erneuzen en Gent ziening Worden Sumatraanse resoluties niet aangenomen? De duur van eventuele Herhalingsoefeningen DE ONTMANTELING VAN DUITSLAND Sowjet-nota aan Amerika en Engeland >11 WOENSDAG 15 JUNI 1949. Persstemmen uit Indonesië Verklaring Republ. Noodregering Gratificatie voor Rijks personeel Tijdelijke invoer van rijwielen in Frankrijk Het verkeer in de haven van Antwerpen «Joods-Syrische bespre kingen afgebroken Uitslag verkiezingen in Triest Trygve Ly over Verenigde Naties De spoorwesgtaking in Berlijn Or. Hjalmar Schacht •f I EEN MACHTIG Frans stoomgchip aan de grond en de juwelen Mussolini Veeteelt in Poolstreken Fran kering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERW ACHT1N G medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagochtend tot -avond. Tamelijk koel. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Zwak ke tot matige, en in de mid dag nu en dan vrij krachtige Noordelijke wind. Aanhou- dénd tamelijk koel weer. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1139 Advertentieprijs per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. L.zending adverten es tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. VerechUnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. .1. van de Sande Xerneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. De „Nieuwsgier" van Maandag 13 Juni vernam uit B.F.O.-krin gen, dat de kans, dat de B.F.O. de Sumatraanse resoluties met de vereiste tweederde meerder heid zal aannemen, in federa tiekringen bijzonder laag wordt getaxeerd. Over de aan de B.F, O. aangeboden resoluties spra ken van de vijftien stemgerech tigde leden zich zeven positief vóór uit en vier tegen. Vier delegaties voerden nog niet het woord, n.l. Bangka, Bil- iiton, Z.-Oost-Borneo en Groot- Dajak. Bangka en Billiton ver werpen de resoluties niet, doch zullen er, volgens uit de kringen der beide delegaties verkregen inlichtingen, ook niet vóór stemmen. Zij stellen zich ach ter het communiqué van de B. F.O. van 8 Mei. Bangka was op de Sumatra- conferentie niet verteegenwoor- digd, Billiton zond slechts een waarnemer. Het standpunt van Kalimantan Barat is onbekend. Vóór stemmen zullen waar schijnlijk de Negera Sumatra Timur en Riouw. De overweging van de tegen standers is vooral, dat alles wat de oplossing van 't Nederlands- Republikeinse geschil in de weg zou kunnen staan rigoureus op zij moet worden gezet. Het verzoek van Sumatra in de vierde resolutie om de waar nemers van Djambi, Tapanuli en Padang als volwaardige stemgerechtigde B.F.O.-leden toe te laten, zou de stemming in het republikeinse kamp ongun stig beïnvloeden, aangezien de toelating, naar het oordeel van de meeste B.F.O.-delegaties te vens zou inhouden de erkenning van een zekere status voor die gebieden, hetgeen in strijd is met Dr. Van Royen's verklaring van 7 Mei, want de B.F.O.-dele- gatie stemde formeel in met zijn verklaring. Men zoekt echter naar een formule of werkwijze, waardoor het afwijzen van de Sumatraanse resoluties niet noodzakelijk tot een breuk in de B.F.O. zal behoeven te leiden, aldus de „Nieuwsgier". Uit een Antara-bericht in de „Keng Po" van 10 Juni blijkt, dat de republikeinse delegatie zich nog steeds niet kan vereni gen met de opneming van Mr. Abbas van Tapanuli in de B.F.O.-delegatie, aangezien zij o.a. bezwaar hebben tegen het feit, dat Mr. Abbas republikeins hoofdambtenaar op Sumatra geweest is. Om diezelfde reden maakt de republikeinse delega tie bezwaar tegen de vervanging van Mr. Abbas door Mr. Sori- pada. Een bepaalde groep uit de B.F.O. acht het thans ge wenst. dat Mr. Abbas zich uit eigener beweging zal terugtrek ken om zijn plaats af te staan aan een andere vertegenwoor diger van Sumatra, die een rui mere positie inneemt, aldus de „Keng Po". „Merdeka" vernam uit be trouwbare bron. dat de Sultan van Djokja candidaat zal wor den gesteld voor de portefeuille van wederopbouw en jeugdzaken in het kabinet Hatta, in welke functie de Sultan te aanvaarden is voor de linkse en rechtse groeperingen van de Pemuda- organisatie. Wederopbouw en jeugdzaken is onbeheerd na de dood van Supeno. Gehoopt wordt, dat de Sultan de porte feuille zal aanvaarden. Geheel in tegenstelling tot het Aneta-bericht, dat het gezel schap van Hatta te Atjeh geen contact gehad heeft met leden van de noodregering, vernam een speciale correspondent van „Sin Po" d.d. 11 Juni van Suki- man (die de reis meemaakte) „dat de reis naar Atjeh goede resultaten heeft opgeleverd; verscheidene keren -heeft men met de noodregering besprekin gen gehouden". Een reizende correspondent van „Sin Po" vernam uit repu blikeinse delegatiekringen, dat de in de afgelopen week gehou den besprekingen minder vlot waren verlopen, in het bijzonder met betrekking tot „Cease- Fire". Zij verklaarden, dat het republikeinse gebied het gehele Renville-areaal omvat, in de eerste plaats de residentie Djok ja. Voorts verklaarden zij, dat de republiek bereid is straks, wanneer de souvereine verenig de staten van Indonesië ge vormd zijn, een positie van deel staat te aanvaarden. Zolang echter de verenigde staten van Indonesië (VSI) nog niet be staan, zal de republiek er op staan de oude positie te behou den. Het is dus duidelijk dat de republiek niet gelijkgesteld kan worden met de huidige bestaan de deelstaten, aldus deze aan de republikeinse delegatie gelieerde kringen aan de „Sin Po". De republikeinse zender The Voice of Sumatra, heeft Maan dag in een uitzending melding gemaakt van een inmiddels uit gegeven verklaring van de repu blikeinse noodregering ten aan zien van de verklaringen van Dr. Van Royen en Moh. Roem. De noodregering zou op de volgende voorwaarden instem men met de gesloten overeen komst. Aan de strijdkrachten van de republiek moet worden toege staan de thans ingenomen posi ties te blijven bezetten. Het Nederlandse leger moet geleidelijk worden teruggetrok ken uit de huidige posities. De terugkeer van de republi keinse regering naar Djogja moet onvoorwaardelijk zijn. De souvereiniteit van dé repu bliek over Java, Sumatra, Madu ra, en de omliggende eilanden moet overeenkomstig het ver melde in de overeenkomst van Linggadjati door Nederland er kend worden. Naar het A.N.P. verneemt is te verwachten, dat met betrek king tot het geven van een gra tificatie aan rijkspersoneel de regering dezelfde gedragslijn zal volgen als verleden jaar, dat wil zeggen, dat aan hen, die een salaris hebben van minder dan f 4560 over 1949 een rectificatie zal worden toegekend van 2 pet. van het salaris, met een maxi mum van 50 gulden per per soon. De A.N.W.B. deelt mede, dat met ingang van 15 Juni bezoe kers van Frankrijk hun rijwiel dit land kunnen invoeren zonder dat daarvoor nog grensdocu- menten nodig zullen zijn. Deze tijdelijke invoer is dan dus vrij, zowel over de weg als over zee en per spoor. Zij, die in het bezit zijn van een grensdocument (z.g.' carte de passage) dat nog niet voor uitvoer is afgestempeld, moeten dit bij terugkeer uit Frankrijk alsnog laten doen, daar anders betaling der invoerrechten van hen zal worden geëist. Dr.ehonderd man Belgische troe pen. gewapend met machinege wei en en tanks, hebben Maandag op verzoek van de Britse auto ruiten de fabriek van syntheti sche benzine te Bergkammen in het Ruhrgebied bezet, nadat .ie Duitse arbeiders de ontmant 3- hn.gr,ploeg verhinderd hadden hun werk te doen. Intussen is inde „Gewerkscnaft Victor te Castrop Rauxel een ftaaidraadscherm om de te ont mantelen machines gepaatst, om tie mannen van de ontmantelims- ploegen te beschermen bii hun werk. In een derde fabriek, de para- fine fabrieken te Dortmund, toen- den de arbeiders zich zo vijandig dat I man van de ontmantelings- p't eg de fabriek verliet, en in ie synhetische-ibemzinefabrieken van Krimp te Wanne dreef de zwijgen- do blik van de arbeiders 20 onit- maritelaars terug. Generaal-majoor Bishop, de regionale commissaris van Noord- Rijn Westfalen, verklaarde, dat net militaire bestuur zijn steun zal verienen aan de plannen v<x>- alternatieve industrieën, die werk kunnen verschaffen aan de arbei ders, die door de ontmantelde- werkloos zijn geworden. Te Ronden legde men er de nu oruk op, dat het ontmaratelirigs- program voor verboden industrie- en in de Britse zone ondanks de Duitse proltest en ten uitvoer zal worden gelegd. Volgens gezaghebbende bron liggen de plannen gereed om in de komende 12 maanden 9 fa brieken van synthetische benzine te ontmantelen. In de oorlog produceerden de ze fabrieken ongeveer de helft vars de door Duitsland gebruikte benzine, foijm de gehele pro ductie van synthetische benzine :n Duitsland als oorlogsmaatregel begonnen en zij wordt door Brie fs-: deskundigen volslagen oneci- momisch geacht Van officiële zijde is gister-, morgen medegedeeld dat de negen uur in Castrop Rauxel 20 man met de bevolen ontmantelings- In Mei deden '827 zeeschapen di haven van Anwerpen- aan, me- Lcndë 1.849.019 netto register ton, hetgeen 25 schepen en 18.488 ton meer was dan in April. De En gelsen en de Nederlanders had den wederom 't voornaamste aan deel in 't havenverkeer resp. mei- 216 schepen 16.479 ten) en 150 schepen (326.215 ton). Hier- r.a volgden de Noren (94 schepen van 267.778 ton), de Zweden (ul schepen van 175.100 ton) dc Amerikanen (26 schepen vu 114 828 ton) en de Belgen (55 schepen van 115.230 ton). werkzaamheden bezig waren, te Wanne Eickel 12 man, in de pa- rafinefabrieken te Dortmuhd 13 man en in de „Chemische Werke" te Bergkammen, wtlke fabriek door Belgische militairen is bezet, 35 man. Er hebben zich geen in cidenten voorgedaan. De wapenstilstandsbesprekin gen tussen Syrië en Israël zijn afgebroken wegens de „gemelde Joodse schendingen" van de overeenkomst van Rhodes al dus is gisteren officieel te Da mascus bekend gemaakt. „Daar de Joden herhaaldelijk pvereenkomsten schenden is iedere Arabische regering ge rechtigd niet langer op hun woorden te vertrouwen. He.t. Syrische departement van Voorlichting verklaarde, dat de Joden twee brigades in het ge bied van Jeruzalem hadden ge concentreerd, terwijl de over eenkomst van Rhodes slechts van twee bataillons sprak. De zeven pro-Italiaanse partijen terugkeer van Triëst tot Italië voorstaan, hebben 63 pro cent van. de stemmen verkregen ue gemeenteraadsverkiez' ngen '!'e ziJh gehouden, aldus de officiële cijfers. k dr'e Partijen, die onafhan- Uriülii voor het SeMed willen, kregen 11 procent, de pro-comin- form communisten 21 procent en de pro-Tito communisten 2 cent. pro- Naar aanleiding van de be richten omtrent de duur van eventuele herhalingsoefeningen voor uit Indonesië gerepatrieer de dienstplichtigen, wordt van bevoegde zijde gewezen op de mededeling van Generaal Mr. H. J. Kruis aan een A.N.P.-re- dacteur, dat het weinig waar schijnlijk is, dat de duur der herhalingsoefeningen 6 weken zal worden. De legerleiding acht het hou den van herhalingsoefeningen noodzakelijk, omdat bij onver hoopte moeilijkheden in West- Europa zal moeten worden opge treden op een geheel andere .wij ze dan die, welke de uit Indone sië teruggekeerde militairen ge wend zijn. Er zal daarbij geoe fend moeten worden in het op treden in groter verband, op welk gebied de militairen in In donesië geen ervaring hebben opgedaan. Bovendien wordt het noodzakelijk geacht om voor alle onderdelen, die betrokken wor den in een eventuele mobilisatie opkomst een mobilisatieoefening te houden. Hoewel nog geen definitieve beslissing is genomen, wordt het onwaarschijnlijk geacht, dat de duur van herhalingsoefeningen De algemene secretaris van de V. N. Trygve Lie, heeft voor 20.000 leden van de Rotary-club die te New-York hun jaarcon gres hebben gehouden, de taak van de V. N. toegelicht. De leden van de Rotary-club, allen in dustriëlen en uitoefenaars van vrije beroepen, zijn uit vijftig verschillende landen naar New- York gekomen, doch de meesten zijn Amerikanen. Het congres zal tot Donderdag duren. Al is de organisatie der V. N. sterk genoeg om elk oorlogsge vaar dat de wereld bedreigt te weren, toch is zij, aldus Trygve Lie, in de loop van haar kort bestaan er in geslaagd de landen die dreigden de wapens op te nemen om de conferentietafel te verzamelen. In Palestina is dank zij de V. N. een nieuwe natie tot stand gekomen zonder algemene oorlog, in India is dank zij de V. N. een godsdienst oorlog voorkomen. In Indonesië werken de V. N. al twee jaar om tussen Indonesiërs en Nederlan ders een vredelievende regeling tot stand te brengen. Lie noemde tenslotte onder de successen die de wereld aan de V. N. te danken heeft, de pogin gen die eerst door de Veilig heidsraad en daarna in de wan delgangen van de internationale organisatie zijn gedaan, om een einde te maken aan de oorlogs bedreiging, die in de Berlijnse blokkade school. Al is de Veiligheidsraad door de verdeeldheid onder de grote mogendheden in zijn werking gedeeltelijk verlamd, 'toch is het zo, aldus Lie, dat de algemene vergadering der V. N. de krach tigste hefboom van de publieke opinie is die in de wereld be staat. Tot besluit zei Lie er van over tuigd te zijn, dat geen wereld oorlog zal uitbreken, zolang de algemene vergadering der V N zitting houdt. de drie weken te boven zullen gaan. Een week zou voldoende zijn voor de mobilisatieoefening en het optreden in kleiner ver band; een a twee weken zijn ge moeid met een oefening in groot verband. De herhalingsoefenin gen voor kader zouden wellicht van iets langere duur moeten zijn. Ten aanzien van deze kwestie wordt er aan herinnerd, dat de oproeping van de lichtingen 19411944 niet voor bedoelde herhalingsoefeningen in de plaats kan worden gesteld, daar deze lichtingen een volledige op leiding van minstens een jaar zouden moeten ontvangen, waartoe naast de opleiding van de gewone lichting door gebrek aan kader en opleidings capaciteit geen mogelijkheid be staat. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het in het voornemen van de legerleiding ligt om de her halingsoefeningen slechts dan voortgang te doen vinden, wan neer de omstandigheden zoda nig zijn, dat zij er het gewenste resultaat van kan verwachten. Radio Moskou heeft de inhoud van door de respectieve Sowjet- ambassadeurs aan Engeland en Amerika overgemaakte nota's be kend gemaakt met betrelkking tot een bespreking tussen de hoofden van diplomatieke missies der „Grote Drie" over het nakomen der vredesverdragen door Hon garije, Roemenië en Bulgarije De Sowjet-regening had de'no ta s, waarin de drie genoemde landen beschuldigd worden van het niet-nakomen van de vredes verdragen bestudeerd en uit de uitvoerige antwoorden der landen was gebleken, dat de vredesver dragen nauwgezet nagekomen werden, met inbegrip van. de clausules betreffende de garantie der menselijke en primaire vrij heden. (Engeland en Amerika nebben de drie landen er ,van be schuldigd de clausules betreffende deze rechten nie,t te zijn nageko men.) De door de drie landen geno men maatregelen, waarover En geland en Amerika 2 April hun ontevredenheid hadden uitgedrukt betekenden niet slechts geen schending van de vredesverdragen doch waren daarentegen er op gericht strijd te voeren tegen or ganisaties van een fascistisch type en andere organisaties, die Lot doel hebben het volk van zijn democratische rechten te bero ven. De Sowjet-regering is van oor deel, aldus radio Moskou, dat Amerika deze zaak kunstmatig tot het onderwerp van een dis puut wenst te maken, teneinde de vredesverdragen te kunnen ge bruiken voor inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van Hongarijë, Roemenië en Bulgarije en om druk te kunnen uitoefenen op hun binnenlandse politiek. Daarom, zo besluit de verkla ring, acht de Sowjet-regering geen gronden aanwezig voor een be spreking van deze zaak door de respectieve hoofden der missies, zoals 31 Mei was voorgesteld. De stakende Berlijnse spo >r- mannen gaven gisterenmorgen bij het uitbrengen van hun stem over de vraag of heit werk moet wor den hervajt te kennen, dat zij zich onzeker voelden len wel tengevol ge van een gisterenmorgen door het onder Sowjet-controle staande Duitse Nieuwsbureau verspreide bericht „uilt welingelichte bron' volgens hetwelk de Sowjet-autc- riteiten te Berijm alle verantwoor delijkheid voor het compromis voorstel, waarover de stemming gaat, van de hand wezen. De verwarring werd nog ver groot door een artikel in de onder Sowjet-controle staande „Taegli- che Rundschau", waarin het be richt van het nieuwsbureau werd bevestigd. Van deze editie werden vele exemplaren gratis van uit auto's uitgereikt aan stakers, die op weg waren naar de stembu- reaux. Met overgrote meerderheid hebben de Westberlijnse spoor wegmannen bij stemming beslo ten hun staking, die reeds 25 da gen geduurd heeft en het trein verkeer in de stad heeft lamge legd, voort te zetten. De einduitslagen van alle 12 stemdistricten tonen aan, dat 2.085 stakers weer aan het werk willen, terwijl 12.626 mannen de staking willen voortzetten. Volgens officieuze schatting bracht 90 procent van de sta kers hun stem uit. De voorzitter van het stakende vakverbond, Heinz Bracht, verklaarde, dat de staking zal worden voortgezet, omdat de Russische waarborgen onvoldoende zijn. „Wij kunnen met van de stakers verwachten dat zij het werk hervatten, zo lang zij voor hun veiligheid vre zen. Bracht betreurde het, dat als gevolg van de staking het inter zonale treinverkeer bemoeilijkt blijft. Het voortduren van de staking betekent, dat de meer dan 30 goederentreinen voor Berlijn, die thans in de Sowjetzone worden opgehouden, daar zullen blijven en dat Berlijn afhankelijk blijft van wat per luchtbrug, vracht wagen en schip kan worden aangevoerd. Volgens de eerste on-officiële uitslag van de stemming over al of niet voortzetting van de Ber lijnse spoorwegstaking heeft een grote meerderheid van de sta kers voor voortzetting van de staking gestemd. Een zuiyeringshof van cassatie beeft te Ludwigsburg besloten dat het geem jurisdictie heeft over .Hjalmar Schacht,, voormalig: president van de Reichsbank o*" der Hitier, Helt -besluit werd vei nomen °p grond van. het feit dai Schacht niet in Noord-Wuerttem- berg-Baden woonachtig is en daar met onder het nazi-regiem heel- gewerkt. Heit tribunaal gaf orcleif daf het drie duizend pagina's omvat tende dossier over Schacht aan cc regering van Neder-Saksen in de Britse zone. waar SchacV thans wconï, zal woirden over handigd. tentieprijs m 10 ct.minimum dvertentie 1,50. iing advertenties tl namiddags 3 uur ek kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ïer Bureau van dit 1.5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oni. 18 4.19 21.03 1.— 12.2J 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.38 24 4.20 21.04 2.18 19 50 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.— wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- lering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de tafel- Hotel „Rotter - er verbroedering, ipen voor de toe- n tussen de beide de Kamer van ie Maritieme Ver- ddenstandsvereni- "eniging Havenbe- lag als gastheren rde het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- ngin in de Provin- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer i op het grote be- le landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een Igens, welke de in- Gent en Zeeuws 1 de praktijk reeds i op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. ..Wapenbroeders" ;er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- Ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- :r men in tijd van iieil heeft voor een s, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- arraadvomning meit i het te verwachten es in de vacantie- Amerikaanse zone nd zal in het derde 154.000 ton kolen laar andere Europe- beschikihaar hebben, 000 ton, Engeland en JBelgië 1.044.000 dollar zou het uiteindelijke effect van het programma volgens HofD man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1949/50, dle reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens diit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvczels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd, in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. vr-Tt!le diging- te komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een -kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig voor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie meter van de doellijn staande, maar voor het intrn o-pen had. Hij was zo ver rast door deize kans, dat hij de bal half raakte en het schot ginig naast. schoten van net binnen trio keu rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (0—4). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenp-unt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (14). Met een 41 overwinning voor- Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huis! (Ingez. Med.) USSR de breuk met Tito baar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde -Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sir Charles Peake, dc Britfee ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde bij zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake heeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hij „optimis tisch" gestemd was ten aanEien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." In hot derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dian In het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Dc vraag zal het aanbod In het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan de grond gelo pen, aldus meldt Lloyd's agent uit Cherbourg. De toegang tot Caen is echter I rijgebleven. en, merendeels oud ier beschuldiging van ier beschuldiging van leid aan de ver- de fabelachtige schat t juwelen vah Mus- r de beklaagden, be de voormalige afgc- mte Goreri. De auto- v Milaan wachten op van Rome om een i te stellen tegen de he afgevaardigde sio, die als „kolonel irant woordelijk was chtstelling van Mus- zijn maitresse Clara ede van andere hoog- fascisten te Deugo, van het Oomo-meer 5. Sedert" de dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse rege r ings instanties uitgebreide niasporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul- taat< Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting- 100 milli oen lire 'bij zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanem, in -beslag genomen zijn. De rest van de kosfcbaarhedn, die bekenid is ge worden als „de schat van Dorigo" werd onder escorte van een tien tal parüsanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er allee van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten w* de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent e* dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij - vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. ..Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur vam Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet al leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercüre", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Teilegen met een kort woöi'd be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: „Het Bestuur van de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat De „uitstekend geschikt is voor het schat is echter nooit in Milaanklimaat in het Hoge Noorden en terectg-ekomen. JVIinstcns 5 per- grote mogelijkheden opent voor sonen,, die betrokken wanen by I de veeteelt binnen de Poolcirkel de opsporiing van ve miste docu- Naar hieraan wordt toege- menten, die Mussolini ,hy zich ge- voegd is het nieuwe ras verkre- lad zon he,t>ben, zijn naar ver- geil door toepassing van de Mits- Juidt vermoord, joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1