Officieel weekoverzicht 'over DE TOESTAND IN INDONESIË SCHUDT UW LÉVER WAKKER Verdiende 4-1 overwining van Ned. elltal op Finland Belangen van Terneuzen en Gent £lopen parallel De Europese kolenvoorziening Hoffman bestrijdt voorstel Marshall-hulp te verlagen CARTER'S leverpilletjes EE\ MACHTIG Gaschenkzendlngen naar Amerika De olievondst in Italië Joego Slavie en het Westen Frans stoomgchip aan de grond Het goud en de juwelen van Mussolini Veeteelt in Poolstreken Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Vrqdagavond. Koud. Over het algemeen veel bewolking, maar droog weer. Meest matige Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 17 JUNI 1949. 5e Jaargang No. 1141. Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Fir,..a P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oné. 18 4.19 21.03 1.— 12.27 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.32 24 4.20 21.04 2.18 19.50 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.— In het officieel weekoverzicht betreffende de toestand in In donesië wordt gezegd, dat, hoe wel de toestand over het alge meen ongewijzigd is, de onvei ligheid op Java in verschillende gebieden in bedenkelijke mate is toegenomen. In sommige ge vallen wordt de indruk gewekt, dat de terreur en de intimida tie, waaraan de bevolking en met name het Indonesische be stuur blootstaan, een georgani seerd karakter dragen. Elders is toenemende druk van com munistische zijde op de bevol king duidelijk merkbaar. De ont wikkeling van zaken in vele ge bieden op Sumatra is niet on bevredigend. Het stadsbeeld van Djogja is door het verlaten van enige tienduizenden inwoners niet ingrijpend gewijzigd. De Chinese gemeenschap is belang rijk uitgedund, maar vele Chi nese winkeliers hebben gezorgd voor plaatsvervangers, die de zaken gaande houden. In Djog ja valt een zekere mate van spanning te merken als gevolg van schietpartijen, die meest 's nachts, doch soms ook overdag plaatsvinden. De activiteit van sluipschutters langs de weg van Djogja naar Magelang is toege nomen. Intussen is het nodige gedaan ter voorbereiding van de overdracht van de civiele dien sten aan de republikeinse auto riteiten. In het Solose is 't aan tal gevechtsaanrakingen met benden verminderd, maar de druk op de bevolking en de aan vallen op niet-militaire objecten zijn toegenomen. In Solo gaan subversieve elementen, die vaak communistisch georiënteerd zijn, voort met hun pogingen brand te stichten en gebouwen en instellingen te vernietigen. Het is opvallend, dat het optre den van deze misdadigers de laatste tijd vaak gericht is tegen Arabieren. In het Semarangse nam het aantal gevallen van rampok en terreur toe; hierbij werden tweemaai Japannezen gesigna leerd, van wie een gedood werd. Te Banjumas is de toestand ver re van bevredigend. Na de overval op de onderne ming Koebang Kangkoeng werd een zuiveringsactie ingezet, waarbij 35 leden van een in de omgeving aangetroffen bende werden gedood. Andere plaatsen waar activiteit van benden ge meld werd, zijn Purwokerto, Purbalingga, Kebumen en Pur- wodadi, allen in Midden-Java. In Oost-Java namen intimi datie en terreur toe; zij waren voornamelijk gericht op het be stuur en op met de overheid sa menwerkende Indonesiërs. Nochtans is de toestand in 't algemeen niet ongunstiger ge worden, mede dank zij de me dewerking van het overgrote deel der bevolking in de strijd tegen destructieve elementen, die vaak onder duidelijk merk- staan. Door intensieve patrouillering is in geheel Oost-Java 'n groot aantal bendeleden onschadelijk gemaakt. In West-Java werd de gunsti ge ontwikkeling enigszins ge remd door subversieve acties. In het Garutse, het Tasikmalajase en Sukabumische werd een op leving van de guerillaactiviteit Paul Hoffman, de leider van de Economie Cooperation Admini stration, verklaarde gisteren voor de Senaatscommissie voor de toe wijzingen, dat een vermindering yan de aankopen van kapitaal goederen voor Europa met een bedrag van 423 millioen dollar, zoals door Senator McCarring, de voorzitter dezer commissie is voorgesteld, noodlottige gevolgen zou hebben voor het gehele Euro pese herstelprogramma. Een ver laging met zelfs maar 10 millioen dollar zou het uiteindelijke effect van het programma volgens Hoff man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1940/50, die reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvczels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd, in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. waargenomen en een toeneming van het aantal aanslagen op on dernemingen. De Darul Islam oefent zware druk uit in het Oosten van Pasundan, in het bijzonder in het Garutse, waar kampongs werden leeggeroofd en platgebrand. De Nederlandse troepen brachten aan deze groe pen aanzienlijke verliezen toe. Te Serang hebben zich een bendehoofd en 22 volgelingen met wapens gemeld. De ontwik keling van de militaire situatie op Sumatra blijft in algemene zin gunstig. In Noord-Sumatra werden wapens, munitie en ra dio-onderdelen, afkomstig uit Atjeh en bestemd voor in Tapa- nuli opererende strijdgroepen, in beslag genomen. In Tapanuli nam de politieke activiteit toe; alom werden bij eenkomsten belegd met het doel het streven naar 'n eigen volks bestaan te verwezenlijken. In Djambi werd een ondergrondse groep onschadelijk gemaakt. In een groot deel van het kolonisa tiegebied Metro in de Lampongs en een groot deel van 't district Sukadana hebben zich vrijwel alle dessa- en kamponghoofden gemeld, terwijl de bevolking me dewerkt aan-de bestrijding van ongeregelde elementen, die de openbare veiligheid bedreigen. ZATERDAGMORGEN VERGADERT DE B- F. O- De vergadering van de B. F. O. is vastgesteld op Zaterdagmor gen te 10 uur; dan zal de deel neming van de B.F.O. aan de be sprekingen te Batavia en de re solutie van de Sumatra-confe- rentie besproken worden. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S •LEVERPILLETJES om die liter ga! op re wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Ingez. Med. VOOR DE WEDSTRIJD. De gehele nacht en dag heeft het in Helsinki gestortregend. In de nacht van Woensdag op Don derdag was het begonnen en Donderdagmorgen volgde de ene bui op de andere en het water kwam met zulke stortvloeden naar beneden, dat men zich in de tropen zou kunnen wanen. Een uur voor de wedstrijd gingen de stortbuien over in een dru'.lregen, met andere woorden het was de laatste 24 uur geen moment droog geweest. Het gevolg was. dat het veld in het Olympisch stadion doorweekt werd. Men dient voorts te bedenken, dat de bovenlaag van het terrein los is, maar een decimeter diep. Daar onder is de grond keihard en van rotsachtige gesteldheid. iDe regen had heel wat toe schouwers schuw gemaakt. Geen wonder, dat vlak voor de wed strijd, misschien slechts 5000 toe schouwers in liet reusachtige stadion aanwezig waren, hetgeen een povere indruk maakte. DE WEDSTRIJD. De eerste goede aanval van de Nederlandse voorhoede kwam pas na twaalf minuten toen door fraai spel langs de grond de bal ten slotte bij Van der Tuyn be landde, die hoog voorzette. Van Roessel stond in vrije positie, maar deze eerste kans van de debuterende midvoor werd hoog over doel geschoten. Er volgde een kleine veldmeer- derheid van Oranje, maar het schieten op dit zware veld leverde zulke grote problemen op, dat de meeste schoten van onze aanval naaslt of over doel gingen Een derde hoekschop van Nederland, na ruim 20 minuten spelen, en een vierde, onmiddellijk daarop volgend, oogstte ook geen succes. Nu zaten de Pinnen niet bepaald stil en de bluehemden wisten zich enige kansen te scheppen, met het resultaat, dat Saris nog al wat schoten te verwerken kreeg, geen harde schoten misschien, maar toch niet gemakkelijk te stoppen en weg te werken wegens de glibberigheid van de bal en de modder in het doeL Geen wonder dat het peii niet tot grote hoogte steeg en zo ver liep het eerste half uur. Wel wist Finland een doelpunt te fabri ceren, maar terecht werd dit door scheidsrechter Nordbos afge keurd en aan de andere kant moest ook een goal van Van Roessel wegens een ongeoorloofde duw by het inkoppen, worden ge annuleerd. Na 34 minuten wist Wilkes na een soloren door de Finse verde diging te komen, maar zijn schot werd op liet laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tyd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. 'Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig voor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie metier van de doellijn, staande, maar voor het intrappen had. Hij was zo ver rast door deze kans, dat hij de bal half raakte en het schot ging naast. Tenslotte wist Van Roessel zich vrij te spelen. Zójn schol vlak onder de kit, werd door de doelverdediger prachtig tot cor ner verwefrkt. Deze hoekschop de eenste na de ruist en de ze vende in totaal, werd door Van der Tuyn uitstekend voorgezet. Een van de achterspelers van Fin land kopte het leder het veld in, Schaap kreeg de bal precies voor de voeten en zijn schot ging langs vele benen heen onhoudbaar in het Finse doel (02). Het Nederlandse overwicht bleef ook na dit tweede doelpunt. De schoten van Wilkes, Schaap en ook van Vaii Schijn del vlogen over de lat en de meerderheid van het Oranje-elft'al, dat kennelijk het veld was ingekomen met de bedoeling de doelcjfers zo hoog mogelijk op te voeren, werd zo groot, dat Schijvenaar, Terlouw ën Bverse tot op de middellijn kwamen. Toch bracht dit gevaren voor onze achterhoede mee, want by een uitval van de Finse voor hoede kon Saris slechts /redden cocr ver uit zyn, heiligdom te iepen. Voor de tweede maal werd het verre opdringen van onze achter hoede de ploeg bijna noodlottig er. de handige linksbuiten Leh- tovirta was er onmiddellijk by om van de gelegenheid te profi teren, maar zijn schot, keurig in de rechterhoek, werd door Saris klemvast gestopt. Na 25 minuten viel er van een prachtig spelmoment te genieten. Van der Tuyn zette de bal schuin voor doel, juist op het hoofd van Van Roessel, die in volle vaart en vallend langs de uitgelopen Finse doelwachter kopte, helaas, enkele centimeters naast. Deze kans werd direct gevolgd door een tweede, maar het schot van Van der Tuyn belandde juist in dc handen van Sarnola, die won deren in zyn doel verrichtte. Faas Wilkes kreeg ook zijn kansen, een keer faalde zyn schot, voor open doel, en vlak daarna kopte hy in dezelfde positie pre cies naast. Toch hing er een doel punt in de lucht. Toen Van Roes sel, na ruim een half uur spelen, het leder kreeg toegespeeld, was hij met een handige beweging de back Martin snel voorbij en van zeker 30 meter afstand loste hij een scherp schot, dat via de bin nenkant van de paal doel trof (03). Zo ging men het laatste kwar tier in, met een veilige voor sprong van de oranjeploeg en met nog steeds de onzen in de meer derheid. Een vierde doelpunt liet niet lang op zich wachten. Nadat keeper Sarnola enkele prachtige schoten van het binnentrio keu rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (04). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteUng een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (14). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huis! (Ingez. Med.) De Centrale Dienst voor in- en uitvoer "estigt de aandacht op de in öt Verenigde Staten van Amerika geldende beper kende bepalingen voor invoer van geschenkzendingen, welke voedings- en/of genotmiddelen bevatten. Producten, die ingevolge deze bepalingen niet mogen worden ingevoerd, zoals vleeswaren en alcoholhoudende dranken, wor den bij ontvangst aldaar als re gel door de douane opgehouden en in sommige gevallen vernie tigd. Ter voorkoming van teleur stellingen wordt belanghebben den aangeraden zich, alvorens geschenken haar Amerika te verzenden (e.v.t. als postpakket) of mede te nemen, ervan te ver gewissen, dat de producten in Amerika worden toegelaten. Het feit, dat voor een zending een uitvoerdeviezenvergunning van of vanwege de Centrale Dienst voor fn- en uitvoer is verkregen, biedt daarvoor geen enkele zekerheid. Volgens berichten in de bla den, zou het olieveld dat in de omgeving van Cortemaggoire is •ontdekt, een oppervlakte van 90 vierkante meter beslaan. De put van Cortemaggoire zou per dag 30 a 40.000 liter voortbren gen. Tijdens een persconferentie heeft Vanoni. Minister van Fi nanciën, er op gewezen, dat de Italiaanse olie benzine kan le veren in een verhouding van 37 k 40 pet. „Het spreekt vanzelf", zo voegde hij er aan toe, „dat slechts latere onderzoekingen 't mogelijk zullen maken de om vang van de aanwezige voorraad de oppervlakte van het olieveld, evenals de hoeveelheid bruikba re petroleum nauwkeurig te be palen. Maar dit staat reeds vast: de Italiaanse volkshuishouding bezit een nieuwe bron van wel vaart". Ambtenaren te Parijs van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken hebben Woensdagavond de berichten tegengesproken, als zou reeds dollarhulp naar Joego-Slavië on derweg zijn. Zij verklaarden te hebben vernomen, dat Joego slavië Leningen heeft verzocht van internationale banken zoals de wereldbank en van particuliere bronnen in de Ver. Staten. Naar te Parijs vernomen wordt, zyn deze aanvragen te Washing ton al verscheidene weken in overweging en da nog geen be slissing genomen. Vele Joegoslaven vrezen nieu we maatregelen tegen Tito door de landen van de Cominform in verband met de berichten, dat zo juist in Polen een bijeenkomst van de Cominform is geëindigd. Een officiële reactie was niet be schikbaar. De rechts geöriënteerden in Joego-Slavië zouden een intensi vering van de campagne van de Cominform toejuichen, omdat zij geloven dat zulks maarschalk Tito zou noodzaken zyn betrek kingen met het Westen te ver sterken. Vele communisten vrezen echter, dat de breuk met de co- minformlanden definitief wordt en dat Joego-Slavië afhankelijk zal worden van economische hulp van het Westen. .„Volgens te Londen ingekomen berichten verwacht men, dat Rus land alïe diptómkieke en han delsbetrekkingen met Joego- Slavië zal verbreken", aldus de „Daily Telegraph", die er aan toevoegt: „de Westelijke Mo gendheden maken zich reeds klaar om Maarschalk Tito hulp te bieden." Men verwacht^; dat die thansl aan de gang zijnde besprekingen tussen Joego-Slavië en het Westen teeimdigd zullen zijn, voordat de USSR de breuk met Tito rucht baar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego- Slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijsze kunnen hel pen. Sir Charles Peake, dc Britse ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde bij zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Erits-Joego-SLavische economische en handelsovereenkomst. Peake beeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hij „optimis tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zyn." Dat de Beneluxgedachte meer en meer veld wint, door het feit, dat kleine landen als België en Nederland, economisch op elkander zijn aangewezen, kwam gisteren op de bijeenkomst te Terneuzen, belegd door het Beneluxcomité Oost Zeeuws Vlaan deren en waarbij de leden van de afd. Oost- en West Vlaande ren van de Belgische vereniging van gewezen officieren „Mars et Mercure" de gasten waren, eens te meer tot uiting. En dat er zowel voor Belgisch als voor Zeeuws Vlaanderen grote per spectieven zullen worden geopend bij de doorvoering van de Be- neluxidee, dit werd èn door de Burgemeester van Terneuzen, Mr. P. Teilegen, èn door de voorzitter van „Mars et Mercure", de heer E. Dutry met nadruk onderstreept tijdens de tafel- speeches welke zij hielden tijdens de lunch in Hotel „Rotter dam". De gehele bijeenkomst stond in het teken der verbroedering, een verbroedering welke het beste mag doen hopen voor de toe komstige samenwerking tussen beide landen en tussen de beide Vlaanderen in het bijzonder. De aankomst i meentebestuur, de Kamer van Teffpn 12 uur sisterenmorsen Koophandel, de Maritieme Ver meerde het stedfliik lacht fan eniging, de Middenstandsvereni- meerde het stedelijk jaent van ging en de Vereniging Havenbe- langen deze dag als gastheren fungeerden. Spr. betreurde het, dat zowel de Gouverneur des Konings voor Oost Vlaanderen als de Commis saris der Koningin in de Provin cie Zeeland wegens drukke ambtbezigheden verhinderd wa ren aanwezig te zijn. De heer Teilegen wees op het grote be lang voor beide landen door het naar hier trekken van industrie ën, roemde voorts het vrucht bare brein van de Belgische Eer ste Minister, waaraan de Bene luxgedachte is ontsproten, een gedachte overigens, welke de in woners van Gent en Zeeuws Vlaanderen in de praktijk reeds lang kenden. Spr. hoopte op een voortdu rend uitbreiden dezer gedachte, waarvan niet alleen voor België en Nederland, doch ook voor an deren slechts welvaart het ge volg zal kunnen zijn. Gent, de „Artévelde", waarmede het gezelschap de reis maakte, nabij de Westsluis. Aan boord bevonden zich o.m. de voorzitter van „Mars et Mer- curi", de heren Edm. Dutry, schepen Verhaert van Gent, An- dré Claeys Pouüaerd, voorzitter van het Gentse Benelux comi té, Vink oud voorzitter van de Ned. Belg. Handelskamer te Brussel, F. P. O. M. Koch, voor zitter van de Zeeuwse Kamer van Koophandel, Ir. Verkerk, hoofdingenieur R. W. S. en H. Lambrechtsen van Ritthem, Rij kshavenmeester Ter begroeting waren o.m. aan wezig Burgemeester Teilegen, de Belgische Consul, Ir. Watz, de secretaris van het Beneluxco mité voor O. Zeeuws Vlaanderen, de heer A. L. L. Weynen en de rentmeester der Kroondomei nen, Baron Collot d'Escury. Na de begroeting begaf het gezelschap zich naar het ge denkteken aan de Westsluis, waar door de heer Dutry een bloemstuk, voorzien van een lint in de Belgische kleuren, werd neergelegd. Een kort bezoek aan de sluiswerken volgde, waarna het gezelschap zich naar Hotel „Rotterdam" begaf, waar lunch zou worden gebruikt. Toespraak Mr. Teilegen Alvorens hiertoe over te gaan, nam Burgemeester Teilegen het woord, waarbij hij de gasten hartelijk verwelkomde en er op wees, dat niet alleen het Comi té Benelux, doch ook het Ge- „Wapenbroeders" De voorzitter van „Mars et Mercure", de heer Dutry, die de ze toespraak beantwoordde, be tuigde zijn dank voor het gulle onthaal, dat hem en zijn vrien- de den te beurt viel en wees ver volgens op de gemeenschappe lijke betrachtingen, welke Bel gen en Nederlanders verenigden in de strijd tegen eenzelfde vij and. Wanneer men in tijd van oorlog alles veil heeft voor een hopeloze zaak, kan men toch in tijd van vrede in zich zelf de kracht vinden om het tot stand De economische commissie der Ver. Staten vragen, terwijl zich op het Europese continent nog een onverkochte ikolenvoorraad bevindt van meer dan 1 millioen ton, welke grotendeels uit Bel gische kolen bestaat. De monetaire muren tussen de Europese landen vormen volgens de commissie de voornaamste oorzaak van het mislukken van de pogingen om Europa onafhan kelijk te maken van Amerikaan se kolen. Naar de commissie mededeelt heeft zij Amerika medegedeeld, dat er naar alle waarschijnlijk heid 'in het derde kwartaal van dit jaar een kolentekort in Euro pa zal zijn van 4.300.000 ton. Uit de gegevens, die de commissie ontvangen heeft, blijkt echter, dat er nog 1.500.000 ton kolen in Europa beschikbaar zijn, waar voor geen kopers zijn gevonden. De importerende landen hebben de commissie uiteengezet, dat zij deze kolen niet kunnen afnemen wegens de moeilijkheid om in Belgische francs te betalen Indien de Europese kolenin- voer uit de Ver. Staten het ge- hele jaar door geschiedt in de a erl° omvang, die voor het eerst, twee de en derde kwartaal is vastge steld, zal hij in totaal 19.900.000 ton belopen, tegen 17.000.000 ton in 1948, niettegenstaande de Europese ikolenproductie gestadig toeneemt. In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dan in het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Dc vraag zal het aanbod in het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede kwartaal als gevolg van de voor genomen voorraadvorming met het oog op het te verwachten productieverlies in de vacantie- periode. De Brits-Amerikaanse zone van Duitsland zal in het derde 'kwartaal 4.654.000 ton kolen voor export naar andere Europe se landen beschikbaar hebben, Polen 4.320.000 ton, Engeland 2.881.000 ton en België 1.044.000 ton. Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan do grond gelo pen, aldus meldt Lloyd's agent uit Cherbourg. De toegang tot Caen is echter rijgebleve 29 Italianen, merendeels oud- rechtsaan onder beschuldiging van rechstaan onder beschuldiging van medeplichtigheid ajan de ver dwijning van de fabelachtige schat aan goud en juwelen vah. Mus solini. Onder de beklaagden, be vindt zich de voor mali,ge afge vaardigde Dante Goreri. De auto- rititeiten van Milaan wachten op toestemming van Rome om een vervolging in te stellen tegen de communistische afgevaardigde Walter Audisio, die als „kolonel verantwoordelijk was voor de terechtstelling van Mus solini en zijn. maitresse Clara Petaoc, alsmede van andere hoog geplaatste fascisten, te Deugo, aan de oever van het Como-meer in April 1945. Sedert de dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse negerinigsinstanties uitgebreide nasporingen gedaan, naar de ver miste schat, echter zonder resul taat Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hy een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen lire ibaj zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanens in beslag genomen zijn. De rest van de kostbaarhedn, die bekend is ge worden als „de schat van Dorigo" werd onder escorte van een tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. De brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er aller, van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten wig de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent tm dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde hei vervolgens voor kleine landen de aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. ..Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur van Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet* aT- leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der -meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, ais voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercure", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Teilegen met een kort woord be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den; „Het Bestuur van de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat „uitstekend geschikt is voor het schat is echter nooit in Milaan j klimaat in het Hoge Noorden en terectgekomenMinstens 5 per- grote mogelijkheden opent voor sonen, die betrokken wanen bijl de veeteelt binnen de Poolcirkel de opsporiing van vt miste docu-1 .Naar hierna n wordt toege- menten, die Mussolini by zich ge- voogd Is het nieuwe ras verkre- iad zoo hebben, zijn naar ver- gen door toepassing van de MitS- luidt vermoord. I joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1