de vrouwen hun deel gehad, 's avonds verga derden de mannen. Te 7 uur opende de voorzitter der plaatse lijke Groene Kruisvereniging, de heer J. Haak, de zeer druk /be kochte vergadering met een har telijk woord van welkom tot alle aanwezigen. De secretaris der vereniging, de heer J. Dregmanu, las daarna de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd werden vastgesteld. Het punt ingekomeni stukken was zeer vlug afgehandeld, daar hier niet veel belangrijks bij was. Penningmeester Risseeuw gaf daarna een overzicht van de in komsten en uitgaven over het af gelopen, jaar. Ook dit verslag werd goedgekeurd, waarna vast stelling van de begroting voor 1049 volgde. Het volgende punt van het programma was een voor stel itot verhoging van de contri butie van 3 op 5 per jaar. Als motief voor deze verhoging werd aangevoerd, dat er voor. het be staan van 'n, goede vereniging ook goed materiaal nodig is. Er is te Hoek te veel oud materiaal en dit moet nodig vernieuwd worden. Dieze contributieverhoging is de enige mogelijkheid om dit te be reiken! In de loop' van de verga dering werd deze verhoging dan ook met 'n grote meerderheid van stemmen aangenomen. Inmiddels was zuster Hagens door de heer Haak aan de verga dering voorgesteld. Zuster Ha gens hield een buitengewoon in teressante en leerzame lezing over Het Groene Kruis en het werk daarvan. Het ontstaan van Het Groene Kruis werd eerst uiteen gezet. In de provincies Noord- als vader en dochter gevoeld", zei ze. „Ralph was niet van dat soort. Hij haatte mij, en ik geloof dat ik hem ook haatte. Zijn hele leven heeft hij al het mogelijke gedaan om mij verdriet aan te doeh. Toch is het moeilijk, hem te haten nu". Keating bleef zwijgen. Hij dacht aan de arme vrouw, wier leven Ralnh ook had bedorven. „Hij was een lastig heer", zei hij weifelend. Barbara antwoordde n et; Uit de gang klonk het geluld van voetstappen. „Daar zullen de lui van dfc Mor tuary zijn", meende de inspecteur en stond op. Hij was er bij, toen de grijze politiedokter de dode vlug onder zocht en toen de meegekomen beambten het lijk naar beneden brachten, waar de ambulance wachtte. Keating en de politie dokter drukten elkaar de hand en Keating keerde naar Barbara te rug. Hij vond haar nog, zoals hij haar had verlaten, maar nau welijks had zij hem terug zien ko men, af zij barStte uit in harts tochtelijke ontboezemingen: „Hij haatte me hij haatte me hij deed al wat hij kon om mij het leven tot een hel te maken ik had nooit de minste reden om van hem te houden iik heb nooit en Zuid-Holland was al vroeg het streven tot oprichting van een dergelijke nuttige en noodzakelijke instelling ingezien. Daar onstonden dan ook de eerste afdelingen. In 1911 waren na heftige tegenstand van ib.v. de Friezen, practisch alle provincies tot deze stap overgegaan, die zo buitengewoon nuttig voor de volksgezondheid zou blijken te zijn. Het Groene Kruis telt mo menteel in Nederland reeds onge veer S50.000 leden! Het doel van Het Groene Kruis, aldus zuster Hagens, is: ziekten voorkomen, consultattebureaux houden, dok ters helpen, kleuterverzorgirg, enz,, enz. Er is echter op dit ge bied nog veel te doen. In Zeeland is er b.v. ibij- de schooljeugd no,g een groot percentage (27 dat verkeerd wordt gevoed. Hier moet natuurlijk door de medewer king van de ouders, verandering in komen. Daarom moeten de ouders ook door de wijkverpleeg ster worden voorgelicht. In de meeste plaatsen tref, men ook nog niet zö'n fraai wijkgefbouw aanl als op Hoek. Zuster Hagens zei, dat er in de toekomst dam ook nog erg veel te doen is: de zorg voor gebrekkigen moet worden verbeterd, 't kraamcentrum moet meer in de belangstelling staan, er moeten gezinsverzorgsters ko men met een aparte opleiding, want de wijkverpleegster is per slot van rekening geen kraamver pleegster! -Het Groene Kruis moet worden: het hart van de volksgezondheidDe aanwezigen waren na deze buitengewoon pret tige lezipg in de gelegenheid vra gen te stellen over dit alles. En kelen maakten hiervan eern dank baar gebruik. De heer Haak dankte tenslotte zuster Hagens voor haar interessante uiteenzet ting. Zuster Hagens vertrok daarna, en al spoedig sloo, de voorzitter deze buitengewoon prettige ver gadering, die zo'n bevredigend verloop had. de vriendschapsbanden tussen België en Nederland ernstig wer den geschaad. Badstad Knocke en de W. Z. Vlaamse kuststrook juichen de nieuwe regeling van harte toe Het gezonde verstand heeft de overwinning behaald op de pa pieren voorschriften. Moge de sluiting van grens post Retranchement in de toe komst van kortere duur zijn, of, wat nog beter ware voor het na- Bestemming voor „Het lam metje" cn „In de Struys." Naast het aan het Rijk beho rende pand „Het Lammetje" ligt het huis „In de Struys", dat laatstelijk aan de Britse onder- dane mej. Alma Oakes toebe hoorde. Beide huizen werden destijds in Gothische stijl ge bouwd. Hun rijk geornamente gevels werden in natuursteen i/oi VV c VUUI lie L na,- övvm «WUCU JLII liatUUiö bCCll oorlogse toerisme, men late dit opgetrokken en vormden één ge- grenskantoor het gehele jaar heel. Het zijn z.g. tweelinggevels, open. In het belang van de W. Dit complex, ook wel als „De Z.-Vlaamse kuststrook, ter ver- Schotse huizen bekend, draagt steviging van de vriendschaps- °P bijzondere wijze bij tot de banden met onze Beneluxpart- ërote bekoring, die van het oude ner België! stadje uitgaat. Collecte.De eigenares, die vóór de oor- De collecte voor de reclame- !og het Perceel ..In de Struys" ring bracht f 12 93 on bewoonde, is in 1940 naar En- racm 112,93 op' geland teruggekeerd en heeft na Ongeluk, j de bevrijding haar eigendom De heer M. v. d. Voorde raak- aan de Staat der Nederlanden te bekneld tussen een vracht- geschonken met alle meubelen i 1 - O D Trnv /-j AVA lm V. n 4 *t r, auto en een kippenhok. Hierbij werd zijn sleutelbeen versplin terd. RETRANCHEMENT Het grenskantoor is weer open- Vrijdagmiddag wreven de Re- tranchementenaars zich de ogen uit van verbazing. Honder den Belgische jongens reden per „velo door het dorp in de rich ting van de Belgische grens Zo iets gebeurt niet alle dagen, maar wat de grootste verbazing wekte, was het feit, dat deze knapen ongemoeid de grens mochten passeren in de richting Knocke. Was het grenskantoor dan weer opengesteld? Heiaas, neen' Weinige ogenblikken daarna klonk weer de stem van de grenskommies tegen een Belgi sche toerist: ,,U mag hier niet door, meneer. Dit kantoor is nog gesloten". Het waren 900 leerlingen van de Vrije Beroepsschool uit Brug ge, die een uitstapje per fiets gemaakt hadden naar Cadzand. Het was een onafzienbare rij. 'n Bus en een vrachtwagen verge zelden de groep om de „pech vogels" op te laden. De leiders hadden van de betreffende mi nisteries vergunning verkregen met deze leerlingen de grens te Retranchement te passeren. De daaropvolgende dag kwam het voor de gehele West Zeeuws Vlaamse kuststrook zo goede be richt, dat het grenskantoor te Retranchement en de hulppost te Cadzand-haven weer open gesteld waren. Gerekend was op 1 Juli. Deze vervroegde openstel ling wordt ten zeerste toege juicht. Honderden auto's, duizenden personen werd in de gesloten periode aan deze grenspost de doorgang ontzegd. De gedupeer den konden deze regeling moei lijk in overeenstemming brengen met de Benelux-gedachte. Onnodig te zeggen, dat hier een vriendelijk woord van hem gehoord, en tooh het is een verschrikkelijke dood." Zij liet zich achterover gaan in haar stoel en sloot de ogen. Toen zij ze weer opende, zag hij, dat ze haar zelfbeheersing terughad. Dat deerde hem. Hij zou haar liever zien schreien het enige, wat haar bedwongen ontroering lucht verschaft zou hebben. „Zou het te veel gevergd zijn, als ik u verzocht nog even te blijven?" vroeg ze. „Ik ben ze nuwachtig en vrees, dat ik anders weer in zou storten". „Dat zou je goed doen." „Neen, toch niet, dat maakt het maar erger. Ik kan geen werke lijke spijt hebben dal hij dood is, want ik heb geen enkele gelukki ge herinnering aan hem." Hij bulkte zich en klopte haar op de schouder. „Ik zal blijven, maar je moet gaan slapen, je ziet er vermoeid uit." „Ik ben ook moe, ik heb bijna niet geslapen. Ik had vergeten mijn slaapmiddeltje in te nemen, anders was ik ook niet wakker geworden. Ik wou maar, dat ik het niet vergeten had." „Beter zo", zei hij onhandig. Zij dwong zich tot een glim lach. „Rookt u maar, als u wilt", SLUISKIL. 30-Jarig bestaan KA B. De K.A.B.,, afdeling /Sluiskil, hield Zondag een feestavond ter herdenking van het 30-jarig be- d.aan en het SO jagr geleden ver schijnen van de encycliek „Renum Novarum". De heer Jurriens opende de avond met een, toepasselijk woord. Hierna ving de opvoering aan van ,JHet begon zo", een spel over de beginstrijd der arbeidersbeweging na het verschijnen van! „Rerum Novarum'". Jan Muller schreef dit stuk in opdracht van de Cul- tuurdlenst der Kafh. Arb. Rew. Dit spel geeft 'n duidelijk beeld van de moeilijkheden, waarmede de pioniers der bonden hadden te kampen en de offers die moesten worden gebracht. Er waren op vallende goede momenten in en de vertolking door enkele spelers was werkelijk een openbaring. Zo was de pastoor met zijn rustig spre ken het echte type van de be jaarde zielenherder. Zeer goed werd hij (bijgestaan door de voor uitstrevende kapelaan. Wie zijn' rol ook volkomen be heerste was de fabrikant in zijn sarcastische houding tegenover de arbeiders, zrjn autorit air optreden, doch ook bij de overdracht van de directie aan zijn zoon, die meer moderne gedachten is toegedaan. De voorzatter van,' de werkmans bond behoorde ook Itot de opval lende spelers. Goed samenspel gaf hij met zijn vrouw, die in een dubbele rol optrad als verloofde van de joitge fabrikant en zeer natuurlijk speelde. Het zou te ver voeren, alle spelers apart onder de loupe te nemen. Volstaan wij met te ver klaren, dat hier een groep aan het werk was, die weliswaar geen vast toneelgezelschap vormde, doch bewezen heeft best voor de dag te kunnen komen. De grime was goed verzorgd. Aan het slot sprak de eerw. Pater-Gardiaan een kort woord, waarbij: hij de K.A.B. feliciteerde met haar 30-jarig bestaan. In de zaal heerste een tropische temperatuur, doch het gebodene was wel een kleirta opoffering waard. THÜLEN. Sportdag'. Op 8 en 9 Juh zullen te Tholen 2 sportdagen gehouden worden, door de L. J. G. De voetbalelftal len, turncluibs enz. van de diverse afdelingen van de L.. J. G. zullen hieraan meedoen. Te Harmon, Newfoundland, is een Amerikaans vliegtuig neer gestort en uitgebrand. De 42 in zittenden bleven gespaard: slechts drie liepen lichte verwondingen op. noodde zij hem, en hij maakte van haar aanbod gebruik. „'Nu vertel mij eens alles Ik geloof wel, dat ik het verdragen kan. Ik ben nieuwsgierig, hoe het kwam, dat u juist in de buurt was. Wist u dan, dat Dennis het plan had Zij wilde het woord klaarblijke lijk vermijden en Keating hielp haar. „Ik weet alles, maar het is nu eigenlijk niet het juiste ogenblik voor je om zoiets aan te horen." „Ik voel me' al veel beter en bovendien zal ik het vroeg 0f laat toch moeten vernemen." Keating knikte instemmend en wenkte Brown, die nog als een paai in de deur stond. „Zie, dat je Kaye aan de tele foon krijgt", zei hiji. „Hij zal wel op zijn flat zijn, Grosvenor 2468," Brown ging naar de telefoon en Keating keerde zich weer tot Barbara. „Ken je enig vrouwvolk, waar je naar toe zoudt kunnen gaan, beste kind?" vroeg hij. „Ik zou naar Molly Wendower kunnen gaan dat is een school vriendin van mij." Ralph had geen zusters en de familie van haar moeder kende zij niet. „Ralph haatte hen net zo als mij." Keating bromde wat. (Wordt vervolgd) i en verdere kunstvoorwerpen, welke in het huis aanwezig wa ren. Dit aanbod maakte het mo- j gelijk om ook aan het Rijkspand i „Het Lammetje" een waardige I bestemming te geven. Door zijn indeling was het tot dusverre moeilijk daarvoor een oplossing te vinden. Thans zal het moge lijk zijn beide percelen tezamen zodanig in t^ richten, en met de beschikbare meubelen, scheeps modellen, klederdrachten, e.d. deze monumenten zodanig aan te kleden, dat zij aan beziens waardigheid aanmerkelijk win nen. De gemeente Veere heeft daartoe haar medewerking toe gezegd. Zij zal een belangrijke collec tie porselein, benevens een aan tal voorwerpen, die tot dusver in een z.g. oudheidskamer in het stadhuis zeer slecht tot hun recht kwamen, in bruikleen ge ven. Op deze wijze zal zonder veel kosten Veere een aantrek kelijkheid rijker worden, wat aan het vreemdelingenverkeer ongetwijfeld ten goede zal ko men. De ambtsvoorganger van de huidige Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft derhalve gemeend het fanbod vam mej. Oakes met grote erkentelijkheid te moeten aanvaarden. IJZENDIJKE. Landbouw-Jongeren Gemeenschap De L. J ,G„ afd. Llzendijke, or ganiseerde een bietenzaaiwed- strijd voor haar leden te Ijzen- dijike, Biervliet en, Hoofdplaat, waaraan 9 inschrijvérs deel na men. In veiband mei de aard der wedstrijd konden de beoordelin gen eerst enige tijd geleden door de jury worden gegeven. De jury had de ingezaaide partijen, bieten te beoordelen naar de strakheid der rijen, dichtheid van de imaaai. onderlinge afstand der rijen bie ten en het algemene overzicht. Elk jurylid gaf voor de betrokken onderdelen punten, welke voor elke deelnemer werden getotali seerd. Willem de Blaaij, Biervliet, be haalde de eerste prijs, Joizias Haak, Biervliet, de twegde, en Joh. Risseeuw, IJzendijike, de der de prijs; Joz. Cijsouw en Job Do- missie, beiden uit Biervliet, be haalden een eervolle vermelding. Het hoofd/bestuur van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren meent een waar schuwing te moeten richten tot alle houders van honden en kat ten, daar bij deze vereniging uit alle delen van het land klachten binnenkomen over vergiftiging van huisdieren. Er worden voor honden en kat ten begeerlijke hapjes, vermengd niet strychnine, neergelegd. Hett aan de lijn laten lopen op de pu- blieke weg»*kan zelfs gevaarlijk zijn, omdat aan de kanten en in het gras der bermen van straten en publieke wegen vergiftige etenswaren worden gedeponeerd. Men zie nauwkeurig toe dat de dieren onderweg niets van. straat of berm opeten. Ook het gevaar voor kinderen is niet denkbeeldig. Het spreekt vanzelf, dat het hoofdbestuur van Dierenbescher ming zijn volle aandacht wijdt aan de bestrijding van deze afkeu renswaardige methode tot vergif tiging van dieren. Enige uren na het begin van de staking van 24.000 Australi sche mijnwerkers werden verde re beperkingen bij de openbare diensten ingevoerd. 250 Austra lische mijnen met een totale dagproductie van 70.000 ton la gen stil en ook de industrie te Sydney kwam tot staan. De spoorwegdiensten in landelijke streken zullen tot op 15 procent verminderd worden. Premier Chifley heeft met Ministers te Canberra over noodmaatregelen geconfereerd. Bij kwantum 5 korting Zie étalages Franco huis i\oorse smeerxaas Zwitserse kaas per uw&jc i et* 50 ct. LEVENSMIDDELENBEDRIJF TERNEUZEN Ongeëvenaard in kwaliteit en afwerking Ziet onze étalage-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2