erneuzen en Gent BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Oenemarken-Nederland 1-2 ziening Lezers die schrijven ■si ■wi'<m ifw VOETBAL. Coloradokevers op de Oost-Friese eilanden Kerkbrand te Eupen Vergadering verstoord BEKER WEDSTRI ID. KORFBAL. WIELRENNEN. BOOGSCHIETEN. Gearresteerde voormalige Nazi's vrijgelaten Moeilijkheden voor de Zuid-Afrikaanse vierling Hongaarse Minister van Buitenlandse zaken gearresteerd Verdedigingsplan voor West-China Maakt Sowjet-Unie Atoombommen? 0s ontmanteling van Duitsland en de juwelen Mussolini EEN MACHTIG ■mmgmaz Frans stoomgchip aan de grond Veeteelt in Poolstreken KIND ONDER TREIN GEVALLEN EN GEDOOD. Door tot nu toe onbekende oor zaak is Donderdagavond een on geveer li3-jarige Haarlemse jon gen ter hoogte van de Heuvelse Steeg tP' overberg, onder de ge meente Amerongen uit een snel rijdende trein op het baanvak Utrecht-Arnheim eevallen. Na twee kilometer rijden is de trek tot stilstand' gebracht. Een onmiddellijk ontboden geneesheer moest constateren dat het knaap je terstond moet zijn gedood; het hoofd was zwaar verminkt. Het kind bevond zich bij een groep Haarlemse scholieren, die een reisje had gemaakt en nu huis waarts keerde. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar Amerongen. KIND DOOR TREIN GEDOOD. Herhaaldelijk spelen kinderen langs en op de spoorbaan van Deventer naar Zutphen en Alme lo, nabij de rangeerterreinen te Deventer. Vrijdagavond kostte dat aan een 9-jarig zoontje van de familie G. het leven. Toen het kind onder een uit Zupthen komende trein geraakte. TELEURSTELLENDE HARINGVANGSTEN. Sedert de haringvloot on 17 Mei ter visserij is uitgevaren zijn de vangsten teleurstellend geweest, zo deelt men ons van de zijde van de Rederijvereniging voor de Nederl. Haringvisserij mede. Met uitzondering van enkele dagen van behoorlijke vangst, is de aanvoer slecht geweest, niettegenstaande het feit, dat thans de volle ha ringvloot in zee is en het aantal medegenomen netten is verdub beld, zodat meer schepen en net ten in zee staan dan enig jaar tevoren' om deze tijd het geval was. Een gevolg van de onregel matige en slechte aanvoeren is een sterke schommeling van de prijzen op de verschillende ha- ringmarkten en dientengevolge ook bij de kleinhandel, waardooor de consumenten dagelijks ver schillende prijzen te betalen krij gen. Niettemin blijft men in re derskringen de hoop koesteren, dat binnen afzienbare tijd gunsti ger vangsresultaten worden be haald. wal om Nederlandse assistentie voor hun in nood verkerende coaster in te roepen. Zij vertel den, dat de machine defect was en het schip water maakte. De reddingboot Arthur werd dade lijk gewaarschuwd en voer uit. Ook de sleepboot „Maas" koos onmiddellijk zee. De Duitse zeelui gingen met hun rubberboot weer naar hun schip. Om kwart over 11 Zon dagmorgen werd de Klaus vast gemaakt en kort daarop begon de sleep naar de Nieuwe Water weg. „Het valt niet mee", zo zei de kapitein van de „Maas". De Duitser maakte zware slagzij naar bakboord en zijn lading kolenslam is door het water gaan werken en verschuiven. Hard varen kunnen we niet, want dan schuift-ie dwars op de golven. We krijgen hem waarschijnlijk wel binnen. De machinist van de „Klaus Bi- schoff" is bij ons aan boord. De kapitein en de twee anderen zijn op hun eigen schip gebleven. De rest zit op de „Arthur". De schipper van de Arthur meldt, dat hij voor allé veilig heid in de buurt blijft. Deskun digen verklaren, dat de sleper er een hard karwei aan zal heb ben, vooral, omdat er meer wind opsteekt. De golven slaan over het dek van de coaster, die als een onwillige hond in de trossen hangt. Om 12 uur in de middag werd windkracht 3 tot 4 gemeld. Bij hardere wind maakt de coas ter een kwade kans om aan de grond te slaan. Te Hoek van Holland wordt al les in gereedheid gebracht om de Klaus Bischoff met behulp van bergingsvaartuigen veilig voor de wal te krijgen. Bij N.W.- wind vaart de „Maas" met zijn sleep koers Zuidwest. De coaster was op de terug weg van Rotterdam naar Ham burg. Een later bericht meldt, dat de sleep de Wateerweg is bin nengevaren en naar Maassluis doorvaart. »i DUITSE KUSTVAADRER BINNENGESLEEPT. 4 Opvarenden van de 398 ton metende Duitse kustvaarder „Klaus Bischoff" kwamen Zon dagmorgen om 20 over 7 met een rubberboot te Scheveningen aan HET NEDERLANDSE ELFTAL NAAR DENEMARKEN Met een speciaal toestel zijn Zaterdagmiddag om half drie de 16 spelers, die aangewezen zijn voor de wedstrijden 'tegen Dene marken en Finland vertrokken. Abe Lenstra was reeds Vrijdag morgen per trein naar de Deense hoofdstad gereisd. De Munck, Saris, Van Bun, Van Schijndel, E,verse, Terlouw, D' Vroet, Van Staffelen, Wilkes, Brandes, Timmerman^, Clavan., Beun, Van der Tuyn, Schaap en Schijvenaar stapten onder leiding van bondsvoorzitter Karei Lotsy en vergezeld van de bondsoffici- al." Boel jon, Sajett, Mr. Bulder, Verlegh en bondstrainer Van der Leek welgemoed in het vliegtuig. Allen waren het er over eens, dat het een leuke trip zal worden en vooral Brandes en Clavan wa ren danig in hun sas, dat zij bij- tüds van hun blessures: zijn her steld om de reis mee te maken. Zwermen Coloradokevers zijn sinds Dinsdag neergestreken op de kusten van de Oost-Friese eilanden Borkum, Norderney en Langeoog, aldus meldt het Duit se nieuwsbureau Dena. De boeren ter plaatse helpen de politie langs de gehele Noord zeekust om het gedierte te be strijden. Het Franse persbureau A.F.P. meldt nader, dat men meent, dat de Coloradokevers, die door de zee in grote getale levend op de kust worden geworpen, uit Ne derland komen, waar enkele da gen geleden een soortgelijke in vasie werd gemeld. Onder de kustbewoners doet het gerucht de ronde, dat de Coloradokevers onlangs door een blauwgestreept vliegtuig, dat op geringe hoogte vloog, zijn neergelaten, aldus het persbureau. De Overheid wijst er echter op, dat daarvan tot nu toe geen bewijs is geleverd. Een hevige brand is Zaterdag avond tegen half zeven uitge broken in een der torens van de St. Niklaaskerk te Eupen. De plaatselijke brandweer, evenals die van Verviers en de plaatsen in de omtrek, was spoedig ter plaatse, doch men moest zich beperken tot pogingen de twee de toren en de rest der kerk te behouden. Tegen half acht stortte het bovenste gedeelte van de toren in en een half uur later het onderste gedeelte. De brand weer bespoot zonder ophouden het dak van de kerk, waarvan een gedeelte reeds vlam had gevat. Een grote menigte volgde met grote spanning de blussings- werkzaamheden. Een groep gewapende mannen heeft vorige week een commu nistische vergadering nabij Kra- tau verstoord en drie commu nistische leiders neergeschoten. Na alles in de zaal kort en klein te hebben geslagen, sloegen de invallers met medeneming van een deel van de partijkas op de vlucht. De vergadering was georgani seerd „om de invloed van de reactionnaire geestelijkheid in de Staatsscholen te bestrijden." Een gelukkige: afloop. Na het brillante spel tegen 't Franse prof-elftal is deze lan- denontmoeting goed beschouwd op een teleurstelling uitgelopen, want al moge men dan er op wijzen dat het Deense elftal bij de Olympische Spelen de derde prijs behaalde, houdt dit geen steek daar slechts 5 spelers uit het Deense Olympisch elftal zijn overgebleven en de beste als be roepsspelers naar het buiten land zijn vertrokken. Onze cracks Lenstra en Wil kes hebben er ten slotte voor ge zorgd dat gescoord werd, terwijl Timmermans, die tegen de Fransen zo beheerst drie doel punten voor zijn rekening nam, thans op korte afstand naast het doel schoot. Het ooggetuigeverslag van de heer Aad van Leeuwen volgend hebben de Denen vrijwel voort durend de toon aangegeve'n en hadden zij ons met meer schot vaardigheid een fikse nederlaag toegebracht. Dat Nederland ten slotte de puntjes binnen heeft moge geen bevrediging schen ken. Kort na de aanvang volgden enige gevaarlijke aanvallen van de Denen, waarbij onze doelman een fraaie voorzet van de links buiten Soerensen stijlvol onder schepte. Na 11 minuten kwam uit een heel eenvoudige aanval van onze linkervleugel Timmer mansLenstra plotseling een doelpunt, nadat Lenstra de Deense verdediging had om speeld en met een rustig schot via de binnenkant van de paal verdween de bal in het Deense doel 01. Nadat talrijke aanvallen van de Denen waren afgeslagen of door slecht richten op niets wa ren uitgelopen, maakte rechts binnen Hansen met een geheel onverwacht schot, waardoor De Munck volkomen verrast werd op fraaie wijze gelijk 1—1. Met de Denen in de meerder heid brak de rust aan. In de tweede helft zette de Oranjeploeg direct een dusda nig offensief in, dat in de eer ste 5 minuten meer aanvallen op het Deense doel werden on dernomen dan in de 45 minu ten van de eerste helft. Het was Wilkes, die, na een duel met de back Petersen, deze met enkele van zijn bekende schijnbewegin gen volkomen van de wijs bracht waarop een hard schot op het doel volgde, dat de Deense doel- verdediger verraste en hoog in de linkerhoek verdween de bal in het net 12. Hierop kwam een langdurig overwicht van de Denen, maar tot teleurstelling van de Deen se toeschouwers, bleef telkens het beslissende schot uit. Een maal loste de mdvoor Praet een hard schot op het Nederlandse doel, doch De Munck redde op even fraaie wijze. Bij een hands van Terlouw, even buiten het strafschopgebied, vormden de Oranjehemden 't bekende muur tje, maar er volgde geen recht streekse schuiver of boogbal. Lundberg gaf een kalm trapje naar de vrijstaande Praest, die een scherp schot loste, dat in de veilige handen van De Munck terecht kwam. Even voor 't einde kreeg Tim mermans op korte afstand van het Deense doel de kans van de dag, doch hij was niet zo bij zijn positieven als tegen de Fransen, en zijn schot ging langs het doel. Na nog enige benauwde ogen blikken voor het doel van De Munck floot de Noorse scheids rechter Christjansen het eind signaal en Nederland had een meer dan gelukkige wedstrijd achter de rug. Terneuzen IICorn Boys 13. Op het terrein van de voetbal vereniging „Axel" vond gisteren de eindstrijd plaats om de Z.V. B.-Beker tussen het tweede elf tal van Terneuzen en het Sasse Corn Boys. De Sassenaren ver overden deze beker door een 3-1 overwinning. van de heer J. de Beste, „Edele Handboog," Oudelande, die dus z'n naam eer aan deed, en daar mede een beker met medaille verwierf. De verdere uitslag luidde: le zijvogel met med. G. v. Gave, „St. Sebastiaan," Sas van Gent; 2e zijv. m. med. J. F. Steijaert, „St. Jan," St. Jansteen; 3e zijv. m. med. C. Goense, „Eensgezind heid," 's-Heerenhoek 4e zijv. m med. A. de Jonge, „Willem Teil," Ovezande; le kal m. med. E ^Rentmeester, Ovezande; 2e kal m. m<^.. J. van Doorn, „Zorg vliet, "*Ellewoutsdijk, en G. Pro voost,„De Schelde", Gent; 3e kal m. med. Chr. Vergouwe, Sas van Gent; 4e kal m. med. E. van Jole, „Willem Teil", Kloosterzan- de; 6e kal m. med. V. de Bliek en P. van Campen, St. Jansteen; le klep m. med. G. Provoost, Gent; 2e klep m. med. Jac. Ver meulen, „st. Sebastiaan," Hein- kenszand; 3e klep m. med. K de Baar, Ovezande; 4e klep C van Gink, „Ons Genoegen," Oude lande; 5e klep Ir. Slabbekoorn, „Batavieren," Goes en 6e klep A. Boonman, Ovezande. De meeste vogels met medaille n.l. 6 stuks, behaalde de heer P Voet, „Willem Teil", Klooster- zande. ScampoloV.K.V. 61. Zaterdag 11 Juni werd te Zaamslag de competitiewedstrijd gespeeld tussen Scampolo I en V.K.V. I uit Veere. Reeds vrij spoedig werd in de ze wedstrijd een doelpunt ge maakt door V.K.V., waarna een poos later de gelijkmaker volg de. De tweede aanval van Scam polo zorgde nog vóór de rust voor vakverwisseling, terwijl het laatste aanvalskwartet voor 4-1 zorgde. Na de rust was Scampolo over tuigend sterker en hoewel V.K.V. wel een of twee tegendoelpunten verdiend had, kwam het eind van deze zeer sportief gespeelde wedstrijd met een 61 overwin ning voor de thuisclub. De vooraf gespeelde wedstrijd tussen de adspirant twaalftallen van beide clubs wisten de gasten met 04 te winnen. De Ronde van Wouw. Gister werd te Wouw over een afstand van 152 km een weg wedstrijd gereden voor profs en onafhankelijken, waaraan 33 renners deelnamen. De uitslag hiervan luidt: 1. Braspennincx (Breda) 4 uur 18 min. 37 sc.; 2. De Korver (Rotterdam) op 31 sec.; 3. Hopstaken (Roosendaal) 38 sec 4- Pauwels (Kieldrecht) zelfde tijd; 5. Van As (Roosendaal) op 3 min. 8 s.; 6. Joosen (Made), 7. Buuron (B. o Zoom), 8.Van der Zande (Hal steren), 9. Van Gelderen (Sluis kil), 10. Van der Heijden (Wouw) allen op 10 min. 20 sec. 8' al Uit alle delen van Zeeland kwamen gistermiddag de boog schutters naar Goes, waar de Kon. Handboogsociëteit „Jaco- ba van Beieren" haar 100-jarig bestaan vierde. De voorzitter heette in zijn openingswoord de burgemeester van Goes, de heer Ten Kate, de beschermheer der vereniging, de heer J. Pilaar, en de 135 schutters van 24 sociëtei ten hartelijk welkom. Burgemeester Ten Kate sprak een felicitatie uit en hoopte, dat ook de jeugd meer voor deze tak van sport zou gaan gevoelen. Namens de Bond van hand boogschutterijen op Zuid-Beve land, sprak de voorzitter van deze Bond, de heer J. de Beste uit Oudelande, 'n gelukwens uit. Na dit officiële gedeelte nam de schutterskoning de leiding en snorden de pijlen naar de vogels. Reeds bij een der eerste scho ten viel de hoofdvogel, getrof fen door een waar meesterschpt re Oostenrijkse staatspolitie heeft de voormalige hoge nazi's die zij Donderdagavond arres teerde, vrijgelaten, aldus wordt officieel te Wenen medegedeeld. De ex-nazis, die gearresteerd wer den toen zij van een conferentie met leiders van de sterk natio nalistische volkspartij terugkeer den, werden gedurende vier uur ondervraagd,. Onder hen bevonden zich Dr wilhelm Huettl, voormalig hoofd var de geheime dienst der nazi's tc W enen, en Theo Wuhrer, die assistent was van generaal der fc>S arnst Kaltenforuntier die als oorlogsmisdadiger werd opgehan- S^n. Er zijn omstandigheden, waar onder het ter wereld brengen van een vierling een zorgenvolle bezigheid ,is. De vrouw van de Zuid-Afri kaanse naturel Petreus Makari kan er van meepraten. Zij is. met haar vierling in een zendelingen station gevlucht, omdat haar stam, die der Bawenda's, een vierling als een verzameling ge drochten beschouwt, die men ten spoedigste moet doodslaan. Zij zelf wordt als 'n heks beschouwd, niemand mag haar aanraken of uit bekers of kalebassen drinken, waaruit zij heeft gedronken, en als iemand haar passeert, moet hij op de grond spuwen. Ambtelijke implicatie: Het de partement van naturellenzaken heeft de Thesaurie verzocht om een toelage voor de vierling... erboden industrieën voorkomen een aanvang nemen. De arbeiders van twee andere fabrieken te Dortmund en Berg- kamen hebben doen weten, dat zij eveneens hun verzet zullen staken. Dr. Kurt Schumacher, voor zitter van de sociaal-democra tische partij in West-Duitsland, verklaarde gisteren, dat de in structies betreffende de ont manteling van fabrieken in het Ruhr-gebied voor de vervaardi ging van synthetische olie, een poging waren om de Duitse eco nomie te verzwakken en de Duitse concurrentie ten gunste van de overwinnende mogend heden uit te schakelen. De instructies hadden niets te maken met ontmanteling, zo zei hij. De Weense correspondent van de „Daily Telegraph" zegt, dat er in Hongarije geruchten de ronde doen, volgens welke de Hongaarse Minister van Buiten landse Zaken, Daszlo Rajk, is ge arresteerd. Tot nu toe, aldus de correspon dent, zijn deze geruchten slechts md.rect in regeringskringen tegengesproken. Rajk is sinds zijn studèntenjaren een der vooraan staande communisten in zijn land. Hij had een actief aandeel bij het uit de weg ruimen van de oppositie toen hij (van 1946 tot 1948) m nister van binnenlandse zaken wss. In Augustus werd hij mimster van buitenlandse zaken. Hij was altijd 'n van de vooraan staande figuren in de „kernra den" van de Hongaarse commu nistische partij. Dr. Kan Tsjieh Hou, de per soonlijke vertegenwoordiger van de waarnemende president van China, heeft gisteren aan de waarnemende Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, James Webb, een plan van de nationalistische regering uiteen gezet voor de verdediging van China's Westelijke provincies te gen de communisten. Dr. Kan wilde geen bijzonder heden over het plan bekend ma ken, alvorens hij met president Truman heeft gesproken. Dit zal een dezer dagen geschieden. Dr. Kan verklaarde een tele gram te hebben ontvangen van de waarnemende president Li Tsoeg Jen, waarin deze zeide te ver trouwen, dat de nationalisten een linie rondom de Westelijke pro vincies -konden houden. Het mo reel van de nationalistische troe pen was zeer goed, zo had Li in het telegram verklaard. „Sedert kort maakt de Sowjet- Unie atoombommen" zo heeft profesor Klemperer van de uni versiteit te Halje Sowjetrussische zone) verklaard in een rede die h); heeft uitgesproken op een ver gadering van de culturele com missie der (Duitse communistische partij in Beieren. Na te hebben gezegd dat voor hem „iedere pantserwagen in de Sowjetzone een symbool van vrede is" heeft professor Klemperer verzocht de grenzen tussen de zone's in bezet Duitsland op te heffen. Hugo Ehrlich, ondervoorzitter van de Beierse communistische partij, die daarna het woord nam heeft gewaagd van de Amerikaan-' S3 plannen om het Ruhrgebied 'n groot arsenaal te maken voor de Atlantische pactgenoten" en heeft de Weselijke gealieerden er \an beschuldigd op Duits grondge bied de oorog voor te bereiden. De spreker zei, at de veldpolitie van West-Duitsland geleidelijk a.an wordt vervormd tot een mi litaire elite-formatie die bezig is niet hetgeen hij ,,een ideologische campagne ten gunete van de oorlog" noemde. Ingevolge het ultimatum, dat de Britse autoriteiten Donder dag aan de fabrieksraden van de „Krupp Treibstoffwerke" te Wanne-Eickel en van de „Ge- werkschaft Viktor" te Castrop- Rauxel hebben gezonden en waarin hun werd bevolen het lijdelijk verzet tegen de ontman teling der installaties voor de fabricage van benzine en rub ber in het Ruhrgebied Zondag te middernacht te staken, heb ben deze raden besloten hun verzet, dat sedert 8 Juni duur de op te geven. Op genoemde datum zouden de ontmante- lingsoperaties in vier fabrieken der synthetische industrie in 't Ruhrgebied die op de lijst der BAZAR TE AXEL PROTESTANTS ZIEKENHUIS. Het is dan zo ver, dat ook Axel een bazar zal krijgen ten bate van het Protestantse Ziekenhuis. Verschillende verenigingen heb ben hun medewerking toegezegd, n.l. de Chr. Vrouwenbond, de Bond van Plattelandsvrouwen, de Herv. Vrouwen Zendingsclub, de Herv. Mannenver. „In Denst der Kerk," diverse Gereform Meisjesverenigingen, de Zeeuwse Plattelandsnrveisjes, de „Olijf tak", Jonge Kracht" en „Asaf Uit de afgevaardigden van deze verenigingen is een commissie van 7 leden gekozen, die het dagelijks bestuur vormen. Het comité doet een beroep op allen, die op enigerlei wijze kunnen helpen. Alle hulp, zelfs de klein ste, zal waardering vinden. Wat het comité kan gebruiken: le. Uw aller sympathie en me deleven; 2e Uw aller daadwerkelijke hulp (geld en goederen); 3e. Dingen, die gebruikt kun nen worden om verloot of ver kocht te worden of in de grab belton gedaan kunnen worden- 4e. Collectanten en verkoop sters; 5e. Een groep werkelijk actie ve mensen, die er het hunne toe willen bijdragen om deze wer kelijk dringende zaak te doen slagen. Medewerkers kunnen zich mel- S.en, bij de heer Stemerdlng, Kerkdreef 32, Axel. Aan het zelfde adres kunnen goederen worden gegeven. Laat de stroom groot zijn' De bazar zal waarschijnlijk gehouden worden in de herfst. Het lijkt nog een zee van tijd maar als Axel er iets groots van wil maken, dient men van nu af aan reeds alle zeilen bij te zetten. Laten wij het deze keer eens op ons Axels prestige laten aankomen. Van de bazars te Terneuzen en Zaamslag zijn de resultaten bekend; laten wii proberen ze te overtreffen. Namens het Comité, C. DE SMET, Secretaris. Axel, Stationstraat 29. tentieprijs: m 10 ct.minimum dvertentie 1,50. Ung advertenties ti namiddags 3 uur ek kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ïer Bureau van dit 15 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oné. 18 4.19 21.03 1.— 12.25 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.32 24 4.20 21.04 2.18 19.50 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22. wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- lering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de taf el - Hotel „Rotter- er verbroedering, open voor de toe- n tussen de beide de Kamer van le Maritieme Ver- ddenstandsvereni- -eniging Havenbe- iag als gastheren •de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- ngin in de Provin- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer i op het grote be- le landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- i de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een lgens, welke de in- Gent en Zeeuws de praktijk reeds op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. .Wapenbroeders" er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- Ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- :r men in tijd van veil heeft voor een s, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- ïrraadvorming met het te verwachten eo in de vacantie- Amerikaanse zone id zal in het derde -54.000 ton kolen laar andere Europe- beschikhaar hebben, 900 ton, Engeland en België 1.044.000 en, merendeels oud ter beschuldiging var, ter beschuldiging van eid aan de ver- Ie fabelachtige schat juwelen vah Mus- de beklaagden, be de voormalige afge- ti'te Goreri. De auto- Milaan wachten op van Rome om een te stellen tegen de ie afgevaardigde rio, die als „kolonel ~ant woordcl ijk was Uitstelling (van Mus- ,ijn maitresse Clara de van andere hoog- asdstea te Dei%t>, van het Como-mcer douar zou nei uiiemuenjne van het programma volgens man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1949/50, die reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvczels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd, in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. diging te 'komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (O1). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig 3 oor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie metier van de doelliin staande, maar voor het intrappen had. Hij was zo ver rast door deze kans, dat hjj de bal half raakt© en het schot ging naast. schoten van het binnentrio keu rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (04) Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Fttnse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (1,4). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in hu sl (Ingez. Med.) UHTirt Tje-uremc met utu-muif baar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sir Charles Peake, de Britse ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde bij zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van die onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake beeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hg „optimist tisch" gestemd was ten aanEien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dian In het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Dc vraag zal het aanbod in het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan do grond gelo- i dood van, Mussolini zijn door verschillend© Italiaanse negeringsinstanties uitgebreide nasporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul taat,, Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen lire 'bij zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanen, in beslag genomen zijn. De rest van de kostbaarhedn, die bekenid is ge worden als „de schat van Dorigo" werd onder escorte van een tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met -bestemming Milaan brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er alle» van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten w* de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent e» dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. .Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur vaa Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet' al leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercure", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Tellegen met een kort woofd be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: „Het Bestuur van de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat H I ^^^^■Dej „uitstekend geschikt is voor het schat is echter nooit in Milaanklimaat in het Hoge Noorden en terectgeikomen. Minstens 5 per- I grote mogelijkheden opent voor _IHosonen die .betrokken waren by I de veeteelt binnen de Poolcirkel. pen, aldus meldt Lloyd's agent I de opsporiing van vt miste docu-l Naar hieraan wordt toege- uit Cherbourg. m,enten, die Mussolini ,bqj zich gc- voegrd Is het nieuwe ras verkre- De toegang tot Caen is echter I tad zou nebben, zsj'n naar ver- j gen door toepassing van de MitS- rij gebleven. I !ui'n vermoord. I I joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3