OPHEFFING TABAKSDISTRIBUTIE erneuzert en Gent ziening DE INDONESISCHE KWESTIE DE PARIJSE CONFERENTIE DONDERDAG 16 JUNI 1949. Verklaring van Minister Stikker tegenover Amerikaanse journalisten" Min. Van Maarseveen vertrekt Vrijdag Aanval op onderneming afgeslagen Last van zenuwen? Ontmanteling] gaat ongestoord voort Overeenkomst inzake Oostenrijkse vredesverdrag "Staking in Frankrijk De toestand in China EEN MACHTIG Kieswet voor West Duitsiand afgekondigd MacArthurs beschuldiging van de Sowjet-Unie De staking ih Italië Versterkingen aan Iraak-Syrische grens? W I Frans stoomgchip aan de grond en de juwelen Mussolini Veeteelt in Poolstreken Frankering bij Abonnement: Terncuzen YVEERSVEIRW AGHT1N G medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Vrij koel. Bijna overal droog en koel weer. Wisselende bewolking. Meest matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1140- Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P. .1. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending adverten.es tot des namiddag» 3 uur Rubriek kl advertenties 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. De vijftien Amerikaanse jour nalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse Regering een reis zullen maken naar Indone sië, waren Dinsdagavond, na een receptie in het Palace-hotel in Scheveningen, de gasten van de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker, die hen een diner aan bood in kasteel „Oud Wasse naar". Tijdens het diner heeft Minister Stikker, na het uit spreken van een welkomstwoord een verklaring afgelegd over het Indonesische vraagstuk, waar aan wij het volgende ontlenen: Wij, die gedurende driehon derd jaar geleefd en gewerkt hebben met de Indonesiërs, zijn niet zo blind geweest, dat wij niet zouden kunnen begrijpen, hoe sterk en wettig de krach ten van het nationalisme in Zuid-Oost-Azië en hoe sterk en wettig de aspiraties van het volk aldaar ten aanzien van hun on afhankelijkheid zijn. Daarom betrof het geschilpunt nooit de onafhankelijkheid, doch de kwestie van de te volgen metho de, de vraag, hoe in Indonesië het best de overgang naar een souverein land met een stabiele regering, werkend volgens de mocratische beginselen, kon worden bewerkstelligd. Dit was en is helaas niet een voudig. Toen wij na de Japanse bezetting in Indië terugkwamen bleek, dat een minderheidsgroep de republiek Indonesia had uit geroepen en dat deze verzekerde alle 70 miUioen inwoners te ver tegenwoordigen. Deze minder heidsgroep, de republikeinen, ontvingen hun wapens van de Japannezen. De geschiedenis van onze na oorlogse verhouding met Indië is een tijd geweest van pogingen rot onderhandelen met de lei ders van deze bewapende minderheid pogingen tot het bereiken van een oplossing, die niet slechts de belangen van de bewapende minderheid zou be schermen, doch ook die van de grote onbewapende meerder heid, de federalisten, die twee derden van de gehele bevolking uitmaken. Bij dit punt wil ik er de na druk op leggen, dat de federa listen evenzeer onafhankelijk heid wensen als de republikei nen. Wanneer u in Indonesië zult zijn, zult u bemerken, dat de federalistische leiders van de verscheidene reeds gevestigde zelfbesturende staten allesbe halve marionetten zijn, zoals zij door hun opponisten genoemd werden. U zult bemerken, dat zij er van overtuigd zijn, dat welke regering ook voor Indone sië ingesteld zal worden, deze regering een werkelijk represen tatieve mott zijn. Behalve onze pogingen tot on derhandelen met de republikei nen en het tegelijkertijd be schermen van de belangen der federalisten, waren er de twee Nederlandse politionele acties en onze meningsverschillen met de Verenigde Naties, die, zoals ik u reeds zeide. de methode en niet de doelstellingen betroffen. Voorts waren er nog de over eenkomsten van Linggadjati en de Renville en tenslotte de ver klaringen van Dr. Van Royen en Moh. Roem van 7 Mei 1949. Ik ben echter van mening, dat, ofschoon het belangrijk is de geschiedenis van de afgelopen jaren te kennen om de huidige toestand te begrijpen het nutti ger en practischer is, het ver leden opzij te zetten. Beide par tijen hebben fouten gemaakt. Geen nuttig doel is ermede ge diend, wanneer ik poog de acties waardoor op de Nederlanders critiek is geleverd, te rechtvaar digen, ofschoon wij van mening zijn, dat die acties rechtvaardig waren. Het heeft meer nut te zeggen, dat wij de huidige over eenstemming zijn ingegaan met alle hoop, dat zij zal leiden tot de uiteindelijke oplossing. Wij geloven, dat de republikeinse leiders hun best zullen doen hun deel van de overeenkomst uit te voeren en wij hopen, dat zii in staat zullen zijn de machtige extremistische en communisti sche elementen, die geen oplos sing behalve die van henzelf wensen, te beheersen. Ik zou u thans gaarne in een verklaring een overzicht geven van de huidige positie van onze regering ten opzichte van Indo nesië. Er zijn negen punten, waar van de meesten in een of ander verband reeds tot uitdrukking zijn gekomen, doch waarvoor zich niet de gelegenheid voor deed ze in deze vorm uiteen te zetten. 1. De Indonesiërs wensen onaf hankelij kheid. 2. De Nederlanders wensen de vestiging van de souvereine en onafhankelijke verenigde staten van Indonesië, indien mogelijk voor het einde van dit jaar. 3. De Nederlanders wensen, dat de nieuwe regering gevormd wordt volgens de voorwaarden, die het mogelijk maken alle ele menten in de bevolking recht vaardig te vertegenwoordigen zonder dwang of overheersing door bewapende minderheden. 4. De Nederlanders geloven, dat de meerderheid van de lei ders in Indonesië een democra tische regering wensen te vesti gen, die in staat is recht en orde te handhaven, eerlijk onderhan delt met buitenlandse investeer ders en de politieke en economi sche ontwikkeling van Indonesië bevordert. Het alternatief hiervoor is chaos en eventuele machtsover neming door de communisten. 5. De Nederlanders geloven, dat de meerderheid van de In donesiërs de steun van Westerse democratieën wensen en nodig hebben, totdat een dergelijke re gering de kans gehad heeft zich definitief te vestigen en totdat aan de zeer dringende economi sche problemen tegemoetgetre- den is. 6. Wegens de historische ban den tussen Nederland en Indo nesië zijn de Nederlanders be reid de grootste samenwerking aan de verenigde staten van In donesië te bieden en hebben zij als middel tot een dergelijke samenwerking voorgesteld een Nederlands-Indonesische Unie, waarbij de verhouding van beide landen zou worden omschreven door een geheel vrijwillige over eenkomst en welke een verhou ding zou zijn van gelijkwaardige souvereine mogendheden. De federalistische en republikeinse leiders in Indonesië hebben in beginsel toegestemd in een der gelijke unie en tot het bijwonen van een rondetafel-conferentie te Den Haag, die deze zomer ge houden wordt tot het vestigen van de unie en het regelen van de bijzonderheden van de sou- vereiniteitsoverdracht. 7. De Nederlanders pogen geen bijzondere voorrechten te verkrijgen, die staan tegenover die van andere landen in de economische betrekkingen, die men misschien met de toekom stige verenigde staten van Indo nesië zal hebben. 8. De Nederlanders geloven, dat de Westerse democratieën alle beslissingen met betrekking tot de toekomst van Indonesië moeten bezien in het licht van het voortgaande communisme in Azië. 9. De Nederlanders geloven, dat de Westerse landen wegen moeten zoeken, waarlangs zij kunnen bijdragen de levens standaard van Indonesië te ver hogen, een democratische rege ringsvorm kunnen handhaven en ontwikkelen en Indonesië kunnen doen staan als een bol werk van vrijheid in Zuidoost- Azië. De Minister van economische zaken deelt mede, dat hij in ver. band met 'n ruimere aanvoer van grondstoffen en een daai- mede gepaard gaande uitbreiding van de productie-mogelijk heden besloten heeft niet ingang van l Juli a.s. de distributie van tabaksproducten op te heffen- Teneinde de opheffing van deze rantsoenering bevredigend te doen verlopen en een regelmatige voorziening na 1 Juli te ver zekeren, is het noodzakelijk dat een ieder zich tot 1 Juli a.s. stipt aan de bestaande distributie voorschriften houdt. Nu bekend is gemaakt, dat de tabaksdistributie per 1 Juli a. a zal worden opgeheven, wijst de vakgroep deailhandel in tabak en tabaksfabrikaten er met klem op. dat de distributie tot 1 Juli ge heel op normale wdjize zal verlo pen. Daar de winkeliers alleen bevoorraad aullen worden op de toewijzingen, welke zij bij de in levering van tabaksbonnen, ont vangen, wordt er danook met na druk de aandacht op gevestigd,, dat het publiek tot genoemde da tum alleen tegen inlevering van geldige bonnen tabak en siga retten zal kunnen kopen. In Almelo was men gisteren al druk bezig met het zonder bon verkopen, maar dat is nog niet de bedoeling. ,/De cigaretten van de bon". Een illusie die eindelijk met in gang van 1 Juli a.s. werkelijk heid zal worden. Heel rokend Nederland heeft sedert de bevrij ding halsreikend naar dit ogen blik uitgekeken. Velen zullen zich nog de voor oorlogse jaren herinneren toen men, zonder de geringste omslag in iedere sigarenwinkel zijn eigen ..Special"' en ..Favorite Blend' kon krijgen, tegen een prijs waar over men nu alleen nog maar het hoofd kan schudden van veroa.- zing. Maar al was het tegen will >en dank ook aan de tabaksdistributie is men gewend geraakt. Op 17 Mei 1942 maaikten de rokers voor iiet eerst kennis met de tabaks bonnetjes waarop men toen' de steeds slechter wordende tabaks artikelen kon krijgen. De drie soorten Consi's in gele, groene en rode verpakking. Naast dit een- heidsmerk deden buiten de dis tributie om, de buk-shag, de bia zartjes de eigen teelt opgeld, om maar- niet te spreken van het toevallige pakje „goede"' eruzuur- fcetaalde cigaretten dat soms via een achterdeurtje nog wel te krij gen bleek. Tot in September '44 het Zuiden, van het land door de 'bevrijding verlost werd van aiie. soorten surrogaat en menigeen zich ietwat licht in 't hoofd voel de worden brj het roken van de eerste Swent Caporal, Chester field of Wild Woodbina. In de Noordelijke provincies' werd toen in November 1944 het laat ste tabaksrantsoen uitgereikt er. moest men de hongerwinter in met eigen teelt, 'gemalen cacao doppen, gedroogde kersenibladeren ..gezegend distelikruicf', gedroog de boerenkool, surrogaatthee, of een „„lege pijp" waarvan de ta bakslucht alleen nog zoete remi niscenties wist op te wekken aan beter rokerstijden. Tot de bevrijding ook voor liet Noorden kwam en men daar ook kennismaakte met de Engelse en Amerikaanse specimen van d-j toeback". Doch het distributiesysteem werd weer ter hand genomen. Rhode sia en andere Pax producten over stroomden de markt. Zij kor.den weliswaar een' vergelijking met de buitenlandse merken niet doorstaan, maar er viel een op gaande lijn te ibespeuren welke in November 1947 onderbraken werd door het vrijgeven van sigaren en op 1 Juli a.s. haar hoogtepunt zal bereiken wanneer de cigaret ten weer vrij in de wftikels te krijgen zullen zijn. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van minister Van Maarseveen om Vrijdag naar In- densië te vertrekken. Een 100 man sterke bende, be wapend met ongeveer 60 sten en Lewisgeweren en een Japan se granaatwerper heeft een aan val gedaan op de onderneming „Tjempaka" nabij Tjibeber in 't Tjiandjurse. Tweemaal liep de bende storm op het emplacement; zij werd beide keren afgeslagen door de ondernemingswacht, die de ben de na een gevecht, dat de gehele nacht duurde, terugdreef met achterlating van 4 doden en 16 gewonden. Er werd een onder nemingswachter gedood. In gezaghebbende kringen te Parijs is men optimistisch na de besloten vergadering van Dins dag van de raad der Ministers van Buitenlandse Zaken. De conferentie, die waarschijnlijk hedenavond zal afgelopen zijn, zal waarschijnlijk gesloten wor den met een overeenkomst, die, hoewel beperkt, toch een paar positieve zaken zal behelzen. Men meent, dat de mogelijk heid bestaat een Duitse organi satie tot stand te brengen waar- Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. (Ingez. Med.) Alles was Dinsdag rustig bij de vier Duitse fabrieken voor synthetische benzine, waar het ontmantelingswerk op bevel van de Britse militaire autoriteiten is begonnen. Het gedisciplineerde en cor recte gedrag van de Belgische bezetting der fabriek te Berg kanten, heeft een gunstige in druk op de Duitse bevolking ge maakt. De bezetting is van 300 tot 100 verminderd. Elke ochtend gaan de ont- mantelingsploegen onder ge leide van soldaten de fabriek binnen en doen zich geen onge regeldheden voor. Schuman, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de Franse Ministerraad mee gedeeld, dat een viermogend- hedenovereenkomst over het Oostenrijkse vredesverdrag vóór 1 September mogelijk is. Volgens een woordvoerder van het Franse kabinet, had Schu man verklaard, dat er goede reden was te hopen, dat de on derhandelingen en besprekingen over het Oostenrijkse vredes verdrag goede voortgang zouden maken. Meer dan duizend brj de ver schillende vakverenigingen aan gesloten spoorwegarbeiders heb ben het werk in de werkplaatsen van de Franse spoorwegen te Montigny-lez-Metz neergelegd uit protest tegen het ontslag van 40 losse arbeiders. Op de vergadering waarop het besluit tot staken werd genomen., hebben de spoor wegarbeiders eenparig een reso lutie goedgekeurd, waarbij ver zocht wordt om wijziging in het beheer van de Franse spoorwegen. Volgens onbevestigde berichten van het Centrale Chinese Nieuwsbureau zijn bij overstro mingen in de provincie Hoenan 20.000 mensen verdronken. Een woordvoerder van de Chi nese regering verklaarde, dat de overstroming zich uitbreidde en dat hierdoor de communistische opmars naar Kanton vermoede lijk vertraagd zou worden. Hij voegde er aan toe, dat, mocht zulks in het belang van China zijn, de regering in geval van nood Kanton zou verlaten en zich naar de hoofdstad geduren de de oorlog, Tsjoenking, zou begeven. In het Ministerie van Buiten landse Zaken te Kanton bevin den zich vele kisten met archie ven, mogelijk bestemd voor Tsjoengking. Duizenden dolende nationalis tische soldaten en officieren, die te Sjanghai en Nanking door de communistische autoriteiten in speciale centra zijn verzameld, zijn naar huis gestuurd, na reis geld te hebben ontvangen. De meesten hunner hadden hun eenheid verlaten, toen de communisten de Jangtse over trokken en hen in Zuidelijke richting dreven. Ook hebben de autoriteiten on geveer 20.000 boeren uit de Noordelijke provincies, die als hulpkrachten voor het dragen van voedsel voor het leger dienst deden, naar hun hoeven terug gezonden. dollar zou het uiteindelijke van 'het programma volgens Hoff man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1949/50, dle reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvczels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. een soloren door de Finse verde diging te 'komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tfld voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 1—0 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. [Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig •voor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie metier van de doelliin staande, maar voor het intnopen had. Hij was zo ver rast door deize kans, dat hg de bal half raakte en het schot ging naast. oarnora einteie schoten van het binnentrio keu rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (0—4). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (1,4). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van aile huideuvels is Purol. Hoort in huisl (Ingez. Med.) de brétfk füt/U'iltó ru<3W baar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijize kunnen hel pen. Sar Charles Peake, de Britse ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde bij zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake beeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hij „optimist tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." in vertegenwoordigers van de economische raden uit Oost en West zitting zullen hebben en die tot taak zal hebben het han delsverkeer tussen de Oostelijke en Westelijke zones te organise ren. De besluiten van dat lichaam zouden door de vier gecontroleerd worden, zonder dat daarbij het vetorecht zou worden gebruikt. De Sovjet- Russische Minister Wysjinksy zou, zo meent men, in het nauw keurig afgebakende terrein van de handelsbetrekkingen tussen het Oosten en het Westen de regel der eenparigheid hebben opgegeven. Uit gezaghebbende Franse bron wordt verklaard, dat het „zeker" is, dat de blokkade van Berlijn niet opnieuw zal worden ingesteld en dat het contact tus sen de vier Ministers een per manent karakter zal dragen 't Verdrag met Oostenrijk was zo ver gevorderd, dat het in de naaste toekomst zou kunnen worden getekend. Gistermorgen vroeg hebben de elf West-Duitse premiers de nieu we kieswet voor West-Duifsland definitief afgekondigd en 14 Augustus vastgesteld als datum voor de verkiezing van het eerste federale parlement. In een preambule bij de wet verklaren de Eerste Ministers, dat zij de wet afkondigen op grond van de instructies, welke zij van de militaire gouverneurs ontvin gen. Het doel van deze verkla ring is, duidelijk te doen uitko men, dat de ministers-presidenten, toen zij zekere wijzigingen aan brachten .in de door de consti tuerende vergadering aangenomen wet, niet op eigen verantwoording doch namens de geallieerden han delden. Het geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft het communistische blad „Akahata" (rode vlag) order gegeven, heden de volledige tekst te publiceren van generaal Mac- Arthur's verklaring, waarin de Sowjet-Unie beschuldigd wordt van aanstichting van sociale on rust in Japan. De „Akahata" pu bliceerde gisteren slechts een samenvatting van de verklaring. De anderhalf millioen stallende Italiaanse landarbeiders hebber gisteren een kleine overwinning gieboekt, doordat de regering er in heeft toegestemd hun bons' ter tegemoetkoming! Van de kosfsn van levensonderhoud te verhoeren. Voor de voornaamste réden van de stalling: de eis van het vakverbond voor een nationaal loonscontract, is echter geen re geling getroffen. Dinsdag zijn een dertigtal per sonen bij ongeregeldheden Ge wond. Gisteren zouden in geheel ita- lié extra-poli tietroepen worden gestationeerd in verband met n 24 uurstaking van naar schatting- 2.000.000 arbeiders op het platte land, die Woensdag zou beginnen, lie actie wordt gevoer.d uit solida riteit met de 1.500.000 reeds sta- kpnde landarbeiders. Het onder communistische leiding staan-le algemeen vakverbond verklaarde Dinsdagavond, dat indien de on derhandelingen over loonsverno- png voor industrie-arbeiders mis lukten het verbond een „gecoór- dineerde actie" van alle klassen van arbeiders zou moeten ovei- wegert. Volgens berichten in de Syri sche .pers heeft de Iraakse min- pres., generaal Noeri Es Said Pasja, order gegeven tot mobili satie van een vijfduizend man sterk contingent bij de grens met byrie. iDe Syrische bladen schrij ven, da de-ze „onvriendschappe lijke Iraakse maatregel" bedoe'd is ofwel om de Bedoeïnstamm-sn op te stoken ofwel o de positie van Syrië bij de wapenstilstands- oi.taerhndelingen met Israël te ver zwakken. tentieprijs: m 10 ct.; minimum dvertentie 1,50- ling advertenties n namiddags 3 uur ek kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ng: Brieven onder ïer Bureau van dit 15 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. Maan Opk. Oné. 1949 Zon Juni Opk. Ond. 18 4.19 21.03 19 4.19 21.03 20 4.19 21.03 21 4.19 21.04 22 4.20 21.04 23 4.20 21.04 24 4.20 21.04 25 4.20 21.04 26 4.21 21.04 1.— 1.09 1.18 1.29 1.41 1.56 2.18 2.49 3.36 12.2a 13.37 14.47 15.59 17.15 18.32 19.50 21.01 22 wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te ;t Zeeuws Vlaan- •n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- iering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de tafel- 1 Hotel „Rotter- er verbroedering, ipen voor de toe- n tussen de beide de Kamer van le Maritieme Ver- ddenstandsvereni- -eniging Havenbe- iag als gastheren ■de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- ngin in de Provin- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer i op het grote be- le landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een igens, welke de in- Gent en Zeeuws de praktijk reeds i op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. „Wapenbroeders" er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- Ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- t men in tijd van /eil heeft voor een kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- orraadvorming met het te verwachten ea in de vacantie- Amerikaanse zone ad zal in het derde 154.000 ton kolen laar andere Europa- beschikbaar hebben, 000 ton, Engeland en België 1.044.000 toeneemt. In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton ESuro- pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dian in het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Do vraag zal het aanbod in het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan do grond gelo pen, aldus meldt Lloyd's agent uit Cherbourg. De toegang tot Caen is echter .rijgebleve en, merendeels oud ier beschuldiging van Ier beschuldiging van leid aan de ver- de fabelachtige schat t juwelen vah Mus- r de beklaagden be de voormalige af ge uite Goreri. De auto- I Milaan wachten op van Rome om een - te stellen tegen de he afgevaardigde sio, die als „kolonel rantwoordelijlk was ;htstelling van Mus- sijm maitresse Clara ede van andere hoog te fascisten te Deujgo, de oever van het Como-meer in April 1945. Sedert de dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide r.asporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul taat, Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen lire ibdj zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanem, in beslag genomen zijn. IDe rest vanj de kostbaarhedn, die -bekend is ge worden als „de schat van Dorigo" werd onder escorte van een tien tal parüsanen uit Don-go vervoerd met bestemming Milaan. De schat is echter nooit in Milaan terectgekomen. Manstens 5 per sonen,, die betrokken wanen bij de opsporiing van ve miste docu menten, die Mussolini ,bdj zich ge had zou hebben, zijn naar ver- Juidt vermoord. brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen- lijken. Wij, aldus spr., zijn er allen van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten w* de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent e* dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij - vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. „Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur vam Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet al leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercure", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Teilegen met een kort woord be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: Het Bestuur van de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat „uitstekend geschikt is voor het 1 klimaat in het Hoge Noorden en grote mogelijkheden opent voor de veeteelt binnen de Poolcirkel .Naar hieraan wordt toege voegd is het nieuwe ras verkre- gen door toepassing van de Mits- joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1