Kerkdiensten ssw^vr'srssndtt VOOR DE ZONDAG UIT DE PROVINCIE Bim en de Orde van ZZ. Z. Kerknieuws SPORTNIEUWS BINNENLANDS NIEUWS Buitenlands Nieuws WAT BRENGT DE RADIO MÜGGiN~t)ODAT Loop der bevolkin» De Stroper W *ssa 18» Pinksteren Zapotocky over de kerkkwestie f en vliegen I radicaal ultroaKj O.D.J POEDER 13b. van de als het Overvloedig in de hoop door de kracht des Hei ligen Geestes. Rom. 15 Het karakteristieke Christen is, evenzeer geloof en de liefde, de hoop. Een mens zonder God is een mens zonder hoop en een mens zonder hoop is een mens zonder God De ware God kan hieraan gekeild worden, dat Hij is de levende God; de ware hoop hieraan, dat zij'is de levende hoop. God, de God der hoop vervult Zijn kinderen met alle blijd schap en vrede in het geloven, zodat het geloof hoop wordt, het geloof overvloeit in de hoop, die op haar beurt overvloeit door de kracht des Heiligen Geestes. De jubel om wat is, lost zich voortdurend op in jubel om wat komt. Een vooruitzicht van ge brek kan gemakkelijk geconsta teerd worden door het gebrek van de hoop. Overvloed van hoop wijst op een toekomst van overvloed. Wat wij eenmaal wezen zullen Blijft verborgen tot den stond Die de wond'ren zal onthullen Van het eeuwig vreeverbond! Maar wij weten: als Gods Zoon Is verschenen op Zijn troon, Zullen w' als de Zijnen prijken Hem aanschouwen, Hem gelijken G. J- A. JONKER, t De Tsjechoslowaakse minis ter-president Antonin Zapoto cky, heeft Vrijdag verklaard, dat de kwestie met de Rooms- Katholieke kerk geregeld zou worden in het licht van de bij drage van de kerk aan de her opbouw van het land. „Wij vra gen niet, dat de Rooms-Katho- ieke geestelijken heilige Missen voor ons opgedragen", aldus Za potocky, „doch wij wensen ook niet. dat zij het volk aansporen niet op Zondag te werken in de vrij willigersbrigades. Zij gaven voor de oorlog ook geen herderlijke brieven uit toen de winkelbedienden stre den voor hun recht op een vrije Zondag en er waren ook geen herderlijke brieven, waarin het werken op Zondag door land- bouwarbeiders en dienstmeisjes werd verboden." Zapotocky zeide verder, dat er reeds dikwijls de nadruk op was gelegd, dat de godsdienst met tot ondefwerp van een acute strijd zou worden gemaakt. „Nu wij thans ervoor staan een betere gemeenschap op te bouwen en weten, dat dit hoofd zakelijk afhangt van de oplos sing van onze economische pro blemen, zou het een dwaasheid zijn wanneer wij ons zelf ook nog met dergelijke problemen gingen belasten'V zeide hij. Vervolgens was het woord aan de heer Colsent, die Gust compli menteerde. Hoewel wij hier op het gebied van Westdorpe staan, leven wij Sluiskillenaars als al tijd in vreugde en verdriet met elkander mede. Met een twee maal driewerf hoera voor het echtpaar besloot hij zijn rede. Een tweetal kleine meisjes zegde hierna met de nodige vrijmoedig heid een gedicht op. De voorzitter van het feest comité memoreerde in vogelvlucht de loopbaan van Gust. De voor zitter van het R. K. Thuisfront feliciteerde het echtpaar met enige welgekozen woorden, terwijl twee jongedames van deze afde ling een prachtige bloemenmand aanboden. Door de buurtbewo ners werd een mooi schilderij op geschonken. De vertegenwoordi ger van de NIWTN, afd. Sluiskil, vergezeld door twee jonge dames wenste, geluk onder aanbieding van een mooi bloemstuk en een plant. Sergeant-majoor De Maes- schalck dankte met enige eenvou dige hartelijke woorden allen die hem zulk een mooie hulde hefcben gebracht. SLUIS. \i De kunst was nu, de Zure on schadelijk te maken zonder hem te verwonden. Daartoe was maar één middel geschikt: Basli los snijden! Toen de Zure, die langs de zwaargebonden gevangenen ZATERDAG 4 JUNI 1949. Ned. Herv. Kerk- Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 5 JUNI 1949. (Ie Pinksterdag Ned. Herv- Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Ds. Pennings, bed. H. Dood Hoek10 u. de heer C H. Heij- boer; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- houw. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel (ev. bed. H. Doop); 2.30 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag. Temeuzen: 10 u. Ds. J-. Scholten, 2.30 u. Ds. J'. Scholten, bed. H. Doop. Zaamslag: S.30 u. Ds. J. A Tal- ma, 2.30 u. de heer C. H. Hevj- Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10 u Ds. De Vries, van Middelburg; 6.30 u. Ds. Wie bosch. T Cadzand: 10.45 u. Ds. F. J. ter Qroede: 10 u. Ds. Boere. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Nieuwvliet9 u. Ds. Winckel. ©ostburg; 10 u. Ds Fournier. Bev. lidmaten. Retranchement: 9.30 u. Ds. Bar- nouw, bed. H. Doop. Schoondijke: 10.30 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale WaterLnadkerkje: 2 u. Ds. Boere. Uzendijkc: 9 u. Ds. Schopenhauer. Bed. H. Doop. Zuidzande: 9.30 Ds. F. J»ter Beek Doopsgezinde Gemeente, ifardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- hfétM?' Geref- Kerk. Hoek: 9 u. Ds. Pestman, van Ter- neuzen; 5.30 u. Ds. Ritsema, van Zaamslag. Terneuzen: 11 en 5 u. Ds. H. Pest- man. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. I. Ritsema. Geref. Kerk. (Ondérh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 U Ds. J- ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9 30, 2 en 6 U. leesdienst. Terneuzen9,30, 2 en 6 u. lees dienst, Oud-Geref. Terneuzen: 930, de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. ©linge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. St. Jansteen: Missen. TT Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. I,eger des HeiLs- Terneuzen: 7, 10 en 7.30 samen komsten in de zaal openlucht Nieuwstraat. V^AANDAG 6 JUNI (2e Pinksterdag f Ned. Herv. Kerk. Hoek: 10 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 9.30 Leesdienst. Hoek: 9.30 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds. A de Reu ver. WOENSDAG 8 JUNI. Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. De Wit, van Middelburg. NED. HERV. KERK Bedankt terneuzen. Bezoek Gouden Koets. Het aantal bezoekers, dat op Dinsdag cn Knprs ul> ue vol- wandelde, Basli voorbij was. sneed Basil's armen zich als machtige -2 1 l" i. i Ua»v, Trtlrt4rt*> Cnnl Bim met twee snelle halen van ziin mes de touwen van de speur der door. Geruisloos rees Basli achter de rug van de Zure overeind. Een ogenblik later voelde de Zure hoe tangen om hem heen sloten. Snel hield Bim zijn hand voor Zure's mond, om hem te beletten, de an dere zeerovers door zijn ge schreeuw te waarschuwen. een Bisschop geschied, doch deze 'ken bij huiden- en vellensmokkel kan met Pauselijke machtiging de I in 1497. Zij stonden onder leiding bevoegdheid tot wijding overdra- van wekere M. uit Willebrord en gen aan een preister. Aldus is ook iekere utt Deiden, die beiden Woensdag j.l. de Gouden Koets op de Mawa" bezichtigde, bedroeg 6350 wassenen en 4519 schoolkinderen, in totaal dus 10.86® personen. AXEL. Paardensport- Zoals velen onzer lezers wel licht reeds bekend is, wordt op 6 juni 2e Pinksterdag a.s., alhier een concours gehouden door de Landelijke Rij,vereniging „De Oranjeruiters" alhier. Deze ac tieve vereniging heeft het weder om aangedurfd op de voor Axel zo bij uitstek geschikte dag een con- cours is organiseren. Het zal een strijd zijn waaraan door alle rijverenigingen wordt deelgenomen. Uit alle delen van onze provincie zal men de stoere amazones en ruiters zien optrek ken naar het toekende concours terrein Ei* zal daar een eerlijke sportieve strijd gestreden worden, zowel voor Individuele dressuur, als voor vier- en achttallen en spring- en vrijheidsdressuur en acrobatiek. Met belangstelling zullen we de verrichtingen van onze „Oranje- ruiters" volgen in de respectieve lijke nummers. Men kan genieten van de prestaties van verschillen de aangespannen tuigpaarden. Het programma bevat vele num mers met een flinke deelname aan inschrijvers. Wij' wensen ,tjDe Oranjeruiters" veel succes toe KAPELLE- Gevaarlijk kruispunt. Het kruispunt Biezelingsestraat- Kerkplein-OosLstraat, in Kapeiis - rt.rtv.es/-vrvnrr» jj heeft al menig verkeersonge - op zijn naam staan. Oorzaa. druk verkeer en slecht uitzicht. Aan de verbetering van de ver keerssituatie is al heel wat ge dokterd. Zo werd in de Biezehng- se straat provisorisch een ver keersheuvel aangelegd, maar deze bleek een grote belemmering bij de manoeuvres van de zware autobussen, die hier dagelijks passeren. Ook de verkeersspie- gel, welke werd geplaatst, heeft, zoals te verwachten viel, de op lossing niet gebracht De A.N.W.B. heeft het gemeen tebestuur thans van advies ge diend en voorgesteld een aantal z.g. asverkeersstrepen te trekken en ten overvloede op het Kerk plein een bord „Gevaarlijk Kiuis- punt" te plaatsen. NIEUWVLIET. Ned. Herv- kerk heringewijd. Het was bijzonder druk in de ling Snoep. Namens Ring IJzen- dijke Ds. Wtebosch, van Biervliet, Prov Kerkbestuur en Regionale Oommissie van het Zuiden Ds. Schopenhauer, van Oostburg Onder de vele aanwezigen merk ten wij o.a. nog op: predikanten van omliggende gemeenten, het Vrij Evangelisch Kerkbestuur, Do- mina Stol, Luth. predikante te Groede; verschillende kerkeraads- leden van omliggende gemeenten. Verder de architecten van de kerk, de heren Messaert, aannemer Vis ser, van Breskens, die het werk uitvoerden; de heer Zuijdweg, di recteur van de wederopbouw, de Burgemeesters van Groede en Breskens en vele anderen. De kerk- De kerk, in 1665 ingewijd, is een kleinere reditie van die van Bier), vliet, en staat eveneens onder be scherming van Monumentenzorg. Het geheel ziet er van buiten weer hecht en stevig uit en maakt een verzorgde indruk. Het schilderwerk is naar onze Zeeuws-Vlaamse begrippen vrij gewaagd. In het midden hangt een "grote' koperen kroon met 3 X 6 boven elkaar aangebrachte ar men. Het licht is indirect, de boog ramen zijn voorzien van groenach tig cathcdraalglas Tegen opheffing der gemeente- Alle meerderjarige inwoners van Nieuwvliet hebben zich uitge sproken tegen opheffing van de gemeente, door middel van plaat sing hunner handtekening op een in de gemeente gecirculeerd heb bende lijst, welke is opgezonden aan Ged. Staten van Zeeland. Volgorde candidatenlijsten- De volgorde der candidatenlijs ten voor de gemeenteraadsverkie zing is als volgt; 1. V.V.D.; 2 P. v d. A.; 3 C.H. en A.R. PHILIPPINE- Nummering candidatenlijsten- De nummering van de candida tenlijsten voor de gemeenteraads verkiezing op 20 Juni a.s. is als volgt: 1. Lijst R. Barbé; 2. Lijst F. Barbé. Dinsdag j.l. is in de toren van de R.K. kerk alhier weer een luid- klok opgehangen. Deze klok is 45 door de parochianen van Sluis ge schonken aan de pastoor ter ge legenheid van zijn zilveren pries terfeest. Door de lange levertijd (ongeveer 1 jaar) kon de klok nu pas worden afgeleverd. De wijdingsplechtigheid werd verricht dcxm de Zeer Eerw. Heer Deken te Oostuig. Voorschrift is dat een dergelijke wijding door in dit geval geschied Na de wijding, wel-.e ongevec ee,n uur In beslag nam, werd de klok in de toren gehesen en rond 'in de namiddag klonken ;edert lang niet meer ge- klokketonen over Sluis weer, hoorde, ZAAMSLAG. Benoeming dijkgraaf- achter gezet. slot en grendel werden PINKSTERVOETBAL TE CLINGtE. Wat moeite het de v.v. Clinge Op 2 Juni werd benoemd tot izal gekost hebben om niet minder dijkgraaf van de Aan- en Gender- dijkepoldsr de heer W. Dieleman, die tevoren gezworene was HET SPEL MET DE DOOD Donderdagavond bracht de 15-jarige De V. een Deventer volkswijk, de Molenbelt, in op schudding, toen hij uit een groot model Amerikaans legerpistool zijn 15-jarig vriendje K. van de penveenseweg een projectiel in het linkerbeen schoot. De Die schutter was in een tuintje achter het huis van zijn moeder aan het scherp schieten gegaan. Het wapen had hij al sedert- de bevrijding in zijn bezit. De ge wonde werd in het ziekenhuis behandeld. Er waren geen edele delen geraakt. PRACHTIG WERK VAN NED. ZEESLEEPBOTEN De „Roode Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst kreeg Zaterdag j.l. op- dracht koers te zetten naar de Spaanse kust, ter hoogte van duizenden eieren in beslag ge nomen. Alle eieren waarvan de prijs weliswaar vrij is moeten voorzien zijn van een stempel welke de gewichtsklasse vermeld. De in beslag genomen eieren waren onjuist afgestem peld. Zij hadden het stempel 0, dat betekent dat zij tenminste 70 gram moeten wegen, terwijl er velen onder waren die nog geen 50 gram wogen. Het verschil was zp groot, dat het de rechercheurs op het eer ste gezicht was opgevallen. Tegen de winkeliers is proces verbaal opgemaakt. OPLETTENDE WEGENWACHT Donderdagmiddag wist een paar autodieven haar slag te slaan in Amsterdam. Met hun buit zetten zij koers naar Den Haag, maar halverwege kwam er panne. Een juist passerende wegenwacht van de A.N.W.B. Coruna. Daar was de Engelse bQod hulp ^.1 spoedig kwam hij 4-nv»imi» "ntnmiioTvj t.nphphnrpn_ _i 1 iïntc Gemeente- 2 en 6 u- Ds.. A. T.30; 9 en 10.30 H. 6.30 u. Ned. Herv. Kerk te Nieuwvliet welke Donderdagavond werd in gewijd door Ds. J. J. Winckel van Hoofdplaat. Na votum en zegen sprjfck ijs. Winckel de introïtus uit „Zalig zijn zij, die in het Huis des Heren wonen", waarop Psalm 84 1 door de gemeente werd gezongen Op de geloofsbelijdenis volgde Gezang 93 1 en 3. De Schriftlezing was uit net Oude Testament: Psalm 150 en uit het Nieuwe TestamentLucas 24 3653, met tekst „En zij waren te allen tijde in de Tempel, lovende en dankende God' Na het voorgebed werd gezang 272 1, 2 en 3 gezongen. In zijn prediking liet de voor ganger hot zwaartepunt vallen op de laatste ontmoeting van Jezus met zijn discipelen te Jeruzalem, na de Hemelvaart bleven zij te Jeruzalem in afwachting van de beloofde Trooster, de Heilige Geest op het Pinksterfeest. Een hele rij sprekers boden hun gelukwensen aan en spraken hun grote blijdschap uit over het feit, dat het gebouw weer in d:enst was gesteld voor de instandhou ding van de eredienst en de ver kondiging van het Evangelie. Achtereenvolgens spraken: pre dikant-kerkvocgd de heer Hoste; Burgemeester Everaarsouder- SLUISKIL Terug uit Iiidië Vrolijke gezichten, wapperende vlaggen in het Strodorp, alles ter ere van de uit Indië teruggekeer de sergeant-majoor G. de Maes- schalck. Aan beide zijden van de Zwarte Donau", zoals de heer Kijckaert, voorzitter van het feestcomité Strodorp 't zo geestig uitdrukte, dromden de belang stellenden. De R K. Fanfare kwam onder het spelen van een pittige mars aangemarcheerd en stelde zich bij de feestelijk ver sierde woning op. Na het aanhoren van het Wil helmus nam de edelachtlb. heer Burgemeester van Westdorpe het 1~4rt~ Piic-f mot tanker „Nuculana", toebehoren de aan de „Anglo Saxon Petro leum Cy Ltd" te Londen en 8179 b.r.t. metende, gestrand. Ofschoon de „Roode Zee' zich op een afstand van meer dan 600 mijl bevond, kwam de boot Dinsdag bij het tankschip. Een dag later arriveerde de „Zwarte Zee", die 1000 mijl had moeten stomen. Donderdagavond zijn zij erin geslaagd, tezamen met andere sleepboten, de reeds ern stig beschadigde tanker vlot te krijgen. De Nuculana is daar op de Spaanse haven Ferrol binnengesleept. Dit is de eerste prestatie van de „Roode Zee" en daarom zo opmerkelijk. Ze had nauwelijks twee weken geleden haar proef tocht gedaan. EIEREN ONDER DE MAAT J Rechercheurs van de afdeling Economische Zaken van de Am sterdamse politie hebben .Don derdag in verschillende winkels WERELDBURGER VRIJ De 19-jarige Britse student Ca meron die met een rubberbootje heen 'en weer varend voor de Brusselse gevangenis geprotes teerd heeft tegen de .gevangene ming van de Zweed Clarin, heeft gisteren na 24 uur onafgebroken O 1 - 1Ja Tiooto *X7S»1 tot de ontdekking dat er iets niet klopte met de heren; reden waarom hij naar de autopapie ren vroeg. Die waren er natuur lijk niet, maar geen nood; ze zouden wel even gehaald wor den. De „eigenaars" op weg en de wegenwacht naar de. politie. Nog Donderdagavond had de werkelijke eigenaar zijn auto terug. FANTASIE-AARDAPPELEN Door de Haagse recherche werd proces-verbaal opgemaakt tegen de 33-jarige groentehandelaar F. L M„ die aar. een drietal groente handelaren een partij, aardappelen had verkocht van een waande van ƒ7500. Hij liet deze aardappelen vooruit (betalen en zeide, dat ze waren ingekuild op het eiland Tiengemeten. Toen de fevering op zich liet wachten, gingen de kopers op onderzoek uit, maar op het eiland was niets van ingekuil de aardappelen bekend. Het bleek, dat M. bet verhaal had verzonnen. Hij verkeerde in gel delijke moeilijkheden en trachtte hierin verandering te brengen. dan twee van Europa's ibeste voet ballers naar Z.-Vlaanderen te brengen hoeft geen betoog Het is een prijzenswaardig initiatief om ons, die op gebied van mooi voetbal, wel zeer misdeeld zijn, met de Pinksterdagen een derge lijk voetlbaldiner voor te schote len. Het optreden van Faas Wil kes alleen reeds zal honderden naar Clinge lokken. Wie zal Ne derlands beste voetballer van deze ti'd niet met eigen ogen aan het v.ërk willen zien? Wie zal hem niet met zijn bekende rushes langs drie a vier tegenstanders willen zien dribbelen? En welk sport man kent niet de naam van Da Rui, Frankrljks wonderkeeper Hij,, die uitverkoren werd om het continefitale elftal van een waar debacle in Engeland te redden. Hij die in staat was om de ver wende Engelsen tot vele en lange ovaties te dwingen. Deze prominenten alleen kun nen ons geen wedstrijd bezorgen. Roubaix kan echter met papieren ter tafel komen. Kampioen van de ere-afdeling van Frankrijk houdt meer in dan een laagje voetbalvernis. Xerxes kan ook bogen op een jarenlange eerste klasserschap. Dat zij daarbij des tijds zorgde voor Nederlands be roemde goaigetter Wim Lagen- daal en nu weer „de steunpilaar" yan ons Oranjeteam levert is een solide waarborg. Wanneei deze beide elftallen a.s. Maandag de registers van hun voetbalorgel open trekken, dan kan het niet anders of de toeschouwers langs de lijn zullen ten volle van deze pracht sportmelodie genieten. Voor de Terneuzenaren zij me degedeeld, dat er extra bussen vanaf de Axelse brug om 13 uur vertrekken. Wegens de nu reeds duidelijk merkbare grote animo wordt ieder aangeraden zich tijdig op te geven. Zie voor nadere gegevens de advertentie in dit nummer. WIELRENNEN. Kampioenschap van Nederland op de weg. De sportcommissie van de Nederlandse Wieier-Unie heeft be sloten,, dat de afstanden van het kampioenschap van Nederland op de weg, dat op Zondag 19 Juni op het parcours te Valkenburg wordt gereden, voor beroeps rijders en onafhankelijken 221 km (22 ronden van 9,8 km) en voor amateurs 154 km (16 ronden) zal bedragen. De start is om 13 uur voor ae beroepsrijders en de on afhankelijken, de amateurs ver trekken 3 min. later. DUIVENSPORT. Deze week berichten we van een rampvluoht. Inderdaad zijn vele doffers en duivinnen niet terug gekeerd! Voor vele diuvenvrien- den is dit niet alleen een tegen slag, maar betekent het in vele gevallen een handicap voor 't ge heel vliegseizoen Duivenmaatsehappij ,,De Een dracht", Terneuzen. Prijsvluoht uit Breteuil op 29 Mei 1949. Los om 6.30 uur. Wind West. Deelname 143 duiven. Afstand 215 km. Snelheid eerste duif 1061. Hier volgt de uitslag: 1. P. Verberkmoes, 2. F. v. d. Veen, 3. F. valt Doeselaar, 4 A. van Fraaijerhove, 5. A. Dieleman. 6. J. de Smit, 8. Gebr. van Kerk- voort, 9. Chr. van Driel, 10 P. A. Pieters, 11. L. Rreepoel, 12. Joh. Harms, 13. Jac. Doorns, 14. A. van Kouteren, 15 F van Doeselaar. D T. ^erst^hèrwoord en riep Gust met gevaren te hebben, de vaste wal ziin echtgenote een hartelijk wel- [weer betreden, nadat de Belgische In zijn verdere gevoe- autoriteiten Clarin weer vrij, ge- kom toe. lige en ernstige toespraak zei spr. o.a., dat liet een delicate op gave was om bij de families op een willekeurig ogenblik binnen te vallen met een telegrairu lm- mers, van de inhoud is alles te verwachten. Gelukkig als deze van verheugende aard ia. West dorpe kon trots zijn op mannen als Gust. Het dubbel rood-wit-blauw siert zijn borst en dit is een waar dige aanwijzing van zijn dubbele verdienste daar in de tropen. Wij kunnen niet genoeg doen voor onze mannen, die in gevaar zijn. Wij, die hier rustig, in vertrouw de kring, in een met-vijandig mi jn lipfrip samenwonen. De laten hadden. Clarin is een 37-jarige Ziweed. die in het vliegtuig naar Brussel zijn naspoort'verscheurd, had, om dat hij wereldburger wilde zijn. Bij aankomst te Brussel werd hij gearresteerd. De Brusselse politie had op bevel van de burgemees ter de wacht bij het kanaal voor de gevangenis betrokken om de jonge Engelsman te arresteren, doch deze hield zich aan de Mo- lerlbeekse kant, waar hij veilig was, omdat de Brusselse politie in de gemeente Molenbeek geen arrestaties kon verrichten. De burgemeester van Molen- 1 eek die zelf hd is van de wereld- 'ééb m be- wekte hij op, hen te steunen met vel tot ai destatic van Cameron het gebed. voor Zaamslag door Ds. M. C. Groenewoud te Heemse. DOOR PETER BARON. (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas..) 19) (Nadruk verboden.) De goser, die we ebben moe- Is één mldJnt d*1 OPNIEUW ARRESTATIES WEGENS SMOKKELEN. Onderzoekingen van, de Neder landse justitie naar aanleiding van de tapijtensmokkel met een pantserwagen, welke kart geleden werd ontdekt, hebben geleid tot de arrestatie van de „befaamde smokkelaar „De Mop", zekere A M. uit Chaam. „De Mop" kon gegrepen worden door de Belgi sche Rijkswacht itr de omgeving van Antwerpen. Tegelijkertijd werd een zijner kornuiten, even eens een Nederlander, gegrepen. Met „De Mop?' heeft de justitie een goede vangst gedaan. In Bel gië had hij nog enige maanden gevangenisstraf en 'n flinke geld boete tegoed en stond hij als ver dacht van diefstal te boek. In Nederland kan men hem „pantserstnokkel" ten last# leggen. Hier zijn n.l. aanwijzingen, dat de onlangs in Chaam gesignaleerde wagen door hem werd gefinan cierd, Intussen werden onfc een vijftal arrestaties verricht te 'St. Wille brord, als gevolg van systema tisch onderzoek sinds de bekende ruzie tussen twee smokkelploe- ZONDAG 5 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.20 Residentie-orkest; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Barcarole; 9.15 Men vraagt... en wij draaien; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Pinkster- dienstje; 10.30 1KOR; 12.00 Am sterdamse politiekapel;. 12.30 De Zondagclub; 1.00 Nieuws; 1.15 Gram.; 1.20 Les gars de Paris; ISO Even afrekenen, heren; 2.05 Boekenhalfuur; 2.30 Opera muziek; 4.00 The Skymasters 430 Reportage; 5.00 Gewest. Pinkster conferenties; 5.30 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.15 'Pinkstersportfeest; 6 30 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Radiolympus; 7.30 Muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Musicorda; 8.45 Hoorspel; 9.20 Theaterorkest; 10.00 Radio raadt maar raak; 10.20 Piano; 10.35 Kent u dd vrou wen; 11.00 Nieuws; 11.15 Voor jaarsmelodieën. Nieuws; 6.15 Hoort zegt het voort; 6.30 Nèi Strijdkrachten; 7.00 Muziek en. zang; 7.45 Ope retteklanken; 8.00 Nieuws; 8.05 Pinkster-Radioscoop10.30 Zang en piano;, 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 "Gram.; 8.30 Hoogmis; 9.30 Juba-ihtoclit te Arnhem; 9.30 De N.C.R.V.-jubileum ontmoeting^ 12.30 Gram.; 1.00 Nieiuws; 1.15 Orgelconcert:£.00 Reportage; 2.30 Om en om; 2.55 Reportage; 3.30 Meisjeskoor; 4.00 Gram.; 4.30 Openluchtspel:, 5.45 Gram.; 6.05 Strijkorkest; 7 00 Nieuws; 7.15 Kamerkoor; 8.00 Nieuws; 8,05 Reportage; 9;25 Omroeporkest en omroepkoor 10.15 Report.; 11.00 Nieuws; 11.15 N.B.C. Symphonie Orkest. in de practische, voordelige stuifzak 65 cent GOUDVONDST IN VRIJSTAAT Blijkens een mededeling op de effectenbeurs te J ohannesburg, heeft men op de boerderij. Erfdeel, 20 km ten Zuid-Oosten van Oden- fïaaisrust. een zeer rijke goudader aange boord. Volgens gouddes- kur.dig-en te Johannesburg zou de Vrijstaat, wanneer de beriehen over deze goudvondst bevestigd worden, ongetwijfeld het rijkste goudgebied in de wereld worden. ten, is Dennis Teyst. Die weet na tuurlijk beter dan een ander, waar de kolonel op 't ogenblik parkeert en zullie ebben al een. ele poos bonje en Dennis zou niks liever doen 'dan zijn broer onder de dui ven schieten". „Dat heb je netjes uitgedrukt Wal" lachte Larry, „maar ik twijfel eraan, of Dennis weet, waar zijn broer ergens uithangt Dat hoeft ook niet" zei Chor- ley. „De kolonel is drie jaren weg geweest kij weet niet, dat jij Ijou kent". Larry streek met zijn slanke hand door zjjn haren. „Je denkt, dat hij de bracelet door bemiddeling van Lou van de hand wil doen?" „Waarom met? Lou i3 de enige snees in Londen, die veilig is", antwoordde de ander. „Hij heeft de prinserij al twintig jaren lang bedrogen met zijn winkeltje, en ze hebben hem nog nooit ge snapt. Bovendien heeft de kolonel vroeger ook altijd zaken met hem gedaan." Larry dacht er over na. H,Er is iets van waar, maar mijn onder vinding is, dat de kolonel dwars zitten een zeer gevaarlijk zaakje is." Chorley's lodderige ogen flik kerden. „Ik zou er nog wat voor v.-illen geven, als ik de kolonel een flinke hak kon zetten zei hij boosaardig. „Ik geloof, dat hij er meer van weet, dat ze mij toen in de bak gestopt hebben. Als ik daar zeker van was..." Hii voltooide de zin niet en ging door met buitengewone handig heid de azen uit het spel kaarten te halen. Mijnheer Tompson meende ook weer wat te moeten zeggen: „De kolonel is een goser, die je niet makkelijk erkent, al zie je HILVERSUM II: 8.00 Nieuws: 8,15 Gram.; 8.30 Morgenwijding; 9 15 Pinksterzangen; 9AO Nws.; 9.45 Conc.; 10.<30 Hoogmis; 11.40 Pianoconcerten.; 12.15 Apologie; 12.40 Amusementsorkest; 12,55 Zonnewijzer; 1.00 Nieuws; 1.20 Verv. Amusementsorkest; 1.45 Uit het boek der hoeken; 2.00 Kamermuziekconcert; 2.55 Philh. Orkest; 3.25 Voordracht,; 3,35 Verv. Philh. Orkest; 4.10 Gram.; 5.00 Studiodienst; 6.00 Lezing; 6.30 Cello en orgelj 7.15 Kent gij uw Bijbel7.30 Nieuws; 7.50 In 't Boeekhuys; 8.05 De gewone man; 8.12 Uit en thuis; 9.15 Ik zie, ik zie wat jij niet ziet; 9.25 Muzikale tombola; 937 Lyipter- spel; 10.45 Avondgebed; 11,00 Nieuws; 11.15 Gram. MAANDAG 6 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram,; 8,55 Va», vrouw tot vrouw; 9.00 Muziek en Zang; 9-45 Voordracht; 10.30 Kerkdienst: 11.30 Voordracht; 11.45 Tussen, kerk en wereld; 12,00 The Roman cers; 12.33 In 't spionnetje; 1.00 Nieuws; 1.15 Gram.; U20 The DINSDAG 7 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendvaria; 8.55 Van. vrouw tot vrouw.; 9.00 Gram.; 9.30 Aubade; 110.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.60 Kleutertje luister; 11.00 Gram.; 11.30 De 'Wekker; 12.00 Promena de Orkest; 12.33 Voor ons platte land; 12.40 Zang en piano; 1.00 Nieuws;, 1.15 Causerie; 1j50 Gram.; 2.00 Met naald en schaar: 2,30 Gram.; 4.25 Lezing; 4.40 De SchoolbH5.00 Kinderkoor; 6.30 Orgelspel; 6.00 Nieuws; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.QP Robus Kwint; 7.15 Saxofoon en orgel; 8.00 Nieuws; 8.05 In het radio-soek- ticht; 9.00 Brieven over hersen gymnastiek; 9.10 Cfc zou zo graag; 10.0Ü Zang en piano; 10.9) The Skymasters; 11.0© Nieuws 1,1.15. Gram. gen waarbij de ene ploeg zichzelf Aivroleaps; 2.00 Radio filmkrant; er. de andere bij; de politie aangaf. 3.00 Cabaret; 3-40 Dansmuziek; De gearresteerden waren betrok- 4.30 Reportage; 5.00 IKQR, 9.00 hem ook. Wt hij niet weet om zich te veranderen, tfcben ae nog niet uitgevonden." Dé ander knikte instemmend. Ghorley had het ondervonden, tot zijn nadeel. Zeker waren er maar weinigen, die de kolonel iets over de kunst van vermomming kon den leren. Hij was op dat gebied een meester. En zéker waren er ook maar weinigen, die de kolonel herkend zuoden hebben in de ha veloze leegloper, die op dat ogen blik Lou StaanVs winkeltje bin nen slungelde. Zelfs oude Lou, toen hij uit zijn achterkamertje kwam schuifelen, had geen idee van de identiteit van zijn bezoe ker, en Lou's ogen waren onna tuurlijk' scherp. Daarenboven had hij eertijds dikwijls zaken met de kolonel gedaan. Vanuit het half donker van zijn winkeltje loerde hij weifelend naar de nieuwe klant en de kolonel gaf hem die blik met interest terug Zolang als hij zich 'kon herinneren, had het kleine Duitse Joodje hetzelfde vaalgroene pak gedragen met glimmende .metalen knopen en het leek aannemelijk, dat de vuile zwarte, das om Lou's hals sinds de laatste keer, dat de kolonel hem had gezien, niet van de plaats „Misschien". De kolonel lei zijn tabakszak op. de tafel. „Bekijk dat eens-" Lou nam de zak nieuwsgierig kalotje met kwastje. Niemand had Lou ooit zonder dat kalotje gezien; hij had het zelfs op als hij Sli^Vat is er van je verlangen hnn?" Dat zal je wel horen, Lou antwoordde de kolonel. „Kom mee in de achterkamer." Lou knikte wijs. „Ah zo, meen je dat? Vat heb je?" De kolonel liep hem voorbij naar Lou's kantoortje en ging in de rieten stoel aan de tafel zitten. Na een vragende blik) slofte Lou langzaam achter hem aan en nam achter de tafel plaats. „Heb je vat foor me, hnn? Dat is goed. En je veet fan de ach terkamer? Dat is niet zo goed. Ik ken je niet." „Ze zijn aan de gang geweest in Plaza, hé?" Lou kneep zijn ogen half dicht Veet je daar iets fan, hnn?' ers dan de zijne zouden ontdekt „ebben, dat er iets meer dan ta bak in de buidel was. Maar geen andere vingers hadden dat iets er vlugger uit kunnen halen,. „Zo?" mompelde hij. „Ben jij het geweest, mein Freund?" Hij draaide het juweel om en om en liet langzaam het licht van het raampje over de glanzende ste nen glijden. Na een ogenblik haal de hij een vergrootglas uit zijn zak en bekeek de emeralden op merkzaam. „Wonnerschön", zuchtte hij. „De stenen sind goed. Feilloos. Veet je, vat dat heet? Ze slnd een gan se hoop waard." De kolonel knikte; achterover liggend in zijn stoel staarde hij naar het plafond. „Sachts schatte ze op veertig duizend pond", zei hij „Hoeveel, Lou?" (Wordt vervolgd.) HILVERSUM I: 8.0'®; Nieuws; 8vl5 Pluk de dag; 9.05 Lichtba ken; 9.35 Gram.; 10.00 Wie komt er in mijn tjokjë?; 10(15 Gram, 10.50 Muziek houdt fit; 11.30 Als de ziele luistert; 11..40 Gram.; 12.03 Zang; en piano 12.38' Orkest zonder naam; 12.55 De Zonnewij zer; 1.20 Verv. Orkest zonder naam; 2.00 Gram.; 2.30 Onder ons; 3.00 Gram.; 4.00 De Zonne bloem: 4.30 Ziekenlof; 5.00 Na schooltijd; 5.115 Lang zullen ze leven; 5.45 Kinderkoor; 6.20 Amusementsorkest; 7.00 Nieuws; 7,15 Zang en piano; 7,45 Kt a leven; 8.00 Nieuws; 8.05 f®" wone man, 8.15 Utrechts Stedel Ork 9.45 Kamermuziek; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.16 Gram. ZAAMSLAG. Ingekomen: J. Durink, Hoek; J. van der Hooft, Utrecht; A. van den Berg, Temeuzen; P. de Lij- ser, Terneuzen; J. de Kraker, Axel; G. Hamelink, Axel; G. Mol, en echtg., Wissenkerk.eE. v. d. Voorde, Terneuzen. Vertrokken: Wed. M. J. Mille- naar, Terneuzen; A. G. Verllnde, Velsen; A. van Hoeve, Schoon dijke; J. J. Machielsen, Terneu zen; J. van Doorn, Axel; J. C. v. d. Vrede en echtg., St- Jansteen; J. F. Sollie en gezin, Rotterdam; A. de Kraker en gezm, Canada; S. L. de Kesel, Bergen op Zoom; A. v. d. Berg an gezin, Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2