D.D. Het zinken van de „Prinses Astrid Berlijnse spoorwegstaking1 wordt voortgezet De Ronde Tafel Conferentie Boter, Margarine, Vet en Spijsolie van de bon DONDERDAG 23 JUNI 1949. Dankbetuiging H. M. de Koningin Mevrouw Spoor naar Nederland Van Duitsland tot China 24 Juni begin evacuatie Djokja Wervelstorm in Japan Geen geval van pokken op Tabinta Truman over Ministerconferentie Toenemend verzet in Roemenië Voor ,geesten' gevlucht? Nieuw middel om overlijden te verifiëren Het filmfestival te Knocke Ie Zoute Juni Opk. Ond. Sophoells overleden Ontspoorde jeugd VellisvcrlegcniuocvJiging )e voorzitter der Tweede Kamer en Minister Joekes betuigen hun deel- leming over ramp van „Roermond" Belasting van drie Chinese financiers Procureur-Generaal uit Potsdam gevlucht Post voor bemanning bij vlootmanoeuvres Frankering bfl Abonnement: Temcuzen WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Aanvankelijk zwaar be wolkt, maar in de loop van de dag hier en daar preken de bewolking. Overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. fRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1146 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertedes tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P- -I. van de Bande Temeuzen Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal De vijf passagiers van de Bel gische Kanaalboot „Prinses As trid'', die naar een ziekenhuis zijn overgebracht hebben een rus>- tige nacht gehad en zijn buiten gevaar. Van het gezonken schip steken alleen de twee schoorstenen nog boven water uit- Deskundigen hebben een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om het schip te bergen. Volgens mededelingen van de passagiers is de ontruiming van het schip ordelijk verlopen. Vrou wen en kinderen werden eerst van boord gebracht in de red dingsboten. Één van de passa giers, de Amerikaanse generaal- majoor Haldring, bleef tot het laatste toe aan boord van het zinkende schip en deelde later mede het gehele incident gefilmd te hebben. Volgens nadere persberichten zag men vanaf de kust het schip in heldere zonneschijn over een kalme zee wegvaren, totdat, 90 minuten na het vertrek van Oostende, een zwakke explosie werd gehoord en een dikke rook wolk van het schip opsteeg, ter wijl het schip van koers veran derde als om zich op een zand bank vast te zetten. Terstond daarna ving de kustwacht de door het schip uitgezonden s.o.s.- sednen op. De Franse kustvaarder „Gap. HatHd". van 1730 ton lanceerde terstond zijn reddingsboten en zes sleepboten snelden te hulp, ge volgd door een reddingsboot van de kust. 'n Tijd lang, terwijl de te hulp gevaren schepen langszij de Kanaalboot lagen om de opva renden over te nemen, scheen de „Prinses Astrid" vast op een zandbank te Liggen. Nadat het schip ontruimd was en de opva- De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland ontving namens H. M. de Koningin het hier volgende schrijven: Soestdijk 19 Mei 1949. Ter gelegenheid van Mijn ver jaardag hebben Mij gelukwensen uit alle delen van het land be reikt. Het is Mij! niet mogelijk daarvoor persoonlijk Mijn erken telijkheid te betuigen en Ik zoude het op hoge prijs Stellen, indien U gemeentebesturen, gemeenteraden en bevolking der betrokken ge meenten Mijn hartelijke dank zoudt willen overbrengen. Mevrouw de weduwe Spoor Dijketna vertrok gisterenavond voorgoed naar Nederland. Zij heeft haar iwerk in het belang van de gewonde en zieke militairen en hun verwanten, overgedragen aan mevrouw Simons, die haar reeds gedurende enige maanden heeft vervangen. Mevrouw Spoor wil echter trachten, ook in Nederland werkEaam te bleven in het belang van de militairen overzee en wel door huisbezoek enz. Zij zal trachten, zich nuttig te maken! in elk geval, waarin persoonlijk contact van waarde zou kunnen zijn. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, is een maand geleden „met zorg over Duitsland naar Parijs ge gaan en kwam thans terug, licht in de war over China", aldus schrijft James Rest on, de diplo matieke correspondent van de New York Times. „Op de terug weg uit Parijs in het vliegtuig van de president hield Acheson zich bezig, niet met het Duitse probleem doch met het Chi nese." Volgens Raston zou Acheson de indruk gekregen hebben, dat de Russen niet zo vol verwachting zijn over een uitbreiding van hun invloed in Duitsland en Europa als wel over de mogelijkheid om voordeel te trekken uit de jongste successen van de Chinese commu nisten. renden aan land waren gebracht, zag men de „Prinses Astrid" ge leidelijk aan van de zandbank wegglijden en in het water ver zinken, totdat twee uur na de ontploffing alleen nog maar de masten en de schoorstenen boven de zeespiegel uitstaken. Van de zijde van het Belgische Ministerie van Verkeerswezen wordt bevestigd, dat bij de schip breuk van de mailboot „Prinses Astrid" vijf leden van de beman ning omgekomen zijn en drie an deren zwaar gewond. De gewon den zijn in het ziekenhuis te Duinkerken opgenomen. Nader wordt medegedeeld, dat het aan de waterdichte schotten te danken is, dat het schip zo lang boven water is gebleven, zodat de reddingsboten de passa giers tijdig konden opnemen. Er wordt op gewezen, dat het onge luk is geschied in een ondiepe vaargeul, die door de schepen op weg naar Duinkerken van of naar de Britse en Belgische kust, da gelijks wordt gevolgd. De Britse admiraliteit heeft deze vaargeul reeds drie jaar ge leden voor de scheepaart geschikt verklaard. Op het Belgische Ministerie van Verkeerswezen begrijpt men niet hoe zich op deze plaats nog een mijn kon bevinden. De „Prinses Astrid" wordt als definitief verloren beschouwd. De passagiers van het schip, diie Woensdagnacht op de spoor boot „DuinkerkenDover" zijn overgebracht, zijn gisterenmorgen te Dover aangekomen. In be voegde kringen verklaart men dat de dienst OostendeDover normaal functionneert. Passagiers verklaarden in hun verhaal over het gebeurde, dat vlak na de ontploffing het inte rieur van het schip vol hete stoom kwam te staan. Na de eer ste schrik te boven zijn gekomen herwonnen de passagiers snel hun kalmte. Er was geen sprake van paniek.i Een 1'5-jarige Hongaarse jon gen, die voor het eerst naar En geland ging, vertelde: „Vroeger speelde ik altijd graag „schip- breukje", maar nu moet ik niets meer van schepen hebben". Een woordvoerder van het Bel gische Ministerie van Verkeers wezen zeide nog, dat kapitein André Timmermans een grotere ramp had voorkomen door het schip terstond na de explosie op de zandbank aan te sturen. De leiders van de Berlijnse spoorwegstaking hebben in een gisterenmorgen gehouden verga dering de aanbeveling van; de Westelijke commandanten tot hervattingvan het werk op de door de spoorwegdirectie aange boden voorwaarden van de hand gewezen. Men besloot tot voort zetting van de staking. Aange voerd werd, dat de veiligheid van de spoormannen ntteit voldoende gewaarbongd was. Men houdt vast aan de eisen van uitbetaling- van de lonen voor de Westelijke spoormannen voor honderd pro cent in Westmarken, erkenning van de stakende vakbond en ach terwege laten van represaille maatregelen. 1 JULI TERUGKEER REPUB. REGERING. De Nederlandse Regering zou gisteren de troepen bevelen, de evacuatie van de Residentie Djok ja op 24 Juni te beginnen. Indien de evacuatie geen be lemmering ondervindt, zal de Republikeinse Regering in staat zijn, naar Djokja terug te keren op of omstreeks 1 Juli. Aldus deelde de heer Van Royen mede in een gisterenmiddag gehouden formele vergadering van de dele gaties. Een wervelstorm, die ndett de voorspelde loop nam, heeft Dins dag Japan geteisterd, 226 per sonen kwamen om het leven, on der wie 128 passagiers van een veerboot. Bijna 1400 personen worden vermist. iHet Japanse meteorologische bureau bad aanvankelijk voor de storm gewaarschuwd, doch trok de waarschuwing in- toen het scheen, dat hij buiten de eilanden om zou passeren. De vissers voe ren uit en Ii300 (bolten gingen ver loren. De veerboot werd getroffen mid den tussen wee Zuidelijke eilan den. 'Slechts één Amerikaan en één Japanner van de 82 passa giers en de (bemanning van 48 koppen overleefden de ramp. ONBEKENDE DUIKBOOT GESIGNALEERD Vliegtuigen zoeken naar een on derzeeër, die voor de kust van Florida in de nabijheid van de Bana-rivier zou zijn waargeno men, waar omstreeks 1 Juli een proefterrein voor geheime pro jectielen in gebruik zal worden genomen. De onderzeeboot is niet geïdentificeerd. Het nieuwe Droefstation zal meer dan 75 millioen dollar kos ten. Als doelen voor de geleide projectielen zullen kleine onbe woonde eilanden dienen. Volgens Westelhke waarnemers zullen de Westelijke commandan ten zich waarschijnlijk genoopt zien andere maatregelen te ne men tat beëindiging van de sta king, welke thans reeds 33 dagen duurt. Zij zouden er bij het Wes telijk gemeentebestuur op kunnen aandringen de betaling van Steun, gelden aan de Stakers stop te zetten. Tot nog toe onvangen de Stakers steun tot tachtig procent van hun loon, plus een Westmark per dag van de vakvereniging. De directeur van de GG en GD te Rotterdam deelt mede, dat op grond van observaties aan het ziekbed en de resultaten van het laboratorium-onderzoek is ikomen vast Ite staan, dat de Laskaar, behorende tot de (bemanning- van de „Tabinta" niet aan pokken lij dende is, zodat op Zaterdag 18 Juni j.l. getroffen quaranlaine- n maatregelen van gisterenmiddag af konden worden opgeheven. Nader vernemen wij, dat ook de bijzondere politiebewaking is ingetrokken. Het schip is nu van' de Rijnhaven verhaald naar de Wilhelminakade. Presidéht Truman heeft Dins dagavond verklaard, dat de re sultaten van de 'bijeenkomst van de Ministers van Bluitenllandse Zaken te Parijs „de noodzakelijk heid onderstreepten" de huidige Amerikaanse buitenlandse politiek voort te zeitlten. In zijn verklaring, die werd afgelegd nadat de president met de Minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, had geconfe reerd, criitiseerde Truman de Sov- jejt-Unie wegens „het niet erken nen van de vorderingen, die sedert Potsdam werdén gemaakt, en het onmogelijk maken van werkelijke vorderingen met -be trekking tot de regeling van het Duitse probleemi, door te trachten naar Potsdam terug Ite keren. Tnuman sprak zijn voldoening uit over de „nauwe samenwerking van de drie Westelijke mogend heden!". Hij zei, dat dit „de de monstratie was van de vorderin gen', die mogelijk werdén 'gemaakt door de gelijkheid van idealen en waardten, die de gemeenschappe lijke erfenis 'zijn van de volkeren van de Antlanttsche gemeen schap". Truman zei, dat de V. iS. het bereikte ten aanzien van Oosten rijk „van ganser harte verwel komen", maar voegde er aan toe, dait „ten aanzien van Duitsland eerlijk moet worden toegegeven, diat er weinig vorderingen zijn gemaakt''. Hij prees de werkelijke vooruit gang met betrekking tot een vre desverdrag met Oostenrijk en zei: „Wij hebben reden om te hopen, dat voor het eind van het jaar het verdrag getekend kan wor den". ,,'Daar het onmogelijk bleek een geünificeerd bestuur voor Duitsland of zelfs voor Ber lijn te vestigen, moet het huidige systeem van twee valuta's voor alsnog blijven beStiaan", aldus de president. MEMORANDUM In een memorandum betref fende de ronde tafel conferentie, opgesteld door de beide delega ties en de commissie uit de B.F. O. wordt gezegd, dat het doel van de R.T.C. is een blijvende oplossing van het Indonesische geschil tot stand te brengen en wel zo spoedig mogelijk door het bereiken van een overeenkomst tussen de deelnemers betreffen de wegen en middelen tot over dracht van de werkelijke, volle dige en onvoorwaardelijke sou- vereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië in over eenstemming met de beginselen van het accoord van de Renvil le. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten met ingang van heden, 23 Juni 1949, de rant soenering van voedingsvetten volledig op te heffen, zodat zo wel het publiek als de verwer kende industrie, waaronder o. m. te rekenen bakkers, banket bakkers, koekfabrieken, restau rants enz., voortaan boter, mar- De „Daily Telegraph" meldt, dat volgens „betrouwbare" 'be richten uit Wenen het gewapend verzet in de bergstreken van Roe menië door georganiseerde anti communistische groepen een der gelijke omvang heeft aangeno men, dat het „de Roemeense re gering ernstige bezorgdheid ver oorzaakt". „Men meent, dat kortelings volledige formaties van het Roe meense leger in het geweer zijn gebracht om te pogen de opstan delingen te elimineren, aldus de correspondent. Ei- is weinig be kend over de samenstelling van de verzetsgroepen. Er bevinden zich zeker deserteurs uit het le ger onder en personen, die in het algemeen onjtevreden zijn over de toestand, doch men meent, dat de leiders politieke tegenstanders van het regiem zijn". garine, spijsvetten en spijsolie zonder bon of toewijzingen kun nen betrekken. Alleen voor tech nische doeleinden (zeepindu strie, verffabricage, enz.) blijft een toewijzingssysteem van kracht) Weliswaar lag het aanvanke lijk in het voornemen in de loop van het najaar de rantsoenering te beëindigen, maar enerzijds Is reeds thans een zekere verzadi ging merkbaar in de consump tie, terwijl anderzijds de boter- productie ruim is en de grond- stoffenpositie van de andere spijsvetten gunstig. De aanvoer van traan en de te verwachten grote koolzaadoogst zijn mede factoren, die de vetpositie in gunstige zin beïnvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt een grote toename van 't verbruik van voedingsvetten na de opheffing van de distributie niet verwacht. VOORZORGSMAATREGEL VAN MGR. BERAN Dinsdagavond Is bevestigd, dat de Aartsbisschop van Praag, Mgr Beran, het consistorium der Tsjechoslowaakse Bisschoppen heeft ontbonden. Hij heeft hun voorgeschreven bij wijze van voorzorgsmaatregel hun admi nistratie in een autonoom kader te voeren. De deelnemers van de R.T.C., nemen zich voor te streven naar bijeenroeping van de conferen tie op 1 Augustus en naar vol tooiing daarvan binnen 2 maan den. Zij nemen op zich de over eenkomsten, resulterend uit deze conferentie te ratificeren. Der halve zou de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indo nesië worden overgedragen vóór het einde van het jaar 1946. Deelnemers aan deze R.T.C. zullen zijnvertegenwoordigers van de Nederlandse Regering, vertegenwoordigers van de Re publikeinse Regering, de B.F.O., vertegenwoordigend de gebieden in Indonesië buiten de republiek voor zover zij leden van deze or ganisatie (dé B.F.O.) zijn De resultaten, van de confe rentie zullen worden neergelegd in documenten en overeenkom sten, die bindend voor de par tijen zijn. Deze documenten en overeenkomsten zullen geratifi ceerd moeten worden en zullen o.m. inhouden een verdrag voor de souvereiniteitsoverdracht en het statuut van de Nederlands- Indonesische Unie, waarin de fundamentele voorzieningen voor de toekomstige samenwer king worden vastgelegd. Deze documenten en overeenkomsten zullen direct daarna worden overgelegd aan de Nederlandse Staten-Generaal en het voorlo pig vertegenwoordigend orgaan van de Republiek Indonesia en, op een wijze, waarop later be slist zal worden, aan de verte genwoordigende organen van de gebieden der B.F.O. Volgens drie Australische mijn ingenieurs, die te Sydney van een bezoek aian de (Britse) Salomons eilanden zijn teruggekeerd, zijn vijf duizend inwoners van het tot deze groep behorende 'St. George- eiland spoorloos verdwenen. Het eiland, dat een oppervlakte heeft van 60 vierkante mijl, ligt op een afstand van- 80 mijl ten Noordwesten van het eiland Guadalcanal (bekend uit de laat ste wereldoorlog)de ibewoners van naburige eilanden weigeren zelfs overdag zich naar het vol gens hen door „geesten" bevolkte St. George-eiland te (begeven. I Het Britse bestulur van de Salomonseilanden weet. dat de vijf duizend bewoners van het St. George-eiland zijn verdwenen, doch het heeft er geen idee van, waar zij zich thans bevinden. Men heeft steeds gepoogd mid delen te vinden om zich van iemands overlijden te vergewissen. Er bestaan reeds verscheidene van dergelijke procedé's. Een lid van de Franse academie voor geneeskunde, Balthazard genaamd, heeflt, naar uit een me dedeling blijkt, thans een nieuwe eraan toegevoegd. Het middel bestaat in het toe dienen van een onderhuidse in spuiting van één twee kubieke cm ether. Indien de persoon, wie de inspuiting word!' toegediend, dood is, spuit de ether 'bij het uit trekken van de naald opnieuw uilt de opening. Bij het minstië teken van leven verspreidt de ether zich in de weefsels. Dit procédé biedt het voordeel de dood van de per soon niet te veroorzaken, zo deze inderdaad nog leeft, en daaren boven onmiddellijk inlichtingen te verstrekken over zijn toestand. Dit middel werd 25 jaar geleden door Dr. Rebouillat uitgedacht, maar er was een kwart eeluw no dig om het ingang te doen vinden. Onder de 23 landen die deel nemen aan het filmfestival te Knodke le Zoute, bevindein zich ook enige Europese staiten. Ook Israël dingt mee naar de (Belgi sche „Oscar"", een (bronzen copie van het beeld van St Michel, dat op de stadhuistoren' van Brussel staat. Er is een jury voor de grote films en een jury voor de docu mentaire- en tekenfilms. Tijdens liet festival zal een schoonheids- wedstrijd worden gehouden en zal m,en mademoiselle Cine-Revue" kiezen. De gemeenteraad en plaatselijke handelslieden' droegen 4.500.000 frs. hij. Winnaar op (het laatste Belgische filmfestival was René Clair met „Le silence est d'or". vertentieprijs: mm 10 ct.; minimum advertentie 1,50. ending advertenties den namiddags 3 uur óriek kl. advertenties egels 60 ct.; Iedere el meer 12 ct. Ver- Iding: Brieven onder nmer Bureau van dit d 15 cent meer. per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Opk. Oad. 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22— 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.00 27 4.21 21.04 4.39 22.42 28 4.22 21.04 5.58 23.13 29 4.22 21.04 7.25 23.34 30 4.23 21.04 8.54 23.50 Juli. 1 4.24 21.03 10.21 Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen, ert de poriën, doet ik bedaren, verfrist rkt de huidweefsels. Themistocles Sophoelis, de Griekse Minister-President, is op 88-jarige leeftijd overleden, aldus meldt Radio Athene. Voor de Kinderrechter te Co ventry is gisteren verklaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry het gevaarlijke spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoor baan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Ver der schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijden de treinen met allerlei voorwer pen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbe zetting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belasten met het wegjagen van kinderen van de spoorbanen bij Coventry. De rechter legde 10 jeugdige zondaars een boete op van twee VONDST IN EEN iCHELP. ig meisje uit Schie- kele dagen geleden •and van Hoek van elpen aan het zoe- ïd ook een gesloten :te die open en vond uden ringetje, 18 et brilliant. Het mee naar huis ge- het papa getoond e zich bij een des- rtuigd had van de het kleinood, heeft te Hoek van Hol- tigd. Deze is nu tingen te verschaf - :en, die meent eige- pond sterling; een jongen wiens ïnares van de ring moeder weduwe is, kreeg 1 pond I boete. ivang der ver gade- weede Kamer heeft r, de heer Korten- ilgende gezegd: iletterend bericht, de Indiëvaarder „Roermond" op de ast met zijn kost- yan bemanning en ammerlijk is ver niet alleen de fa- slachtoffers, maar 'ederlandse volk in ?eld. Kamer der Staten- rervuld van deernis vielen en voor hen om het onherstel- van hun geliefden, laatste plaats zijn en bij de vader van in gezagvoerder, de ieraal van de K. L. 'lesman, en bij zijn binnen een kort thans hun tweede 1e nationale lucht- i moeten offeren, de vader de ver ons vertrouwen in Ise luchtvaart door let is geschokt. Hij ervan bewust zijn, hele volk in deze i naast en achter n dat wij hem en zerk zullen blijven goede en ook in le nabestaanden de troost deze slag te r van Sociale Za- Joekes sloot zich regering bij deze Hij merkte o.m. ongeluk als dit de stigt op de grote hen, die de diens- i. M. onderhouden, is sterk getroffen en deelt de gevoe- amer ten aanzien inten van hen die ïen. grepen. De sterkte der guerilla- strjjdkracMen is onbekend De controlerende Joean heeft een voorstel bekrachtigd, dat er toe strekt, een bedrag ad een milliard Amerikaanse dollars te heffen van het vermogen der drie grootste Chinese finan ciers, n.l. Soeng, Koeng en Tsjang Tsjiahoe. In de resolu tie van de Joean wordt ver klaard, dat de regering dit be drag „desnoods met geweld zal Invorderen Indien de betrokke nen weigeren vrijwillig bij te dragen tot de nationalistische oorlogsinspanning". Soeng en Koeng, zwagers van Tsjang Kai-Sjek, bevinden zich in de Verenigde Staten. Tsjang Tsjiahoe is de voormalige direc teur van de Centrale Bank. "Uc.rj?ïTcï0. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maak ten het tenslotte mogelijk zijn on derduikadres zeer nauwkeurig te bepalen. Gisterenmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontken nen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettings tijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft aLs zodanig zeer waar schijnlijk aan diverse Silbertanne- moorden meegedaan. Hij heeft een broer, die sterk op hem ge lijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Circa een jaar geleden is deze broer door Span- De procureur-generaal te Potsdam in de Sowjet-zone, Dr. Willi Wehner, is volgens de on der-Britse controle staande „Te- legraf" hals over kop naar West-Berlijn gevlucht nadat heiri door zijn superieur, Dr. Ostmann. procureur-generaal van de provincie Landenburg, was medegedeeld, dat hij onder arrest stond. Wehner snelde de kamer uit, aldus het blad, met achterlating van hoed, jas en actetas. Hij maakte ook geen gebruik van zijn eigen auto doch sprong op de tram. Twee dagen geleden meldde de onder Sowjet-Russische con trole staande Potsdammer „Ta- gespost", dat Wehner was ont slagen omdat gebleken zou zijn, je aan Nederland uitgeleverd en dat hij zich had "schuldig ge- zich thans in het J maakt aan documenten-verval- deze Huis dam. bevindt van Bewaring te Amster- sing om te Terbergen," dat hU~ I stain om pXt te zendTn aan nazi was geweest. j Hr. Ms. Tromp, marinepostkan- de Israëlische delegatie zal wor den voorgelegd. Hij voegde er aan toe, dait het werk tijdens het reces zou kunnen worden voort gezet in enkele technische sub commissies van de commissie zo als de subcommissie voor Jeruza lem. Het besluit werd genomen op een Donderdag gehouden, geheime vergadering. De Amerikaanse Minister van AAwiij Va.ii de internationale bond van ha venarbeiders mag bij uitspraak van een federaal districtsge rechtshof de V. S. niet verlaten. Hij had verzocht 10 Juli het land te mogen verlaten, om, na bijwoning van een door het we reldvakverbond (W.F.T.U.) ge steunde conferentie van mari tieme vakverenigingen te Mar- -ri.iiLciin.aa..-uic minister van SPinP on Tll]i - Buitenlandse Zaken, Dean Ache- keren Bridges beschuMigd son, venklaarde, dat een verda- triages is Deschulriigri ging van de conferentie van Lau sanne nuttig zou kunnen zijn. Gedurende de a.s. vlootmanoeu vres der Westerse Unie, zal er slechts éénmaal gelegenlheid be staan om post te zenden aan de leden der bemanningen van de deelnemende Ned. schepen. Deze moet uiterlijk 5 Juli worden ge- Bridges is beschuldigd van meineed en samenzwering teneinde zijn Amerikaanse staatsburgerschap te verkrijgen. Hij staat op vrije voeten on der een borgsom van 5000 dol lar. Hij verklaarde voor de rechter niet te willen vluchten, daar hij op het komende proces „veel te zeggen" had. De rech ter zeide, dat meineed geen mis daad was waarvoor iemand kon worden uitgeleverd en refereer de naar de zaak Eisler. Van de zijde der procecutle werd ver hoging van de borgsom tot 100.000 dollar verzocht waar over "-•>h niet beslist is. UIV7U1 Werkloosheidswet. 1 een aanvang ge- e behandeling van 'erp tot verplichte van werknemers ijke gevolgen van werkloosheid. Als oe is gekozen een sekering en een •.verzekering. Het chtgeldverzekering gen door de be ogen, die de daar- rachte gelden af- iheren en admini- de vorm van een ds. Het risico der verzekering wordt or het algemeen fonds. gen zijn gebonde'n ;mum-termijn van 48 dagen krach- chtgeldverzekering r ach tens de werk- kering. geld- en werkloos ng zal te zamen werkgevers, de werk en het rijk in totaal nemers ruim 6 van het loon moeten worden opgebracht. De totale kosten zullen ongeveer 240 mil lioen gulden per jaar bedragen. Het aandeel van het rijk hierin zal omstreeks 60 millioen belo pen. Het wachtgeldreglement der bedrijfsverenigingen stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan: 80 van het dagloon voor gehuwde mannen, gehuwde vrouwelijke kostwin ners en ongehuwde mannelijke of vrouwelijke kostwinners; 70 voor ongehuwden, niet kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwonen en 60 voor de ove rige werknemers. Het regle ment voor de werkloosheidsver zekering van het algemeen werkloosheidsfonds bepaalt, dat. de uitkering bedraagt resp. 80, houden. Hij kondigde tenslotte 70 en 60 voor de hiervoor be- een motie aan om het mogelijk doelde categorieën. te maken kleine zelfstandigen De heer Van deft Bom (Arb.) (onder de wet te brengen verklaart, dat zijn fractie on- I De beraadslagingen zullen vol dnnks wezenlijke critiek op on- 1 gende week worden voortgezet. derdelen de tot standkoming van deze wet een goede stap voorwaarts naar meer sociale zekerheid acht. Voorts bepleit de heer Van der Born de noodzakelijkheid, dat de overheidsbijdrage irf het algemeen werkloosheidsfonds minstens 50 zal bedragen. Ook moeten z.i. de D.U.W.- arbeiders onder de regeling ge bracht worden, en is geen reden om hen in een uitzonde ringspositie te plaatsen. De heer Andriessen (K.V.P.i zegt van oordeel te zijn, dat dit wetsontwerp, door Dr. Drees tij dens de regering van het kabi- net-Beel ingediend, zeker niet de onbelangrijkste is der rege lingen, welke op sociaal gebied sinds de bevrijding zijn ont worpen. Hij geeft te kennen, dat het ontwerp past in het program van zijn partij. Spr. vraagt of de regering bereid is vóór tot invoering van deze wet wordt overgegaan met de Kamer van gedachten te wisselen over het loon- en prijs beleid, dat zij denkt te voeren. Daarin zou dan aandacht kun nen worden gewijd aan de maatregelen, welke de regering denkt te nemen, als subsidie vermindering, huurverhoging e.d. Voorts vraagt hij o.m'. of de Minister mededelingen kan doen omtrent de stand van za ken ten aanzien van de unifi catie der sociale verzekeringen. Tenslotte kondigt hij enige amendementen aan. De heer Stapelkamp (A.R.) herinnert er aan. dat zijn par tij zich reeds vóór de oorlog heeft uitgesproken voor een wettelijke materie; in 1945 is dat herhaald. Het ontwerp heeft sprekers volle sympathie; op enkele onderdelen heeft hij critiek. Op enige onderdelen ingaande bepleit spr. o.a. overleg met de Stichting voor de Landbouw met het oog op toepassing in de agrarische sector. Voorts vraagt hij een uitspraak of zo genaamde deelvissas onder deze wet vallen of niet. Hij sluit zich aan bij de aandrang om D.U.W.- arbeiders ook onder de regeling te brengen. De heer Stapelkamp iA.-R.) verklaarde, dat het ontwerp zijn volle instemming heeft, al had hij critiek op onderdelen. Naar zijn oordeel moeten de vakver enigingen worden ingeschakeld. Ook hij gevoelde voor bespre king der loon- en prijspolitiek vóór invoering' der wet. Nog pleitte hij voor overleg met de Stichting voor de L^ud,^ bouw. Hij wilde een uitspraak of de deelvissers oader de wet vallen en zeide ook de D.U.W.- arbeiders onder de regeling te willen brengen. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V. D.) uitte haar waardering over het overleg, dat nader met dé Minister kan worden gepleegd en waarbfj de Regering voor de Werkloosheids-verzekering de helft der premies voor haar re kening heeft genomen. De wachtgeld-regeling vond zij niet ideaal, daar deze slechts 2 maanden zal gelden. Met de Regering bleek zij het eens te zijn, dat de kleine zelf standigen niet onder de werking van deze wet kunnen worden gebracht. Te hunnen aanzien zal men de weg van credietver- lening, herscholing en omscho ling op moeten. De heer Krol (C. H.), wijzend op de hoge lasten voor het be drijfsleven, vroeg zich af, of de ze nog verhoogd kunnen worden. Het ware z.i. juister geweest, als de werknemers niet mee zouden moeten betalen in de premie voor de wachtgeld verzekering, doch daaraan zou hij niet vast-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1