fccAfoïotl 'f Dwarbeid is I! teveel! X iD.D. Grote vliegtuigramp! WITTE HRUS" poorweg Mechelen-Terneuze Minister Van Maarseveen in Indonesië 1 Franker!ng bfl Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot avond. Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking en overw. droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen Noord en Oost. Middagtemperaturen oplo pend tot ongeveer dezelfde waarden als gisteren. VRIJDAG 24 JUNI 1949. Advertentieprijs per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenes tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Constellation „Roermond" van de K.L.M. stortte bij Bari in zee Waarschijnlijk 33 doden. Reeds 26 lijken geborgen Geen overlevenden Was Uw wol veilig in i0H3i ALKAUVRIJ Parlementaire onschendbaarheid van Thorez wordt niet opgeheven POEDERS -CACHETS -TABLETTEN „DE NIEUWSGIER" over de overeenkomst De stakingen in Italië Lady Baden Powel naar Nederland in de Tweede Kamer behandeldf Het Oostenrijkse leger De ontmanteling in Duitsland vertentieprijs: mm 10 ct.minimum advertentie 1,50. ending advertenties den namiddags 3 uur briek kl. advertenties egels 60 ct.; Iedere el meer 12 ct. Ver- Iding: Brieven onder nmer Bureau van dit d 15 cent meer. VONDST IN EEN 5CHELP. ig meisje uit Schie- ikele dagen geleden •and van Hoek van elpen aan het zoe- ïd ook een gesloten :te die open en vond uden ringetje, 18 et brilliant. Het mee naar huis ge- het papa getoond e zich bij een des- rtuigd had van de het kleinood, heeft i te Hoek van Hol- ■tigd. Deze is nu .tingen te verschaf- ;en, die meent eige- ;nares van de ring g Sophoelis overleden Themis tocles Sophoelis, de Griekse Minister-President, is op 88-jarige leeftijd overleden, aldus meldt Radio Athene. Ontspoorde jeugd Voor de Kinderrechter te Co ventry is gisteren verklaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry het gevaarlijke spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoor baan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Ver der schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijden de treinen met allerlei voorwér- pen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbe zetting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belasten met het wegjagen van kinderen van de spoorbanen bij Coventry. De rechter legde 10 jeugdige zondaars een boete op van twèe pond sterling; een jongen, wiens moeder weduwe is, kreeg 1 pond boete. VdksvcrlegentvoorJiging 5e voorzitter der Tweede Kamer en Minister Joekes betuigen hun deel- teming over ramp van „Roermond" ïvang der vergade- weede Kamer heeft r, de heer Korten- ilgende gezegd: iletterend bericht, de Indiëvaarder „Roermond" op de ust met zijn kost- van bemanning en ammerlijk is ver niet alleen de fa- slachtoffers, maar federlandse volk in peld. Kamer der Staten- lervuld van deernis vielen en voor hen om het onherstel- van hun geliefden, laatste plaats zijn en bij de vader van m gezagvoerder, rie ïeraal van de K. L. 'lesman, en bij zijn binnen een kort thans hun tweede ie nationale lucht- i moeten offeren, de vader de ver ons vertrouwen in ise luchtvaart door iet is geschokt. Hij ervan bewust zijn, hele volk in deze i naast en achter n dat wij hem en verk zullen blijven goede en ook in le nabestaanden de troost deze slag te r van Sociale Za- Joekes sloot zich regering bij deze Hij merkte o.m. ongeluk als dit de stigt op de grote hen, die de diens- i. M. onderhouden, is sterk getroffen en deelt de gevoe- amer ten aanzien inten van hen die ïen. gr< fft: Belasting van drie Chinese financiers De controlerende Joean heeft een voorstel bekrachtigd, dat er toe strekt, een bedrag ad een milliard Amerikaanse dollars te heffen van het vermogen der drie grootste Chinese finan ciers, n.l. Soeng, Koeng en Tsjang Tsjiahoe. In de resolu tie van de Joean wordt ver klaard, dat de regering dit be drag „desnoods met geweld zal invorderen indien de betrokke nen weigeren vrijwillig bij te dragen tot de nationalistische oorlogsinspanning". Soeng en Koeng, zwagers van Tsjang Kai-Sjek, bevinden zich in de Verenigde Staten. Tsjang Tsjiahoe is de voormalige direc teur van de Centrale Bank. Procureur-Generaal uit Potsdam gevlucht De procureur-generaal te Potsdam in de Sowjet-zone, Dr. Willi Wehner, is volgens de on- der-Britse controle staande „Te- legraf" hals over kop naar West-Berlijn gevlucht nadat heni door zijn superieur, Dr. Ostmann, procureur-generaal van de provincie Landenburg, was medegedeeld, dat hij onder arrest stond. Wehner snelde de kamer uit, aldus het blad, met achterlating van hoed, jas en actetas. Hij maakte ook geen gebruik van zijn eigen auto doch sprong op de tram. Twee dagen geleden meldde de onder Sowjet-Russische con trole staande Potsdammer „Ta- gespost", dat Wehner was ont slagen omdat gebleken zou zijn, dat hij zich had schuldig ge maakt aan documenten-verval sing om te verbergen, dat hij nazi was geweest. Post voor bemanning bij vlootmanoeuvres de internationale bond van ha venarbeiders mag bij uitspraak van een federaal districtsge rechtshof de V. S. niet verlaten. Hij had verzocht 10 Juli het land te mogen verlaten, om, na bijwoning van een door het we reldvakverbond (W.F.T.U.) ge steunde conferentie van mari tieme vakverenigingen te Mar seille, 29 Juli weder terug te keren. Bridges is beschuldigd van meineed en samenzwering teneinde zijn Amerikaanse staatsburgerschap te verkrijgen. Hij staat op vrije voeten on der een borgsom van 5000 dol lar. Hij verklaarde voor de rechter niet te willen vluchten, daar hij op het komende proces „veel te zeggen" had. De rech ter zeide, dat meineed geen mis daad was waarvoor iemand kon worden uitgeleverd en refereer de naar de zaak Eisler. Van de zijde der procecutie werd ver hoging van de borgsom tot 100.C0Ö dollar verzocht waar- nvor tV-hif41' niet beslist is. W erkloosheidswet. 1 een aanvang ge- e behandeling van 'erp tot verplichte van werknemers ijke gevolgen van werkloosheid. Als oe is gekozen een üekering en een /verzekering. Het chtgeldverzekering gen door de be ngen, die de daar- rachte gelden af- ;heren en admini- de vorm van een ds. Het risico der verzekering wordt •or het algemeen fonds. gen zijn gebonden imum-termijn van 1. 48 dagen krach- chtgeldverzekering rachtens de werk- /kering. geld- en werkloos- ng zal te zamen -werkgevers, de werk nemers en het rijk in totaal ruim 6 van het loon moeten worden opgebracht. De totale kosten zullen ongeveer 240 mil- lioen gulden per jaar bedragen. Het aandeel van het rijk hierin zal omstreeks 60 millioen belo pen. Het wachtgeldreglement der bedrijfsverenigingen stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan: 80 van het dagloon voor gehuwde mannen, gehuwde vrouwelijke kostwin ners en ongehuwde mannelijke of vrouwelijke kostwinners: 70 voor ongehuwden, niet kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij huri ouders inwonen en 60 voor de ove rige werknemers. Het regle ment voor de werkloosheidsver zekering van het algemeen werkloosheidsfonds bepaalt, dat de uitkering bedraagt resp. 80, derdelen de tot standkoming van deze wet een goede stap voorwaarts naar meer sociale zekerheid acht. Voorts bepleit de heer Van der Born de noodzakelijkheid, dat de overheidsbijdrage irf het algemeen werkloosheidsfonds minstens 50 zal bedragen. Ook moeten z.i. de D.U.W.- arbeiders onder de regeling ge bracht worden, en is geen reden om hen in een uitzonde ringspositie te plaatsen. De heer Andriessen (K.V.P. zegt van oordeel te zijn, dat dit wetsontwerp, door Dr. Drees tij dens de regering van het kabi- net-Beel ingediend, zeker niet de onbelangrijkste is der rege lingen, welke op sociaal gebied sinds de bevrijding zijn ont worpen. Hij geeft te kennen, dat het ontwerp past in het program van zijn partij. Spr. vraagt of de regering bereid is vóór tot invoering van deze wet wordt overgegaan met de Kamer van gedachten te wisselen over het loon- en prijs beleid, dat zij denkt te voeren. Daarin zou dan aandacht kun nen worden gewijd aan de maatregelen, welke de regering denkt te nemen, als subsidie vermindering, huurverhoging e.d. Voorts vraagt hij o.m'. of de Minister mededelingen kan doen omtrent de stand van za ken ten aanzien van de unifi catie der sociale verzekeringen. Tenslotte kondigt hij enige amendementen aan. De heer Stapelkamp (A.R.) herinnert er aan, dat zijn par tij zich reeds vóór de oorlog heeft uitgesproken voor een wettelijke materie; in 1945 is dat herhaald. Het ontwerp heeft sprekers volle sympathie; op enkele onderdelen heeft hij critiek. Op enige onderdelen ingaande bepleit spr. o.a. overleg met de Stichting voor de Landbouw met het oog op toepassing in de agrarische sector. Voorts vraagt hij een uitspraak of zo genaamde deelvissas onder deze wet vallen of niet. Hij sluit zich aan bij de aandrang om D.U.W.- arbeiders ook onder de regeling te brengen. De heer Stapelkamp (A.-R.i verklaarde, dat het ontwerp zijh volle instemming heeft, al had hij critiek op onderdelen. Naar zijn oordeel moeten de vakver enigingen worden ingeschakeld. Ook hij gevoelde voor bespre king der loon- en prijspolitiek vóór invoering der wet. Nog pleitte hij voor overleg met de Stichting voor de Lgjid,-=-~ bouw. Hij wilde een uitspraak of de deelvissers QP&ér de wet vallen en zeide ook de D.U.W.- arbeiders onder de regeling te willen brengen. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V, D.) uitte haar waardering over het overleg, dat nader met dé Minister kan worden gepleegd en waarbij de Regering voor de Werkloosheids-verzekering de helft der premies voor haar re kening heeft genomen. De wachtgeld-regeling vond zij niet ideaal, daar deze slechts 2 maanden zal gelden. Met de Regering bleek zij het eens te zijn, dat de kleine zelf standigen niet onder de werking van deze wet kunnen worden gebracht. Te hunnen aanzien zal men de weg van credietver- lening, herscholing en omscho ling op moeten. De heer Krol (C. H.), wijzend op de hoge lasten voor het be drijfsleven, vroeg zich af, of de ze nog verhoogd kunnen worden. Het ware z.i. juister geweest, als de werknemers niet mee zouden ïnoeten betalen in de premie voor. de wachtgeld verzekering/, doch daaraan zou hit niet vast houden. Hij kondigde tenslotte - I DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1147 Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma P. .1. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. K. L M» bevestigt veronge lukken van de PHTER „Roermond" Van tie zijde van de K. L- M, werd gisterenmiddag officieel het volgende medegedeeld: Donderdagmorgen om tien uur is het Consfellation-toestel van de K.L.M., PHTER komende uit Indië op de route tussen Caïfo en Amsterdam nabij Bari verongelukt en in zee gestort- De oorzaak van de ramp is tot dusver onbekend. Aangenomen mag worden, dat er geen overlevenden zijn. De bergingswerkzaamheden zijn aan de gang. Om vier uur gisterenmiddag werden de wachtende familieleden van de passagiers medegedeeld, dat bij het naderen van de Ita liaanse kust op 5000 meter hoogte zich aan hoord van het vliegituig een ontploffing heeft voorgedaan. Het toestei is terstond daarna Ibij de kust in zee gestort en de inzit tenden kwamen allen om het leven. De heer en mevrouiw Ples- man bevinden zich thans op het vliegveld en Dr. Slotboom, hoofd van de medische dienst zal zich zo spoedig mogelijtk naar Bari begeven met een extra Itoestel. De Briltse consul te Bari deelde gisterenmiddag mede, dat het aantal doden gestegen is tot twee en dertig. Gisterenmiddag om ongeveer half twee kwam uit de Italiaanse havenstad Bari een Reuterbe- richt, volgens hetwelk een 4-mo- torig vliegtuig bij Bari was ver ongelukt. In volgende berichten werd ge zegd, dat het verongelukte vlieg tuig een Nederlandse machine zou ziin op de lijn AmsterdamBata via. Berichten die daarna in snelle opeenvolging binnenkwamen, de den eerst twijfel rijzen over de vraag of het hier een Nederland se machine betrof. Het bleek echter dat ondermeer het K.L.M.- vliegtuig (de „Roermond") zich op het ogenblik van die ramp in de nabijheid van Bari moest be vinden. Om 14.45 was de „Roermond" over tijd. Men had geen contact met het vliegtuig. De K.L.M.- persdienst te 's-Gravenhage ver klaarde, dat het laatste contact om 13.50 uur tot stand was geko men. Berst omstreeks 4 uur gisterenmiddag werd door de K.L.M. officieel medegedeeld, dat het bij Bari verongelukte toestel de K.L.M.-Constellation PH TER („Roermond") was. Omtrent de oorzaak van de ramp staat nog niets vast. De „Roermond" kwam uit Indonesië en was bezig aan de laatste étappe: CairoAmsterdam. Omstreeks 10 uur gisterenmor gen bevond het toestel zich ter hoogte van Bari. Ooggetuigen zagen het toestel rustig in het zonlicht door het luchtruim glij den. Plotseling scheen het in moeilijkheden te verkeren. Het vliegtuig gleed af, het roer knap te. Vlammen sloegen naar alle kanten naar buiten. De reus achtige machine sloeg in de lucht tweemaal over de kop en stortte toen van een hoogte van ongeveer 500 meter in zee op ongeveer an derhalve kilometer van de kust. Het toestel verdween in een geweldige fontein van water en zonik onmiddellijk. Dit alles speelde zich af in enkele secon den. Dadelijk voeren reddings boten uit. Vissers die in de na bijheid voeren spoedden zich ook naar de plaats van het onheil, on geveer 2 kilometer gelegen van de vuurtoren Cataldo. Duikers begaven zich onder water om de lichamen te bergen. Op zee dreven 23 lichamen. Het toestel liTt 90 voet onder water; de reddingspogingen worden be moeilijkt door de ruwe zee. Later voegde zich een kraan bii de red dingsboten. Wanneer deze wat kalmer geworden is wil men pro beren het vliegtuig te lichten. De laatste berichten spreken van 32 doden, waaronder 5 vrouwen en 3 kinderen zouden zijn. De mees te lichamen waren onherkenbaar. De identiteit der slachtoffers was moeilijk vast te stellen, daar de papieren vernietigd waren. Voor zover thans bekend is zijn eerst 26 lichamen geborgen. Op geïmproviseerde brancards wer den de stoffelijke overschotten naar land vervoerd. De van alle kanten samengestroomde bevol king keek zwijgend naar dit treu rige schouwspel. De inwoners van Bari noemen de piloot van het K.L.M.-vliegtuig een held voor de wijze waarop hij zijn in ongerede geraakte machine over de huizen van de haven naar de open zee manoeuvreerde. Hoewel het vliegtuig reeds in brand stond en de vleugels in de lucht afbraken wist hij toch nog te vermijden, dat de Constellation op de stad Bari neerstortte waar door ongetwijfeld nog meer slachtoffers gevallen zouden zijn. De PHTER is het vliegtuig, dat de groep Amerikaanse jour nalisten, die thans een bezoek aan Indonesië brengen, daarheen had weggebracht. De machine maakte een zoge naamde verdubbelingsvlucht, een extra vlucht terug. Het staat thans vast, dat Johan Plesman als vlieger deel uitmaakte van de bemanning van het vliegtuig. Johan Plesman werd op 8 Sep tember 191:8 te Zeist geboren. Hij behaalde het diploma H.B.S.-B. en kwam in 1936 bij de Rijlksop- leiding voor verkeersvlieger. Op 1 November 1940 trad hij in dienst bij de K.L.M. als vlieger. In 1941 werkte hij bij de machi nefabriek Bosman te Rotterdam en van 19411942 bij de auto- bevrachtingsdienst in Den Haag. In 1942 was hij werkzaam als ambtenaar aan het Rijksbureau voor de voedselvoorziening. 'Johan Plesman was gehuwd, had twee zoons en woonde in Den Haag. Een andere zoon van Dr. A. Plesman, de president-direc teur van de K.L.M., Jan Plesman. is tijdens de oorlog gesneuveld. Hij is in 1944 boven Frankrijk met een Spitfire neergeschoten. De derde zoon van Dr. Plesman, Appie, is vertegenwoordiger van de K.L.M. te Milaan. Twee gezinnen onder de slachtoffers. Naar van de zijde der K.L.M. wordt medegedeeld bevinden zich onder de slachtoffers van de vliegtuigramp twee gezinnen, na melijk de families Broos en Van Hasselt, beide bestaande uit man, vrouw en kind. De heren Broos en Van Has selt waren in dienst van de B.P.M. in Indonesië en met verlof op weg naar Nederland. Jubileumvlucht. De vlucht van de PHTER was, en dit is wel zeer tragisch, een jubileuimvlucht, n.l. de 100ste vlucht BataviaAmsterdam via Mauritius. De namen der slachtoffers. Te Batavia werden als passa giers voor het vliegtuig ge boekt: De heer M. S. Broos, mevrouw Broos en kind. De heer W. van Hasselt, me vrouw Van Hasselt en kind. De heer W. J. van Dort, me vrouw Van Dort en kind. De heer Dr. Ir. A. G. A. Iden- burg, functionaris van de K.L.M. Mevrouw H. Escer en twee kin deren, een jongen en een meisje. Mevrouw J. C. C. Meelhuijzen. De heer S. C. van 't Hof en echtgenote. Naar de K.L.M.-persdienst ons mededeelt, luiden de namen van de omgekomen bemanning van de PHTER als volgt: Gezagvoerder: J. H. Plesman, Den Haag. Vlieger 2de kl.: J. Tuyt, Den Haag. Vlieger 3de kl.: J. van Kuyk, Haarlem. Vlieger 3de kl.: A. G. Modard (Brit)Amsterdam. Radiotelegrafist 3de 'kl.: L. Post, Rotterdam. Radiotelegrafist 3de kl.: J. M. W. Hout, Haarlem. Boordwerktuigkundige 1ste kl.: D. M. Grandia, Badhoevedorp. Boordwerktuigkundige 4de kl. J. A. v. d. Meer, Amsterdam. Steward 2e kl.: P. J. Overboek, Amsterdam. Stewardesse: C. A. Timmer mans, Nijmegen. Boomkok: J. H. Ross, Amster dam. De volgende passagiers zijn in Cairo ingestapt: F. Dikkers (Nederlander). Mohammed Mustafa Ahmed. Miahmud Ibrahim Albaki. Taha Aihmed Eltauchi. Mohammed Ghasi. Mohammed Abdellatioh Mohas- sam Bey, allen Egyptenaren. De „Roermond" vertrok 21 Juni uit Batavia. Gisterenmorgen ver liet het toestel om 5.08 u. G.M.T. het vliegveld van Cairo, aldus vernemen wij van de zijde der K.L.M. De K.L.M. te 's-Gravenhage bevestigde gisterenavond, dat bij de ramp met de PH-TER, 33 mensenlevens te betreuren zijn. Een woordvoerder van de „Lockheed"-vliegtuigfabriek die j de „Constellation" vervaardigen, I verklaarde gisterenavond dat men i denkt aan de mogelijkheid, dat de ramp met de „Roermond' ver oorzaakt is door het tot ont ploffing komen van een of ander voorwerp in de bagage van één der passagiers. „Zeer kort voordat de ontplof fing aan boord van de „Roer mond" plaats vond, zond de ge zagvoerder via Radio-Bari een. normale boodschap, waarin hij meedeelde, dat aan boord „alles volkomen in orde was". De theo rie, dat een ontploffing in de ba gage van één der passagiers de oorzaak is van de ramp, vindt steun in het feit, dat de gezag voerder van de „Roermond" zich met zijn toestel hoog genoeg be vond op ongeveer 4500 meter om melding te hebben kunnen maken van elke andere oorzaak van de ramp', aldus de woord voerder. 35 ct per pak. Netto 100 gr. (Ingez. Med.) Bij de Franse wetgevende ver gadering was een motie inge diend, waarin werd voorgesteld de parlementaire onschendbaarheid van de leider der Franse commu nistische partij, Maurice Thorez, op te heffen, op grond van een tegen hem ingebrachte beschuldi ging wegens gewelddadig optre den. (Thorez werd er van be schuldigd de door de socialistische partij voor de iis October 1947 te Parijs gehouden gemeenteraads verkiezingen candidaat gestelde socialist Cachan te hebben ge slagen.) Nadat de motie in stemming was gebracht, bleek dat voor- en tegenstemmers elkander in even wicht hielden (de uitslag was 190190). In een dergelijk geval wordt door het reglement van orde van de wetgevende vergade ring bepaald, dat de ingediende motie als verworpen dient te wor den beschouwd. Woensdag heeft Minister van Maarseveen gedurende enige uren een vergadering van de voorlopige federale regering bijgewoond. Hij bezocht ook het algemene hoofd kwartier, voerde daar besprekin gen met de waarnemende leger commandanten/ en militaire advi seurs en vervolgens met vice- admiraal Pinke. Dit was de eer ste maal, dat een Nederlandse Minister een ibezoek bracht aan het algemeen hoofdkwartier. De Minister heeft ook aange zeten aan een lunch, door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon aangeboden aan de leden van de financiële eöon/omische raad en afgevaardigde der deel gebieden. Woensdag heeft de Minister interne besprekingen gevoerd ovej financiële vraagstukken, avonds ontving de H. v. K. deJEf- gevaardigden der bijeenkomst fe- deraal overleg, waarbij ook de Uw arbeid vlot niet omdat U ge plaagd wordt door een barstende hoofdpijn. Dat hoeft niet. Neemt een Witte Kruispoeder en de hoofd pijn verdwijnt direct. Witte Kruis montert U op en U doet weer opgewekt Uw werk. Poedersf0.85 p. doosje 12st. Cachetsf0.90koker 12st. Tabl. f1.7524st. Bij apothekers en drogisten r Voor NederlandDUTIM, Oegstgeest. „De „Nieuwsgier" (Batavia) schrijft in een hoofdartikel over de bereikte overeenstemming o.a.: ,,Voor ons staat het buiten (twij fel dat de Nederlandse regering, die als voorwaarde voor de vol tooiing van het herstel der repu blikeinse regering een duidelijke afspraak inzake de wapenstilstand heeft verlangd, naar haar eigen oordeel de nodige zekerheden heeft verkregen. Wij twijfelen echter wel aan de wijsheid van het besluit om deze binnenskamers te houden. Het is duidelijk, dall daarvoor niet de Nederlandse regering, en in.' haar naam de Nederlandse delegatie, had te beslissen. Wil kunnen bezwaarlijk aan nemen dat zij het zou zijn ge weest, die tegen openbaarmaking bezwaar zou hebben gemaakt en als dit zo is dan rijstt de vraag, waarom dit dan wel gedaan is door de tegenpartij". Aldus ,,De Nieuwsgier". Minister tegenwoordig wa% en gisterenochtend heeft de Minister de voorzitter en de vice-voorzitter der B.F.O. ontvangen voor een persoonlijk onderhoud. Vervolgens vond een /bespreking plaats met de ali Negarav an Oost Java en daarna een persoonlijk onderhoud met Moh. Rum. Later i!n de och tend heeft de heer Van Maarse veen de voorzitters van het alge meen landbouwsyndicaat en van het algemeen suikersyndicaat ont vangen, aldus werd gisteren in een perscommuniqué bekend ge maakt. De onderhandelingen ter beëin diging van de reeds vijf weken durende staking van Italiaanse landarbeiders zijn gisteren voor de derde maal in een impasse ge raakt daar de (boeren weigerden arbitrage door de voorzitters van de beide huizen van het parlement te aanvaarden. Lady Baden Powel zal in Augustus aanstaande het Za/ter- dag door H. M. de Koningin te openen buitencentrum van het Nederl. Padvindersgilde Buiten zorg" te Baam, bezoeken. Lady Baden Powel zal enige dagen de trainings-cursussen bij wonen voor kajbouters-leidsters, welke op „Buitenzorg" van 16 tot 30 Augustus worden gehouden. In de vergadering der Tweede Kamer is gisterenmiddag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1948 van het departement van Verkeer en Waterstaat. Deze wij ziging betreft de gedeeltelijke overneming van de spoorweg MeehelenTerneuzen, waartoe de gehele dienst wordt verhoogd met een bedrag van ƒ340.000, zijnde de vergoeding aan de N.V. Nederlandse Spoorwegen van de kosten van overneming van de op Nederlands gebied gelegen ge deelten van deze spoorweg. De heer Algera (A.R.) merkt ojn. op, dat in de betrokken streek de vrees bestaat of de ver- voerabelangen aldaar door het monopolistische karakter der Nederlandse Spoorwegen wel vol doende behartigd zullen worden, omdat het een onrendabele lijn geldt. Hij vraagt of de Minister deze vrees kan wegnemen en voorts of hij wilt toezeggen, dat bij komende veranderingen de be trokken groepen zullen worden geraadpleegd. De heer Posthumus (Anb.) vestigt er de aandacht op, dat ■beide lijntjes sterk samenhangen met de belangen van de haven van Terneuzen. Tot nu toe heeft de /behartiging dier belangen weinig te wensen overgelaten, maar hoe zal dat in de toekomst zijn? De lijntjes zijn niet rendabel de rendabiliteit is een belangrijke vraag, maar z.i. niet de enig be slissende. Het vervoersgebied is niet dicht genoeg bezet om bus- en railvervoer naast elkaar te hebben. Het railvervoer is er op het ogenblik belangrijk. De heer Maenen (K.V.P.), zich aansluitend bij de vraae van de heer Algera, zegt zich met het ontwerp te kunnen verenigen. De Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, geeft te kennen, dat er geen sprake is van het ODleggen van verplichtin gen aan de spoorwegen. Door de teleurstellende gang van zaken ■by de onderneming op Belgisch en Nederlands gebied zijn grote moeilijkheden ontstaan. Deze zijn voor de Regering aanleiding ge weest in te springen en er voor te zorgen, dat het apparaat niet verloren gaat. Op die basis is de overneming tot stand geko men. De Regering zal waakzaam zijn, dat de belangen der bevol king worden behartigd. Het wetsontwerp is daarna z.h.s. aangenomen. De Kamer is hieroD in comité- generaal gegaan. Heden wordt de openbare ver gadering hervat. Het communistische blad „Volkstimme" schrijft, dat 't toe komstige Oostenrijkse leger, over de oprichting waarvan Woensdag door de kanselier, Leopold Fiigl verklaringen zijn afgelegd, klaar blijkelijk een burgeroorlog-leger zal zijn ter onderwerping van de werkende klasse. Het blad gaat voort: „de mas sa der arbeiders, boeren, moe ders en teruggekeerde krijgsge vangenen zal de kanselier doen verstaan, dat het zuur verdiende geld van het volk niet verspild behoort te worden aan een leger, doch moet worden gebruikt voor huizen, scholen, kinderbewaar plaatsen en sociale diensten". De Bizonale Economische Raad heeft een resolutie aanvaard bij onthouding van stemming door de drie communisten waarin op de V. S. Groot-Brittannië en Frankrijk een beroep wordt ge daan om een einde te maken aan de ontmanteling. Stopzetting van de ontmanteling zou volgens de resolutie het Duitse volk vertrou wen geven in een nieuwe Euro pese orde van politieke en econo mische democratie. De communisten oordeelden de tekst van de resolutie niet krach tig genoeg gesteld. per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. 0*cl 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.— 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.00 27 4.21 21.04 4.39 22.42 28 4.22 21.04 5.58 23.13 29 4.22 21.04 7.25 23.34 30 4.23 21.04 8.54 23 50 Juli. 1 4.24 21.03 10.21 Geneesmiddel tegen j huidaandoeningen, ert de poriën, doet ik bedaren, verfrist rkt de huidweefsels. r de T-11 mil 1^1 p is en. De sterkte der guerilla- rachten is onbekend Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maak ten het tenslotte mogelijk zijn on derduikadres zeer nauwkeurig te bepalen. Gisterenmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontken nen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam, aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettings tijd is verschrikkeliik geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waar schijnlijk aan diverse Silbertanne- moorden meegedaan. Hij heeft een broer, die sterk op hem ge lijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Circa een jaar geleden is deze broer door Span je aan Nederland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amster dam. de Israëlische "delegatie zal wor den voorgelegd. Hij voegde er aan toe, dat het werk tijdens het reces zou kunnen worden voort gezet in enkele technische sub commissies van de commissie zo als de subcommissie voor Jeruza lem. Het besluit werd genomen op een Donderdag /gehouden geheime vergadering. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, verklaarde, dat een verda ging van de conferentie van Lau sanne nuttig zou kunnen zijn. Gedurende de a.s. vlootmanoeu vres der Westerse Unie, zal er slechts éénmaal gelegenlheid be staan om post /te zenden aan de leden der bemanningen van de deelnemende Ned. schepen. Deze moet uiterlijk 5 Juli worden ge staan om post te zenden aan de Hr. Ms. Tromp, niarinspostkan- I TwreiDuci vwi 70 en 60 voor de hiervoor be- een motie aan om het mogelijk doelde categorieën. te maken kleine zelfstandigen De heer Van defi Born (Arb.) (onder de wet te brengen verklaart, dat zijn fractie on- De beraadslagingen zullen vol dank.s wezenlijke critiek op on- 1 gende week worden voortgezet

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1