HD. Westers commentaar op resultaat Parijse conferentie WOENSDAG 22 JUNI 1949. Belasting van drie Chinese financiers Procureur-Generaal uit Potsdam gevlucht Rajk en Szoenyi gearresteerd) Belgisch vakbondleider Post voor de „Grote Beer" Zon Maan 3 l Sophoeiis overleden Ontspoorde jeugd VdksverlegenavccvJiging 3e voorzitter der Tweede Kamer en Minister Joekes betuigen hun deel- leming over ramp van „Roermond" Post voor bemanning bij vlootmanoeuvres Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. VI. I. te De Bilt, geldig van Woensdagochtend tot avond. Overdrijvende wolkenvelden. Overw. droog weer, overdrij vende wolkenvelden met pe rioden van zonneschijn, vnl. in het Z.-Oostelijk deel van het land. Meest matige wmd uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1145 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending adverten .ee tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma P- .1. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. In kringen der Amerikaanse delegatie verheelde men het zich Maandagavond niet, dat men mei zékere aspiraties naar Parijs ge komen was, die niet zijn vervuld. Bezien tegen de achtergrond van deze verwachtingen, aarzelde men niet de conferentie te bestempe len als een volkomen .mislukking. E&ar stond evenwel tegenover, ,dat in bepaalde opzichten een vrees gekoesterd werd, die even eens niet in vervulling gegaan is. Wat Duitsland betreft,' op dit fiont was volgens Amerikaanse kringen geen terrein verloren, doch evenmin terrein gewonnen. Hoewel de hoop op een open en fterAaitionaal gecontroleerde toe gang tot Berlijn niet is vervuld, testaalt toch zekere voldoening over de wijze waarop het recht van toegang tot de stad thans is vastgelegd. Wat het plan voor het bestand ui Duitsland aangaat, kan men zeggeh, dat dit voor een groot deel erop neer komt, dat de ge- eehilpujiten weer naar de autori teiten ter plaatse worden verwe zen. Dit geschiedt zonder een gedetailleerde instructie, doch met een zeer algemene aanbeve ling. De autoriteiten der vier zul len te Berlijn weeT op vierzijdige basis beraadslagen. Het eerste runt, dat zij daarbij op te lossen zullen krijgen, is de Berlijnse spoorwegstaking. In Britse krin gen werd gisteravond het effect van de Parijse aanbevelingen op deze slepende affaire bestehouwd als de toetssteen voor de oprecht- heid der bedoelingen. De bevel hebbers in Duitsland krijgen de opdracht het goederen- en perso nenvervoer te bevorderen, doch voor het vitale probleem der geld soorten geeft het communiqué geen richtlijnen. In het hijzonder ook de wijze waarop de Duitsers uit Oost en West zullen worden ingeschakeld in het overleg over economische aangelegenheden is uiterst vaag omschreven. De bezetting kan Duitse experts raadplegen en deze kunnen, indien zij het samen eens kunnen worden, voorstellen doen die dan de vierzijdige goedkeuring zullen moeten ontvangen. In het algemeen zullen, de bezetters ook de hun onderhorige 'Duitse econo mische organen aanbevelen de interzonale handel te bevorderen. Men acht het hier duidelijk, dat zulke aanbevelingen, alsmede de oproep aan de bevelhebbers om te trachten onderlinge wrijvingen zoveel mogelijk te voorkomen, een wissel op een onzekere toekomst zijn. Het enige soliede houvast, dat de overeenkomst inzake Duitsland toredt, zo meent men hier, is de regeling vaal het verkeer naar B-rlijtn. Zij (baseert zich op de New Yorkse overeenkomst, die naar men zich herinneren zal, door de bezetting in Duitsland als onvoldoende werd beschouwd. Niettemin geeft zij eert geschre ven verzekering, die het de Rus sen (moeilijk zal maken nog eens terug te grijpen naiar het blok- kademniddel. Wat Oostenrijk .betreft, meende men Maandagavond in Ameri kaanse kringen een werkelijke stap voorwaarts gedaan te hebben die „misschien'' in September of October tot een verdrag zou kun nen lei dien. M!en was het er even wel in kringen der Westelijke delegaties over eens, dat de plaatsvervangers geen gemakke lijke taak zullen hebben in het ontwerpen van dit verdrag vóór één September. In het algemeen is het Westen in vergaande mate tegemoet ge komen aan Ruslands economische desiderata in Oostenrijk en men beseft, dat het nieuwe Oostenrijk zijn leven zal moeten beginnen met een zware belasting door de i conomische positie van de Sovjet- Unie in de olie-indusftrie en de Donauscheepvaart. De Russen zullen zestig procent der olievel den kunnen exploiteren en het gehele bezit der voormalige Do- nau scheepvaartmaatschappij in het Oosten van Oostenrijk voor zich behouden De exploitatie rechten der olieconcessies zullen zich over een periode van langer dan dertig jaren uitstrekken. Evenwel is rtaar de mening van Westelijke delegaties deze belas ting niet zodanig, dat Oostenrijks economische en politieke onaf hankelijkheid erdoor in gevaar wordt gebracht. Ware dit het geval, dan zouaen zij deze overeenkomst niet hebben aangegaan, zo werd verklaard. In dit venband word: hot van oe- lan°- geacht dat Sovjetomdeme- miijgen „in het algemeen onder Oostenrijkse jurisdictie zullen ko men)". Naar een Britse woord voerder zeide, is daarmee bedoeld „in beginsel". Hierop is de uit zondering gemaakt, dat dergelijke bedrijven niet voor nationalisatie of onteigening in aanmerking zul len komen zonder toestemming der Sovjetregering. Deze belang rijke economische concessies "neb- toen de Russen verkregen in ruil yooi 't opgeven der igrenseisen van Joago-iSlavië en voor de „overigens ruimschoots -betaalde terugga ve van een aantal andere voormalige Duitse (bezittingen. Summa summarum kan men de mening der Westelijke dele gaties, ondanks de voldoening over het feiti, dat er tenminste een overeenkomst gemaakt is, hec best samen valtten in de woorden van een zegsman „wait and see". Het Oostenrijkse verdrag is op papier een stuk verder gekomen. Doch het wachten is op de vraag, of de plaatsvervangers de nog hangende geschillen zuilen kun nen oplossen. Wysjinsky's vol komen verrassende slotacte van Maandagavond doet eerder een voortgezette harde strubbeling dan een vlotte afwerking der za ken verwachten. Oostenrijkse bondskanselier over de Parijse conferentie. De Oostenrijkse bondskanseier Leopold Figl heeft gisterenavond de te Parijs bereikte overeenstem ming betreffende he't sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk als een „weugdesiboodschap voor Oostenrijk" beschreven. Hij verklaarde dat, indien het vredes verdrag getekend en de bezet tingstroepen' teruggetrokken zou- zijn zijn, het Oostenrijkse volk zou wdteni, dat het wederom voor zichzelf wehkt, ook al zouden er nog vele moeilijkheden, op te los sen zijn. Bondskanselier Figl betuigde de vier Ministers van Buitenlandse Zaken namens de regering en het volk van Oostenrijk dank voor dc door hen over de oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk be reikte overeenstemming. „De te Parijs bereikte overeen stemming over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk betekent een grote stap voor waarts op de weg, die leidt naar vrede en bevrijding van het ge hele menselijke ras", verklaarde hij. Telegram van West-Duitse Premiers aan grote vier. De premiers van West-Duits land hebben de raad der vier Mi nisters van Buitenlandse Zaken te Parijs verzocht, een gemeenschap pelijk besluit te nemen ten aan zien van de invrijheidstelling van de 'Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in de >Sovjeit-Ur<ie bevin den. Zij hebben een telegram ge zonden naar Parijs, waarin zij hun leedwezen te kennen 'geven over het verwerpen door de Sovjet- TJruie van de Britse en Amerikaan se nota's aangaande deze kwes tie. Het gevangen houden van krijgsgevangenen zo lang na het einde der krijgsverrichtingen is onwettig en in strijd meit de men selijke principes, aldus het tele gram. Berlijn verheugt dat blok kade niet terugkeert. In Berlijn, aldus Reuter, is men zeer opgelucht, dat de blok kade niet zal terugkeren. Een ge allieerde functionaris sprak de hoop uit, dat de Westelijke be- zetti ngsau toriteiten een uitweg zouden vinden uit de schijnbaar onoplosbare Berlijnse spoorweg staking. In kringen, die in nauw contact staan met het Sowjet-Russische militaire bestuur, verklaarde men, dat de Russische transportfunc tionarissen leidende Duitse spoor wegautoriteiten hadden opgeroe pen voor een conferentie op Woensdag, waarschijnlijk met het doel te pogen eeni of andere op lossing voor de spoorwegstaking te vinden. Volgens een bericht zou Wysjinsky zijn terugreis on derbreken om Russische funct'o- narissen ter plaatse instructies te geven over de uitvoering van het commtuniqué te Parijs. Prof. Reuter, burgemeester van West-Berlijn, verklaarde, dat het belangrijkste aspect van de over eenkomst te Parijs was, dat het Sowjet-Russische militaire bestuur thans de spoorwegstaking door directe onderhandelingen zou moeten regelen. Hij drukte zijn tevredenheid uit over het feit, dat de Westelijke geallieerden niet gezwicht waren voor de Russische poging om de communistische invloed in het Westen te vermeer deren, Hij wekte de Berlijners op, zich voor te bereiden on de ko mende winter en mogelijke con flicten, daar zij „alle reden heb ben om op hun hoede te zijn". Wilhelm Pieck, mede-voorzitter van de S.E.D., snrak er zijn spijt over uit, dat de Ministers van Buitenlandse Zaken het niet eens konden worden „over de voorstel len voor een Duitse eenheid, die Wysjinsky had ingediend". Hij juichte echter de overeenkomst t.a.v. een verbetering van de in terzonale handel toe en hoopte, dat de voortgezette viermogend- hedenibesprekingen te Berlijn de weg zouden banen naar eenstem migheid over het vraagstuk Duitsland. Dr. Kurt Schumacher, de West- Duitse sociaal-democratische lei der, zeide, dat de houding der Russen in Berlijn in de periode voor de volgende bijeenkomst der Ministers zou kunnen aantonen, of zij van plan waren de resul taten van de Parijse conferentie als een basis van samenwerking verder te ontwikkelen. Het was van essentieel belang, dat ieder initiatief ter verbetering van de handelsbetrekkingen tussen Oost en West-Duitsland genomen zou worden op de volledige verant woordelijkheid van de vier bezet tende mogendheden. Iedere schijn, dat „wij in West-Duitsland het regiem in de Oostelijke zone als wettig erkennen" moest vermeden worden. Daarom was het zeer belangrijk, dat de Westelijke mo gendheden niet toegegeven had den aan de Russische pressie tot vorming van gemeenschappelijke Duitse organen, waarin het hui dige Oostelijke regiem op basis van gelijkheid: zou deelnemen. Schumacher was van mening, dat de Russen, „doordat zij het risico van eenheid in vrijheid ver meden hadden en zich opgewor pen hadden als voorvechters van een strikte Geallieerde controle, hun ei ven nationale communisti sche propagandisten een dolk stoot in de rug hadden gegeven". Zij hadden dit gedaan „om wille van herstelbetalingen en mate riële voordelen". Schumacher hoopte, dat „nu Oostenrijk naar ,een oplossing toegaat, wij Duit sers veel van zijn ervaringen zul len kunnen leren". Prof. Ludwig Erhard, het hoofd van het bizondere economische bestuur, verklaarde „onder de huidige omstandigheden" tevre den te zijn met de overeenkomst. Belangstelling voor Oosten rijks verdrag en de aanspra ken van Italië op Triest- In Italiaanse diplomatieke krin gen gaat de belangstelling voor namelijk uit naar de toespelingen op een Oostenrijks verdrag en het eventuele verband met de aan spraken van Italië op Triëslt. De Russische verwerping van de Joego-tSlavische aanspraken leidde tot de veronderstelling, fiat de Sovjet-Unia, die tot .dus verre de Joego-Slavische aanspra ken op Triëst heeft gesteund^ nu ook op dit punt haar houding heeft gewijzigd. Deze mogelijk heid en de omstandigheid, dat de toenemende verslechtering van de betrekkingen tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie een toenade ring van Tito tot het Westen zou kunnen aanmoedigen, zouden,, zo meent mem in welingelichte kring, de mogelijkheid van een overeen komst tussen Italië en Joego slavië kunnen vergroten. Oostenrijkers in Landen begroeten de overeenkomst, te Parijs als eengebeurtenis van internationale betekenis. Zij zijn van meninlg, dat thans de on dertekening van het Oostenrijkse verdrag en de bevrijding van de bezetting der vier mogendheden voor het eind yam het jaar ver wacht kunnen worden. Een be langrijk gevolg van: d'e totstand koming van een Oostenrijks ver drag zou rijn, de terugtrekking van Russische verhindingstroepen uit Hongarije en Roemenië, het geen, zo meent men, de rust in centraal-Europa ten goede zou komen. De Oostenrijkers te Lon- vmarhtf Hl ïnkale militie is'inbc- 1 gr< st: >en. De sterkte der guerilla- rachten is onbekend. De controlerende Joean heeft een voorstel bekrachtigd, dat er toe strekt, een bedrag ad een milliard Amerikaanse dollars te heffen van het vermogen der drie grootste Chinese finan ciers, n.l. Soeng, Koeng en Tsjang Tsjiahoe. In de resolu tie van de Joean wordt ver klaard, dat de regering dit be drag „desnoods met geweld zal invorderen indien de betrokke nen weigeren vrijwillig bij te dragen tot de nationalistische oorlogsinspanning". Soeng en Koeng zwagers van Tsjang Kai-Sjek, bevinden zich in de Verenigde Staten. Tsjang Tsjiahoe is de voormalige direc teur van de Centrale Bank. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maak ten het tenslotte mogelijk zijn on derduikadres zeer nauwkeurig te bepalen. Gisterenmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontken nen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettings tijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waar schijnlijk aan diverse Silbertanne- moorden meegedaan. Hij heeft €«n broer, die sterk op hem ge lijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Circa een jaar geleden is deze broer door Span je aan Nederland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amster dam. De procureur-generaal te Potsdam in de Sowjet-zone, Dr. Willi Wehner, is volgens de on der-Britse controle staande „Te- legraf" hals over kop naar West-Berlijn gevlucht nadat herd door zijn superieur, Dr. Ostmann, procureur-generaal van de provincie Landenburg, was medegedeeld, dat hij onder arrest stond. Wehner snelde de kamer uit, aldus het blad, met achterlating van hoed, jas en actetas. Hij maakte ook geen gebruik van zijn eigen auto doch sprong op de tram. Twee dagen geleden meldde de onder Sowjet-Russische con trole staande Potsdammer „Ta- gespost", dat Wehner was ont slagen omdat gebleken zou zijn, dat hij zich had schuldig ge maakt aan documenten-verval sing om te verbergen, dat hij nazi was geweest. den hopen, dat als resultaat van de totstandkoming van het vre desverdrag Oostenrijk rtot de V. N. zal wordlen toegelaten. In regeringskringen te Brussel werd het resultaat van de con ferentie te Parijis als „tamelijk goed1" gekenschetst. „Een werkelijke verbetering vergeleken met vorige conferen ties der grote Yier in de laatste vier jaar is het feit, dat deze con ferentie iets vlotter is geweest. De besprekingen werden inl een minder vijandige atmospheer ge voerd"', aldus een woordvoerder der regering. Graaf Sforza, de Italiaanse Mi nister van Buitenlandse Zaken, die- tlhans in Brussel vertoeft, waar hij tot ere-lid werd benoemd van de afdeling politieke weten schap van de Belgische Konink lijke Academie, verklaarde met betrekking tot de conferentie van Parijs dat het Noord-Atlantisch pact den machltig element van vrede en veiligheid voor de toe komst was gebleken te zijn. Er zou geen \weede wereldoorlog ge weest rijn als er in 1938 een At lantisch Pact geweest was. De Britse pers over het alge meen heeft de overeenkomst te Parijs inzake 'Duitsland en Oos tenrijk met een gevoel van ver ademing begroet. In een enkel commentaar evenwel wordt ge wezen op zekere gevaren en te kortkomingen in die overeen, komSt. De Times meent, dat slechts de ervaring zal kunnen leren of het hier slechts oen adem pauze betreft,, om de Kominform in stia/at té stellen „haar greep om de wankele regiems in Oos- Furopa |te verstevigen". De Manchester Guardian uit de mening, dat de kwestie van het Oostenrijkse verdrag het enige po sitieve resultaat is van de confe rentie. De Daily Herald onder schrijft deze opvatting door ver wijzing naar de overeenkomst in zake Oostenrijk als een „belang rijke verrichting". „iL'Aube*", het orgaan van de M. R. P., constateert een tegenstrijdigheid tussen het be sluit van Oostelijke en Westelijke bezetters in Duitsland om elkan ders regiems te erkennen een van fle punten van het Parijse communiqué en de eerste pa ragraaf van hét communiqué, die zegt, dat Oost en West zullen streven naar economische en po litieke eenheid in Duitsland. Hot communistische blad „Humanité" schrijft de gunstiger atmospheer van deze conferentie toe aan al gemene 'betogingen van pacifisme, de communistische overwinningen in China en de toenemende aan- wiizigingen van een crisis in Wall- street. De reactie te Washington op de lichte verbetering der fortuin van de raad van Ministers lijkt enigs zins op die, welke men dé vorige maand kon waarnemen bij de plotselinge en onverwachte suc cessen van, het Washingtonse Ba seball team. zo verklaart de diplo matieke correspondent van de „New York Time^", James Res- ton. (Mooi, zeiden de critici, doch zij kunnen de wet der zwaarte kracht nieit lang weerstaan"'. Te New York was men van oordeel, dat werkelijke vorderingen waren gémaakt ten opzichte van Oos tenrijk, doch dat weinig gedaan was om de sitiuaitie in Duitsland te veranderen. Mien erkende, dat hoe meer men de eenheid van Duitsland naderde, de vrees van Frankrijk en de moeilijkheden van Engeland zouden toenemen en des te moeilijker zou het voor de Westelijke mogendheden wor den om samen een poli'tiok van unificatie te voeren. Acheson zou merken, dat zijn vrijheid bij de vorming van een politiek voor Duitsland meer en meer beperkt zou worden door de Duitsers, Fran sen en Engelsen, nieit te spreken van de Russen. De Duitsers wen sen eenheid, die Fransen vrezen een verenigd Duitsland en de terugtrekking van Amerikaanse troepen en de economische belan gen van Engelapd worden hoe langer hoe meer een kwestie voor het gehele Westen. Engelands economische positie verkeert in een alarmerender staat, dan men. rich in het Westen algemeen rea liseert en het land wenst econo mische restricties van de concur rerende Duitse ezport. Achesons moeilijkheden in» het Westen zul len toenemen, „zelfs als de heer Wysjinsky zich goed gedraagt", aldus Reston. Na de Parijse conferentie. Wysjinsky, Minister van Bui tenlandse Zaken van de Sovjet unie, is 'gisterenochtend te 5.50 uur per vliegtuig naar Berlrjn vertrokken. Maandagnacht heeft het nieuws bureau Tass, zonder commentaar, de tekst bekend gemaakt van het slotcommuniqué van de conferen tie der vier Ministers van Buiten landse Zaken. Russisch commentaar. De Russische opinie is tevreden over de te Parijs bereikte over eenkomsten, waarin zijl volgens de correspondent van de „Prawda" te Parijs, George Zjoekof, oen teken van opklaring van de in ternationale toestand en een. eerste schrede naar de regeling van de vrede riet. De dagbladen ruimen een grote plaats in aan het slotcommuniqué v5.n dé conferentie alsmede aan een lang verslag van het nieuws bureau Tass over de slotzitting, doch alleen de „Prawda" geeft commentaar. Zjoekof verklapt in rijn artikel met nadruk, dat de overeenkom sten te Parijs „ongetwijfeld een stap vooruit betekenen en de in ternationale samenwerking ver- Sterken"'. Het is de eerste maal sedert de zitting van Novemlber 1946, dat de Minister van Buitenlandse Za ken een reeks gezamenlijke be sluiten nemen, zo schrijft hij, en voegt er aan toe, dat de overeen komsten werden .bereikt dank zij de Russische afvaardiging. Het: 'Honlgaarse Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Zater dag medegedeeld, dat Laszlo Ranj Rakj eni Dr. Tiibor Szoenyi zijn gearresteerd onder beschuldi ging van spionnage voor oen vreemde mogendheid. Rajk is voormalig Minister van Buitenlandse Zaken; 'Dr. Szoenyi was lid van het centrale comité var. de communistische partij1. Volgens het communiqué rijn achttien „.medeplichtigen/' gear resteerd doch er is „niet een in dustrie-arbeider of boer onder hen". waarschuwt tegen over-industrialisatie De heer Paul Finet, secretaris generaal van het Algemeen Bel gisch Vakverbond, die als Bel gisch gedelegeerde deelneemt aan de jaarlijkse conferentie van de internationale arbeidsorganisatie te Genève waarschuwde, dat „het gehele productie-apparaat van de wereld binnen enkele maanden zal komen stil te liggen, wanneer de industrialisatie in het huidige tempo wordt voortgezet." Het is van. economisch stand punt gezien ongetwijfeld noodza kelijk om in het algemeen het vermogen om te produceren te verhogen, in het bijzonder 'n min- der-ontwikkelde landen, doch er is een gevaar, zo zeide hij. Men moet er namelijk voor waken/ dat de huidige streven naar indus trialisatie in vele landen niet leidt tot economische autarkie en niet opnieuw de oorzaak wordt van een economisch nationalisme, waarvan de wereld tussen de beide laatste oorlogen zoveel te lijden heeft gehad. Men kan zich afvragen, aldus de heeir Finet of de naoorlogse periode waarin de behoeften do mineerden, niet voorbij is en of de wereld zich thans in plaats van voor een probleem van pro ductie, gesteld ziet voor een pro bleem van consumptie. Naar hij verder opmerkte is het werkloos heidsverschijnsel reeds weer ver schenen in sommige landen, zelfs in vrij ernstige vorm, in het bij zonder in België, Canada, Dene marken, de Ver. Staten, Finland. Frankrijk, Ierland, Zwedten en Zwitserland. Het s.s. „Grote Beer" vertrekt 22 Juni a.s. uit Amsterdam naar Indonesië. De opvarenden knuïnen in Port Said post uitgereikt krij gen, mits deze uiterlijk 23 Juni gepost wordt. Bij aankomst in Batavia kan post worden uitge reikt milts deze uiterlijk 6 Juli op de bus is gedaan. vertentieprijs: mm 10ct.; minimum advertentie 1,50. ending advertenties den namiddags 3 uur oriek kl. advertenties egels 60 ct.; iedere el meer 12 ct. Ver- Iding: Brieven onder nmer Bureau van dit d 15 cent meer. per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Juni Opk. Ond. Opk. Oad. 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.— 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.00 27 4.21 21.04 4.39 22.42 28 4.22 21.04 5.58 23.13 29 4.22 21.04 7.25 23.34 30 4.23 21.04 8.54 23 50 Juli. 1 4.24 21.03 10.21 Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. ert de poriën, doet ik bedaren, verfrist rkt de huidweefsels. VONDST IN EEN SCHELP. ig meisje uit Schie- .kele dagen geleden •and van Hoek van elpen aan het zoe- ïd ook een gesloten :te die open en vond uden ringetje, 18 et brilliant. Het mee naar huis ge- het papa getoond e zich bij een des- rtuigd had van de het kleinood, heeft 3 te Hoek van Hol- tigd. Deze is nu tingen te verschaf- :en, die meent eige- ïnares van de ring Themis tocles Sophoeiis, de Griekse Minister-President, is op 88-jarige leeftijd overleden, aldus meldt Radio Athene. Voor de Kinderrechter te Co ventry is gisteren verklaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry het gevaarlijke spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoor baan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Ver der schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijden de treinen met allerlei voorwér- pen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbe zetting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belasten met het wegjagen van kinderen van de spoorbanen bij Coventry. De rechter legde 10 jeugdige zondaars een boete op van twee pond sterling; een jongen, wiens moeder weduwe is, kreeg 1 pond boete. ïvang der vergade- weede Kamer heeft r, de heer Korten- tlgende gezegd: iletterend bericht, a de Indiëvaarder „Roermond" op de ust met zijn kost- van bemanning en ammerlijk is ver niet alleen de fa- slachtoffers, maar federlandse volk in peld. Kamer der Staten- tervuld van deernis vielen en voor hen om het onherstel- van hun geliefden, laatste plaats zijn en bij de vader van ;n gezagvoerder, de leraal van de K. L. 'lesman, en bij zijn binnen een kort thans hun tweede le nationale lucht- r moeten offeren, de vader de ver ons vertrouwen in Ise luchtvaart door let is geschokt. Hij ervan bewust zijn, hele volk in deze i naast en achter n dat wij hem en rerk zullen blijven goede en ook in le nabestaanden de troost deze slag te r van Sociale Za- Joekes sloot zich regering bij deze Hij merkte o.m. ongeluk als dit de stigt op de grote hen, die de diens- i. M. onderhouden, is sterk getroffen en deelt de gevoe- amer ten aanzien uiten van hen die ïen. derdelen de tot standkoming van deze wet een goede stap voorwaarts naar meer sociale zekerheid acht. Voorts bepleit de heer Van der Born de noodzakelijkheid, dat de overheidsbijdrage irPhet algemeen werkloosheidsfonds minstens 50 zal bedragen. Ook moeten z.i. de D.U.W.- arbeiders onder de regeling ge bracht worden, en is geen reden om hen in een uitzonde ringspositie te plaatsen. De heer Andriessen (K.V.P.) zegt van oordeel te zijn, dat dit wetsontwerp, door Dr. Drees tij dens de regering van het kabi- net-Beel ingediend, zeker niet de onbelangrijkste is der rege lingen, welke op sociaal gebied sinds de bevrijding zijn ont worpen. Hij geeft te kennen, dat het ontwerp past in het program van zijn partij. Spr. vraagt of de regering bereid is vóór tot invoering van deze wet wordt overgegaan met de Kamer van gedachten te wisselen over het loon- en prijs beleid, dat zij denkt te voeren. Daarin zou dan aandacht kun nen worden gewijd aan de maatregelen, welke de regering denkt te nemen, als subsidie- vermindering, huurverhoging e.d. Voorts vraagt hij o.m'. of de Minister mededelingen kan liflegaue zal wor- den voorgelegd. Hrj voegde er aan toe, dat het werk tijdens het reces zou kunnen worden voort gezet in enkele technische sub commissies van de commissie zo als de subcommissie voor Jeruza lem. Het besluit werd genomen op een Donderdag gehouden geheime vergadering. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken', Dean Ache son, verklaarde, dalt een verda ging van de conferentie vani Lau sanne nuttig zou kunnen zijn. Gedurende de a.s. vlootmanoeu vres der Westerse Unie, zal er slechts éénmaal gelegenlheid be staan om post te zenden aan de leden der bemanningen van de deelnemende Ned. schepen. Deze moet uiterlijk 5 Juli worden ge staan om post te zenden aan de Hr. Ms. Tromp, hiarinspostkan- ""ir7 lubbu, nnjisma "Vuil uwi de internationale bond van ha- venarbeiders mag bij uitspraak van een federaal districtsge rechtshof de V. S. niet verlaten. Hij had verzocht 10 Juli het land te mogen verlaten, om, na bijwoning van een door het we reldvakverbond (W.F.T.U.) ge steunde conferentie van mari tieme vakverenigingen te Mar seille, 29 Juli weder terug te keren. Bridges is beschuldigd van meineed en samenzwering teneinde zijn Amerikaanse staatsburgerschap te verkrijgen. Hij staat op vrije voeten on der een borgsom van 5000 dol lar. Hij verklaarde voor de rechter niet te willen vluchten, daar hij op het komende proces „veel te zeggen" had. De rech ter zeide, dat meineed geen mis daad was waarvoor iemand kon worden uitgeleverd en refereer de naar de zaak Eisler. Van de zijde der procecutle werd ver hoging van de borgsom tot 100.000 dollar verzocht waar- beslist is. W erkloosheidswet. 1 een aanvang ge- e behandeling van erp tot verplichte van werknemers ijke gevolgen van werkloosheid. Als oe is gekozen een ;ekering en een verzekering. Het chtgeldverzekering ?en door de be- ïgen, die de daar- rachte gelden af- iheren en admini- le vorm van een Is. Het risico der verzekering wordt or het algemeen fonds. gen zijn gebonde'n mum-termijn van 48 dagen krach- chti rac kering. geld- en werkloos- =.„..ng zal te zamen werkgevers, de werk nemers en het rijk in totaal ruim 6 van het loon moeten worden opgebracht. De totale kosten zullen ongeveer 240 mil- lioen gulden per jaar bedragen. Het aandeel van het rijk hierin zal omstreeks 60 millioen belo pen. Het wachtgeldreglement der bedrijfsverenigingen stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan: 80 van het dagloon voor gehuwde mannen, gehuwde vrouwelijke kostwin ners en ongehuwde mannelijke of vrouwelijke kostwinners; 70 voor ongehuwden, niet kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwonen en 60 voor de ove rige werknemers. Het regle ment voor de werkloosheidsver zekering van het algemeen werkloosheidsfonds bepaalt, dat de uitkering bedraagt resp. 80, 70 en 60 voor de hiervoor be doelde categorieën. doen omtrent de stand van za ken ten aanzien van de unifi catie der sociale verzekeringen. Tenslotte kondigt hij enige amendementen aan. De heer Stapelkamp (A.R.) herinnert er aan, dat zijn par tij zich reeds vóór de oorlog heeft uitgesproken voor een wettelijke materie; in 1945 is dat herhaald. Het ontwerp heeft sprekers volle sympathie; op enkele onderdelen heeft hii critiek. Op enige onderdelen ingaande bepleit spr. o.a. overleg met de Stichting voor de Landbouw met het oog op toepassing in de agrarische sector. Voorts vraagt hij een uitspraak of zo genaamde deelvissas onder deze wet vallen of niet. Hij sluit zich aan bij de aandrang óm D.U.W.- arbeiders ook onder de regeling te brengen. De heer Stapelkamp (A.-Rj verklaarde, dat het ontwerp zijn volle instemming heeft, al had hij critiek op onderdelen. Naar zijn oordeel moeten de vakver enigingen worden ingeschakeld. Ook hij gevoelde voor bespre king der loon- en prijspolitiek vóór invoering der wet. Nog pleitte hij voor overleg met de Stichting voor de L:ya&=■- bouw. Hij wilde een uitspraak of de deelvissers OKtfér de wet vallen en zeide ook de D.U W - arbeiders onder de regeling te willen brengen. Mevr. .Fortanier-de Wit (V.V, D.) uitte haar waardering over het overleg, dat nader met dé Minister kan worden gepleegd en waarbij de Regering voor de Werkloosheids-verzekering de helft der premies voor haar re kening heeft genomen. De wachtgeld-regeling vond zij niet ideaal, daar deze slechts 2 maanden zal gelden. Met de Regering bleek zij het eens te zijn, dat de kleine zelf standigen niet onder de werking van deze wet kunnen worden gebracht. Te hunnen aanzien zal men de weg van credietver- lening, herscholing en omscho ling op moeten. De heer Krol (C. H.), wijzend op de hoge lasten voor het be drijfsleven, vroeg zich af, of de ze nog verhoogd kunnen worden. Het ware z.i. juister geweest, als de werknemers niet mee zouden moeten betalen in de premie voor. de wachtgeldverzekering-, doch daaraan zon hil niet vast houden. Hij kondigde tenslotte een motie aan om het mogelijk te maken kleine zelfstandigen oeiue categoneen. I re manen Kleine zeirstai De heer Van deft Born (Arb.) (onder de wet te brengen verklaart, dat zijn fractie on- De beraadslagingen zullen vnl danks wezenlijke critiek op on-'gende week worden voortgezet.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1