erneuzen en Gent Weinig kans op overeenstemming >11 ziening Het Labourcongres te Blackpool Gestolen sleepboot in België opgespoord ■s I DONDERDAG 9 JUNI 1949. De conferentie te Parijs Order van de Sultan van Djogja Mr. Van Maarseveen definitief Minister van Overzeese Gebiedsdelen De Parijse conferentie DE E. C. A. De staking in Italië Het vliegtuigongeluk te ^Porto Rlco Belangstelling bij begrafenis van Oorlogsmisdadiger Geestelijke verongelukt in Zwitserland Mogelijkheid van Europese Jaarbeurs wordt bestudeerd De werkloosheid in Duitsland Garry Davis naar Brussel Koos Vorrink uit het hospitaal Na-inlevering lj2 gulden, 21/2 en Vs centstukken Vrijstelling vermogensheffing ineens ten aanzien van£ voorwerpen van kunst- en wetenschap Afrika en zijn naburen De strijd In China en de juwelen Mussolini EEN MACHTIG Frans stoomgchlp aan de grond Veeteelt in Poolstreken Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te D? Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. Meest zwakke wind. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen,. Meest zwak ke wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1134 Advertentieprijs pe? mm 10 et-minimum per advertentie 1.5G. Inzending advertences tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. Van de correspondent van het A-N.P. te Parijs- De vrees, dat de driedaagse geheime discussies benevens de diplomatieke lunch van Ache son en Wysjinky de moeilijkhe den tussen de Grote Vier over het bestuur van Berlijn geen streep nader tot een oplossing hebben gebracht, is Bevestigd door de eerste normale zitting een Conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken waaruit bleek in de eerste plaats» dat de ministers bij hun interne besprekingen niet verder zijn gekomen dan tot een discussie over de hervorming van 't veto recht der Beriijnse kommandatu ra, en in de tweede plaats, dat de Russen ook op dit beperkte terrein geen duimbreed willen afdoen van het eenstemmigheid sbeginsel, neergelegd in de over eenkomst van Potsdam- Tot een discussie over het moeilijk ste Beriijnse probleem, dlat van de twee geldsoorten, zijn de mi nisters nog niet gekomen. Er leeft weinig of geen hoop hier, dat op dit, in het verloop der conferentie als technisch" aangeduide onderdeel overeen stemming verkregen zal worden. Daar Berlijn hier werd be schouwd als de toetsteen voor de vraag in hoeverre de partijen be reid waren tot concessies teneinde een vreedzaam naast elkaar leven in Duitsland mogelijk te maken, meent men in conferentiekringen thans met 'n volslagen mislukken van dit nieuwe contact der Grote Vier rekening te moeten houden. Het enige resultaat, dat de con ferentie dan gebracht zou hebben, zo wordt opgemerkt, zou de op heffing van de Beriijnse blokkade zijn. Daar de Westelijke delegaties in de Russische voorstellen geen spoor van een concessie menen te kunnen ontdekken, vragen zij, zich af met, welke bedoelingen de Sovvjet-Unie zich bereid heeft verklaard tot deze conferentie. Klaarblijkelijk, zo redeneert men, heeft Rusland het onpopulaire middel der blokkade willen laten vallen in de verwachting, dat ook zonder deze West-Berlijn in eco nomisch opzicht een zeer hinder lijk blok aan het been van de Westelijke bezetting zou blijven, een veronderstelling, die naar men opmerkt, door de jongste gebeur tenissen tje Berlijn wordt (be vestigd. Zowel Rusland als de Verenigde Staten lieten Dinsdag openlijk hun licht schijnen over de voorstellen, die. zij tijdens het besloten beraad hebben gedaan tot herziening van Berlijn's administratie. WysjinSky heeft, wat het veto recht in de geallieerde komman- datura betreft, voorgesteld, dat 't eenstemmigheidsbeginsel ten vol le zal worden gehandhaafd. Hij wilde evenwel 'n aantal met name genoemde gebieden reserveren voor de competentie van het Duit se bestuur. Dit echter met dien verstande, dat zulke kwesties slechts de goedkeuring van sdie kommandatura nodig hadden in geval eer. van de sectorcomandan- ten er bezwaren tegen in bracht. Voorts wilde hij de besluiten van de diverse districtsbes turen af hankelijk stellen van de sanctie van de betreffende sectorcom- mandant. De drie Westelijke min. lieten er geen twijfel over bstaan, dat Aneta verneemt uit Djogja, dat de Sultan van Djogja als Minister van Staat en coördinator der bin nenlandse veiligheid het hevel heeft uigevaardigd. dat, de gue- rilla-strijdkrachten in de residen tie Djogja gewapend contact met de Nederlandse troepen moeten vermjjden, tenzij de verdediging van eigen veiligheid een gewapend optreden noodzakelijk maakt. In verband met communicatie- moeilijkheden is het nog niet be kend), of alle in de residentie aan wezige guerillatroepen op de hoogte zijir, van het bevel. zij over deze voorstellen niet in discussie wilden treden. Tegenover de Russische voor stellen stonden de Amerikaanse, die In grote lijnen voor Berlijn een zelfde mate van politieke zelf standigheid wensten als voor West-Duitsland. De bezetting zou slechts zeg genschap reserveren over die za ken, waarbij controle van essen tieel belang is. Als zodanig wer den aangemerkt maatregelen voor de veiligheid, maatregelen die rechtstreeks verband houden met de bezetting en door de bezetters aangegane internationale verplich tingen. Op het gebied van de politieke ontwikkeling zouden de Duitse autoriteiten in beginsel zelfstandig worden met dien ver stande, dat de (bezetting in deze zich recht tot ingrijpen voorbe houdt. Wijzigingen in de bestaande voorjopige Beriijnse grondwet zou den de goedkeuring der bezet ting blijven eisen. Alle andere zaken evenwel zouden volledig aan de Duitsers worden overgelaten en de invloed der kommandatura zou hierbij worden beperkt volgens 't Weense systeem, waarbij slechts een unanieme beslissing van de commandanten een Duitse beslis sing ongedaan kan maken. Waar het geldt de uitvoering van de di recte controle door de bezetting zou de kommandatura; eveneens unaniem moeten handelen. Bij» gebrek aan overeenstemming zou de beslissing door ieder der com mandanten voor zijn eigen sector gepomen kunnen worden. De (belangstelling spitst zich hier meer toe op de vraag, in hoe- verrq, nadat het duidelijk gewor den is dat een oplossing van het Duitse vraagstuk niet mogelijk is, de conferentie nog nut zal kun nen hebben door een basis te leg gen voor een economische modus- vivendi, die het beide delen van Duitsland mogelijk zou maken zich gemakkelijker te schikken in een continuering van de gescheiden toestand. Woordvoerders van de Qui d'Orsay beijverden zich her haaldelijk, ook Dinsdag weer, om aan te tonen, dat, dit uitzicht nog epen gebleven is. Aan de geldkwestie, die daarbij de voornaamste klip zal vormen, is men tot nog tóe niet gekomen. Naar wij vernemen staat thans vast, dat Mr. Van Maarseveen binnenkort zal benoemd worden tot minister van Overzeese Ge biedsdelen. Ook ligt het in de bedoeling 'n nieuwe minister van Binnenlandse Zaken zo spoedig mogelijk te benoemen. Het over leg betreffende de persoon van de nieuwe minister is echter nog niet beëindigd. De raad van ministers van Buitenlandse Zaken heeft zijn be sprekingen gisterenmiddag voort gezet. De Sowjet-Russische mi nister, Andrei Wisjinski, zal de Westelijke critiek op het Sowjet- plan voor herstel van het vïer- mogendhedenbestuur te Berlijn beantwoorden. Bevin is in verband met de Latoour-conferentie te Blackpool niet aanwezig en wordt vervan gen door Lord Henderson, onder minister van Buitenlandse Za ken. Men verwacht, dat Bevin hedenavond weer in Parijs terug is. De aankoopmachtiging De Economie Cooperation Ad ministration heeft Dinsdag aan Nederland een machtiging ver strekt voor de aankoop van ko per en koperproducten in de Ver. Staten t.w.v. 1.871.000 dollar (le vering 3de kwartaal 1949), een machtiging voor de aankoop van ruwe olie en olieproducten in La- tijns-Amerika t.w.v. 95.000 dollar (levering 3de kwartaal 1949) en een machtiging voor de betaling van oceaanvracht tot een bedrag van 860.000 dollar in het tweede kwartaal van 1949. Herbert Morrison, voorzitter van de Engelse ministerraad, heeft op de conferentie der La- bourpartij te Blackpool verklaard, dat de Engelse socialistische be weging met ieder zal samenwer ken om de vrede te bevorderen en de mensheid tegen oorlog be beschermen. Tot het programma, dat bij' de volgend jaar verwachte algemene verkiezingen aan de kiezers zal worden voorgelegd, behoort natio nalisatie van de cement-industrie, suikerraffinaderijen, watervoor ziening en de grote industriële verzekeringsmaatschappijen, al dus Morrison. Industrie en fi nancieel beheer van particulieren mogen niet meer de weg gaan die zij wensen, doch indien de parti culiere ondernemingen beseffen, dat alleen doelmatige economische Dinsdag zijn bouwarbeiders in Livorno en Piemont een staking van 24 uur begonnen, welke mo gelijk zal leiden tof een reeks sta kingen, waarbij 500.000 arbeiders zijn betrokken, aldus het Alge meen Italiaans Vakverbond. De arbeiders eisen loonsverhoging. De hotelstaking van Rome is geëindigd. Gedurende veertien dagen hadden 3000 hotelemployé's het werk neergelegd. Zij krijgen thans een loonsverhoging van 4000 lire per maand. Onderhandelingen om de land- arbeidersstaking te doen eindigen worden voortgezet. werkwijze en arbeiden voor het gemeenschappelijk welzijn haar recht van toestaan geven, kunnen zij het land een dienst toewijzen en zullen zij lof oogsten van dë socialistische ministers. Deze ministers zijn vastbesloten de kos ten van het levensonderhoud zo zlaag mogelijk tie hoiuden, aldus Morrison. Het aantal personen, die ten gevolge van het vliegtuigongeval bij Porto Rico om het leven zijn; gekomen, is thans hot 53 geste gen, De lijken van 35 passagiers zijn geborgen. 18 personen, van wie men weet, dat zij zich aan boord van het vliegtuig bevonden, dat Dinsdag in de Caraïbische Zee neerstortte, worden nog ver mist. De voorzitter van de Japanse Rijksdag, Baron Sjidehara, heeft gisteren de begrafenis van de Japanse oorlogsmisdadiger Tos- jio Sjiratori, oud-ambassadeur van Japan in het fascistische Ita lië, bijgewoond/. Talrijke persoonlijkheden van. het ministerie van Buitenlandse Zaken en de voormalige leider van het nieuwsbureau Amaoe, die onlangs uit de gevangenis van Soegamo is ontslagen, waren eveneens tegenwoordig. Sjiratori, die aan kanker is ge storven, was door de internatio nale rechtbank te Tokio tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, wegens de rol die hij bij de samenzwering van Japan met de as heeft vervuld. Men is er in geslaagd de 19- jarige John Timothy Smiley uit Wales, die tezamen met, zijn vriend, de 24-jarige R.K. gees telijke John Hartley uit Birming- Een uit 3 leden bestaande com missie is uit Parijs naar de Ver enigde Stat.en vertrokken tenein de de mogelijkheid te bestuderen om in 1950 een Europese jaarbeurs fce organiseren. Deze commissie bestaat uit Mr. J. Milius, dircteur van de Utrechtse jaarbeurs, M. de Smaele, oud-minister van econo mische zaken van België, Michaël Franci, secretaris-generaal van de O.E.E.S. (organisatie voor Euro pese economische samenwerking) te Parijs. Zij, zal in de Verenigde Staten optreden voor de 19 Euro pese landen, die aan de O.EE.S. deelnemen. De commissie zal verscheidene steden in de Verenig de Staten bezoeken en een voor lopig onderzoek instellen naar de practische en technische vraag stukken, die aan een jaarbeurs, die tot doel heeft de export van de O.E.E.S.-landen naar het dol- largebied te vergroten, zijn ver bonden. Na haar terugkomst zal de commissie een rapport uitbren gen aan de raad van de O.E.E.S.» die op grond hiervan over 'n even tueel te houden jaarbeurs zal beslissen. In Tongeren (België) is op ver zoek van de Nederlandse politie gearresteerd de 19-jarige J. G. van der H. uit Rotterdam, die een niet alledaagse diefstal op zijn kerfstok had. Uit de Zalmhaven had hij i .1. een sleepboot gestolen en daarmee was hij over ae gtens gegaan, met de bedoeling naar Frankrijk uit te wijken en daar zelf een sleepdienst te beginnen. Op Zaterdag 28 Mei was de mo torsleepboot Zwaluw" van de N.V. stoomsleepdienst ,,Maas" een waarde vertegenwoordigend van 35 000 gulden uit de Zalm haven te Rotterdam verdwenen. Eerst werd verondersteld, dat deze of gene er mee aan 't spele varen was, maar toen na enige dagen de boot nog niet was terug gekeerd werd aangifte van dief stal gedaan. De recherche kwam er spoedig achter, dat de 19-jarigg j. G. van der H„ dile vroeger in dienst was geweest van de „Maas" kort voor de verdwijning in de omgeving van de Zalmhaven was gesigna leerd. De verschillende sluiswach ters in de lande werden nu ge waarschuwd, maar de opsporing werd bemoeilijkt door het feit, dat de sleepdienst enkele dagen te- Aan het einde van de vorige maand bedroeg het aantal werk lozen in Duitsland 1.215.641. Som mige economen zijn van mening, dat het cijfer zich thans zal sta biliseren, daar het een stijging met slechts 4500 betekent voor de laatste twee weken van de maand in vergelijking met een stijging met 15.500 voor de eerste twee weken. voren de naamborden van de boot, die wat opgeknapt moest worden had laten verwijderen Toch kwam de recherche te weten, dat de sleepboot onder de naam „Dirk" de richting van Limburg had ge kozen, doch zodra de grenspost Smeermaas was gepasseerd en Belgisch gebied bereikt, werd de naam „Zwaluw" weer in ere her steld. Een speurtocht in België leidde ertoe, dat de boot bij het Belgi sche plaatsje Eijsden werd terug gevonden, echter voorzien van een ander kleurtje. Na lang zoe ken werd Van der H. te Tonge ren op een andere boot aange troffen, waar hij door de Belgi sche politie werd gearresteerd. Zün uitlevering zal worden ge vraagd. De sleepboot is inmid dels vrij gegeven en reeds naar Rotterdam onderweg. Van der H was voornemens zelf een sleepdienst te beginnen en naar Frankrijk de wijk te nemen. Garry Davis, „wereldburger no. 1", zal op zijn tournée door West- Europa van 20 tot 25 Juni te Brussel verblijven. Ook de plaats in België waar, naar verhouding van het inwonertal, de meeste aanhangers van het wereldbur gerschap zijn geregistreerd, zal een bezoek van Garry Davts ont vangen. In genoemde periode zal te Nijvel, in samenwerking met het gemeentebestuur van deze plaats, een proefverkiezing worden ge houden om na te gaan, hoe de pu blieke opinie is ten aanzien van de vorming van een wereldrege ring. ham, in de bergen bij» Gruyères in Zwitserland was zoekgeraakt, te redden, nadat 't ontzielde lichaam van de geestelijke Maandagavond gevonden was aan de voet van 'n steile helling van tweehonderd me terhoogte. Men trof Smiley aan in een grot op ruim honderd meter hoogte in de steile rotswand van de Faray-piek. Sedert Zaterdag j.l. had hij in die buurt rondge doold. Hij was ongedeerd dóch uitgeput van vermoeienis <m hon ger. Drie dagen lang was hij hulpeloos alleen geweest in het gezicht van het lichaam van zijn gezet die verongelukt was toen zij gepoogd hadden omlaag te klimmen. Smiley vertelde, dat hij, hal verwege de helling gekomen^, niet verder kon. Het had de gehele Zaterdagnacht geregend. Van bladzijden in een boek, dat hij bij zich had, had hiji bekertjes ge vouwen om er regenwater ini op te vangen voor het lessen van zijn dorst. Verder had hij aan de rand van de steilte een muurtje gemaakt van losse stenen om te verhinderen dat hij, als hij mis schien in slaap viel, omlaag zou vallen. Dinsdag eindelijk kreeg hij een herderin in het oog, wier aandacht hij; wist te trekken, doch hij moest nog een nacht in zijn schuilplaats doorbrengen onder het woeden van een der zwaar ste onweders sedert twintig jaar, voordat zijn redders hem bereik ten. Koos Vorrink zal vandaag het ziekenhuis te Nykoetoing verlaten. Zijn 82-jarige moeder zal hem naar Kopenhagen vergezellen, waar hij voor herstel van krach ten enige tijd zal blijven alvorens naar Nederland terug te keren. Nu na 15 Juni a.s. de gelegen heid tot omwisseling van buiten omloop gestelde waardeloze halve guldens, halve stuivers en halve centen wordt gesloten, raadt het Ministerie van Financiën aan zich nogmaals terdege te verge wissen of hij dergelijke munten nog onder zieh heeft. Bijzondere aandacht verdient daarbij de in houd van spaarpotten, collecte bussen, offerblokken en derge lijke. Na genoemde datum ontvangen munten kruinen onder geen voor waarde meer worden aangeno men. Het Ministerie van Onderwijs, K. en W. vestigt er de aandacht op dat voorwerpen van kunst en wetenschap, welke men reeds vóór 1 Mei 1940 in zijn bezit had, onder bepaalde voorwaarden vrij stelling van de vermogensheffing ineens kan worden verkregen. Men dient zich hiertoe met een verzoekschrift tot genoemd Mi nisterie te wenden. De afdeling oudheidkunde en natuurbescher ming van het departement (Prin- sessegracht 21) is bereid de nodi ge inlichtingen ter zake te ver strekken. In een 'interview te Athene heeft de buitengewoon apibassa- deur van de Zuid-Afrikaanse Unie Charles te Water, die een ambte lijke reis maakt door het Afri kaanse contigent en Zuid-Europa en thans op weg is naar Rome, verklaard dat de regering van de Unie voorstander is van een ver drag tussen de gebieden van Afrika en de naburige landen rond de Middellandse Zee om re denen van defensieve en economi sche aard. Volgens berichten, die Kanton gisteren bereikten, hebben de communistische strijdkrachten, onder leiding van generaal Lin Piao de opmars langs de spoor weg HankouKanton, na een stilstand van tien dagen voortge zet. Volgens deze berichten is een groot gedeelte der troepen thans de provincie Hoenan bin nengetrokken. tentieprijs: m 10 ct.minimum dvertentie 1,50. ling advertenties a namiddags 3 uur ?k kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ïer Bureau van dit .5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oni. 18 4.19 21.03 1.— 12.28 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.32 24 4.20 21.04 2.18 19.50 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22.— wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- aering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de tafel- Hotel „Rotter- er verbroedering, open voor de toe- n tussen de beide de Kamer van le Maritieme Ver- ddenstandsvereni- reniging Havenbe- iag als gastheren •de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- ngin in de Provin- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer op het grote he le landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een igens, welke de in- Gent en Zeeuws de praktijk reeds op een voortdu- sn dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. „Wapenbroeders" er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- Ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- r men in tijd van mil heeft voor een s, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- >rr aad vormin g met het te verwachten es in de vacantie- Amerikaanse zone ld zal in het derde 54.000 ton kolen laar andere Europe- beschikibaar hebben, >00 ton, Engeland en België 1.044.000 dollar zou nei unemueiv&e «ueuy van het programma volgens TTofP eeTl solorenooorde Finse verde man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1949/50, dde reeds door het Huls van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van vertoruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvezels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd, in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. en, merendeels oud er beschuldiging var, er beschuldiging van eid aan de ver- Ie fabelachtige schat juwelen vah Mus- 1 de beklaagden be de voormalige afge- nte Goreri. De auto- Milaan wachten op van Rome om een te stellen tegen de ie afgevaardigde io, die als „kolonel •antwoordelijlk was htstelling van Mus- ijm maitresse Clara de van andere hoog- iscisten te Dei%o, van het Gomo-meer diging te komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting iwlat Faas Wilkes het leder keurig \oor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie meter van de doellijn staande, maar voor het intrappen had. Hjj was zo ver rast door deze kans, dat hjj de bal half raakte en het schot ging naast. schoten van het binnentrio keu rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (04) Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat dé Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (1,4). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in hu;sl (Ingez. Med.) mstsit ne-TTretrK ttwt nro -ren haar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sir Charles Peake, de Britse ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde bijt zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake heeft te Londeni besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst, Op de vraag of hiji „optimis tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." UHfflj&ftïHIE In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dian in het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Dc vraag zal het aanbod in het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan de grond gelo- dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide maeporingen gedaan, naar de ver miste schat, echter zonder resul- taat< Men. gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen lire todj zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanem, in beslag ge nomen zijn. De rest van de kostbaarhedn, die bekend is ge worden als ,,de schat van Dorigo" werd onder escorte van ©en tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er alle» van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten wij de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent e* dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij - vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de aangewezen weg zich te vereni gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. .Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur vam Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen - strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet al leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercüre", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Tellegen met een kort woord be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: „Het Bestuur van'de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat P - De j ..uitstekend geschikt is voor het schat as echter nooit m Milaanklimaat in het Hoge Noorden en terectgekomen. Minstens 5 per- grote mogelijkheden opent voor 0wonen, die ,betrokk(cn waren b(j I de veeteelt binnen de Poolcirkel pen, aldus meldt Lloyd's agent I de opsporiing van vt miste docu- Naar hieraan wordt toege- uit Cherbourg. j men ten, die Mussolini ihy zich gc- vocg-d is het nieuwe ras verkre- De toegang tot Caen is echter lad zou hebben, zijn naar ver- gen door toepassing van de Mits- vrijgebleven. I Juidt vermoord. joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1