erneuzen en Gent 3l ziening Enquête Commissie Regeringsbeleid,1940-'45 Wapensmokkel in Frankrijk N. C. R. V. herdenkt zilveren jubileum DINSDAG 7 JUNI 1949. De heer Beei in Nederland terug De „Zondagstaking" van het Engelse spoorweg personeel De Stromboli werkt weer Relletjes te Calcutta EE IV MACHTIG en de juwelen Mussolini Frans stoomgchlp aan de grond Veeteelt in Poolstreken Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van Dinsdagochtend tot avond. Zonnig- weer- Droog, zonnig weer met onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1132 Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma F. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertences tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. (Slot.) De capitulatie. Blijkens het Duitse ultimatum met betrekking tot Rotterdam, moest binnen twee uur aan de voorwaarde, daarin gesteld, vol daan worden, doch er stond geen tijdstip van uitreiking in. Deze uitreiking echter was geschied omtrent half elf door een Duit se officier op het bureau van Kolonel Scharroo. In aanwezig heid van Burgemeester Oud heeft de heer Scharroo de Op perbevelhebber om instructies gevraagd. Tegelijkertijd verzocht de heer Oud ook even de heer Winkelman te mogen spreken, hetgeen door deze geweigerd werd. Daarna heeft de heer Oud op advies van de Commissaris der Koningin, de heer Van Kar- nebeek, nogmaals getracht tele fonisch contact met de Opper bevelhebber te krijgen, hetgeen thans gelukte. Na uitdrukkelijk gezegd te hebben, dat, wanneer het in verband met het alge meen strategisch belang of in een ander belang van het land nodig zou zijn Rotterdam met de grond gelijk te maken, dit zou moeten gebeuren, heeft hij als burgemeester van Rotterdam gemeend verplicht te zijn er op aan te dringen, dat de stad ge spaard zou worden als de zaak toch hopeloos stond en het bom bardement toch tot niets meer kon dienen. Hierop antwoordde Generaal Winkelman, dat hij alles over wegen zou en op tijd zijn beslis sing kenbaar zou maken. Nadat het bombardement had plaats gehad, heeft de heer Oud zich naar het militair hoofd kwartier begeven en daar ver nomen, dat het antwoord, dat in opdracht van Generaal Win kelman was gegeven, luidde, dat geen beslissingen genomen kon den worden op een ongetekend ultimatum. Het verschil in opinie tussen de heer Oud en Generaal Winkel man hierbij is, dat de heer Oud de beslissing van de Opperbevel hebber, niet in te gaan op een ongetekend stuk, aanvechtbaar vindt. Prof Mr. Dr. Francois, raad adviseur aan het Departement van Buitenlandse Zaken, hier over geraadpleegd, verklaarde dat in het volkenrecht geèn en kele regel is, die eist, dat een ultimatum ondertekend moet zijn. Hij noemt het evenwel een zonderling geschrift en kan be grijpen, dat de verantwoordelij ke man aarzelde over de vraag of hij dit als een authentiek ge schrift van (Je bevelhebber van de troepen moest beschouwen. De commissie is uitvoerig op het gebeuren van de capitula tie ingegaan en heeft hierover een redelijk inzicht gekregen. Na overweging der aangevoer de argumenten, nadert de meer derheid der commissie evenwel meer tot het inzicht van de he ren Winkelman en Francois dan tot dat van de heer Oud. Ten aanzien van het in de mid dag van 14 Mei door Generaal Winkelman genomen besluit om met uitzondering van Zeeland de wapens neer te leggen, is de Commissie van oordeel, dat dit op dat moment onvermijdelijk was teneinde land en volk te sparen voor een onoverzienbare catastrophe, die, militair be schouwd, van geen betekenis geweest zou zijn. Het ontslag van Minister De Geer. Het aan Minister-President De Geer op 3 September 1940 ver leend ontslag, is naar het oor deel der Commissie het logische gevolg van het feit, dat in de voorafgaande tijd meer en meer was gebleken, dat samenwerking tussen hem en de andere Mini sters niet meer mogelijk was. Zijn besluit in Augustus 1940 om met vacantie naar Zwitser land te gaan, mag misschien de onmiddellijke aanleiding tot het ontslag zijn geweest, hoofdzaak was, dat in het Kabinet steeds meer de opvattng, dat de oorlog tot het bittere einde moest wor den voortgezet, als de enig mo gelijke werd beschouwd, zodat voor een representant van een andere opvatting daarin geen plaats meer was en deze zeker niet de leiding daarvan kon heb ben. De terugkeer van De Geer naar Nederland. Over de terugkeer van de heer De Geer naar Nederland, via Lissabon, is indertijd bij de be handeling van de strafzaak-De Geer al veel bekend geworden. Wat de houding van het kabi net betreft, zegt de commissie, dat 't haar heeft getroffen, dat men niet een of meer Ministers naar Lissabon heeft afgevaar digd om te trachten de heer De Geer alsnog van zijn noodlottig voornemen 'twelk reeds eind November 1940 bekend was af te brengen. Het kabinet heeft zo oordeelt de commissie, in deze niet alles gedaan wat mogelijk was. Gelukkig, zo kan worden geconstateerd, zijn de gevolgen voor onze positie tegenover de bondgenoten niet zo ernstig ge bleken als aanvankelijk wel ge vreesd werd. Ook in Nederland zijn om verschillende redenen waarvan de ondubbelzinnige reactie van het Nederlandse volk niet de minst belangrijke is ge weest de nadelige gevolgen van beperkte omvang gebleven. De betrekkelijk gunstige afloop is zeker niet te voorzien geweest zodat de Regering, die met alle eventualiteiten rekening behoor de te houden, de mogelijke te rugkeer van de heer De Geer naar Nederland als een vraag stuk van de allerhoogste impor tantie had behoren te behan delen. Het optreden van de beruchte Van der Waals. De Commissie geeft voorts nog een overzicht van de pogingen door de heer De Geer gedaan om nog meer brochures te doen verschijnen dan die, welke ver schenen zijn en beschrijft ont moetingen van de heer De Geer met zekere Van Lynden, die de beruchte Van der Waals bleek te zijn geweest. Deze heeft de heer De Geer een z.g. verzoek van de Konin gin overgebracht om lid te wor den van een uit vijf man be staand „Natonaal Comité" voor de overgangstijd. De heer De Geer heeft dit aanvaard en toe gezegd enige algemene hoofd lijnen op te stellen voor dit col lege. Bij het eerste bezoek, dat Van Lynden hem destijds heeft ge bracht, is de heer De Geer er in gelopen; bij het tweede en derde bezoek had hij reeds 'n vermoe den. De heer De Geer is bij het eer ste bezoek gaan weifelen, toen hij Van Lynden uitliet en zeide: Mijn respect aan Hare Majesteit. Toen zag hij een demonische triomf in zijn blik, waaruit sprak: Wat is die man er in ge lopen! Zo was althans zijn in druk. Later heeft de heer De Geer voor hem opgepast, hoewel hij telkens als Van Lynden te rugkwam, toch weer nu en dan moest denken: het is misschien toch echt. Zo kon hij zich voor doen. Slotbeschouwing. Het geheel van de feiten en beschouwingen in dit tweede deel van haar verslag overzien de, meent de commissie, dat zij dit niet mag afsluiten zonder de aandacht te vestigen op enkele naar het haar wil voorkomen, voor de slotconclusie belangrijke aspecten. De periode, waarvan zij thans het onderzoek heeft beëindigd, is voor een belangrijk gedeelte mede bepaald door de persoon van de toenmalige Minister- President Jhr. Mr. D. J. de Geer. Het spreekt vanzelf, dat het in Augustus 1939 gevormde kabi net-De Geer tot op zekere hoog te het stempel droeg van zijn formateur. Van de neergang van deze, voorheen alom gerespec teerde, staatsman onderging het kabinet echter later evenzeer de weerslag. De moeilijkheden, die de Minister-President had met de door de oorlog ontstane situ atie, werden daardoor ook de moeilijkheden van het gehele kabinet. Het kon niet uitblijven, dat, waar de leiding faalde, ook de Ministerraad grote moeilijk heden ondervond bij het bepa len van het politieke beleid. Zo als uit de verschillende hoofd stukken van dit verslag geble ken is, is de koers van dit beleid niet altijd even vast en doelbe wust geweest. Uiteindelijk draagt daarvoor natuurlijk niet slechts de Minister-President, doch het gehele kabinet de ver antwoordelijkheid. Wanneer de commissie tracht uit de veelheid van gebeurtenis sen hoofd- en nevenzaken tie scheiden, dan wil zij als een der belangrijkste beslissingen van de gehele oorlogsperiode naar voren brengen het op 13 Mei '40 te Hoek van Holland genomen besluit de zetel van de Regering naar Engeland te verplaatsen. Dit feit heeft de gehele verde re oorlogvoering van Nederland beheerst; het heeft de invloed van Nederland in de bondge nootschappelijke beraadslagin gen verzekerd; het heeft de or ganisatie van de activiteit van marine en koopvaardij in de strijd ter zee mogelijk gemaakt; het heeft het internationale prestige van Nederland hoog ge houden; het heeft aan het ver zet in het bezette gebied een onontbeerlijke morele en daad werkelijke steun verleend en tenslotte heeft het de mogelijk heid geschapen tot een effectie ve voorbereiding van de bevrij ding en het herstel van Neder land. Men denke slechts in, wat het lot van Nederland geweest zou zijn, indien dit besluit niet genomen en de Regering in han den der Duitsers gevallen zou zijn. Het wil de commissie dan ook voorkomen, dat het tijdig ver plaatsen van de zetel van de Re gering een daad geweest is van eminent historisch en politiek belang, zodat het besluit daar toe als een van de belangrijkste creditposten op de balans van het Kabinet moet worden be schouwd. tie 16 personen heeft aangehouden voor een verhoog heeft krachtige protesten uitgelokt van Gaullisti sche leiders, die hier 'n poging in zien de partij in discrediet te bren gen. Een communiqué van het algemeen secretariaat der RPF spreekt in dit verband van het gebruiken van „de meest afstote lijke methodes van de totalitaire regiems" en van de „verantwoor delijkheid van de Minister van Binnenlandse Zaken in deze af schuwelijke kuiperij". Naar aanleiding van ontdekking van wapens in twee uit verschil lende richtingen naar Parijs rij dende auto's, die de Franse politie aanhield, heeft generaal Paul Devinck, commandantvan het eer- te militaire district (Parijs), Donderdag een! onderzoek gelast naar „activiteit", welke ten doel heeft het Franse leger te demo raliseren", aldus een communiqué van het ministerie van binnen landse zaken. Thans zijn 16 per sonen aangehouden, van wie 5 in staat van beschuldiging zijn ge steld. Onder deze 5 bevinden zich het Parijse gemeenteraadslid Jacques Rateau,, lid van generaal De Gaulle's RPF, en een zekere Gautheron, die gemeenteraadslid van Nevers en lid van de RPF zou zjjn. Volgens ,,Le Monde" zijn ver schillende „militante leden van de SPF en oud-verzetsstrijders" in de affaire betrokken, een uitvloei sel van een ander complot, dat op 2U Maart werd ontdekt. Volgens ,,Le Monde" bevat het blad van de RPF een waarschuwing tegen „agents provocateurs", die zouden pogen, leden van de RPF tot „dolle avonturen" te verleiden en de partij in opspraak te foren- gen. De bekendmaking, dat de poli- Om even over drieën Zaterdag middag landde op Schiphol de K.L.M. Constellation „Holland" met aan boord de oud-Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, Dr. L. J. Beel. Een groot aantal jour nalisten omringde Dr. Beel toen bij in gezelschap van zijn vrouw en dochters in de aankornstloods de douaneformaliteiten vervulde. „Toekomstplannen zei Dr. Beel lachend, „die heb ik niet. Ik ga eerst met vacantie". Te zijner begroeting waren op het vliegveld o.m. aanwezig de Ministers Dr. Drees, Mr. Schokking, Mr. van Maarseveen en Mr. Van Schaik. Een kleine 100.000 belangstel lenden woonden gistermorgen de plechtige opening bij van de ju bileum-samenkomst van de N. C. R. V., ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, welke in het Lariksdal in Sonsbeek werd ge houden. Ook buiten het Lariks dal bevonden zich nog vele dui zenden, zodat het park Sonsbeek op de 2de Pinksterdag letterlijk overstroomd was door Nederlan ders, die uit alle delen van ons land kwamen om van dit feest getuige te zijn. De aankomst verliep naar wens. Nadat de vele extra-treinen en ruim 1000 autobussen de passa giers hadden afgeleverd, von den allen rustig en ordelijk hun weg naar Sonsbeek. Ongeveer kwart over 10 kon de Voorzitter van de N. C. R. V., Mr. Roosjen, uit Amsterdam, de aan wezigen verwelkomen. In de diepte van het Lariks dal was een groot podium ge bouwd, waaromheen zich de zangkoren tesamen 10.000 personen en de muziekcorp sen hadden gegroepeerd, die aan dit openingsprogram mee werkten. In zijn welkomstwoord richtte Mr. Roosjen zich in het bijzon der tot Dr. Drees, de Minister- President, vergezeld van zijn echtgenote, Prof. Dr. Rutten, Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Schok king, Minister van Oorlog en Marine, vele leden der Eerste en Tweede Kamer, de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Jhr. Dr. Quarles van Ufford, deputaties van andere Omroepverenigingen, B. en W. van Arnhem, burgemeesters van Hilversum, Ede en Wageningen en vele kerkelijke autoriteiten. Terugblikkend op het 25-jarig bestaan, gewaagde Mr. Roosjen van de grote dankbaarheid je gens de mannen, die op 21 Juli 1924 in Utrecht het besluit na men, dat op 15 November 1924 werd verwezenlijkt, om de N. C. R. V. te stichten. Hij wees er nogmaals op, dat de N.C.R.V. geen sectarische om roep is, maar een boodschap heeft voor de gehele mensheid. Het ongenoegen van de vacan- tiegangers en de oproepen van de Britse regering en vakbondslei ders ten spijt, heeft het spoorweg personeel van Noordoost Enge land op Pinksterzondag opnieuw gestaakt. Van de 981 man gin gen slechts 106 aan het werk en de treinenloop voor de vacantie- gangers is ten zeerste belemmerd geweest. Het locomotiefpersoneel heeft reeds drie Zondagen gestaakt als protest tegen de nieuwe dienst regeling, die het niet langer mo gelijk maakt, dat het de nacht altijd thuis doorbrengt. 800 Man, die op de lijnen naar Wales en Cornwall werken, heb ben besloten volgende Zondag in staking te gaan, en het depót Bristol, waar 1000 man personeel werkt, zal in de nabije toekomst een conferentie beleggen om de nieuwe dienstregeling te bespre ken. De stakers hebben, uitdrukkelijk verklaard, dat hun actie geen politieke betekenis heeft, doch ctoor de Labour-regering, die de spoorwegen 18 maanden geleden heeft genationaliseerd^ is de sta king een onaangename verras sing, in het bijzonder nu de jaar lijkse partijconferentie die Maan dag te Blackpool is begonnen met de voorbereiding van, de ver- kiezingspolitiek voor het volgende jaar. Uit Palermo (Sicilië! wordt gemeld, dat de Stromboli gister avond in werking is getreden. Brede, door wolken van stoom omhulde lavastromen, vloeiden in de richting van de zee. Maandagmiddag werd het ge luid van ontploffingen verno men, die in het inwendige van de vulkaan (die gelegen is op het gelijknamige Noordelijkste eiland van de groep der Lipari- sche eilanden) plaats vonden. I Wat de toekomst betreft: men blijft waakzaam en werkzaam ten aanzien van de televisie en men rekent er op, dat het wets ontwerp inzake de radio een nieuw bestel zal brengen, waar in voldoende aandacnt is ge schonken aan de historische ontwikkeling. Met behoud van haar principes moet daarin plaats zijn voor de grote- ver antwoordelijkheid dragende autonome omroepverenigingen. Op voorstel van Mr. Roosjen werd namens alle aanwezigen een telegram aan het Koninklijk Huis gezonden, waarin de trouw en verknochtheid van de leden van de N.C.R.V. aan Koningin Juliana en Haar Huis tot uit drukking werden gebracht. Minister-President Dr. Drees merkte op, dat uit de ontzag lijke opkomst blijkt, welk een plaats deze omroepvereniging in de harten der aanwezigen en in het geestelijk leven van Neder land inneemt. Hij legde de na druk op de sfeer van geestelijke vrijheid, waarin dit alles zich kon ontwikkelen en noemde dit een wezenlijk kenmerk van het Nederlandse volk. Hij herinner de aan de tijd door hem met Mr. Roosjen in Buchenwald doorgebracht, waar beiden on dervonden hoezeer een totalitair regiem misbruik van de radio kan maken. Tenslotte noemde hij in het bijzonder de trouw aan de beginselen van het Pro testants Christelijk volksdeel, zo als dat ook tijdens de bezetting is gebleken. Hij hoopte, dat men in dezelfde geest ook in de toe komst goede resultaten zal ver krijgen. Prof. Dr. Rutten. Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prees de zegenrijke arbeid van de N.C.R.V. in de loop van 25 jaar, een arbeid, die in het bestel als gevolg van het thans in bewerking zijnde wets ontwerp moet worden voortge zet in redelijke en verantwoorde autonomie. Hij deelde mede, dat het de Koningin behaagd had om het bestuurslid en leider yan de Afdeling Propaganda, de heer Peereboom, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau.. Nadat men de heer Peereboom voor zijn arbeid in de 25 jaar had gehuldigd, was het woord aan de Voorzitter van de Radio- raad, Prof. Mr. Gerbrandy, die namens deze Raad gelukwensen overbracht en een persoonlijk woord tot de aanwezigen richt te. Het hoogtepunt van deze bijeenkomst was de aanbieding van het Jubileumgeschenk door de heer Mons, Voorzitter van het landelijk comité van vrien den van de N.R.C.V. Jongens en meisjes, die schilden droegen met de provinciale wapens, be traden het podium, schilden met zich voerend waaruit bleek, dat de Jubileum-actie sinds 15 Oc tober 52.712 nieuwe leden had gebracht. In totaal heeft de N. C.R.V. thans 175.348 leden. De openingsplechtigheid werd besloten met koorzang en geza menlijke zang en met een toe spraak van Mr. Bijleveld, Voor zitter van de Propaganda-raad. De poliitie te Calcutta heeft Zondag het vuur geopend op een menigte, die een verkiezingsbij eenkomst van de congrespartij uiteendreef door deze met brand bommen te bestoken. Een persoon werd gedood en 25 anderen ge wond. De menigte stak een meu- belwinikel in brand en 2 bussen. Onder de gewonden, die hun ver wondingen hoofdzakelijk door het ontploffen der brandbommen op liepen, bevinden zich vooraan staande figuren uit de congres- partit TERECHTSTELLING AFGELAST. Door een gezamenlijke verkla ring op het laatste ogenblik van. vqjf Belgen, aan wie Zaterdag morgen het doodvonnis wegens verraad te Nivelles is voltrokken, is een zesde veroordeelde, zekere Joseph Simar, nog van terecht stelling gered. De verklaring van de vijf werd ijlings naar Brussel overgemaakt en op grond hiervan verleende de Minister van Justitie uitstel van executie. tentieprijs m 10 ct-minimum dvertentie 1,50- ling advertenties i namiddags 3 uur ïk kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ïer Bureau van dit .5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Oné. 18 4.19 21.03 1.— 12.23 19 4.19 21.03 1.09 13.37 20 4.19 21.03 1.18 14.47 21 4.19 21.04 1.29 15.59 22 4.20 21.04 1.41 17.15 23 4.20 21.04 1.56 18.32 24 4.20 21.04 2.18 19.50 25 4.20 21.04 2.49 21.01 26 4.21 21.04 3.36 22. wint, door het d, economisch op ie bijeenkomst te t Zeeuws Vlaan- n West Vlaande- officieren „Mars t uiting. En dat deren grote per- jering van de Be- van Terneuzen, ars et Mercure", jdens de tafel- i Hotel „Rotter- er verbroedering, 3pen voor de toe- n tussen de beide de Kamer van le Maritieme Ver- ddenstandsvereni- "eniging Havenbe- ïag als gastheren •de het, dat zowel r des Konings voor en als de Commis- brengen van 'n breder gezichts einde, een groter internationale zekerheid te helpen verwezen lijken. Wij, aldus spr., zijn er alle» van overtuigd, dat de Benelux een werk zal zijn van vrede en voorspoed. Doch het zou af breuk doen aan de atmosfeer van wederzijds vertrouwen, in dien een der partijen eigen pro fijt zou zoeken in het kader der Benelux. En daarom moeten wij de Benelux aanvatten met die wederzijdse verstandhouding, welke wapenbroeders kenmerkt Na er aan te hebben herin nerd, dat dank zij Nederlandse heldenmoed een stroom va* schepen door de geredde sluizen naar Gent kon varen, bracht spr. het grote belang onder het oog van het op peil houden van het kanaal TerneuzenGent e* dit aan te passen aan de heden daagse scheepvaart door het bouwen der nieuwe zeesluis en het aanbrengen der nodige ver beteringen. Bij het verwezenlij ken der Beneluxgedachte is dit het minimum wat voor onze nij vere bevolking kan worden ge daan. De heer Dutry noemde het vervolgens voor kleine landen de ngin in de Provin- aangewezen weg zich te verenl- wegens drukke en verhinderd wa- te zijn. De heer i op het grote be- ie landen door het ken van industrie- oorts het vrucht- de Belgische Eer- waaraan de Bene- s ontsproten, een igens, welke de in- Gent en Zeeuws de praktijk reeds s op een voortdu- en dezer gedachte, alleen voor België doch ook voor an- welvaart het ge en zijn. ..Wapenbroeders" er van „Mars et heer Dutry, die de- beantwoordde, be- ank voor het gulle hem en zijn vrien- viel en wees ver te gemeenschappe- tingen, welke Bel- landers verenigden egen eenzelfde vij- r men in tijd van feil heeft voor een c, kan men toch in de in zich zelf de n om het tot stand gevolg van de voor- irraadvorming met het te verwachten es in de vacantie- Amerikaanse zone ld zal in het derde 54.000 ton kolen laar andere Europe- beschikihaar hebben, )00 ton, Engeland en België 1.044.000 uoiutr zou net uitemueiijiite ciieeu van het programma volgens Hoff man met 100 millioen dollar ver minderen. In totaal heeft Senator McCar- ran voorgesteld de toewijzing van 3.568.470.000 dollar voor 1940/50, die reeds door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, doch nog voor de Senaat moet komen, met 740 millioen dollar te verla gen. De aankopen van verbruiks- goederen zouden volgens dit voor stel met 183 millioen dollar moe ten worden verminderd, die van natuurvczels met 134 milioen dol lar en die van kapitaalgoederen en industriële grondstoffen met 423 millioen dollar. Naar Hoffman verklaarde, kan eerst in het voorjaar van 1950 worden gezegd, of Europa zover is gevorderd in zijn streven naar onderlinge economische samen werking, dat het door Amerika genomen risico gerechtvaardigd is. een soloren door de Finse verde diging te 'komen, maar zijn schot werd op het laatste ogenblik nog door een Fins been tot hoekschop verwerkt. Trouwens, de oranje voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal in de nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessel onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig \oor doel te krijgen Waar Van Roessel, op drie meter van de doelliin staande, maar voor het intnnpea had. Hij was zo ver rast door deze kans, dat hy de ■hal half raakte en het schot ging naast. •~eper öamoia schoten van het Mnnentrio lteu- rig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel, die in het Ne derlands elftal uitblonk, doel (04). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit oen zware doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede min of meer cadeau gaf, maar dat door de Finse toeschouwers hartelijk werd toegejuicht (l,4). Met een 41 overwinning voor Nederland kwam tenslotte het einde. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huisl en, merendeels oud er besehuldiging var er beschuldiging van eid aan de ver- ie fabelachtige schat juwelen vah Mus- 1 de beklaagden be de voormalige afge- nte Goreri. De auto- Milaan wachten op van Rome om, een te stellen tegen de ie afgevaardigde ao, die als „kolonel ■ant woordelijk was htstelling' van Mus- ijm maitresse Clara le van andere hoog- iscisten te Deaijgo, van het Como-meer (Ingez. Med.) Lusstt oe baar zou maken. Te Londen is men vein oordeel, dat Joego slavië niet in aanmerking komt voor Marshall-hulp, maar men meent, dat de Verenigde Staten op een andere wijze kunnen hel pen. Sdr Charles Peake, de Britfee ambassadeur in Joego-Slavië ver klaarde bij zijn vertrek per vlieg tuig uit Londen naar Belgrado, dat hij hoopvol gestemd was ten aanzien van het resultaat van de onderhandelingen over een Brits-Joego-Slavische economische en handelsovereenkomst. Peake beeft te Londen besprekingen ge voerd over zekere punten van de voorgestelde overeenkomst. Op de vraag of hij „optimist tisch" gestemd was ten aanzien van het resultaat der onderhan delingen zeide Peake: „naar mijn mening zou „hoopvol" een luister woord 'zijn." In het derde kwartaal van dit jaar zullen 13.500.000 ton Euro pese kolen aan de Europese lan den worden gedistribueerd in het derde kwartaal van dit jaar of 300.00 ton meer dian in het twee de kwartaal voor distributie be schikbaar was. Dc vraag zal het aanbod In het derde kwartaal echter met 600.000 ton meer overtreffen dan in het tweede Het Franse stoomschip Bruay, dat met steenkool van Rotter dam op weg was naar Caen, is in de monding van de rivier naar Caen aan do grond gelo pen, aldus meldt Lloyd's agent uit Cherbourg. De toegang tot Caen is echter rijgebleven. I i dood van Mussolini zijn door verschillende Italiaanse regeringsinstanties uitgebreide nasporingen gedaan naar de ver miste schat, echter zonder resul- taat< Men gelooft, dat toen Mussolini gevangen genomen werd, hij een aanzienlijke hoeveel heid goud en juwelen en een som geld naar schatting 100 milli oen Ure ibdj zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanem, in 'beslag genomen zijn. De rest van de koetbaarhedn, die bekenid is ge worden als „de schat van Dongo" werd onder escorte van een tien tal partisanen uit Dongo vervoerd met bestemming Milaan. De schat is echter nooit in Milaan gen om kracht en aanzien te verwerven en verklaarde uit drang naar rechtvaardigheid 't eindsucces voor Nederland in Indonesië te wensen. Spr. besloot met er op te wij zen, dat de Benelux een zegen en een broederlijke vereniging kan zijn, als men slechts de wil heeft in onderling overleg een programma te verwezenlijken in realistische zin en vooruitziende met de gedachten van wapen broeders, die economisch sterk willen zijn voor het redden van de Westerse beschaving. „Belangen lopen parallei" Schepen Verhaert sprak na mens het Stadsbestuur va* Gent en noemde samenwerking tussen Nederland en België thans van meer belang dan ooit te voren. Beide landen zijn zeer ziek en gehavend uit de laatste oorlog gekomen en het middel tot her stel is gevonden in een samen- strengeling van de Nederlandse en Belgische staatshuishoud kundige belangen. Spr. herdacht de helden, die hun leven gaven voor het be houd van de sluis, die niet al1 leen een levensader voor Ter neuzen, doch ook voor Gent be tekent. De belangen van Zeeuws en Belgisch Vlaanderen lopen hier parallel en daarom is voor beide partijen vergroting en aanpassing der sluis een onont beerlijkheid. Wachten betekent voor Gent een ware ramp, stil staan een dodelijke achteruit gang. De stad Gent verwacht van deze dag een spoorslag tot verwezenlijking der meest innige gedachten. De heer Verhaert besloot met de algehele sympathie der Gent se bevolking te betuigen jegens magistraten en bevolking van' Terneuzen. Nadat ook de heer Koch, als voorzitter van de K. v. K. en als lid van „Mars et Mercure", er o.m. nog op had gewezen, dat hij in het belang van beide volken hoopte, dat de toenadering zal blijven voortduren, werd de bij eenkomst door Burgemeester Teilegen met een kort woofd be sloten, waarna in de koffieka mer nog een samenzijn plaats vond tussen vertegenwoordigers uit middenstands- en nijver heidskringen uit Gent en Ter neuzen. Ten slotte vermelden wij nog dat een telegram met de volgen de inhoud aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd gezon den: .Met Bestuur van'de Belgische Vereniging van gewezen officie ren „Mars et Mercure" afdeling Oost en West Vlaanderen in Be- neluxgeest vriendschappelijk vergaderd te Terneuzen met hun Nederlandse vrienden bie den Uwe Majesteit hunne ge voelens van eerbied en van bondgenootschappelijke aan hankelijkheid aan. w.g. E. Dutry, Voorzitter. Te ongeveer 6 uur in de na middag keerde de „Artevelde" vanaf de Middensluis met het gezelschap weer naar Gent te rug. Volgens de Sowjet-pers hebben Russische biologen op het schier eiland Kora in Russisch Lapland een nieuw runderras gefokt, dat „uitstekend geschikt is voor het klimaat in het Hoge Noorden en tcrectgekomen. Minstens 5 per-1 grote mogelijkheden opent voor -enen, die betrokken wanen bij I de veeteelt binnen de Poolcirkel de opsporiing van vei miste docu- .Naar hieraan wordt toege- menten, die Mussolini ibdj zich ge- vocgd is het nieuwe ras verkre- iad zou hebben, zijn naar ver- gen door toepassing van de Mits- luidt vermoord. I joerin-theorie.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1