ra /D.D.D. UIT DE PROVINCIE Oorlogsvoorbereidingen tegen Joego-Slavië? Bim en de Orde van Z. Z. Z. SPORTNIEUWS t Wat brengt de Radio? Loop der bevolkin® Coöperatieve Veiling - Terneuzen mm wm Joego-Slavische ambassade-secretaris - beschuldigd Brief van Generaal Markos f Sophoelis overleden Ontspoorde jeugd VeHtsvevftegcnwoea'cltgsncg Je voorzitter der Tweede Kamer en Minister Joekes betuigen hun deel- leming over ramp van „Roermond" Belasting van drie Chinese financiers Procureur-Generaal uit Potsdam gevlucht voor bemanning bij vlootmanoeuvres TERNEUZEN. Geslaagd. Te Utrecht slaagde dezer da gen voor het Staatsexamen on derwijzeres Mevr. L. A. Stuff ken, hier ter stede. PHILIPPINE. Verldezlng Gemeenteraad. De gisteren gehouden stem ming voor de Gemeenteraad had de volgende uitslag: Uitgebrachte stemmen 591 Van onwaarde 31 Geldige stemmen 560 Hiervan verkregen: Lijst I 287 stemmen; lijst II 273 stemmen. Gekozen zijn: Van lijst I: R. Barbé, J. L. Cor nells. P. A. Rammeloo en M. An- tonissen. Van lijst IIF. Barbé. A. Hoef- eijzers en R. de Bock. Er bestond voor de uitslag van deze stemming veel belangstel ling, en daar het verschil slechts 14 bedroeg, nam de spanning toe naarmate de telling haar einde naderde. Door deze uitslag is de raad „om" en is de minderheids- partij in de Gemeenteraad, thans regeringspartij geworden. SCHOONDIJKE. Bazar ten bate van de weder opbouw Neil. Herv. Kerk. Schoondijke is druk bezig aan zijn wederopbouw. Er zal ook een Ned. Herv. Kerk met pastorie moeten komen, maar daarvoor ontbreekt nog een aanzienlijk bedrag. Als de Rijksbijdrage en de adoptiehulp van het totaal worden afgetrokken, resteert voor de Ned. Herv. Gemeente nog een bedrag van 40.000, dat bijeengebracht moet worden. Om een deel van deze gelden bijeen te krijgen zal op 30 Sept., 1 en 3 Oct. a.s. een grote bazar worden gehouden. Met de inzameling der prijzen hiervoor wordt reeds een aan vang gemaakt en de bijdragen in natura, waaronder ook wor den verstaan handwerken, hout snijwerk, enz., kunnen worden gezonden naar het secretariaat van het Bazar-Comité, Willems- weg 38, terwijl geldelijke bijdra gen bezorgd kunnen worden ten huize van Ds. M. J. W. Schopen hauer. of gestort op diens giro rekening nr. 190374. VLISSHNGEN. Nieuwe Zeevaartschool. Nog dit jaar zal aanbesteed worden de bouw van een nieu we zeevaartschool (de „De Ruy- terschool") te Vlissingen. Het ontwerp van Ir. A. Rothuizen, te Middelburg, voorziet in een hoofdgebouw van twee verdie pingen, waarin een vertrek voor de directeur, ruimte voor de ad ministratie en een tekenzaal worden ondergebracht. Het eigenlijke schoolgebouw bestaat uit drie verdiepingen, waarin 2 leslokalen zijn geprojecteerd. Dit grote aantal lokalen is o.m. noodzakelijk, omdat aan deze zeevaartschool 'n afdeling mid delbaar technische school is ver bonden. Bovendien neemt de be langstelling voor de cursussen, die opleiden voor de hogere koopvaardijrangen, toe. Op de eerste verdieping van 't school gebouw zal voorts een balkon komen voor het doen van waar nemingen, terwijl een uitkijk toren met vlaggemast het ge heel zal bekronen. _Z AAMSLAG. Reis ouden van dagen. Naar wii vernemen houdt de Oranjevereniging' van Zaamslag zich bezig met het organiseren van een reis voor de( ouden van dagen van Zaamslag en wel naar Brussel. Evenals vorig jaar zal getracht worden het de oudjes naar de zin te maken. De reis is bepaald op 8 Juli a.s. HET „REICHSWALD" BRANDT WEER. Er hangt een dikke rook over de bossen in het gebied ten Wes ten van Kleef tussen de grens dorpen Kranenburg en Frasselt. Het Reichswald brandt weer. Om het vele houtafval, dat tengevolge van de houtkap een dikte van ongeveer 'n halve me ter kreeg, op te ruimen, is er moedwillig de brand in gesto ken. Aangenomen wordt, dat men daarbij onvoldoende vei ligheidsmaatregelen heeft ge troffen, zodat de brand niet meer beheerst wordt. De vlam men zijn thans overgeslagen naar de lage dennenbossen. Volgens de te Berlijn verschij nende „Sozial-Demokrat" zou in 't gebied bij de Joego-Slavische grens een bedrijvigheid heersen, ,.die doet denken aan militaire voorbereidingen". De berichten hieromtrent zijn afkomstig van een. vooraanstaande functionaris van het Sowjet-Russisch bestuur in Duitsland, die een inspectie reis in de Balkan heeft gemaakt. Hij verklaarde an Albanië in het grensgebied zeer veel Sowjet- Russische, Poolse en Hongaarse officieren te hebben aangetrof fen. In de Albanische havtens Durazzo en Valona zouden in de laatste tijd grote zendingen Sow- jietnRussische wapenen zijn aan gekomen. Tussen 7 en 10 Juni zouden ook in de Bulgaarse ha vens Varna en Burgas vijf Sow- jet-Russische schepen met pant- WOENSDAG 22 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw 9j00 Muziek; 10.05 Mor genwijding; 10.36 Als de Stof zuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12j00 Orgelspel; 12.38 Piano-dUo; 1.00 Nieuws; 1.20 Metropole Orkest; 2.00 Gespr. portretten; 2.15 Om- roepkamerorkest3.00 De Regen toog; 3.30 De Roodborstjes; 3.50 Waai zwerven wij? 4.00 Gram.; 4.15 Voor dé kleulters; 4.30 Vra gen staat vrij1! 4.55 Zo de oude zongen, piepen de jongen; 5.15 Tango-Rumba Orkest; 5.40 Zang en Muziek; 6.00 Nieuws; 6.20 Cram.; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.15 Silvestri-kwartet; 7.30 Voor dp jeugd; 8.00 Nieuws; 8.0ö Ver kiezingsuitslagen; 11.00 Nieuws; 11.15 Verkiezingsuitslagen. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek bij het werk; 9.00 Bij onzie jonge zieken; 9.30 Water standen; 9,35 Gram.; 10.30 Mor gendienst; lil.00 Gram; 12.00 Mu ziek; 12.30 Mededelingen ten be hoeve van land- én tuinbouw; 1.00 Nieuws; 1.15 Orgelconcert; 2.00 ZenJingsdag; 3.00 Franse Volks liederen; Cello en piano; 4.15 Voor onze jonige meisjes; 4.45 Kinder koor; 5.30 De vijf Zapakarafs; 6.00 Ned. koren en korpsen; 6.30 Blaaskwintet; 7.00 Nieuws; 7.30 Actueel geluid; 8.00 Vacantie- voorpret; 8.00 Nieuws; 8.05 Pro gramma proloog; 8.15 Uitslagen gemeenteraadsverkiezingen); 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nws.; serwagens, geschut en munitie gelost zijn, hetgeen bestemd zou zijn voor een aanval op het re giem van Tito. Er zouden bewe gingen plaats vinden langs de Joego-tSlavische grens van inter nationale contingenten en van de Duitse Griekenland-brigade. Volgens de „Berliner Zeitung" zou men verder op aanwijzing van het Sowjet-Russische militair bestuur begonnen zijn met het zender, van grotere vrijwilligers- contingenten voor Griekenland uit de Sowjet-zone. Titoi'sme in de Slavische landen. Volgens de „Times" zijn de Kominformleiders in de Sovjet- Unie meer verontrust over „Ti- toïsme'1' (of nationalisme) in de communistische partijen der „sa- tel liet laniden" dan over „bourgois- oppositie". Modern dictatorschap met zijn geheime politie kan openlijke opstand onmogelijk ma ken. maar „Titojisme" is een ver raderlijke ziekte, waar geen com munist tegen gevrijwaard is en die in de burcht van de macht zelf kar uitbreken, zo menen deze lei ders volgens de „Times". Er zijn heel wat bewijzen voorhanden, dat Gomulka, voormalig alge meen secretaris van de Poolse communistische partij en vice- Mjinister-President van Polen, Kostof, voormalig vice-Minister- President van Bulgarije, generaal Markos, exleider der Griekse op standelingen en Dzodza, de Al- baaruse communistenleider, die kortgeleden geëxecuteerd is, al len wegens „nationalistische nei gingen'" door de Kominform wer den verwijderd, aldus het -blad. „Aan deze lijst moeten thans worden toegevoegd Rajk, eerst Minister van Binnenlandse Zaken cn daarna van Buitenlandse Zaken in Hongarije, Szonyl, leider der communistische kaders in Honga rije, en de .18 .medeplichtigen", die pas zijn gearresteerd onder beschuldiging van spionnage voor een (buitenlandse mogendheid. Joego-Slavië is heden ten dage een tekenend voorbeeld. Het is 't land dat met de regels breekt. De val van maarschalk Tito zou 'n zware slag zijn voor de millioe- nen. die heimelijk of openijk aan zijn zij/de staan. Zijn behoud zou eer. bron van hoop en| aanmoedi ging zijn", aldus de „Times". Volgens de „Daily Telegraph" groeit in de Slavische landen de afkeer van de zware druk van Moskou's hand. Zee-anemonen van Daurrya! riep Matiar met een stem als een orgel. „De onkwetsbare en edele Bas- li Bffendi, pp reis naar het Onbe kende, vraagt twee bekwame zeelieden. Meldt U want hier ligt de kans van Uw letven. Met de onpartijdigheid waardoor ik be roemd ben geworden, zal ik naar beste weten de twee mannen ualt- zcekien. die mij 't meest geschikt voorkomen."' Enkele mannen traden naar voren en moffelden Matar koper en zilverstukken in de hand. Tegen Tirams goudstuk kon nie mand echteir op. Nadat Matar de vele zeelieden die zich hadden gemeld, waaron der ook Ti ram en zijn helper Alef, had ondervraagd, maakt hij zijn beslissing .bekend. „Voortreffelijk zijt ge allen, o onvolprezen zeelieden. Ge zijt voortreffelijk zoals koper onder de metalen en zilver onder die meta len Maar waf is het bij goud vergeleken Mijn eerlijk hart dringt me te zeggen, dat ik Tiram en Alef heb uitgekozen als de zeelieden, die de reis op de Don Qudchotte zullen meemaken". Een aantal Bulgaarse burgers heeft de tweede secretaris van de Joegoslavische ambassade te Sofia, Naum Nakof, op 28 Mei op heterdaad betrapt bij het in ontvangst nemen van een spion- na gébe richt, aldus is officieel me degedeeld. Nakof ontving het bericht, aldus de mededeling, van een man, die bekende sedert 1946 voor de Joego-Slavische inlichtin gendienst gewerkt te hebben. Berichten, volgens welke Na kof mishandeld zou zijn, werden in de mededeling tegengesproken. TJ.it een ingesteld onderzoek was gebleken, dat zowel Nakof ais andere leden van het ambassade personeel spionnageactlviteit heb ber. bedreven. In een door het Sovjet-Russi sche persbureau Tass aangehaalde brief van generaal Markos, voor malig leider der Griekse commu nisten, aan de Griekse communis tische partij ontkent Markos, dat hij „een verrader van het commu nisme" zou zijn en valt hü hem prijzende artikelen in de Joego slavische pers aan. In Mei trad Markos af als opperbevelhebber ver het Griekse guerillalegar en als minister-presideiilt van de „vrije Griekse regering". Volgens sommige (berichten, was hij afge zet wegens begunstiging van het Tito-regiem in Joego-Slavië. Mar kos verklaart, dat hij ondanks zajn ziekte voor zover mogelijk de in ternationale situatie en de strijd van het Griekse volk voor de be vrijding volgt. DE NED. BONDSPLOEG VOOR DE OLYMPISCHE DAG. De Nederlandse Bondsploeg voor de wedstrijd op Zondag 26 Juni, Olympische dag, tegen een Zwit serse combinatie is als volgt sa mengesteld Doel: Saris (BW). Achter: Everse (Neptunius) en Kraus (DHC). Midden; v. d. Engel (DHC), Terlouw (DCV) en Stoffelen (Ajax). Voor; v. d. Tuyn (Hermes DVS), Schaap ('t Gooi), v. Roessel (Lon- ga), Timmermans (ADO) en Cla- vaii (ADO) Reserves; Van Raalte (Blauw wit), De Jong (ADO), Schwenke (HBS) en Beun (Xerxes). TINI JONKER WH. NOG DIT JAAR HET KANAAL OVERZWEMMEN. Zondagmorgen om 10.30 uur dook de 18-jarige Zaanse lange afstandszwemster Tini Jonker, bedekt met een dikke laag reu zel, bij de kleine sluis in IJmui- den in Let koude water van het Noordzeekanaal voor een 19 km lange tocht naar Zaandam, waar zij bijna tien uur later, om 20.20 uur, werd welkom geheten door een enthousiaste menigte. Tijdens deze tocht, die TjUi Jonker ondernam als training voor een nog dit jaar te houden poging om het kanaal van Dover naar Calais over te zwemmen, werd zij vergezeld door haar trai ner, de heer Maarten de Ruyter, die zijn pupil vanuit de roeiboot met suikerklontjes voedde. Bij aankomst in Zaandam was Tini Jonker ondanks het koude water nog in uitstekende conditie. KORFBAL. Swift 2Scampolo I. 54 Zaterdag j.l. trok Scampolo I uit Zaamslag naar Middelburg om een competitiewedstrijd te spelen tegen Swift n. Het spel golfde op em neer en het was Swiift 2 dat de leiding nam, waarop enige tijd later de gelijkmaker volgde. De tweede aanval van Scampolo zorgde toen voor een voorsprong, maar nog voor de rust wist Swift gelijk te maken 22. Na de rust wasi het al vrij spoedig 4.2 voor de thuisclub en via 43 en 53 eindigde deze wedstrijd in een 54 overwinning voor Swift 2. Het was een zeer sportieve wedstrijd met een hoog tempo, waarbij de verdedlgingsfouten terdege werden afgestraft. DiosScampolo H 43. Te Driewegen werd Zaterdag j.l. de competitiewedstrijd Dios- Seampolo II gespeeld. Nadat Scampolo H een 20 voorsprong wist te nemen, kon Dios nog voor de ruS. de stand gel ijk maken en hoewel Scam polo 2 technisch beter was kon der ze toch niet verhinderen, dat Je gastheren de Stand op 4 —2 in hun voordeel brachten. Daarna wist Scampolo nog éénmaal de kerf te vindëm zodat de einduit slag 43 werd voor Dios. Het eigenlijke korfbals-pel ging in deze wedstrijd schuil achter ruw en fors spel,, hetgeen zeker niet prijzeniswaardig is. ATHLETIEK. Wedstrijden te Vlissingen. Tijdens nationale athleltiekwed- stnJöen, welke Zondag te Vlissin gen werden gehouden, wist Har- Img (De Zeeuwen) het nummer 800 meter .invii atie te winnen in de tiid van 1 min. 57.8 sec., ge volgd door Knop (DOS) in 1 min. 59.6sec. Van Son (FSV) werd derde In 2 min. 01,6 sec Op het nummer 3000 meter B en C werd Dobbelaere van Marathon eerste in de tijd van 9 min. 39.8 sec. Nel Vos (PSV) en Nel Karelse (De Zeeuwen), resp. no. 1 en no. 2, ruoteerdlen op de 100 meiter bei den een tijd van 1:2.8 sec., terwijl Nel Karelse met een worp van 31.83 meter wist beslag te leggen op de le plaats van het discus werpen. TERNEUZEN Ingekomen personen: J. M. Ko mijn, Nieuwstr. 5, Kruiningen; J. M. Peters, Julianastr. 10, Se- marang Indonesië Vertrokken personen: H. C. F. Knol-Broekhoven, 2e De Feijter- straat 10, Hoek; P. S. van Croo- nenborch, Korte Kerkstraat 19, Zundert; A. de Braai, P 36, Mid delburg; A. W. Kaan, Dokweg 14. Amsterdam; J. Dubbeldam—Mi- chielsen, Nieuwediepstr. 31, Dor drecht; F. M. J. de Zeeuw, Baan- ddjk 49, Vlissingen' D. Jansen Pekaar, N. J. Hartestr. 20, Yer- seke. Heden overleed in de volle zekerheids des ge- loofs, mijn lieve Man en der Kinderen zorg volle Vader. CYRILLES JOSEPHUS DE SMET. echtgenoot van Neeltje IJzebaart. in de leeftijd van 35 jaren- Overleden te Ter- neuzen, 18 Juni 1949- N- DE SMET— IJZEBAART IRENE ADRIE TINY Axel, 18 Juni 1949- Stationstraat 29- Heden overleed tot onze diepe droefheid na voor zien te zijn van de H-H- Sacramenten dei Ster venden, onze geliefde Echtgenoot en Vader PETRUS JOHANNES DE LAAT, in de ouderdom van 53 jaar- Mede namens de Familie, F- DE LAAT— VAN LANDSCHOOT AMELIA en Verloofde Sluiskil, 19 Juni 1949- Spoorstraat 1- Voor de vele bewijzen van deelneming, ons be toond bij het overlijden van onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, MACHIEL DE POOTER. betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, CHR- DE POOTER P- DE POOTER HOFMAN Sluiskil, 21 Juni 1949- Stroodorp 8^ NIEUWSTRAATI4-TERNEUZEN Aardappelen moeten gesorteerd worden aangevoerd- Maten: 2835; 3555; 55 opwaarts- Beneden 28; Kriel en afwijkende- Velloze aardappelen brengen belangrijk minder op- AARDBEIEN. De prijzen van dit product met dop zijn vrij en mogen niet meer in 't vat- Ook geen percentage verhouding zoals vorige jaren tot zonder of met dop. Zonder dop is de prijs 80 cent- Aanvoer elke dag tot 4 uur 30; Zaterdags tot 10 uur- Zonder dop in bushels a 5 kg aanvoeren- Met dop in kratjes met 9 cartonnen doosjes- Netto gewicht 4% kg; bruto 7 kg- Deze alleen veiling- dagen aanvoeren- vertentieprijs: mm 10 et-minimum advertentie 1,50- ending advertenties den namiddags 3 uur ijriek kl. advertenties egels 60 et-; iedere ei meer 12 ct. Ver- Iding: Brieven onder nmer Bureau van dit d 15 cent meer. per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oad. 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22. 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.00 27 4.21 21.04 4.39 22.42 28 4.22 21.04 5.58 23.13 29 4.22 21.04 7.25 23.34 30 4.23 21.04 8.54 23.50 Juli. 1 4.24 21.03 10.21 Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, ert de poriën, doet ik bedaren, verfrist rkt de huidweefsels. VONDST IN EEN JCHELP. ig meisje uit Schie- .kele dagen geleden •and van Hoek van elpen aan het zoe- ïd ook een gesloten :te die open en vond uden ringetje, 18 et brilliant. Het mee naar huis ge- het papa getoond e zich bij een des- rtuigd had van de het kleinood, heeft te Hoek van Hol- tigd. Deze is nu tingen te verschaf- ;en, die meent eige- ;nares van de ring Themistocles Sophoelis, de Griekse Minister-President, is op 88-jarige leeftijd overleden, aldus meldt Radio Athene. Voor de Kinderrechter te Co ventry is gisteren verklaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry het gevaarlijke spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoor baan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Ver der schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijden de treinen met allerlei voorwer pen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbe zetting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belasten met het wegjagen van kinderen van de spoorbanen bij Coventry. De rechter legde 10 jeugdige zondaars een boete op van twee pond sterling; een jongen, wiens moeder weduwe is, kreeg 1 pond boete. ïvang der vergade- weede Kamer heeft r, de heer Korten- ilgende gezegd: iletterend bericht, i de Indiëvaarder „Roermond" op de list met zijn kost- van bemanning en ammerlijk is ver niet alleen de fa- slachtoffers, maar (ederlandse volk in peld. Kamer der Staten- rervuld van deernis vielen en voor hen om het onherstel- van hun geliefden, laatste plaats zijn en bij de vader van sn gezagvoerder, de leraal van de K. L. 'lesman, en bij zijn binnen een kort thans hun tweede le nationale lucht- i moeten offeren, de vader de ver ons vertrouwen in Ise luchtvaart door iet is geschokt. Hij ervan bewust zijn, hele volk in deze i naast en achter n dat wij hem en zerk zullen blijven goede en ook in ie nabestaanden de troost deze slag te grepen. De sterkte der guerilla- strjjdkraclïten is onbekend. De controlerende Joean heeft een voorstel bekrachtigd, dat er toe strekt, een bedrag ad een milliard Amerikaanse dollars te heffen van het vermogen der drie grootste Chinese finan ciers, n.l. Soeng, Koeng en Tsjang Tsjiahoe. In de resolu tie van de Joean wordt ver klaard, dat de regering dit be drag „desnoods met geweld zal Invorderen indien de betrokke nen weigeren vrijwillig bij te dragen tot de nationalistische oorlogsinspanning". Soeng en Koeng zwagers van Tsjang Kai-Sjek, bevinden zich in de Verenigde Staten. Tsjang Tsjiahoe is de voormalige direc teur van de Centrale Bank. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maak ten het tenslotte mogelijk zijn on derduikadres zeer nauwkeurig te (bepalen. Gisterenmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontken nen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettings tijd is versdhrikkeliik geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waar schijnlijk aan diverse Silbertanne- moorden meegedaan. Hij heeft een broer, die sterk op hem ge lijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Circa een jaar geleden is deze broer door Span je aan Nederland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amster dam. De procureur-generaal te Potsdam in de Sowjet-zone, Dr. Willi Wehner, is volgens de on- der-Britse controle staande „Te- legraf" hals over kop naar West-Berlijn gevlucht nadat heiri door zijn superieur, Dr. Ostmann, procureur-generaal van de provincie Landenburg, was medegedeeld, dat hij onder arrest stond. Wehner snelde de kamer uit, aldus het blad, met achterlating van hoed, jas en actetas. Hij maakte ook geen gebruik van zij,n eigen auto doch sprong op de tram. Twee dagen geleden meldde de onder Sowjet-Russische con trole staande Potsdammer „Ta- gespost", dat Wehner was ont slagen omdat gebleken zou zijn, dat hij zich had schuldig ge maakt aan documenten-verval sing om te verbergen, dat hij nazi was geweest. dé" iiraeiiscné"~aelegafïe "zal wor den voorgelegd. Hij voegde er aan toe, dat het werk tijdens het reces zou kunnen worden voort gezet in enkele technische sub commissies van de commissie zo als de subcommissie voor Jeruza lem. Het besluit werd genomen op een Donderdag gehouden geheime vergadering. De Amerikaanse Minister van - TUVllZilLLUn "VtCÏI de internationale bond van ha- venarbeiders mag bij uitspraak van een federaal districtsge rechtshof de V. S. niet verlaten. Hij had verzocht 10 Juli het land te mogen verlaten, om, na bijwoning van een door het we reldvakverbond (W.F.T.U.) ge steunde conferentie van mari tieme vakverenigingen te Mar seille, 29^ Juli weder terug te Buitenlandse Zaken, Dean Ache- keren Bridges is beschuldigd son. verklaarde, dat een verda- vln meineeffn samenzwering ging van de conferentie van Lau sanne nuttig zou kunnen zijn. Gedurende de a.s. vlootmanoeu vres der Westerse Unie, zal er slechts éénmaal gelegenheid be staan om post te zenden aan de leden der bemanningen van de deelnemende Ned. schepen. Deze moet uiterlijk 5 Juli worden ge- teneinde zijn Amerikaanse staatsburgerschap te verkrijgen. Hij staat op vrije voeten on der een borgsom van 5000 dol lar. Hij verklaarde voor de rechter niet te willen vluchten, daar hij op het komende proces „veel te zeggen" had. De rech ter zeide, dat meineed geen mis daad was waarvoor iemand kon worden uitgeleverd en refereer de naar de zaak Eisler. Van de zijde der procecutie werd ver hoging van de borgsom tot staan om post te zenden aan de 100.000 dollar verzocht waar- Hr. Ms. Tromp, niarinepostkan- I over niet beslist ls. r van Sociale Za- Joekes sloot zich regering bij deze Hij merkte o.m. Dngeluk als dit de stigt op de grote hen, die de diens- i. M. onderhouden, is sterk getroffen en deelt de gevoe- amer ten aanzien mten van hen die ïen. W erkloosheidswet. I een aanvang ge- e behandeling van erp tot verplichte van werknemers ijke gevolgen van werkloosheid. Als oe is gekozen een :ekering en een verzekering. Het chtgeldverzekering ?en door de be- ïgen, die de daar- rachte gelden af- iheren en admini- ie vorm van een Is. Het risico der verzekering wordt or het algemeen fonds. gen zijn gebonden mum-termijn van 48 dagen krach- chtgeldverzekering rachtens de werk- kering. ?eld- en werkloos- _ng zal te zamen wowerkgevers, de werk nemers en het rijk in totaal ruim 6 van het loon moeten worden opgebracht. De totale kosten zullen ongeveer 240 mil- lioen gulden per jaar bedragen. Het aandeel van het rijk hierin zal omstreeks 60 millioen belo pen. Het wachtgeldreglement der bedrijfsverenigingen stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan; 80 van het dagloon voor gehuwde mannen, gehuwde vrouwelijke kostwin ners en ongehuwde mannelijke of vrouwelijke kostwinners; 70 voor ongehuwden, niet kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwonen en 60 voor de ove rige werknemers. Het regle ment voor de werkloosheidsver zekering van het algemeen werkloosheidsfonds bepaalt, dat, de uitkering bedraagt resp. 80, houden. Hij kondigde tenslotte 70 en 60 voor de hiervoor be- een motie aan om het mogelijk doelde categorieën. te maken kleine zelfstandigen De heer Van deft Born (Arb.) onder de wet te brengen verklaart, dat zijn fractie on- I De beraadslagingen zullen vol danks wezenlijke critiek op on- 1 gende week worden voortgezet derdelen de tot standkoming van deze wet een goede stap voorwaarts naar meer sociale zekerheid acht. Voorts bepleit de heer Van der Born de noodzakelijkheid, dat de overheidsbijdrage irf het algemeen werkloosheidsfonds minstens 50 zal bedragen. Ook moeten z.i. de D.U.W.- arbeiders onder de regeling ge bracht worden, en is geen reden om hen in een uitzonde ringspositie te plaatsen. De heer Andriessen (K.V.P.) zegt van oordeel te zijn, dat dit wetsontwerp, door Dr. Drees tij dens de regering van het kabi- net-Beel ingediend, zeker niet de onbelangrijkste is der rege lingen, welke op sociaal gebied sinds de bevrijding zijn ont worpen. Hij geeft te kennen, dat het ontwerp past in het program van zijn partij. Spr. vraagt of de regering bereid is vóór tot invoering van deze wet wordt overgegaan met de Kamer van gedachten te wisselen over het loon- en prijs beleid, dat zij denkt te voeren. Daarin zou dan aandacht kun nen worden gewijd aan de maatregelen, welke de regering denkt te nemen, als subsidie- vermindering, huurverhoging e.d. Voorts vraagt hij o.m'. of de Minister mededelingen kan doen omtrent de stand van za ken ten aanzien van de unifi catie der sociale verzekeringen. Tenslotte kondigt hij enige amendementen aan. De heer Stapelkamp (A.R.) herinnert er aan, dat zijn par tij zich reeds vóór de oorlog heeft uitgesproken voor een wettelijke materie; in 1945 is dat herhaald. Het ontwerp heeft sprekers volle sympathie; op enkele onderdelen heeft hij critiek. Op enige onderdelen ingaande bepleit spr. o.a. overleg met de Stichting voor de Landbouw met het oog op toepassing in de agrarische sector. Voorts vraagt hij een uitspraak of zo genaamde deelvissas onder deze wet vallen of niet. Hij sluit zich aan bij de aandrang om D.U.W.- arbeiders ook onder de regeling te brengen. De heer Stapelkamp (A.-R.) verklaarde, dat het ontwerp zijh volle Instemming heeft, al had hij critiek op onderdelen. Naar zijn oordeel moeten de vakver enigingen worden ingeschakeld. Ook hij gevoelde voor bespre king der loon- en prijspolitiek vóór invoering der wet. Nog pleitte hij voor overleg met de Stichting voor de T.ajiJ, bouw. Hij wilde een uitepraak of de deelvissers o&öér de wet vallen en zeide Ook de DUW- arbeiders onder de regeling te willen brengen. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V. D.) uitte haar waardering over het overleg, dat nader met dé Minister kan worden gepleegd en waarbij de Regering voor de Werklooshei ds-verzekering de helft der premies voor haar re kening heeft genomen. De wachtgeld-regeling vond zij niet ideaal, daar deze slechts 2 maanden zal gelden. Met de Regering bleek zij het eens te zijn, dat de kleine zelf standigen niet onder de werking van deze wet kunnen worden gebracht. Te hunnen aanzien zal men de weg van credietver- lening, herscholing en omscho ling op moeten. De heer Krol (C. H.), wijzend op de hoge lasten voor het be drijfsleven, vroeg zich af, of de ze nog verhoogd kunnen worden. Het ware z.i. juister geweest, als de werknemers niet mee zouden moeten betalen in de premie voor de wachtgeldverzekering, doch daaraan zou hij niet vast-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3