Duitsland blijft gesplitst DD De Belgische verkiezingen Het onderzoek naar de ramp van de „Roermond" Vermoedelijke moordenaar van A. M. de Jong gearresteerd ZATERDAG 25 JUNI 1949. Spoorwegstaking te Berlijn Geallieerden verbieden verkiezing Berlijnse afgevaardigden De strijd in China Belasting van drie Chinese financiers Einde staking Canadese teelieden? De conferentie te Lausanne KOSTBARE VONDST IN EEN SCHELP. sSophoelis overleden Ontspoorde jeugd Bliksem slaat in K.L.M.-Lijntoestel Vereenlgde Arabische staat? Uil Je VclksvcrlegennicorJiginij De voorzitter der Tweede Kamer en Minister Joekes betuigen hun deel neming over ramp van „Roermond" Procureur-Generaal uit Potsdam gevlucht Trelnbrand In Engeland Post voor bemanning bij vlootmanoeuvres Harry Bridges mag V.S, niet verlaten Frankering bij Abonnement: Terncuzen r I EK S VERWACHTING medegedeeld door het K. N. li.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Aanhoudend droog weer. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden en hier en daar perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige wind tussen N.-O. en N.-W. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1148 Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. nzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oad. 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.— 2b 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.00 27 4.21 21.04 4.39 22.42 28 4.22 21.04 5.58 23.13 29 4.22 21.04 7.25 23.34 30 4.23 21.04 8.54 23.50 Juli. 1 4.24 21.03 10.21 De Grote Vier hebben Parijs weer verlaten. In één van de vele prachtige paleizen van de ViHe Lumière wisselden open bare en geheime zittingen elk ander af en hoewel het er tel kens veel van had, dat de be sprekingen van Acheson, Bevin, Schuman en Wysjinsky op niets zouden uitlopen, is het eindre sultaat nog niet zo ongunstig. Men ging althans niet met ru zie uit elkander, doch een zeke re mate van overeenstemming bleek bereikt te zijn. De toenaderingspogingen, die de Russen de laatste maanden getoond hadden, zijn te Parijs voortgezet en hoewel, vooral in het begin, over en weer nog wel harde woorden zijn gevallen, is men toch met enkele concrete resultaten uit de bus gekomen. Het eerste punt, dat behan deld werd, namelijk de één wording van Duitsland, leverde de meeste moeilijkheden op. Hiervoor werd dan ook geen op lossing gevonden, zeer ten on gerieve van de Duitsers zelve. Deze immers, waren van te vo ren met veel schone beloften van beide zijden gepaaid. Het is begrijpelijk, dat de gespleten heid van Duitsland in een Oos telijke en een Westelijke helft, die bovendien nog hoe langer hoe verder uit elkander groeien, Ben drieduizendtal van de vijftienduizend stakende Wëst- Berlijnse spoormannen stond Vrijdagmorgen gereed voor het behandelen van binnenkomende goederentreinen. Tijdens de nachtelijke uren waren alle voorbereidingen ge troffen voor het aanvangen van een nooddienst teneinde de be voorrading van West-Berlijn niet in gevaar te doen komen. De locomotieven stonden on der stoom. „Wanneer de spoor wegdirectie geen treinen aan de zonegrens wil overgeven, al dus zeide een woordvoerder van de stakers, bewijst dit, dat de Russen de blokkade willen doen voortduren." De spoorwegdirectie heeft namelijk het inrichten van een nooddienst onwettig genoemd en geen treinen naar West- Berlijn zouden worden doorge laten. Volgens de onder Amerikaan se controle staande „Neue Zei- tung" heeft Generaal Petrof van de Sowjet-Russische trans portdienst verklaard, dat het beginnen van een nooddienst een zeer ernstige situatie zou scheppen. De Sowjet-Russische transportdienst zou dit beschou wen als een inbreuk op zijn rechten op controlering van het spoorwegverkeer. De Franse commandant van Berlijn, Generaal Ganeval, heeft de burgemeester in West- Berlijn, Ernst Reuter, zonder opgaaf van reden gelast alle voorbereidingen af te gelasten voor de verkiezing van Berlijnse gedelegeerden voor het West- Duitse parlement (Bundestag). Ganeval, die thans voorzitter is van het geallieerde Berlijnse Bestuursbureau (Kommanda- tura), gaf deze order na een onderhoud met zijn Britse en Amerikaanse collega's. De West-Berlijnse gemeenteraad besloot Dinsdag tot het houden van genoemde verkiezing. Reuter tekent hierbij aan, dat West-Berlijn vertegenwoordi gers als waarnemers naar de Bundestag mag zenden, doch dat de geallieerden weigerden Berlijn tot een deelstaat van de federale republiek te maken. de volbloed Duitser zeer aan het hart gaat. Uit de hierover door de Grote Vier gehouden besprekingen kan worden afgeleid, dat noch Oost noch West veel voor een her nieuwde Duitse eenheidsstaat gevoelen. Rusland vreest een machtig Duitsland onder Wes telijke invloed en natuurlijk vre zen de Westelijke mogendheden een Duitsland onder Russische leiding. Daar komt bovendien de grote angst van de Fransen bij voor een sterk en machtig Duitsland aan hun Oostgrens. Drie vernietigende invasies van sterke Duitse legers in een be trekkelijk kort tijdsverloop van 75 jaar zijn aan deze angst niet vreemd. De Fransen lijden sterk aan hun onderbevolking en heb ben maar het liefste een ver deeld Duitsland aan hun Oost grens. Tevens komt daarbij de Engelse politiek, die ook 'n sterk herenigd Duitsland ongunstig acht. Dit laatste betekent im mers 'n herleving van de moor dende concurrentie op de bui tenlandse markten. Markten, die'thans door de Engelse in dustrie veroverd zijn of worden en die in de Britse economie niet gemist kunnen worden. Enge land heeft de komende jaren nog een schreeuwend tekort aan deviezen en zou aan een Duitse concurrentie ten onder kunnen gaan. Daarnaast menen de En gelsen, dat zij de aangewezen mogendheid vormen, die de lei ding op zich moet nemen in W.- Europa. Bij een nieuwe vorming van de Duitse eenheidsstaat zou die leiding wel eens op natuur lijke wijze opnieuw Engeland kunnen ontvallen. Ziehier enige factoren, die oorzaak zijn, dat het eerste agendapunt van de vergadering der Grote Vier niet tot een be vredigende oplossing leidde. Duitsland blijft dus voorlopig gesplitst en men zal slechts kun nen trachten het handelsver keer zo gunstig mogelijk te re gelen. Toch is de Parijse conferentie niet tevergeefs geweest. Al is er vooreerst geen hoop op een vre desverdrag voor Duitsland en al is er geen algehele overeenstem ming tussen de vier mogendhe den, toch heeft het er alle schijn van, dat de „koude oorlog", die de zenuwen en de gemoederen van zovele millioenen mensen lange tijd heeft bezig gehouden, niet heviger gevoerd zal worden dan tevoren en lijkt het erop, dat de partijen ernstig zoeken naar een manier om gezamen lijk in Duitsland zo goed als maar mogelijk is naar elkander voort te leven. De Berlijnse blokkade blijft opgeheven en als nu de staken de spoorwegmannen, die het treinvervoer naar Berlijn in de war hebben gestuurd, wat wij zer willen worden en er zich geen nieuwe moeilijkheden zul len voordoen iets waarop men bij Russische toezeggingen altijd moet rekenen dan is ook de Berlijnse heksenketel, die bijna dagelijks een groot gevaar voor 't behoud van de vrede inhield, tot betrekkelijke rust gekomen. Het is aan de ene kant wel jammer, dat de vier Ministers van Buitenlandse Zaken veel tfjd hebben verdaan met acade mische debatten over de eenheid van Duitsland, waarbij toch geen overeenstemming mogelijk was. Daardoor hebben zij de voorwaarden voor een degelijke hervatting van het handelsver keer tussen Oost- en West Duitsland niet zelve kunnen uit werken. Dit moeten thans de vertegenwoordigers van de vier mogendheden in Berlijn voor el kaar boksen. Hun eventuele voorstellen zullen dan later door de Grote Vier moeten worden goedgekeurd. Verder kwamen de Ministers met hun besprekingen over Oostenrijk. Dit land, dat ook altijd nog in vier bezettings zones is verdeeld, heeft nu ein delijk een redelijke kans een vredesverdrag te krijgen en de bezettingstroepen te zien ver dwijnen. Reeds zeer lang waren besprekingen tussen de plaats vervangers der Grote-Vier gaan de over het vredesverdrag met Oostenrijk. Telkens weer waren deze vastgelopen op de eisen van Zuid-Slavië, die gesteund wer den door Rusland en op Russi sche eisen inzake de Oostenrijk se olie-industrie. Rusland heeft zich thans van Maarschalk Tito gedistancieerd, tot hevige te leurstelling en verontwaardiging van de Zuid-Slaven. Aangaande de Russische olie-aanspraken werd nog geen volledige over eenstemming bereikt. Doch toch hebben de plaatsvervangers der vier Ministers richtlijnen gekre gen voor het opstellen van een vredesverdrag, die doen hopen, dat tenminste Oostenrijk het volgende jaar weer op eigen be nen zal kunnen staan. I>e secretaris-generaal van de K. L ,M„ Kooreman, heeft giste ren aan een correspondent van Reuter verklaard dat de sugges.ie van een woordvoerder van de Lockheed-faJbrieken, dat er zich ontplofbare Stoffen aan boord van de verongelukte „Roermond" bevonden zouden hebben, „fantas tisch" was. Het stoffelijk overschot van 23 der inzittenden van de „Roer mond" ligt opgeibaard inj de rouw kamer van de begraafplaats te Bari. In afwachting van de officiële passagierslijst heeft men reeds negenltien der slachtoffers ge ïdentificeerd. Duikers zijn inmid dels begonnen met het zoeken naar de tien inzittenden, die nog vermist worden. Men neemt aan, dat enkele lichamen in de loop van de nacht de hal var» een hotel ter plaatse waarop een K. L. M.-Constella- tion staat afgebeeld, is 'n zwarte roset bevestigd. Ook fbjj de rouwkamer qp de begraafplaats, waar de gevonden slachoffers zijn opgebaard, toont men belangstelling. Er branden kaarsen op een altaar, waarbij door religieuzen wordt gebeden. Beschrijvingen van sieraden, lidtekens en gebitten van 11 der hevig verminkte lichamen, die men in de „Roermond" aantrof, zijn telegrafisch naar het hoofd kantoor van de K.L.AL overge seind, opdat verwanten aan "de hand hiervan mogelijk het stoffe lijk overschot kunnen identifice.- ren. De 23 stoffelijke overschot ten liggen in eenvoudige zinken kisten. De autoriteiten te Bari willen nog steeds geen passa gierslijst publiceren, voordat men uit het wrak zijn weggedreven, met de identificatie klaar is. De duikers vreesden, dat zij na enige tijd door de krachtige wind gedwongen zouden worden hun werk te Staken. De bevolking van Bari toont groot medeleven]. Men voelt de droevige gebeurtenis persoonlijk aan, daar meh van het verloop van de ramp ooggetuige is ge weest. Aan een recltme-affice in De definitieve resultaten der Belgische verkiezingen zullen practisch pas bekend worden in de morgenuren van 27 Juni. Reeds die zelfde dag zal Spaak de Prins-Regent mededelen, dat zijn kabinet is afgetreden. De verkiezingscampagne heeft een kalm verloop. Men beperkt zich hoofdzakelijk tot het ver spreiden van pamfletten en het opplakken van affiches. In de afgelopen week heeft men boven Brussel herhaaldelijk een sportvliegtuigje kunnen zien, dat een groot spandoek achter zich aansleepte met de opwekking op lijst 1 (die der Socialisten) te stemmen. De Liberale partij heeft een sterke luidspreker-installatie aangebracht aan boord van een sportvliegtuig. Dit toestel vliegt op enkele honderden meters boven de stad en spoort met stentorstem de bevolking aan op lijst 4 te stemmen, hierbij belovend dat de belastingen met niet minder dan 25 procent verlaagd zullen worden. De verkiezingscampagne is niet tot een strijd tussen par tijen met een volledig kies- programma uitgegroeid en be perkt zich tot bepaalde leuzen. De communisten spreken van de „funeste invloed", die het plan-Marshall en het Atlan tisch Pact zouden hebben op het handhaven van de vrede, terwijl de socialisten voorna melijk de verdiensten hunner voormannen, met aan hét hoofd Spaak, op de voorgrond stellen. De Katholieke Volkspartij speculeert op de mogelijkheid van de volstrekte meerderheid, waardoor het haar, naar in haar pamfletten wordt medege deeld, mogelijk zal zijn het par tijprogramma, dat na de oor log werd opgesteld, te verwezen lijken. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat het niet uitgeslo ten is, dat de Katholieke Volks partij minstens in één der beide wetgevende Kamers de meer derheid zal krijgen. De scheur lijsten in het Vlaamse en Waal se landsgedeelte zullen deze absolute meerdérheid evenwel in gevaar kunnen brengen. De liberalen zullen volgens de voor spellingen een geringe winst boeken, terwijl de socialisten hun positie zullen handhaven. Verder voorspelt men, dat de communisten verscheidene ze tels zullen verliezen. Op slechts tien mijl afstand van Hongkong zijn gevechten uitge broken tussen Chinese communis ten en nationalisten. Communistische guerillatroepen he/bben het heuvelland ten Noor den van de Sjamtsjoen-rivier, die het Westelijke einde vormt van de internationale grens, bereikt. De nationalistische strijdkrach ten worden geraamd qp 2000 man waarbij de lokale militie is inbe grepen. De sterkte der guerilla- strfldkrachten is onbekend. De controlerende Joean heeft een voorstel bekrachtigd, dat er toe strekt, een bedrag ad een milliard Amerikaanse dollars te heffen van het vermogen der drie grootste Chinese finan ciers, n.l. Soeng, Koeng en Tsjang Tsjiahoe. In de resolu tie van de Joean wordt ver klaard, dat de regering dit be drag „desnoods met geweld zal invorderen indien de betrokke nen weigeren vrijwillig bij te dragen tot de nationalistische oorlogsinspanning". Soeng en Koeng zwagers van Tsjang Kai-Sjek, bevinden zich in de Verenigde Staten. Tsjang Tsjiahoe is de voormalige direc teur van de Centrale Bank. De Opsporingsdienst Politieke Delinquenten van de Rijkspolitie te Amsterdam heeft gisterenmid dag om 5 uur wederom een goede slag geslagen.. In Scheveningen heeft deze dienst gearresteerd Tony van Gogh, die verdacht wordt teza- r, en met een zekere Bernard eind 1944 de schrijver A. M. de Jong- te hebben vermoord. Van Gogh had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp te Den Helder, waar hij was opge sloten, te ontsnappen. Sindsdien was hij ondergedoken. Hij ver bleef het laatst in Scheveningen, waar hij het ambt van een z.g.n. thuiswerkende horlogemaker uit oefende. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maak ten het tenslotte mogelijk zijn on derduikadres zeer nauwkeurig te bepalen. Gisterenmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontken nen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettings tijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waar schijnlijk aan diverse Silbertanne- moorden meegedaan. Hij heeft een broer, die sterk op hem ge lijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Circa een jaar geleden is deze broer door Span je aan Nederland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amster dam. De vermoedelijke medeplichtige van Van Gogh bij, deze moord op A. M. de Jong, Bernard, is even eens geruime tijd geleden reeds gearresteerd en te Amsterdam opgesloten. Een van dé punten van besehuldiging tegen Tony van Gogh is, dat hij bij een po ging tot vordering van een auto, de eigenaar, die zich tegen deze vordering verzette, neerschoot, voor de auto legde, hem overreed en daarna verklaarde, dat de man was verongelukt. Met deze arrestatie is vermoe delijk een der bruutste figuren uit de bezettingstijd achter slot en grendel gezet De leiders van de staking der Canadese reders hebben toege stemd in aanvaarding van de vijf voorwaarden, welke voor beëindiging van de staking der Canadese zeelieden over de ge hele wereld zijn gesteld. Arland, die Donderdagavond een onderhoud heeft gehad met de Canadese hoge commissaris te Londen, Wilgress, zeide dat de voorwaarden waren: 1. Geen represailles. 2. Intrekking van alle be schuldigingen tegen de staken de bemanningen. 3. Handhaving van lonen en voorwaarden zoals voor de sta king golden. 4. Handhaving van het lid maatschap der stakers van de Canadese zeeliedenvakbond. 5. Geen pressie tot toetre ding bot het internationaal ver bond van zeevaarders. Nader wordt gemeld, dat de stakende Canadese zeelieden op de schepen in de Britse havens komend weekeinde heft werk aul- len hervatten op de door hen zelf gestelde voorwaarden. Door heit tot stand komen van deze regeling wordt een- sltaking van 27.000 Britse havenarbeiders voorkomen en zal waarschijnlijk een einde komen aan de staking van Canadese zeelieden over de gehele wereld, welke reeds drie maanden heeft geduurd. „De te Londen tot stand gekomen over eenkomst: zal ongetwijfeld navol ging vinden in andere!, bij de sta- kig betrokken landen," aldus ver klaarde Bill Arland in een inter view met de pers. De commissie van onderzoek onthoudt zich nog van een defi nitief oordeel over de mogelijke oorzaak van het ongeval, voor dat het wrak gelicht is. Zij heb ben echter sterk het vermoeden, dat hun conclusie niet overeen zal komen met het bericht, dat ont plofbare stoffen in de bagage van een der passagiers de oorzaak zou zijn. De duikers hebben gisterenmid dag het onderzoek tot hedenmor gen moeten staken, daar zij het wrak niet terug konden vinden, dat in de afgelopen nacht door de sterke stroming van plaats is veranderd. De wind en de stro ming bemoeilijken het werk. Een olievlek kon hen niet op het spoor brengen. Twintig maal daalden zij af. Er moeten zich nog 10 slachtoffers aan boord bevinden. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Een 13-jarig meisje uit Schie dam was enkele dagen geleden op het strand van Hoek van Holland schelpen aan het zoe ken. Zij vond ook een gesloten schelp, maakte die open en vond een wit-gouden ringetje, 18 karaats, met brilliant. Het meisje is er mee naar huis ge gaan, heeft het papa getoond en toen deze zich bij een des kundige overtuigd had van de waarde van het kleinood, heeft hij de politie te Hoek van Hol land verwittigd. Deze is nu bereid inlichtingen te verschaf fen aan degeen, die meent eige naar of eigenares van de ring te zijn. Themistocles Sophoelis, de Griekse Minister-President, is op 88-jarige leeftijd overleden, aldus meldt Radio Athene. Voor de Kinderrechter te Co ventry is gisteren verklaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry het gevaarlijke spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoor baan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Ver der schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijden de treinen met allerlei voorwer pen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbe zetting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belasten met het wegjagen van kinderen van de spoorbanen bij Coventry. De rechter legde 10 jeugdige zondaars een boete op van twee pond sterling; een jongen, wiens moeder weduwe is, kreeg 1 pond boete. Donderdagavond, op dezelfde dag dat het verschrikkelijke on geluk met het K.L.M.-toestel „Roermond" nabij Bari gebeur de is de bliksem ingeslagen in het K.L.M.-lijntoestel PH-TPT „Prinses Beatrix" van Amster dam naar Zuid-Amerika. Dit toestel, een DC6. die om 12 uur des middags van Schiphol was vertrokken, bevond zich in de nabijheid van Lissabon in een onweersbui. Plotseling sloeg de bliksem in de radio-installatie, die onklaar geraakte. Gezag voerder Abspoel zette de kist op het vliegveld Lissabon aan de grond en met 45 minuten ver traging kon de reis, nadat de radio-installatie hersteld was, worden voortgezet. In een bericht uit Beiroet in de „Daily Telegraph" wordt ge refereerd aan de mogelijkheid van Amerika en Groot-Brittan- nië. Nieuwe, geweldige economi sche invloeden zijn aan het werk woestijnontginningen en plannen voor olie-indu strieën welke de thans op de voorgrond staande politieke strevingen en persoonlijkheden geheel van het voorste plan dreigen te verdringen, aldus schrijft de correspondent Colin Reid. „Het uiterste antwoord op dit alles schijnt te zijn de op richting van een Verenigde Ara bische staat, doch dan onder de bescherming van een of meer sterke Westerse" mogendheden". te De procureur-generaal Potsdam in de Sowjet-zone, Dr. Willi Wehner, is volgens de on der-Britse controle staande „Te- legraf" hals over kop naar West-Berlijn gevlucht nadat heiri door zijn superieur, Dr. Ostmann, procureur-generaal van de provincie Landenburg, was medegedeeld dat hij onder arrest stond. Wehner snelde de kamer uit, aldus het blad, met achterlating van hoed, jas en actetas. Hij maakte ook geen gebruik van zij,n eigen auto doch sprong op de tram. Twee dagen geleden meldde de onder Sowjet-Russische con trole staande Potsdammer „Ta- gespost", dat Wehner was ont slagen omdat gebleken zou zijn, dat hij zich had schuldig ge maakt aan documenten-verval sing om te verbergen, dal hij nazi was geweest. De drie gedelegeerden der V. N. voor Palestina hebben gisteren besloten een onderbreking van twee weken van de reeds twee m aanden durende verzoenóngs- eonferentie tussen Arabieren en Joden te Lausanne voor te stel len. Men meent te weten1, dat zij van mening zijn, dat een „adeni- 2>auze" goed zou zijn om beide partijen in' staat te stellen „er rog eens over na te denken" Een woordvoerder van de com missie der V. N. verklaarde, dat het plan heden aan de vier Arabische delegaties en later aan de Israëlische delegatie zal wor den voorgelegd. Hij voegde er aan toe, dat het werk tijdens het reces zou kunnen worden voort gezet in enkele technische sub commissies van de commissie zo als de subcommissie voor Jeruza lem. Het besluit werd genomen op een Donderdag gehouden geheime vergadering. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- keren son, verklaarde, dat een verda ging van de conferentie vani Lau sanne nuttig zou kunnen zijn. Donderdagnacht is brand uit gebroken in de sneltrein Edin- burgLonden, nabij Beswick, op de grens van Schotland en En geland. Twee wagons zijn door de vlammen vernield en de rei zigers konden enkel door de vensters ontkomen. Drie reizigers, naar men meent Amerikaanse toeristen, zijn ge wond en moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. Een dertigtal postzakken is ver nield. De oorzaak van de brand is niet bekend. Gedurende de a.s. vlootmanoeu vres der Westerse Unie, zal er slechts éénmaal gelegen/heid be staan om post te zenden aan de leden der bemanningen van de deelnemende Ned. schepen. Deze moet uiterlijk 5 Juli worden ge staan om post te zenden aan de Hr. Ms. Tromp, marinepostkan- Harry Bridges, voorzitter van de internationale bond van ha venarbeiders mag bij uitspraak van een federaal districtsge rechtshof de V. S. niet verlaten. Hij had verzocht 10 Juli het land te mogen verlaten, om, na bijwoning van een door het we reldvakverbond (W.F.T.U.) ge steunde conferentie van mari tieme vakverenigingen te Mar seille, 29 Juli weder terug te Bridges is beschuldigd van meineed en samenzwering teneinde zijn Amerikaanse staatsburgerschap te verkrijgen. Hij staat op vrije voeten on der een borgsom van 5000 dol lar. Hij verklaarde voor de rechter niet te willen vluchten, daar hij op het komende proces „veel te zeggen" had. De rech ter zeide, dat meineed geen mis daad was waarvoor iemand kon worden uitgeleverd en refereer de naar de zaak Eisler. Van de zijde der procecutie werd ver hoging van de borgsom tot 100.000 dollar verzocht waar- nv^r *>-•». H r niet beslist is. Bij de aanvang der vergade ring der Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Korten- horst, het-volgende gezegd: „Het verpletterend bericht, dat gisteren de Indiëvaarder der K. L. M. „Roermond" op de Italiaanse kust met zijn kost bare last van bemanning en passagiers jammerlijk is ver gaan, heeft niet alleen de fa milies der slachtoffers, maar het gehele Nederlandse volk in rouw gedompeld. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is vervuld van deernis voor hen die vielen en voor hen die treuren om het onherstel baar verlies van hun geliefden. Niet in de laatste plaats zijn onze gedachten bij de vader van de omgekomen gezagvoerder, de directeur-generaal van de K. L. M„ de heer Plesman, en bij zijn moeder, die binnen een kort tijdsverloop thans hun tweede zoon aan de nationale lucht vaart hebben moeten offeren. Wij geven de vader de ver zekering, dat ons vertrouwen in de Nederlandse luchtvaart door deze ramp niet is geschokt. Hij moge zich ervan bewust zijn, dat het gehele volk in deze droeve uren naast en achter hem staat en dat wij hem en zijn levenswerk zullen blijven steunen in goede en ook in kwade tijden. God geve de nabestaanden de kracht en de troost deze slag te dragen". De Minister van Sociale Za ken, de heer Joekes sloot zich namens de regering bij deze woorden aan. Hij merkte o.m. op, dat een ongeluk als dit de aandacht vestigt op de grote diensten van hen, die de diens ten der K. L. M. onderhouden. De regering is sterk getroffen door de ramp en deelt de gevoe lens der Kamer ten aanzien van de verwanten van hen die zijn omgekomen. Werkloosheidswet. Hierna werd een aanvang ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. Als middel daartoe is gekozen een wachtgeldverzekering en een werkloosheidsverzekering. Het risico der wachtgeldverzekering wordt gedragen door de be drijfsverenigingen, die de daar toe bijeengebrachte gelden af zonderlijk beheren en admini streren in de vorm van een wachtgeldfonds. Het risico dei- werkloosheidsverzekering wordt gedragen door het algemeen werkloosheidsfonds. De uitkeringen zijn gebonden aan een maximum-termijn van 126 dagen, n.l. 48 dagen krach tens de wachtgeldverzekering en 78 dagen krachtens de werk loosheidsverzekering. Voor wachtgeld- en werkloos heidsverzekering zal te zamen door de werkgevers, de werk nemers en het rijk in totaal ruim 6 van het loon moeten worden opgebracht. De totale kosten zullen ongeveer 240 mil- lioen gulden per jaar bedragen. Het aandeel van het rijk hierin zal omstreeks 60 millioen belo pen. Het wachtgeldreglement der bedrijfsverenigingen stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan: 80 van het dagloon voor gehuwde mannen, gehuwde vrouwelijke kostwin ners en ongehuwde mannelijke of vrouwelijke kostwinners; 70 voor ongehuwden, niet kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwonen en 60 voor de ove rige werknemers. Het regle ment voor de werkloosheidsver zekering van het algemeen derdelen de tot standkoming van deze wet een goede stap voorwaarts naar meer sociale zekerheid acht. Voorts bepleit de heer Van der Born de noodzakelijkheid, dat de overheidsbijdrage irPhet algemeen werkloosheidsfonds minstens 50 zal bedragen. Ook moeten z.i. de D.U.W.- arbeiders onder de regeling ge bracht worden, en is geen reden om hen in een uitzonde ringspositie te plaatsen. De heer Andriessen (K.V.P.i zegt van oordeel te zijn, dat dit wetsontwerp, door Dr. Drees tij dens de regering van het kabi- net-Beel ingediend, zeker niet de onbelangrijkste is der rege lingen, welke op sociaal gebied sinds de bevrijding zijn ont worpen. Hij geeft te kennen, dat het ontwerp past in het program van zijn partij. Spr. vraagt of de regering bereid is vóór tot invoering van deze wet wordt overgegaan met de Kamer van gedachten te wisselen over het loon- en prijs beleid, dat zij denkt te voeren. Daarin zou dan aandacht kun nen worden gewijd aan de maatregelen, welke de regering denkt te nemen, als subsidie vermindering, huurverhoging e.d. Voorts vraagt hij o.m". of de Minister mededelingen kan doen omtrent de stand van za ken ten aanzien van de unifi catie der sociale verzekeringen. Tenslotte kondigt hij enige amendementen aan. De heer Stapelkamp (A.R.) herinnert er aan, dat zijn par tij zich reeds vóór de oorlog heeft uitgesproken voor een wettelijke materie; in 1945 is dat herhaald. Het ontwerp heeft sprekers volle sympathie: op enkele onderdelen heeft hij critiek. Op enige onderdelen ingaande bepleit spr. o.a. overleg met de Stichting voor de Landbouw met het oog op toepassing in de agrarische sector. Voorts vraagt hij een uitspraak of zo genaamde deelvissas onder deze wet vallen of niet. Hij sluit zich aan bij de aandrang om D.U.W.- arbeiders ook onder de regeling te brengen. De heer Stapelkamp (A.-R.) verklaarde, dat het ontwerp zijh volle instemming heeft, al had hij critiek op onderdelen. Naar zijn oordeel moeten de vakver enigingen worden ingeschakeld. Ook hij gevoelde voor bespre king der loon- en prijspolitiek vóór invoering der wet. Nog pleitte hij voor overleg met de Stichting voor de bouw. Hij wilde een uitspraak of de deelvissers oftdér de wet vallen en zeide oök de D.U.W.- arbeiders onder de regeling te willen brengen. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V, D.) uitte haar waardering over het overleg, dat nader met dê Minister kan worden gepleegd en waarbij de Regering voor de Werkloosheids-verzekering de helft der premies voor haar re kening heeft genomen. De wachtgeld-regeling vond zij niet ideaal, daar deze slechts 2 maanden zal gelden. Met de Regering bleek zij het eens te zijn, dat de kleine zelf standigen niet onder de werking van deze wet kunnen worden gebracht. Te hunnen aanzien zal men de weg van credietver- lening, herscholing en omscho ling op moeten. De heer Krol (C. H.), wijzend op de hoge lasten voor het be drijfsleven, vroeg zich af, of de ze nog verhoogd kunnen worden. Het ware z.i. juister geweest, als de werknemers niet mee zouden moeten betalen in de premie voor de wachtgeldverzekering, werkloosheidsfonds bepaalt, dat doch daaraan zou hu niet vast de uitkering bedraagt resp. 80, houden. Hij kondigde tenslotte 70 en 60 voor de hiervoor be- een motie aan om het mogelijk doelde categorieën. te maken kleine zelfstandigen De heer Van deft Born CArb.) (onder de wet te brengen, verklaart, dat zijn fractie on- De beraadslagingen zullen vol- danks wezenlijke critiek op on- 1 gende week worden voortgezet

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1