Zoek de zo TUIN- SPORTKLE A. WILI GALA F: JURRM J.L ameublem Dameskousen en geniet er var De nieuwe dracht Gerib AANBESTEDING behandelt begroting Eerste Kamer Buitenlandse Zaken Radio Tazelaar Binnenlands Nieuws De Parijse Conferentie De Stroper Uit de Provincie Niemeijer* Wol op onze Bonnen Middenstandswoningen A. VAN DE BRUELE VAN DER SCHANS MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING N00RDSTR. 58-60*TERNEUZEN«TELEF. 2091 KLAPSTOEL VOUW FAU' BEVER LIGS opvouwba De nieuwste sr BADCOSTU voor Dames i SPORTSHIR1 ANKLET SO! in alle kle HULST Zeelands groo Hofleverancier Noordstraat 21 - Telef. 2361 - Temeuzen Vrije verkoop van Stikstofmeststoffen Bamann gearresteerd ZE ZIJN ER WEER Fa D. F. van der Heijden AulorijJcn in onze Burgemeester en Wethouder# der gemeente KOEV zullen op Vrijdag 10 Juni 1949 ten Gemeentehuize wacht, om 10 uur precies, trachten aan te bestede Het verbouwen van de villa „Mathilda" wacht tot Gemeentehuis en van de bijbel bergplaats tot brandspuithuis. Bestek en tekening zijn tegen betaling van 5,— |rest- 2,50 op de dag Van aanbesteding) verkrijgb de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoez Gemeentewerken, Juianastraat 31 te Temeuzen, dagelijks tussen 9 en 12 uur v m- inlichtingen zijl komen. De Directeur van de Centrale Dien Bouw- en Woningtoezicht en Gemeente in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, J. A. RAAIJMAKERS- Philips' Biosol. Hoogtezon Philips' Infraphil. Roodstraler Eiectr. Verwarmingskussens Bedkruiken en Voetsto\ HOORAPPARATEN benevens alle soorten batterijen hiervoor Prof. Mr. A Anema (A.R.) trad in de 3erste Kamer als eerste snrek. r op bij de debatten over de begroting van Buitenlandse Za- ken. In een breed opgezet betoog zeide hij voorstander te zijn van een principiële politiek, een reële politiek weliswaar, die rekening houdt met de toestanden, om standigheden en machtsverhou dingen, maar in elk geval geen „real"-politiek. Hij raadde de Mi nister aan de opportunistische „real"-politiek geen voet te geven en rekening te blijven houden met recht en moraal. In het tweede deel van zijn rede gaf hij zijn inzichten weer over het Atlantisch pact. Prof. Anema pleitte voor öe ontwikkeling van een krachtig volksmoreel, dat noodzakelijk is om de gewenste militaire, industriële e.n weten schappelijke kracht te ontplooien in dit bondgenootschappelijk ver band. Inzake de West-Europese fede rale politiek heeft Prof. Anema zijn vroegere bedenkingen op zij gezet Hij toonde zich optimistisch ove; 'de opgezette samenwerking tussen de regeringen en het Euro pese parlement, mits men sober heid en zakelijkheid betracht Over het streven naar wereld- federalisme was Prof. Anema minder te spreken. Hij waar schuwde voet te geven aan een onrijp streven, dat een wereld organisatie zou kunnen verwek ken, die nog slapper zou zijn dan de bestaande volkerenunie ofwel een geweldregime, dat opstand, oorlog en ellende met zich zou slepen. Het sluitstuk van zijn betoog wijdde Prof. Anema aan de Ver enigde Naties. Hij is van mening, dat ook deze organisatie voors hands tot onmacht gedoemd is en wees daarbij o.m. op de Chinese, Birmaanse en Palestijne moeilijk- heden Venvolgens sprak Mr. E. Bron- gersnia (Plv.d.A.). Hij kon zich "•ndenken, diat ons volk voor het buitenlandse beleid niet bijzonder veel aandacht heeft. Ook in het buitenland wordt hieraan niet de aandacht geschonken, die er aan gegeven kan worden. Vervolgens wijdde hij een uit voerige beschouwing aan de si tuatie in Europa. Spr. toonde zich ongerust over de ook in de mocratische zin, zwakke plekken. De heer Bromgersma bleek het eens met de Minister, dat men, sroor men tot de.uitbouw van in ternationale verdragen kan ko men, deze verdragen eerst in het innerlijk var, het koninkrijk be hoort te consolideren. Hij drong met klem aan op het zenden van acr. Nederlandse delegatie naar de raadgevende vergadering van de Europese raad te Straatsburg. Zijns inziens zal deze delegatie aft parlementsleden moeten be staan. Hierover zou hij gaarne een toezegging van de Minister teiiben. Mr Brcngersma klaagde er over, dat bij het afsluiten van verdragen vaalt te eenzijdig dooi de regering wordt beslist. Hij drong aan op het scheppen van mogelijkheden om in deze geval len gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal te kunnen plegen. Spr. vroeg inlichtingen over de kosten der grenscorrecties en welke ministeries deze kosten zullen moeten dragen. Tenslotte drong hij aan op een tijdig onder zoek naar eventuele moeilijkheden of strijdigheden, die onze grond wet bij het afsluiten van inter nationale verdragen mogelijk zou kunnen opleveren. De Voorzitter schorst nadien de beraadslagingen voor een uur. BENELUX SHOW-CAR BEGINT HAAR TOCHT DOOR NEDERLAND. „Demandez sans engagement des renseignements". Vraagt vrij blijvend inlichtingen". Deze woor den, geschilderd op de Benelux- show-car, lokten gedurende de af gelopen drie maanden circa 12.000 Belgen naar de propaganda-wagen van de Benelux, waar zij op alle vragen, die op de Benelux betrek king hadden een antwoord kre gen. Na een trip van 86 dagen door België, zal tot 6 Juni a.s. deze show-car eerst op de Plaats en la ter op de hoek Laan van Meerder- voort-Fahrenheitstraat te 's-Gra- venhage staan, alvorens zij haar tocht door Nederland aanvangt. Het nationaal comité van de De uitbreidings- en herstel werkzaamheden bij de Neder landse stikstof-industrie zullen in de loop van het seizoen 1949/ 1950 hun definitieve beslag krij gen Op grond van de verhoogde productie, die hiervan bet ge- vole zal zijn, is besloten de dis tributie van stikstofmeststoffen □er 1 Juli 1949 op te heffen. Aangezien de industrie bij voorrang op de tot 31 Juli a.s. nog geldige stikstofbonnen zal moeten afleveren, zullen eerst in de loop van het volgende sei zoen voorraden voor directe verkoop ter beschikking komen. Hoewel de distributie van kali zal dienen te worden gehand haafd, zal het op grond van de verwachtingen met betrekki g tot de import mogelijk zijn een aantal normen te verhogen. door peter baron. r (Geautoriseerde vertaling h. H. J. Maas..) Yi(Nadruk verboden) De kolonel was echter niet van plan te verraden, waar hij uit hing, door een van zijn. broers te bezoeken. Evenmin was hij er erg ot> e-esteld, Keating te ontmoeten. Dat° het toch gebeurde was noch aan zijn zorgeloosheid, noch aan Keating's scherpzinnigheid te wij- ten Het was een kwestie van ouiur geluk of ongeluk. Het was br. de bank, en een seconde meer of minder zou liun beider tevens- loop aanmerkelijk veranderd heb ben Het wilde zo juist treffen, dat hun ogen elkaar over de hoof den der menigte ontmoetten. Had Keating het hele gezicht van de kolonel kunnen zien, dan zouhj zijn man niet herkend hebben maar een hoofd met een bolhoed er op belemmerde zijn uitzicht, Van gezaghebbende Westelijke zijde te Parijs ic verklaard, dat de drie Westelijke ministers thans de bespreking van het vraagstuk der Duitse eenheid als geëindigd en zonder resultaat be schouwen. Westelijke functionarissen leg den er echter de nadruk op, dat dit niet officieel on de zitting van Dinsdag was verklaard. Het was echter aan het eind van de bijeen komst duidelijk, dat de Westelijke Ministers geen verder commen taar te geven hadden op Wysjins- ky's voorstellen, zo voegden zij er aan toe. De Westelijke Ministers hebben op de bijeenkomst van Dinsdag, die drie en een half uur duurde, een voorstel van Wysjinsky, om een delegatie van het Oost-Duitse Volkscongres te ontvangen, een parig verworpen, omdat deze dele gatie naar hun mening het Duitse volk niet vertegenwoordigde. De Sowjet-Russische Minister, Wysjinsky, deed ofp de bijeenkomst (de achtste) een aanval op het Westelijke bezettingsstatuut, dat zo zei hij, geen tijdsduur aangaf en voorzag in een onbepaalde en blijkbaar langdurige bezetting van Duitsland Hij achtte het veel be tekenend, dat in het bezettings statuut werd gezegd, dat alle be langrijke functies voor de bezet- tingsmogendheden zouden worden gereserveerd. Het bezettingssta tuut der Westelijke geallieerden was niet in het belang van het Duitse volk aldus Wysjingsky. Het stond de totstandkoming van een vredesverdrag het werkelijke belang van het Duitse volk in de weg. Het bezettingsstatuut trachtte de scheuring van Duits land, die was bereikt als gevolg van de actie der drie Westelijke mogendheden in de laatste acht tien maanden, te bestendigen Wysjinsky verwierp opnieuw het plan voor Duitse eenheid van de Westelijke mogendheden, dat op de constitutie van Bonn was ge baseerd. De plaatsvervangers der vier ministère, die een ontwerp-vredes- verdrap voor Oostenrijk voorbe reiden,'hebben 24 uur uitstel ge kregen om hun rapport over de huidige stand der besprekingen te voltooien. Deskundigen van de drie Wes telijke mogendheden waren Dins dagmorgen bezig met het uitwer ken van hun standpunt ten aan zien van het economische vraag- De ex-kolonel van de Wehr- maeht Alexander Bamann, die verbindingsofficier is geweest voor Hitler en Mussolini, is in het station van Rome door de Ameri kaanse geheime politie aangehou den op bet ogenblik dat hij in de sneltrein voor Napels wilde stap pen. Bamann was er tot nog toe in geslaagd aan de internationale geheime politie te ontsnappen. Hij werd achtereenvolgens gesigna leerd te Bern, Parijs, Oostende, Amsterdam, Essen. Frankfort, Stuttgart, Zurich en Milaan. zodat hij van de gezochte alleen de ogen zag en wat daar boven was Het waren ogen, die Kea ting' niet licht zou vergeten. Hij nam een geweldige sprong in de richting van de kolonel en kwam in botsing van een boodschappen jongen. In die seconde maakte de kolonel zich uit de voeten naar een plaats, waar een hollende man niet opvalt: de tunnel naar de on dergrondse. En niemand, die Kea- ting's fluitje hoorde snerpen, schonk enige aandacht aan de heer, die zo'n haast had. Integen deel drongen allen naar voren om de oorzaak der verwarring te we ten te komen, en verhinderden daardoor Keating tevens, de tun nel in te gaan. Toen hij tenslotte door de menigte was heengedron gen, was de achtervolging ho- Keating trachtte niet eens te raden, waar de kolonel heenging. Eén ding stond vast binnen zeer korte tijd kon George weer eens laten zien, hoe handig hij was m het veranderen van zijn voorko men Wat dat betreft, had Kea ting het bij het rechte eind. In een" obscuur hotelletje in Cannon stuk en. het vraagstuk van Berlijn. In Franse kringen spreidt men een zeer opvallend optimisme ten toon ten aanzien van het vraag stuk der economische samenwer king. In Franse leringen merkt men op, dat het steeds meer voelbaar wordende probleem van Duitse concurrentie op markten in West- Europa ten nauwste verband houdt met de afzetmogelijkheden, die West-Duitsland in het Oosten kan herkrijgen. De drie Westelijke Ministers van Buitenlandse Zaken, vergezeld van hun voornaamste adviseurs zijn Woensdagmorgen te Parijs 'bijeengekomen voor een voorbe reidende bespreking. Gisterenmiddag werd weer een plenaire zitting gehouden. HOEK. Gemeenteraadsverkiezing, De volgorde van de candidaten- lijsten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing werd als volgt vast gesteld 1. Partij van de Arbeid; 2. Partij voor Vrijheid en Democra tie; 3. Anti-Revolutionnaire Par tij; 4. Christelijk Historische Unie; 5. Staatkundig Geref. Partij. Badhuis. De gemeentelijke .badinrichting vi erd gedurende ide maand Mei door 1190 personen bezocht. I SAS VAN GENT. Wijding kerk Zandstraat- Maandagmorgen; werd in de Zandstraat door de Bisschop van Breda de nieuwe kerk ingewijd en werd door hem in'de kerk de eer ste H. Mis opgedragen. De kerk werd opgedragen aan de H. Pas toor van Ars. Talrijke personali teiten woonden deze plechtigheid bij. In de namiddag werden door Mgr. Baeten de nieuwe kerkklok ken van de parochie Sas van Gent gewijd. T-b.c.-vlucht Wegens het grote succes van vorig jaar zal de duivenmaat- schappij „De Vrede" weer een t b.c.-vlucht organiseren op Zon dag 10 Juli a.s. en de baten vah deze vlucht zuiden aangewend worden voor de tjb.c.-leiders. De inwoners van Sas van Gent zullen binnenkort een bezoek krijgen om deze vlucht te steunen. Het resultaat van verleden jaar was een opbrengst ten bate van de t.b.c. van 1223. Inwoners van Sas van Gent steunt deze vlucht door uw bijdra gen ter bestrijding van de zo ge vreesde ziekte. Wij vernemen, ook nog dat H. M. Koningin Juliana voor deze t.b.c.-vlucht een medaille beschik baar zal stellen. Benelux-samenwerking hoopt door dit rijdende inlichtingen-bureau de Benelux-gedachte te bevorderen en aan de bevolking duidelijk te maken welk belang de Benelux voor ©en ieder bij de Benelux heeft en wat men er in de toekomst van kan verwachten. Dit keer zullen Belgische fir ma's hun artikelen in de étalages, die in de wagen zijn aangebracht, ten toon stellen, in België waren het de Hollandse firma's die van de reclameruimte profiteerden. KRUININGEN Oprichting Natralgin N-V. Opgericht is de Natralgin N.V. te 'Schore, ten doel hebbend het winnen en verwerken van zee- gieren en andere voortbrengselen van de Zeeuwse wateren. Het kapitaal bedraagt 490.000, n.l. 160 prioriteitsaandelen op naam en 3i30 gewone aandelen aan toon der, waarvan geplaatst en volge stort alle prioriteitsaandelen. De uitgifte der overige aandelen ge schiedt naar gelang daartoe door de directie wordt besloten. Tot directeuren zijn benoemd C Veld kamp en G. van Femde. .1 krijgen we SLUISKIL. Kleuterschool. De opening van de tweede kleu terschool in de openbare school Spoorstraat belooft een waar suc ces te worden. Nog dagelijks worden formulieren voor aanmel ding van kleuters afgehaald en reeds steeg het aantal leerlingen tot 53. Aan alle toegelaten leer lingen werd reeds een oproepings formulier toegezonden en het be- stwir is druk doende de officiële opening op 9 Juni a.s. (Donder dags na Pinksteren, omdat dan ook de lagere school na de Pink- stsrvacantie weer begint) zo vlot mogelijk te doen verlopen. In de beboste hoek van het zonnige schoolplein werd door de bestuurs leden reeds eer. grote zandbank gegraven van ongeveer 30 M2. oppervlakte en gevuld met enige wagens „speelzand". Dat de be stuursleden deze karweitjes in hun vrije tijd doen, is wel een be wijs, dat zij de beschikbare gelden zuinig beheren. Dit geeft ons vertrouwen in een goede vervul ling van hun taak die ze belan geloos op zich nemen. Nogmaals zij gemeld dat alle kleuters in deze prachtige inrichting welkom zijn. ZAAMSLAG Afscheid Burgemeester S. van Hoeve Jz- In de Maandagmiddag gehou den vergadering van de gemeen te raad nam Burgemeester S. van Hoeve afscheid als Burge meester der gemeente Zaam- slag. Aan het eind der vergadering hield hij een uitvoerige rede, waarin hij een overzicht gaf van de voornaamste gebeurtenissen gedurende zijn lange periode ais Raadslid, Wethouder en Bur gemeester. Bij Kon. Besluit van 30 Maart 1935 benoemd tot Bur gemeester, heeft hij de zorgvolle tijd van de oorlogsjaren mede gemaakt en werd hij door de bezetter uit zijn ambt ontzet. Direct na de bevrijding nam hij zijn plaats als hoofd der ge meente weer in. Hij bracht aan alle gemeente-ambtenaren en allen met wie hij ambtshalve in aanraking kwam afzonderlijk dank voor de steun, die hij bij de uitoefening van zijn ambt heeft mogen ondervinden. Door Wethouder A. Koster werd Burgemeester Van Hoeve op zeer hartelijke wijze namens de Raad toegesproken en hulde gebracht voor de grote werk kracht en rechtschapenheid in de uitoefening van zijn ambt, waaruit bleek zijn grote liefde voor de gemeente Zaamslag. In de daarop volgende af scheidsreceptie bood Wethou der De Visser aan de scheiden de Burgemeester namens Raad en het gehele gemeente-perso neel in dankbare bewoordingen Voor het tijdvak van 5 tot en met 18 Juni geeft elk der vol gende bonnen recht op het ko pen van: Voedinqsmiddelenkaarten 905. 161 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees 162 Vlees (A, BI 300gr.vlees 163 Vlees (D) 100 gr. vlees 164 Algemeen (A, B, Di 250 gram rijst 165 Algemeen (A, B, D» 250 gr. boter of margarine of vet 166 Algemeen (A, B) 250 gr. boter of margarine of vet 167 Algemeen (A, Bi 200 gr. kaas of 250 gr. korst- loze kaas 172 Algemeen (B) 500 gr. boter of margarine of vet 174 Algemeen (D) 125 gr. boter of margarine of vet 175 Algemeen (D) 100 gr. kaas of 125. gr. korst- loze kaas Tabakskaarten 903. 85, 86 Tabak (QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 87 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak (De letters achter de Bonnum mers geven de Kaarten aan, waarop de betreffende Bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD. MF. MH 907. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. Bovenstaande Bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 Juni worden gebruikt. De niet-aangewezen Bonnen 144, 149, 150, 151, 153, 156, 157, 158 en 159 kunnen worden ver nietigd. BUITENLANDSE K AAS ZONDER BON Met ingang van Vrijdag 3 Juni worden de distributiebepalingen voor alle geïmporteerde kaas in getrokken. Van deze datum af mag buitenlandse kaas derhal ve bonvrij verkocht worden. In tegenstelling met Neder landse kaas, die als volksvoed- sel algemeen wordt geconsu meerd, draagt buitenlandse ka.as een min of meer uitzonderlijk karakter, waarbij het aanbod groter is dan de vraag. Van de totale kaasvoorziening van ons land maken de buitenlandse kaassoorten een zeer bescheiden deel uit. Voor binnenlandse kaas blijft de rantsoenering volledig gehandhaafd. Street onderging de verschijning van de kolonel de nodige wijzi ging En ofschoon de man, die no 28 verliet, helemaal niet leek op de man, die daar binnen was gegaan, toonde de eigenaar zich geenszins verontrust of nieuws gierig. Zulke geheimzinnigheden had hij moer meegemaakt. Lui die hun voorkomen op die manier veranderden, kwamen zelden weer in het hotel terug. Soms werden hun afgedankte kleren onder de politieberichten en op aanplakbiljetten beschreven en soms oolc niet. In het laatste geval droeg hij ze zelf. Hij wist niet, dat het vrij goede grijze pak het laatst de beruchte kolonel had bekleed. Hij «et het eenvoudig verven en droeg het door de week. Op die manier had hij al in geen jaren een nieuw colbertje hoeven te kopen. V. Dicht bij de Barbican komt een smal steegje op Goswell Road uit, dat de Angels Crescent heet. De schalkse grappenmaker, die voor die naam verantwoordelijk is, wist waarschijnlijk heel goed, dat geen engel ooit de grens van Crescent had overschreden of het ooit zou doen, tenzij erop voorbereid aan gehouden tg worden om de stra lenkrans. Voor driekwart van de lengte is de donkere pijp ingesloten door torenhoge warenhuizen en waar ze het breedst is, bij; de draai hal verwege, scheiden niet meer dan Vier el het raam van het „juuk"- winkeltje, waar destijds Lou Sitaam nog in zat, van de muur er tegenover. Eigenaardig genoeg vond Lou Staam het een bijzonder gunstige ligging voor zijn winkel, gunstiger dan de politie of an dere niot-vakkundig nieuwsgieri ge personen veronderstelden. Lou verkocht alleriei dingen, zijn vrienden ook, als het zo te pas kwam en er geen gevaar bij was De kleine bedompte kamer, twee treedjes lager dan de straat, was volgepropt met een eigenaardig mengelmoes van de uiteenlopend- ste goederen, die men waarschijn lijk in geen enkele andere winkel in Londen of ergers anders in el- kaars nabijheid zou kunnen aan treffen Toch deed Lou zijn voor een schilderij van het gemeen tehuis aan, waaraan de gemeen te-secretaris, de heer Kusee.een oorkonde, waarin de Raadsleden en het voltallige personeel der gemeente hun handtekening ge plaatst hadden, toevoegde. Tal van sprekers voerden hier na het woord Aan het slot dankte Burge meester Van Hoeve, onder de in druk van de hem gebrachte hul de die hem op zo ondubbelzin nige wijze door de sprekers was toegebracht en sprak de hoop uit, dat de gemeente Zaamslag onder zijn opvolger in groei en bloei zal mogen blijven toene men. deligste zaakjes niet in de winkel, maar in een nog kleiner kamert je daarachter: een vunze verblijf plaats, die door een petroleum kacheltje verwarmd werd en een toevluchtsoord was voor al de guren van de Barbican en Alders- gate. Het enige raam was, voor zover de klanten zich herinnerden nooit geopend geweest en hetzelf de uitgerafelde kleedje had de vloer versierd sedert de tegen woordige eigenaar de winkel der- tig jaren geleden in onderpand had aangenomen. De meubilering van het kamertje; een aan de vloer vastgetimmerde tafel, een draaistoel voor Lou en een rieten martelwerktuig voor de klanten, was in Lou's bezit gekomen als opbrengst van een zaikelijke over eenkomst tussen hem en'n dienst man van een venduhuis. Die over eenkomst v/as de sluier van een geheim, die nog steeds de geest van een zekere koopman m twee dehands goederen aangaande het lot van een deel van „Partij 33 benevelde. (Wordt vervolgd); IIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllWIIWIIII'1"1""""1""1"""11"""1111"""1"1""111"""""""""""'"''"""""""""'"! die heerlijke KOEKJES van CARR Co ll Eng- import per 100 gram 55 - 58 - 67 - 70 et- jjf levensmiDDELENBEDRIJF TERNE UZEN J glllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll in de gemeente Axel, zo wel voor geldbelegging als op korte termijn in gebruik- Aanbiedingen onder num mer 887, Bureau Axelse Courant, Axel. MOOIE Sokken Sportkousen Ski-sokjes Glacé Handschoenen Zomer Handschoenen WOL- EN KOUSENHUIS Noordstraat Tel. 2546, Terneuzen U LEERT PRETTIG EN GEMAKKELIJK in onze nieuwe VAlIXII ALL Tevens verhuur, zonder chauffeur, per dag, per week, per maand- GEDIPLOMEERD AUTORIJSCHOOL Westkolkstraat 20 - Tel. 2571 - Terneuzen Gevraagd: wegens huwelijk der tegenwoordige 'n net Meisje voor de huishouding voor dag .of dag en nacht- C- HAMELINK, K Kerk straat 14, Ter .reuzen- Gevraagd: flink Dienst meisje, zelfstandig kunnen de werken. Goed loon- KOSTER—DEIJ, Station straat, Axel.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2