De conferentie te PARIJS Vrouwen "WITTE hRUS erneuzert en Gent PINKSTERBOODSCHAP van H.K.H. Prinses Wilhelmina BEVIN sprak te Blackpool De posten voor het spoorweggebouw te Berlijn Besprekingen over handelsverdrag tussen de Beneluxlanden >1 t I ziening Frankering bij Abonnement: Terneuzen VRIJDAG 10 JUNI 1949. POEDERS CACHETS -TABLETTEN V. S. nemen vermoedelijk deel aan manoevres Westerse Unie Benzine in Frankrijk Monster van Storsjo De economische toestand in de Bizone De Belgische Konings kwestie en de juwelen Mussolini KKX MACHTIG toëheemt. Frans stoomgchlp aan de grond Veeteelt in Poolstreken WEERSVERW ACHTING meegedeeld door het K.N.M.I. te jfe Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot avond. Weinig verandering In de kustgebieden overdag perioden met zonneschijn. Landinwaarts meer bewolking met overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. Weinig ver andering in temperatuur. BE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1135 Advertentieprijs per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenies tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. I. van de Sande Temcuzen Abonnementsprijs ƒ3.26 per kwartaal. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft gisterenavond half 8 voor de beide radio-zenders de vol gende rede uitgesproken ter ge legenheid van de Pinkstertijd: „De Heilige Geest door God met Pinksteren gezonden, moge ons niet slapende vinden, in dro men verzonken, over dingen die vergaan; zelfvoldaan bij het ge denken van hetgeen door ons niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de grootste fout, die een mensch begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdienstige begrip pen. Dat God's Geest ons klaar wakker vinden, bereid te „staan" voor wat ons wachten moge en voorwaarts te gaan. Immers hoe kan de Heilige Geest woning bij ons maken en hoe kunnen wfj Zijn taal spre ken, „de taal die ieder hart ver staat", indien ons hart niet hon gert en dorst naar deze hemel- sche gave met achterstelling van alle andere wenschen en verlan gens? Tenzij ons hart brandende in ons is, bewust en vol verwach ting om daarop weerklank te ge ven, hoe kan die heilige kracht ons opheffen tot Hem, Wiens komen de verlossing onzer zie len betekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne,heilige tegenwoordig heid, dat de verlossing daadwer kelijk voor onze oogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezft en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des Allerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind geweest voor de waarheid dat noch ideologieën, noch stof felijke belangen ons kunnen brengen tot d i e inkeer, die al leen bij machte is ons te leiden uit de verbijsterende verwar ring, waaruit wij uitkomst zoe ken. doch slechts wanhoop vin den. Voortgekomen uit het ver keerde beginsel vast te houden aan bepaalde'stelsels en bepaal de vormen, zijn de pogingen, over de geheele wereld onderno men, hoe verschillend zij zich mogen voordoen, tevergeefs, om dat het uitgangspunt van ver lossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erken nen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs, die vergaat. Onze daden, niet onze woorden, ge tuigen van ons dat wij op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van den hemel neerdaalt, zelfs in de ver latenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbare zelf genoegzaamheid en van alle dingen die wij gewrocht hebben ten koste van onze naaste; om af te breken wat wij opbouwden als zelfbescherming, zowel ver- verstandelijk, moreel, als stof felijk, want dit bleken noodlot tige staketsels te zijn, zoowel tusschen menschen onderling, als tusschen God en den mensch. Niets rest ons dan deze don kerste ure der mislukking te hel pen omzetten in een volkomen keerpunt. Door niet langer aan den leiband te loopen van be rekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan de leiding van Hem, „wandelende met Hem", wiens liefde boven onze bevatting en als ons den ken uitgaat, Wiens hand in te genstelling tot de aardsche leidslieden, ons leidt naar de eeuwige vrede". Deze rede werd, nadat de Prin ses haar uitgesproken had, ver taald in het Hebreeuws. De we reldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Nederlands, waarna H.K.H. haar voorts in het Engels en Frans uitsprak. jarenlang zal overgeleverd zijn aan de gunst van een andere re gering". Bevin zeide te hopen, dat Oostenrijk in de eerstvolgen de dagen zijn vrijheid zou her krijgen en dat de bezettingstroe pen zouden worden teruggetrok ken. Bevin drukte er zijn spijt over uit, dat de Sowjet-Unie zich niet had aangesloten bij het plan- Marshall. Uit dit plan was de toestand in Europa gestabiliseerd en ofschoon de Oostelijke landen er niet bij waren aangesloten vloeide een groot gedeelte van de vruchten naar het Oosten in de vorm van goederen. Vrouwen kennen moeilijke dagen die met pijn worden doorworsteld. Wilt U die pijnen doen verdwijnen, neemt dan een Witte Kruispoeder. Het montert U op en een gezonde opgewektheid treedt in de plaats van pijnlijke lusteloosheid. De Britse Minister van Bui tenlandse Zaken, voor de gele genheid per vliegtuig uit Parijs overgekomen, heeft on de confe rentie van. de Labourpartij te Blackpool een rede uitgesproken, waarin hij de Europese situatie in h'aar geheel en de verschillen de 'internationale kwesties be lichtte. Hij begon met te constateren, dat men de voor het herstel van normale toestanden in de wereld 'benodigde tijd had onderschat en zeide. dat droogte-perioden in sommige streken "van de wereld, hongersnood en ongeregeldheden hieraan schuldig waren. Ook de verwachting, dat na de nederlaag van Japan de burgeroorlog tot een einde zou komen, was niet vervuld. Het Ghinese probleem moest overigens door de Chinezen zelf opgelost worden. De huidige regering had nim mer in de binnenlandse aange legenheden van China geïnterve nieerd. Het moreel in Frankrijk was tengevolge van de bezettingstijd In de Woensdag gehouden zit ting der vier ministers van bui tenlandse zaken te Parijs (minis ter Bevin, die een dag in Enge land vertoeft voor de Conferentie der Labourpartij, werd door Lord Henderson vervangen) heeft de Amerikaanse minister Acheson voorgesteld telegrammen te zen den aan de geallieerde militaire autoriteiten te Berlijn met de op dracht er voor te zorgen, dat uiterlijk 13 Juni overeenstem ming is bereikt over een .„defini tieve" opheffing van de Berlijnse (blokkade. Dit voorstel was het enige nieu we punt. dat Woensdag ter sprake werd gebracht. Wysjinki (Sow- jet-Ulnie) gaf nog eens een sa menvatting van hetgeen met zijn voorstellen wordt beoogd, name lijk herstel van hét gezamenlijk Vierrnogench,eden be stuur van Ber lijn (kommandaturamet ver gaande controlerende bevoegd heden betreffende het stadsbe stuur van Berlijn op basis van de toestand in 1946 en het organi seren van vrije verkiezingen voor de stad p dezelfde wijze als in 1946 was geschied. Hij hield vaat; aan zijn standplunt, dat het aantal vertegenwoordigers van de Sowjet-sedtor in de voorgestelde commissie voor het organiseren van verkiezingen te Berlijn gelijk moet zijn aan het totaal der af gevaardigden uit de drie andere sectoren en dat andere (maat schappelijke) organisaties dan politieke partijen 't recht moesten hebben candiaaten voor verkiezin gen te Berlijn aan te wijzen. v Acheson (V. S.) drong er op nieuw ibij Wysjinski op aan, een onomwonden antwoord te geven op de vraag, of de Sowjet-voor- stellen inhouden, dat elke hande ling van het Berlijnse stadsbestuur door een Sowjetrussisch veto on gedaan kan worden gemaakt. „Het Sowjetnussische plan komt volgens mij neer op het volgende: De bevolking van Berlijn mag wat zij wil, mits zij' uitsluitend doet hetgeen de Sowjetrussische regering welgevallig isi" aldus Acheson, Schuman (Frankrijk) zei in antwoord op de verklaring van Wysjinski, dat hij. het verlenen van onderlinge bijstand en samen werking als het doel zag van ge allieerde controle. De voorstel len van Wysjinski komen volgens hem in feite neer op het vesti gen van een soort permanent be heer schap over het Duitse volk. Lord Henderson (Engeland) verwierp een beschuldiging van Wysjinski, dat Bevin zich Dins dag aan overdrijving schuldig had gemaakt, toen hij verklaarde, dat volgens de Sowjet-voorstellen het reent van véto zelfs op de be noemingen van ondergeschikte Berlijnse ambtenaren zou kunnen worden toegepast. Henderson noemde de opmerking van Bevin „een van zelfbeheersing getuigen de beschrijving van een onbe heerst voorstel". Reuter meldt, dat het verras sende Amerikaanse voorstel de reeds geslonken hoop te Parijs heeft doen herleven;, daar de uiterste datum waarop de ge allieerde militaire bevelhebbers te Berlijn tot overeenstemming gekomen zouden moeten zijn over de handels- en vervoersmoeilijk- heden, twee dagen ligt voor de uiterste datum der Parijse con ferentie (15 Juni), zodat de mi nisters eventueel althans op één zy het indirect resultaat vat hun besprekingen zouden kunnen wijzen. op laag peil gekomen en daar door was het herstel in Frankrijk bemoeilijkt Verder was er het probleem van de voedselvoorzie ning voor de Duitsers. Uit het Oosten was geen pond graan te krijgen voor het Westen van Duitsland. „Bij de pogingen om geheel Europa door stakingen en het scheppen van wanorde aan het communisme te onderwerpen konden wij niet lijdelijk toezien", aldus Bevin. „Sommigen, aldus zeide hij, getuigend dat hij een sociaal-democraat was, menen, dat de sociaal-democratie zwak is en geen weerstandsvermogen heeft, doch naar mijn mening is er een groter weerstandsvermo gen to vinden bij vrijwillige groe peringen in een democratisch lichaam, dat het op de lange duur beter zal uithouden, dan bij enige dictatuur". Bevin bracht lof aan de bestuurderen van de Britse Labourpartij voor de sa menwerking met andere socialis ten op het vasteland en voor hun verzet tegen het opdringen van het communisme. De „traditionele argwaan" van Frankrijk ten opzichte van En geland was thans geheel uit de weg geruimd en hetzelfde kon gezegd worden ten aanzien van Italië, met welk land samen werkt diende te worden tot het vinden van een oplossing voor zijn economisch probleem. Wlat Oostenrijk betrof was En geland geheel bereid om teza men met Amerika op redelijke wijze tegemoet te komen aan de aanspraken van dit land wat be treft de Duitse activa, mits „de economie van Oostenrijk niet voor Poedersf0.85 p. doosje 12st. Cachetsf 0.90koker 12st. Tabl. fl.75,, 24st. Bij apothekers en drogisten Voor NederlandDUTIM, Oegstgeest. (Ingez. Med.) Door 't hoofdkwartier van de Amerikaanse nationale defensie is gisteren medegedeeld dat het „niet onwaarschijnlijk" is dat eenheden van de Amerikaanse luchtmacht en van het Ameri kaanse leger deel zullen nemen aan gemeenschappelijke ma noeuvres van militaire eenheden der Westelijke Unielanden, die eind September a.s. in Frank rijk zullen worden gehouden. De zestig in Engeland gesta- tionneerde super-vliegende for ten (de ,,B-29"-toestellen) zul len, evenals verleden jaar, in samenwerking met de Britse luchtmacht deelnemen aan ver dedigingsoefeningen ter zee en in de lucht, die eind Juni of be gin Juli a.s. zullen worden ge houden. Sedert 4 Juni is in Frankrijk de benzine vrij te koop voor frs. 63 per liter. De A.N.WB. verneemt thans uit Frankrijk, dat voor buiten landse reizigers de oude regeling van kracht blijft volgens welke men buitenlandse deviezen (voor Nederlanders dus chèques) kan inwisselen tegen benzinebonnen, echter niet meer dan voor 500 liter. De prijs van deze benzii5e-op- bon blijft frs. 43 per liter. WSe hieraan niet genoeg heeft, kan de rest dus vrij, tegen de hogere prijs, kopen. De werkzaamheden van de ad ministratie van de Berlijnse spoor wegen waren gistermorgen prac tises lamgelegd <toordat de bij het spoorweggebouw in de Ame rikaanse sector postende sta kers leden van de West-Ber- lijnse spoorliedenvak'bond het Eluitse personeel verhinderden 't gebouw te betreden. De posters vormden ara^ in arm, een men selijke koten rond het gebouw. Alleen een aantal Sowjetrus sische officieren konden door de ze keten heenbreken. Ook een vrouwelijke Russische tolk werd na lau(g argumenteren doorgelaten. Verder waren in het gebouw alleen nog de Duitse telex-typisten en telefonisten werkzaam, die er reeds de nacht dienst hadden vervuld en niet door hun collega's konden worden af gelost. Sowjetrussische officieren die het gebouw (wilden verlaten, en de posters trachtten te pas- serlen, werden door de „mense lijke keten" zonder meer Inaair binnen geduwd. Rond half elf werden de pos ters, die reteds pp wacht hadden gestaan van Woensdagavond af, toen zij gedjurerlde korte tijd het gebouw bezet hadden, door ka- Te Parijs begonnen gisteren be sprekingen tussen vertegenwoor digers der Beneluxlanden over de vernieuwing van het handelsver drag tussen. Nederland en de Belglsch-Luxeanburgsche econo mische unie, dat op 1 Juil a.s. afloopt. In het n'ieuwe verdrag zullen tot uitdrukking moeten komen de beslissingen ten aan zien van de voorunie van de Be nelux, die, zoals bekend van 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1950 zal be staan. De besprekingen worden in Parijs gevoerd, zo deelt men ons van officiële Nederlandse zijde mede, omdat verschillende onderhandelaren daar tevens be sprekingen voeren in verband met het Marshallplan. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van Dr. D. P. Spie renburg, directeur-generaal van de buitenlandse economische, be trekkingen en bestaat verder uit Prof. F. A. B. Kecsing, raad adviseur bij het Ministerie van FjnanciëiV, Mr. Chr. M. Pool, hoofd afdeling buitenlandse aan gelegenheden van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, en, als vertegen woordigers van het bedrijfsleven de heren Qkkinga (landbouw) L'Ouest (industrie) en Engel- bracht (handel). Voorzitter van de Belgische delegatie is de heer M. Suetens, directeur-generaal van de buitenlandse handel In België. In het kader van het nieuwe handelsverdrag zal vastgesteld worden welke goederen in de loop van de periode der voorunie onbeperkt uitgewisseld zullen kunnen worden tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie. Na een periode van een jaar is iiet monster van het in Zwe den gelegen Störsjomeer gezien, zo verklaart Radio-Stockholm. De passagiers en de piloot van een vliegboot zagen kort nadat het vliegtuig in de lucht was aan de oppervlakte een visachtig, be- gToeit, merkwaardig vervormd monster van ongeveer dertig me ter lengte. De beschrijvingen van de passagiers kwamen overeen met de notities in het logboek van de piloot. meraden afgelost. Na wat bo terhammen te hebben gegeten, die door de vakverenigingen wer den uitgedeeld, legden de afge loste posters zich in de buurt van het gebouw op geïmproviseerde legersteden in de zonneschijn te slapen. In zijn gisteren gepubliceerd rapport over de maand April verklaart de Amerikaanse plaats vervangende gouverneur voor Duitsland, generaal-majoor Hays, dat de Brits-Amerikaanse zone thans „niet langer van de hand in de tand leeft", zoals zij sedert het einde van de oorlog had ge daan. Sinds de monetaire hervorming heeft de economie van de Bizone een neiging tot stabilisatie ver toond, zo merkt hij op. Zowel- van de prijzen als van de in dustriële productie waren de fluctuties slechts gering. Een geleidelijke toenemnig van de werkloosheid, die einde April 1.191.150 personen bedroeg of ongeveer 59.000 meer dan per einde Maart, ging gepaard met een klein aantal faillissementen. Voor de monetaire hervorming waren er vrijwel geen werklozen of faillissementen van bedrijven, en het feit, dat deze laatste thans weer voorkomen is niet helemaal een ongezond teken, aldus Hays In het rapport wordt voorts medegedeeld, dat de voorlopige gegevens betreffende de buiten landse handel van de Bizone in April een scherpe stijging te zien geven van de uitvoer en van de door de uitvoer gefinancierd in voer. Ongeveer twee maanden ge leden richtte Koning Leopold een schrijven tot de Belgische rege ring waarin hij de aanvallen van de linkse pers tegen zijn persoon en zijn gezin laakte en verzocht maatregelen hiertegen te nemen. Naar verluidt zou een ant- woordschrijven, door Spaak op- geisteld,, een tien-tal dagen gele den in het kabinet 'besproken zijn. De brief is echter niet verzonden, daar verscheidene ministers wij zigingen in de tekst hebben voor- gesteld,. Het schrijven» aan dé Koning zou hierop neerkomen, dat de regering verklaart, niet be voegd te zijn aan/ de aanvallen een einde te maken. I» tentieprijs: m 10 ct.minimum dvertentie 1,50. Jing advertenties a namiddags 3 uur ?k kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ler Bureau van dit .5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oni. 18 4.19 21.03 1.— 12.23 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.32 24 4.20 21.04 2.18 19.50 25 4.20 21.04 2.49 21 01 26 4.21 21.04 3.36 22 wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- aering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de tafel- Hotel „Rotter- er verbroedering, apen voor de toe- n tussen de beide de Kamer van ie Maritieme Ver- ddenstandsvereni- reniging Havenbe- iag als gastheren •de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- ngin in de Provin- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer t op het grote be- ie landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- a de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een igens, welke de in- Gent en Zeeuws de praktijk reeds op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. „Wapenbroeders" er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- Ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- ir men in tijd van zeil heeft voor een s, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- ïrraadvorming met het te verwachten es in de vacantie- Amerikaanse zone ld zal in het derde ■54.000 ton kolen laar andere Europe- beschikibaar hebben, 900 ton, Engeland en België 1.044.000 dollar zou iiei uiueinueiyue euai - van het programma volgens TToff- **Arv f^bf\eif-dk)ivi Ftnse fml? man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1949/50, die reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verhruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvczels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst dn het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd, in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. diging te komen, maar zijn schot werd op liet laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig •■oor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie metier van de doellijn staande, maar voor het intrappen had. H ij was zo ver last door deize kans, dat hy de bal half raakte en het schot ginig naast. «per aamoia en..,. schoten van het binnentrio keu rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (04). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat dé Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (1.4). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. en, merendeels oud- Ier beschuldiging va: ter beschuldiging van eid aan de ver- Ie fabelachtige schat juwelen vah Mus- de beklaagden be de voormalige afge- nte Goreri. De auto- Milaan wachten op van Rome om, een te stellen tegen de ie afgevaardigde no, die als „kolonel -antwoordclijik was Uitstelling van Mus- ijn maitresse Clara de van andere hoog- ascisten te Dei^o, van het Como-meer hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in hu:sl (Ingez. Med.) vrcort ucoreiui nn_i baar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-huip, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sar Charles Peake, dc Britise ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde biji zijn vertrek per vlieg- tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Bri'ts-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake heeft te Londen bespreking-en ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hrji „optimist tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dan in het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. De vraag zal het aanbod in het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan do grond gelo pen, aldus meldt Lloyd's agent uit Cherbourg. De toegang tot Caen is echter j rijgebleve 1 dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide nasporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul- taat< Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting- 100 milli oen lire toy zioh had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisaneir, in beslag genomen zijn. De rest van de kostbaarhedn, die -bekend is ge worden als „de schat van Dongo" werd onder escorte van een tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met -bestemming Milaan. De i brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er allen van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten wig de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin- nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent en dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij - vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. „Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur vaa Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet al: leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercüre", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Tellegen met een kort woord be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: „Het Bestuur van'de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur In de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat „uitstekend geschikt is voor het schat as echter nooit in Milaanklimaat in het Hoge Noorden en terectgekomen. Minstens 5 per- grote mogelijkheden opent voor ionen, die betrokken wanen by I de veeteelt binnen de Poolcirkel. de opsporiing van ve miste docu- .Naar hieraan wordt toege- m/enten, die Mussolini ibaj zich gc- voeg-d is het nieuwe ras verkre- Lad zoo hefbben, zójn naar ver- gen door toepassing van de Mits- luidt vermoord. f joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1