Nieuwe bezoldigingsregeling ONRUST IN TURKIJE Hel Muziek^ DE TOESTAND IN CHINA Gezonde huid ZATERDAG 28 MEI 1949. Zon Maan Juni 1 KONINKLIJKE LANDMACHT Britse oorlogsschepen Militair bolwerk" Jeugduitwisseling met Engeland MIJNHARDTJES Joodse passagiers in volle zee over boord gezet? naar aanleiding van incident bij voetbalwedstrijd Het congres te Praag Als Mohammed niet tot de berg komt Conferentie van de internationale federatie van landbouwproducten China beschuldigt V. S. van schending Potsdsm- oversenkomst Prinses Margaret in Zwitserland Het vraagstuk der devaluatie van de £urcpese valuta's te AXEL Moesten Duitse soldaten ia Griekenland vechten? Frankering bij AbonnementTerneuzen W EERSVERWachting medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Opnieuw enige regen. Meest zwaar bewolkt met ojp de meeste plaatsen enige re gen. Matige, hier en daar krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend vrij koud weer voor de tijd van het jaar. Onde* Redactionele leiding van P. 1» D« J» van Oever en Redactie-adres Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1125 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. jnzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1949 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 28 4.30 20.45 4.17 22.06 29 4.29 20.46 4.53 23.13 30 4.28 20.47 5.45 31 4.27 20.48 6.53 0.05 4.26 20.49 8.13 0.43 2 4.25 20.50 9.40 1 09 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 143 5 4.23 20.54 13.59 2.55 Bljjkens een beschikking van de Minister van Oorlog is tijdelijk van toepassing verklaard een „voorlopige regeling van de be zoldigingen van het militaire per soneel der Koninklijke Landmacht en enige daarmede verfband hou dende onderwerpen", hl zijn be schikking geeft de Minister te kennen, dat "net ibepaald noodza kelijk i®, op korte termijn maat regelen te treffen tot herziening van de financiële positie van het militaire personeel der Koninklijke Landmacht en dat het op normale wijze tot stand doen komen van zodanige maatregelen een lang duriger procedure vergt dan de vorenbedoelde oorzaak 'gedoogt. In een in de' legerorders opge nomen Ministeriële kennisgeving wordt gezegd, dat in de loop van het jaar 1949 een nieuwe (bezoldi- gipgsregeliing voor het militaire personeel der Koninklijke Land macht zal worden vastgesteld. Deze regeling zal althans wat de bezoldigingen der gehuw de militairen betreft terugwer ken tot 1 Januari 1/948 en ge paard moeten gaan met wijzigin gen in verschillende voorschriften. Aangezien het niet mogelijk is gebleken deze alle op korte termijn volledig tot stand te brengen en het niettemin gewenst is de toepassing van de nieuwe finacdefle voorziening waartoe reeds is besloten, niet langer uit te stellen, wordt voorlopig vol staan met een voorlopige regeling welke met ingang van 1 Juni '49 dient te worden toegepast ten aanzien van alle tot de Konink lijke Landmacht behorende mili tairen, met uitzondering van hen, op wie zij blijkens haar bepalin gen niet van toepassing is. Deze regeling loopt dus vooruit op een andere, die nog definitief moet worden vastgesteld. De noodzakelijke herberekeningen over het tijdvak 1 Jan. 1948 tot 1 Juni 1949 zullen eerst plaats kun nen hebben nadat de laatstbe doelde regeling is verschenen. Niemand zo wordt in de Mi nisteriële kennisgeving gez/egd zal tengevolge van deze herbere- kening worden verplicht tot terugbetaling van bediragen, waarop hij over het genoemde trjdvak tevoren, o,p grond van de Op 1 Juni zal het vliegdek- schlp „Implacable", het vlagge- schip van de Britse thuisvloot, uit de Cromarty Firth in Schot land vertrekken voor een bezoek van een week aan Oslo. Dit zal het begin zijn van een serie be zoeken, die hoofdeenheden van de Britse vloot deze zomer, aan ha vens op het vasteland zullen brengen. Gedurende de maanden Juni «n Juli zullen de „Implaca ble™,, twee kruisers, zes torpedo jagers en een eskader motortor pedoboten Frankrijk, Nederland, Bedgië, Noorwegen, Zweden, De nemarken en Duitsland bezoeken. Naar AFP verneemt zullen van 9 tot 14 Juli de torpedobootjagers „Sble/bay" en „Saint Kitts'" Rot terdam, de torpedobootjager „Gablbard" Vlissingen bezoeken. De „Ga/blbardT en de „jSaint Kitet" zullen van 14 tot 20 Juli in Amsterdam zijn. tot dusver geldende bepalingen, recht had. Ook zal niet worden overgegaan tot terugvordering, voor zover mocht blijken, dat een militair na 1 Juni 1949 teveel heeft genoten, doordat de defini tieve voorschriften voor hem on gunstiger zijn dan de bepalingen van deze voorlopige regeling. De meeste militairen zullen door de toepassing van deze regeling in bezoldiging vooruit gaan. Voor zover zulks niet het geval is, is dit een gevolg van het feit, dat de belanghebbenden tot dusver in verhouding tot andere militairen te hoog werden bezoldigd. Deze legerorder zal spoedig worden gevolgd door voorschriften omtrent de inhouding van bijdra gen voor eigpn- en weduwen- en wezenpensioen en van loonbelas ting. Dee commissie voor de studie van Europese vraagstukken heeft een rapport gepubliceerd, waar in wordt gezegd dat de Sowjet- Unie tracht Polen en Tsjecho- Slowakije in, 'n „militair bolwerk" om te vormen, zulks met het oog op een toekomstig terugtrekken van de Sowjetrussische troepen uit Duitsland. In het rapport wordt verklaard dat de Russen er in Tsjecho-Slowakije in hoofd zaak er naar streven die bergen in Bohemen te versterken. Zij zouden hiertoe landmijnen langs de grens hebben doen aanbrengen,, terwijl voorts versterkingen zouden wor den gebouwd. De commissie voor de studie van Europese vraagstukken is 'n niet-officieel lichaam, dat onder leiding staat van de Fransman Dr. Borel. Onder haar leden be vinden zich twee gewezen Franse ministers-presidenten Paul Reynaud en Louis Marin en de voormalige chef van het Britse ministerie van buitenlandse zaken Lord van Sittart. Er is dit jaar een toenemende uitwisseling van jeugdige perso nen tussen Engeland en Neder land. In de a.s. zomermaanden wor den grote groepen Engelse scho lieren van Engelse middelbare scholen en studenten uit Etage- land in ons land verwacht. Van Nederlandse zijde is bijzonder be langstelling voor de „Interna tional youth-week", die van 24- 30 Juli in Etaigeland wordt gehou den. De uitwisseling geschiedt door bemiddeling van de vereni ging vaar internationaal jeugd- verfceer, welkè organisatie zorgt, zowel voor het reizen van de jon gelui als voor het onderbrengen bij particulieren in Enigeland en Nederland. wekken op bij geestelijke en lichamelijke vermoeidheid en verdrijven allerlei pijnen. De Israëlische politie stelt een onderzoek in naar een incident, dat zich in de Middellandse Zee zou hebben voorgedaan. Volgens een politie/verklaring zou de kapi tein van een schoener, die zich op weg naar een Israëlische haven bevond, dertig vaten over boord hebben geworpen en daarop der tig jonge Joodse passagiers met een geweer gedwongen hebben zich uit te kleden en over boord te springen. Hij zeide „geen in teresse" meer m de voortzetting van de reis te hebben. De passa giers waren afkomstig van een haven aan de Middellandse Zee en moesten 1500 pond voor de overtocht betalen. De maritieme politie van Haifa heeft 23 perso nen opgepikt. Men vreest, dat de overigen verdronken zijn. Reuter meldt uit Praag, dat Westelijke diplomatiek» waar nemers venband zien tussen de aanwezigheid van vooraanstaan de Sovjet-Russische communisten tie Praag op het congres der Tsje- cho- Slowaakse communistische partij en de gematigde toon der redevoeringen. Men mist in het bijzonder de felle (uitingen tegen Amerikaanse kapitalisme en Brits imperialisme, die een maand geleden de redevoeringen van alle communistische woordvoerders beheersten. De inhoud van pre sident Gottwald's rede over het geen de partiji bereikt heeft, van die van de secretaris Slansky, die erf tick uitoefende op de stand van de industrie en de zuiverheid der partij-organisatiei, en van Mi nister-President Zapotocky over productievraagstukken, kwam cup het volgende neer: De partij moet harder werken, haar krachten verzamelen, meer samenwerken, trachten te over reden in plaats van dwang te gebruiken,, ophouden dictatoriaal te zijn, anderen raadplegen en raar meer populariteit streven. JDe Minister van Voorlichting Vaclav Kopeoky las een brief voor van het congres aaai Stalin, waarin getuigd wordt van de schuld der Tsjecho-Slowaakse party aan hem persoonlijk, aan de „roemrijke /bolsjewistische par tij en aan de /beschermende macht van het Rode Leger. Zoals reeds eerder gemeld is, zijn bij de op 20 Mei in het kader van een vriendschaps- tournooi gehouden voetbalwed strijd ItaliëTurkije te Athene, die door een Griekse scheids rechter geleid werd incidenten voorgevallen, die niet zonder ge volg zijn gebleven. Volgens Turkse persberichten zouden Griekse toeschouwers, soldaten en politieagenten Turkse spelers gemolesteerd hebben. Daarna maakte de Griekse voetbalbond bekend, dat Turkse voetballers na afloop van de wedstrijd de kamer van de scheidsrechter binnendrongen „met de kennelijke bedoeling hem te mishandelen". Een an dere Turk viel een Italiaanse speler aan, schopte hem en sloeg hem tegen de grond. Nadat de Turkse ambassadeur een bezoek gebracht had aan Tsaldaris, de Griekse Minister van Buitenlandse Zaken, om te protesteren tegen de houding van het publiek en van de Atheense politie, protesteerde Tsaldaris de volgende dag bij de ambassadeur tegen de anti- Griekse betogingen in Turkije naar aanleiding van het inci dent. Het Franse persbureau AFP De havenautoriteiten te New- York, hebben Donderdag ver- de brug, die van Brooklyn naar Statenland zal worden gebouwd, enkele millio/;- nen dollars meer zal moeten kos ten om het de Brits© Oceaansto mer Queen Mary, die een mast- hoogte vam 65'/- m heeft ™st lijk te maken onder de brug door te varen. Dit wordt gedaan, aldtus de autoriteiten), ondanks het feit, dat het „slechts een paar duizend dollar*' zou .kosten als de mast- hoogte van enkele schepen gewij zigd werd. De heer H. W. Louwes, voor zitter van de Stichting voor de Landbouw in Nederland, tevens president van de internationale federatie van landbouiwproducenr ten, die thans in Canada vertoeft, ter /bijwoning van de conferentie van de genoemde federatie, welke op 31 Mei a.s. te Guelph in Onta rio zal aanvangen en gedurende 10 dagen zal worden gehouden, heeft alhier verklaard, dat Neder land het Canadese p/lan. voor het afstaan van surpliusvoedsel aan hongerige naties zou steunen. Dit plan, dat een internationale sub sidie inhoudt, waaraan gezamen lijk zal worden deelgenomen door de landen met een surplus-lan- bouwprodiuctie en door de Ver. Naties, zal aan de genoemde con ferentie worden voorgelegd. Het houdt In de verkoop van surplus- voedsel aan /behoeftige landen tegen een prijs, welke 25 onder de normale prijs ligt, waarbij het verschil zal worden gedragen door de Ver. Naties en door het land, dat het voedsel verkoopt. Die heer Louwes wees er echter op, dat het algemeen aanvaarden van dit plan mogelijk zou 'kunüen leiden tot een verstoring van heit econo mische prijsniveau -in landen zoals China of India. Ben ander vraag stuk is dat van de betaling. Hoe zal een land; dat honger Lijdt, voldoende geld kunnen vinden om voor de landbouwproducten te betalen. POST VOOR DE „WATERMAN" Correspondentie voor het s.s. „Waterman", onderweg van In- naar Rotterdam, moet uiterlijk 2 Juni a.s. worden ge post om de opvarenden in Port Said te bereiken. meldt thans uit Istanboel, dat aldaar hevige gevechten hebben plaats gehad na afloop van een betoging van bijna 40.00 perso nen uit protest tegen de hou ding der Griekse toeschouwers bij de voetbalwedstrijd. Ver schillende betogers, die een met de Griekse kleuren versierde ezel rondleidden, werden onmiddel lijk gearresteerd. De Chinese regering heeft de Amerikaanse regering ervan be schuldigd de overeenkomst van Potsdam te hebben geschondlen en de veiligheid in het Verre Oos ten in gevaar te hebben gcibraeht, daar zrj, door haar kortgeleden bekend gemaakt voornemen Japan geen verdere herstelbetalingen meer te doen verrichten, het her stel van dit land bevordert. De vertegenwoordigers van Chi na in de commissie voor het Verre Oosten, Dr. W. K. Tee, verklaarde tijdens een vergadering van de commissie: „Al verlangt de Chi nese regering ook nok- zo sterk naar het bereiken van overeen stemming in aangelegenheden be treffende het Verre Oosten, toch zal zij nimmer kunnen instemmen met een politiek welke blijkbaar meer wordt bepaald door de over weging om zo spoedig mogelijk practische resultaten te bereiken, dan door de beginselen welke aan het sluiten van een rechtvaar dige en duurzame vrede ten grondslag behoren te liggen". De Zwitserse regering wilde geen risico nemen, toen Prinses Margaret van Engeland giste ren in een zwaar gepantserde sloep van het Zwitserse leger een tocht over het meer van Genève maakte. Behalve gewa pende militaire bewaking en 4 detectives in burger aan boord van haar sloep, werd de Prinses gevolgd door een andere sloep, die geüniformeerde politieman nen en drie zwemkampioenen aan boord had. Toen zij aan de oever van het meer kwam, werd de Prinses luid toegejuicht en boven alles uit klonk de stem van 'n Zwit sers meisje, dat in haar dialect riep: „Comme elle est choux" (wat een snoesje is ze). Zwitserse kranten oefenden intussen kritiek op de veilig heidsmaatregelen, waarmee de „betoverende sprookjesprinses Margaret van Engeland" werd omgeven. Verschillende bladen merkten op, dat de Prinses droevig keek, en de Tribune de Lausanne schreef: „Als ge be denkt, dat zij van Zwitserland practisch niets zag dan het pro fiel van monsieur Boissier (chef de protocol) en de brede rug gen van onze motorpolitie, dan moet ge wel toegeven, dat zij geen enkele reden had om erg opgetogen te zijn." Volgens bevoegtrt' Britse fi nanciële doch niet officiële kringen, gaat Sir Stafford Cripps, naar het Franse nieuws bureau Agence France Presse meldt, accoord met een gelijk tijdige uitgevoerde devaluatie van 15 procent voor alle Euro pese valuta's met betrekking tot de dollar, op voorwaarde, dat de dollar met 3 procent ge devalueerd zou worden ten op zichte van het goud. Dit laatste is mogelijk door een overeenkomstige verhoging van de officiële prijs voor het goud. Het is echter weinig waar schijnlijk, dat de Amerikanen deze compromisformule zullen goedkeuren. Men meent in bo vengenoemde kringen integen deel, dat Amerika veeleer ge neigd zou zijn een vermindering van de officiële prijs van het goud in te voeren. De vooruitzichten voor het gro te jaarlijkse Z.-Vl. muziekfestijn in Axel waren reeds ongunstig. Een honderden kilometers breed regenfront, betrok ook ons land in haar gebied en de weerberich ten luidden dienovereenkomstig: slecht. 6 Ook ditmaal schenen de ouden, die van de Hemelvaartsdag met betrekking tot het weer slechts kwaad weten te vertellen, schoon gelij/k te zullen krggen. Reeds in de vroege ochtend ont lastten donkere regenwolken zich over onze streken en het weer bleef er somber en dreigend uit zien. Onbarmhartig liet „Plu- vius" zich de ganse morgen gel den zodat de laatste toebereidse len voor het concours aan de or ganisators op het terrein natte pakken bezorgden. Tegen het uur van de receptie vulde zich echter de Raadzaal van het Stadhuis met de officiële ge nodigden en vertegenwoordigers der 25 deelnemende verenigingen. Ook daar bleef nog een zeker op timisme vaardig over de aanwe zigen, dat de middag althans wel opklaring zou brengen. Het bleef echter bladstil en toen er einde lijk sprake werd van een licht windje kwam dit uit zulk een be ruchte regenhoek, dat de ijdelste verwachtingen de bodem werden ingeslagen. Intussen was door de Burge meester, de heer P. L. D. J. van Oeveren het woord genomen en richtte hij zich tot het bestuur van de Bond, de heren jury-leden en de verdere genodigden. Inzon derheid de aanwezigheid van de Pelgische gasten, bleek door hem ten zeerste op prijs te worden ge steld. Hij hoopte dat dit voor beeld nog door meerdere zou worden gevolgd en de zozeer be pleite toenadering steeds intenser zal worden in een elkaar volledig vinden. Tot het concours komende zei- de de Burgemeester dat dit in perfectie was voorbereid en gere geld. Dat Is ons wel toevertrouwd, want wij „regelen" zowat ons ge hele leven. Maar altijd maar tot op zekere hoogte n zo sprak hij de hoop uit dat in weerwil van de dreigingen in de lucht dit concours aan de organisatoren nog voldoening zou schenken en deze dag ons zou brengen wat er van was voorgesteld en vooral een stimulans voer de deelnemers als voor het bestuur zou worden. Een berg van werk is hiervoor verzet en spr. steekt een pluim op de hoed van de waarn secretaris. De beoefening van het muzikale dilettantisme in onze streken is al heel oud en onder de vrij talrijke honderdjarige leden van de Bond mag voorzeker worden genoemd de Kon. Harmonie uit Hulst, die in haar vaandel het jaartal 1801 heeft en dus bijna anderhalve eeuw oud zgiMie, het oudste Ne derlandse liefhebberij-muziek is. Dit is ec bewijs. dat hier al zeer spoedig belangstelling en liefde was voor deze meer uit een zucht tot ontspanning dan uit kunstzin geboren 'beoefening der instru mentale vaardigheid. Het nuttige werd zeer vaak met het aangename verwisseld en zo had aldra elk dorp en stadje haar „muziek", waar men een eer in stelde. En vandaar dat aan iedere Kon. verjaardag de nodige luister werd bijgezet en dat aan allerlei festiviteiten werd deelge nomen. Een werkelijk culturele beteke nis begon de muziekbeoefening pas te krijgen toen men daadwer- kelgk aan de organisatie van con coursen beeon te arbeiden. De Bond voor West Z.-Vl. heeft in deze prachtig pionierswerk ver richt en op muzikaal g-abied mag men tot op de huidige dag aan het Westen een zekere superiori teit niet ontzeggen tegenover het Oosten. En zo heeft ook het Wes ten de eerste stoot gegeven tot de oprichting van deze Bond die na de bevrijding als Bond voor ge heel Z.-Vlaanderen tot stand kwam;. Spreker hoopte dat de Bond voort zal gaan op de Ingeslagen weg. De muziekconcoursen had den tot dusverre een uitstekende reputatie. Men spreke nu voort aan ook vooral niet meer over Oost en West maar legge het ac cent op Z.-Vlaanderen. Met de beste wensen voor de' I bloei van het muziekleven in onze streek en voor het welslagen van dit concours, besloot spreker zijn kernachtige rede. De Bond neme toe in kracht en betekenis en steeds intensiever beoefening van dc dilettantenkunst. Hierop werd het woord gevoerd door de heer J. Blok, voorzitter van de als gastvrouwe optreden de vereniging „Concordia, die wilde beginnen met het woord van de Bondsvoorzitter op de jongste alg. vergadering, waarbij deze van ons geen afscheid wenste te nemen zonder het „tot weer ziens" in Axel. Het is voor „Con cordia" een eer geweest dit con cours te mogen organiseren en spreker brengt in de allereerste plaats hulde aan de waam. Bondssecr. de heer 't Gilde, die het leeuwenaandeel in de organi satie ervan heeft gehad, zodat het voor hem meermalen nachtwerk is geworden. Voorts brengt hij danik en hulde aan het Gemeentebestuur voor de medewerking in allerlei vorm. Aan de heer Cappon betuigt hg de hartgrondige dank voor het be langeloos afstaan van zijn fraai gelegen terrein en aan de ingeze tenen van Axel voor hun finan ciële en morele steun. Weken lange intensieve voorbereiding zal allerwece dit concours zijn voorafgegaan, zodat het menig directeur zweetdroppels zal heb ben gekost. Thans is het ogen blik. gekomen dat over de resulta ten die verkregen zün een oordeel zal worden gevormd. Spreker be ëindigt zijn rede met de verenigin gen hier vertegenwoordigd alle succes toe te wensen. De Bondsvoorzitter, de heer Oc ké wens een enkel woord aan het tot hiertoe gesprokene toe te voe gen. Het is hem echter niet ge makkelijk gemaakt, omdat het gras door de vorige sprekers van voor zijn voeten weggemaaid zijn de, niet veel nieuws meer te ver tellen is. De Burgemeester heeft reeds een pluim op de hoed van de heer 't Gilde gestoken, doch spreker meent dat er nog wel plaats is voor één, van zijn kant! Hg uit zijn grote lof voor de arbeid en het organiserend ele ment van de waarn. secr-pen ningmeester. Ook aan het Ge meentebestuur van Axel brengt hij hulde namens het Bondsbe- stuur voor al wat er voor het welslagen van dit concoours werd gedaan. Hij richt zich tot dé Burgemeester met zijn hartelijke dank al vind hii het spijtig dat hier ter plaatse terzelfder tijd een motor-wedstrijd werd georgani seerd. Da oorzaken dat deze plaats kon hebben laten zich niet gissen, maar ongetwijfeld zal d.',t bij gunstiger weersomstandighe den afbreuk betekenen. Naast het Ere-Comité richt hij zich vervolgens tot het werk-co mité, het bestuur der ontv. ver. „Concordia". Spreker kent de voorzitter van deze vereniging, maar al te goed en is daarom ver zekerd dat in zijn handen de zaak in orde zal zijn en hoopt dat er daarom over dit concours later met lof zal worden gesproken. Nogmaals wijst hij op het leeuwenaandeel dat de waarn Bondssecr. in de organisatie van dit concours heeft gehad, waar van wij heden de resultaten zul len zien. De beide juryleden de heren A. A. van Leeuwen, uit Zwolle en C. J. Langefeld, uit Enschedé roept hij voor dit forum het welkom toe. Spreker heeft aan de jury, uit naam van het bestuur gezegd: Beoordeel ons muzikale peil naar de maatstaf waarmede dit boven de Schelde geschiedt, zodat we, als we boven deze rivier of de Rijn aan een concours deel zouden nemen dezelfde punten zouden be halen als heden dn Axel; want Z.-Vlaanderen is ook deel van Nederland. De oude vrienden van Watervliet roept hij even hart grondig en welgemeend het wel kom toe als het vorig jaar in Groedei. Alles samenvattende hoopt hij od een welgeslaagd con cours. De heer Bekaert voorzitter der Kon. muziek ver. Watervliet dankt voor de woorden van gastvrijheid en vriendschap hier wederkerig gesproken en herinnert aan het muziekfeest, pas naar aanleiding van het lOiO- jarig bestaan in zijn gemeente ge vierd. Daar viel het afscheid nemen velen zeer moeilijk. Spre ker hoopt dat het ook hier zo zal zgn. Ondertussen werd door vaardige jongedames de ere-wijn ronge- diend en hadden toasten plaats op de bloei en het welzijn van de bond en van de gemeente Axel. Hierna volgde nog een gezel lig ogenblik van samenzijn en had inmiddels op de Markt de op stelling plaats van de stoet. Slechts ongeveer 1/3 der deelne mende verenigingen was hierbij/ aanwezig. De weersomstandig heden hadden de meeste vereni gingen een later vertrek-uur uit hun resp. plaatsen van herkomst genoopt. Tijdens de mars naar het feest-terrein scheen het we der een ogenlblik een gunstige keer te zullen nemen doch dit duiurde ternauwernood een half uur. Met tergende onbarmhartig heid hernam „Pluvius" zijn heer- sohappiji. Af en toe regende het „pijpestelen". Het bestuur over woog nog langdurig het concours in jlet Centrum" te houden en 't te ontruimen, doch daarbij kwa men zovele argumenten van tijd verlies en financiële overwegin gen in het geding dat hiervan werd afgezien. Zo werd onder de meest on gunstige weersomstandigheden dit met zoveel energie georga niseerde Muziek-festgm Ingezet en voleindigd. Al spoedig zochten onder de uitvoering de luisteraars een schuilplaats op beschutte plaatsen of in de verversingstent. Ande ren trotseerden de hevigste buien en hielden moedig stand en weken niet voor de stromende regenvla gen'. Bijna ononderbroken viel de regen en de optredende muzi kanten zagen er aldra uit als natte poedels. De dirigenten stonden soms in regenjassen ge huld voor hunne korpsen, met glimmende ruggen van de per manent vliedende regendruppels. E11 toch werden in weerwil van deze tot een mineur gemoeds stemming aanleiding gevende omstandigheden door vele korpsen uitstekende prestaties geleverd. Het resultaat van het in het water gevallen maar in muzikaal opzicht zeer zeker geslaagde Axelse Muziekfestij/n volgt hier onder DE UITSLAGEN. Vierde Afd. Fanfare: 1. St. Ce cilia, Stoppeldijk, dir. J. L. Eg- germont. Verplicht nummer „Aglea", ouverture van P. de Noslin, 42 p„ 3e prijs. Derde Afd. Fanfare: 2. St. Ce cilia, Philippine, dir. J. L. Cor nells. Verplicht nummer „Con Amore", ouverture van S. P. van Leeuwen, 49% p., 2e prijs; 3. Excelsior, Terhole, dir. J. Ver- meire, 50 p., 2e prijs; 4. Oefening baart kunst, Hoofdplaat, dir. W. Hollaers, 49 p., 2e prijs. Tweede Afd. Fanfare: Ver plicht nummer „Pergo et Pera- ga", ouverture van M. J. Cerfon- taine. 5. Ons Genoegen, Retran- chement, dir. J. J. de Voldere, 56% p„ 1ste prijs; 6. Vrijheid- Eendracht, Lamswaarde, dir. H. de Gucht, 58 p. 1ste prijs; 7. Ex celsior, Cadsand, dir. J. Basting, 58 p., 1ste prijs; 8. Nut en Ge noegen, Nieuwvliet, dir. J. Le grand, 58 p., 1ste prijs; 9. E.N. Z.K., Hoek, dir. J. Anthonisse, 57 p„ 1ste prijs; 10. Kon. Aar- denburgse Fanfare, Aardenburg, dir. W. Hollaers, 50% p„ 2e prijs. Tweede Afd. Harmonie. Ver plicht nummer „Jour de joie", fantaisie, Alb. Voulet. 11. Con cordia, Axel, dir. A. J. Schieman, 57% p., 1ste prijs. Eerste Afdeling Fanfare: Ver plicht nummer „Laetere", ouver ture, M. Poot: 12 Uit het Volk-Voor het Volk, Breskens, dir. J. C. Ie Bleu, 51 p., 2e prijs; 13. Eendracht maakt Macht, Watervliet (B.), dir. A. van Dae- le, 60% p., 1ste prijs; 14. Veroni ca, Zuidzande, dir. H. P. Ever- wijn, 58% p., 1ste prijs; 15 Wel doen door Vermaak, Clinge, dir. E. A. van den Branden, 58% p., lste prijs. Eerste Afdeling Harmonie: Verplicht nummer „Maskerade", ouverture, G. Boedijn. 16 De Volharding, Zaamslag, dir. H. de Gucht, 51% p., 2e prijs; 17 De Verenigde Werklieden, Ter- neuzen, dir. A. I. B. Schirris, 58% p., lste prijs; 18 Hosanna, Axel, dir. P. C. Brakman, 56% p„ lste prijs. Afdeling Uitmuntendheid Fan fare: 19 Eendracht maakt Macht, Groede, dir. W. Hollaers, 53% p., 2e prijs; 20 Geduld Overwint, IJzendijke, dir. J. An thonisse, 57 p., lste prijs. (Ver plicht nummer „Gladiator", Cortège de Ballet. Alb. Adroit). Afdeling Uitmuntendheid Har monie: 21 Kon. Harmonie, Hulst, dir. A. van den Broeck. Ver plicht nummer „Tancrêde", ouverture Rossini, arr. Van Leeuwen, 61 p., lste prijs. Ere Afd. Fanfare: Verplicht nummer „Si j'étais Roi", ouver ture, G. Adam. 22 Harmonie, Oostburg, dir. J. A. Gossije, 57 p., lste prijs. Ere Afd. HarmonieVerplicht nummer „ITtaliënne a Alger", ouverture, G. Rossini-Christol. 23 De Verenigde Vrienden, Sas van Gent. dir. J. Mannaert, 60% p„ lste prijs. Vaandel Afd. Fanfare: Ver plicht nummer „Symphonische EMM" uit Schets", prélude, G. Boedijn. 24 ;rdf™,X; Biervliet,dir. J Anthonisse, 69 p„ lste prijs met bijz. lof der Jury. Vaandel Afd. Harmonie: Ver plicht nummer „Le Carnaval Romain", ouverture Berlioz, arr. G. Meister. 25 Oefening Kweekt Kunst, Schoondijke, dir. A J, Luteijn, 56 p., lste prijs. Bij de aanvang van het con cours werd op verzoek van de heer Ocké één minuut stilte betracht voor een overleden lid der mu- ziekver. St. Cecilia. Om piëteits- redenen was deze vereniging toe gestaan haar nummer in afwij king van het tgds-schema. in het programma uit te voeren, waarna deze ver. het concours verliet. Aan het slot werd door de voorzitter onder spanning van de vele muziekvrienden de uitslag medegedeeld. De Ereprijs van H.M. de Ko ningin viel ten deel aan de Kor, Muziekver. Harmonie uit Bier vliet. Die van de Commissaris der Koninein aan de Kon. Harmonie uit Hulst. De beide fraaie plaquette's van het Axelse Gemeentebestuur vie len ten deel aan de Kon. muziek ver. „K.M.M.' uit Watervliet, (B.> en „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent. 4e prijs van de heer C. Hame- link aan „De Verenigtte Werk lieden'' te Terneuzen. 5 e prijs van het Bondsbestxmr de Kon. Muziekver. „Veronica" uit Zuidzande. (De vereniging Exelsdor", Cadsand, „Nut en Genoegen", Nieuwvliet en wVrij- hfeid Eendracht", Lamswaarde lootten resp. de medailles van de heer J. Blok, Voorzitter „Con condia". ver. „Hosanna" en van de Axelse Winkeliersver. „Axel Voor- uif. Twee medailles met bijz. be stemming werden toegewezen aan De Ver. Werklieden, lste afd. Harmonie (hoogste in deze afd.) en aan de hoogste in de tweede afd. (bij loting: Excelsior; Cad- zand) met Lamswaarde en Nieuwvliet. Hen klemmend 'beroep op de verenigingen werd farf het einde nog gericht door de /bondsvoor zitter de heer Ocké, om eensgezind als leden van de bond de tekorten van deze dag door een bijzondere nader te bepalen bijdrage te dek ken. Spontaan werd door enige ver enigingen reeds aanstpnds toe zegging gedaan hiertoe bereid te zijn. Het Axelse Muziekfestijn moge in het water zijn gevallen,, kwa litatief - muzikaal is het een goed concours geweest, waarbij weer op bemoedigende vooruitgang door ernstige studie mocht gewe zen worden. Dit was ook het oordeel der beide heren jury-leden. De „News Chronicle" heeft een bericht van haar correspon dent uit Düsseldorf gepubli ceerd, inhoudende, dat 30 Duit se soldaten hebben beweerd door Sow jet-Russische autori teiten naar Griekenland te zijn gezonden, om aldaar tegen de Griekse regeringstroepen te strijden. De soldaten verklaarden dat zij, teneinde uit een Sowjët- Russisch krijgsgevangenkamp te komen, documenten hadden getekend, waarbij zij zich ver bonden voor de tijd van twee jaar dienst te doen bij de po- litietroepen in de Sowjet- zone. Na een korte opleidings- tijd werden zij naar het ten Westen van Berlijn gelegen Siendahl gezonden, teneinde te worden ingedeeld bij een bri gade Duitse militie-troepen, die op transport zou worden ge steld naar Griekenland, om al daar de Griekse regeringstroe pen te bestrijden. De soldaten besloten echter te deserteren en zij zijn er Donderdag j.l. in ge slaagd de grens tussen de Brit se en de Sow jet-Russische be zettingszone te overschrijden. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. Er is radio-telefonische ver- schappen, die zich overgaven binding tussen de Verenigde trok later burgerkleren aan en Staten en het communistische vluchtte met achterlating van China tot stand gebracht. De wapens. maatschappijen Radio Corpo ration of America, Mackay Ra dio en Press Wireless melden, dat Sjanghai doorverbindt met alle delen van het communisti sche China. Te Hongkong heeft de Chi nese regering met een korte ceremonie de torpedojager Men- dip, die zij in 1948 van de Britse regering in leen heeft ontvan gen en die zij Ling Foe gedoopt had, teruggegeven. Sinds de kruiser Aurora, die eveneens door Engeland aan de Chinese regering was geleend, naar de communisten overliep, is de Mendip door Britse oor logsschepen nauwlettend in het oog gehouden. De bezetting van Sjanghai door de communisten is Vrij dagochtend voltooid, doordat communistische eenheden uit Woesoeng, Sjanghai's Noorde lijke uitwteg naar zee, de verbin ding tot stand brachten met troepen uit het zuidelijke deel van de stad, dat Dinsdag bezet werd. Naar verluidt, hebben de com munisten geen tegenstand ont- De bezeting van Sjanghai (3. De communistische autoritei ten hebben Vrijdag te Sjanghai een Engelse editie uitgegeven van hun blad „Volk van Sjang hai", waarin wordt aangedron gen op handhaving van orde en recht. Het blad eiste vrijheid van godsdienst, bescherming van kerken en tempels en van alle geestelijken en hun helpers die aan de wetten gehoorzamen. De Sjoenpao, een der oudste bladen van China, is door de communisten overgenomen. In zijn plaats zal een nieuw blad „Dagblad der bevrijding" ver schijnen. De geldmarkt te Sjanghai was Vrijdag lusteloos, ofschoon par ticuliere banken Vrijdag 2 uur open waren om deposito's in ontvangst te nemen en cheques uit te betalen. Communistische „Djen Min Piao" bankbiljetten zijn begonnen te circuleren doch er is nog geen officiële wissel koers voor gepubliceerd. De Engelse en Amerikaanse kolonie heeft niemand bij de ge vechten verloren. Het Ameri kaanse Hoengjao-sanatorium, verleden, de moet bij hun laatste zuiverings- I dat verleden jaar was geopend operaties, waarbij 2000 natlona- en1 metde nieuwste medische listen zich overgaven. Was tetgerust, IS Ver- Een groot aantal van de man- nxeia.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1