'D.D. kerknieuws"" Bim en de Orde van Z. Z. Z. B.S.A. Dames Sportfietsen it de Provincie Zoon ging zijn stiefvader met een mes te lijf Wat brengt de Radio? TABAKSPLANTEN Perkamentpapier De kerk mag niet langer zwijgen Philips' N.S.F Waldorp Erres Levering uit voorraad Vraagt demonstratie aan huis Radio T azelaar Noordstr. 21 Tel. 2361 Terneuzen D. P. MANNAERT 1Sophoelis overleden Ontspoorde jeugd VelksvcrlcgcnivccrJiging >e voorzitter der Tweede Kamer en Minister Joekes betuigen hun deel- leming over ramp van „Roermond" Belasting van drie Chinese financiers Procureur-Generaal uit Potsdam gevlucht Post voor bemanning bij vlootmanoeuvres teljjik gezin ligt verankerd in/ Gods bestel en in de natuurwetten, de liefde van man tot vro|uivr. Het enige geneesmiddel tegen de ont wrichting van de gezinnen is de terugkeer tot Gods gelboden. Van de mensen is in deze niets te ver wachten. Door onze christelijke organisaties en partijen wordt ons ook de weg gewezen om te leven maar Gods inzettingen. Ook in het christelijk gezin is veel dat niet in orde is, doch wij hdbben houvast aan de bondsbelofte. God staat borg voor de toekomst van ons gezin. Door het christelijk gezin heeft de wereld een toe komst. Na deze met grote aandacht gevolgde lezing volgden nog ver schillende vragen gesteld die allen uitvoerig werden beantwoord. De heer De Putter sprak nog een propagandistisch woord en wees er op dat het lidmaatschap van de Chr. Plattelandsvrouwenbond niet leidt tot uithuizigheid van de vrouw maar dat dit noodzakelijk is. Mevr. MolDe Vries gaf nog een uiteenzeiiting van de werk wijze der afdelingen en de gang \an zaken op de vergaderingen. Een voorlopig bestuur werd ge vormd bestaande uit de dames: mevr. De RuijlterPunt, mevr. A. SoheeleDekker, mej. S. de Regt, mevr. DielemanDekker. De heer Knibbe sprak de hoop uit dait deze kleine loot moge uit groeien tot een krachtige boom en dat Gods zegen mag rusten op het werk dezer afdeling en dat wij 'tot eer van Zijn naam mogen werken. Hierna werden nog en kele mooie films vertoond over Zeeuws-Vlaanderen, waarna de heer De Putter de vergadering die bezocht was door circa 30 per sonen, welke zich allen als lid opgaven, met dankgebed sloot. TERNEUZEN. Opbrengst collecte. Men deelt ons mede, dait de Nat. Reclasseringscollecte welke gehouden werd op Zaterdag 18 Juni ter dezer sitede een bedrag opgebracht heeft van 3217,77. BRUINISSE- >1 osse(seizoen gaat beginnen. Met ingang van 1'5 Juni is het oesterseizoen gesloten. Het mos- selseazoen gaat op 26 Juni a.s. be ginnen. De kreeften vangst is af gelopen op 1 Juli. Het oestersei zoen gaf geen reden itot ontevre denheid. Oesterkwekers wachten up warmte. Meer dan 3 millioen dakparmisn, op een (bijzondere manier van een kalklaag voorzien, en een groot aantal uit Denemarken geïmpor teerde mosselschelpen wachten op het sein om over (boord gezet te worden. Dit sein moet worden gegeven door Dr. Korringa, de bioloog van het 'bestuur der vis serijen op de Zeeuwse stromen. Hij is de man op wiens bulletins thans iedere oesterkweker weer wacht, want hij is het die nauw keurig de monsters water uit de Ooster-Sohelde onderzoekt, de temperatuur vaststelt en nagaat oi' daarin reeds oesterlarven voor komen. De temperatuur van het water is 16 graden en eerslt bij een tem peratuur van 1© graden is het warm genoeg voor het jonge oes- terbroed om tot ontwikkeling te komen. Het aantal oesterlarven, dat in 100 liter water wordt aangetrof fen, is nog slechts en/kele tien tallen. Over veertien dagen zul len het er enkele duizendtallen zijn. Dr. Korringa verwacht om streeks 6 Juli de eerste zjg. grote top, rlat is de eerste grote mas sale oesterval. Gewoonlijk komen/ er drie toppen in een seizoen voor. Nodig is de eerste volgende weken wat warm zomerweer, op dat de temperatuur van het water tenminste 3 graden zal stijgen. HOEK. Reis ouden van dagen. Dank zij de activiteit van het comité tot het organiseren van reizen voor ouden van dagen en de offervaardigheid van de Hoekse burgerij, waren de Hoekse oudjes Dinsdag in de gelegenheid een rondrit te maken met een drietal prachtige bussen van de Z.V.T.M. en enige personenauto's. Te ne gen uur vertrok het gezelschap van Hoek. Berst werd een rond rit door West Zeeuws-Vlaanderen gemaakt, met o.m. een bezoek aan Biervliet, Breskens en Sluis. De Belgische hadplaats Knooke was het volgende punt van het grogramma. Vooral hier. mede dank zij het schitterende weer, hebben de oudjes van harte geno ten. Te ongeveer 8 uur 's avonds werden de bussen op het Maurits- i'ort opgewacht door de muziek vereniging „EN.Z.K." onder lei ding van onder-directeur P. Ver goude. Toen de bussen gearri veerd waren werd, met de muziek voorop, naar de markt gereden. „E.N.Z.K." bracht hier een/ paar pittige marsen ten gehore en vele De kust was bijna uit het ge zicht en het begon al te scheme ren toen Tiram naar zijn helper toesloop. „Over tien minuten zijn we op volle zee, Alef en dan wordt de rol geopend". „Welke rol?" vroeg Alef. „Dat gaat je niet aan", zei Ti- ram snel. „Het enige wat je te doen hebt, is, zo dadelijk een zware steen over boord te gooien en dan te roepen; „Man over boord!" en zooveel lawaai te maken als je maar kunt. Is dat duidelijk?"' „Ja maar", wierp Alef tegen, „als er een steen over boord valt kan ik toch beter roepen: „Steen over boord?" ,,Ik kan met jou niet praten, Alef!" zei Tiram ongeduldig. „Doe maar precies wat ik je zeg, dan zal ik ie rijk maken. Dus je gooit een steen over boord en roept: Man over boord!" Nadat hij Alef deze opdracht had gegeven, ging Tiram naar zijn kooi en tekende snel op een stuk perkament eee prachtige kaart. Daarop bekeek hij zijn werk. Het zag" er veel te nieuw uit om een oude kaart voor te stellen Daarom ging hij naar een petroleumlamp en hield het per kament zo lang boven de vlam tot het lichtbruin was aangesla gen en sprekend op de andere perkamenten rol leek. Ook de lak zegels bracht hij zo goed en 'kwaad als het ging aan. oudjes maakten van deze gele genheid gebruik een gezamenlijke rondedans uit te voeren met de leden van het damescomité, politie enz. Bungemester Hanssens dankte (tenslotte „E.N.Z.K." voor de prachtige ontvangst, de ledien van het damescomité voor hun activiteit, de Hoekse burgerij voor haar offervaardigheid, kortom., allen die deze reis tot een succes hielpen maken werden hartelijk dank gezegd. Voor de ouden van dagen was toen deze bijzonder goed geslaagde trip ten einde, maar „E.N.Z.K." had er zo ga/uiw g en genoeg vanj want ondertus sen was de Hoekse visclub „Sport en Geoegen" aan het Prijsvissen op haar viswater „De Valput" aan het Mauriltsfort. De heer Ko Hamelink, kampioen van het vo rige jaar, verdedigde daar zijn titel. Helaas was de vangst over het algemeen erg mager. Toen de muziekvereniging dan ook arriveerde en voorzitter Van Es het sein gaf, dat de vissers kon den ophalen, hadden velen slechts enkele visjes kunnen bemach tigen. Met „E.N.Z.K." voorop, werd daarna naar café Breepoel gemar cheerd, waar, na kort Iberaad, het bestuur de volgorde van de prijs winnaars als volgt samenstelde: 1. (Na loting) Loof; 2, P. Verhelst; 3. Jo de Zeeuw; 4. P Huijssen. Er waren een groot aantal prachtige prijzen beschikbaar, zo dat de prijswinnaars zeer zeker tevreden konden zijn! Arrondissementsrechtbank te Middelburg In de nacht van 30 April op I Mei voltrok zich te Hulst een drama, waarvan V. A. van Dam me het slachtoffer is geworden. Zijn stiefzoon P. J. M. A. bracht hem in een gevecht niet minder dan 20 messteken toe en en het is een wonder dat Van D. er nog betrekkelijk goed is afgekomen. Tegen A. eiste de Officier van Justitie bij de Arrondissements- Reohtbank te Middelburg ander half jaar gevangenisstraf met aftrek. ANDERHALF JAAR GEËIST. Het boterde al sinds jaren niet in het gezjp van Van Damme te Hulst. Dag in dag uit trachtte hij zijn drie stiefzoons het leven zo zuur mogelijk te maken en in April ontnam hii verd. zijn brood, door het doen intrekken van de vent-vergunning, die verd. nodig had om met melk te venten. Dit deed de maat bij de zoon blijkbaar overlopen en toen hij 's nachts na Koninginnedag thuis kwam en .de trap opliep, zo ver klaarde hij tijdens het verhoor, zou Van Damme bovenaan de trap hebben gestaan en hem een klap op het hoofd hebben gege ven. Verd. ging toen naar bene den en haalde een oud broodmes om daarmee Van D. te lijf te gaan. Hij vond de deur van de slaapkamer op slot, doch wist deze te forceren, waarop een ge vecht volgde, waarbij verd. zijn stiefvader ongeveer 20 messteken toebracht. Toen zijn broer tussenbeide kwam ging Van D. op de vlucht. De President Mr. -Th. Porthei- ne noemde het een wonder, dat Van D., na al de messteken over het gehele lichaam te hebben ge ïncasseerd, nog in leven is. Van Damme echter, heeft tijdens het verhoor door de politie ontkend, dat hij verd. bij zijn thuiskomst op het hoofd zou hebben gesla gen. REQUISITOIR, In zijn requisitoir zei Mr. J. L. Andrea o.m. dat hij de lezing van verd. van het gebeurde meer aan nemelijk vond, dan dat van Van D. Spr. was van mening, dat verd. niet kon warden tenlaste gelegd, dat hij een poging daar toe heeft aangewend. De eis luidde anderhalf jaar met aftrek. De verdediger Mr. A. H. Kui pers ging in op de moeilijke toe standen, die er sinds jaren in het gezin van Van Damme zijn en hij merkte o.m. op, dat de grootste schuld hiervan bij Van D. moet worden gezocht. Spr. zei, dat het de 'bedoeling van Van D. is, om zijn stiefzoons uit het huis te krij gen, doch de burgemeester van Hulst heeft in dit verband reeds toegezegd, dat tot woningvorde ring zal worden overgegaan, wan neer dit mocht gebeuren. De ver dediger vroeg tenslotte een ge deeltelijk voorwaardelijke straf met eventueel de bepaling, dat verd. niet meer thuis zou mogen komen. Uitspraak op Woensdag 29 Juni. (Z. Dagbl,) BEROEP VAN PROCUREUR- FISCAAL IN ZAAK SCHREIEDER VERWORPEN De Bijzondere Raad van Cas satie, uitspraak doende in de zaak Schreieder, verwierp Dinsdagmor gen het beroep van de procureur- fiscaal bij 't Bijzondere gerechts hof te Leeuwarden tegen de sen tentie van dat hof, waarbij Schreieder werd vrijgesproken, resp. ontslagen van rechtsvervol ging. Aan Schreieder was door de procureur-fiscaal ten laste gelegd dat hij opdracht gegeven had tot de represaillemoorden te Dronrijp op 12 April 1945 en de functie van Kriminaldireiktor bij de S. D. had bekleed. Door deze uitspraak heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de vrijspraak en het ont slag van rechtsvervolging van het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden bevestigd. Het persbureau der Ned. Herv. Kerk schrijft: (Zoals bekend heeft de Evange lische Bisschop van Berlijn met Pinksteren in de kerken een schrijven doen voorlezen, waarin hij op heftige wijze protesteert tegen wat er in de Oostzone van Duitsland gebeurt. Hij is van oor deel, dat de Kerk niet langer mag zwijgen, nu zich een macht open baart, die zich niet bekommert om recht en die blijk geeft van innerlijke onwaarachtigheid en vijandschap tegen het Evangelie van Christus. In de gehele Evangelische kerk van Duitsland heeft dit schrijven van Bisschop Dlbelius grote weer klank gevonden. Pfarrer Hans Asmussen heeft thans namens de Evangelische Kerken in het Westen een woord doen uitgaan naar aanleiding van de verklaring van Bisschop Dlbe lius. „Ieder Christen moet hier duidelijk laten zien. dat wij de mede-verantwoordelijkheid op ons nemen voor wat onze broeders in Berlijn gedaan hebben. Wij' leven nu eenmaal in één Evangelische Kerk. Het is nielfc voldoende, dat wij er rustig kennis van nemen, wat er gebeurd1 is. Wij moeten het ook uitspreken, dat wij ons mot hen verbonden weten. Voor de kerken in het Westen heeft de kanselboodschap vani Bisschop Dibeliius de volgende consequenties 1. Wij moeiten iedere dag ons bewust zijn, dat ons ambt gericht moet zijn op het Woord Gods. 2. Wij hebben ons in West Duitsland ernstig melt de vraag oezig te houden of wij ons niet sedert 1946 kerkelijk hebben laten terugdringen, in plaats van meer op de voorgrond te treden en of -wij ons niet meer moeiten aaneen sluiten tegen de dreigende mach ten, die ons reeds eenmaal ver enigden. 3. Wij moeten de nood van onze broeders in het Oosten aan de kerken van de gehele wereld voor leggen, zodat dezen zich aatiever aan de zijde van de verdrukten kunnen scharen. DE ROOMS-Hy \THOLIEKEN EV CHINA. De Rooms-Katholieke Aarts bisschop van Nanking, Mgr. Paul Yupin, die naar het Westen is gekomen om steun te vragen voor zijn werk, verklaarde aan Reu ter, dat meer dan 100 Rooms- Katholieke priesters in China door de communisten om het leven zijn gebracht, doch dat zich nog steeds priesters in de bezet te gebieden bevindeh Mgr. Yupin zou proberen de ongeveer hon derd priesters, die nog in het niet-bezette Zuiden vertoeven, naar Formosa te halen. Op For mosa, dat zeven millioen inwo ners telt, zijn een 5000 Katholie ken. Volgens Mgr. Yupin zouden de communisten er „een harde dobber aan hebben" om Formosa in hun macht te krijgen. „Wij, Katholieken, verwachten geen rooskleurige toekomst in China, doch zolang de communis ten het toelaten zullen wij er blij ven werken, aldus de Aartsbis schop. De Katholieke kerk volgt in China dezelfde lijn van verzet tegen dictators en totalitarisme als in alle andere landen. Er is geen reden om aan te nemen, dat de Chinese communisten ver schillen van de Russische. De Chinese communisten zullen handelen volgens bevel van de Russen. Migr. Yupin is gisteren van Londen naar Parijs vertrokken en via Rome naar China terugkeren. VRIJDAG 24 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrquw; 9.100 Kamermuziek; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouiw; 10.45 Zwitserse Kamermuziek; 11.1'5 Voordracht; 11.35 Accordeon-orkest; 1,2.00 Or gelspel; 12.40 Reportage; 1.00 Nieuws; 1.15 Muziek; 1.45 Gram.; 2.00 Kookkunst; 2.20 Kameror kest; 3.00 Causerie; 3.20 Vervolg Kamerorkest; 4.00 Vineentino; 4.30 Tjussen twaalf en zestien; 5.00 Koorfanitasie; 5.20 Wij en de muziek; 6.00 Nieuws: 6.115 Kwar tet Jan Corduwener; 6.30 Nederl. Strijdkrachten; 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Vervolg Kwartet Jan Corduwener; 7.30 Lezing 7.50 Tien voor aéht; 8.00 Nieuws; 8.05 Pianomuziek; 8.30 Lezing; 9.00 Men vraagt... en wij draaien; 9.30 Vacantie in Nederland; 10.15 Gram.; 10.46 Avondwijdinig; 11.00 Nieuws; 11.15 Philharm. Orkest. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; S.l'ji Gram.; 8.30 Hoogmis; 9.35 Schoolradio; 10.05 Gram.; 10.30 Muziek houdt fit; 1.1.00 De Zon nebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Pianorecital; 1,2.38 Kareolseptet; 12.55 De Zonnewijzer; 1.00 Nws.; 1.20 Reportage; 1.50 Lezing; 2.00 Gemengd omroepkoor; 2,30 Cau serie; 3.16 Pianomuziek; 4.00 „De Zonnebloem"; 6.00 Na schooltijd; 5.15 Amusementsorkest; 5.45 Lezing; 6.00 Zangrecital; 6.20 Actualiteiten; 6.30 Pianoduo Schutte en De Raaff; 7.00 Nws.; 7.1(5 Lezing; 7.30 Orkest zonder naam; 7.45 Belg.-Luxemb. pro gramma; 8.00 Nieuws; 8.06 De gewone man'; 8.12 Tesselschade herdenking; 9.36 Gemengd koor en dubbel blaaskwintet; 10.10 Metropole Orkest; 10.45 Avond gebed; 11,00 Nieuws; 11.15 Gram. Met grote blijd schap geven wij hiermede kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje ELISABETH ADRIAN A F- L RIJNBERG Jr- A- C. RIJNBERG— VERMEULEN RENNY ATTE Terneuzen, 21 Juni 1949. Schuttershofweg 9- Tijdelijk adres: Ziekenhuis Sluiskil, Kamer 9- BEKENDMAKING. Het Bestuur der Waterke ring van de calamiteuze polder NIEUW-NEUZEN maakt bekend. dat de rekening en ver antwoording over de dienst jaren 1946/47 en 1947/48 ge durende 8 dagen, te reke nen vanaf 22 Juni ter in zage liggen ten huize van de Secretaris-Ontvanger voor de eigenaren van gronden in genoemde cala miteuze polder en van de bijdragende polders; dat van voormelde stuk ken afschriften tegen be taling der kosten verkrijg baar zijn- Terneuzen, 22 Juni 1949- Het Bestuur van voornoemde Waterkering, H. P. WOLFERT, Voorzitter- J- DE FEIJTER, Secretaris-Ontvanger. TE KOOP; een partijtje mooie voor de naplant aardappels Verder een Brikettenpers; een electr- 3 pk Motor; 40 nieuwe Broeiramen, ook in gedeelten; 'n stevige Hand kar op rubberbanden; 3 Asbestplaten'n grote ijze ren Smeltketel en een ton Pek, bij M. VAN HERMON, Axelsestr. B 1 i, Zaamslag- Ze zijn er weer geheel luxe uitvoering 151, 3 versnellingsnaaf, hier voor extra 18, Ook weer: B-S A- JONGENS- en MEISJESFIETSEN Sportmodel 135, Axelsestr. 16 Tel. 2220 Terneuzen N.V. Fa P. J. v. Noordstraat - d- SANDE Terneuzen vertentieprijs: mm 10 ct.; minimum advertentie 1,50. ending advertenties den namiddags 3 uur briek kl. advertenties egels 60 ct.; Iedere el meer 12 ct. Ver- Idlng: Brieven onder nmer Bureau van dit d 15 cent meer. per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oad. 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.— 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.00 27 4.21 21.04 4.39 22.42 28 4.22 21.04 5.58 23.13 29 4.22 21.04 7.25 23.34 30 4.23 21.04 8.54 23.50 Juli. 1 4.24 21.03 10.21 .j Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, ert de poriën, doet ik bedaren, verfrist rkt de huidweefsels. VONDST IN EEN 1CHELP. ig meisje uit Schie- ikele dagen geleden •and van Hoek van elpen aan het zoe- ïd ook een gesloten :te die open en vond uden ringetje, 18 et brilliant. Het mee naar huis ge- het papa getoond e zich bij een des- rtuigd had van de het kleinood, heeft te Hoek van Hol- tigd. Deze is nu .tingen te verschaf- jen, die meent eige- jnares van de ring Themistocles Sophoelis, de Griekse Minister-President, is op 88-jarige leeftijd overleden, aldus meldt Radio Athene. Voor de Kinderrechter te Co ventry is gisteren verklaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry het gevaarlijke spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoor baan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Ver der schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijden de treinen met allerlei voorwer pen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbe zetting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belasten met het wegjagen van kinderen van de spoorbanen bij Coventry. De rechter legde 10 jeugdige zondaars een boete op van twee pond sterling; een jongen, wiens moeder weduwe is, kreeg 1 pond boete. ïvang der vergade- weede Kamer heeft r, de heer Korten- ilgende gezegd: iletterend bericht, 1 de Indiëvaarder „Roermond" op de ust met zijn kost- van bemanning en ammerlijk is ver niet alleen de fa- slachtoffers, maar federlandse volk in peld. Kamer der Staten- rervuld van deernis vielen en voor hen om het onherstel- van hun geliefden, laatste plaats zijn en bij de vader van ïn gezagvoerder, de leraal van de K. L. 'lesman, en bij zijn binnen een kort thans hun tweede ie nationale lucht- i moeten offeren, de vader de ver ons vertrouwen in Ise luchtvaart door iet is geschokt. Hij ervan bewust zijn, hele volk in deze i naast en achter n dat wij hem en verk zullen blijven goede en ook in le nabestaanden de troost deze slag te r van Sociale Za- Joekes sloot zich regering bij deze Hij merkte o.m. ongeluk als dit de stigt op de grote hen, die de diens- i. M. onderhouden, is sterk getroffen en deelt de gevoe- amer ten aanzien mten van hen die ïen. uë is inbe grepen. De sterkte der guerilla- strfldkrachten is onbekend De controlerende Joean heeft een voorstel bekrachtigd, dat er toe strekt, een bedrag ad een milliard Amerikaanse dollars te heffen van het vermogen der drie grootste Chinese finan ciers, n.l. Soeng, Koeng en Tsjang Tsjiahoe. In de resolu tie van de Joean wordt ver klaard, dat de regering dit be drag „desnoods met geweld zal invorderen indien de betrokke nen weigeren vrijwillig bij te dragen tot de nationalistische oorlogsinspanning". Soeng en Koeng, zwagers van Tsjang Kai-Sjek, bevinden zich in de Verenigde Staten. Tsjang Tsjiahoe is de voormalige direc teur van de Centrale Bank. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maak ten het tenslotte mogelijk zijn on derduikadres zeer nauwkeurig te bepalen. Gisterenmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontken nen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettings tijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waar schijnlijk aan diverse Silbertanne- moorden meeg.daan. Hij heeft een broer, die sterk op hem ge lijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Circa een jaar geleden is deze broer door Span je aan Nederland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amster dam. De procureur-generaal te Potsdam in de Sowjet-zone, Dr. Willi Wehner, is volgens de on der-Britse controle staande „Te- legraf" hals over kop naar West-Berlijn gevlucht nadat hem door zijn superieur, Dr. Ostmann, procureur-generaal van de provincie Landenburg, was medegedeeld dat hij onder arrest stond. Wehner snelde de kamer uit, aldus het blad, met achterlating van hoed, jas en actetas. Hij maakte ook geen gebruik van zij,n eigen auto doch sprong op de tram. Twee dagen geleden meldde de onder Sowjet-Russische con trole staande Potsdammer „Ta- gespost", dat Wehner was ont slagen omdat gebleken zou zijn, dat hij zich had schuldig ge maakt aan documenten-verval sing om te verbergen, dat hij nazi was geweest. de Israëlische delegatie "al wor den voorgelegd. Hij voegde er aan toe, dat het werk tijdens het reces zou kunnen worden voort gezet in enkele technische sub commissies van de commissie zo als de subcommissie voor Jeruza lem. Het besluit werd genomen op een Donderdag gehouden geheime vergadering. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, verklaarde, dait een verda ging van de conferentie vani Lau sanne nuttig zou kunnen zijn. Gedurende de a.s. vlootmanoeu vres der Westerse Unie, zal er slechts éénmaal gelegenlheid be staan om post te zenden aan de leden der bemanningen van de deelnemende Ned. schepen. Deze moet uiterlijk 5 Juli worden ge staan om post te zenden aan de Hr. Ms. Tromp, niarinepostkan- iiaüj uuugca, vuuüil/ici "Villi de internationale bond van ha venarbeiders mag bij uitspraak van een federaal districtsge rechtshof de V. S. niet verlaten. Hij had verzocht 10 Juli het land te mogen verlaten, om, na bijwoning van een door het we reldvakverbond (W.F.T.U.) ge steunde conferentie van mari tieme vakverenigingen te Mar seille, 29 Juli weder terug te keren. Bridges is beschuldigd van meineed en samenzwering teneinde zijn Amerikaanse staatsburgerschap te verkrijgen. Hij staat op vrije voeten on der een borgsom van 5000 dol lar. Hij verklaarde voor de rechter niet te willen vluchten, daar hij op het komende proces „veel te zeggen" had. De rech ter zeide, dat meineed geen mis daad was waarvoor iemand kon W erkloosheidswet. i een aanvang ge- e behandeling van 'erp tot verplichte van werknemers ijke gevolgen van werkloosheid. Als oe is gekozen een sekering en een iverzekering. Het chtgeldverzekering gen door de be ogen, die de daar- rachte gelden af- ïheren en admini- de vorm van een ds. Het risico der verzekering wordt ■or het algemeen fonds. gen zijn gebonden Imum-termijn van 1. 48 dagen krach- chtgeldverzekering rachtens de werk- ikering. geld- en werkloos- ng zal te zamen werkgevers, de werk nemers en het rijk in totaal ruim 6 van het loon moeten worden opgebracht. De totale kosten zullen ongeveer 240 mil lioen gulden per jaar bedragen. Het aandeel van het rijk hierin zal omstreeks 60 millioen belo pen. Het wachtgeldreglement der bedrijfsverenigingen stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan: 80 van het dagloon voor gehuwde mannen gehuwde vrouwelijke kostwin ners en ongehuwde mannelijke of vrouwelijke kostwinners; 70 voor ongehuwden. niet kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwonen en 60 voor de ove rige werknemers. Het regle ment voor de werkloosheidsver zekering van het algemeen werkloosheidsfonds bepaalt, dat derdelen de tot standkoming van deze wet een goede stap voorwaarts naar meer sociale zekerheid acht. Voorts bepleit de heer Van der Born de noodzakelijkheid, dat de overheidsbijdrage irfhet algemeen werkloosheidsfonds minstens 50 zal bedragen. Ook moeten z.i. de D.U.W.- arbeiders onder de regeling ge bracht worden, en is geen reden om hen in een uitzonde ringspositie te plaatsen. De heer Andriessen (K.V.P.i zegt van oordeel te zijn, dat dit wetsontwerp, door Dr. Drees tij dens de regering van het kabi- net-Beel ingediend, zeker niet de onbelangrijkste is der rege lingen, welke op sociaal gebied sinds de bevrijding zijn ont worpen. Hij geeft te kennen, dat het ontwerp past in het program van zijn partij. Spr. vraagt of de regering bereid is vóór tot invoering van deze wet wordt overgegaan met de Kamer van gedachten te wisselen over het loon- en prijs beleid, dat zij denkt te voeren. Daarin zou dan aandacht kun nen worden gewijd aan de maatregelen, welke de regering denkt te nemen, als subsidie- vermindering, huurverhoging e.d. Voorts vraagt hij o.m'. of de Minister mededelingen kan doen omtrent de stand van za ken ten aanzien van de unifi catie der sociale verzekeringen. Tenslotte kondigt hij enige amendementen aan. De heer Stapelkamp (A.R.) herinnert er aan. dat zijn par tij zich reeds vóór de oorlog heeft uitgesproken voor een wettelijke materie; in 1945 is dat herhaald. Het ontwerp heeft sprekers volle sympathie; op enkele onderdelen heeft hii critiek. Op enige onderdelen ingaande bepleit spr. o.a. overleg met de Stichting voor de Landbouw met het oog op toepassing in de agrarische sector. Voorts vraagt hij een uitspraak of zo genaamde deelvissas onder deze wet vallen of niet. Hij sluit zich aan bij de aandrang om D.U.W - arbeiders ook onder de regeling te brengen. De heer Stapelkamp (A.-R.) verklaarde, dat het ontwerp zijn. volle instemming heeft, al had hij critiek op onderdelen. Naar zijn oordeel moeten de vakver enigingen worden ingeschakeld. Ook hij gevoelde voor bespre king der loon- en prijspolitiek vóór invoering der wet. Nog pleitte hij voor overleg met de Stichting voor de Laa&ir bouw. Hij wilde een uitspraak of de deelvissers opröér de wet vallen en zeide aok de D.U.W.- arbeiders onder de regeling te willen brengen. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V, D.) uitte haar waardering over het overleg, dat nader met dé Minister kan worden gepleegd en waarbij de Regering voor de Werkloosheids-verzekering de helft der premies voor haar re kening heeft genomen. De wachtgeld-regeling vond zij niet ideaal, daar deze slechts 2 maanden zal gelden. Met de Regering bleek zij het eens te zijn, dat de kleine zelf standigen niet onder de werking van deze wet kunnen worden gebracht. Te hunnen aanzien zal men de weg van credietver- lening, herscholing en omscho ling op moeten. De heer Krol (C. H.), wijzend op de hoge lasten voor het be drijfsleven, vroeg zich af, of de ze nog verhoogd kunnen worden. Het ware z.i. juister geweest, als de werknemers niet mee zouden moeten betalen in de premie voor de wachtgeldverzekering, doch daaraan zou hii niet vast- vvcio wacnvwi icmanu K.un weouuusneiusionas Depaait, dat worden uitgeleverd en refereer- de uitkering bedraagt resp. 80, de naar de zaak Eisler. Van de 1 cn m 1-'1 zijde der procecutie werd ver-, hoging van de borgsom tot De heer Van deft Born fArb.) (onder de wet te brengen. 100.000 dollar verzocht waar- I verklaart, dat zijn fractie on- De beraadslagingen zullen vol- ove^jJi^r niet beslist is. danks wezenlijke critiek op on-'gende week worden voortgezet UULI1 Uit ci.Lci.dll S, IV14 1111 in^f vc*öi ut uiwvciiiip, uiTUdii"! reöp. ouf i houden. Hij kondigde tenslotte 70 en 60 voor de hiervoor be- oen motie aan om het mogelijk doelde categorieën. te maken kleine zelfstandigen deft Born fArb.) onder de wet te brengen

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3