Chr. Hist. Unie. erneuzen en Gent De voormalige nazi's in Oostenrijk op No. 1 van Lijst 2 DENKT GOED NA. STEMT C.-H. ziening Grote Vier gaan in geheime zitting Het verzet tegen de ontmanteling van Duitsland Kiezers en Kiezeressen van AXEL, *11 DINSDAG 14 JUNI 1949. Bevin dacht aan vlooientheaters! Verkiezingen in Triest Vrijlating prijzen van consumptie-ijs en van dranken in café's e.d. Dr. Bee! zal aanklacht indienen Stakingen in Engeland naderen einde Vlucht van communisten uit Amerika P. J. VAN BENDEGEM Stemt op 16 Juni a.s. 2. W. DE FEIJTER Wzn. 3. P. A. WONDERGEM 4. CHR. HOLLEBEK 5. JOZ. P. DIELEMAN 6. LEV. DE FEIJTER 7. JASP. HEIJNSDIJK 8. JAC. DE FEIJTER Alle Kiezers en Kiezeressen De economischetoestand van Zuid-Afrika Franse Zuidpoolexpeditie terug Oimitrof overleden? «r I EEN MACHTIG Frans stoomgchip aan de grond en de juwelen Mussolini Veeteelt in Poolstreken Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdagmorgen tot avond. Overwegend droog weer. Licht tot half bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noordwest en Noordoost. Weinig verandering in tem peratuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1138 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Lizending ad verten .'es tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Bande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. De vergadering van de vier ministers van buitenlandse zaken is Zondag in een geheime bijeen komst voortgezet om, zoals waar nemers menen, de zakelijke be spreking van een plan voor een regeling te Berlijn te hervatten. Na de besloten vergadering, die anderhalf uur duurde, werd be kend gemaakt, dat de ministers eerst heden opnieuw bijeen zullen komen. De officiële reden voor de besloten zitting, die begon na eer. open debat van vier uur en en kwartier, was, dat de minis ters de procedure voor Maandag wilden bespreken. Waarnemers ter conferentie verklaarden echter in toenemende mate tot de overtuiging te gera ken, dat achter de klaarblijkelijke besluiteloosheid van de Zondag gehouden open vergadering plan ner zijn gemaakt om in Berlijn eer: regeling te bereiken, geba seerd op wedrzijdse tolerantie. De verrassende loop van de vergadering volgt op een aantal officieuze besprekingen tussen al- Ie vier ministers. Van gezagheb bende zijde wordt het diner, dat Wysjinsky Zaterdagavond met Acheson had, veel meer dan een pure beleefdheids gelegenheid ge noemd. Ook Bevin had Zaterdag in de Sowjetrussische ambassade een officieuze bespreking van meer dan twee uur met Wysjinsky, zo werd Zondagavond bekend ge maakt. In de besloten vergade ring waren de ministers elk ver gezeld van niet meer dan één ad viseur en gezaghebbende Ameri kaanse kringen noemden het de meest besloten zitting van de conferentie. Na de open vergadering maak te een Sowjetrussische woord voerder bekend, dat er geen be slissing was genomen over Wy- jinksky's voorstel om een vredes verdrag voor Duitsland te ont werpen, De ministers werden 't erover eens, dat men over het Duitse vredesverdrag was uitge praat. In de kringen der Britse de legatie werd vernomen, dat de ministers in de open vergadering hadden besloten, dat zij Maandag zouden terugkeren tot de bespre- Duitse eenheid, daar Wysjinssky king van punt één der agenda: de had verklaard, dat hij hierover enkele nieuwe dingen had te zeg gen. Wysjinksky antwoordde op dt cyitiek der Westelijke ministers op zijn voorstel inzake een on,t- werp-vredesverdrag voor Duits land, nadat de Westelijke minis ters hun bezwaren ertegen) had den herhaald. Bevin had verklaard, dat men niet kon denken aan het terug- Na een campagne van een maand, tijdens welke door 574 candidaten in totaal 398 verga deringen zijn georganiseerd en 68 radiotoespraken gehouden, zijn Zondag in Triest verkiezingen ge houden voor een nieuwe gemeen te! aad van zestig leden. Het aantal kiezers bedroeg tweehon derdduizend, het aantal mede dingende partijen twaalf. Zeven dei partijen zijn voor terugkeer van Triest bij Italië, drie votofr itichtrng van een vrijstaat en de twee steunen Maarschalk Tito van Joego-Slavië. Door de pro- Italiaanse candidal! en werdén de ze verkiezingen bestempeld als in werkelijkheid een volksstemming over de terugkeer van Triëst bij Italië. Zes en tachtig procent van het aantal stemgerechtigden is ter stembus gekomen. Er is geen melding gemaakt van incidenten. De Fronte Italo Slavo, een Tito- gezinde communistische partij, heeft geprotesteerd tegen moei lijkheden, die aan Jdezers uit de Joego-Slavische zone van- de stad gelegd zouden zijn. De Staatscourant van gisteren bevat de beschikking tot vrijla ting van de prijzen van consump tie-ijs en van dranken en con sumptie-ijs voor gebruik ter plaatse van de verkoop Hiermede zijn thans de prijzen van alle dranken, welke in ho tels, restaurants, café's e.d. in richtingen nog aan een maximum waren gebonden, vrijgelaten. trekken van troepen uit Duitsland voordat er voldoede waarborgen waren tegen hernieuwde Duitse agressie. Acheson achtte de Russische voorstellen voor het terugtrekken van de bezettingstroepen uit Duitsland „wreed en misleidend omdat zij de indruk wekten, dat de bezetting eerder zou kunnen eindigen dan de Russen wilden. Hij noemde Wysjinksky's ver dediging an het voorstel de raad van ministers onwaardig. De Sowjet-voorstellen waren „even vol propaganda als een hond vol vlooien. Eigenlijk zijn zij alleen maar vlooien en geen hand", zo zeide hij. Vlooien begonnen daarop het gesprek te overheersen. Wy sjinsky citeerde de Russische bij belvertaling en zeide: „Wij moe ten niet pogen vlooien te vangen, opdat nietee kameel oos door dc de vingers glippe". Bevin antwoordde, dat dit opclat niet een kameel onis door Engelse standaardvertaling van Koning Jacob. Wysjinsky ver klaarde nu, dat het overeenkom stig de Wlademirvertaling var. de bijbel is, waarop Bevin de confe rentie vergeleek met de vloolcn- thaters die hij in zijn gebooi te- plaats gekend had. Naar wij vernemenzal Dr. L. J. M. Beel in verband met i arti kel „Geruchten over Dr. Beel'', voorkomende In ,,De Waarheid" van Saterdag 11 Juni j.l. bij de Officier van Justitie een aan klacht indienen. De havenarbeiders van Liver pool hebben Zondag, met 50 stemmen legen, besloten om gis teren het werk te hervatten. De staking heeflt 16 daigen geduurd. Zij ontkenden ten stelligsjté, dat zij door communisten werd gebruikt, zoals de minister Isaacs voor de radio had verklaard. Een stakingsleider, die te Bristol een groep stakers toesprak, verklaar de, ,„als ik dacht, dat er een communist onder mijn mannen was, zou ik jullie vragen om hem in de haven te smijten'». De staking werd opgeheven, omdat het geschil te Avonmouth, daar naar Liverpool gedirigeerd nu afliep en een schip, dat vanf daar naar Liverpol gedirigeerd wast, niet meer besmet is. Het locomotiefpersoneel van 't depot Huil heeft eveneens be sloten a.s. Zondag normaal door te werken. Ondanks de herhaalde waar schuwing van generaal-majoor Bishop, de regionale commissaris voor Noord-RijnWestfalen tegen sabotage van de ontmanteling der vier fabrieken voor synthetische producten in het Ruhrgebied, zet ten de arbeiders van de „Dort- mUnder Paraffin Werke" en van de „Chemische Werke Essener Steinkohlen" te Bergkamen hun verzet voort. De ontmantelings- ploeg, die Maandagmorgen hij eerstgenoemde fabriek arriveerde, kon het terrein slechts betreden doordat zij vergezeld werd van de Britse stadscommandant. De ploeg, die bij de „Chemische Wer ke Essener Steinkohlen' aankwam, liet zich door de voor het gebouw verzamelde menigte overreden heen te gaan. Voor de toegang tot het gebouw had men een barri cade van voertuigen opgericht. Kort nadat de ontmantelings- ploeg van 23 man weer van de „Chemische Werke" was wegge gaan ontving de bedrijfsleider van het Britse militaire bestuur in structie: zijn bureau niet zonder toestemming 'te verlaten. De ontmantelingsploeg, die de Dortanünder parrafinefabriek was binnengegaan, begon nog niet direct met het welk. Op aandrin gen van de arbeiders der fabriek trokken sommige mannen van de ploeg zich namelijk terug, terwijl de overigen talmden met een be sluit te nemen. Wel is gistermorgen een begin gemaakt met de ontmantelin^s- werkzaamheden aan de fabrfek voor synthetische benzine van Krupn te Wanne-eickel en aan de Victor Werke te Castrop Rauxel. Uit laatstgenoemde fabrieken zouden slechts onderdelen van on dergeschikt belang worden weg gehaald, waardoor de productie niet wordt aangetast. Deze fa brieken mogen tot einde van dit jaar doorwerken. Volgens een verklaring van Britse zijde zijn alleen te Berg kamen (moeilijkheden voorgeko men. Er was niet, zoals van andere zijde werd bericht, met steenkool gegooid, maar de ont mantelingsploeg, doch de ploeg had zich in verband met „de drei gende houding, welke door het publiek werd aangenomen", te ruggetrokken. Volgens DPD ((Britse zone) weigerden zestien van die één en twintig mannen der te (Dortmund aangekomen ontmanltelingsploeg aar. het werk te gaan. Tloen dc hen vergezellende Britse offi cier hen waarschuwde, dat zij voor een militair gerechtshof ge daagd zouden kunnen worden, antwoordden zij, dat zij dit wis ten, alus DPD. Zij vroegen toen hun papieren en verlieten toegejuicht door het publiek, het terrein van de fa briek. Nader wordt gemeld', dat het Britse militaire bestuur aan de Belgische bezettingstroepen heeft verzocht de „Chemische Werke Essener Steinkohlen" te 'bezetten. De „Chemische Werke" zijn Maandagmiddag bezet door ze venhonderd Belgische militairen, die vier kleine pantserwagens bij zich hadden. Er wordt geen melding gemaakt van verzet van de zijde der arbeiders. Na de bezetting van de fabriek Chemische Werke te Bergkamen door de Belgische troepen is de arbeiders verbod opgelegd de ge bouwen, die voor ontmanteling ziin bestemd, te betreden. Zij hebben toegang tot de andere werkplaatsen met bijzondere ver gunning. De Belgische troepen hebben de nodige maatregelen getroffen om eventuële sabotage daden te voorkomen en alle ont ploffingsgevaar te vermijden. Voor de eerste maal sedert het begin van de bezetting moes ten in het Ruhrgebied troepen optreden, om een ontmantelings in een artikel over het probleem van de wederopneming in de Oostenrijkse politieke gemeen schap van de voormalige nazi's schrijft de „Neue Zuercher Zei- tung", dat meer dan een half millioen van dergelijke personen die van de eind 1945 gehouden parlemensverkiezingen waren uit gesloten, tot deelneming aan de verkiezingen in de aanstaande Herfst zullen worden toegelaten. Beide partijen van de rege ringscoalitie, aldus zegt het arti kel, namelijk de Volkspartij en de Socialisten, proberen thans op dit nieuwe kiezerscontingent in vloed te verkrijgen. In verband hiermede zou thans van Socialis tische zijde een campagne ontke tend zijn tegen Julius Raab, de voorzitter van de fractie der Volkspartij in de nationale raad. Beweerd wordt, dat de Volkspar tij bij haar pogingen om de rneuwe stemmen voor zich te winnen, aan de voormalige na zi's „gevaarlijke concessies" zoii hebben gedaan. In feite echter, aldus het artikel van de „Neue Zuercher Zeitung", hebben de so cialisten in gelijke mate deel aan het besluit, de voormalige nazi's in hun politieke rechten te her stellen. „Wanneer de socialisten onder zekere voorwaarden ook ten gun ste van de voormalige nazi's vrij spel willen laten aan de demo- kratische krachten, aldus het ar tikel, doen zij dit natuurlijk met de bijgedachte, dat vorming van nieuwe politieke groeperingen in elk geval aan de volkspartij, die thans met 85 mandaten tegen 76 socialistische zetels in de natio nale Raad het overwicht bezit, afbreuk zal doen. Van de andere kant kan ook de volkspartij niet passief blijven, wil zij haar over- wichtspositie behouden. Zij moet bevel van het Britse militaire be stuur te doen nakomen.- Onderhandelingen hebben plaats gehad tussen de directie van de fabriek, de fabrieksraad en de be- zettingsautoriteiten. Met machinegeweren en hand mitrailleurs gewapende soldaten hebben de op 500 meter van de fabriek opgeworpen barricade weggenomen en hebben in de buurt een controlepost geïnstal leerd. De 200 Duitsers, die 's ochtends bij de barricade hadden postge vat, zijn weggelopen toen de Bel gische troepen aankwamen. pogingen in het werk stellen om zoveel mogelijk van de „politiek daklozen", die in de komende herfst mede ter stembus zullen gaan, voor haar zaak te winnen. In dit kader was ook de bijeen komst in Gmunden bedoeld, waar bij Julius Raab een leidende rol speelde. Dat bij deze bijeenkomst een aantal meer of mrnder promi nente voormalige nazi's aanwezig waren, verschafte de socialisten een welkom voorwendsel om het streven van de volkspartij naar verbreding van haar basis te dwarsbomen," aldus zegt de schrijver van het aangehaalde artikel, refererend aan de onlangs met betrekking tot de bijeen komst van Gmunden gepubliceer de berichten. De Amerikaanse procureur- generaal, Tom Clark, heeft ver klaard, dat buitenlandse commu nisten de Verenigde 9 aten aan het ontvluchten zijn en dat het aantal nog in het land aanwezige communisten bijna een derde minder is dan het totaal van 1946. die evenals vorige malen weer gebruik wensen te maken van een hun stem uit te brengen» gelieven zich a>s- op te geven bij één der onderstaande vóór 16 JUNI adressen Joz- Dieleman, Kijkuit (Kanaal) H. "Dieleman, Sassing J- de FeijterScheele, Kijkuit L 5 P- de Jonge, Steenovens M 16 J- Hollebek, Spui O 8 P. J. van Bendegem. Julianastraat 68 JOverdulve, Julianastr- 79 P- A- Wondergerm Nieuwstraat 5 J- Scheele, Koestraat 36. De Zuid-Afrikaanse minister van economische zaken heeft (tij dens de behandeling van de be groting voor handel- en industrie in het huis van afgevaardigden verklaard, dat ongetwijfeld de onevenwichtigheid van de han delsbalans ernstig is en dait deze misschien nog ongunstiger zou worden', alvorens verbetering zal intreden. Volgens de minister was er echter geen enkele reden voor een paniek. Sedert 1946 is er zeer veel onnodig ingevoerd en de minister verzekerde, dat met de invoering van valutacon trole niet onnodig gewacht is. De Zuid-Afrikaanse regering zó.1 al het mogelijke doen om werkloos heid te voorkomen en de industrie op een redelijk peil te houden. „De industrie heeft een, kans, waarvan zijj naar ik vtertrouiw, zoveel mogelijk gebruik zal ma ken." Zuid-Af rfika's economische po sitie is gezond. De minister ge looft niet, dat een of andere eco nomische ontwrichting, die mis schien in de wereld zal ontstaan, ook automatisch tot Zuid-Afrika zal doordringen. De algemene lees tand kan niet worden recht gezet door invoercontrole alleen. Alles zal gedaan worden tct ver groting van de productie, zo wel op landbouw als op mijn- tcuwgejbied, en meer in het bij zonder voor wat betreft basis materialen als asbest, mangaan- eris chroom en vermieutiet. Hen andere maatregel js, aanmoedi ging van de investering van bui tenlands kapitaal in helt larnd. Ook aan bevordering van het toe risme zal de regering de niodige aandacht bestedten. De verschil lende handetscommissarissen in het buitenland hebben opdracht gekregen al het# nodige Ite doen tot vergroting van de export van Zuid-i Afrika. De Franse Zuidpool-expeditie is teruggekeerd. Dezer dagen liet het schip „De Commandant Charcot" het anker vallen in de haven van Brest na een afwezig heid van 198 dagen. Daarvan werden 160 dagen op zee doorgebracht. De expeditie ï«S«t Brest op 26 November 1948. Men bereikte de wateren var. Adelieland op 12 Februari en trachtte 26 dagen lang doch te vergeefs door het pakijs heen te komen. Zo moest men het plan opgeven om daar aan land te gaan. Een andere Zuidpoolexpeditie is in voorbereiding. t In een bericht uit Adrjanopel in Turkije, gepubliceerd in de „Daily Telegraph" wordt gezin speeld op het mogelijk overlijden van Georgi Dimitrof, de Bulgaar se minister-presidtent. Volgens ne laatste berichten verbleef Di mt, rof in de Sowjet-Unie voor be- handelinjg van 6cn 16verkwaa 1 tentieprijs: m 10 ct.minimum dvertentie 1,50. ling advertenties i namiddags 3 mu sk kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ïer Bureau van dit i.5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Ooi. 18 4.19 21.03 1.— 12.23 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.32 24 4.20 21.04 2.18 19.56 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22— wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- >ering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de tafel- Hotel „Rotter- er verbroedering, open voor de toe- n tussen de beide de Kamer van le Maritieme Ver- ddenstandsvereni- reniging Havenbe- ïag als gastheren •de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- ngin in de Provin- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer op het grote be te landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- 0 de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een tgens, welke de in- Gent en Zeeuws 1 de praktijk reeds op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. „Wapenbroeders" er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden .egen eenzelfde vij- ;r men in tijd van i»eil heeft voor een ie, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- jrraaxl vorming met het te verwachten eo in de vacantie- Amerikaanse zone id zal in het derde <54.000 ton kolen ïaar andere Europe- beschikbaar hebben, 900 ton, Engeland en België 1.044.000 dollar zou net u. lc: IU Cl Ijr\ c cuevii, van het programma volgens Hofï- man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1949/50, die reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvczels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd, in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. diging te 'komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig \oor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie meier van de doellijn staande, snaar voor het intrappen had. Hij was zo ver rast door deze kans, dat hij de bal half raakte en het schot ging naast. het btnnentrio keu rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (04) Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (14). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in hu:sl (Ingez. Med.) baar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sdr Charles Peake, dc Britse ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde biji zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van die onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake heeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hij „optimis tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." TBWÜW. In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dian in het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Do vraag zal het aanbod In het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan do grond gelo pen, aldus meldt Lloyd's agent uit Cherbourg. De toegang tot Caen is echter fad zou hebben, zijn vrijgebleyg/a nt (luidt vermoord. en, merendeels oud ier beschuldiging van ter beschuldiging van eid aan de ver- de fabelachtige schat juwelen vah Mus- de beklaagden be de voormalige afge- n'te Goreri. De auto- Milaan wachten op van Rome om, een te stellen tegen de ie afgevaardigde lio, die als „kolonel "ant woordelijk was ptstelling van Mus- ijn maitresse Clara de van andere hoog- ascisten te Dei%o, van het Como-meer dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide nasporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul taat Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen lire bij zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanen, in beslag genomen zijn. De rest van de kost'baarhedn,, die bekend is ge worden als „de schat van Dorigo" werd onder escorte van een tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met (bestemming brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er alle» van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten wü de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent e* dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. „Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur vam Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet' al1 leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der-meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercüre", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Teilegen met een kort woofd be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: Het Bestuur van de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat Milaan. De j „uitstekend geschikt is voor het schat is echter nooit in Milaanklimaat in het Hoge Noorden en terectgekomen. Minstens 5 per-1 grote mogelijkheden opent voor sonen;, die betrokken wanen bij I de veeteelt binnen de Poolcirkel de opsporiing* van vei miste doen- Naar hieraan wordt toege- mienten, die Mussolini iboj zich ge- vocg-d is het nieuwe ras verkre- - naar ver- gen door toepassing* van de Mits- I joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1