Bijeenkomst Ministers Benelux landen Plechtige bestuursoverdracht Hoge Vertegenwoordiger der Kroon De electriciteitsvoorziening Russen willen Donau niet vrijgeven Onafhankelijkheid van Cyrenaica geproclameerd Hevige strijd om de Boliviaanse tinmijnen VRIJDAG 3 JUNI 1949. Dr Beel gaar Nederland torug Stakingen in Italië Geestelijkheid en Regering in Tsjecho-Slowakije Wetsontwerp goedgekeurddoorKoning De Berlijnse spoorwegstaking Eisler in Dresden Spoedige geheime zitting te Parijs? Clay over Duitsland VERKEERSDRUKTE OP DE RIJKSWEGEN. De kieswet voor West Duitsland Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot avond. Bewolkt. In de loop van de ochtend v. h. Z.-W. uit toenemende bewolking met tegen de mid dag enige regen. Matige wind uit Zuidel. richtingen. Ongev. dezelfde tempera tuur als gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres DE VRIJE Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw' 5e Jaargang No- 1130 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. .inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J- van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 143 5 4.23 20.54 13.59 1.55 6 4.22 20.55 15.25 2.07 7 4.22 20.56 16.54 2.20 8 4.21 20.56 18.25 2.35 9 4.21 20.57 19.56 2.55 10 4.20 20.58 21.21 3 22 11 4.20 20.59 22.31 4.02 O Gisterenmorgen te 8.15 uur Bataviatijd is de nieuwe H.V.K., de heer Lovink, op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Vier jagers escorteerden de Constel lation van de Javazee tot Bata via. Bij zijn aankomst werd de heer Lovink begroet door de adjudant van Dr. Beel, Luitenant-ter-Zee Van Ravesteyn, Vice-Admiraal Pinke, Generaal-Majoor Buur man van Vreden, Dr. Van Roy- en, Dr. Koets, de Gouverneur van Batavia, Hilman Djajadi- ningrat en andere autoriteiten. Na inspectie van de ere-wacht, die bestond uit compagnies van het K.N.I.L., de K. L. en de Ma rine, werd het Wilhelmus ge speeld. Onder escorte van militaire politie op motoren reed de nieu we H.V.K. per auto naar het Pa leis, waar hij begroet werd door Dr. Beel. De heer Lovink gaf de volgen de verklaring uit: „Bij mijn aan komst te Batavia wil ik mij be perken tot slechts een enkele persoonlijke opmerking. Reeds binnen weinige uren immers zal bij het overnemen van de taak van mijn voorganger in 't open baar een verklaring worden af gelegd. Ik moge dus thans vol staan met het uitspreken van vreugde, terug le zijn in het land, dat ik leerde liefhebben tijdens de vele jaren, dat ik hier gewoond heb. Het staat voor mij vast, dat geen andere oplossing succes zal hebben dan die, waarin de meerderheid der Indonesische volken volledig vertrouwen stelt. Hiervoor is het nodig hun na tionale aspiraties te bevredigen. Ieder is het daarover eens en wij zijn er op dit ogenblik dich ter toe genaderd dan ooit tevo ren." De aftredende H.V.K. heeft gisterenmorgen vóór de be stuursoverdracht een dagorder aan de strijdkrachten van land-, zee- en luchtmacht in Indone sië gericht. De plechtige overdracht van het bestuur geschiedde gisteren ochtend te 11.00 uur Bataviatijd. Hierbij sprak de scheidende H.V.K., Dr. Beel. een rede uit, waaraan het volgende is ont- ontleend: „Zeven maanden zijn voorbijgegaan sedert ik in ver gadering het ambt van H.V.K., hetwelk ik zo dadelijk aan u zal overdragen, op mij mocht ne men. Het zal u nauwelijks verwon deren, dat in deze dagen mijn gedachten steeds weer terug gaan naar die derde November van het vorig jaar, toen ik mijn ambt uit handen van Dr. Van Mook aanvaardde, en naar de woorden, die bij die gelegenheid door Dr. Van Mook en mij wer den uitgesproken." Dr. Beel ver volgde: „De inwerkingtreding van het BIO-besluit en de vor ming van een federale interim regering zouden de overganspe- riode inluiden, waarin de eigen Indonesische regering de nodi ge ervaring zou kunnen opdoen en het bouwwerk zou kunnen worden voltooid, dat straks als de Verenigde Staten van Indo nesië zijn intrede in de rij der volkeren zou kunnen doen. Het falen der besprekingen met de republikeinse leiders, de toene mende terreur in de federale gebieden en de hieruit noodza kelijkerwijs voortvloeiende twee de politiële actie, de daarop volgende periode van politieke onzekerheid en verwarring, als mede de misvattingen, welke omtrent de doelstellingen en de beweegredenen van het Neder landse beleid in de internatio nale wereld bleven bestaan, maakten deze weg onbegaan baar. Het plan van een ver vroegde souvereiniteitsover- dracht, het welk het doorbreken van de ontstane impasse beoog de, ondervond dezelfde moeilijk heden als die ik zojuist heb ge schetst. Met de aanvaarding van de verklaringen van Dr. Van Royen en Moh. Rum d.d. 7 Mei bepaalde de Nederlandse Rege ring een nieuwe beleidslijn, wel ke voor mij consequenties mee bracht, welke ik gemeend heb te moeten aanvaarden." „Een nieuwe phase in de op lossing van het Indonesisch vraagstuk is thans ingeluid. Vele moeilijkheden zullen bij het be gaan van de nieuwe weg naar voren treden en teleurstellingen zullen niet achterwege blijven. Ik hoop nochtans van ganser harte, dat u als mijn opvolger er in moogt slagen op korte ter mijn tot oplossing te geraken van het probleem, hetwelk thans reeds zo jarenlang de we deropbouw van dit land in de weg staat, en moge het u gege ven zijn de vorming van de vrije en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië op basis van vrijwillige samenwerking met Nederland verwezenlijkt te zien, de V.S.I., welke naar het woord van de grondwet zullen worden opgebouwd uit onder ling gelijkwaardige deelstaten en waarin in de opbouw van de deelgebieden zelf het beschik kingsrecht der Indonesische volkeren volledig tot uitdruk king komt. De heer Lovink die hierna antwoordde, verklaarde o.m.: „In de toekomst zullen Hoge- commissarissen van Nederland in Indonesië en van Indonesië in Nederland voor een belangrijk gedeelte het symbool en de be lichaming zijn van de bijzondere vorm van samenwerking, welke beide landen in vrij overleg zul len hebben afgebakend." De heer Lovink betoogde, dat alleen samenwerking tussen allen dit kan doen bereiken, gepaard aan onderling ver trouwen. Sprekend over de rede van Koningin Wilhelmina op 6 Dec. 1942 zei de heer Lovink: „Slechts twee grote beginselen waren toen reeds duidelijk, in de eerste plaats, dat de toekomstige ver houding kon worden opgetrok ken op de hechte grondslag van volledig deelgenootschap en in de tweede plaats, dat geen poli tieke eenheid en verbondenheid op de duur kunnen blijven be staan, die niet gedragen wor den door vrijwillige aanvaarding en de trouw van de overgrote meerderheid. Vier hoofdbeginselen werden opnieuw bevestigd: onafhanke lijkheid van het Indonesische volk, samenwerking tussen de volkeren van Nederland en In donesië, een souvereine staat op federale grondslag met een democratische constitutie en 'n unie tussen de Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden in zijn nieuwe gedaante. Op 3 Februari 1948 herhaal de de Koningin voor Nederland en Indonesië opnieuw het hoge doel, waarnaar beide volken moesten streven. Na het optreden van Hare Majesteit Koningin Juliana gaf deze op 6 Januari 1949 een plechtige nieuwe bevestiging en uitwerking van de Nederlandse doelstellingen. Sindsdien heeft de gedachte van het houden ener ronde tafelconferentie op zeer korte termijn een zodanig vaste vorm in de geesten aangenomen, dat wij eindelijk duidelijk het ogen blik van de definitieve vorm geving van de nieuwe staats- en rechtsorde voor ons kunnen zien". „Reeds vele malen lag het ideaal van onze gezamenlijke en gemeenschappelijke samenwer king binnen ons bereik om dan weer te vervagen en te ont snappen. Wij allen moeten al onze krachten geven om dit maal te slagen. Daartoe is nodig een onwrikbaar geloof in de mogelijkheid van samenwer king, de vaste hoop op een betere toekomst, een diepe lief de voor Nederland en Indonesië en bovenal Gods zegen. De taak, waarvoor wij allen werken, kan geen van ons alleen vol brengen. Nederland niet, Indo nesië niet en de wereld niet. „Het plan-Beel gaf de weg aan, die wij thans volgen. Gij keert thans terug naar Neder land, naar huis en het gezin, hetwelk U moest achterlaten. Moge Uw reis voorspoedig zijn en moge gij de Uwen in gezond heid terugzien", aldus de heer Lovink. Daar de uitbreiding onzer elec- trische centrales eerst over twee jaar zal zijn voltooid, dreigen gedurende de komende twee win ters moeilijkbeden met de elec triciteitsvoorziening op de spits uren te ontstaan. He eleetrici- teitsverbruik voor allerlei doel einden vertoont nl. een toeneming, zodat met de in de vorige winter getroffen maatregelen niet zal kunnen worden volstaan. Een interdepartementale com missie overweegt, welke maat regelen moeten worden genomen om met name een te hoge och tend- en avondpiek te voorkomen. Daar vraagstukken van ar beidstijd bij deze aangelegenheid in het geding komen, is aanwij zing verzocht van een vertegen woordiger van de stichting van den arbeid om aan de besprekin gen deel te nemen. Als zodanig is de heer R. A. Jongbloed aan gewezen. Tevens heeft het stichtingsbe stuur zich beraden over te nemen Dr. Beel is Donderdag naar Nederland vertrokken per Con stellation van de K.L.M. Hij werd uitgeleide gedaan door een groot aantal belangstellenden, dat het restaurant van het vliegveld Kemajoran geheel vulde, waaronder verschillende leiders van deelstaten, Dr. Van Royen en leden van de Neder landse delegatie, leden der voorlopige federale regering, leden van de commissie der Verenigde Naties, leden van het corps consulair, leden der bij eenkomst federaal overleg, de adjudant van de heer Lovink en tal van burgerlijke en mili taire autoriteiten. Bolivia stond Woensdag aan de rand van een burgeroorlog; in het hoog in het Andes-gebergte gelegen Cavita mijngebied werd zwaar gevochten tussen de sta kende mijnwerkers uit de tin mijnen, die bewapend waren met machinegeweren en staven dyna miet en troepen. Men verwacht, dat de Boli viaanse regering, die Woensdag reeds de algemene mobilisatie en de staat van ibeleg heeft afgekon digd, zeer spoedig zal overgaan tot het van kracht verklaren van de krijgswet voor La Paz. Als gevolg van de gevechten in het gebied der tinmijnen zijn reeds vele personen om het leven gekomen. De bewegingen der De staking van anderhalf mil- liocn landarbeiders in Italië gaat thans reeds de derde week in zon der dat er tekenen zijn die op een kentering van de toestand wijzen. De employé's van het Ministerie van Financiën begonnen Woens dag een staking van 24 uur om kracht aan hun eisen tot loons verhoging bij te zetten, terwijl 900.000 bouwarbeiders een sta king van vier uur hielden omdat de werkgevers weigerden met hen over het loon te onderhandelen. In Bologna en Modena is door de landarbeiders een „algemene" staking uitgeroepen. Binnen enkele dagen worden besprekingen tussen werkgevers en werknemers in de petroleum- en textielindustrie verwacht. Mochten deze besprokingen mis lukken, zo heeft het algemeen vakverbond laten weten, dan zul len stakingen georganiseerd wor den. De studenten van Napels heb ben Woensdag een staking uitge roepen uit protest tegen de ver hoging van het collegegeld. troepen, die tot opdracht hadden de opstandige 'beweging in Cavita de kop in te drukken, werden door het uitbreken van een alge mene staking (sympathie)-staking onder de spoorwegarbeiders be lemmerd. De stakende mijnwerkers zijn voor het grootste gedeelte In- ui anen dit ras is het beste be stand tegen het werken in derge lijke hooggelegen gebieden v zij zijn door de troepen naar bergen in de omgeving van Cavita ver dreven, doch zij belegeren thans hier twee belangrijke tinmijnen. Uit Washington wordt nog ge meld, dat de Amerikaanse waar nemende Minister van Buiten landse Zaken Webb, gisteren tij dens een persconferentie heeft bekend gemaakt dat de gezins leden van Amerikaanse ingenieurs in het Cavita-gebied per vliegtuig worden weggevoerd. Hij voegde hieraan toe, dat er geen tekenen waren, welke, op een verminde ring van de stakingsgolf in het gebied der Boliviaanse tinmijnen wezen Een gesuspendeerd Rooms- Katholiek priester, Josef Lukaco- vic, heeft in het blad van de volks partij, de „Lidova Democracie", een artikel gepubliceerd, waarin hij de geestelijkheid aanspoort de huidige regering te steunen. Zoals reeds gemeld heeft de Aartsbisschop van Praag en Pri maat van Tsjecho-Slowakije, Mgr. Joseph Beran, enkele dagen ge leden in een brief aan de geeste lijkheid verklaard, dat stetun aan actie tegen de kerk, ook alleen reeds door leveren van bijdragen aan nieuwsbladen, automatisch ex-communicatie tengevolge zou hebben. Mgr. Beran zeide ver der, dat de „Lidova Democracie" niet bevoegd was namens de kerk te spreken en ontzegde ook de volkspartij het recht zich „Rooms- Katholiek" te noemen. Josef Lukacovic is vorig jaar de uitoefening van zijn priester lijke bediening verboden omdat hij, het verbod van het episcopaat om politiek werkzaam te zijn ne gerend, zich op de candidatenlijst voor de verkiezingen in Mei 1948 had laten plaatsen en de functie van Slowaaks Minister van Open bare Werken aanvaardde. Lukacovic zegt in zijn artikel, dat bij de Hongaarse verkiezing-en ,,de meerderheid van de geestelijk heid haar zending juist .begrepen toonde te hebben" en dat „geres pecteerde geesteljjiken tezamen met het volk ter stembus gingen". WAARSCHUWING VOOR GLADDE WEGEN. De KNAC waarschuwt de auto mobilisten voor slipgevaar, dat na de periode van droogte door Tegenval wordt veroorzaakt. De neerslag vermengt zich met het stof op de weg, waardoor een extra glad laagje ontstaat. Evenals verleden jaar zijn ook thans weer, naar de KNAC me dedeelt. enkele ernstige ongevallen bierdoor veroorzaakt. Op de morgen van 21 Mei is in alle vroegte te Garut het dood vonnis voltrokken aan de inder tijd door het bijzonder krijgsge- recht te Garut ter dood veroor deelde Japanners. maatregelen. .Het was van me ning, dat bekorting van de mid- dagschaft tot een half uur en vervroeging van de werktijd met een uur en vervroeging van de werktijd met een uur psychologi sche moeilijkheden zullen veroor zaken, die de productie ongunstig zullen beïnvloeden. Hoewel be zwaren van de zijde van landbouw en middenstand werden erkend, achtte het bestuur van de stich ting van de arbeid het denkbeeld om de ochtcndpiek te bestrijden door invoering van de West- Europese tijd gedurende de perio de van 20 November 1949 tot en met 4 Februari 1950, aanvaard baar. Deze gelegenheid wordt thans door de regering bestudeerd. ZEEP EN VERKIEZINGEN. Woensdag werden in Numans- dorp gemeenteraadsverkiezingen gehouden en zoals overal elders werden door de vijf mededingen de partijen dc nodige circulaires verzonden. De V.V.D. meende meer te moe ten doen en zo werd huis aan huis (ongeveer 1200 gezinnen) verpakt in een loonzakje een stukje toiletzeep bezorgd met een circulaire, waarop o.m. voorkwam „veel werd U beloofd, maar de V.V.D. begint met de daad. Wast Uw handen van alle „politieke" onrein, waarmede U de laatste weken werd gebombardeerd, met bijgaand stukje zeep". Toen men Woensdag ter stembus trok had de A R.-partij aanplakbiljetten opgehangen met als opschrift: „Stemt zonder zeep maar met plezier de mannen van lijst 4". De Engelse Koning heeft gister zijn goedkeuring .gehecht aan het door beide Huizen van het Parle ment aangenomen wetsontwerp inzake Ierland. De nieuwe wet erkent, dat Ier land het Gemenebest verlaten heeft, en verklaart, dat Ierse bur gers in Engeland niet als vreem delingen zullen worden beschouwd en dat Noord-Ierland tot het Ge menebest zal blijven behoren tot dat zijn Parlement anders bepaalt. Gistermorgen te 11 uur is op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel een aanvang ge maakt met de besprekingen tus sen de leden van het ministerieel comité der- landen van de Bene lux, dat tengevolge van de be slissingen van de in Maart van dit jaar te Den Haag gehouden con ferentie werd opgericht. Aan de onderhandelingen namen van Ne derlandse zijde deel de heren Mr. D. U. Stikker, Minister van Bui tenlandse Zaken, Prof. Mr. P. Lieftinck, Minister van Finan ciën en Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, Minister van Econo mische Zaken België wordt ver tegenwoordigd door de heren Eyskes, Minister van Financiën, Duvieusart, Minister van Econo mische Zaken en Moens de Fer- nig, Minister van Buitenlandse Handel. Luxemburg door de he ren Dupong, eerste Minister en Minister van Financiën, Bech, Minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel en Hent- gen, Minister van Economische Zaken en Landbouw. De bijeen komst staat onder voorzitterschap van de Belgische Minister-Presi dent, Spaak. Tijdens deze confe rentie zal in het bijzonder van ge dachten gewisseld worden over de coördinatie der buitenlandse han dels- en muntpolitiek, met het oog op de verwezenlijking van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse economische unie. In bevoegde kringen wordt er op gewezen; dat het van kracht worden van de voor-unie op 1 Juli a.s. niet zulke opvallende wijzi gingen met zi?h mede zal brengen als met de douane-unie het ge val was. De voor-unie zal hoofdzakelijk bestaan in een versnelde toepas sing van de voorbereidende maat regelen tot openstelling van de grenzen, zoals het invoeren van de aangiften die, dienst doen als vergunning voor de import van Belgische goederen in Nederland. WEES EXTRA VOORZICHTIG MET KINDEREN IN 'N AUTO. De KNAC raadt degenen, die met kinderen in een auto zitten aan zulke voorzieningen te tref fen, dat het de kinderen onmoge lijk is de portieren tijdens het rij den te openen. Twee ongevallen met dodelijke afloop in een week tijd maken deze waarschuwing zeker niet overbodig. De Oostenrijkse minister voor het vervoerswezen Uebeleis heeft tegenover Reuter verklaard dat de onderhandelingen met de Sow- jet-Russische autoriteiten over 'n wederom open stellen van de Do nau voor het Oostenrijkse scheep vaartverkeer zijn miislukt. De onderhandelingen waren tien dagen geleden „voor slechts enkele dagen" geschorst, nadat de eerste ontmoetingen tussen de Oosenrijkse en Sowjet-Russische vertegenwoordigers „in vriend schappelijke geest" hadden plaats gevonden. De hoop der Oostenrijkers, dat de Donau wederom een interna tionale waterweg tussen Oost en West zou kunnen worden, was toegenomen, nadat de Ameri kaanse hoge commissaris in Oos tenrijk, luitenant-generaaal Keyes tegenover de Oostenrijkse kanse lier Figl had verklaard dat, wat de Amerikaanse autoriteiten be treft, de Oostenrijkse schippers konden varen, waar zij wilden. De Oostenrijkse schippers heb ben zich nog niet op het door de Het Amerikaanse militaire be stuur te Berlijn heeft gisteren ge weigerd een Sowjet-Russische eis in te willigen, welke inhield dat de West-Berlijnse politie uit de spoorwegstations in West-Berlijn moest worden teruggetrokken. De plaatsvervangende Sowjet- Russische militaire gouverneur van Duitsland, luitenant-generaal Dratvin, heeft de Westelijke geal lieerden gisteren, in een brief aan de Amerikaanse militaire gouver neur van Berlijn er van beschul digd de overeenkomst betreffende het bestuur van Berlijn te hebben geschonden, aangezien zij in de afgelopen maand de verantwoor delijkheid op zich hebben genomen voor het handhaven van de orde over het in de Westelijke sectoren van Berlijn gelegen gedeelte van de onder Sowjet-Russische controle staande spoorweg. Voorts beschul digde Dratvin het Amerikaanse militaire personeel er van „zich rechtstreeks in de wanordelijkhe den te mengen". Sowjet-Russische bezettingszone van Oostenrijk stromende gedeel te van de Donau gewaagd daar zij bevreesd zijn voor inbeslag name van hun vaartuigen door de Sowjet-Russische autoriteiten als „herstelbetalingen", waarin de overeenkomst van Potsdam voor zag. Tijdens de met de Sowjet- Russische vertegenwoordigers ge voerde onderhandelingen hebben de Oostenrijkse afgevaardigden getracht1 de verzekering te krij gen, dat er geen Oostenrijkse schepen meer in beslag zouden worden genomen. De Russen schijnen niet van zins te zijn de onderhandelingen voort te zetten; een hierover aan hun gerichte brief van de Oos tenrijkse minister van het ver voerswezen bleef onbeantwoord. Gerhard Eisler is te Dresden aangekomen, aldus meldt de on der Sowjet-Russische controSe staande „Taegliche Rundschau". Hij werd verwelkomd door de Minister-President van Saksen, Max Seydewith en de voorzitter van de socialistische eenheids partij, Wilhelm Pleck. Volgens Reuters diplomatieke correspondent is het mogelijk, dat de drie Westelijke Ministers bin nenkort zullen verzoeken om ee« vergadering, waarvan geen publi citeit en geen propaganda zal worden verbonden. Zij zouden op deze manier wil len onderzoeken of Wysjinski werkelijk van mening is, dat de Ministers voor de problemen van deze zitting een oplossing zullen kunnen vinden. Enige vordering schijnt onmo gelijk, tenzij de vier Ministers op een geheime vergadering een rea listische beperkte regeling be spreken, aldus menen waarne mers. Zij zijn van mening, dat Berlijn, het volgende punt op de agenda, de kans biedt om een dergelijke bespreking te beginnen. Generaal Luciüus Clay, de voor malige Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft verklaard te menen, dat Duits- land het schouwtoneel zal blijven var. een „strijd zonder einde in de komende jaren". Hij zeide dit, toen aan hem en aan generaal Omar Bradley, de Amerikaanse chef-staf, eredocto raten werden verleend door hun chef uit oorlogstijd, generaal Dwigt Eisenhower, die thans president is van de Oolumbia- universiteit. „Wij moeten niet uit het oog verliezen" aldus generaal Clay, „dat, hoe wenselijk een overeen komst tussen Ministers te Parijs pok is, de strijd tussen pleitbe zorgers en vijanden van de demo cratie zal voortduren". Naar zijn mening zou de Duitse productie voor de rest van Euro pa de sleutel kunnen betekenen van een duurzame economische vrede. Hef vraagstuk van de Schetde- Pijn-verbinding Naar „Het Laatste Nieuws" van gisteren berichtte zijn op het Ant werpse stadhuis besprekingen ge voerd over het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding. Aan deze besprekingen namen o.a. deel Frans van Cauwelaert, Louis Jo ris, resp. voorzitter en ondervoor zitter van de Kamer van Volks vertegenwoordigers, burgemeester Craeybeckx, wethouder Segers, Oscar Leemans, direeteur-gene- raal van de Antwerpse haven en de heren Albert Lilar en Teich- man. De gedaehtenwisseling ging voornamelijk over de maatregelen, die genomen dienen te worden als gevolg van het uitblijven van de benoeming der leden van de Bel gische afvaardiging in de gemeng de Nederlands-Belgische commis sie ter bestudering van het pro bleem der havens en rivieren. De vergadering heeft er haar leedwezen over uitgedrukt, dat zo lang geaarzeld wordt om de Bel gische onderhandelaars aan te wijzen en' wijst er op dat de Ne derlandse regering hiermede reeds lang gereed is. Besloterf werd nogmaals een schrijven aan Minister Spaak te richten, waarin 0Pnieuw zal wor den aangedrongen deze aangele genheid te bespoedigen. In Antwerpse havenkringen is men verder van oordeel, dat het nuttig is de betrokken ministeriële kringen beter voor te lichten en heeft daarom besloten een com missie in te stellen, die belast zal worden met het voorbereiden van de maatregelen, dle men van pi ii is ie nemen. De KNAC meldt, dat volgens de laatst bekende verkeerstellin gen op de rijkswegen, gepubliceerd door het CBS, het totale autover keer het drukst is geweest op de weg Den HaagRotterdam, daarop volgden UtrechtDe Bilt en RotterdamZwijndrecht. Vier de was ArnhemVelp, vijfde Am sterdam--Bussum en zesde Am sterdamSassenheim. Voor per sonenauto's afzonderlijk stond ook Den HaagRotterdam aan de spits, voor vrachtauto's en motor rijwielen UtrechtDe Bilt en voor BussumArnhemVelp. Gp deze laatste weg behaalde ook het rijwielverkeer recordcij fers. Gedurende winter en zomer blijven deze resultaten vrijwel ge lijk. HET „RENZLVE-ONTWERP" Met 33ö tegen 247 stemmen heeft de Franse Nationale Verga dering de oorspronkelijke tekst voor het wetsontwerp betreffende de benzine-distributie opnieuw aangenomen. Deze tekst voorziet in een dub bele prijzensector van 43.20 francs per liter voor voorrangsgebruikers en 63.20 francs voor vrije benzine. Zoals bekend, had de Raad van de Republiek een ontwerp aange nomen tot volkomen opheffing van de benzinedistributie per 1 October, wat dus thans door de Nationale Vergadering is verwor pen. Groot-iSenoessi Emir Idriss el Scnoessi heeft Woensdagavond voor het nationale congres te Bengasi de onafhankelijkheid van Cyrenaica, het Oostelijke deel van Lybië, dat aan Egypte grenst, af gekondigd en de Britse regering verzocht om erkenning van zijn overneming van alle bestuurs functies. Hii zei voornemens te zijn een nationale regering te vor men, gebaseerd op een gekozen parlement. Engeland heeft bij monde van de Britse beheerder van Cyrenai ca, De Candole, bekend gemaakt dat het de Groot Senoessi, geeste lijk en wereldlijk leider van een kwart millioen nomadische Se- noessis, als hoofd van de regering van Cyrenaica, met alleen verant woordelijkheid voor binnenlandse aangelegenheden, erkende en de vorming van een nationale rege ring aanvaardde. De Britse rege ring zal de Groot-Senoessi uitno digen naar Londen te komen voor besprekingen over de nieuwe regering. Volgens de Britse ver klaringen zal niets gedaan wor den, dat de uiteindelijke toekomst van Libye als één geheel nadelig kan beïnvloeden. De verklaring van Emir Idriss werd door de leden van het natio nale congres met grote bijval ont vangen, alsook door de buiten zijn paleis verzamelde menigte. Cyrenaica, dat in 1923 onder Italiaans-fascist, bewind kwam stond sedert de oorlog onder Brits militair bestuur, hetwelk met de Groot-Senoessi samen werkte, Het nationale congres, dat ver tegenwoordigers omvat van de Senoessi-gemeenschap voor de ste den, het platteland en de stam men, werd door de Groot-Senoessi voor consultatieve doeleinden sa mengesteld. (Jp twaalf Mei verluidde te Cairo, dat Emir Idriss spoedig door de afkondiging van Cyrenai- ca's onafhankelijkheid de V. N., die beraadslaagden over het pro bleem der voormalige Italiaanse koloniën, voor een voldongen feit zou stellen. De Emir zou in in terviews hebben verklaard, dat Cyrenaica een staat diende te n orden nel ijk Transjordanië, met de Emir zelf als (heersen, en dat I deze staat nauwe betrekkinger met Engeland zou moeten onder houden De Emir leefde van 1923 tot '44 m ballingschap in Egypte. Het Italiaanse Ministerie" van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het „van te vorer, in vertrouwen was genomen en op de hoogte gesteld" van het Britse besluit om Cyrenaica op binnen lands gebied onafhankelijkheid te verzekeren. Gisteren is medegedeeld, dat de drie Westelijke militaire gouver neurs hun goedkeuring gehecht hebben aan de door de Duitse minister-presidenten voorgestelde wijzigingen in het kieswetont- werp. Volgens deze voorstellen zal het parlement voor zestig procent bestaan uit rechtstreeks in kieskringen van een lid geko zen leden en voor veertig procent uit per partijlijst gekozenen. In het oorspronkelijke ontwerp was de verhouding half om half. De ministers-presidenten zullen nu de kieswet en een datum vast stellen voor de algemene verkie zingen, naar men verwacht op 14 Augustus. De Geallieerde gouverneurs verklaarden het aan de bevolking van Berlijn te willen overlaten om te beslissen over het voorstel, dat de afgevaardigden van West-Ber- lijn, ofschoon niet stemgerechtigd in het federale parlement, recht streeks gekozen zullen worden en niet benoemd door de gemeente raad. PRIJS KRENTENBROOD VRIJ. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van 2 Juni 1949 heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening" de prijzenbeschikking" krentenbrood 1948 ingetrokken, zodat krentenbrood niet langer aan prijsbepaliigen is gebonden.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1