Zweeds Sportvliegtuig in zee gestort ijgeven lankelijkheid van lica geproclameerd De openingsvlucht Amsterdam-Montreal^ Hongarije staakt herstelbetalingen aan ioego-Slavië Toestand in Nanking De stakingen in Engeland EISLER NAAR PRAAG Frankering bfl Abonnement: Temcuzen WOENSDAG 1 JUNI 1949. Rede van Prins Bernhard Arrestatie van Wft-Russen en Oekrainers te Havanna Bescherming van bezittingen te Sjanghai Verklaring van Dr. Bunche [Lynchpartij Expeditie naar de Ararat gaat niet door Reis van Dr. Soekiman naar Republikeinse Noodregering Uitkering tot 2 pCt. van het jaarloon toegestaan litsland Eisler in Dresden Spoedige geheime zitting te Parijs? VERKEERSDRUKTE OP DE RIJKSWEGEN. Wetsontwerp goedgekeurddoorKoning Do kieswet voor West Duitsland WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te (De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot -avond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind meest uit Zuide lijke richting. Weinig veran dering van temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1128 Advertentieprijs per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50- Ltzending advertem.es tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Biad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Saade Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. Op het na aankomst te Mont real gehouden diner van de K.L.M. ter gelegenheid van de openingsvlucht Amsterdam-Mont real heeft Prins Bernhard een rede gehouden, waarin- hij de dag in Juni 1941 in herinnering bracht, toen hiji voor 't eerst voet op Canadese grond zette om een bezoek te brengen aan zijn gezin. De Prins gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor de gastvrijheid hem en zijn gezin in die jaren betoond, en verklaarde, dat de bevolking van Nederland nooit die tijd zal vergeten, waarin zij, die thans Koningin Juliana is, in staat gesteld werd Haar werk in een sfeer van oprechte vriend schap en goede verstandhouding voort te zetten. Tot 1940 was Canada voor ons, wat Nederland voor de Cana dezen zal geweest zijn: niet meer dan een bevriend land, aldus de Prins, die er vervolgens nader op in ging, op welke wijze in de ja ren na 1940 de banden tussen beide landen versterkt zijn en nog versterkt worden. Eerst streden de -weerbare manschappen dezer landen schou der aan schouder voor de -bevrij ding, vergoten hun bloed voor de gemeenschappelijke zaak en voch ten tenslotte, toen de Canadese strijdkrachten in de laatste stadia van de oorlog ons ter hulp kwa men, op Nederlandse grond. „Als bevelhebber der Neder- lanse strijdkrachten- leerde ik velen uwer koene en dappere sol daten kennen en in tijdien van nood en spanning werden vriend schapsbanden aangeknoopt." De Prins sprak er daarom zijn vreug de over uit vele oude vrienden onder de gasten te zien. De graven van Canadese sol daten in Nederland getuigen niet alleen van hetgeen gezamenlijk in het verleden werd bereikt, doch .,deze vormen voor ons, Neder landers, en, i,k -ben daar van over tuigd, voor u. Canadezen, even eens even zovele symbolen voor de toekomst, symbolen van de nieuwe verwantschap tussen ons". De politie heeft heden 2-2 Wit- Russen en Oekrayners van het Oekraïns-Wit-iRussisch comité te Havanna gearresteerd. Genoem de personen worden later weer vrijgelaten door een gerechtshof, dat een onderzoek beval naar de beschuldiging, dat zij deelnamen aan opstandige activiteit en in direct contact stonden met de Sovjet-Unie. Propaganda-materiaal, litera tuur en Sovjet-vlaggen werden in beslag genomen. Tsjang Han Foe, chef der afde ling (buitenlandse zaken van de nieuwe militaire toestuurscommis sie te Sjanghai, heeft verklaard, dat de persoon en de -bezittingen van buitenlanders te Sjangïiai passende bescherming zuilen ont vangen, Hoewel de Chinese „volksregering" nog geen betrek kingen met het buitenland heeft aangeknoopt, volgt zij reeds deze politiek van bescherming en heeft zij bdji de -buitenlanders er op aan gedrongen, de zaken op de gewone wijze voortgang te laten vinden, aldus Tsjang. ,,De neger zal zijn maatschap pelijke positie ia de Verenigde Staten blijven verbeteren tot hij zijn doel toereikt heeft: een vol ledige ondubbelzinnige gelijkstel ling met de blanken", zo verklaar de de voormalige bemiddelaar der V. N. in Palestina, Ralph Bunche, in een voordracht tot de student ten van de Fisk-Universiteit te Nashvills. Bunche, zelf een kleurling; be toogde, dat de negers „grote rea listen moeten zijn" ,,De weg die wij nog dienen af te leggen, zo zeide hiji, is duidelijk uitgestippeld, maar niet steeds gemakkelijk. Door onze afkomst gaan wij gebukt onder allerlei na delen, maar wij zijn Amerikanen en behoren tot de door en door democratische Amerikaanse par tij". de verklaringen van Dr. Van Royen en Moh. Rum d.d. 7 Mei bepaalde de Nederlandse Rege ring een nieuwe beleidslijn, wel- h!LV£?r mi™ consequenties mee bracht welke ik gemeend heb te moeten aanvaarden „Een nieuwe phase in de op- ,van,. het Indonesisch vraagstuk is thans ingeluid. Vele moeilijkheden zullen bij het be gaan van de nieuwe weg naar voren treden en teleurstellingen zuilen met achterwege blijven w£°°HPain0Chïans -van ganser harte, dat u als mijn opvolger er in moogt slagen op korte ter mijn tot oplossing te geraken van het probleem, hetwelk thans reeds zo jarenlang de we deropbouw van dit land in de weg staat, en moge het u gege ven zijn de vorming van de vrije en onafhankelijke Verenigde staten van Indonesië op basis van vrijwillige samenwerking ln dit verband wees de Prins op de ontwikkeling der betrekkin gen tussen ibeide landen door de huwelijken van Nederlandse meis jes met Canadezen en de immi gratie. „Door dit alles is Canada geen gesloten boek meer voor de Nederlanders), niet langer iets verwijderds en daarom vreemds. Integendeel het land is thans het nieuwe tehuis van velen onzer zonen en dochters, broeders en zusters". Verder bracht Prins Bernhard nog het Atlantisch Pact ter spra ke, waarvan Canada de verplich tingen op zich heeft genomen. „Onze landen zijn schakels ge worden in de belangrijke keten, die om die grote Oceaan is ge legd, welke zich tussen ons be vindt, na er aan te hebben herin nerd, wat de opzet van het Atlan tisch Pact is, zei Prins Bernhard. ,,Ik besef ten volle, dat wij in West-Europa nog niet zo op de been zijn als gewenst is, En geen wonder, indien men de door de invasie, de bezetting en de bevrijr ding van ons land aangerichte ravage beschouwt. Toch geloof ik, wanneer ik Nederland nu vier jaar na de nederlaag van onze vijanden bezie, dat wij- gerechtigd zijn|, volledig vertrouwen te heb ben in ons herstel. Ik waag dit met volle overtuiging over mijn land te zeggen. Nederland wordt met de dag sterker en zo wordt onze schakel in de Atlantische keten steeds betrouwbaarder voor alle -betrokkenen. Een voorbeeld hiervan noemde de Prins deze gedenkwaardige vlucht van de K.L.M., die vier jaar geleden- voor een schijnbaar hopeloze situatie stond wat be treft vliegvelden, toestellen en personeel. Prins Bernhard sprak tenslotte de hoop uit, dat de in stelling van deze nieuwe lucht- venbinding tussen Amsterdam en Montreal gezien zal worden in het licht van he-t dienen der be langen van Canada en Nederland niet alleen, doch, in veel ruimer zin, van de vrede van een veilige en voorspoedige toekomst. Tanjoeg, het Joego-Slavische nieuwsagentschap haalde Maan dag een officiële Joego-Slavische verklaring aan over een nota wisseling tussen Joegoslavië en Hongarije inzake herstelbetalin gen uit Hongarije. Volgens de verklaring heeft de Hongaarse regering de herstelbetalingen aan Joego-Slavië volledig -gestaakt. Als reden hiervoor werd opge geven, dat de Joego-Slavische regering niet had geantwoord op een verzoek om vermindering der herstelbetalingen. De Hongaarse regering, aldus de verklaring, ver zocht qp 25 Mei de Joego-Slavi sche leden van de commissie voor herstel-betalingen en restitutie van eigendommen Hongarije binnen 4 dagen te verlaten. Joegoslavië beschouwt deze eis slechts als een schending van het vredesverdrag, doch tevens als -bewijs, dat de Hongaarse regering geen enkele regeling van de kwestie der her stelbetalingen wenst. De Joego-Slavische gezant in Boedapest overhandigde Zondag een nota aan de Hongaarse Minis ter van Buitenlandse Zaken, waarin verklaard werd, dat de Joego-Slavische regering steeds het grootst mogelijke -begrip ge toond1 had voor de positie van de Hongaarse republiek en verschil lende keren, met de grootst mo gelijke -bereidwilligheid, Hongarije wat betreft de herstelbetalingen was tegemoet gekomen. De Hon gaarse regering wist, dat de Joe- Te staat neger Winton in de Amerikaanse Georgië, is een 28-jarige door een menigte blanken uit d-e plaatselijke -gevangenis ge haald en -met slagen en schoten vermoord. De neger, Calif Hill, was bij een relletje in een dansgelegenheid gearresteerd. Toen de sherif naar de dancing terugkeerde om zijn revolver te halen, werd' zijn ar restant uit zijn cel gesleurd. Egerton Sykes, leider van de Engelse expeditie naar dé berg Ararat, die in Juni naar Turkije had willen gaan, heeft van de Turkse ambassade te Londen -be richt ontvangen, dat zijl „opdracht heeft te verklaren, dat de Turkse autoriteiten onmogelijk toestem ming kunnen -geven voor een ex peditie naar de Ararat". Dit verbod geldt thans reeds voor Hans Roozen, de jonge Ne derlandse onderzoeker, en Sykes neemt aar+ dat het ook zal gelden voor de Amerikaanse expeditie onder leiding van A. J. Smith. Dit aannemende, is Sykes, hoe wel hiji het -besluit van de Turkse autoriteiten betreurt, bereid het verbod te aanvaarden. Hij erkent, dat de internationale politieke be trekkingen -bij een land het mees te gewicht in de schaal leggen en hoopt alleen maar, dat de drie expedities in 1950 of 1951 een, ge meenschappelijke poging kunnen wagen. go-Slavische commissie haar werkzaamheden in Hongarije nog niet had -beëindigd, aldus de Joe- go-iSlavische verklaring. De Hon gaarse regering bleef er niettemin bij, dat de Joego-Slavische dele gatie moest vertrekken en lever de daarmede het bewijs, dat zsj geroofde Joego-Slavische eigen dommen wilde behouden in strijd met het vredesverdrag. De Joego- Slavische regering (behoudt zich het recht voor-), ie nodige maat regelen te nemen ter bescherming van haar -belangen, zo (besluit de verklaring. Volgens een officiële Joego- Slavische verklaring van Mlaan- dag zijn herhaalde aanbiedingen van Joego-Slavië, over het Hon gaars verzoek tot halvering der herstelbetalingen te onderhande len, genegeerd of verworpen. De laatste nota van Hongarije van Woensdag sneed de weg bot on derhandelingen af, omdat, zo luid de de -beschuldiging, Joego-Slavië een heftige antiJHongaarse actie had gevoerd. Na een maand door commu nisten te zijn bezet is te Nanking een geordende toestand ingetre den, zo verklaart de correspon dent van de „New York Times" in zijn eerste bericht uit de stad na de bezetting- De communisten' hadden blijkbaar te kampen met een gebrek aan administratief personeel. Zij gebruiken vele vroe ger nationalistische empl-oyé's. DE „MOLENKERK" NAAR SJANGUjAJ. De agentschappen te Sjanghai van buitenlandse scheepvaart maatschappijen verwachten dat de situatie ter plaatse spoedig zoda nig zal zijn verbeterd, dat het mogelijk wordt de diensten op deze haven te hervatten. Zoals gemeld, was aan het Ne derlandse s.s. „Molenkerk" ver gunning verleend, de haven van Sjanghai binnen te lopen. Het uit Korea vertrokken schip was ech ter reeds te ver gevorderd op zijn reis naar Hongkong, om nog koers te kunnen zetten naar Sjanghai. In scheepvaartkringen te Sjang hai wordt verklaard dat, nu ook de aan de benedenloop van de Jangtse gelegen haveninstallaties van Sjanghai in communistische handen zijn, de belemmeringen voor een hervatten van de scheep vaart op de Whangpo-rivier waaraan Sjanghai is gelegen zijn opgeheven kwart voor acht gisteravond, dat de beide vliegers veilig aan boord zijn genomen. Van d„ kust af heeft men kun nen waarnemen, dat de reddings boot nog even gepoogd heeft het vliegtuigwrak op sleeptouw te nemen, maar even later moest deze poging worden opgeheven. De „Koningin Wilhelmina" is de haven van Stellendam binnen gevaren en heeft de ibeide Zwe den ongedeerd binnengebracht. Het zijn Gunnar Brenkner en Lage Anderson, -beiden uit Lul- leas. Ter hoogte van de Nederlandse kust kregen zij motorstoring en na eenmaal om de vuurtoren van Ouddorp te zijn gecirkeld, stortte het toestel neer. Het wrak dreef weg en zonk spoedig. Gisteravond omstreeks half 7 is ter hoogte van Ouddorp (op Goeree en Overflakkee) een Zweeds sportvliegtuig in zee ge stort. De beide inzittenden bleven be houden, zij zijn op de vleugels van het toestel geklommen en hebben reeds de aandacht van de vaste wal getrokken. Een reddingsboot is reeds uit gevaren en een Mitchel bommen werper is van het vliegveld Val kenburg opgestegen om de juiste plaats van het ongeval te bepalen. Het rood gekleurde vliegtuig ligt ongeveer 1 km uit de kust, gedeeltelijk onder water, in het zg. Slijk gat. De reddingboot uit Stellendam, de Koningin Wilhelmina, seinde De haven-en spoorwegstakingen in Engeland hebben zich Maandag weer uitgebreid, doordat het loco- motiefpersoneel van Birmingham en Grimsby Maandag bij stem ming besloten heeft zich -bij' de „Zondagsstakers" van het Noord- Oosten- aan te sluiten. De staking van havenarbeiders te Liverpool werd Dinsdag in om vang verdubbeld. De 1300 man, die Vrijdag het werk hadden neer gelegd, besloten Dinsdag de sta lling voort te zetten, terwijl 1400 andere arbeiders besloten in sta king te gaan. In de haven van Londen was Maandag alles normaal, doch de stakers van Avonmouth en Bris tol besloten Maandag gedelegeer den naar alle -belangrijke Britse havens te zenden en om steun te vragen. George Isaacs, de Britse Mi nister van Afbeid, weigerde Miaan- dag in het parlement te -bemidde len in de spoorwegstaking. Wij kunnen niet met wilde stakers in onderhandeling treden, omdat er in de vakverenigingen meer en meer er vastbesloten getracht wordt buiten de leiders om te han delen", zo zeide hij. Tevoren had het Britse -kabinet de stakingen -besproken. Het locomotief|personeel in het Noordoosten staakt elke Zondag uit protest tegen de nieuwe dienst regeling, waarbij de mannen ge- Naar „Merdeka" verneemt, is op initiatief van vice-President Moh. Hatta, aan Dr. Sukiman, voorzitter der Masjumi en Minis ter van Binnenlandse Zaken van de Republiek, opgedtagen zich in verbinding te stellen met Mr. Sjafruddin Prawiranegara, het hoofd van de Republikeinse nood- regering. dwongen zijn de nacht elders dan thuis door te (brengen. Een duizendtal arbeiders van de Fordfabriek te Dagenham by Londen, die door de directie er van beschuldigd zij-n een „sabo- tagestaking" te houden ondanks de aan de gang zijnde onderhan delingen, is gisteren ontslagen met opzegging van een week. Een 1500 man van de dagploeg bij het goederendepot „De negen olmen", van waaruit Londen wordt bediend, alsmede Zuid- en West-Engeland, ie gisteren een langzaarn-aan-actie begonnen. Dit betekent, dat er geen overwerk op stukwerk zal worden verricht. Hierdoor zal geleidelijk aan een opeenhoping van goederen in het depot ontstaan-. BEPERKENDE BEPALINGEN RECLAMEVERLICHTING TIJD. GEHEEL OPGEHEVEN Met ingang van 1 Juni zullen de beperkende bepalingen ten aanzien van de reclameverlich ting worden opgeheven. In de zomermaanden heeft n.l. het electriciteitsverbruik van licht reclames practisch geen verho ging van het kolenverbruik der electrische centralen ten ge volge. In de aanstaande winter zal echter wederom een verbod van reclameverlichting worden in gevoerd, mede in verband met het probleem van de spitsbelas- ting der electrische centralen. PRIJZEN TOERWAGENRITTEN en ongeregelde personenvervoer mët autobussen vrij. Blijkens een beschikking in de Staatscourant van 31 Mei '49 worden met ingang van 8 Juni 1949 de prijzen van .toerwagen- ritten en van ongeregeld per sonenvervoer met autobussen vrijgelaten. Op het vervoer van arbeiders met autobussen naar en van hun werk blijven de prijsvoor- schriften echter van kracht PRIJSVERLAGING GAS- EN- STOOKOLIE Tengevolge van een voortge zette daling van de noteringen voor gasolie en stookoliën op de wereldmarkt, worden de prijzen van gasolie, stookolie, middel zware stookolie en zware stook olie met ingang van 1 Juni 1949 verlaagd. Deze verlagingen bedragen voor: gasolie 0,45 per 100 liter; stookolie 1,25 per 1000 liter; middelzware stookolie 1,75 per 1000 kg; zware stookolie ƒ1,90 per 1000 kg. Het college van rijiksbemidde- laars heeft, evenals het vorig» jaar, bepaald, dat het geoorloofd is, zonder voorafgaande afzonder lijke toestemming van het college, in de loop van 1949 één of meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2 pro cent van het jaarloon *van de be trokken werknemer. Deze uitke ring kan in,eens of in gedeelten plaats vinden bij gelegenheden als Kerstmis, vacantie, einde hoekiaar enz, en mag niet in de verkoops prijzen worden doorberekend. Gerhard Eisler, de Amerikaan se communistische leider van Duitse afkomst, om wiens uitleve ring door de Amerikaanse rege ring was verzocht, doch die inge volge de uitspraaak van de En gelse rechter is vrijgelaten, is gis teren van het vliegveld Northolt in een Tsjecho-Slowaaks vlieg tuig naar Praag vertrokken. Een functionaris van de Poolse ambassade verklaarde: „Naar wij menen is Eisler op weg naar Leip zig hij heeft een visum gekre gen via Praag. Eisler te Praag aangekomen. Gerhard Eisler, is gisteren per Tjechisch vliegtuig te Praag aan gekomen. Eisler, die op de passagierslijst als een statenloze werd beschre ven, werd op het Praagse vlieg veld door Tsjechische functiona rissen verwelkomd. Hij werd ont vangen met het gebruikelijke ce remonieel voor belangrijke bezoe kers, doch er waren geen hoge communistische leiders aanwezig. Eisler zeide, dat hij niet per schip had durven reizen, omdat de Britse bescherming niet verder dan de territoriale wateren reik te. Hij was met een Tsjecho-Slo waaks vliegtuig gegaan uit vrees, dat vliegtuigen van andere natio naliteit in de Amerikaanse zone van Duitsland zouden landen. Eisler zal korte tijd te Praag blijven alvorens zich naar Leipzig te -begeven, om zijn professoraat in sociale wetenschappen te aan vaarden. Generaal Lucius D Olay, de vroegere Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, is giste ren met pensioen gegaan. Gene raal Clay, die thans 52 jaar is, heeft 31 dienstjaren. -pnjs: :t.; minimum entie 1,50. advertenties dddags 3 uur advertenties ct.; iedere 12 ct. Ver- rieven onder ireau van dit t meer. rtaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 1.43 5 4.23 20.54 13.59 155 6 4.22 20.55 15.25 2.07 7 4.22 20.56 16.54 2.20 8 4.21 20.56 18.25 2.35 9 4.21 20.57 19.56 2.55 10 4.20 20.58 21.21 3.22 11 4.20 20.59 22.31 4.02 EZINGEN. l in Numans- sverkiezingen overal elders mededingen de circulaires meer te moe- erd huis aan 00 gezinnen) onzakje een >rgd met een n. voorkwam Dfd, maar de daad. Wast e „politieke" U de laatste ardeerd, met r- Toen men ■us trok had iplakhil jetten s opschrift: p maar met n lijst 4". jzettingszone -ende gedeel- swaagd daar Dor in-beslag- ligen door de ioriteiten als waarin de jtsdam vocr- t de Sowjet- xirdigers ge- ngen hebben gevaardigden -ring te krij- Oostenrij-kse eslag zouden aen niet van •rhandelingen hierover aan ran de Oos- van het ver- Deantwoord. ilay, de voor- se militaire tsland, heeft dat Duits- el zal blijven r einde in de aan hem en Bradley, de ;af, erêdocto- ;nd door hun jd, generaal die thans Ie Columbia- t uit het oog eneraal Clay, een overeen- ers te Parijs issen pleitbe- /an de demo- 1". tou de Duitse jit van Euro- en (betekenen economische Gerhard Eisler is te Dresden aangekomen, aldus meldt de on der Sowjet-Russische controle staande „Taegliche Rundschau". Hij werd verwelkomd door de M" nister-President van Saksen, Max Seydewith en de voorzitter van de socialistische eenheids partij, Wilhelm Pieck. Volgens Reuters diplomatieke correspondent is het mogelijk, dat de drie Westelijke Ministers bin nenkort zullen verzoeken om ee* vergadering, waarvan -geen publi citeit en geen propaganda zal worden verbonden. Zij zouden op deze manier wil len onderzoeken of Wysjinski werkelijk van mening is, dat de Ministers voor de problemen van deze zitting een oplossing zullen Hunnen vinden. Enige vordering schijnt onmo gelijk, tenzij de vier Ministers op een geheime vergadering een rea listische -beperkte regeling be spreken, aldus menen waarne mers. Zij zijn van mening, dat Berlijn, het volgende punt op de agenda,, de kans biedt om eea dergelijke bespreking te -beginnen. De KNAC meldt, dat volgens de laatst -bekende verkeerstellin gen op de rijkswegen, gepubliceerd door het CBS, het totale autover keer het drukst is geweest op de weg Den HaagRotterdam, daarop volgden UtrechtDe Bilt en RotterdamZwijndrecht. Vier de was ArnhemVelp, vijfde Am sterdam— -Bussum en zesde Am sterdam--Sassenheim. Voor per sonenauto's afzonderlijk stond ook Den HaagRotterdam aan de spits, voor vrachtauto's en motor rijwielen UtrechtDe Bilt en voor BussumArnhemVelp. Op deze laatste weg behaalde ook het rijwielverkeer recordcij fers. Gedurende winter en zomer blijven deze resultaten vrijwel ge lijk. HET ,,BENZLVE-4)NTWERP" Met 335 tegen 247 stemmen heeft de Franse Nationale Verga dering de oorspronkelijke tekst voor het wetsontwerp betreffende de benzine-distributie opnieuw aangenomen. Deze tekst voorziet in een dub bele prijzen-sector van 43.20 francs per liter voor voorrangsgebruikers en 63.20 francs voor vrge benzine. Zoals bekend, had de Raad van de Republiek een ontwerp aange nomen tot volkomen opheffing van de benzinedistributie per 1 October, wat dus thans door de Nationale Vergadering is verwor pen. vakverbond laten weten, dan zul len stakingen georganiseerd wor den. De studenten van Napels heb ben Woensdag een staking uitge roepen uit protest tegen de ver hoging van het collegegeld. De Engelse Koning heeft gister zijn goedkeuring -gehecht aan het door beide Huizen van het Parle ment aangenomen wetsontwerp inzake Ierland. De nieuwe wet erkent, dat Ier land het Gemenebest verlaten beeft, en verklaart, dat Ierse bur gers ln Engeland niet als vreem delingen zullen worden beschouwd en dat Noord-Ierland tot het Ge menebest zal blijven behoren tot dat zijn Parlement anders bepaalt. onderhandelingen namen van Ne derlandse zijde deel de heren Mr. D. U. Stikker, Minister van Bui tenlandse Zaken, Prof. Mr. P. Lieftinek, Minister van Finan ciën en Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, Minister van Econo mische Zaken België wordt ver tegenwoordigd door de heren Eyskes, Minister van Financiën, Duvie-usart, Minister van Econo mische Zaken en Moens de Fer- nig, Minister van Buitenlandse Handel. Luxemburg door de he ren Dupong, eerste Minister en Minister van Financiën, Bech, Minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel en Hent- gen, Minister van Economische Zaken en Landbouw. De bijeen komst staat onder voorzitterschap van de Belgische Minister-Presi dent, Spaak. Tijdens deze confe rentie zal in het -bjjzonder van ge dachten gewisseld worden over de gttigcn titrrx, btoii ïitmc aai tri"cngcu als met de douane-unie het ge val was. De voor-unie zal hoofdzakelijk toestaan in een versnelde toepas sing van de voorbereidende maat regelen tot openstelling van de grenzen, zoals het invoeren van de aangiften die, dienist doen als vergunning voor de import van Belgische goederen in Nederland. mir Idriss el >ensdagavond congTes te elij-kheid van lijke deel van te grenst, af- itse regering ling van zijn 11e toestuurs- -ornemens te «ring te vor- een gekozen monde van van Cyrenai- -nd gemaakt, oessi, geeste- ider van een nadische Se- f de regering lleen verant- binnenlandse kende en de .ionale rege- Britse rege- loessi uitno- komen voor de nieuwe - Britse ver- fedaan wor- ke toekomst heel nadelig deze staat nauwe betrekkinger met Engeland zou moeten onder houden. De Emir leefde van 1923 tot '44 in ballingschap in Egypte. Het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het „van te voren' in vertrouwen was genomen en op de hoogte gesteld" van het Britse besluit om Cyrenaica op binnen lands gebied onafhankelijkheid te verzekeren. WEES EXTRA VOORZICHTIG MET KINDEREN KV 'N AUTO. De KNAC raadt degenen, die met kinderen in een auto zitten aan zulke voorzieningen te tref fen, dat het de kinderen onmoge lijk is de portieren tijdens het rij den te openen. Twee ongevallen met dodelijke afloop in een week tijd maken deze waarschuwing zeker niet overbodig. -benoeming der leden van dé Bel- gische afvaardiging in de gemeng de Nederlands-Belgische commis sie ter bestudering van het pro bleem der havens en rivieren. De vergadering heeft er haar leedwezen over uitgedrukt, dat zo- 'ang geaarzeld wordt om de Bel gische onderhandelaars aan te wijzen en' wijst er op dat de Ne derlandse regering hiermede reeds lang gereed is. Beslotelf werd nogmaals een schrijven aan Minister Spaak te ring- van Emir Idriss werd door de leden van het natio nale congres met -grote bij-val ont vangen, alsook door de buiten zijn paleis verzamelde menigte. Cyrenaica, dat in 1923 onder Italiaans-fascist, -bewind kwam, stond sedert de oorlog onder Brits militair bestuur, hetwelk met de Groot-Senoessi samen werkte, -Het nationale congres, dat ver tegenwoordigers omvat van de Senoessi-gemeenschap voor de ste den, het platteland en de stam men, werd door de Groot-Senoessi richten, waarin <>Pnieuw zal wor- I •oor consultatieve doeleinden sa- den aangedrongen deze aangele- m®"&est;eld genheid te bespoedigen. In Antwerpse havenkringen is men verder van oordeel, dat het nuttig is de betrokken ministeriële kringen beter voor te lichten en heeft daarom besloten een com missie in te stellen, die belast zal worden met het voorbereiden van de maatregelen, die men van plan is ie nemen. I Op twaalf Mei verluidde te Cairo, dat Emir Idriss spoedig door de afkondiging van Cyrenai- ca's onafhankelijkheid de V. N., die -beraadslaagden over het pro bleem der voormalige Italiaanse koloniën, voor een voldongen feit zou stellen. De Emir zou in in terviews hebben verklaard, dat Cyrenaica een staat diende te worden gelijk Transjordmië, met de Llmir zelf a Is heersezy en dat I Gisteren is medegedeeld, dat de drie Westelijke militaire gouver neurs hun goedkeuring gehecht hebben aan de door de Duitse minister-presidenten voorgestelde wijzigingen in het kieswetont- werp. Volgens deze voorstellen zal het parlement voor zestig procent bestaan uit rechtstreeks in kieskringen van een lid geko zen leden en voor veertig procent uit per partijlijst gekozenen. In het oorspronkelijke ontwerp was de verhouding half om half. De ministers-presidenten zullen nu de kieswet en een datum vast stellen voor de algemene verkie zingen, naar men verwacht op 14 Augustus. De Geallieerde gouverneurs verklaarden het aan de bevolking van Berlijn te willen overlaten om te beslissen over het voorstel, dat de afgevaardigden van West-Ber- lijn, ofschoon niet stemgerechtigd in het federale parlement, recht streeks gekozen zullen worden en niet benoemd door de gemeente raad. PRIJS KRENTENBROOD VRIJ. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van 2 Juni 1949 heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Vocdsel- voorzlening de pri/zen beschikking" krentenbrood 1948 ingetrokken, zodat krentenbrood niet langer aan prijsbepali Tgen is gebonden.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1