rUB.Ifc. De handelssamenwerking. met Nederland Anti-Revolutionair op Lijst 6 DE GROTE VIER B. F. 0. wijst resoluties van Sumatra af DE KWESTIE BERAN Stemt voor een krachtig Gemeentebestuur DINSDAG 21 JUNI 1949. Informele overeenkomst bereikt te Batavia DEN HAMER J. VAN LANGEVELDE M. HUIJSSEN L. OOSTDIJK W. HEIJGELAAR J. J. VAN DE REE J. RIBBENS H. JONGEPIER G. C. WMUI HPHHP Belasting van drie Chinese financiers De herderlijke brief van Mgr. Beran De ontmanteling in Duitsland Zon Maan i Sophoelis overleden Ontspoorde jeugd VdksverlcgcntuccrJiging )e voorzitter der Tweede Kamer en Minister Joekes betuigen hun deel- leming over ramp van „Roermond" Post voor bemanning bij vlootmanoeuvres Frankermg by Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagochtend tot avond. Nog steeds Noordel. winden. Overwegend droog weer met aanvankelijk veel en in de loop van de dag op de mees te plaatsen oplossende be wolking. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1144 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending adverten .es tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. ,1. van de Sande Terneuzeo Abonnementsprijs ƒ3.25 per kw»rfewn ENQUETE IN BELGISCHE ZAKENWERELD. Liberale Partij lander zal altijd de ^voorkeur ^ge- De Belgische heeft in de Belgische zakenwereld een enquete ingesteld naar de daar heersende opvattingen met betrekking tot de samenwerking op handelsgebied met Nederland. In een artikel in „La Dernière Heure" geeft Jacques van Offelen een analyse van dit onderzoek en komt hij tot de conclusie dat de Nederlandse concurrenten van België een dubbel doel nastreven, namelijk een voorkeursplaats te krijgen op de Belgische markt door: 1. Kunstmatig laaghouden der prijzen en tezelfder tijd door: 2. De invoer van Belgische producten in Nederland zoveel mogelijk hindernissen in de weg te leggen. Een economische unie, aldus schrijver, zal natuurlijk steeds tot een intensivering van de concur rentie leiden. De Belgen vrezen deze concurrentie geenszins, doch zij wensen dat deze onder abso luut gelijke omstandigheden ge schiedt Zij wensen geen onge lijkheid in de elementen, die de verkoopprijs vormen, in de sala rissen, de sociale lasten en de belastingen. Zij protesteren vooral ook te gen de Nederlandse ultvoerpoli- tiek, die er op gericht is bepaal de prijzen nog meer te drukken door kunstmatige procedures. Een economische unie, zo gaat hij verder, moet concurrentie be tekenen voor ieder der beide partners. Indien de Belgische producten het hoofd moeten bie den aan de Nederlandse verkopen in België, dan dient België het recht te hebben hiervoor compen satie te vinden door de afzet van zijn eigen producten op de Neder landse markt. De Belgische zakenman ziet in, dat zijn Noorderbuur onder de huidige omstandigheden, teneinde de handelsbalans in evenwicht te brengen, bepaalde aankopen moet 'beperken, doch hij komt in op stand, als hij tot de conclusie komt, dat de belemmeringen, die hem in de weg worden gelegd afkomstig zijn van de Rijksbu- reaux, waar zijn concurrenten de wet voorschrijven. Hij is ook ver ontwaardigd, wanneer hij achter het voorwendsel van een gebrek aan deviezen een duidelijke wil tot protectionisme ontdekt, en wanneer hij ziet dat er in Neder land bij het economisch herstel klaarblijkelijk naar gestreefd wordt zich onafhankelijk te ma ken van Belgische producten. Jacques van Offelen stelt ver der in het licht, dat door wat hij „Nederlandse economische oor logsvoering en autarkie" noemt, in sommige handelskringen een buitengewoon vijandige stemming heerst ten opzichte van de Be nelux. „De Nederlandse koper is in principe een afdinger", „de Hol- ven aan een Nederlands product ook al is dit minder goed", „het economisch chauvinisme van de Nederlander zal overwonnen moe ten worden", zo schreven sommi ge handelaars naar aanleiding van de enquete. Schrijver is van oordeel dat zo spoedig mogelijk een verandering moet komen in de huidige toe stand. Hij wijst er op, dat België over machtige wapens beschikt. „Nederland heeft meer behoef te aan Belgische francs, dan wij aan dollars en wij zouden het ge rechtvaardigd vinden onze francs aan b v. een land als Frankrijk te geven, waarheen wij ook kunnen exporteren", zo merkt hij in dit verband op. Met betrekking tot de enquete in de Belgische zakenwereld be toogt de heer Van Offelen ver der, dat de Belgische hulp aan Nederland slechts voortgezet dient te worden, indien door dit land aan de volgende voorwaar den wordt voldaan: 1. Onmiddellijke afschaffing van de subsidies, die het Neder landse prijspeil abnormaal laag houden; 2. afschaffing van de maatre gelen, die Nederlandse exporteurs in de gelegenheid stellen hun goe deren tegen dumpingprijzen te verkopen; 3. vervanging der Rijksbu- reaux door een administratie, die niet afhankelijk is van particu liere belangen bij het verlenen aan de Belgen van invoervergun ningen voor de Nederlandse markten- 4. de geleidelijke openstelling van de Nederlandse grens voor alle Belgische producten; 5. een vertraging in de op richting van die industriële on dernemingen waarvan er reeds in België bestaan, indien de Belgi sche ondernemingen in staat zijn beide markten te voorzien; 6. Een formeel accoord over het probleem der waterwegen. Bovendien zouden de Neder landers, aldus schrijver, de belof te moeten afleggen zich voortaaA te houden aan de regels „fair play" en solidariteit, zonder wel ke een economische unie ondenk baar is. Tenslotte schrijft Jac ques van Offelen van oordeel te zijn, dat een energieke houding van de regering zeker een echo zou vinden bij diegenen in Ne derland, die het dirigisme (ge leide economie) veroordelen en voorstander zijn van economische vrijheden. COMMUNIQUÉ De ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier hebben gisterenavond meegedeeld, dat zij overeenstemming hebben bereikt over het Oostenrijkse vredesver drag en een regeling op basis van „leven en laten leven" tus sen de bezettende mogendheden in Duitsland. Wat het verdrag met Oosten rijk betreft hebben de ministers hun plaatsvervangers opgedragen het werk onmiddellijk te hervat ten, teneinde tot overeeiistem- n ing te komen over het voltooien van een ontwerp-verdrag tegen VAN MINISTERS VAN BUITENL. ZAKEN. In haaa- vergadering van Maan dagochtend heeft de bijeenkomst federaal overleg een door elf leden ingediende motie aangeno men. waarin werd besloten: a. om af te zien van beant woording van het betoog van de afgevaardigde van Oost Sumatra, de heer Dhamrah, door hem uit gesproken in de vergadering van Zaterdag; lb. de vierde resolutie van de tweede conferentie voor Sumatra, welke in het bijeondier tot de B. F.O. was gericht, te verwerpen, en c. geen goedkeuring te hechten aan de bezwaren, uitgedrukt in cle andere resoluties der tweede conferentie voor Sumatra mejt be lli ekkirig tot het accoord van Roy en jRum. Er werden drie stemmen tegen de motie uitgebracht, afkomstig van de afgevaardigden van Oost Sumatra, Zuid Sumatra en West- Bomieo; de delegatie van Riouw was niet aanwezig. "Vioordat de motie' in stemming- werd gebracht, had de Minister President van OospTndonesië, Analk Agumd. er op gewezen, dat er in de huidige .politieke situatie geen plaats is voor het .bepleiten van de belangen van individuen of bepaalde gemeenschappen), doch dat alles dient te zijn gericht op het algemene belang van Indone sië. Hij deed het verzoek, de Su- maltraanse kwestie nog gisteren af te handelen, „opdat de B.F.O. - dan kan verder gaan met .produc tief werk in het -belang van land en volk". In het eerste gedeelte van de vergadering, dat -werd voorgezeten door Anak Agung, .behandelde de vergadering de samenstelling van de delegatie dor BjF.O. bij de be sprekingen tussdn Nederland en de republiek. Voor Java en Ma dura werden hiervoor aangewezen de heren Djumhana van Pasun- dan en Aiteng van Oost-Java, voor Oost-Indonesië Anak Agung en voor Borneo Sultan Hamid. De aanwijzing van afgevaardigden vcor Sumatra werd door de gede legeerden van Sumatra aangehou den. De delegatie der B.F.O. telt thans dus zes leden tegen de vo rige zeven, onder wie zich Mr. Ab- ibas van Tapanuli bevond, die in verband met de status van dit ge bied de vergaderingen der B.F.O. als waarnemer, en niet als lid bij woont. Do republikeinse delegatie is onder leiding van Moh. Rum giste renmorgen voor een éénsdaags be zoek naar Bangka vertrokken, nadat gedurende het weekeinde informele besprekingen waren ge houden met de Nederlanidse dele gatie. Naar verluidt, zou voor de puniten, welke nog in bespreking waren, thans een informele over eenkomst zijn bereikt. Deze pun ten omvaten het staken van het vuren en tijd en voorwaarden voor de rende tafel conferentie. grepen.. De sterkte der -guerilla- strijdkraehten is onbekend. De controlerende Joean heeft een voorstel bekrachtigd, dat er toe strekt, een bedrag ad een milliard Amerikaanse dollars te heffen van het vermogen der drie grootste Chinese finan ciers, n.l. Soeng, Koeng en Tsjang Tsjiahoe. In de resolu tie van de Joean wordt ver klaard, dat de regering dit be drag „desnoods met geweld zal invorderen Indien de betrokke nen weigeren vrijwillig bij te dragen tot de nationalistische oorlogsinspanning". Soeng en Koeng zwagers van Tsjang Kai-Sjek, bevinden zich in de Verenigde Staten. Tsjang Tsjiahoe is de voormalige direc teur van de Centrale Bank. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maak ten het tenslotte mogelijk zijn on derduikadres zeer nauwkeurig te 'bepalen. Gisterenmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontken nen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng- verhoor onderworpen, graf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettings tijd is verschrikkeliik geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waar schijnlijk aan diverse Sllbertanne- moorden meegedaan. Hij heeft een broer, die sterk op hem ge lijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Circa een jaar geleden is deze broer door Span je aan Nederland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amster dam. De procureur-generaal te Potsdam in de Sowjet-zone, Dr. Willi Wehner, is volgens de on- der-Britse controle staande „Te- legraf" hals over kop naar West-Berlijn gevlucht nadat heni door zijn superieur, Dr. Ostmann, procureur-generaal van de provincie Landenburg, was medegedeeld dat hij onder arrest stond. Wehner snelde de kamer uit, aldus het blad, met achterlating van hoed, jas en actetas. Hij maakte ook geen' gebruik van zij,n eigen auto doch sprong op de tram. Twee dagen geleden meldde de onder Sowjet-Russische con trole staande Potsdammer „Ta- gespost", dat Wehner was ont slagen omdat gebleken zou zijn, dat hij zich had schuldig ge maakt aan documenten-verval sing om te verbergen, dat hij nazi was geweest. 1 September 1949. De ministers deelden mede, dat de grenzen, van Oostenrijk dezelf de zouden zijn als op 1 Januari 1948, dat Oostenrijk geen herstel betalingen zou verrichten en dat de Sowet-unie 150 millioen dollar zou ontvangen in omwisselbare valuta, in zes jaar te betalen. In de verklaring wordt verder gezegd: Dat in September te New-York besproken zal worden wanneer de vier ministers weder bijeen zullen komen. Dat de overeenkomst van New- York over het opheffen der Ber- lijnse blokkade en der tegenblok- kade nagekomen zal worden. Dat de vier mogendheden in Berlijn overleg zullen blijven ple gen en dat stappen zullen wor den genomen voor verbetering van de handel Oost-West. In het gezamenlijk door de vier ministers uitgegeven com muniqué wordt nog gezegd, dat de conferentie van de raad van ministers van 23 Mei tot 20 Juni geduurd heeft, tijdens welke zit ting de Duitse kwestie en het Oostenrijkse vredesverdrag be sproken werden. Aangaande Duitsland zegt de verklaring: „Ondanks het feit, dat de mi nisters n.iet in staat zijn geweest overeenstemming te bereiken over de economische en politieke eenheid van Duitsland, zullen de ministers hun pogingen voortzet ten om deze eenheid te bewerk stelligen". Daarna wordt een opsomming van de boven aange stipte overeenkomsten gegeven. Bepaald wordt, dat de bezet- tingsautorite'ten te Berlijn over leg zullen plegen op een v.ier-mo- gendhedenbasis ter bewerkstelli ging van de politieke en econo mische eenheid van Duitsland en dat zij zullen pogen dé gevolgen van de huidige verdeeldheid te verzachten met betrekking tot de handel tussen de Oostenrijkse zone en de Westelijke zones en de handel tussen Berlijn en de rest van Duitsland en de verge makkelijking van |de beweging van personen en goederen tussen Oost en West, alsmede het uit wisselen van nieuws (hetzelfde geldt ook voor Berlijn en het ove rige Duitsland). De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjinski, was de eerste d'e breed glimlachend het „Palais Mar- bre Rose" na afloop van de zit ting verliet. Wisjinkski maakte, terwijl hij vooraanstaande per sonen uit conferentiekringen de hand schudde, de indruk in zeer opgewekte stemming te verkeren. Omtrent het verloop der be sprekingen wordt nog gemeld, dat minister Wisjinski, nadat overeenstemming was bereikt over de punten Oostenrijk en Duitsland, voor de tweede maal het voorstel deqd besprekingen te beginnen over het treffen van voorbereidingen voor het sluiten van een vredesverdrag met Ja- I pan. Wisjinski bracht in herinnering dat hij 23 Mei j.l. voor de eerste maal het voorstel had gedaan besprekingen over dit onderwerp te openen, waarbij hij speciaal aandacht had gewijd aan de wen selijkheid;, Qhina op te nemen bij de mogendheden, die zullen wor den belast met het opstellen van het verdrag, hij vroeg de mening van zijn Westerse collega's hier over. Hierop volgde een bespreking, die een 'urid'seh karakter droeg. Wisjinski hield staande, dat de raad van ministers van Buiten landse Zaken bevoegd was een beslissing in deze aangelegenheid te nemen, hetgeen door zijn col lega Acheson werd bestreden. Tenslotte namen de vier mi nisters het besluit deze aangele genheid via de normale diploma tieke kanalen verder te doen be spreken. De conferentie eindigde met een algemeen handschudden. Op voorstel van minister Bevin 'begaven de vier ministers zich naar het buffet van het Rose Paleis, waar zij op elkanders ge zondheid dronken. Tijdens de Zondagmorgen door Aartsbisschop Beran opgedragen Mas werd zijn preek overstemd door gefluit en geschreeuw. Hon derden Rooms-Katholieken in de St. V'iitus-kathedraal drongen naar voren naar het altaar om de Aartsbisschop te beschermen, toen de ongeregeldheden uitbraken. Politie in uniform hield een menigte van ongeveer 5000 men sen voor de kerk in bedwang, Dé Tsjechische veiligheidspoli tie heeft aan de Rooms-Katholie- ke priesters in 't gehele land doen weten, dat de jongste herderlijke brief van de Aartsbisschop van Praag, Mgr. Josef Beran, in de kerken niet mag worden voorge lezen of rond'gegeven. Ondanks di'i verbod is de brief toch in sommige kerken te Praag voor gelezen. In Katholieke kringen beschouwt men het offensief van de vorige week tegen de Bisschoppen als een definitieve breuk van de re gering met de kerkelijke hiëra- chie. Het gröte puibliek heeft alleen van ooggetuigen en uit buiten landse radio-uitzendin|gen kunnen vernemen van het optreden der politie in het aartsbisschoppelijk paleis, van de veroordeling door de Aartsbisschop van de zoge naamde „Katholieke actief' en van het incident van' Zondag toen de Aartsbisschop in de kathedraal door tegenstanders werd uitge jouwd. De Praagse pers en radio hebben tot no°- toe niets over deze gebeurtenissen medegedeeld. De volkspartij en haar bladen hebben zich zonder reserve aan de zijde van de zogenaamde „Ka tholieke actie" geplaatst tegen over de Bisschoppen. voordat de dienst begon. Van de preek kon men nog juist het be gin verataan: „De kort geleden gepubliceerde bekendmaking van het „Katholieke actie-comité" kan niet als een werkelijk Rooms- Katholieke publicatie beschouwd worded". Toen de demonstranten rustiger geworden waren, werden gebeden gehouden en het volks lied en het St. Wenceslaslied ge zongen. Doch toen de Aartsbis schop wederom trachtte zijn stem te verheffen, werd hij weer door gejoel en geschreeuw overstemd. Hij beëindigde de dienst toen met gebeden. Toen hij kathedraal ver liet om per auto naar zijn paleis terug te keren, klonk onder de menigte zowel „lang leve Beran" als „lang leve Gottwald". De Aartsbisschop heeft thans een pastorale brief onder de Rooms-Katholieke priesters doen circuleren. Matthew Woll, een der vicc- voorzitters van de American Fe- daraltion of Labour (A.F.L.) en voorzitter van het bureau van de ze organisatie voor internationale betrekkingen, heeft de geallieerde cf m antelingspoütiek in Duitsland .economisch ongezond en politiek onverstandig" genoemd. Voortzet ting van de ontmanteling zou vol gens Woll een „geheel onnodig en zeer ongewenst en pijnlijk conflict veroorzaken tussen de 'Westelijke mogendheden en de democratische krachten in Duitsland in het bijzonder de vrije vakbeweging welke helt krachtigste en be trouwbaarste democratische ele ment in dat land is"\ Motieven voor de ontmanteling waren vol gens Woll een eng nationalisme er. zelfzuchtige groepsbelangen aldus Woll vertentieprijs: mm 10 ct.; minimum advertentie 1,50- ending advertenties den namiddags 3 uur oriek kl. advertenties egels 60 ct.; iedere el meer 12 ct. Ver- Iding: Brieven onder nmer Bureau van dit d 15 cent meer. per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Juni Opk. Ond. Opk. 0*cL 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.— 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.00 27 4.21 21.04 4.39 22.42 28 4.22 21.04 5.58 23.13 29 4.22 21.04 7.25 23.34 30 4.23 21.04 8.54 23.50 Juli. 1 4.24 21.03 10.21 Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. ert de poriën, doet ik bedaren, verfrist rkt de huidweefsels. VONDST IN EEN iCHELP. ig meisje uit Schie- .kele dagen geleden ■and van Hoek van elpen aan het zoe- ïd ook een gesloten :te die open en vond uden ringetje, 18 et brilliant. Het mee naar huis ge- het papa getoond e zich bij een des- rtuigd had van de het kleinood, heeft te Hoek van Hol- tigd. Deze is nu .tingen te verschaf - :en, die meent eige- mares van de ring l Themistocles Sophoelis, de Griekse Minister-President, is op 88-jarige leeftijd overleden, aldus meldt Radio Athene. Voor de Kinderrechter te Co ventry is gisteren verklaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry het gevaarlijke spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoor baan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Ver der schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijden de treinen met allerlei voorwer pen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbe zetting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belasten met het wegjagen van kinderen van de spoorbanen bij Coventry. De rechter legde 10 jeugdige zondaars een boete op van twèe pond sterling; een jongen, wiens moeder weduwe is, kreeg 1 pond boete. ïvang der vergade- weede Kamer heeft r, de heer Korten- ilgende gezegd: jletterend bericht, 1 de Indiëvaarder „Roermond" op de list met zijn kost- yan bemanning en ammerlijk is ver niet alleen de fa- slachtoffers, maar federlandse volk in Deld. Kamer der Staten- rervuld van deernis vielen en voor hen om het onherstel- van hun geliefden, laatste plaats zijn en bij de vader van ;n gezagvoerder, de leraal van de K. L. 'lesman, en bij zijn binnen een kort thans hun tweede ie nationale lucht- i moeten offeren, de vader de ver ons vertrouwen in ise luchtvaart door iet is geschokt. Hij ervan bewust zijn, hele volk in deze i naast en achter n dat wij hem en rerk zullen blijven goede en ook in derdelen de tot standkoming van deze wet een goede stap voorwaarts naar meer sociale zekerheid acht. Voorts bepleit de heer Van der Born de noodzakelijkheid, dat de overheidsbijdrage irf het algemeen werkloosheidsfonds minstens 50 zal bedragen. Ook moeten z.i. de D.U.W.- arbeiders onder de regeling ge bracht worden, en is geen reden om hen in een uitzonde ringspositie te plaatsen. De heer Andriessen (K.V.P.i zegt van oordeel te zijn, dat dit wetsontwerp, door Dr. Drees tij dens de regering van het kabi- net-Beel ingediend, zeker niet de onbelangrijkste is der rege lingen, welke op sociaal gebied sinds de bevrijding zijn ont worpen. Hij geeft te kennen, dat het ontwerp past in het program van zijn partij. Spr. vraagt of de regering bereid is vóór tot invoering van deze wet wordt overgegaan met de Kamer van gedachten te wisselen over het loon- en prijs beleid, dat zij denkt te voeren. Daarin zou dan aandacht kun nen worden gewijd aan de maatregelen, welke de regering denkt te nemen, als subsidie - vermindering, huurverhoging e.d. e nabestaanden de troost deze slag te r van Sociale Za- Joekes sloot zich regering bij deze Hij merkte o.m. Dngeluk als dit de stigt op de grote hen, die de diens- i. M. onderhouden, is sterk getroffen en deelt de gevoe- amer ten aanzien mten van hen die ïen. W erkloosheidswet. i een aanvang ge- e behandeling van erp tot verplichte van werknemers ijke gevolgen van werkloosheid. Als oe is gekozen een ;ekering en een verzekering. Het chtgeldverzekering ;en door de be rgen, die de daar- rachte gelden af- iheren en admini- ie vorm van een is. Het risico dei- verzekering wordt or het algemeen fonds. gen zijn gebonden mum-termijn van 48 dagen krach- m zaï wor- den voorgelegd. Hij voegde er aan toe, dat het werk tijdens het reces zou kunnen worden voort gezet in enkele technische sub commissies van de commissie zo als de subcommissie voor Jeruza lem. Het besluit werd genomen op een Donderdag gehouden, geheime vergadering. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, verklaarde, dalt een verda ging van de conferentie van Lau sanne nuttig zou kunnen zijn. Gedurende de a.s. vlootmanoeu vres der Westerse Unie, zal er slechts éénmaal gelegenheid be staan om post te zenden aan de leden der bemanningen van de deelnemende Ned. schepen. Deze moet uiterlijk 5 Juli worden ge staan om post te zenden aan de Hr. Ms. Tromp, marinepostkan- Tuux hrüüci V nu uwi ui nemers "«lij de internationale bond van ha- venarbeiders mag bij uitspraak van een federaal districtsge rechtshof de V. S. niet verlaten. Hij had verzocht 10 Juli het land te mogen verlaten, om, na bijwoning van een door het we reldvakverbond (W.F.T.U.) ge steunde conferentie van mari tieme vakverenigingen te Mar seille, 29 Juli weder terug te keren. Bridges is beschuldigd van meineed en samenzwering kering. ;eld- en werkloos- ng zal te zamen werkgevers, de werk en het rijk in totaal van het loon moeten De totale ruim 6 worden opgebracht. kosten zullen ongeveer 240 mil lioen gulden per jaar bedragen. Het aandeel van het rijk hierin zal omstreeks 60 millioen belo pen. Het wachtgeldreglement der bedrijfsverenigingen stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan: 80 van het dagloon voor gehuwde mannen, gehuwde vrouwelijke kostwin- teneinde zijn Amerikaanse I ners en ongehuwde manneiijke staatsburgerschap te verkrijgen. I of vrouwelijke kostwinners; 70 voor ongehuwden, niet kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders Hij staat op vrije voeten on der een borgsom van 5000 dol lar. Hij verklaarde voor de rechter niet te willen vluchten, daar hij op het komende proces „veel te zeggen" had. De rech ter zeide, dat meineed geen mis daad was waarvoor iemand kon worden uitgeleverd en refereer de naar de zaak Eisler. Van de zijde der procecutle werd ver hoging van de borgsom tot 100.000 dollar verzocht waar- nvpr niet beslist is. inwonen en 60 %"voor de ove- rige werknemers. Het regle ment voor de werkloosheidsver zekering van het algemeen werkloosheidsfonds bepaalt, dat de uitkering bedraagt resp. 80, Voorts vraagt hij o.m'. of de Minister mededelingen kan doen omtrent de stand van za ken ten aanzien van de unifi catie der sociale verzekeringen. Tenslotte kondigt hij enige amendementen aan. De heer Stapelkamp (A.R.) herinnert er aan. dat zijn par tij zich reeds vóór de oorlog heeft uitgesproken voor een wettelijke materie: in 1945 is dat herhaald. Het ontwerp heeft sprekers volle sympathie; op enkele onderdelen heeft hij critiek. Op enige onderdelen ingaande bepleit spr. o.a. overleg met de Stichting voor de Landbouw met het oog op toepassing in de agrarische sector. Voorts vraagt hij een uitspraak of zo genaamde deelvissas onder deze wet vallen of niet. Hij sluit zich aan bij de aandrang óm D.U.W - arbeiders ook onder de regeling te brengen. De heer Stapelkamp (A.-R.i verklaarde, dat het ontwerp zijn volle instemming heeft, al had hij critiek op onderdelen. Naar zijn oordeel moeten de vakver enigingen worden ingeschakeld. Ook hij gevoelde voor bespre king der loon- en prijspolitiek vóór invoering der wet. Nog pleitte hij voor overleg met de Stichting voor de Lajidrr- bouw. Hij wilde een uitspraak of de deelvissers ortöér de wet vallen en zeide oök de D.U.W.- arbeiders onder de regeling te willen brengen. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V. D.) uitte haar waardering over het overleg, dat nader met dé Minister kan worden gepleegd en waarbij de Regering voor de Werkloosheids-verzekering de helft der premies voor haar re kening heeft genomen. De wachtgeld-regeling vond zij niet ideaal, daar deze slechts 2 maanden zal gelden. Met de Regering bleek zij het eens te zijn, dat de kleine zelf standigen niet onder de werking van deze wet kunnen worden gebracht. Te hunnen aanzien zal men de weg van credietver- lening, herscholing en omscho ling op moeten. De heer Krol (C. H.), wijzend op de hoge lasten voor het be drijfsleven, vroeg zich af, of de ze nog verhoogd kunnen worden. Het ware z.i. juister geweest, als de werknemers niet mee zouden ïnoeten betalen in de premie voor de wachtgeldverzekering, doch daaraan zou hu niet vast- BHH HHt houden. HIJ kondigde tenslotte 70 en 60 voor de hiervoor be- een motie aan om het mogelijk doelde categorieën. te maken kleine zelfstandigen De heer Van deft Born (Arb.) (onder de wet te brengen verklaart, dat zijn fractie on- De beraadslagingen zullen vol danks wezenlijke critiek op on- 1 gende week worden voortgezet

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1