is Bim en de Orde van Z. Z. Z. erneuzen en Gent ziening Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS Binnenlands Nieuws Herhalingsoefeningen voor gedemobiliseerden >11 VOETBAL. TENNISSPORT. WIELRENNEN. DOORTRAPPER. Oe strijd in Birma De buitenlandse handel van China onder het communistische regime Generaal MacArthur beschuldigt Sowjet-Unie De oorlogsparaatheid in Amerika KKX MACIÏTIG Frans stoomgchip aan de grond en de juwelen Mussolini Veeteelt in Poolstreken WM&r- IDe Zoute Zee Zwervers hielden hun sae.'n in, toen zij de kaart bestudeerden. Het oude perka ment was nog in vrij goede staat maar aan de onderkant, waar iets met kleine letters geschreven stond, was niet alles meer lees- Daar. De Kale, die bijna alle ta len van de wereld kende, werd erbij geroepen. ,,,iHdt is Ara bisch zei de Kale terwijl hij zijn oogglas beter vastklemde. „De tekst komt ongeveer hierop neer: ,,Uij zoekers naar de oude schat, gaat toe i eerst naar Daura, de witte haven en vraagt de oude Moeëzzin, die er alles van weet. Als hij U niets zeggen wil, tracht dan op een andere manier rijk te worden." ,,Dat is volkomen duide lijk" zei Basli. „Wij moeten naar de haven van Daura. ,;Dat lijkt me ook" zei de Kale. Een ogen blik later zette de „Don Quichott- te'" met volle zeilen koers naar Daura. De reis verliep vlot, maar het duurde toch niet minder dan veertien dagen, voor de sprook jesachtige witte haven uiit de zee opdoemde. Onlangs hebben de adjudant- generaal der Koninklijke Land macht, generaal-majoor Mr. W. J. van Dijk, en de directeur voor de demobilisatie der Konink lijke Landmacht in Nederland, kolonel G. Pruys, op een pers conferentie te 's-Gravenhage, waar mededelingen omtrent de repatriëring der troepen in In donesië werden gedaan, ook vra gen beantwoord over de herha lingsoefeningen, welke de uit Indonesië komende militairen na hun demobilisatie zullen moeten volgen. Daarbij is te kennen gegeven, dat deze herhalingsoefeningen niet langer dan zes weken zullen duren. In verband met de on gerustheid, welke hier en daar door deze mededling is gewekt, heeft een redacteur van het A.N.P. 'n onderhoud gehad met generaal Mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf. Men is zeer geschrokken over deze zes weken, zeide generaal Kruis, maar die schrik is onge motiveerd. Er is nog geen defi nitieve beslissing genomen. En hij voegde er aan toe, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de duur der herhalingsoefeningen zes weken zal worden. Spreken de over de noodzakelijkheid van deze oefeningen, merkte gene raal Kruis op, dat de laatste ja ren de aandacht er uitsluitend op gericht is geweest de soldaten gereed te maken voor hun taak over zee. „Wij zijn daarbij aan de grens van onze capaciteit gekomen, in financiële zin zowel als wat de opleidingscapaciteit aangaat. Aan de landstrijdkrachten ten behoeve van West-Europa is on der deze omstandigheden weinig gedaan. Daar tegenover staat de verantwoordelijkheid der re gering en der legerleiding om ervoor te zorgen, dat zo spoedig mogelijk een toestand bereikt wordt, dat we voldoende geoe fende troepen in Europa ter be schikking hebben. Voor andere landen in West- Europa was de toestand anders; daar kon men na de tweede we reldoorlog terugkeren tot de oude situatie. Nederland echter moest alle aandacht besteden WOENSDAG 15 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; 10.00. Lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Onze Keuken10 35 Als de stofzuiger zwijgt: 11.00 Gram.; 12.00 Miller- sextet; 12.38 Orgelspel; 1.00 Nws; 1.20 Vincentino; 1.50 The Mills Brothers; 2.00 Gesproken portret ten; 2.15 Piano; 2 45 Gram.; 3.00 De Regenboog; 3,30 De Rood borstjes; 3.50 Waar zwerven we?; 4.00 Gram.; 4.15 Voor de kleu ters: 4.30 Vragen staat vrij!; 4.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen; 5.15 Promenade-orkest; 6.00 Nieuws; 6.20 Gram.; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Lezing; 7.15 Blaas'kwartet7.30 Voor de jeugd; 8.00 Nieuws; 810 Holland Festival; 9.05 Malando; 9.30 Ver kiezingsuitslagen 10.45 Er zijn maar weinig; 11.00 Nieuws; 11.15 V erkiesringsuitslagen. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bjj jonge zieken; 9.36 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Reportage; 12.00 Ciaconda ensemble; 12.33 Koor; 1.00 Nieuws; 1.15 Metro- pole orkest; 2.00 Gram.; 2.40 Causerie; 3.00 Concertgebouwork., 3.45 Alma Misica; 4.15 Voor jon gens en meisjes; 5.30 Gram.; 5.45 Lezing; 6.00 Koren en Korpsen; 6.30 Orgelconcert; 7.00 Nieuws; 7.15 Nieuws uit Indonesië; 7.30 Vacantievoorpret; 7.45 Pianoduo; 8.00 Nieuws in 't kort; 8.15 Ver kiezingsuitslagen; 9.30 Gram.; 9.45 Holland Festival; 10.15 Gram. 10 25 Viool en piano; 10.45 Avond overdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Concert; 11.30 Gram. aan de eisen, welke in verband met de gebeurtenissen in Indo nesië aan het leger gesteld wer den". „Wat de herhalingsoefeningen betreft, zo zette generaal Kruis verder uiteen, keren we dus in zekere zin terug tot de toestand, zoals we die voor de oorlog ken den. Wanneer de dienstplichti gen uit Indonesië terug komen, demobiliseren ze en gaan ze met groot verlof, maar dan moeten ze beschikbaar komen om in ge val van onverhoopte moeilijk heden in West-Europa gebruikt te kunnen worden. Daar komt nog bij, dat de staat van geoefendheid der uit Indonesië terugkerende soldaten bepaald niet geschikt is voor Europa. Deze mensen hebben slechts een korte opleiding ontvangen en in Indonesië hebben ze een zeer speciale ervaring opge daan. Daarom zou het èn tegen over 's lands zaak èn tegenover deze mensen zelf niet verant woord zijn ze zonder meer mobi lisabel te maken. Er moet iets gedaan worden en wel zo gauw mogelijk; bestendiging van de huidige toestand is niet verant woord." „De legerleiding, zo voegde generaal Kruis hieraan toe, be grijpt zeer wel, dat herhalings oefeningen onmiddellijk na te rugkomst der demobilisanten in ons land niet zeer geapprecieerd zouden worden en bovendien niet eens mogelijk zouden zijn" Op de vraag hoe hij zich het verloop dan voorstelde, ant woordde generaal Kruis: „Allereerst worden de terug kerende dienstplichtigen gede mobiliseerd en hun wordt de ge legenheid gegeven een plaats in de maatschappij terug te vin den. Middelerwijl kunnen voor bereidingen gemaakt worden om ze te demobiliseren en ze dan later in de loop van 1950 voor een zo kort mogelijke pe riode te laten opkomen. Men moet dat zien als een mobilisatie- en een korte herha lingsoefening. De gedachte gaat uit naar een zodanige periode, dat met medewerking dei- werkgevers de betrokkenen daardoor in hun burgerwerk kring geen hinder zullen onder vinden." Generaal Kruis deelde mede, J.at het zal gaan om maximaal 20.000 man in 1950. De lichtingen 1941—1944 kun nen het huidige „hiaat" niet op vullen, aldus generaal Kruis daar zij in plaats van korte her halingsoefeningen een volledige opleiding van ten minste éen jaar zouden moeten ontvangen waartoe naast de opleiding der gewone lichting door ge brek aan kader en opleidings gelegenheid geen mogelijkheid D6StBi8it. hebben, zo verkaarde ons de be handelende geneesheer. Vast is komen te staan, dat dc personen, die door het eten van leverworst ziek zijn geworden tengevolge van vergiftiging, pa- ratyrphius hebben. Hoewel het geen ernstige vorm van deze ziek te is, zo deelde ons de behande lende geneesheer mede, dient de uiterste voorzichtigheid in acht te werden genomen. LESVLIEGTUIG MAAKTE GESLAAGDE NOODLANDIN. Gisteravond omstreeks 7 uur was de bestuurder van een les- vliegtuig van de Rijkslucht vaartschool, komende van Ypen- burg, als gevolg van de dikke mist-, verplicht een noodlanding te maken in een hooiland onder Vogelenzang. Het vliegtuig en de bestuur der, de leerling-vlieger A. W. Alings, brachten het er goed af. De meeste schade kreeg het hooiland van de heer Verdegaal zelf, want door de grote belang stelling werd veel gras, dat wel dra gemaaid zou worden, plat getrapt. Een plotseling opkomende dik ke mist was oorzaak, dat het vliegtuig even voor de noodlan ding bijna tegen een schoorsteen was gebotst. Deze ervaring deed de vlieger besluiten geen verdere risico's te nemen. Het vliegtuig is onder bewa king van de Rijkspolitie gesteld. Heden zal het worden wegge haald. •UïKf DRIEHONDERD MENSEN ZIEK NA HET ETEN VAN LEVERWORST. In Rijnsburg (Z.-H.) zijn onge veer 60 gezinnen, ongeveer 300 personen omvattende,1 min of meer ernstig ziek geworden door het eten van leverworst. De worst is in beslag genomen en voor onderzoek doorgezonden. Men heeft te doen met een bacteriolo gische vergiftiging. De eindcon clusie van het onderzoek, dat nog steeds gaande is, zal nader be kend gemaakt worden. De politie verzoekt andere per sonen, die deze leverworst in Rijnsburg hebben gekocht, de worst niet te gebruiken. Op last van de burgemeester zijn alle scholen in de gemeente gesloten ter voorkoming van be smetting. De ziektegevallen tengevolge van rle vergiftiging door het eten van leverworst schijnen geen van alle een ernstige afloop te zullen NEDERLAND—BELGIË. Naar van de zijde van de K.N. V.B. wordt medegedeeld, wordt de wedstrijd Nederland—België dit jaar op Zondag 6 November gespeeld. In een in Juli te hou den bestuursvergadering zal be slist worden op welk terrein de ontmoeting plaats heeft. Van Roessel naar Helsinki Naar wij van de zijde van de K.N.V.B. vernemen zal de Longa- midvoor Van Roessel heden per vliegtuig naar Helsinki reizen waar hij zich bij het Nederlandse voetbalgezelschap zal voegen. Abe Lenstra zal de reis maar Helsinki niet meemaken Hij lieert rechtstreeks van Kopenha gen naar ons land terug. HET NEDERLANDS ELFTAL VOOR HELSINKI. Voor de wedstrijd tegen Fin land, welke Donderdagavond 16 Juni te Helsinki wordt gespeeld is het Nederlands voetablelftal als volgt samengesteld; Doel: De Munck. Achter: Van Bun en Schiive- naar. J Midden: Van Schijndel, Terlouw en De Vroet. Voor: Van der Tuyn, Schaap, Van Roessel, Wilkes en Clavan Behalve Lenstra is ook Tim mermans gisteren naar Nederland vertrokken. ZATEIIAGMIDD AG VOETBAL COMPETITIE Tern. Boys Juniors—C.M.J.V. Juniors 75; Tern. Boys II Ambachtsschool II 30; Tern. BoysAmbachtsschool 21. Gem. PolitieAmbten. I. A. Maandagmiddag vond een ont moeting plaas tussen het elftal van de Gem. Politie en dat van de Ambtenaren der Invoerrech ten Accijnzen. Tot de rust, die inging met 11, gaven de ploe gen elkaar niet veel toe, doch in de tweede helft bleken de politiemannen over meer uit houdingsvermogen te beschik ken, waardoor de einduitslag een 31 overwinning werd voor het Politie-team. Het was goed te zien, dat in de achterhoede van beide ploegen oud-voetballers stonden opge steld, n.l. Van de Wege bij de Politie en Van der Linden bij de Ambten. I. A„ die blijk ga ven de klappen van de zweep nog niet verleerd te zijn. ..Animo" oromoveert naar dê Tweede Klasse K.N.L. T.B. Zondagmiddag vonden op de keurig verzorgde banen van „Animo" alhier de beslissings wedstrijden plaats tussen „Ani mo I" en „Ready I" van Roosen daal, voor de promotie naar de Tweede Klasse van de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond. De einduit slag bracht een 62 overwin ning voor „Animo." De gedetailleerde uitslag is als volgt: Dames enkelspel: Mevr. L. Thomaes tegen Mevr. Brabers 62; 62. Mevr. Spaas tegen Mevr. Van Glse 46; 46. Herenenkelspel: P. Vorenkamp tegen Pieters 36; 46. J. Jurry Jr. tegen J. de Bruijn 60; 36; 62. Damesdubbelspel Mevr. L. Thomaes en Mevr. M. Spaas tegen Mevr. Brabers en Mevr. Van Gilse 36; 75; 6—1. Herendubbelspel P. Vorenkamp en J. Jurry Jr. tegen Pieters en J. de Bruijn 6—2; 6—2. Gemengd dubbelspel: Mevr. L. Thomaes en J. Jurry Jr. tegen Mevr. Brabers en Pieters 62; 46; 63. Mevr. M. Spaas en P. Vorenkamp tegen Mevr. Van Gilse en J. de Bruijn 62; 6—0. Des avonds vond ter gelegen heid van deze promotie in Hotel „Rotterdam" een gezellige bij eenkomst plaats, tijdens welke door Ir. J. F. Denie namens de plaatselijke V.V.V. aan het be stuur van Animo een bloemstuk werd aangeboden. Wegwedstrijd te Wouw- Als we in onze kinderjaren aan moeder een wens uitten in deze vorm: „Ik wouenz." en volgens haast aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid deze wens niet in vervulling zou gaart, was het antwoord vaak: „Wou(w) ligt achter Bergen". Zondag gingen we met enkele sportvrienden naar Wouw Van Gclderen was reisgenoot en aan Perkpolderhaven wachtte Frans Pauwels onze komst af. In Wouw troffen wij de ren ners in voorbereiding voor de felle strijd, want de Brabanders reden voor eigen publiek. Dat beloofde wat! De eerste ronden (16 X 9% km) verliepen rustig. Evenwel wordt er in de 7de ronde een vuurwerk ontketend, waaruit den Bras, Hopstaken, De Korver, Van Est. Van As, Pauwels en Storm als de winsthebbers, n.l. een flinke voorsprong op het pele- ton, te voorschijn komen. Deze voorsprong zullen zé nog vergro ten en handhaven. Van Gelderen blaast z'H partij bij de achtervolging, maar hét schijnt niet te boteren in de groep. En toch nemen uit deze groep nog 5 renners de benen, n 1. Van Gelderen, Van de Zande, Van de» Heijden, Joossen en Buron. Einde koers - is Van Est en Storm uit de strijd en vinden we aan kop: Pauwels en Hopstaken. Op 150 meter Braspenninx en De Korver. Op 80 meter Van As en 2% min. groep 2 met Van Gelderen. Bras en De Korver ma ken een formidabele jump, komen op de gevluchten, ontsnappen op hun beurt, zodat de situatie is: BrasDe Korver; op 200 meter Pauwels-Hopstakenop 60 meter Van As; dan de groep van 5. Op verre afstand de rest. In de voorlaatste ronde weigert Van Gelderens ketting z'n dienst Rijdende herstelt hij, maar loopt een flinke achterstand op. Even wel in een formidabel tempo weet hij te vervoegen. Dit kostte kracht! Maar toch werd hij no. 4 in de sprint en no. 9 in de eindklassering. Bravo Frans, bravo Jan! den Bras werd overwinnaar! Met spanning zien we nu de a.s. kampioenschappen te Valken burg tegemoet. Volgens advertentie heeft de Wielerclub het initiatief genomen te trachten een bus te doen T'ijden Sportliefhebbers, er is wat te beleven in Valkenburg! Denk eens aan een duel SchutteMid delkamp! Wij houden het op: Twee honden vechten .enz! Begrijpelijk reden we vrolijk huiswaarts. Perkpolderhaven Kregen we liffsters te heilbergen. De dames M. Doggen en L. van Hoeve leden van W.I.K. die te Breda 40 km hadden .gewan deld.'' Met succes! Bij onze thuiskomst vernamen wij de promotie van de Tennisclub „Animo". Een dag van sportsuc- cessen dus. pers is de „Mayu", het vlagge- schip van de Birmese vloot, met spoed naar de kust van Zuid- Arakan gezonden in verband met ongeregeldheden, welke daar zou den zijn uitgebroken na desertie van een afdeling der plaatselijke militaire politie. Vooraanstaande personen waren naar Rangoon geëvacueerd. Volgens de Birmese legerradio heoben Birmese regeringstroepen, de belangrijke stad Magwa. 460 'km ten Noordwesten van Ran goon, op de Karens heroverd. Volgens berichten in de Birmese Volgens een bericht in de New York Times is een aantal buiten landse zakenlieden, die het econo mische leven van Sjanghai ver scheidene tientallen jaren hebben gadegeslagen, van mening, dat er een ernstige crisis zal intreden, tenzij buitenlandse hulp of een lening wordt verstrekt aan het communistische regime. Deze za kenlieden menen, dat de toekomst van de buitenlandse handel in China afhankelijk Is van het suc ces, dat de communisten zullen hebben bij hun huidige politiek van gematigdheid. Het voornaam ste probleem in Sjanghai is het verkrijgen van voldoende dollars om de industrieën op gang en de millioenen inwoners van de stad aan het werk te houden. Volgens de New York Herald Tribune is het thans duidelijk, dat de communisten waarschijnlijk het beeld van de Chinese handel zul len wijzigen. Doch zij beseffen, dat zij noch de bestaande indus trieën in bedrijf kunnen houden noch hun plannen voor verdere industrialisatie kunnen uitvoeren zonder een uitgebreide handel met de Westelijke naties. Een handicap voor de communisten is, dat zij behalve tungolie en antimonium weinig kunnen verkopen. Wanneer hun faciliteiten voor de export van het weinige, dat zij kunnen verkopefi, zijn verbeterd, zal ook de buitenlandse valutapositie be ter zijn, doch de eerstkomende jaren zal deze waarschijnlijk nog; 'niet gunstig zijn. Generaal Douglas MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft de Sowjet-Unie er van beschuldigd, dat zij aan zet tot „wanorde en geweld in een andere ordelijke Japanse sa menleving". Hij a. l;woordlde op een orief /an luitenant-generaal Derafjanko, 't Russische lid van de geallieerde raad voor Japan, die Zaterdag heeft geprotesteerd tegen „de OT.eerdrukKing van de vakoewe- gir;g fi Tokio door de Japanse pcUie." Generaal MacArthur verklaar de, dat de brief van generaal Derefjanko als de gebruikelijke Russische propaganda ter zijde kon worden gelegd, als hij niet zo volledig de rol van de Sowjet- Unie in Japan in het licht stelde. De brief hau in de eerste plaats of doel aldus generaal MacAr thur, onverantwoordelijke en on gedisciplineerde minderheden in Japan aan te zetten tot geweld en verzet tegen de Japanse rege ring, hetgeen leidde tot verwar ring en onrust onder de massa van de Japanse bevolking. In de tweede plaats was het de be doeling van de brief te camoufle ren, dat de Sowjets in gebreke zijn gebleven zich te houden aan het internationaal recht en de s; ei ifieke overeenkomsten van Potsdam wat betreft het doen terugkeren van ruim 400.000 Ja panse burgers naar hun vader land De Japanse arbeiders, aldus MacArthur, genieten rechten, vrijheden en bescherming, die grotendeels onbekend zijn aan de volken van de Sowjet-Unie. Volgens mededeling uit verant woordelijke Amerkaanse ambte- narenkringen heeft Trumans re gering besloten niet bij het con gres aan te dringen op spoedbe- handeling van een wetsontwerp inzake «-orlogsbevoegdheden, dat automatisch van kracht zou wor den ingeval het congres de nood toestand zou afkondigen, daar Truman er aan zou twijfelen of een dergelijk wetsontwerp in vredestijd wel aanvaard zou worden. De „National Securitv Resour ces Board" met 400 man perso neel, die verantwoordelijk is voor de burgerlijke mobilisatie, zal, naar gezegd wordt, op onopval lende wijze gedemilitariseerd worden. Reeds zou op order van 't Witte Huis ©en honderd man van het personeel ontslagen zijn. De raad zou zijn „schaduw-orders" aan de industrie gaan inkrimpen Vorig jaar deed de raad aan 300 ondernemingen dergelijke productieschema's toekomen, aan de hand waarvan men de pro ductie van oorlogsmaterieel van te voren kon organiseren, zodat de regering ingeval van nood zaak slechts een telegrafische boodschap zou hebben te zenden om die productie te doen aan vangen. tentieprijs m 10 ct.; minimum dvertentie 1,50. ling advertenties tl namiddags 3 uur ek kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ïer Bureau van dit 15 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oné. 18 4.19 21.03 1.— 12.29 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.32 24 4.20 21.04 2.18 19.50 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22 wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- lering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", (dens de tafel- 1 Hotel „Rotter- er verbroedering, jpen voor de toe- n tussen de beide -, de Kamer van le Maritieme Ver- ddenstandsvereni- -eniging Havenbe- iag als gastheren •de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- ngin in de Provin- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer i op het grote be- le landen door het ken van industrie - oorts het vrucht- de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een igens, welke de in- Gent en Zeeuws 1 de praktijk reeds op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. „Wapenbroeders" er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- Ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- :r men in tijd van zeil heeft voor een te, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- orraadvorming met het te verwachten ea in de vacantie- Amerikaanse zone nd zal in het derde 154.000 ton kolen laar andere Eu rope- 'beschikbaar hebben, 000 ton, Engeland en België 1.044.000 dollar zou net uiuuiuei^s van het programma volgens man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1949/50, cUe reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvezels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. digiing te komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. [Direct na de hervatting iwist Faas Wilkes het leder keurig ■voor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie metier van de doelliin staande, maar voor het intrnopen had. Hij was zo ver rast door deze kans, dat hy de bal half raakte en het schot ging naast. Hen lito Keu- rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (0—4). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (14). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in hu:s! (Ingez. Med.) baar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men niieemit, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sir Charles Peake, die Britse ambassadeur In Joego-Slavië ver klaarde bij zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake beeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst Op de vraag of hij „optimis tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dian in het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Dc vraag zal het aanbod in het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan do grond gelo pen, aldus meldt Lloyd's agent uit Cherbourg. De toegang tot Caen is echter tad zo.. hebben, zijn Irii„ehl„,Tn j luidt varmoond en, merendeels oud- Ier beschuldiging var, Ier beschuldiging van ïeid aan de ver- de fabelachtige schat l juwelen vah Mus- r de beklaagden be de voormalige afge- in'te Goreri. De auto- v Milaan wachten op van Rome om, een i te stellen tegen de he afgevaardigde sio, die als „kolonel rant woordcl ijk was chtstelling van Mus- zijn maitresse Clara ede van andere hoog- fascisten te Deugo, van het Como-meer 5. dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide nasporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul taat. Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen lire bij zioh had. Het goud en het geld zonden, naar men zegt, door de partisanem, in beslag genomen zijn. De rest van de koetbaarhedn, die bekend is ge worden als „de schat van Dorigo" werd onder escorte van ©en tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er alle* van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten wü de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent en dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen d« aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken ln realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. -Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur va* Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet' al leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der -meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercure", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Tellegen met een kort woord be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den; ,,Het Bestuur van'de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pcrs hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat De j „uitstekend geschikt is voor het schat is echter nooit in Milaanklimaat in het Hoge Noorden en terectgekomen. Minstens 5 per- grote mogelijkheden opent voor sonem,', die .betrokken wanen by I de veeteelt binnen de Poolcirkel de opsporiing van vermiste docu- Naar hieraan wordt toege- I menten, die -Mussolini .fay zich ge- vocg-d is het nieuwe ras verkre- 1 - naar ver- gen door toepassing van de Mits- j joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3