Chr. Hist. Unie. erneuzen en Gent Jovialiteit is thans verdwenen Truman over voorwaarden voor een Wereldvrede Voorstel tot beëindiging van Berlijnse spoorwegstaking op No. 1 van Lijst 2 DENKT GOED NA. STEMT C.-H. ziening Kiezers en Kiezeressen van AXEL, Stemt op 16 Juni a.s. >11 MAANDAG 13 JUNI 1949. De Parijse Confe-entie P. J. VAN BENDEGEM 2. W. DE FEIJTER Wzn. 3. P. A. WONDERGEM 4. CHR. HOLLEBEK 5. JOZ. P. DIELEMAN 6. LEV. DE FEIJTER 7. JASP. HEIJNSDIJK 8. JAC. DE FEIJTER Alle Kiezers en Kiezeressen Granaat in de tuin van Mevrouw Sukarno Instructies aan de*?9" Noorse legerofficieren •s I EEN MACHTIG Frans stoomgchip aan de grond en de juwelen Mussolini Veeteelt in Poolstreken Frankering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandagochtend tot avond. Veranderlijke bewolking Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land tijdelijk enigei lichte regen of motregen. Zwakke tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1137 Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum pier advertentie 1,50. Inzending adverten.es tot des namiddags 3 uuï Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschflnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma P. <1 van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Het is nu herhaaldelijk be toogd, dat de conferentie der vier, na het eens te zijn gewor den over de mogelijkheid een oplossing in grote stijl te vin den voor de vraagstukken van Duitsland, in een nieuw stadium zou treden. Dit was het'stadium van het „talk business", zoals Dean Acheson het Vrijdag nog heeft genoemd. De „business" zouden dan zijn de kleine zaken. De overeen komst, die eruit zou voortvloeien zou een bestand zijn, dat de kansen op ruzie tussen twee slechte buren zo gering mogelijk zou maken. Indien men het dan al niet eens kon worden over de wijze waarop men zaken kon be sturen, dan zou men het tenmin ste kunnen over de wijze waarop ieder voor zich op het Duitse toneel te werk zou gaan zonder daarbij 't economische lichaam geheel uit elkaar te scheuren. Seder kort na de opening van de conferentie in het paleis van rose marmer grijpen zich alle verwachtingen voor een niet volledig negatief resultaat van het nieuwe samenzijn aan deze strohalm vast. Dit stadium is nochtans niet ingetreden. Wanneer men deze conferen tie in fasen wil verdelen, dan kan men veeleer zeggen, dat het beraad nu gekomen is in de fase van het ongeduld en de wrevelige stemming. Na drie weken toont de balans der con ferentie nog slechts creditpos- ten. Geen der agendapunten is nog uitgeput in zoverre, dat de Ministers er definitief afscheid van genomen hebben. Wysjinsky heeft zich het recht voorbehou den terug te komen op zijn voorstellen inzake de eenheid van Duitsland en hij heeft zich onwillig getoond het Berlijnse vraagstuk reeds ad acta te leg gen. Zijn toestemming tot een oproep aan de Berlijnse com mandanten om te trachten bin nen drie dagen hun geschillen te overbruggen heeft hem in elk geval de verzekering gegeven, dat hij begin volgende week op dit punt kan terug komen, wat de twee nog resterende agenda punten betreft, zijn drie der on derhandelaars het erover eens, dat één daarvan, het Duitse vre desverdrag. het best stilzwijgend kan worden gepasseerd. De kan sen voor het tweede, het verdrag met Oostenrijk, schijnen even zeer nihil, nadat de plaatsver vangers niet eens een gezamen lijke tekst voor het rapport over hun voorbesprekingen hebben kunnen vinden. Zij strandden op het oude zeer van de Duitise bezittingen in Oostenrijk en overigens verluidt dat ook de inzichten inzake de Joego Slavische aanspraken op een deel van Stiermarken als tevoren diametraal tegenover elkaar zijn blijven staan. Met zo weinig kansen op een vruchtbare voortzetting der za ken geven de Westelijke Minis ters ondubbelzinnig te kennen, dat zij het als onnuttig tijdver lies beschouwen nog lang verder te praten. Het is duidelijk, dat de jovialiteit der eerste dagen voorbij is. De sfeer deed de laatste dagen, zo vernam de reisredacteur van het ANP, uit kringen der delegaties, veeleer denken aan die der laatste da gen voordat de conferentie van Londen uiteen ging. Het schijnt alleen de levendige geest en on vermoeide activiteit van Wy sjinsky te zijn, die nog wat ruimte laat voor het opkroppen van het ongeduld der andere drie. Niettemin schijnt het dat deze nu toch de maat der Rus sische welsprekendheid wel vol achten. In zeventien zittingen of wel 57 uren heeft de Rus vrij wel driekwart van de tijd voor zich in beslag genomen. Hij heeft een goed deel van die tijd besteed aan herhalingen en argumenten. Men kan dan ook nauwelijks zeggen dat het tot dusverre tot een ernstig ge sprek over de wederzijdse stand punten gekomen is. Men schijnt zich veeleer bij voorbaat te hebben neergelegd bij het feit, dat twee partijen zich onvoorwaardelijk hebben vastgebeten in hun eigen be schouwing. Aan de ene zijde is dat het project van Bonn, aan de andere zijde het recht van veto. Wysjinsky vocht tegen, moest ervaren, dat hij daarmee achter de ontwikkeling aanliep. Voor het Westen was Bonn 'n stuedenis, dat zich niet onge daan liet maken. Hef Westen streed tegen het veto, doch hierop had Wysjinsky zich on wrikbaar genesteld, wetend dat het zijn enige wapen was in een conflict van drie tegen één. Op deze onwrikbare stand punten is de conferentie, voor wat haar grote inzet betreft, reeds vastgelopen. Hoe staat het met de kleinere moeilijkheden waarop van het begin der conferentie af de hoop was gevestigd? Nog altijd wordt hier door leden der Westelijke delegaties uiting gegeven aan de verwachting, dat er op econo misch gebied tenslotte nog iets uit het rose marmer te voor schijn zou kunnen komen. Maar deze verwachting heeft voorals nog geen andere basis, dan spe culatie op de Russische bedoe lingen, die ondanks Wysjinky's 'welsprekendheid en ondanks zijn vele voorstellen nog het grote vraagpunt van deze con ferentie zijn gebleven. Wat men meent te weten is, dat de Rus sen door deze conferentie op de eerste plaats het onwerkzame en onpopulaire middel der blok kade hebben willen opgeven en dat zij daarnaast nog gaarne de economische relaties over de „groene grens" zouden zien hersteld. Ook voor het Westen zou zulk een herstel, gepaard aan een erkenning en bevesti ging hunner positie te Berlijn, een resultaat zijn, dat de prijs van een zo langdurige conferen tie waard is. In het stadium, waarin deze gedachten kunnen worden ge realiseerd, is men evenwel nog niet gekomen. Beide partijen schijnen zich ervoor te hoeden het initiatief in deze richting te nemen. Het Westen neemt het air van zelfverzekerheid aan op basis van de resultaten, die het in West-Duitsland reeds heeft bereikt. Het zegt dat Wysjinsky zelf om deze conferentie heeft verzocht en dat hij dus maar met zijn wensen over de brug moet komen. Het schijnt erop te rekenen, dat dit stellig nog eens zal ge beuren. Men heeft namelijk al geconstateerd, dat Wysjinsky niet naar Parijs is gekomen om propagandaspeeches te houden noch om concessies te doen, die zijn beginselen zouden aantas ten. Men rekent er dus op, dat hij nog meer in petto heeft. Zijn voorstellen voor een Duitse raad gebaseerd op de economische organen der beide helften, we zen trouwens in die richting. Maar Wysjinsky schijnt tot dus verre niet geneigd deze nieuwe fase in te luiden. Hij lijkt eer der bereid om zijn collega's nog dagen lang bezig te houden met datgene, dat ter zitting reeds vaak als „nutteloos gepraat" werd aangeduid. Velen hier beginnen dan ook te vrezen', dat de conferentie ge vaar loopt te zullen uitdoven zonder dat zelfs deze zeer be perkte doelstellingen zullen zijn bereikt. Het feit, dat een rege ling van het muntvraagstuk door het Westen als indiscuta- bel werd beschouwd, heeft er toe bijgedragen de reeds vage hoop nog verder te vervagen. De ba rometer der conferentie loopt inmiddels snel achteruit. Van joviaal, is hij over vriendelijk naar ongeduldig gegaan en er zijn alle tekenen om te verwach ten, dat hij spoedig een prikkel bare stemming zal aanwijzen. Deze politieke weersgesteldheid hangt nu wel in hoofdzaak af van de zware depressie, die over Berlijn hangt. Wanneer daar voor het begin der volgende week niets gebeurt om de op heffing der blokkade effectief te maken, dan is te vrezen, dat in het rose paleis weinig rozige taal gesproken zal worden en dat de atmosfeer verstoord zal zijn ook voor het „talk business" waar Acheson om gevraagd heeft. 'Aj> President Truman heeft in een rede te Little Rock in Arkansas, bij gelegenheid van de onthul ling van een oorlogsgedenkteken drie voorwaarden genoemd, die volgens hem van essentieel be lang zijn voor het bereiken van een duurzame wereldvrede, n.l.: Ie. De Verenigde Staten moe ten sterk zijn en welvarend; 2e. De andere „vrede- en vrij heidslievende" landen moeten ook sterk en welvarend zijn; 3e. Er moet een internationaal lichaam bestaan, dat interna tionale geschillen kan beslech ten en de vrede kan handhaven. Truman zeide, dat hij ver wachtte. dat het Noord-Atlan tisch Pact spoedig met overwel digende meerderheid door de Se naat zou worden aanvaard en dat het van vitaal belang was, dat het Pact gevolgd zou wor den door een program van mi litaire hulpverlening. Met betrekking tot het Ame rikaanse isolationisme in het verleden, zeide Truman: „Dit maal zullen wij het besluit niet voor ons laten nemen door een kleine groep mannen, die alleen voor hun eigen bijzondere belan gen oog hebben." Willy Kreikemeyer, directeur van het onder Sowj et-Russische controle staande spoorwegbebe- stuur te Berlijn, heeft Zaterdag avond een beroep gedaan op de Westel. spoorwegarbeiders, het werk te hervatter Hij beloofde dat geen represaillemaatregelen zouden worden genomen en her haalde zijn aanbod, 60 van hun loon in Westelijke marken uit te betalen. Generaal-Majoor Howley, de Amerikaanse commandant van Berlijn, heeft in een brief aan de onafhankelijke vakvereni- ginsbond (U.G.O.), die drie we ken geleden het sein gaf tot de staking der spoorweglieden in West-Berlijn, er namens de drie Westelijke commandanten op aangedrongen, dat de stakers de door de onder Sowj et-Russische controle staande spoorweglei ding aangeboden voorwaarden aanvaarden. De Westelijke com- die evenals vorige malen weer gebruik wensen te maken van een auto om hun stem uit te brengen, gelieven zich vóór 16 JUNI a-s- op te geven bij één der onderstaande adressen Joz- Dieleman, Kijkuit (Kanaal) H- Dieleman, Sassina P- J- van Bendegem, Julianastraat 68 .T. OvPrHiilvFR .Tirlinnnc+r. 7Q Kijkuit Jonge Hollebek mandanten hebben de West- Berlünse autoriteiten gemach tigd boven de 60 van het loon, die het spoorwegbestuur in Wes telijke marken wil uitbetalen, 15 der verdiende Oostelijke marken in Westelijke marken om te zetten in de verhouding van één tegen één, zodat alle West-Berlijnse spoorwegarbei ders er van verzekerd zullen zijn minstens 75 van hun loon in Westelijke marken te ontvan gen. (Tot nog toe hebben de stakers 100 Westelijke mar ken en erkenning van hun vak vereniging als eis gehandhaafd.) Westelijke geallieerde waarne mers zijn van mening, dat het stakingscomité op grond van dit aanbod hervatting van het werk zal aanbevelen. Volgens Howley hebben de spoorwegautoriteiten verhoging van dë 60 beloofd, indien de spoorweginkomsten in Westelij ke marken dit rechtvaardigen. Hij spreekt in de brief de hoop uit, dat tengevolge van dit „bil lijke aanbod" het geschil zo spoedig mogelijk zou worden bijgelegd. Ofschoon het hoofdbestuur van de Ugo en van de bij de Ugo aangesloten spoormannenvak- bond heeft zich uitgesproken vóór hervatting van het werk op de door Howley genoemde voor waarden, kon de gisteren ge houden vergadering van de 14.000 stakende Westberlijnse spoorwegarbeiders het niet eens worden over de compromis voorstellen van Howley en werd besloten tot het organiseren van een stemming die morgen zal gehouden worden. De eerdere berichten, volgens welke de atakersposten voor hét .spoorweggelbouw in* de Ameri kaanse sector van Berlijn zouden zin ingetrokken, zijn door het hoofdkwartier van de sitakingslei- cTing categorisch tegengesproken. Alleen het aanltjal posters is verminderd, aldus een woord voerder van de stakers, aangezien tol nog toe geen personeelsleden gepoogd hebben het gebouw bin nen te dringen. Er staan thans bij het gebouw driemaal zoveel gewapende man schappen van de Westelijke Duit se politie als posters. Volgens de woordvoerder van de stakers heeft men de tien Duitse employe's, die sedert Don derdag in het gebouw verbleven,. Vrijdagavond laten weggaan. Zij warden vervangen -door tien man van de Sowjet-Russische spoor wegpolitie, die op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten door 't posterscordön werden doorgela ten. Behalve deze manschappen van de spoorwegpolitie bevinden zich nog een achttal Sowjét- Russische officieren in het ge touw. ..Er wordt echter niet gewerkt, aldus die woordvoerder), ze staan alléén maar voor de ramen te kijken." Truman verklaarde, dat de zaak van de vrede en de vrijheid nog steeds bedreigd werd en cri- tiseerde degenen, die „de hulp verlening aan Europa willen be knotten, de voor verdediging te gen agressie nodige maatregelen afwijzen en de pogingen tot her stel van de wereldhandel willen teniet doen." Naar aanleiding van deze rede heeft senator Taft, voorzitter van de politieke commissie van de Amerikaanse Republikeinse partij, verklaard tegen militaire hulpverlening aan Europa te zijn. Hij achtte het Atlantisch Pact het juiste middel om Rus land van een oorlog te weerhou den, doch militaire hulpverle ning aan Europa zou, naar zijn mening, het tegengestelde resul taat hebben. Ofschoon Taft zeide, dat de E.C.A. waardevol werk deed, ge loofde hij niet, dat een besnoei ing van de uitgaven ervoor met tien percent „enig essentieel voordeel ervan zal teniet doen." Tom Connally, de Democrati sche voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, verklaarde, dat Tru- mans plan voor economische hulp aan minder ontwikkelde gebieden slechts weinig zal kos ten, daar het meeste, dat in het begin vereist zal zijn, slechts technische bijstand is. Hij, zowel als de democratische senator Tydings, voorzitter van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, verklaarde, dat de militaire hulpverlening aan Europa nog in deze zitting door 't Congres moest worden goed gekeurd. Tydings was echter, evenals Taft, van menng, dat de E.C.A.-fondsen konden wor den besnoeid. De granaat, die in mevr. Su karno's tuin gevonden is, was van Indonesisch maaksel, aldus te Batavia binnengekomen be richten. Zowel door de Neder landers als door de militaire waarnemers wordt de aanslag n verband gebracht met de com- nunistische pamflettenactie van de Partai Kommunis Indonesia tegen de Republikeinse Rege ring. Op de dag van de aanslag waren pamfletten gevonden, waarin Republikeinse prominen te personen, zoals Sukarno, Hat- ta en de Sultan van Djokja, be nevens de militaire waarnemers als vertegenwoordigers van de „kapitalistische landen" werden bedreigd. In Republikeinse kringen te Djokja meent men, dat de aan slag niet gepleegd is door de Partai Kommunis, doch door het front Demokrasirakjat, welke ook pamfletten zou verspreiden uit naam van de Partai Kom munis. Van officiële Nederland se zijde te Djokja betuigde men spijt erover, dat de verhoogde waakzaamheid bij de woningen van de Republikeinse prominen ten de aanslag niet heeft kun nen verhinderen. Men beschouwt het mislukken van de aanslag een gevolg van de intensieve patrouillering, waardoor de dader zou zijn op geschrikt en niet in staat zijn geweest om de aanslag volledig te volvoeren. In een door de Koitfng van Noorwegen, als Opperbevelheb ber van de Noorse strijdkrach ten. uitgegeven richtlijn, zijn al le Noorse officieren gewaar schuwd tegen mogelijke activi teit van vijfde colonnes. In geval van gewapende agres sie, moeten de officieren met alle mogelijke middelen weer stand bieden „zonder acht te slaan op bedreigingen met re- pressailles van de vijand." Bevelen van hogerhand tot het staken van de strijd mogen niet worden opgevolgd als er twijfel omtrent hun herkomst kan be staan. Indien hun gebieden wor den bezet, moeten officieren met hun eenheden in of buiten Noorwegen de strijd voortzet ten. De bevelvoerende officieren worden er in tijd van vrede zo wel als van oorlog voor verant woordelijk gehouden, dat zij de hun toevertrouwde gebieden te gen alle activiteit van vijfde co lonnes verdedigen. tentieprijs: m 10 ct.; minimum dvertentie 1,50. ling advertenties n namiddags 3 uur ïk kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ïer Bureau van dit -5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oni. 18 4.19 21.03 1.— 12.23 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.32 24 4.20 21.04 2.18 19.58 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22. wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- jering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de taf el - Hotel „Rotter- er verbroedering, open voor de toe- n tussen de beide de Kamer van le Maritieme Ver- ddenstandsvereni- "eniging Havenbe- iag als gastheren •de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- ngin in de Provin- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer op het grote be- le landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een igens, welke de in- Gent en Zeeuws de praktijk reeds op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. „Wapenbroeders" ,er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- Ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- ir men in tijd van zeil heeft voor een s, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- irraadvorming met het te verwachten er, in de vacantie- Amerikaanse zone id zal in het derde ©4.000 ton kolen laar andere Europe- beschikbaar hebben, 100 ton, Engeland en België 1.044.000 dollar zou net uiitjinueiyt mett uvu **vv t** O Vi. i. V/V t, van het programma volgens HofD «norenaooraiTniTSe man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1940/60, dle reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens dat voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvezels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. diging te 'komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. [Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig ■voor doel te krijgen waar Van Roessel, op drie metier van de doellijn staande, maar voor het intrappen had. Hij was zo ver rast door deze kans, dat hij de bal half raak te en het schot ging naast. schoten van het binnentrio keu rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (04) Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (1,4). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in hu:sl (Ingez. Med.) ucöit ur* nreu*: wei 11 ro rauiL-i toeneemt baar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sar Charles Peake, de Briitise ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde bij zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake beeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overéénkomst. Op de vraag of hiji „optimis tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dian in het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Dc vraag zal het aanbod in het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan de grond gelo pen, aldus meldt Lloyd's agent uit Cherbourg. De toegang tot Caen is echter vrijgebleven. en, merendeels oud ter beschuldiging van ier beschuldiging van eid aan de ver- de fabelachtige schat - juwelen vah Mus- 1 de beklaagden, be de voormalige afge- nte Goreri. De auto- Milaan wachten op van Rome om, een te stellen tegen de 3e afgevaardigde !io, die als „kolonel "ant woordelijk was hts'telling van Mus- ijn maitresse Clara de van andere hoog- ascisten te Deugo, van het Como-meer dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide nasporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul taat Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen lire bij zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanen, in beslag genomen zijn. De rest van de kostbaarhedn, die bekend is ge worden als „de schat van Dorigo" werd onder escorte van een tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. De schat is echter nooit in Milaan brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er alle» van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten w* de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent e* dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij - vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. „Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur vam Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet al leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercure", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Teilegen met een kort woofd be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: „Het Bestuur van de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat „uitstekend geschikt is voor het kiimaat in het Hoge Noorden en terectgekomen. Minstens 5 per-1 grote mogelijkheden opent voor sonen, die .betrokken wanen bij I de veeteelt binnen de Poolcirkel de opsporiing van vej miste docu-1 Naar hieraan wordt toege- m,enten, die Mussolini tag zich ge- vocg-d is het nieuwe ras verkre- i ad zou hebben, zajn naar ver- gen door toepassing van de MitS- I joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1