De begrafenis van Generaal SPOOR De Viermogendheden-Conferentie ijgeven lankelijkheid van :ica geproclameerd DE TOESTAND TE BERLIJN Amer. Jeugd Roode Kruis MAANDAG 30 MEI 1949. Verklaring van Adenauer helpt Nederlands Jeugd Roode Kruis OPENINGSVLUCHT Zon Maan Juni litsland Eisler in Dresden Spoedige geheime zitting te Parijs? VERKEERSDRUKTE OP DE RIJKSWEGEN. Wetsontwerp goedgekeurddoorKoning Da kieswet voor West Duitsland WEERS VERW ACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandagochtend tot avond. Enkele buien. Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Zwak ke tot matige wind. hoofd zakelijk uit richtingen tus sen Zuid en West. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. Frankering bij Abonnement: Temcuzen DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1126 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50- L .zending advertenies tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Onder stralend weer zagen duizenden belangstellenden Za terdagmorgen de begrafenis stoet van Generaal Spoor voor bijtrekken. De drukte begon reeds om 8 uur met het langs de gehele route opstellen van toeschouwers, onder wie vele Indonesiërs in hun beste kledij. Er was een druk verkeer van vele luxe auto's met hoge mili taire en civiele autoriteiten, mi litaire trucks en pickups met soldaten, matrozen van het vrij willigerskorps en het Vrouwelijk Hulpkorps etc. De volledige stoet stelde zich op de oude Buitenzorgseweg op. Vooraf ging de M. P., gewapend met een ge leide van vier compagnieën, en het muziekkorps Van het K. N. I. L. met omfloerste trommen. Generaal-majoor Engles ging als Commandant van de be grafenisstoet vóór naar 'tgraf. De baar werd gevolgd door Sul tan Hamid II en de heer Nie- velt,» vervolgens door mevrouw Spoor en de broer van de Gene raal, waar achter Dr. Beel, Vi ce-Admiraal Pinke en Generaal- majoor Buurman van Vreeden volgden. Een Weaponcarrier trok het affuit, waarop de kist stond, ge dekt met de Nederlandse vlag, waarop lagen een helm, de de coraties van de Generaal en het bloemstuk van mevrouw Spoor, bestaande uit witte an jers en orchideeën. Hiernaast gingen de vier slippendragers, n.l. Generaal-Majoor Mojet, Generaal-Majoor Scholten, Ge neraal-Majoor Alons en Gene raal-Majoor Baay. Hierachter kwamen zestien vaandrigs en onder-luitenants als dragers, Mevr. Spoor. Dr. Beel, Sultan Hamid II als vertegenwoordiger van Koningin Juliana, Majoor Jhr. Mr. P. Th. Six, als vertegen woordiger van Prins Bernhard, hoge autoriteiten, deputaties van Ridders van de Militaire Wil lemsorde. Aan het graf spraken Dr. Beel, Generaal-Majoor Buurman van Vreede, Vice-Admiraal Pinke, Dr. Hilman Djajdiningrat en Ds. F. M. Kooyman. De Legercommandant, Gene raal Spoor, rust thans temidden van zijn soldaten op het ere- veld Menteng Pulo aan de rand van Batavia onder een eenvou dig houten kruis onder nummer 46. Op het kruis staat onder de Nederlandse driekleur het op schrift „Generaal S. H. Spoor, commandant van het leger in Indonesië". De Generaal rust op het ereveld, dat op de zuil bij de ingang de inscriptie draagt: „Op 8 December 1947 eerste steen gelegd door Zijne Excellentie Luitenant-Generaal S. H. Spoor". Op het ereveld lagen ongeveer 300 bloemstukken, waaronder een van H. M. de Koningin met rood-wit-blauw lint en kroon. Voorts bloemstukken van Dr. Beel, Dr. Van Mook. van de re geringen der deelstaten, van de legerkorpsen, van Vice-Admiraal Pinke. van Sultan Hamid II, van de leden der U.N.C.I. ieder afzonderlijk. Kwart over 9 arriveerden de leden van de delegaties, kort na tien uur ontstond er een stilte onder de aanwezigen bij het horen van de treurmuziek In de verte. In stram gelid marcheer den de troepen het veld op en stelden zich links en rechts van het middenpad op. De autori teiten groepeerden zich op het plateau met het gezicht naar het Noorden, waar de baar was opgesteld. Om de baar heen was de Nederlandse driekleur gedrapeerd. Achter de kist volg den de weduwe mevrouw Spoor tussen mevrouw Kies en twee broers van Generaal Spoor. Mevrouw Spoor was gekleed in een hooggesloten blauwe japon met zwarte ceintour, in de lin kerhand een zwarte tas met enige anjers. De troepen stonden in carré opgesteld en presenteerden het geweer bij de nadering van de kist. Nadat de Nederlandse vlag van de kist was verwijderd zak te de kist langzaam onder trom geroffel in het graf. Daarna trad het vuurpeleton naar voren en loste een salvo op het graf. Onder het spelen van het Wil helmus werd daarna de Neder landse vlag gehesen. Vervolgens dankte de broer van de overledene de Hoge de verklaringen van Dr. Van Royen en Moh. Rum d.d. 7 Mei bepaalde de Nederlandse Rege nng een nieuwe beleidslijn, wel ke voor mij consequenties mee bracht, welke ik gemeend heb te moeten aanvaarden." „Een nieuwe phase in de op lossing van het Indonesisch vraagstuk is thans ingeluid. Vele moeilijkheden zullen bij het be gaan van de nieuwe weg naar voren treden en teleurstellingen zullen niet achterwege bliiven Ik hoop nochtans vin ganser harte, dat u als mi/n oplolge er in moogt slagen op korte ter mijn tot oplossing te geraken van het probleem, hetwelk thans reeds zo jarenlang de we deropbouw van dit land in dë weg staat, en moge het u gege ven zijn de vorming van de vrije en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië op basis van vrijwillige samenwerking Vertegenwoordiger van de Kroon en de andere aanwezigen namens de echtgenote, de zoon en de overige familieleden van de Generaal. De krans van H. M. de Ko ningin werd achter het kruis geplaatst, waarna Mevr. Spoor een bloemstuk legde op de rand van het graf en anjers op de kist liet vallen. Onderwijl vlo gen negen bommenwerpers en vijf jagers over het ereveld. Een Pipercub strooide in duikvlucht bloemen. De delegaties legden vervolgens bloemkransen en een défilé van de aanwezigen be sloot de plechtigheid. De kist werd op de baar ge plaatst onder het lossen van het eresaluut en het ontsteken van de vuurschalen.. De staf- muziek van het K.N.I.L. zette „Un dernier adieu" in. Dominee F. M. Kooijman hield een rede, waarin hij het werk van de ge neraal en van de echtgenote van de Generaal, „die zich een plaats heeft veroverd in de har ten van alle gezinnen, ver over zee" memoreerde. Mevrouw Spoor nam plaats op een bank links naast de baar. Na Ds. Kooyman sprak de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon als vertegenwoordiger van Nederland en van de voor lopige federale regering. Hij herinnerde aan de bezieling en het vertrouwen, die van de ont slapen Generaal uitging en een Generaal die veel eisen kon „omdat gij van U zelf alles hebt geëist". Dr. Beel besloot met te zeggen: „In de voorbije maan den kwamen wij elkander zeer nader en ontstond er een vriend schap, waarvoor ik u steeds dankbaar blijf. Vooral in de kritieke ogenblikken kwam on ze vriendschap tot zijn volle recht, begrepen wij elkander en streefden wij samen naar een oplossing van de gerezen moei lijkheden." Vervolgens sprak vice-admi- raal Pinke, die zeide: „Nimmer is de samenwerking tussen de marine en het leger zo nodig en zo goed geweest als onder deze commandant." De Gouverneur van Batavia voerde het woord: „Als Indone siër en civiel-bestuurder van het gebied, dat eens het cen trum zal zijn van de Souverei- ne Staten van Indonesië." Hij zeide o.a.: „In Generaal Spoor hebben wij niet te zien een oor logsheer, die voor het ene land het andere bestrijdt, maar wél de brenger van orde en vrede en de uitdrager van ons aller ideaal van rede." Generaal-majoor Buurman van Reeden zeide in zijn rede voering: „Moge het leger uzich blijvend herinneren als Com mandant van historische bete kenis voor Nederland en Indo nesië, die als militair èn mens was: „de primus inter pares." Tenslotte voerde Generaal- majoor Engles het woord en riep als vriend een laatste vaar wel toe aan Generaal Spoor. De spoorwegdirectie te Berlijn heeft de leden van de Westelijke Vakbond, die reeds een week staken om hun loon in West- marken uitbetaald te krijgen, aangeboden mét ingang van 1 Juni 60 van hun loon in Westmarken te betalen. Volgens een woordvoerder van de Westelijke vakbond is het hoogst onwaarschijnlijk, dat het aanbod geaccepteerd zal worden. Door het Sowjet-RussisChe besluit, niet langer treinen naar Berlijn te accepteren, is de be voorrading van de stad weer ge heel van de luchtbrug afhanke lijk. Weliswaar is het verkeer per auto normaal, doch hier mede kunnen dagelijks slechts enkele honderden tonnen ver voerd worden. De Sowjets heb ben inmiddels de Engelsen en Amerikanen verzocht, nog slechts van de middelste lucht- corridor gebruik te maken met het oog op zomermanoeuvres der Sowjet-luchtmacht. De En gelse en Amerikaanse autoritei ten hebben een protest inge diend. Professor Reuter, de West- Berlijnse Burgemeester, heeft Kreikemeyer. de directeur der spoorwegen, beschuldigd, dat hij alleen verantwoordelijk is voor de verkeersopstopping. Duitse vertegenwordigers uit de Sowjet-zone en de dubbel zone hebben drie dagen gecon fereerd over eventuele hervat-» ting van de interzonale handel zonder tot overeenstemming te komen, aldus is door autoritei ten der dubbele zone meege deeld. Men zal evenwel voort gaan met de voorbereidingen voor de hervatting van de inter zonale handel. Van Sowjet- Russische zijde wil men een bin dende handelsovereenkomst voor de rest van dit jaar, doch van Westerse zijde geeft men (De president van de parlemen taire raad van Bonn, Dr. Konrad Adenajuer, heeft op een bijeen komst van de Christelrjk-democra- tische partij te Stuttgart ver klaard, dat de nieuwe Duitse Staat een ibasis zou verstrekken voor terugwinning- van de Oost-Duitse provincies, die „onwettig bij Po len zijn gevoegd". De werkzaam heid van de veiligheidsdienst van de drie Westelijke mogendheden noemde hij „niets meer dan con currerende spioimage van de slechtste soort". Een der eerste taken van de toekomstige 'Duitse regering zou izijn" de strijd aan te ibinden tegen deze industriële spionnage en tegen de voortzet ting van de ontmanteling". de voorkeur aan een voorlopige regeling, hangende de Parijse conferentie. Het mislukken der handelsbesprekingen heeft tot gevolg, dat voor uitvoer naar de Sowjet-zone vergunningen zul len worden uitgegeven op voor waarden als voor het begin van de blokkade. Ludwigstadt. Sowjet-Russische grenswach ten van de controlepost Ludwig stadt in Beieren zijn Vrijdag begonnen, vrachtauto's voor Berlijn terug te sturen, wanneer de ladingspapieren geen met de hand geschreven ondertekening droegen. Deze maatregel werd nog niet toegepast op auto's voor de Sowjet-zone alleen. (Van de correspondent van het A.N.P.). Zoals verwacht kon worden is de conferentie der Ministers Za terdag in een nieuw stadium ge treden, doordat de Westelijke vertegenwoordigers hun sugges ties, reeds gedurende de afgelo pen dagen gedaan, in de vorm van een concreet voorstel heb ben gepresenteerd. Dit wil niet zeggen, dat men nu ook in het stadium is gekomen, waarin de discussies een beter uitzicht op resultaat hebben gekregen. Wy- sjinskys eerste waardering zijn oordeel zal hij pas na zorg vuldige bestudering van het do cument tijdens het week-end geven was negatief. Het leek hem een weinig bruikbaar stuk om als basis voor vierzijdige sa menwerking te kunnen dienen. Het voorstel, dat door Bevin namens de drie delegaties werd gedaan heeft generlei verras send element in zich, een om standigheid, waarop Acheson zelve in de zitting van Zaterdag de aandacht vestigde. Het is de concrete formulering van alle eisen, die door de Westelijke mo gendheden zijn gesteld, sedert zij in Duitsland hun eigen weg gingen, de weg van economisch herstel en politieke zelfstandig heid van het onder hun toezicht staande gebied. In de afgelopen dagen heeft Wysjinsky deze eisen vele malen horen herha len zonder zich nochtans toe te laten verleiden vroegtijdig te la ten blijken op welke punten hij eventueel tot toegeven aan het Westelijk inzicht geneigd zou zijn. De voorstellen schijnen na de eerste afpaling der standpunten van beide partijen, naar de hier heersende opvatting, weinig re ële kansen te hebben. Ter regeling van de verhou ding tussen de bezetting en de Duitse regering wordt voorge steld een bezettingsstatuut op te stellen van een karakter als het thans in West-Duitsland aange kondigde. Op economisch gebied omvattende eisen uiteraard stopzetting der herstelleveringen uit de lopende productie en te ruggave der in Sowjet-eigendom overgenomen grootbedrijven aan Duitsers. Uitzonderingen op dit laatste zouden evenwel met vier zijdige goedkeuring mogelijk blijven. Bevin heeft bij het indienen van het voorstel gezegd, dat het Westen niet meer kon denken Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis ontvangt voor zijn arbeid telkenmale zendingen van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis. Meestal bestaan deze uit ma terialen, die verwerkt kunnen worden zoals vilt, wol, plexi glass. Deze worden dan gegeven aan bestaande jeugdverenigin gen, scholen of inrichtingen, waar jongelieden tussen 13 en 18 jaar in het kader van hun organisatie of school en onder hun eigen leiding kunnen mede werken aan de acties van het Jeugd Rode Kruis, die gevoerd worden onder het motto: Hulp vaardigheid, vriendschap, hy giëne. Behalve materiaal voor han denarbeid komen er af en toe ook andere zaken. Zo heeft het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis kort geleden aan de Nederland se zusterinstelling een partij lakens, slopen, dekens, hand doeken en flanellen stof ter be schikking gesteld. De lakens waren twee-persoons en die zijn op een huishoudschool, waar de leerlingen tot de medewerksters van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis behoren, tot één-persoons lakens gemaakt. De slopen zijn er gezoomd en de flanellen stof is er verwerkt tot pyama's. Zo heeft men enige honderden zieken-uitzetten samengesteld, die bestaan uit 4 lakens, 2 slo pen, 1 deken, 2 pyama's, «f was handschoentjes. een stuk zeep, een tandenborstel en een kam. Deze zullen worden uitgedeeld aan zieke kinderen, die reeds lange tijd bedlegerig zijn en die waarschijnlijk nog enige tijd zullen moeten blijven liggen. Daar deze zending uit Ame rika betrekkelijk klein was, heeft het Nederlandse Jeugd Rode Kruis aan iedere afdeling van het Nederlandsche Roode aan terugkeer tot de basis van de overeenkomst van Potsdam. Het was niet mogelijk een rege ling te ontwerpen, die de ont wikkeling van vier jaren over "t hoofd zou zien. Kennelijk doelde Bevin hier op de ontwikkeling in West-Duitsland in de laatste anderhalf jaar. Bovendien kon ook de wens van de Duitsers naar een eigen regering niet voorbij worden gezien. De Duit sers moest tenslotte ook worden toegestaan hun plaats, econo misch en politiek in de gemeen schap van de naties weer in te nemen, zij het met deze reserve, dat de samenwerking met an dere landen zich in het belang van de veiligheid niet tot mili tair terrein zou mogen gaan uit strekken. Alvorens Wysjinsky zijn ne gatief voorlopig oordeel gaf, had hij driemaal herhaald, dat „al hetgeen thans wordt voorgesteld reeds in December 1947 door Mo- lotof als uitgangspunt is geno men". Dit voorstel was volgens Wysjinsky dan ook „een beken tenis van gemaakte fouten en een poging om deze goed te ma ken". Er is hier evenwel niemand, die verwacht, dat de Russische vertegenwoordiger enige nei ging zal tonen om tegemoet te komen aan het verlangen van het Westen om een volledige te rugkeer van de Sowjetzöne uit het volksdemocratisch vaarwa ter te bewerkstelligen. Zo meent men hier de tweede week der conferentie met weinig gunstige perspectieven tegemoet te gaan. Dit temeer, omdat de strubbe lingen op het Berlijnse toneel niet nalaten een onaangename indruk te maken. Er is dan ook reden voor de verwachting dat de Ministers het raadzaam zul len achten in een van de volgen de zittingen de uitvoering van de „wapenstilstand" in de kou de oorlog, waartoe te Washing ton werd besloten, ter sprake te brengen. Kruis één kastje toegezonden als een symbolische gift. Als zodanig zal het bij de ontvan gers dubbel welkom zijn. Maar dit geschenk is toch meer een uitkomst voor de moe ders dan voor de kinderen zelf. Daarom heeft het Nederlandse Jeugd Rode Kruis besloten er ook een verrassing voor de pa tiëntjes aan te verbinden. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis had verzocht de zieken-uitzetten te verpakken b.v. in een kist of doos. In Nederland heeft men dit verpakkingsprobleem op een practische wijze opgelost. Op Ambachtsscholen is van het beschikbaar gestelde hout een eenvoudig kastje getimmerd, een soort rekje, waarin de zieke zijn boeken en zijn spulletjes boven zijn bed practisch kan opber gen. Wat dit betekent voor kin deren, die zich uitsluitend op hun bed moeten amuseren en die daarbij altijd hulp moeten vragen om dit aan te geven en dat te gaan halen, is zonder overmatige fantasie, gemakke lijk te begrijpen. Nu hebben ze hun eigen dingen in hun eigen kastje vlak bij de hand en bo vendien zal de gedachte van hulpvaardigheid, vriendschap en hygiëne, die uit dit kostbare geschenk tot hen spreekt, onge twijfeld een lichtstraal beteke nen in hun bestaan, dat hen van zoveel vreugde, die gezonde jeugd genieten kan, afsluit. Men vreest, dat tengevolge van overstromingen in de Brazi liaanse staat Alagoas honderden personen om, het loven zijn geko men, zowel In de hoofdstad van de staat als in andere plaatsen. Daar transport en telegraafver- keer onderbroken zijn heeft men geen iuist beeld van de toestand. K.L.M.-lijn naar Montreal. Prins Bernhard onder de passagiers. „Ik ga ook mee," zeide H. M. de Koningin schertsend bij 't ver trek van de K.L.M.-Constella tion „Batavia", die Zondagmid dag startte voor de openings- vlucht van de nieuwe lijn Am sterdamCuracao, via Montreal en Havanna. En daadwerkelijk stapte Zij enkele minuten vóór het vertrek met de Prinsesjes Beatrix en Irene naast de Prins, die deze vlucht meemaakt, het vliegtuig in. Toen de piloot de motoren echter aansloeg en de sterke luchtstroom alle aanwe zigen op het platform naar hun hoeden, resp. hun haren, deed grijpen, stonden de Koningin en Haar beide dochters reeds weer op de begane grond en za gen de Constellation klokslag 5 uur naar de startbaan taxiën. „Wij zijn gewend, dat Gij de Prins hier op Schiphol uitge leide doet," zeide directeur A. Plesman in het restaurant kort vóór de aanvang van de vlucht tot de Koningin, „doch ik neem aan, dat ditmaal Uw aanwezig heid speciaal het gevolg is van het grote belang, dat U in de verbinding CanadaNederland stelt." De Prins zal niet naar Curasao doorvliegen, doch korte tijd in Montreal vertoeven. Op 2 Juni a.s. wordt de „Batavia" reeds met Prins Bernhard op Schip hol terug verwacht. Zaterdag is in Praag bekend gemaakt, dat twee Tsjecho-Slo- waakse militaire vliegtuigen tij dens een onweersbui Woensdag nacht nabij de Moravische grens tegen elkaar gevlogen zijn. De bemanningen van beide toestel len 14 man in totaal kwa men om het leven. Een vrouw, die van haar man scheidde en met een koop man uit Hameln in het huwe lijk trad, moest het enige tijd later gedogen door haar eerste echtgenoot te worden aange sproken alsschoonmama. Die eerste echtgenoot huwde name lijk de dochter van de koopman uit Hameln. ïprijs: :t.minimum entie 1,50. advertenties liddags 3 uur advertenties ct.; iedere 12 ct. Ver- rieven onder treau van dit t meer. rtaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Opk. Ond. Opk. Ond. 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 1.43 5 4.23 20.54 13.59 155 6 4.22 20.55 15.25 2.07 7 4.22 20.58 16.54 2.20 8 4.21 20.56 18.25 2.35 9 4.21 20.57 19.56 2.55 10 4.20 20.58 21.21 3.22 11 4.20 20.59 22.31 4.02 EZINGEN. i in Numans- sverkiezingen overal elders mededingen de circulaires meer te moe- er d huis aan 00 gezinnen) onzakje een >rgd met een n. voorkwam Dfd, maar de daad. Wast e „politieke" U de laatste ardeerd, met P. Toen men ■us trok had iplakbil jetten s opschrift: p maar met ,n lijst 4". szettingszone ende gedeel- ïwaagd daar Dor inbeslag- ligen door de :oriteiten als waarin de itsdam voor- t de Sowjet- xtrdigers ge- ngen hebben gevaardigden •.ring te kiïj- Oostenrijkse eslag zouden aen niet van Thandelingen hierover aan ran de Oos- van het ver- >eantwoord. !lay, de voor- se militaire tsland, heeft dat Duits- el zal blijven r einde in de aan hem en Bradley, de af, eredocto- rnd door hun jd, generaal die thans Ie Oolumbia- t uit het oog eneraal Clay, een overeen- ers te Parijs issen pleitbe- /an de demo- l". sou de Duitse st van Buro- sn (betekenen economische Gerhard Eisler is te Dresden aangekomen, aldus meldt de on der Sowjet-Russische controle staande „Taegliche Rundschau". Hij werd verwelkomd door de Minister-President van Saksen, Max Seydewith en de voorzitter van de socialistische eenheids partij, Wilhelm Pieck. Volgens Reuters diplomatieke correspondent is het mogelijk, dat de drie Westelijke Ministers bin nenkort zullen verzoeken om ee« vergadering, waarvan geen publi citeit en geen propaganda zal worden verbonden. Zij zouden op deze manier wil len onderzoeken of Wysjinski werkelijk van mening is, dat de Ministers voor de problemen van deze zitting een oplossing zullen lclunnen vinden. Enige vordering schijnt onmo gelijk, tenzij de vier Ministers op een geheime vergadering een rea listische beperkte regeling be spreken, aldus menen waarne mers. Zij zijn van mening, dat Berlijn, het volgende punt op de agenda,, de kans biedt om eea dergelijke bespreking te beginnen. De KNAC meldt, dat volgens de laatst bekende verkeerstellin gen op de rijkswegen, gepubliceerd door het CBS, het totale autover keer het drukst is geweest op de weg Den HaagRotterdam, daarop volgden UtrechtDe Bilt en RotterdamZwijndrecht. Vier de was ArnhemVelp, vijfde Am sterdam--Bussum en zesde Am sterdam--Sassenhekn. Voor per sonenauto's afzonderlijk stond ook Den HaagRotterdam aan de spits, voor vrachtauto's en motor rijwielen UtrechtDe Bilt en voor BussumArnhemVelp. Op deze laatste weg behaalde ook het rrjwielverkeer recordcij fers. Gedurende winter en zomer blijven deze resultaten vrijwel ge lijk. Met 335 tegen 247 stemmen heeft de Franse Nationale Verga dering de oorspronkelijke tekst voor het wetsontwerp betreffende de benzine-distributie opnieuw aangenomen. Deze tekst voorziet in een dub bele prijzensector van 43.20 francs per liter voor voorrangsgebruikers en 63.20 francs voor vrije benzine. Zoals bekend, had de Raad van de Republiek een ontwerp aange nomen tot volkomen opheffing van de benzinedistributie per 1 Gctober, wat dus thans door de Nationale Vergadering is verwor pen. mir Idriss el icnsdagavond congres te elijikheid van lijke deel van te grenst, af- itse regering ling van zijn 11e bestuurs- 'ornemens te «ring te vor- een gekozen monde van van Cyrenai- ;nd gemaakt, oessi, geeste- idei van een nadische Se- de regering Heen verant- binnenlandse kende en de :ionale rege- Britse rege- loessi uitno- komen voor de nieuwe Britse ver- tedaan wor- ke toekomst heel nadelig deze staat nauwe betrekkinger met Engeland zou moeten onder houden. De Emir leefde van 1923 tot '44 in ballingschap in Egypte. Het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het „van te voren in vertrouwen was genomen en op de hoogte gesteld" van het Britse besluit om Cyrenaica op binnen lands gebied onafhankelijkheid te verzekeren. vakverbond laten weten, dan zul len stakingen georganiseerd wor den. De studenten van Napels heb ben Woensdag een staking uitge roepen uit protest tegen de ver hoging van het collegegeld. De Engelse Koning heeft gister zijn goedkeuring gehecht aan het door beide Huizen van het Parle ment aangenomen wetsontwerp Inzake Ierland. De nieuwe wet erkent, dat Ier land het Gemenebest verlaten beeft, en verklaart, dat Ierse bur gers in Engeland niet als vreem delingen zullen worden beschouwd en dat Noord-Ierland tot het Ge menebest zal blijven behoren tot dat zijn Parlement anders bepaalt. onderhandelingen namen van Ne derlandse zijde deel de heren Mr. D. U. Stikker, Minister van Bui tenlandse Zaken, Prof. Mr. P. Lieftinck, Minister van Finan ciën en Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, Minister van Econo mische Zaken België wordt ver tegenwoordigd door de heren Eyskes, Minister van Financiën, Duvieusart, Minister van Econo mische Zaken en Moens de Fer- nig, Minister van Buitenlandse Handel. Luxemburg door de he ren Dupong, eerste Minister en Minister van Financiën, Bech, Minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel en Hent- gen, Minister van Economische Zaken en Landbouw. De bijeen komst staat onder voorzitterschap van de Belgische Minister-Presi dent, Spaak. Tijdens deze confe rentie zal in het bijzonder van ge dachten gewisseld worden over de imrt BWTTMiLui. am 'Uiciiigcu als met de douane-unie het ge val was. De voor-unie zal hoofdzakelijk bestaan in een versnelde toepas sing van de voorbereidende maat regelen tot openstelling van de grenzen, zoals het invoeren van de aangiften die, dienst doen als vergunning voor de import van Belgische goederen in Nederland. WEES EXTRA VOORZICHTIG MET KINDEREN IN 'N AUTO. De KNAC raadt degenen, die met kinderen in een auto zitten aan zulke voorzieningen te tref fen, dat het de kinderen onmoge lijk is de portieren tijdens het rij den te openen. Twee ongevallen met dodelijke afloop in een week tijd maken deze waarschuwing zeker niet overbodig. benoeming der leden van de Bel- gische afvaardiging in de gemeng de Nederlands-Belgische commis sie ter bestudering van het pro bleem der havens en rivieren. De vergadering heeft er haar leedwezen over uitgedrukt, dat zo- ,ang geaarzeld wordt om de Bel gische onderhandelaars aan te wijzen en' wijst er op dat de Ne derlandse regering hiermede reeds lang gereed ds. Besloteif werd nogmaals een schrijven aan Minister Spaak te richten, waarin 0Pnieuw zal wor den aangedrongen deze aangele genheid te bespoedigen. In Antwerpse ha.venkringen is men verder van oordeel, dat het nuttig is de betrokken ministeriële kringen beter voor te lichten en heeft daarom besloten een com missie in te stellen, die (belast zal worden met het voorbereiden van de maatregelen, die men van pia n is ie nemen. ring van Emir Idriss werd door de leden van het natio nale congres met grote bijval ont vangen, alsook door de buiten zijn paleis verzamelde menigte. Cyrenaica, dat in 1923 onder Italiaans-fascist, bewind kwam, stond sedert de oorlog onder Brits militair bestuur, hetwelk met de Groot-Senoessi samen werkte. Het nationale congres, dat ver tegenwoordigers omvat van de Senoessi-gemeenschap voor de ste den. het platteland en de stam men, werd door de Groot-Senoessi voor consultatieve doeleinden sa mengesteld. Up twaalf Mei verluidde te Cairo, dat Emir Idriss spoedig door de afkondiging van Cyrenai- ca's onafhankelijJtheid de V. N., die beraadslaagden over het pro bleem der voormalige Italiaanse koloniën, voor een voldongen feit zou stellen. De Emir zou in in- terviews hebben verklaard, dat Gisteren is medegedeeld, dat de drie Westelijke militaire gouver neurs hun goedkeuring gehecht hebben aan de door de Duitse minister-presidenten voorgestelde wijzigingen in het kieswetont- werp. Volgens deze voorstellen zal het parlement voor zestig procent bestaan uit rechtstreeks in kieskringen van een lid geko zen leden en voor veertig procent uit per partijlijst gekozenen. In het oorspronkelijke ontwerp was de verhouding half om half. De ministers-presidenten zullen nu de kieswet en een datum vast stellen voor de algemene verkie zingen, naar men verwacht op 14 Augustus. De Geallieerde gouverneurs verklaarden het aan de bevolking van Berlijn te willen overlaten om te beslissen over het voorstel, dat de afgevaardigden van West-Ber- l:jn, ofschoon niet stemgerechtigd in het federale parlement, recht streeks gekozen zullen worden en niet benoemd door de gemeente raad. PRIJS KRENTENBROOD VRIJ. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van 2 Juni 1949 heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- I voorziening de prijzen beschikking- Cyrenaica een staatdiendeTe Ikrentenbrood 1948 ingetrokken, worden gelijk Transjordanië, met I zodat krentenbrood niet langer de Zlmir zelf als heersen en dat aan prijsbepaltIgen is gebonden

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1