erneuzen en Gent Bim en de Orde van Z.Z.Z. SPORT IN Z.-VLAANDEREN >11 ziening Binnenlands Nieuws i mm Nieuwe geneeswijze voor Tuberculose bepleit Gaen overeenstemming bereikt Grote brand te Buenos Aires „Gold Rush" In Zuid-Afrika Waarom ook niet? HET SKELET VAN FLORIS V GEVONDEN? M HET GROOT PROVINCIAAL CONCOURS TE AXEL. Zon Maan Juni y I KKX MACHTIG Frans stoomgchlp aan de grond en de juwelen Mussolini Veeteelt in Poolstreken Een nieuwe* geneeswijze voor longtuberculose is Zondag te At lantic City voor het Amerikaanse college van borstkasspecialisten door Dr. Gustav Maurer van Da- vos (Zwitserland) uiteengezet. Maurer verklaarde, dat hij hier mee 38 gevallen, die als hopeloos waren opgegeven, heeft genezen. Volgens deze methode wordt een tunnel naar de caiverne ge boord en met gaas volgestopt. Hierdoor giet men dan een meng sel van streptomycine en pan- adminosalicylzuur. Dr. Maurer verklaarde, dat de tuberkelbacillen hierdoor bimnen een gemiddelde tijd van 17 dagen worden .uitgezuiverd''. (Van deskundige zijde verneemt het'ANP, dat de operatie, waarbij de caveme geopend wordt, reeds meer verricht is, doch dat het in gieten van het mengsel strepto mycine een Amerikaans pre paraat, dat met succes wordt ge bruikt --en het Zweedse middel para-adminosalicylzuur geheel nieuw is^ j. Haar uit bevoegde bron-wordt vernomen, is de consultatieve raad van de organisatie voor Europese economische samenwer king, die Vrijdag en Zaterdag te Parijs bijeen is geweest, er niet in geslaagd overeenstemming te be reiken ten aanzien van de rege ling van het inter-Europese beta lingsverkeer in het tweede jaar van het plan-Marshall. Zoals bekend is, .bestaat er qen diepgaand meningsverschil tussen de voorzitter van de raad, de Bel gische Minister-President Spaak, die wenst, dat de Marshall-landen het recht hebben de door andere Europese landen krachtens het inter-Europese betalingsstelsel verstrekte credieten te besteden, waar zij willen, met inbegrip van he dollargabied, en de Britse Mi nister van Financiën, Sir Staf ford Cripps, die van oordeel is dat dit zou betekenen, dat sommige landen, die er b.v. minder gunstig voorstaan dan België, verliezen zouden lijden aan dollars en goud. Aan de commissie voor de be talingen van de O.E.E.S. is thans verzocht het probleem opnieuw te bestuderen. Voorts wordt vernomen, dat overeenstemming is bereikt ten aanzien van bepaalde principes met betrekking tot het opheffen van de beperkende bepalingen, waardoor dë Europese handel thans gebonden wordt. Deze overeenkomst zal nog voor het einde van de lopenlde maand wor den voorgelegd aan de raad van Ministers (waarin alle leden van de O.E.E.S. zijn vertegenwoor digd.) Nadere bijzonderheden zul len niet voor deze bijeenkomst worden bekend gemaakt. Bij een brand, die reeds 12 uren woedt in gebouwen van de „Ma nufacture Algodorera Argentina", de grootste katoenfabriek van Argentinië, zijn drie personen om het leven gekomen en 20 gewond. Nagenoeg de gehele brandweer van Buenos Aires is met alle materiaal uitgerukt om over een oppervlakte van 10.000 vierkante meter de strijd tegen het onheil aan te binden. De schade wordt op meer dan 50 millioen peso's geraamd' en men v.reest, dat het vuur nog verscheidene dagen zal woeden. Zakenlieden en zij, die opties willen verkrijgen, laten geen tijd verloren gaan in de „gold ru§h", dia ontstond na het bekend wor den van de buitengewoon rijke goudvondst op de boerderij „Erf deel" nabij Odendaalsrust en zij onderhandelden Zaterdag met boeren en andere eigenaars in het dorp Henneman, dat op vijf mijlen van de boerderij gelegen is. Deze boerderij is het eigendom van een rijke boer, die zich uit het bedrijf heeft teruggetrokken. Hij erfde de boerderij van zijn vader en gaf haar daarom de naam „erfdeel'. De leiding berust thans reeds zes jaar bij zijn zoon. Onlangs gaf hij een optie op 4200 acres land voor ruim 2 mil lioen gulden, maar tot dusver Is daarvan nog geen gebruik ge maakt. De beurswaarde van het aandelenkapitaal der Free State Gold Areas Co., die de optie heeft, is Vrijdag bij de handel ter beurze gestegen van 1.725.000 tot meer dan 4.000.000 na het bekend wor den van de goudvondst. Na het bericht van de buiten gewoon rijke goudvondst in de Oranje Vrijstaat, belegerde het publiek Zaterdag de effectenbeurs en de kantoren der effectenmake laars te Johannesburg. De koers van aandelen Free State Gold uoiuu' zou neu ui ttuuueiijift-e eneva, van het programma volgens Hoff man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1949/50, die reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvczels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en Industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd, in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd Is. Areas op wier boerderij „Erfdeel" de vondst gedaan was, stegen Zaterdag van 36 tot 43 shilling. Vrijdagochtend brachten zij nog slechts iets meer dan 15 sh. op. Aandelen van maatschappijen in de Vrijstaat in het algemeen zijn eveneens snel gestegen. Oo Zater dag is de effectenbeurs te Johan nesburg niet voor officiële trans acties geopend, maar de effecten makelaars hadden zich er al mee verzoend, dat het ditmaal een zwaar weekend voor hen zou wor den. Een 48-jarige Rus, Khariton Salkazanof geheten en gekleed in een bruine pij en sandalen, ver voegde zich Zaterdag bij het Pa leis de Marble Rose te Parijs en trachtte zich bij de Ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier te voegen. Hij werd beleefd doch zeer be slist tegengehouden en verwezen naar het Franse Departement van Buitenlandse Zaken. Hij had vier keurig getypte brie ven' bij zich, die aan elk der minis ters v/as geadresseerd. Elke brief begon met de woor den „Als apostel van de astrono mie, eerste burger van het firma ment, verzoek ik de vier ministers de wereldproblemen te bestuderen in het licht van de sterren". „Waarom zoudt gij hier kibbe len op deze nieti„'e planeet, ter wijl interplanetaire zaken onze aandacht opeisen?" In het manifest sprak Salkaza nof als zijn mening uit, dat Attlee, Stalin, Auriol en Truman zich aan het hoofd van een wereldregering a:enden te stellen en de belangen van alle mensen moesten verde digen. Onder leiding van het Rijks bureau voor oudheidkundig bo demonderzoek in Nederland wor den op het ogenblik opgravingen verricht achter de Ned. Herv, kerk te Rijnsburg, de plaats waar vroeger een abdijkerk heeft ge staan, die in 1574 tijdens het be leg van Leiden werd verwoest. Bij deze opgravingen zijn belangwek kende vondsten gedaan. Men heeft elf skeletten opgegraven, die naar men aanneemt de stoffelijke res ten zijn van elf leden van het graaflijke geslacht van Holland. Onder deze skeletten vond men er één, waarvan de schedel ernstig beschadigd was. Men acht het niet onmogelijk, dat men hier te doen heeft met het skelet van Floris V, die in 1296 in de omgeving van het Muiderslot werd vermoord. De geschiedkundige bronnen maakten er reeds eertijds melding van, dat zich in Rijnsburg deze begraaf plaats bevond, maar daar was nooit een onderzoek ingesteld. BRANDSTICHTER OF OVER- VALLENE. In de vroege morgen van de 2de Pinksterdag werd de brand weer te Blijham, gemeente Wed de, gealarmeerd voor een brand in de kapschuur van de land bouwer Koning te Hoorn, gem. Wedde. De brandweer was reeds enige tijd aan het blussen, toen in de onmiddellijke nabijheid van de schuur een persoon lig gende werd aangetroffen. Hij bleek sneden over beide polsen en een messteek in de hals te hebben. In zijn nabijheid lagen een mes met bloedvlekken en een zwart masker. Het was de 63-jarige zwerver Jan de Boer, wonende te Oude Pekela. Hij ontkende iets met de brand uitstaande te hebben en beweer de, dat de wonden door twee on bekende mannen waren toege bracht. Vermoed wordt, dat De Boer de landbouwer Koning, die alleen woont, door de brand uit zijn woning wilde lokken, om ongestoord de brandkast te kun nen forceren. In dit vermoeden wordt men gesterkt door het „zwart" verleden van deze zwer ver, die ongeveer 30 jaar geleden werd gearresteerd als dader van de destijds opzienbarende over val op de Rotterdamse Bank te Winschoten, waarvoor hij 18 jaar gevangenisstraf onderging. Hij werd toen ingesloten te Blijham. Bij het brengen van zijn eten werd hij aangetroffen met sneden in de polsen. Men nam, na een vluchtige „dood- schouw", aan, dat hij was ge storven. Kistlegging volgde. De Boer kwam echter bij kennis en ontsnapt nauwelijks aan het le vend begraven worden. De Boer heeft in totaal reeds ongeveer 26 jaar gevangenisstraf achter de rug en was thans een half jaar op vrije voeten. Het is niet onmogelijk, dat nu ook de mislukte overval op de Boerenleenbank te Bellingwol- de, welke in de nacht van Vrij dag op Zaterdag werd gedaan, tot klaarheid wordt gebracht. Hier vluchtte de dader op het geroep van de echtgenote van diging te komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig \oor doel te krijgen Waar Van Roeseel, op drie metier van de doellijn staande, maar voor het intrappen had. Hij was zo ver rast door deze kans, dat hij de bal half raakte en toet schot ging naast. Het bevrijden van de andere gevangenen was het werk van 'n ogenblik. Als laatste werd de Droes, die als een kleine mummie, met touw omwonden naast de an dere Zoute Zee Zwervers lag, los gesneden. Onderwijl zaten de zeerovers in de kajuit wijn te drinken. „Als wij de schat hebben gevonden, kopen wij een kasteel in Spanje", riep de Hooiwagen. „En voor ieder van ons schiet er vast wel een rijtuig met twee paarden op over", grin nikte Halfhaar, „en een pruik voor mij". „Praat niet zo onnozel, kerels", riep de Woeste Pot „Laten we liever het schip gaan doorzoeken om de kaart vaan het eiland waar de schat is begraven, te vinden. Door het bouwen van luchtkaste len is nog geen mens rijk gewor den! De Zoute Zee Zwervers waren intussen alweer op weg naar hun eigen schuit- Langzaam enterden zij langs het touw voort.- De Droes sloot als laatste de rij. 4 de houder van de Bank. Hij liet een colbertjasje achter. De Boer werd n.l. bij de brand in de schuur te Hoorn zonder jasje aangetroffen. NOODLOTTIG ONWEER BIJ HELMOND. Zaterdagmiddag is te Lissel (Kerkdorp van Deurne) tijdens hevige regenval een bliksemstraal de oorzaak geworden van de dood van de 28-jarige echtgenote van de landbouwer Van Loon, mevr. Van Loon—Mennen, in de Snoers en de volledige vernietiging van dt boerderij- van de familie Lies hout aldaar. De vrouw werd ge troffen toen de bliksem op de schakelaar van het electrisch licht sloeg; zij viel op een mangel machine en was onmiddellijk dood. In de nabijheid gelegen boerderij van de familie van Lies hout richtte de bliksem een rava ge aan alsof een bom de woning getroffen had. Een de dochters viel bewusteloos en een paard werd gedood, doch persoonlijke ongelukken deden zich verder niet voor. Merkwaardig is, dat deze buurt vrijwel ieder jaar door blikseminslag geteisterd wordt. JONGEN RIJDT TEGEN VRACHTAUTO. Zaterdagmiddag kwam dé 9- jarige jongen T. de V., gewoond hebbende aan de Vaillantlaan te 's-Gravenhage, met grote snelheid per rijwiel de Ruysdaelstraat uit rijden naar het Vaillantplein. Op het Vaillantplein verleende hij geen voorrang aan een vracht auto en reed met het hoofd tegen de onderkant van de laadbak. Hij overleed onmiddellijk. Het stoffe lijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal. VOETBAL. Zeeuws ElftalRotterdamse Tweede Klassers Combinatie. Te Goes werd gisteren een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Zeeuws elftal en een Rot terdams 2e klas elftal, waarvan de uitslag 42 luidde. Met rust was de stand 30 voor Zeeland. Zeeuws-VLWalcheren Bev. Comb. 21. De Zaterdag te Terneuzen ge speelde wedstrijd tussen een Zeeuws-Vlaams elftal en een combinatie uit Walcheren en Zuid- Beveland gaf weinig goed spel te zien. De vrij krachtige wind zal hieraan wel niet vreemd zijn. Aanvankelijk leek het er op of de Walcheren-Bev.-combinatie een vrij gemakkelijke zege zou beha len, daar zij' beter combineerde dan de Zeeuws-Vlamingen. Daal de rechtsachter der Z.-Vlamingen te traag was., ontstonden er voor al via de linkervleugel gevaarlijke aanvallen. Uit een daarvan ont stond het eerste doelpunt toen Carol de bal langs het doel plaat ste, Mos de bal handig naar mid- voor Smit speelde, die de doelman met een hard schot het nakijken gaf. (01. j Doch met dit ene doelpunt bleek Walcheren haar kruit verschoten te hebben. On geveer een kwartier voor de rust scoorde Klouwers de gelijkmaker en kort daarop bezorgde de uit stekend spelende rechtsbinnen De Nijs (Hontenisse) Zeeuws-Vlaan deren de leiding (2—1). Met deze stand kwam de rust. Na de hervatting speelde Wal cheren fanatieker- doch daar voorhoedespelers, stuk voor stuk prima spelers, speelden te indi vidueel. Tot het einde wist Z. Vlaanderen haar voorsprong te behouden en behaalde zo een ver rassende overwinning op haar sterk geachte tegenstander. Tentpuzen HRCS. 32. In de halve finale voor de Z.V.B.beker kwamen Terneuzen II en de bekerhouder RCS uit. De bekerhouder startte goed en had' met de rust een 20 voor sprong-, terwijl het er niet naar uitzag dat Terneuzen U het haar moeilijk zo>u kunnen maken. Toen echter in de tweede helft. De Kook het eerste doelpunt van Terneuzen scoorde, kwam er meer leven in het spel der Tër- SW KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Door een 3.1 overwinning op Hcerenveen, ruststand 20, heeft SW Zaterdagavond'in het Feyen- oordstadion te Rotterdam het kampioenschap van Nederland, seizoen 1948-1949 behaald. De te Tilburg gespeelde wed strijd NOADBW eindigde in een 21 overwinning van BW, waardoor deze de tweede plaats bezet. neuzenaren en vooral Van Luik op ue linkervleugel maakte het de gasten moeilijk. B Usebaert bracht de partijen op gelijke voet. RCS trachtte vergeefs het spei te verplaatsen en moest zelfs toe zien da Terneuzen II de leiding nam toen een harer achterspelers onhoudbaar in eigen doel kopte (c2), met welke stand het einde kwam. XERXES—CjO.R.T. Zij, die speciaal naar Clinge waren gekomen om Faas Wilkes en Da Rui in actie te zien, heb ben waar voor hun geld gekre gen. Vooral eerstgenoemde heeft de 4500 a 5000 toeschouwers ver rukt door zijn prachtige dribbles met een schitterend slot- het zesde doelpunt. Bij dit laatste d?elpunt, gescoord 5 minuten voor het einde van deze voetbal - demonstratie zagen we Wilkes op zijn best. Nadat hem de bal op de linkervleugel was toege speeld, passeerde hij uiterst ge raffineerd 4 a 5 spelers, beland de op de rechtervleugel, lokte Da Rui uit zijn doel en zond toen de bal onder een scherpe hoek laag in het net. Een schitterend doelpunt! ...Beide elftallen betraden ge lijktijdig het veld. Aan beide aanvoerders. Da Rui en Wilkes werd door V. V. Clinge een bloe menmand aangeboden, terwijl Da Rui de voorzitter van Clinge een vaantje, ter herinnering aan deze wedstrijd overhandigde. Hierna speelde het muziekgezel schap van Clinge de beide volks liederen en om 3.23 trapten de Fransen af. Na een wederzijds terreinverkennen, waarbij wii aan de Franse kant het korte tik-tak spel opmerkten, kwamen de Fransen iets in de meerder heid en in de 10de minuut open de de linksbuiten van C.O.R.T. de score door een voorzet van de rechtsbuiten fraai in te schieten. 7 Minuten later kwam de gelijkmaker toen Wilkes, die de bal op de linkervleugel vrii gespeeld had, een voorzet gaf waar Da Rui overheen viel en' uit de doelworsteling die volgde verdween de bal in het net. In de 24e minuut bezorgde Wilkes zijn club de leiding, die 10 min. voor de rust door de linksbinnen Bianzi vereffend werd Even voor de rust stelde Wilkes zijn linksbuiten Vermeulen in de ge legenheid er 3—2 van te maken. Na de thee leek het er heel even op, dat C.O.R.T. de Rotter dammers onder de voet zou lo pen. De Fransen combineerden zeer fraai en de tweede helft was 8 minuten oud toen de uitste kende kleine rechtsbuiten Sin- gier er met een formidabel schot 33 van maakte. Na 15 minuten was het echter 4—3 voor Xerxes na goed samenspel tussen Beun en Rijshouwer, waarna Beun met een mooi schot Da Rui sloeg. Een vrije trap van Dubois bracht de gelijkmaker. Er deed zich toen een onaangenaam in cidentje voor. De Franse mid- voor trapte opzettelijk doelman Wilkes enige malen in de rug en in het gezicht. Scheidsrechter Leduc riep Da Rui er bij, die zijn midvoor de gelegenheid gaf zijn excuses aan te bieden. Toen deze dit weigerde, zond Da Rui zijn midvoor het veld uit. Het spel werd er even forser door, doch toen midvoor Rijshouwer er 54 van maakte, zag C.O.R.T. wel, dat zij een geslagen ploeg was. Wilkes tenslotte scoorde 't bovenvermelde fraaie doelpunt. Aan deze ontmoeting ging vooraf de wedstrijd ClingeSt. Gillis, welke werd gewonnen door Clinge met 62. De voetbalvereniging Clinge komt alle hulde toe voor dit ge boden zeldzaam sportfestijn. Axel. AxelSpórtkring Klinge 34; Axel II—Sp.K. Klinge II 2—2. J i IJzendijke. Zondag werden alhier vriend schappelijke wedstrijden ge speeld en wel tussen IJzendijke en Biervliet, die door de gasten met 03 werd gewonnen, en tussen Vlissingen en Zelzate, die de Scheldestadbewoners met 51 werd gewonnen. PAARDENSPORT. Decenna terug reeds stond Axel op Pinkster Twee in het teken van de Paardensport! Jaren geleden stonden door omstandigheden gedwongen de voormannen op het gebied van fokkerij en paardensport dit initiatief vrijwillig af aan „V. V. V.," die met wisselend suc ces tal van jaren hardraverijen organiseerde op het daartpe zo uiterst geschikte terrein van de V. V. Z. F. Totdat de oorlog kwam )en dit alles tot het verleden scheen te behoren. Geen hard draverijen en concours-hippi- ques meer op de welhaast histo rische bodem der V.V.Z.F. De inmiddels opgerichte Lan delijke Rijvereniging „De Oran- jeruiters" had echter, ter com pensatie van in de loop der ja ren gedoofde ondernemingszin en liefhebberij ondertussen in Axel burgerrecht verkregen. Onder leiding van een doortas tend bestuur, werd deze vereni ging spoedig populair en zo mochten we dan gisteren op de Lustrumdag van D-day be leven, dat onder de reglementen van de Kon. Feder. van Lande lijke Ruiters het „concours" op de Tweede Pinksterdag opnieuw kon plaats grijpen. De organi satie en voorbereiding wettigde hoge verwachtingen. En, som bere weersprofetieën ten spijt, werd met man en macht aan de voorbereiding gearbeid, zodat het terrein tijdig herschapen was in een echt paardensport park. De weersgesteldheid wij zigde zich in gunstige zin en on der ideale temperatuur kon het sportgebeuren plaats vinden. Reeds de gehele morgen wa ren juryleden en deelnemers in touw geweest voor keuring enz. Als vanouds spoedde zich in de namiddag een grote menigte, komende van heinde en verre, naar het Concours-terrein. Bij onze aankomst stonden reeds tientallen auto's uit alle delen van onze provincie ge parkeerd en op de vastgestelde tijd werd door Burgemester Van Oeveren dit eerste paardensport festijn na de bevrijding officieel geopend. Via de op het midden terrein aangebrachte versterker richtte de Burgemeester zich tot de aanwezigen. In de eerste plaats het bestuur der „Oranje- ruiters" dankend voor haar ini tiatief en de vele moeite, die de hele staf van medewerkers zich heeft moeten getroosten. Wan neer men zich echter gedragen weet door de liefde voor zijn sport, dan valt het zwaarste werk licht. Toch zijn er dikwijls factoren, die met alle ijver en energie spotten. Vooreerst moet men op voldoende deelneming kunnen rekenen doch die was hier al bij voorbaat verzekerd. tentieprijs: m 10 ct.; minimum dvertentie 1,50. ling advertenties i namiddags 3 uur ïk kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ler Bureau van dit .5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Opk. Ond. Opk. Otté. 18 4.19 21.03 1.— 12.25 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.3Ï 24 4.20 21.04 2.18 19.50 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22 wint, door het d, economisch op Ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- iering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de tafel - Hotel „Rotter- er verbroedering, open voor de toe- n tussen de beide de Kamer van le Maritieme Ver- ddenstandsvereni- -eniging Havenbe- lag als gastheren •de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er alle» van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten wij de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent e* dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de ngin in de Provin- aangewezen weg zich te vereni- nmtroDC! Hrnlrl/oii_j_ wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer i op het grote be- ie landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een Igens, welke de in- Gent en Zeeuws de praktijk reeds op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. „Wapenbroeders' ,er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver- Ie gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- r men in tijd van zeil heeft voor een c, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- »reaadvorrning met het te verwachten es in de vacantie- Amerikaanse zone ld zal in het derde 54.000 ton kolen laar andere Eu rope - beschikbaar hebben, XX) ton, Engeland en Bel'gië 1.044.000 schoten van het binnentrio keu rig had gestopt, trof een kopbal van van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (04) Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (14). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in hu:sl (Ingez. Med.) xnasK -rre uieuK -in" i i no -rtfem.- haar zou maken. Te Londen is men van oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-'hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sar Charles Peake, de Britfee ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde bij zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake beeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hij „optimist tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een juister woord zijn." toëMAmi: In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dan In het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Dc vraag zal het aanbod In het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan do grond gelo en, merendeels oud er beschuldiging va: er beschuldiging van eid aan de ver- ie fabelachtige schat juwelen vato. Mus- 1 de beklaagden be de voormalige afge- nte Goreri. De auto- Milaan wachten op van Rome om, een te stellen tegen de ie afgevaardigde ao, die als „kolonel •antwoordclijk was Uitstelling van Mus- ijm maitresse Clara Je van andere hoog- iscisten te Deugo, van het Como-meer dood van, Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide masporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul taat, Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen lire bij zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanen, in toeslag genomen zijn. De rest van de kostbaarhedn, die bekend is ge worden als „de schat van Dorigo" werd onder escorte van een tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. De schat is echter nooit in Milaan gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. Belangen lopen parallel" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur va* Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet' al leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercüre", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadeping zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Teilegen met een kort woord be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: „Het Bestuur van de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. xxaai k/acu aail Li giUlIU gclU- 'xic lucwwiuvcill Wctl'cll UiJ I pen, aldus meldt Lloyd's agent I de opsporiing van vt niste doen-/ uit Cherbourg. I ra,enten, die Mussolini nn zich „v>- I hebben, zijn Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat .uitstekend geschikt is voor het - klimaat in het Hoge Noorden en tei ectg"€ikomen, Minstens 5 per- I grote mogfelijikheden opent voor sonen,., die betrokk/cn wanen bij I de veeteelt hennen de Poolcirkel 11 uc img van vei unsLe ooeu- i JVaar hieraan wordt toege- ra,enten, die Mussolini blij zich ge- vocg-d is het nieuwe ras verkrt I lad zoo hebben, zijn naar ver- gen door toepassing van de Mits J Juidt vermoord. j joerin-theorie. De toegang tot Caen is echter i i-ad zo« rij gebleven.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3