ijgeven ïankelijkheld van ilea geproclameerd De kieswet in West-Duitsland Amerikaans-Britse nota aan Oost-Europese Staten Amerikaans functionaris over positie van Japan Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije DONDERDAG 2 JUNI 1949. Vragen over het ontslag van Mr. Visser Staat van beleg in Bolivia De benzineverkoop in Frankrijk Interzonial goederenverkeer hervat Toerisme naar België De Berlijnse spoorweg staking Een navolger van Prof. Piccard Stakingen in Italië X1!-, uur staking Belgische hotels enz. De Belgische Koningskwestie De regeringscrisis in het Nationalistisch China litsland Eisier in Dresden Spoedige geheime zitting te Parijs? VERKEERSDRUKTE OP DE RIJKSWEGEN. Wetsontwerp goedgekeurddoorKoning Da kieswet voor West Duitsland Frankering by Abonnement: Temcuzen WEERSVERW ACHTIN G medegedeeld door bet K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot -avond. Iets koeler Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige buien en kans op hier en daar onweer. Zwak ke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Zuidoost en Zuid west. Iets.lagere temperaturen dan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1129 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Lizending adverteni.es tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De 11 Ministers-Presidenten van Westd>uitsland hebben Dinsdag avond te Bad Schlamgebad verga derd. In de loop van de nacht heb ben zij een Kieswet opgesteld voor de toekomstige West-Duitse Staat. In de nieuwe wet, die in grote trekken de door de raad van Bonn goedgekeurde Kieswet volgt, is een zeker aantal amen dementen opgenomen, die beant woorden aan de wenken van de bezettende mogendheden. Deze amendementen zijn gegoten in de vorm van eenvoudige voorstellen, die de gouverneurs zullen voorge legd worden. Zij slaan o.m. op de kwestie van de ..Reisstembrief". Aan de hand van de oorspron kelijke tekst van de verkiezings wet van Bonn dringen de Minis ters-President aan op het toestaan van de „Stembrief", die naar hun mening het de kiezers moet moge lijk maken hun stem uit te bren gen op om het even welk stem bureau. De Ministers-President zijn in gegaan op het verzoek der gou verneurs het aantal vertegen woordigers van Berlijn als advi seurs bij de vergadering tot acht te beperken. Zij hebben echter de wens uitgesproken, dat die advi seurs niet aangewezen worden door de Berlrjnse gemeenteraad, dooh verkozen worden op dezelfde De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Haag se gemeenteraad de heer W. Arensen heeft het college van B. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van in de dagbladen van Maandag 23 en Woensdag 26 Mei j.l. als communiqué gepubli ceerde berichten met betrekking tot de ontslagaanvrage van de burgemeester van onze gemeente. 2. Zo ja, zijn B. en W. in de gelegenheid gesteld voor publica tie kennis te nemen van de in houd van deze communiqué's wel ke door de vage aanduidingen in een van die /berichten gegeven ten aanzien van het gebruik door de secretaris van Mr. Visser van naanen van personen uit het po litieke leven en de mededeling om trent het zich nog in de illegale sfeer wanen van deze secretaris bjj een belangrijk deel van' de burgerij wrevel hebben verwekt. S. Zijn B. en W. bereid te be vorderen, dat, voor zover het justitieel onderzoek dit toelaat» openbaarheid aan deze zaak zal worden gegeven en dat in afwach ting van het ogenblik waarop vol ledige inlichtingen kunnen worden verstrekt dergelijke betreurens waardige communiqué's, die een ondermijnende werking hebben op het overheidsgezag, dus ook op het gezag van de gemeentelijke overheid en op de waardering van de sfeer van de voormalige ille galiteit achterwege blijven. De staat van beleg in Bolivia is afgekondigd in venband met nieu we ongeregeldheden in de tin mijnen. De autoriteiten trachten nog steeds vast te stellen hoe groot het aantal doden te Bolivia is, waar het afgelopen weekeinde mijnwerkers in opstand kwamen, leden van het mjjnbestluiur dood den en een veldslag leverden met de troepen. Ook mijnwerkers in andere streken legden het werk neer en namen directeuren gevan gen als gijzelaars. Enkele spoor wegarbeiders gingen eveneens in staking. De regering, die tot nieuwe arrestaties op grote schaal overging, heeft de „nationale revolutionnaire beweging" buiten de wet gesteld wegens „.pogingen om het land in een burgeroorlog te storten". Leider van de be weging, Victor Paz Estensoro, die zich in Buenos Aires in balling schap bevindt, werd de leider van het „komplot" genoemd. Verder zouden de revolutionnaire arbei derspartij en de communistische party verboden zijn en deportaties naar Chili plaats vinden. In La Paz. de hoofdstad, worden vele gezinnen van mijnlbeheerders en ingenieurs uit de roerige gebieden ondergebracht. wijze als de afgevaardigden van de West-Duitse Staten. De Ministers-President stellen verder voor, meer afgevaardigden rechtstreeks te doen kiezen. De Kieswet-kwestie zal nu opnieuw voorgelegd worden aan de drie opperbevelhebbers van West- Duitsland. Dë Franse raad van de repu bliek heeft in de loop van Woens dagnacht zich ibij stemming uit gesproken voor vrije verkoop van benzine in Frankrijk van 1 Octo ber aanstaande af tegen de hui dige prijs van fr. 43.20 per liter. De raad nam met 1T8 tegen 133 stemmen een rechts amendement in deze zin aan ap het wetsont werp, dat vorige week door de nationale vergadering was goed gekeurd en volgens hetwelk een dubbele prijs voor benzine gegol den zou hebben, namelijk een lage prijs voor voorrangsgebruikers, op rantsoen, en een hoge prijs voor vrije benzine. Aan de uiteindelijke stemming door de raad van de republiek was een debat van tien uur lang voorafgegaan, tijdens hetwelk over verschillende amendementen en tegen-amendementen van le den van de raad en van de finan ciële commissie van de raad werd gestemd. Het thans door de raad geamen deerde wetsontwerp moet nu weer aam de nationale vergadering worden voorgelegd, doch 'in die tussentijd zal het huidige systeem van gerantsoeneerde benzine ge handhaafd worden. Wanneer de raad het door de nationale vergadering goedge keurde ontwerp geaccepteerd zou hebben, zou van heden af een dub bele prijs gegolden hebben. De financiële commissie stemde eerst voor vrije verkoop van de benzine tegen de huidige prijs van 1 Juni af doch nam later het ontwerp van de nationale vergadering aan volgens hetwelk de dubbele prijs zou gelden tot 15 November in plaats van tot 3d December, zoals door de nationale vergadering was voorgesteld. Engeland en de Ver. Staten hebben de regeringen van Honga rije, Bulgarije en Roemenië in no ta's meegedeeld, dat zij hun toe vlucht zullen nemen tot 't dwang middel, waarin dc vredesverdra gen met deze voormalige Duitse satellieten voorzien. Tevens zijn nota's overhandigd aan de Sowjet-iRussische ambas sadeurs te Boedapest, Sofia en Boekarest, waarin deze worden verzocht deel te nemen, in het be sluit om de vredesverdragen af te dwingen. Engeland en de Verenigde Sta ten hebben vorige maand reeds bij deze landen geprotesteerd te gen schending van de vredesver dragen en hierbij verklaard, dat, tenzij de drie regeringen zich in het vervolg strikt zouden houden aam de in de vredesverdragen op gelegde politieke verdraagzaam heid, de Westelijke mogendheden stappen, zouden doen om de ten uitvoerlegging van de bepalingen der vredesverdragen te verzeke ren Deze protesten werden echter door Hongarije, 3ulgarije en Roe menië als ongegrond verworpen. Als inbreuken op de vredesver dragen werden genoemd het pro ces tegen Kardinaal Mindszenty en anderen in Hongarije, het pro ces tegen de 15 Protstantse gees- Het stakingscomité van de ,.Unie der onafhankelijke vakbon den", de miet-communistische or ganisatie, waarpij de stakende West-Berlijmse spoormannen zijn aangesloten, heeft besloten tot hervatting van het interzonale goederenverkeer per trein met het oog op de levensmiddelenvoorzie- nimg van West-Berlijn, zonder evenwel zijn eisen te laten varen Naar aanleiding van berichten voor vereenvoudiging van de for maliteiten voor het toerisme naar België deelt de contact-commissie van werkgevers-organisaties voor het wegvervoer (C.W.W.) het volgende mede: Nederlanders, die buiten de pro vincie, waarin zij woonachtig zijn, met vacahtie gaan en tijdens hun vacantie als groen per touringcar naar België wensen te gaan, die nen in het bezit te zijn van een geldig bewijs van Nederlandschap (een uittreksel uit het bevolkings register is niet voldoende). Voor individuële reizen naar België zal het bewijs van Neder landerschap voorlopig niet vol doende zijn. Collectieve paspoorten moeten in de plaats van inwoning worden aangevraagd. Is men b.v. met een gezelschap uit Groningen in Lintburg dan kan men in deze provincie geen collectieve pas voor een tripje naar België krijgen. telijken, de terechtstelling van de oppositieleider Petkof in Bulgarije en de veroordeling tot levenslange gevangenisstraf van de Roemeen se oppositieledder Maniu. Door geen der stakende West- Berlijnse spoormannen is gehoor gegeven aan de oproep van de spoorwegdirectie om gisteren morgen te vijf uur plaatselijke tijd het werk te hervatten. De enige mannen die op het gestelde tijdstip op de stations te zien wa ren, waren de posters van de West-Berlijn.se vakbond. De Westelijke politie heeft zich voorbereid op tegenmaatregelen tegen eventuele pogingen van Oostelijke spoormannen om de stations uit West-Berlijn met ge weld te bezetten. Op de vraag naar een Ameri kaanse reactie op de mening, dat Japan nog een belangrijke bedrei ging vormt, verklaarde 'n Ameri kaanse functionaris: Wij beschouwen Japan nét als een belangriike militaire macht en wel om de volgende redenen: 1. Japan heeft in de oorlog zwaar geleden; 2. Japan, heeft zich sedertdien zeer langzaam hersteld en de moeilijkheden waren zo groot, dat, indien de Verenigde Staten het land niet geholpen hadden, onge veer 20 procent van de bevolking zou zijn omgekomen; 3. het feit, dat Japan aange wezen was op steun van de Ver. Staten, leidt tot de slotsom, dat Japan afhankelijk is van buiten- Eén navolger van professor Piccard, de Oostenrijkse geleerde Dr. Hans HassJ, heeft plannen voor een nieuwe „Bathyscaaf" ontworpen, die tot een diepte van 10.000 m zal kunnen duiken. Deze diepzeekogel zal niet bemand zijn. maar er zullen televisie-en foto apparaten in geplaatst worden, die op grote afstand te bedienen zijn. Het toestel zal nog voor het najaar klaar komen. Het personeel van het Ministe rie van Financiën is gisteren een vierentwintiguren staking begon nen, om kracht bij te zetten aan hun eis om bijslagen. Ook de arbeiders in het bouw bedrijf zijn in staking gegaan, met uitzondering van degenen, die aangesloten zijn (bij de „Vakbond der vrije arbeiders''. PRINSES MARGARET TERUG IN ENGELAND Prinses Margaret is gistermid dag uit Parijs te Londen aange komen. Na 't terugkeren der binnen landse orde in Syrië zijn de speci ale volmachten der militaire gou verneurs vervallen verklaard. In weerwil van protesten der Bisschoppen is de Staat in Tsje cho-Slowakije begonnen het ker kelijk bestuur van de Rooms-Ka- tholieke autoriteiten te Praag over te nemen. Verleden week verklaarde Kopecky, de minister van voorlichting, reeds, dat het Vaticaan zelfs in godsdienstige aangelegenheden geen jurisdictie heeft. De „Gazette", het nieuwe door de Staat beheerde blad van de Rooms-Kathclieke geestelijkheid, heeft bekend gemaakt, dat richt lijnen, bevelen en inlichtingen van de Kerk voortaan alleen geldig heid zullen hebben, indien zij in de „Gazette" worden afgedrukt. De Bisschappen uitten de klacht, dat zij door de opheffing van alle Katholieke publicaties niet dan door in de kerk voor te lezen herderlijke brieven aan de ge meente mededelingen kunnen doen. De minister van opvoeding, die de „Gazette" uitgeeft, beveelt, dat 't plaatselijk nationale comité in de toekomst van elke gewone vacature op het gebied van kerke lijke ambten op de hoogte moet worden gesteld. De kerkelijke autoriteiten moeten bovendien een lijst indienen van alle betrekkin gen, die reeds meer dan een jaar vacant zijn. Ieder moet onmiddel lijk naar de vervulling hiervan kunnen solliciteren. Naar verluidt, houden deze he velen in, dat „goedgekeurde per sonen" in het kerkelijke bestuurs- stelsel worden ingeschakeld. De „Gazette" acht het niet juist de priesters in rijke parochie's evenveel salaris ontvangen als anderen. BH officieel besluit zijn alle leken, die godsdienstonderwijs geven, tot staatsambtenaren ver klaard. Op i4 Juni a.s. zullen de café's, restaurants en hotels in België van 110 tot 11.30 qur gesloten zijn. De nationale bond van de betref fende vakverenigingen heeft be kend gemaakt, dat tot deze sta king is 'besloten uit protest tegen de alcoholwet, die het onmogelijk maak^in café's, restaurants en hotels stertte drank te schenken. Verder wordt een aanzienlijke vermindering van de belastingen geëist. Twee Franstalige bladen in de Belgische hoofdstad hebben een Uitvoerig uittreksel gegeven uit een brief, die de Belgische gene raal van Gerard, command, van het „geheime leger" (een verzets organisatie tijdens de bezetting) aan de ondergrondse strijders heeft gericht), die hem hadden ge vraagd welke houding de Koning tijdens de (bezetting heeft aange nomen tegenover het verzet. In het schrijven wordt ver klaard, dat kolonel Bastin in 1(942 door de Belgische regering te Londen verzocht werd alle ver zetslieden onder zijn bevel te groeperen. De kolonel was van oordeel, dat hij hiervoor de toe stemming van Koning Leopold nodig had en wendde zich met een desbetreffend verzoek tot de Koning. In Januari 1943 ontving de ko lonel het volgende antwoord van de Koning: „Het document, dat ge te Londen hebt ontvangen is een bevel. Ge moet dit uitvoeren". Generaal Gerard verklaart ver volgens, dat na de dood van kolo nel Bastin een zekere twijfel is ferezen bij de verzetslieden om rent de houding van de Koning. Hij heeft zich daarop naar Pregny hegeven, waar Koning Leopold de verklaring, afgelegd tegenover kolonel Bastin, bevestigde. landse handel en herstel van de- handelsbetrekkingen met de we reld. Er bestaat ook de noodzaak van multilaterale uitbreiding van de Japanse handel; 4 indien Japan wordt verhin derd zijn handel met Zuid-Oost- Azië en andere landen in het ge bied van de Stille Oceaaan uit te breiden, zal er voor Japan een be langrijke reden bestaan uit te gaan zien naar het continent voor een oplossing van zijn economi sche problemen. Ik meen, dat in de afgelopen weken duideliik werd dat wij niet het standpunt zullen innemen, dat de Chinese communisten moe ten worden geboycot. Wij zullen niet ons op het standpunt stellen, dat Ghina geen handel met Japan moet voeqen. Wij! zpn van mening dat Japan geen bedreiging voor de veiligheid vormt, indien Japan in de wereld kan worden aan vaard als gelijkwaardige mede dinger. Tenslotte, indien Japan wordt behandeld als een paria, van zijn industrie wordt beroofd en aan andere strafmaatregelen wordt onderworpen, dan zou dit, naar wij menen, wraakgevoelens tegen over de wereld opwekken, welke zouden uitlopen op een bedreiging van de veiligheid. Wij geloven niet, dat Japan een belangrijke militaire macht i... Economische factoren steunen niet de bewering dat Japan een bedreiging voor de veiligheid vormt", aldus deze functionaris. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd heden te Kanton ver nomen dat het verzoek van de voormalige Chinese premier, ge neraal Ho Jing-Tsjin aan de waar nemende president Li Tsjoengjen, om te mogen aftreden, door laatstgenoemde eerst werd inge willigd, nadat Ho Jing-Tsjin ver schillende malen had gedreigd zelfmoord te zullen plegen, door in zee te springen. Dinsdagavond vond in de wet gevende Joean het Chinese par lement een stormachtig debat plaats over de vraag, door wie generaal Ho Jing-Tsjin als Minis ter-President zal worden opge volgd. De waarnemende president Ti Tsjoeng-Jen had generaai Tsjoeteng als de nieuwe premier voorgedragen, doch dit voorstel werd door de wetgevende Joean verworpen,, terwijl Li Tsjoeng-Jen werd verzocht binnen drie dagen een nieuwe candidaat voor het leiderschap der regering aan te wijzen. Volgens onafhankelijke waar nemers kwam het; verzet tegen de benoeming van generaal Tsjoe- Tsjeng tot premier van de rech tervleugel van de Kwomintang; de tot deze vleugel behorende par lementsleden hebben een hekei aan generaal Tsjoe-Tsjeng en zij wensten de waarnemende presi dent in verlegenheid te brengen, door de door hem voorgedragen candidaat af te wijzen. DE TOESTAND IN CHINA De ministercrisis in het natio nalistische China duurt voort, daar de waarnemende president Li Tsoeng Jen geen opvolger voor de afgetreden premier Ho Jing-Tsing kan vinden. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen hebben Maar schalk Jen Hsi-Sjan en de vroe gere premier Generaal Tsang- Tsjoen geweigerd het premier schap te aanvaarden. Generaal Tsang-Tsjoen, de nationalistische commandant van West-China, heeft zich te vens gekeerd tegen plannen om de Regering naar Tsoenking te evacueren, wanneer Kanton on houdbaar wordt. Tsjoengking China's hoofdstad tijdens dé jongste oorlog, is de geboorte stad van Generaal Tsang- Tsjoen. - De militaire bestuurscommissie heeft de doluane opdracht gegeven niet-ingeklaarde importladingen, dae voor de val van de stad te Sjanghai zijn aangekomen, vrij te geven. J In scheepskringen gelooft men, dat ondanks de nieuwe foepalin° waarschijnlijk alleen Chinese schepen op het ogenblik de Yangt- se mogen opvaren. tpnjs: ;t.; minimum entie 1,50. advertenties ïiddags 3 uur advertenties ct.; iedere 12 ct. Ver- rieven onder ireau van dit it meer. rtaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 1.43 5 4.23 20.54 13.59 155 6 4.22 20.55 15.25 2.07 7 4.22 20.56 16.54 2.20 8 4.21 20.56 18.25 2.35 9 4.21 20.57 19.56 2.55 10 4.20 20.58 21.21 3,22 11 4.20 20.59 22.31 4.02 [EZINGEN. 1 in Numans- sverkiezingen overal elders mededingen de circulaires meer te moe- 'erd huis aan 00 gezinnen) onzakje een irgd met een n. voorkwam ofd, maar de daad. Wast e „politieke" KJ de laatste ardeerd, met j". Toen men ius trok had ïplakbil jetten s opschrift p maar met n lijst 4". ezettingszone ien.de gedeel- ewaagd daar oor inbeslag- ügen door de toriteiten als waarin de otsdam vocr- t de Sowjet- oordigers ge- ngen hebben gevaardigden ;ring te krij- Oostenrijkse eslag zouden oen niet van :rhandelingen hierover aan ^an de Oos- van het ver- beantwoord. Ilay, de voor- se militaire tsland, heeft dat Duits- el zal biyven r einde in de aan hem en Bradley, de af, erêdocto- snd door hun jd, generaal die thans ie Columbia- t uit het oog eneraal Clay, een overeen- ers te Parijs issen pleitbe- van de demo- r*. k>u de Duitse st van Euro- en betekenen economische Gerhard Eisier is te Dresden aangekomen, aldus meldt de on der Sowjet-Russische controle staande „Taegliche Rundschau". Hij werd verwelkomd door de Minister-President van Saksen, Max Seydewith en de voorzitter van de socialistische eenheids partij, Wilhelm Pieck. Volgens Reuters diplomatieke correspondent is het mogelijk, dat de drie Westelijke Ministers bin nenkort zullen verzoeken om eem vergadering, waarvan 'geen publi citeit en geen propaganda zal worden verbonden. Zij zouden op deze manier wil len onderzoeken of Wysjinski werkelijk van mening is, dat de Ministers voor de problemen van deze zitting een oplossing zullen kunnen vinden. Enige vordering schijnt onmo gelijk, tenzij de vier Ministers op een geheime vergadering een rea listische beperkte regeling be spreken, aldus menen waarne mers. Zij zrjln van mening, dat Berlijn, het volgende punt op de agenda,, de kans biedt om eea dergelijke bespreking te beginnen. De KNAC meldt, dat volgens de laatst bekende verkeerstellin gen op de rijkswegen, gepubliceerd door het CBS, het totale autover keer het drukst is geweest op de weg Den HaagRotterdam, daarop volgden UtrechtDe Bilt en RotterdamZwijndrecht. Vier de was ArnhemVelp, vijfde Am sterdam- -Bussum en zesde Am sterdam--Sassenheim. Voor per sonenauto's afzonderlijk stond ook Den HaagRotterdam aan de spits, voor vrachtauto's en motor rijwielen UtrechtDe Bilt en voor BussumArnhemVelp. Op deze laatste weg behaalde ook het rijwielverkeer recordcij fers. Gedurende winter en zomer blijven deze resultaten vrijwel ge- ltfk. HEIT „BENZLVE-ONTWERP" Met 335 tegen 247 stemmen heeft de Franse Nationale Verga dering de oorspronkelijke tekst voor het wetsontwerp betreffende de benzine-distributie opnieuw aangenomen. Deze tekst voorziet in een dub bele prijzensector van 43.20 francs per liter voor voorrangsgebruikers en 63.20 francs voor vrije benzine. Zoals bekend, had de Raad van de Republiek een ontwerp aange nomen tot volkomen opheffing van. de benzinedistributie per 1 Gctober, wat dus thans door de Nationale Vergadering is verwor pen. mir Idriss el >ensdagavond congres te elijkheid van fijke deel van te grenst, af- itse regering ling van zijn 11e ibestuurs- ornemens te ering te vor- een gekozen monde van van Cyrenai- nd gemaakt, oessi, geeste- der van een nadische Se- de regering lleen verant- binnenlandse kende en de .ionale rege- Britse rege- ïoessi uitno- komen voor de nieuwe Britse ver- (edaan wor- ke toekomst heel nadelig deze staat nauwe betrekkingier met Engeland zou moeten onder houden. De Emir leefde van 1923 tot '44 in ballingschap in Egypte. Het Italiaanse Ministerie" van. Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het ,,van te voren in vertrouwen was genomen en op de hoogte gesteld" van het Britse besluit om Cyrenaica op binnen lands gebied onafhankelijkheid te verzekeren. *-vuv. iTXW «U uurii T UIMX vuxtt, 5,e verklaringen van Dr. Van Royen en Moh. Rum d.d. 7 Mei oepaalde de Nederlandse Rege- ng een nieuwe beleidslijn, wel- uL consequenties mee- +1 Welke ik gemeend heb te moeten aanvaarden." nieuwe phase in de op vroor Jan het Indonesisch rf ans ingeluid. Vele moeilijkheden zuilen bij het be gaan van de nieuwe weg naar voren treden en teleurstellingen zullen met achterwege blijven Ik hoop nochtans van ganser harte, dat u als mijn opvolger er in moogt slagen op korte ter mijn tot oplossing te geraken van het probleem, hetwelk thans reeds zo jarenlang de we deropbouw van dit land in de weg staat, en moge het u gege ven zijn de vorming van de vrije en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië op basis van vrijwillige vakverbond laten weten, dan zul len stakingen georganiseerd wor den. De studenten van Napels heb ben Woensdag een staking uitge roepen uit protest tegen de ver hoging van het collegegeld. De Engelse Koning heeft gister zijn goedkeuring gehecht aan het door beide Huizen van het Parle ment aangenomen wetsontwerp inzake Ierland. De nieuwe wet erkent, dat Ier land het Gemenebest verlaten heeft, en verklaart, dat Ierse bur gers in Engeland niet als vreem delingen zullen worden beschouwd en dat Noord-Ierland tot het Ge menebest zal biyven behoren tot samen werking lUut zijn Parlement anders bepaalt. Kwxmmi onderhandelingen namen van Ne derlandse zijde deel de heren Mr. D. U. Stikker, Minister van Bui tenlandse Zaken, Prof. Mr. P. Lieftinck, Minister van Finan ciën en Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, Minister van Econo mische Zaken België wordt ver tegenwoordigd door de heren Eyskes, Minister van Financiën, Duvieusart, Minister van Econo mische Zaken en Moens de Fer- nig, Minister van Buitenlandse Handel. Luxemburg door de he ren Dupong, eerste Minister en Minister van Financiën, Bech, Minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel en Hent- gen, Minister van Economische Zaken en Landbouw. De bijeen komst staat onder voorzitterschap van de Belgische Minister-Presi dent, Spaak. Tijdens deze confe rentie zal in het bjjzonder van ge dachten gewisseld worden over de giiigtrrt Titrrx. aiuii wrctrc aai xrrtfirgtfu als met de douane-unie het ge val was. De voor-unie zal hoofdzakelijk bestaan in een versnelde toepas sing van de voorbereidende maat regelen tot openstelling van de grenzen, zoals het invoeren van de aangiften die, dienst doen als vergunning voor de import van Belgische goederen in Nederland. WEES EXTRA VOORZICHTIG MET KINDEREN IN 'N AUTO. De KNAC raadt degenen, die met kinderen in een auto zitten aan zulke voorzieningen te tref fen, dat het de kinderen onmoge- Hjk is de portieren tijdens het rij den te openen. Twee ongevallen met dodelijke afloop in een week tijd maken deze waarschuwing zeker niet overbodig. ibenoemmg~aër leden "vafl fle Bel gische afvaardiging in de gemeng de Nederlands-Belgische commis sie ter bestudering van het pro bleem der havens en rivieren. De vergadering heeft er haar leedwezen over uitgedrukt, dat zo lang geaarzeld wordt om de Bel gische onderhandelaars aan te wijzen en' wijst er op dat de Ne derlandse regering hiermede reeds lang gereed is. Besloterf werd nogmaals een schrijven aan Minister Spaak te richten, waarin 0Pnieuw zal wor den aangedrongen deze aangele genheid te bespoedigen. In Antwerpse havehkringen is men verder van oordeel, dat het nuttig is de betrokken ministeriële kringen beter voor te lichten en heeft daarom besloten een com missie in te stellen, die belast zal worden met het voorbereiden van de maatregelen, die men van pi an is te nemen. :'ing van Emir Idriss werd door de leden van het natio nale congres met grote bijval ont vangen, alsook door de buiten zijn paleis verzamelde menigte. Cyrenaica, dat in 1923 onder Italiaans-fascist, bewind kwam, stond sedert de oorlog onder Brits militair bestuur, hetwelk met de Groot-Senoessi samen werkte-. Het nationale congres, dat ver tegenwoordigers omvat van de Senoessi-gemeenschap voor de ste den, het platteland en de stam men, werd door de Groot-Senoessi voor consultatieve doeleinden sa mengesteld. Up twaalf Mei verluidde te Cairo, dat Emir Idriss spoedig door de afkondiging van Cyrenai- pRWS KREJNTENBROOD VRIJ. ca's onafhankelijkheid de V. N„ Bliikpno die beraadslaagden over het nro- at publicatie m de bleem der voormalige Italiaanse ederlandse Staatscourant van 2 koloniën, voor een voldongenfeit f™,™9 heTc" de. zou stellen. De Emir zou in in- Landbouw' Visserij en Voedsel- terviews hebben verklaard, dat voorziening de pryzenbeschikking Cyrenaica een staat diende te /krentenbrood 1048 ingetrokken, orden gei(jk Transjord.mië, met zodat krentenbrood niet langer de Hlmlr zelf als beersen en dat laan prijsbepali lgen is gebonden Gisteren is medegedeeld, dat de drie Westelijke militaire gouver neurs hun goedkeuring gehecht hebben aan de door de Duitse minister-presidenten voorgestelde wijzigingen in het kieswetont- werp. Volgens deze voorstellen zal het parlement voor zestig procent bestaan uit rechtstreeks in kieskringen van een lid geko zen leden en voor veertig procent uit per partijiy'st gekozenen. In het oorspronkelijke ontwerp was de verhouding half om half. De ministers-presidenten zullen nu de kieswet en een datum vast stellen voor de algemene verkie zingen, naar men verwacht op 14 Augustus. De Geallieerde gouverneurs verklaarden het aan de bevolking van Berlijn te willen overlaten om te beslissen over het voorstel, dat de afgevaardigden van West-Ber lijn, ofschoon niet stemgerechtigd in het federale parlement, recht streeks gekozen zullen worden en niet benoemd door de gemeente raad.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1