Regeringsbeleid 1940-1945 Enorme pakhuisbrand in de Hoofdstad De besprekingen te Batavia De toestand in Bolivia Hr Ms van Kingsbergen terug uit Oslo ZATERDAG 4 JUNI 1949. Maan ENQUETE COMMISSIE Neutraliteitspolitiek - Vertrek van de regering De eerste maanden in. Londen SANAPIRIN Roemenen veroordeeld Uitvoering besluit vijandelijk vermogen BIJ EXAMENS De Berlijnse spoorwegstaking Trein bij Tjitjurug beschoten Frankering bij /Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochten 1 tot avond. Veel bewolking. Over het algemeen veel be wolking met nu en dan eni ge regen of motregen. Ma tige, aan de kust tijdelijk krachtige, wind hoofdzake lijk tussen Zuid en Z.-West. Ongeveer dezelfde tempe ratuur. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1131 Advertentieprijs per mm 10et.; minimum per advertentie 1,50. .inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 cfc; iedere regel meer 12 et- Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firn,a P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1949 Zon Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 4 4.24 20.53 12.33 1.43 5 4.23 20.54 13.59 1.55 6 4.22 20.55 15.25 2.07 7 4.22 20.56 16.54 2.20 8 4.21 20.56 18.25 2.35 9 4.21 20.57 19.56 2.55 10 4.20 20.58 21.21 3.22 11 4.20 20.59 22.31 4.02 12 4.20 20.59 23.22 4.58 Thans is verschenen de twee de publicatie van de Enquête commissie Regeringsbeleid 1940- 1945 (deel 2 A en B). Dit deel behandelt de volgende punten: neutraliteitspolitiek, t vertrek van de Regering en de eerste maanden in Londen. Wij ontlenen hieraan: De Kabinetsformatie van Augustus 1939. De commissie heeft de leden van het toenmalige Kabinet De Geer gevraagd, of tijdens de for matie dit Kabinet reeds is ge zien als een mogelijk oorlogska binet. Hoezeer ook de natuurlijke neiging van een vredelievend volk als het Nederlandse uitging naar die ene mogelijkheid van bestendiging van de vrede, van 'n nuchter politiek inzicht mocht in die dagen, waarin het tempo der agressieve daden en rede voeringen in het nationaal-so- cialistische Duitsland steeds be klemmender werd, worden ver wacht, dat het met de mogelijk heid van een aanstaande oorlog rekening heeft gehouden bij een zo uitermate belangrijke en ver strekkende politieke zaak als t vormen van een nieuw Kabinet. En zo men met deze mogelijk heid inderdaad rekening hield, was de vraag gewettigd, of men op goede gronden verwachten mocht buiten een mogelijk op handen zijnde oorlog te blijven dan wel of men bij de gegeven situatie moest uitgaan van de grote kans daarin betrokken te worden. Gezien het optimistische ver trouwen van die tijd, dat ons land wel niet in een oorlog be srokken zou worden, een men taliteit, die in de loop der histo rie langzamerhand bij uitstek n Nederlandse was geworden en waarvoor men zich thans byna tien jaren later, geweld moet aandoen om ze nog in haar juis te verhouding te zien, heeft de commissie gemeend deze vraag aan dc leden van dit Kabinet voor te moeten leggen. De commissie is geneigd als haar mening te geven, dat on danks de tijdsomstandigheden, waarin deze zaak zich afspeelt, het haar niet geheel duidelijk is kunnen worden, welke destijds op dit punt de opvattingen van de heer De Geer waren. In ieder geval meent de com missie te mogen zeggen, dat de ze opvattingen bij de besprekin gen in Augustus 1939 inzake de Kabinetsformatie minder dui delijk naar voren zijn gekomen dan uit de brochure van de heer De Geer van 1946 zou kunnen worden afgeleid. De vacantie van de Minister- President in Augustus 1939. Zoals bekend, is de heer De Geer onmiddellijk na de formatie naar het Schwarzwald gegaan. Met het oog op de internationa le toestand heeft hij op 22 Augustus 1939 zijn vacantie in Duitsland afgebroken om na aankomst in Den Haag deze on middellijk weer voort te zetten in het hotel Beekhuizen bij Arn hem. De oorzaak van de verwonde ring hierover heeft mede gele gen in het feit, dat de Minister- President juist naar Duitsland __an de commissie, gezien de grote activiteit van de heer De Geer in die tijd, erkennen, dat enige rust voor de Minister-Pre sident dringend nodig was, de wijze waarop de heer De Geer deze in die omstandigheden meende te moeten verkrijgen, komt ook de commissie enigs zins vreemd voor. Nog afgezien van het vrij ongelukkig geko zen vacantieverblijf Duitsland, is het feit, dat de heer De Geer na zijn terugkomst nog enige dagen in Beekhuizen heeft door gebracht, aangezien zijn huis in Den Haag nog niet in gereed heid was, moeilijk aanvaardbaar te achten. Hierdoor bleef hij in deze uitermate gespannen inter nationale toestand nog langer buiten het centrum van de Re gering vertoeven en konden moeilijkheden rijzen. De commissie wil niet nalaten er thans reeds op te wijzen, dat deze houding van de heer De Geer symptomatisch mag heten voor het later zowel door hem zelf als voor het landsbelang zo noodlottig gebleken onvermogen zich aan te passen aan niet met zijn denkbeelden strokende in ternationale verhoudingen. De handhaving van de neutraliteitspolitiek. ,.Van veel groter belang dan de hiervóór behandelde kwesties is de vraag, of de politiek van het Kabinet er een van strikte handhaving der neutraliteit is geweest. Ondanks de met angstvallige zorg door de Nederlandse Rege ring gevoerde neutraliteitspoli tiek zijn niettemin later van Nederlandse zijde bedenkingen en van Duitse zijde zware be- beschuldigingen inzake onze neutraliteitshandhaving inge bracht. Van Nederlandse zijde is ge suggereerd, dat in een „inner circle" van 't Kabinet-De Geer, bestaande uit de Ministers De Geer, Van Kleffens en Dijx- hoorn, een z.g. Deens standpunt ten grondslag hééft gelegen aan enige feiten en omstandigheden in demobilisatie periode en met name aan de wisseling van het opperbevel, zonder dat hiervan iets uitgelekt zoy zijn. Van Duitse zijde brak een stortvloed van grove beschuldi gingen van neutraliteitsbreuk los in de vroege ochtend van de tiende Mei 1940. Het tweede element is het aanvankelijk gebrek aan inzicht zelfs bij vooraanstaande staats lieden, in de noodzaak van de verplaatsing van de zetel der Regering in de Meidagen. Deze politieke daad is door de ge schiedenis volkomen gerecht vaardigd. Tijdens de bijeenkomst van 't Kabinet ten huize van de heer De Geer in de vroege ochtend van 10 Mei 1940 ontving de Mi nister van Buitenlandse Zaken de boodschap, dat de Duitse ge zant een belangrijke mededeling wenste te doen. Nadat de Mi nister zich omstreeks zes uur naar het ministerie van Buiten landse Zaken had begeven en de Duitse gezant bij hem was toe gelaten, legde deze enkele uren, nadat de inval had plaats ge had, een verklaring af, waarin werd medegedeeld, dat een groot Duits leger tegen Nederland op trok en dat iedere tegenstand doelloos was. Als motief werd opgegeven het in het bezit hebben van onweer legbare bewijzen van een drei gende inval van Frankrijk en Engeland, die met medeweten van Nederland was voorbereid. Iets vroeger in die zelfde och tend had zich in Berlijn reeds 'n soortgelijke dramatische dia loog afgespeeld tussen de Duit se Minister van Buitenlandse Zaken, Von Ribbentrop, en de Nederlandse gezant, Jhr. Mr. H. M. van Haersma de With. Onder meer was er de beschul diging, dat Engelse en Franse officieren Nederlandse vliegvel den hebben geïnspecteerd en op uitbreiding daarvan aangedron gen. Uit een circulaire d.d. 20 Mrt 1940, van de griffier van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal aan de leden dier Kamer blijkt, dat op 28 en 29 Maart 1940 er een excursie van deze Kamerleden langs de verdedi gingslinies in Noord-Brabant en Limburg en langs de Grebbeberg heeft plaats gevonden, waarbij uiteraard voorlichting werd ge- ?even docrr Nederlandse stafof- icieren. Kennelijk zijn de „Zivilisten", die volgens het rapport van Kei tel Engelse en Franse verbin dingsofficieren zouden zijn ge weest, de hierbedoelde Kamerle den. De commissie-Sillevis is met betrekking tot de Nederlandse inlichtingendienst tót de con clusie gekomen, dat deze dienst nimmer op enigerlei wijze heeft samengewerkt met de Engelse secret intelligence service of met dergelijke diensten in Frankrijk en België. Op grond van haar onderzoek in deze kan de commissie zich geheel bij deze conclusie aan sluiten. Als bewijs voor het niet hand haven van de neutraliteit heb ben de van Duitse zijde zo naar stig vergaarde feiten en om standigheden dan ook geen «n- kele waarde. Landing van een Duits vlieg tuig tn België in Januari '40. Im de memoires van de Engel se voormalige Minister-Presi dent Churchill wordt melding gemaakt van de noodlanding van een Duits vliegtuig in Bel gië op 19 Januari 1940. Dit feit was wel bekend, doch de zeer concrete voorstelling van zaken, door de heer Churchill gegeven, was aanleiding te on derzoeken of en in welke mate daarvoor in aanmerking komen de Nederlandse autoriteiten toentertijd reeds dezelfde ken nis van zaken bezaten als de heer Churchill thans als toen reeds bekend onthult. In dit vliegtuig toch werden papieren gevonden, waarvan Churchill letterlijk zegt: „Deze papieren bevatten het volledige, feitelijke plan voor de invasie van België, Nederland en Frankrijk, waar toe Hitier besloten had". De Franse en Engelse Rege ringen hebben volgens deze bron afschriften ontvangen van deze documenten. Moet hieruit de gevolgtrekking gemaakt worden dat de Nederlandse Regering van deze documenten niet op de hoogte is gesteld? Uit de verklaringen is naar 't oordeel van de commissie wel komen vast te staan, dat de Ne derlandse Regering over de juis te inhoud van de gevonden do cumenten niet is ingelicht door de Regeringen van Engeland, Frankrijk en België. Voorbereidingen met het oog op een eventuele inval. Het geheel van deze maatre gelen overziende en in aanmer king nemende de mededeling .van de heren ^Vlbarda en De Geer, dat een deel hiervan reeds genomen was onder het Kabi- inet-Colijn van 1937, is de com- 1 missie tot het inzicht gekomen, dat alles bij elkaar 'n vrij groot aantal maatregelen getroffen is met het oog op een eventueel betrokken worden van Neder land in de oorlog. Zij erkent, dat het te voren contact opnemen met andere Regering over een eventueel vertrek uit Nederland in het ka der van de gevoerde neutrali teitspolitiek overwegende be zwaren zou hebben gehad. Niet temin was het mogelijk ge weest zelfstandg voorbereidende maatregelen te treffen voor het geval een vertrek door de oor logsgebeurtenissen noodzakelijk zou worden.. Overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in en rondom het Kabinet in de Meidagen 1940. Teneinde de talrijke proble men, waarvoor het Kabinet in de Meidagen plotseling geplaatst werd, in hun juiste verband te zien, laat de commissie een kor te samenvatting van de voor naamste gebeurtenissen in en rondom het Kabinet vooraf gaan aan een afzonderlijke be spreking van de voornaamste dezer problemen. De missie van de heren Van Kleffens en Weiter. Naar het oordeel van de com missie is het in de vroege mor gen van de 10de Mei genomen besluit van de Ministerraad, om de heren Van Kleffens en Wei ter naar Londen en Parijs te doen gaan, juist geweest. Door het feit toch, dat Neder land door Duitsland was aange vallen, waren wij automatisch bondgenoten geworden van En geland en Frankrijk. Overleg op regeringsniveau met de nieuwe bondgenoten was uiteraard dringend noodzakelijk. Dat het resultaat in militair opzicht gering is geweest, moet, zoals duidelijk uit de afgelegde verklaringen blijkt, toegeschre ven worden aan de zeer zwakke positie, waarin zich zowel de En gelse als de Franse defensie be vond. De z.g. Sponeck-documenten. Bij de voorbereiding van de verhoren trok een passage in 't door de Minister van Buiten landse Zaken Mr. E. N. van Kleffens in Londen vervaardigde „Overzicht van de gebeurtenis sen tijdens de oorlogsdagen van 1014 Mei 1940" de aandacht van de commissie. De heer Van Kleffens maakte daarin melding van het in de vroege morgenuren van Vrijdag 10 Mei 1940 neerschieten van 'n Duits vliegtuig, waarin zich een generaal bevond, die gedood werd. Zijn instructies, zo zegt de heer Van Kleffens. werden op hem gevonden. Deze bewezen, dat generaal Von Sponeck dit was zijn naam orders had om Den Haag op de eerste dag van de invasie te veroveren. Wanneer de Hollanders zich overgaven, moest hij hen be handelen zoals de Denen een maand te voren behandeld wa ren. In dat geval moesten zorg vuldige voorzieningen worden getroffen voor het plaatsen van een ere-wacht voor het Konink lijk Paleis. Indien de Hollanders echter volhardden in de verde diging van hun land, moesten de Koningin en haar Ministers zo spoedig mogelijk per trans portvliegtuig naar Berlijn wor den gebracht, waar zij, zoals be paald was, behandeld zouden worden in overeenstemming met htm wéigering om zich over te geven. Deze plannen werden verijdeld. Op het uur, dat vol gens de Duitse berekening Den Haag in hun handen moest val len, lag generaal Von Sponeck dood Als pikante bijzonderheid ver meldt de heer Van Kleffens nog, dat het paard, waarop deze ge neraal van plan was geweest zijn triomfantelijke intocht in Den Haag te doen plaats vinden, het lot van zijn meester had ge deeld. Zelfs de paradeuniformen waren voor deze gelegenheid al vast meegenomen. Indien deze weergave van de feiten in overeenstemming zou zijn met de werkelijkheid, zou aangenomen moeten worden, dat het algemeen hoofdkwartier reeds op de morgen van de eer ste oorlogsdag authentieke be wijsstukken in handen had ge kregen van de doelstellingen, welke de Duitsers nastreefden met betrekking tot de Neder landse Regering, door het toe vallig in handen krijgen van de ze doeumenten kon derhalve bij de militairen geen enkele on zekerheid bestaan over het lot, dat de leden van de Nederlandse Regering stond te wachten bij een eventueel welslagen van de Duitse militaire operaties. Het vertrek van H. M. de Koningin en het Prinselijk Gezin. Een belangrijke kwestie, waar mede de commissie zich heeft bezig gehouden, is het vraag stuk geweest, welke maatrege len in de woelige dagen van Mei 1940 door het Kabinet genomen zijn ter bescherming van Hare Majesteit de Koningin en de le den van het Prinselijk Gezin. Wanneer de commissie het ge heel van de afgelegde verkla ringen overziet, meent zij haar teleurstelling er over te moeten uitspreken, dat deze verklaring niet duidelijker en meer met el- s In verband met Pinkster- feest zal ons eerstvolgend j nummer eerst op Dinsdag l 7 Juni verschijnen. kaar in overeenstemming zijn dan thans het geval is. Voorts moet met betrekking- tot het vertrek van het Prinse lijk Gezin geconstateerd worden dat dit geheel buiten het Kabi net is omgegaan en dat dit ook geen enkel initiatief heeft ont wikkeld. Slechts de heer Van Kleffens heeft er enige bemoei enis mee gehad. Coördinatie van het beleid van het Kabinet en dat van het Koninklijk Huis was in deze uit staatsrechtelijk oogpunt van het grootste belang geweest ten aanzien van de Koningin met betrekking tot haar persoon en de taak, welke Zij in het Staats bestel heeft te vervullen; ten aanzien van het Prinselijk Ge zin voor wat betreft het belang van de voortzetting van de dy- nastie Tenslotte is er nog met be trekking tot het feitelijke ver loop van de overtocht van H. M. de Koningin, het Prinselijk Ge zin en de leden van het Kabi net een punt van geheel andere aard, dat de commissie belang rijk genoeg vindt om het even aan te roeren. Uit alle verkla ringen is haar gebleken, dat 't aandeel van de Britse marine in deze buitengewoon groot is geweest. Met name de comman danten en bemanningen van Hs Ms Hereward, Codrington en Windsor hebben hiervoor grote persoonlijke risico's gelopen. Het is op zijn plaats hun hiervoor lof te brengen. Het ware wellicht aantrekke lijker geweest, indien de Neder landse marine zich van deze ge vaarlijke doch eervolle taak had kunnen kwijten. Marinedeskun digen zijn echter van mening, dat dit technisch onmogelijk was, daar een gedeelte van de vloot reeds naar Engeland was overgestoken dit deel bestond overigens merendeels uit voor zulk een belangrijke taak onge schikte schepen en een ander gedeelte actieve medewerking aan de strijd in Nederland ver leende. (Wordt vervolgd.) Vrijdagmorgen omstreeks 1.15 uur is in de drie pakhuizen „De drie koorendragers" aan de Oude Schans te Amsterdam door nog onbekende oorzaak een enorme brand uitgebroken. De pakhuisruimten, die on derverhuurd zijn aan verschil lende bedrijven en waar o.a. meubels, huiden en lompen wa ren opgeslagen, stonden in een minimum van tijd in lichter laaie. De vuurgloed was in alle delen van de stad duidelijk zichtbaar en tot ver in de om geving hing een verstikkende rook. De brand ontwikkelde zich tot een der ernstigste branden in de hoofdstad. Geweldige hoe veelheden vodden, leer, meube len en lompen werden een prooi van het vuur en daarbij tevens de prachtige oude pakhuizen, waaronder „De Koorendrager", welke dit hoekje van de hoofd stad zo beroemd hebben ge maakt. Om tien minuten voor half drie stortte met donderend ge weld een stuk van de linker voorgevel van een der pakhuizen op straat. Dit gebeurde zeer JONGE VROUW VERMOORD. Donderdagavond om half zeven is in het park Sonsbeek, in de om geving van hef Lorentzmonument te Arnhem een moord gepleegd. De 30-jarige G. B. heeft de 22- jarige mej R. F. met een pistool schot gedood. De vrouw was op slag dood. De dader werd ter plaatse gearresteerd en daarna in het politieureau opgesloten. De recherche stelt een onderzoek in. De aanleiding tot de moord was een verbroken verkering. Het slachtoffer is Riek Freriks, een dochter van een landbouwer te Didam. Zij was te Arnhem in dienst betrekking en had omgang met de fabrieksarbeider G. B. Toen zij, deze wilde verbreken was dit niet r.aar B.'s zin. Of de verbreking het enige mo tief voor zijn daad is geweest, staat nog niet vast. onverwachts en een der brand weerlieden, de brandmeester De Boer, kon niet meer tijdig weg komen. Hij werd geraakt door een stuk gevelsteen en kwam in het water terecht. Gelukkig werd aan de overzijde van de gracht het ongeluk gemerkt. Van alle kanten sprongen men sen in het water, brandweer lieden en burgers en zij slaag den er in de zeer zwaar gewon de en bewusteloos geraakte brandmeester op de wal te bren gen. Hij werd onmiddellijk naar het binnengasthuis vervoerd, waar hij later aan de verwon dingen is overleden. Om vijf uur Vrijdagmorgen rukte het grootste deel van het brandweermateriaal in. Pogin gen van de recherche om een onderzoek in de panden in te stellen, bleken voorshands nog onmogelijk, wegens de grote ravage en hitte. De afzetting voor het publiek is opgeheven, behoudens het stuk gracht voor de pakhuizen, dat bezaaid ligt met puin, verkoold houtwerk en nog smeulende lompen en kurk. Bovendien blijft het gevaar voor instorten van muren acuut. Het nablussingswerk was Vrij dagmorgen te zeven uur nog in volle gang en men verwachtte, dat het niet voor de middag be ëindigd zou zijn. Het nablussen werd verricht door twee motor- spuiten en de drijvende spuit „Jan van der Heyden", Het onderzoek van de politie naar de oorzaak van de brand in de pakhuizen aan de Oude Schans heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Ook verhoren van omwonen- Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-73 ct- (Ingez. MedT" den hebben nog geen licht ge worpen op deze brand. Omtrent de schade valt niets te melden. Er zijn niet minder dan 11 be nadeelden en het zal nog een hele uitzoekerij zijn om precies na te gaan Wat en voor welke waarde in de pakhuizen was opgeslagen. Naar men ons van de zijde van de brandweer mededeelde zou men nog wel tot in de nacht bezig zijn met de nablussing. Vrijdag is te Batavia het vol- (voortgaat. De eerste sub-com- gende bekendgemaakt: „De U.N.C.I. heeft Vrijdag een „routine "-bij eenkomst gehou den tot het regelen van ver scheidene agendapunten. De commissie nam nota van het werk. dal in de sub-commissies De vroegere beheerder van de Frans-Roemeense petroleum- maatschappij „Creditul Minier", Anton Dimitriu, is wegens „ver duistering" tot 12 jaar gevange nisstraf veroordeeld. In het proces dat 10 dagen geduurd heeft, werden op de zelfde beschuldiging veroor deeld: de vroegere industrieel Xenopol tot 10 jaar, de vroegere plaatsvervanger van de liberale partijleider Tatarescu, Aratze- reano, tot 4 jaar, en de advocaat Udrea tot 2 jaar gevangenis straf. Bij verstek werden Shoneriu, oud-secretaris-generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, tot 12 jaar, en Litman voormalig eigenaar van het ca sino te Sinaia tot 10 jaar ver oordeeld missie houdt zich thans bezig met de technische problemen in verband met het herstel van de Republikeinse regering te Djog- ja. Intussen heeft de commissie zelf suggesties gedaan teneinde het werk te bevorderen, waar toe de tweede sub-commissie werd ingesteld, n.l. het bestu deren van adviezen inzake maatregelen voor het bereiken van de beëindiging der guerilla- voering, het samenwerken tot herstel van de rust en het handhaven van recht en orde in geheel Indonesië. De Nederlandse en Republi keinse delegaties kwamen infor meel bijeen ter behandeling van een aantal punten in verband met de huidige onderhandelin gen. De besprekingen verliepen in vriendschappelijke sfeer." Bij Ministeriële beschikking zijn regelen gesteld betreffende de uitvoering van het besluit vijandelijk vermogen ten aan zien van personen, die vijande lijk onderdaan zijn ingevolge artikel 2 onder 1 van genoemd besluit. Dat zijn zij die ambte naar, agent, etc. zijn geweest van een vijandelijke staat. De belangrijkste punten dier rege ling zijn de volgende: De genoemde personen zullen met ingang van de 180e dag na de publicatie der Ministeriële beschikking niet langer vijande lijke onderdanen zijn, indien zij voldoen aan vijf vereisten. Die vereisten zijn: dat zij hier te lande gevestigd zijn; dat zij Nederlander zijn of dit te eniger tijd na 10 Mei 1940 geweest zijn; dat zij niet na 10 Mei 1940 de nationaliteit van een vijande lijke staat verkregen hebben; dat zij niet in bewaring of in voorlopige hechtenis zijn wegens een politiek misdrijf of een po litieke misdraging en dat hun vermogen niet meer bedraagt dan 5000. Zij wier vermogen meer be draagt dan 5000 en die overi gens aan de andere vier vereis ten voldoen, zullen een waarde van 5000 terugkrijgen. spelen zenuwen «en grote rol, Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten (Tngez. Med.) De regering van Bolivia heeft Vrijdag verklaard, dat de op stand, die Vrijdag f.1. in het ge bied van de tinmijnen van Ca- tavi is uitgebroken, „geheel mislukt" is. In een officieel decreet wordt het leger de bevoegdheid ge geven de normale werkzaam heden in de tinmijnen en in de vervoers- en andere openbare diensten te herstellen. De regering verklaart, dat verdere industriële onrust zal Het vormingsschip voor adel borsten, Hr. Ms, kanonneerboot „Van Kinsbergen1',, keerde Don derdagmiddag' van de reis naar Noorwegen terug en ankerde op de rede van Den Helder. Vrijdag morgen vertrok het schip naar Rotterdam. Het zal waarschijn lijk ligplaats kiezen aan de Park kade. Het was voor de eerste maal sinds 1939, dat een Nederlands oorlogsschip een bezoek aan Oslo bracht. De ontvangst daar was buitengewoon hartelijk en vooral van de zijde van de Nederlandse gezant en van de Nederlandse Club in Oslo is alles in het werk gesteld, om het verblijf voor de opvarenden van Hr. Ms. Van Kinsbergen zo genoegelijk moge lijk te maken, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Marine mede. Men had een uitvoerig en gevarieerd program ma opgesteld en de Noorse vrien den verleenden op royale wijze hun medewerking bij de uitvoering hiervan. Er waren diverse wed strijden georganiseerd en hoewel de Nederlanders zich geducht weerden, moesten ziji zowel bij het voetballen als bij het waterpolo, het' onderspit delven tegen hun Noorse gastheren. De eerste wed strijd verloren zij met 63, de tweede met 11-1. Voor de officieren en adelbors ten werd voorts nog een diner met bal gegeven. De dochter van de Noorse Kroonprins, Prinses Astrid, woonde dit feest bij. Als aandenken werd haar door de commandant van Hr. Ms. Van Kinsbergen, kapitein-luitenant ter zee D. J. A. Westerveld, een muts lint van de Koninklijke Marine aangeboden. Met een „instuif" aan boord werd Zondagavond af scheid genomen van de Noren. BOMONTPLOFFING TE BARCELONA In de kathedraal te Barcelona is gisteren een bom ontploftj, ter wijl generaal Franco een bezoek aan de stad bracht. Het was niet bekend of de generaal de kathe draal zou bezoeken. Woensdag had zich reeds een grotere bomontploffing te Barce lona voorgedaan. De bom ontplofte in de Kathe draal, toen de vrouw en dochter van generaal Franco een gods dienstige plechtigheid bijwoonden. De bom richtte enige schade aan en veroorzaakte grote ver warring, maar er vielen geen doden of gewonden te betreuren. worden beschouwd als een aan slag tegen de veiligheid van de staat. Vertegenwoordigers van som mige secties der arbeiders voer den Vrijdag besprekingen met President Enrique Hertzo, ten einde te trachten een oplossing te vinden. Guillermo Estrada, de prefect van het departement La Paz, verklaarde Vrijdagmorgen, dat regerings-vertegenwoordigers een accoord hadden gesloten met de leden van de stakende spoorlieden vakbond en dat de spoormannen Vrijdagmorgen weer aan het werk zouden gaan. Ook de mijnwerkers hadden toegezegd het werk te zullen hervatten nadat de regering beloofd had de troepen van de mijnen terug te trekken en schadeloosstelling te betalen aan de gezinnen van de omge komen mijnwerkers. In de Pa- tinomijn te Hoeanini was reeds tachtig procent der arbeiders weer aan het werk. Aan Mario Diez de Medina, één van de leiders van de natio nale revolutionaire beweging, die toevlucht heeft gezocht in de Uruguayse ambassade, is vrijgeleide aangeboden. Het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn heeft Donder dag geweigerd een Sowjetrussi- sche eis in te willigen, welke in hield, dat de Westberlijnse po litie uit de spoorwegstations in West-Berlijn moest worden te ruggetrokken. De plaatsvervangende Sowjet- Russische militaire gouverneur van Duitsland, Luitenant-Gene raal Dratvin, heeft de Weste lijke geallieerden Donderdag in een brief aan de plaatsvervan gende Amerikaanse militaire gouverneur van Duitsland, Ge- neraal-Majoor Hays, er van be schuldigd de overeenkomst be treffende het bestuur van Ber lijn te hebben geschonden, aan gezien zij in de afgelopen maand de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen voor het hand" haven van de orde over het in de Westelijke sectoren van Ber lijn gelegen gedeelte van de on der Sowjetrussische controle staande spoorweg. Voorts be schuldigt Dratvin het Ameri kaanse militaire personeel er van „zich rechtstreeks in de wanordelijkheden te mengen". In zijn antwoord ontkent Ge neraal Hays de juistheid van de Sowjetrussische beschuldiging betreffende een schending van de overeenkomst van Berlijn. Hij verzoekt Generaal Dratvin in dé brief de spoorwegautoriteiten in de Sowjetrussische sector van Berlijn opdracht te geven on derhandelingen te openen met de Westberlijnse spoorwegarbei ders, opdat er een overeenkomst tot stand komt, welke het moge lijk zal maken het spoorwegver keer te hervatten. Slechts 398 van de 13.875 sta kers hebben zich in een referen dum uitgesproken vóór aan vaarding: van het aanbod der spoorwegautoriteiten om 60 van hun lonen in Westelijke marken, in plaats van de geëis te 100 te betalen. Een woordvoerder der stakers verklaarde, dat de staking zou voortduren, totdat alle eisen zouden zijn ingewilligd. De staking heeft de gemeente Berlijn totnogtoe anderhalf mil- lioen Deutsche Mark gekost. De stakers krijgen 60 van hun loon uitbetaald. VREES VOOR STERLING- DEVALUATIE De Britse Minister van Han del, Harold Wilson, heeft in het parlement medegedeeld, dat hij een onderzoek instelt naar de berichten, volgens welke Ame rikaanse importeurs thans wei nig geneigd zijn Britse' goederen te kopen uit vrees voor een de valuatie van het pond sterling. Zoals bekend is, heeft het Britse Ministerie van Financiën reeds verklaard, dat het niet voornemens is tot devaluatie over te gaan en heeft de Minis ter van Financiën vastgesteld, dat een dergelijke maatregel noch noodzakelijk noch wense lijk is. Jeep bij Medan op mijn gelopen De laatste trein van Soeka- boemi naar Buitenzorg werd Donderdagmiddag nabij Tjitjoe- roeg door een barricade op de rails tot stoppen gedwongen; daarna werd de trein door een bende van ongeveer 150 man met automatische wapens be schoten. Bij het terugrijden naar Paroengkoeda werd een stoker gewond. Een jeep van de tabaksonder neming Tjinta Radit is Dinsdag op een mijn gelopen. Beide in zittenden werden zwaar ge wond. Het waren de admini strateur A. Amsler, die tevens Zwitsers"onsul is, en de assis tent E. Schirmer, eveneens een Zwitser. De laatste overleed tij dens het vervoer naar het zie kenhuis te Medan; de admini strateur overleed de volgende ochtend aan zijn verwondingen. DISTRIB UTIEAMBTENAAR KENDE HET GEHEIM De Economische Dienst van het hoofdbureau van politie te Amsterdam arresteerde Donder dag een 61-jarige Amsterdam mer, die op geraffineerde wijze de distributie heeft opgelicht. De man haalde uit pure „vrien delijkheid" voor vrienden en kennissen de distributiebeschei den. Hij had echter uitgevon den dat door het aanbrengen van een hele fijn laagje was op het hokje waar de stamkaarten worden af gekruist, het mogelijk is het kruisje weer ongemerkt te verwijderen. Lukte dit dan haalde hij op dezelfde kaart nogmaals bonnen. Dit ging goed tot eenmaal het laagje was te dun bleek en een spoor van het reeds ge plaatste kruisje zichtbaar bleef. Toen wekte hij argwaan. De man, die vroeger ook distribu tie-ambtenaar was geweest, heeft bekend deze methode met succes te hebben toegepast. Hij is opgesloten. TSJING TAO GEVALLEN De Chinese communisten heb ben de havenplaats Tsing Tao in Oost-Sjantoeng, het laatste nationalistische bolwerk in N. China en tot voor kort basis van de Amerikaanse vloot, inge nomen, aldus wordt uit gewoon lijk betrouwbare bron gemeld

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1