Generaal SPOOR overleden Communistische troepen in Sjanghai TOESTAND IN CHINA VRIJDAG 27 MEI 1949. Engelse verklaring over nlet-opheffing blokkade door S. U. Notawisseling te Moskou Het Communistisch congres te Praag Overwinning voor Franse Kabinet DE AANSLAG OP VICTOR REUTHER. hoesten Duitse soldaten in Griekenland vechten? Gezonde huid Als Mohammed niet tot de berg komt Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot avond. Tijdelijk droog. Aanvankelijk droog weer met enkele opklaringen. Later weer toenemende bewolking, beginnende in het Westen van het land; tegen de avond enige regen. Meest matige W. wind. geleidelijk krimpend naar Z.-W. Tijdelijk iets ho gere temperatuur. BE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1124 Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertem.es tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. A.F.P. meldt uit Batavia, dat generaal Spoor Woensdag om 12.15 uur plaatselijke tijd is over leden. LEVENSBESCHRIJVING GENERA AL SPOOR. Simon Hendrik Spoor werd in 1902 te Amsterdam geboren. Zijn vader André Spoor was jaren lang concertmeester van het Re sidentie-orkest te 's-Gravenhage en vioolleraar aan het Koninklijk conservatorium. Na de H.B.S. doorlopen te heb ben volgde de jonge Spoor de Koninklijke Militaire Academie te Breda1 Met ingang van 31 Juli 1923 werd hij benoemd tot tweede luitenant der infanterie en ver trok tegen het einde van dat jaar naar Indonesië. In 1926 bevorderd tot eerste luitenant keerde hij in 1929 naar Nederland terug voor het volgien van een drie-jarige studie aan de Hogere Krijgs school. Vervolgens werd hij gedeta cheerd bij de generale staf in In donesië. In 1935 vertrok hij we derom naar Nederland om te wor den gedetacheerd als leraar bij de Koninklijke Militaire Academie. Hierop volgde spoedig zijn be vordering tot kapitein. In Octo ber 1938 was hij wederom in de tropen belast met stafwerk van bijzondere aard. Toen de oorlog in het Verre Oosten uitbrak werd mede door de arbeid van kapi tein Spoor al wat Japanner was tijdig achter de tralies gezet en naar Australië overgebracht. Toen de Japanse invasie na derde ging kapitein Spoor met een Regeringsopdracht naar Aus tralië, waar hij werd toegevoegd aan het hoofdkwartier van gene raal MjcArthur. Hier wijdde hij zich aan de opbouw van de Netherlands Forces Intelligence Service (Nefis). Na de capitulatie van Japan keerde hij als kolonel en' directeur van de Nefis in In donesië terug. In Januari 1946 werd hij bevor derd tot genoraal-majoor. In September 1946 volgde zijn benoeming tot luitenant-generaal, commandant van het leger in In donesië en hoofd van het depar- temen van Oorlog aldaar. Op 23 Mei 1949 tekende H.M. de Konin gin Juliana het besluit tot zijn bevordering tot generaal. Generaal Spx>or is o.a. Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau en drager van de Medal of Freedom met de palmen. Generaal Spoor was een harts tochtelijk beoefenaar van mu ziek. Reeds op zper jeugdige leef tijd leerde hij* het vioolspel waar in hij zich op latere leeftijd steeds meer bekwaamde. Behalve mu ziekbeoefenaar was hij een uit stekend kenner der Franse lette ren. Hij was een harde werker, die werkdagen maakte van des morgens zeven uur tot midder nacht met slechts een kleine on derbreking voor de maaltijden. Een knap strateeg die twee poli tiële acties leidde. Befaamd werd de verovering van het vliegveld Maguwo bij Djocja door Nederlajid.se para chutisten in de morgen van de eerste dag ter tweede politiële acite, welke geslaagde operatie generaal Spoor van een zich bo ven het vliegveld bevindend vliegtuig gadesloeg en welke ac tie gevolgd werd door de onmid dellijke ibezeting van Djocja. Een legercommandant die en door zijn kwaliteiten als aanvoerder en door zijn persoonlijke eigenschap- pen door de troepen in Indonesië op de handen gedragen werd. Toen mevr. Spoor Woensdagmor gen op Schiphol wachtte op het vertrek van het vliegtuig, waar mede zij naar Lndlonesië zöu ver trekken, werd haar de droeve tij ding medegedeeld. Bij het ver trek van mevrouw Spoor waren aanwezig enkele familieleden en de Minister van Oorlog en Mari ne, Mr. Schokking, die namens de regering aan mevrouw Spoor deelneming (betuigde Ibiji het' over lijden van haar echtgenoot. In verband met het overlijden van 'generaal Spoor waait de vlag halfstok op de Ministeries van Overzeese Gebiedsdelen, Oorlog en Marine. Het Franse persbureau AFP seinde voor het overlijden nog, dat generaal Spoor bij tijden bij kennis was. Hij reageerde slechts zwak, toen Dr. Beel hem zijn bevordering tot generaal me dedeelde. Het was tijdens het dicteren van brieven aan zijn Vaclav Kapecfcy las een brief voor van het congres aan Stalin, waarin getuigd wordt van de schuld der Tsjecho-Slowaakse Partij aan hem persoonlijk, aan roemrijke 'bolsjewistische par- secretaresse op Maandagmorgen, dat generaal Spoor plotseling in eenzakte. Hij had nog de kracht, om om een dokter te vragen. DAGORDER VAN DR. BEEL. Dr. Beel heeft Woensdagmiddag de voorlopige federale regering bijeengeroepen en haar in kennis gesteld van het overlijden van generaal Spoor. Voorts heeft Dr. Beel, ate opper bevelhebber van land- en zee macht in Indonesië, zich met een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij zegt: Officieren, onder-öfficieren en militairen beneden de rang van het leger in Indonesië. Uw commandant, generaal Spoor, is Woensdagmiddag over leden. Een aanvoerder van grote allure, wiens rij|ke geestesgaven en diepgevoeld plichtsbesef ieders bewondering afdwongen, is van ons heengegaan. Zijn verdiensten hadden nog slechts enkele dagen geleden opnieuw Koninklijke er kenning gevondlen in zijn bevor dering tot generaal, de hoogste rang die bij de landmacht bestaat. Schier ontembaar was. zijn werkkracht* rusteloos zijn ijver en grenzeloos zijn toewijding waar het de zware taak betrof die op zijn schaudens rustte en die hij had te vervullen onder uiterst moeilijke omstandigheden. Bij dit alles is hij u tot een voorbeeld geweest en gij weet, dat niets hem te veel was, als het zijn „jon gens" gold. Op de meest critieke ogenblikken was hij dan ook bij u. Naar menselijke berekening is hij te jong gestorven, doch de waarde van zijn leven vindt niet haar uitdrukking in het aantal jaren, waarover het zich heeft uitgestrekt. Deze dient te wor den afgemeten naar de mate waar in hij de hem geschonken- talenten heeft weten te benutten. Gij weet, hoezeer generaal Spoor daar mede heeft gewoekerd tot in de laatste dagen van zijn leven. Zo gaarne hadden wij hem ge gund dat hij de vruchten van zijn jarenlange arbeid orde en vrede in Indonesië had mogen pluk ken. De gebeurtenissen in Indo nesië hebben echter nog niet haar loep ten einde genomen. In de geschiedenis van Indonesië en Nederland zal de naam van gene raal S-poor in dankbare herinne ring blijven voortleven. De Allerhoogste zij hem gena dig. Hij ruste in vrede. RADIOTOESPRAAK VAN CHEF GENERALE STAF. Woensdagmiddag te 13.15 uur heeft de chef van de Generale Staf, Generaal Mr. H. J. Kruis, in het strijdkrachtenprogramma via de P.C.J.-zender, nadat de rede voeringen in de Eerste Kamer gehouden naar aanleiding van het overladen van Generaal Spoor, waren weergegeven, de volgende toespraak gericht tot de troepen in Indonesië: Slechts enkele woorden wil ik tot u richten naar aanleiding van de slag, die ons allen heeft ge troffen door het verlijden van de legercommandant, Generaal Spoor, want Spoor was geen man van woorden, hij was een man van daden. Nog nooit is het in onze ge schiedenis voorgekomen, dat het Nederlandse volk een taak op de schouders van één man heeft ge legd, die zo zwaar was als de taak, die het had opgedragen aan Generaal Spoor. Wat die taak van het leger In Indonesië heeft ge- eist, weet gij zelf het best; maar allen, die Generaal Spoor hebben gekend, weten dat hij van u nooit meer heeft geëist,' dan hij van zichzelf eiste. Hij was soldaat in de beste zin van het woord. Hij heeft alle krachten, die in hem waren gegeven om zijn opdracht uit te voeren, en hij heeft zijn op dracht uitgevoerd ten koste van het laatste wat een mens voor zijn medemensen kan offeren: zijn leven. Dit offer geeft mij het recht één ding van u te vragen: Dat gij de nagedachtenis van Ge neraal Spoor eert door het enige te doen Vlat hij bij zijn leven van u heeft verlangd eh wat hij ook nu van u zou verlangen: door uw plicht te doen als soldaat. Het is Generaal Spoor niet vergund ge weest het einde van de weg te be reiken, waarop hij u is voorge gaan. Ook voor hem is het vaak een lijdensweg geweest, maar hij heeft niet halt gehouden voordat de Groe 'Commandant 't bevel gaf. Moge het u vergund zijn onder zijn opvolger het einddoel te be reiken, geleid door het voorbeeld, dat Generaal Spoor u heeft ge geven. Communistische activiteit. Aneta meldt d.d. Woensdag: MedanDe hoofdafvoerbuis van de waterleiding van Me dan is in de nacht van Maan dag op Dinsdag door guerilla's opgeblazen, waardoor Medan Dinsdag zonder water zat. Soerabaja: Te Besoeki had dezer dagen een overval plaats door een 30 man sterke bende, welke 3 agenten ontvoerde. Een bende trachtte een feest op de suikerfabriek „de Maas" te verstoren en loste 15 schoten. Er vielen geen slachtoffers. In de buurt van Probolinggo werd een auto, waarin de eerste employé van de onderneming „Kertowono", de heer Snijts- heuvel en familie waren ge zeten, onder vuur genomen. De heer Snijtsheuvel werd gedood. Poerwokerto: Ten Oosten van Poerwokerto hebben terroristen twee scholen te Soekernadja in brand gestoken. Woensdagmorgen vroeg zijn door de communisten geleide troe pen Sjanghai, het grootste han delscentrum van China, binnen getrokken. Onder het lossen van schoten in de lucht drongen de communistische troepen door in de Franse concessie, welke zij op vreedzame wijze begonnen te be zetten. Elders in de buitenwijken was nog kanongebulder hoorbaar. De nationalistische troepen le verden. achterhoedegevechten. Van alle politieposten wapperde de witte vlag. De winkels waren gesloten en de straten verlaten, terwijl de communisten verder in de stad doordrongen. In de nacht waren alle barricadfes in de stra ten omgehaald en de politie had de anti-communistische leuzen van de muren verwijderd. Het b'nnentrekken der commu nisten begon enkele uren nadat duizenden manschappen van de nationalistische verdediging, on der dekking van hun luchtmacht, ten Noorden uit de stad waren getrokken naar Woesoeng. De Franse concessie ligt aan de Whangpoe ten Noorden van de oude Chinese stad. De communistische troepen wa ren ten Westen de stad binnen gekomen, in de wijk van Jess- field park Volgens latere be richten begonnen zij ook de „Bund" te bezetten. De „Sjoen Pao", een blad van de nationalisten, verscheen gis teren berichten van het com munistische persbureau, „Nieuw China". De bezetting van de stad ge schiedde ordelijk en systematisch en zonder ernstige gevechten. De meeste politiebureaux werden zon der tegenstand overgegeven. De communistische troepen toonden een perfecte discipline. De nationalisten waren verdedi gingsstellingen aan het opwerpen bij de bruggen ever de Soetsjou in het Noorden van de stad, welke wijk nog niet geheel door hun achterhoede was geëvacueerd. Vele hooggeplaatste functiona rissen van regering en Kwomin- tang zij in de loop van de nacht per vliegtuig uit de stad vertrok ken. Burgemeester Tsjen Liang en de commissaris van politie Mao Sen zouden in de stad zijn gebleven. In de Wangpoe staken alleen de bovengedeelten van een dozijn tot zinken gebrachte schepen boven het water uit. Van communistische zijde is over een plaatselijke radiozender een proclamatie in acht punten uitgezonden, waarin o.m. „de be vrijding van de stad Sjanghai" wordt medegedeeld De autoritei ten geven de verzekering dat het leven en het bezit der '^inwoners beschermd zullen worden en dat aan alle beambten der officiële instanties opdrach is gegeven op hun post te blijven. De uitzending werd verzorgd door de gewone spreker. Aan de bewoners van de bezette wijken werd geen enkele beperking op gelegd. Het normale leven her nam spoedig zijn gewone loop. De proclamatie was onderte kend door Dr. W. Yen, die twee maanden geleden aan het hoofd stond van de vredesdelegatie uit Sjanghai naar Pepipg. Toen in Sjanghai de nacht aanbrak was het voornaamste deel der stad in genomen zonder ernstige strijd. Qp enkele bruggen in het Noorden vochten nog nationalisten om de aftocht van hun onderdelen naai de zee te dekken Honderden na tionalisten, overrompeld door de intocht der communisten, ver brandden hun uniformen. In het centrum ging alles zijn normale gang. Het was druk' in de straten en de winkels waren geopend. Buitenlanders bleven op bevel van hun consulaten binnen. Studenten van de Amerikaanse school wer den geëxamineerd, terwijl de stad bezet werd. Het enige radiostation te Sjang hai, dat in de Engelse taal uit zendt en door de Amerikanen be heerd wordt, verdween uit de aether, „totdat nieuwe regelin gen kunnen worden getroffen". De gehele dag kamden de com munisten de buitenwijken uit. De nationalisten werden onwapend, van hun distinctieven ontdaan en voor de keus gesteld huiswaarts te gaan of zich bij de communisti sche strijdkrachten aan te slui ten. Des middags trokken ver schillende groepen studenten door de hoofdstraten met rode span doeken en rode sterren, welkomst liederen zingend. Enkele uren na de bezetting hingen aan de muren procommu- nistische leuzen aangeplakt „Lang leve Mao Tse Toeng", „steunt Mao Tse Toeng's nieuw program", „zusters, verheft u en helpt Sjanghai herhouwen." Volgens onbevestigde berich ten hebben door de communis ten geleide troepen Woesoeng, ten Noorden van Sjanghai, ver overd, en daarmede de laatste ontsnappingsroute voor onge veer 150.000 man regeringstroe pen afgesneden. In een officiële Engelse ver klaring worden de Sowjet-auto- riteiten er van beschuldigd, dat zij weloverwogen de te New York gesloten overeenkomst over de opheffing van de blok kade niet zijn nagekomen. „Terwijl de Westelijke mo gendheden nauwgezet de over eenkomst over het opheffen van de beperkingen, die sinds 1 Maart 1948 ingevoerd waren, nagekomen zijn, heeft de Sow- jet-regering een politiek van obstructie gevolgd en zelfs nieuwe beperking ingevoerd, die een schending betekenen van de overeenkomst van New York", aldus de verklaring. In de verklaring, waarin 9 be perkingen door de Russen t.a.v. het interzonale verkeer worden opgesomd, wordt geklaagd over het feit, dat de Sowjets er op staan, dat locomotieven uit de Sow jet-zone de treinen uit het Westen naar Berlijn en van Berlijn naar het Westen moe ten trekken. De Sowjet-autori- teiten hadden verder het maxi mum-aantal treinen tot 16 per dag beperkt; zij hadden ook geweigerd andere spoorweg verbindingen naar Berlijn be halve over Helmstedt op tien te stellen en geweigerd de ver zekering te geven, dat andere routes zouden kunnen worden gebruikt ingeval de route over Helmstedt onklaar zou raken. Het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond officieel beves tigd, dat 28 April door Peterson, Engels ambassadeur te Moskou, een nota is overhandigd aan Wysjinsky, waarin Engeland protesteert over het verdwijnen uit de Engelse ambassade te Moskou van drie vrouwen, van wie twee Sowjet-Russische brui den van Engelsen zijn, en over bedreigingen, geuit tegen vier andere employé's. „De Engelse regering heeft de uiterste grenzen van ver draagzaamheid bereikt en kan voorzetting van de obstructie van het werk der ambassade niet toestaan", aldus deze nota. Het negende congres van de Tsjecho-Slowaakse communisti sche partij is Woensdag te Praag geopend. Ongeveer 2000 bezoe kers en gedelegeerden uit 25 lan den zijn voor dit congres naar Praag gekomen. Bij alle openbare gebouwen is speciale bewaking ge.plaatst en om de plaats, waar het congres werd gehouden, was een cordon getrokken. Nosek, de minister van buiten landse zaken, bracht bij de ope ning van het congres de „eerste groet" aan „kameraad Stalin", de grootste figuur van onze tijd, een figuur, die de eeuwen zal overleven. President Gottwald werd tot voorzitter van het congres geko zen. Hij verklaarde in zijn toe spraak, dat geheel Tsjecho-Slowa- kije de Marxistisch-Leninistische ideologie moest aanvaarden. De boeren moest worden bijge bracht dat „de overgang naar het socialisme absoluut noodzake lijk is". Verder waarschuwde hij tegen „anti-staatsgezinde en re actionaire elementen bij de vei ligheidspolitie. Hij betuigde zich erkenelijk voor de „door de Sov jet-Unie en het Rode leger gebo den onbaatzuchtige hulp 'bij het opbouwen van de Tsjecho-Slo waakse repuliek". De rede van Gottwald wordt beschouwd als een aanwijzing van het voornemen der .partij de ge lederen nauwer aaneen te sluiten en de ontwikkeling van Jjiet com munisme in Tsjecho-Slowakije te bespoedigen. Sproeten? SPRUTOL (Ingez. Med.) De Franse assemblee heeft Don derdagmorgen vroeg na vier uren van stormachtig debat met 329 tegen 264 stemmen het voor naamste artikel aanvaard van de regeringsvoorstellen ter bestrij ding van het begrotingstekort van 83 milliard francs. Dit artikel behelst de invoering van een diulb- bele benzineprijs, namelijk van 63,20 fr. voor vrije en van 43,20 fr. voor gedistribueerde benzine voor voorrangsvenbnuikers zoals dok ters e.a. De minister-president, Henri Queuille, had aan het ein de van het debat verklaard, het besluit van de assemblee te zul len beschouwen als een „onoffi cieel vertrouwensvotum". Voor stemden .socialisten, M. R. P„ radicalen en een meerderheid van rechtse gematigden. Tegen stemden de communisten, de Gaullisten en een aantal rechtse onafhankclijken. Deze stemming betekent een succes voor de arbitrage van Queuille tussen socialisten en rechtsen inzake de nationalisatie en de sociale verzekering. Queuil le beloofde de assemblee binnen kort in de gelegenheid te zullen stellen tot bespreking van deze beide aangelegenheden. Het begrotingstekort is hoofd zakelijk te wijten aan de kosten van de actie in Indo-China en de verliezen van de staatsspoorwe gen. Men verwacht, dat door de invoering van de dubbele benzine prijs twintig milliard op dit tekort zal worden ingelopen. De dokters hebben het rech teroog moeten wegnemen van Victor Reuther, de broer van de president der Amerikaanse Unie van verenigde arbeiders in de auto-industrie, die Dinsdag nacht te Detroit door een onbe kende werd neergeschoten. Victor Reuther, die opvoed kundig leider van de Unie is, werd, evenals zijn broer in April vorig jaar, door het raam van zijn huis in zijn gezicht gescho ten. Zijn broer, Walter Reuther, verklaarde, dat de aanrandingen zijn uitgevoerd door betaalde agenten en deel uitmaken van een „terroristische campagne om pro-Amerikaanse en pro-de mocratische vakverenigings mensen er toe te brengen, dat zij hun pogingen om tot een be ter Amerika en een vrije wereld te komen, staken". ïrtentieprijs: nm 10 ct-; minimum advertentie 1,50. tiding advertenties en namiddags 3 mu ziek kl. advertenties gels 60 ct.; iedere l meer 12 ct. Ver ing: Brieven onder mer Bureau van dit 15 cent meer. er kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 28 4.30 20.45 4.17 22.06 29 4.29 20.46 4.53 23.13 30 4.28 20.47 5.45 31 4.27 20.48 6.53 0.05 Juni 1 4.26 20.49 8.13 0.43 2 4.25 20.50 9.40 1,09 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 1.43 5 4.23 20.54 13.59 1.55 zochten onder de le luisteraars een p beschutte plaatsen versingstent. Ande- sn de hevigste buien edig stand en weiken stromende regenvla- ononderbroken viel Ie optredende muzi- n er aldra uit als De dirigenten in regenjassen ge nuine korpsen, met jggen van de per- mde regendruppels, trden in weerwil en mineur gemoeds- lanleiding gevende m door vele tekende prestaties at van het in het a maar in muzikaal zeker geslaagde kfeStijjn volgt hier in. UITSLAGEN. Fanfare: 1. St. Ce- dijk, dir. J. L. Eg- erplicht nummer /erture van P. de 3e prijs. Fanfare: 2. St. Ce- ine, dir. J. L. Cor- cht nummer „Con rture van S. P. van 4 p., 2e prijs; 3. rhole, dir. J. Ver- e prijs; 4. Oefening Hoofdplaat, dir. W. 2e prijs. d. Fanfare: Ver- er „Pergo et Pera- e van M. J. Cerfon- Genoegen, Retran- J. J. de Voldere, prijs; 6. Vrijheid- amswaarde, dir. H. p. 1ste prijs; 7. Ex- nd, dir. J. Basting, ijs; 8. Nut en Ge- wvliet, dir. J. Le- lste prijs; 9. E.N. lir. J. Anthonisse, 'ijs; 10. Kon. Aar- nfare, Aardenburg, ters, 50% p., 2e l. Harmonie. Ver- er „Jour de joie", Voulet. 11. Con- lir. A. J. Schieman, irijs. ling Fanfare: Ver- r „Laetere", ouver- >ot: 12 Uit het :t Volk, Breskens, leu, 51 p., 2e prijs; it maakt Macht, dir. A. van Dae- e prijs; 14. Veroni- dir. H. P. Ever- lste prijs; 15 Wel- -maak, Clinge, dir. Branden, 58% p., leling Harmonie: uner „Maskerade", Boedijn. 16 De iaamslag, dir. H. p., 2e prijs; 17 Werklieden, Ter- I. B. Schirris, 58% 18 Hosanna, Axel, iman, 56% p., lste nuntendheid Fan- 'endracht maakt e, dir. W. Hollaers, prijs; 20 Geduld mdijke, dir. J. An- lste prijs. (Ver ier „Gladiator", illet. Alb. Adroit). nuntendheid Har- i. Harmonie, Hulst, en Broeck. Ver- ner „Tancrêde", issini, arr. Van lste prijs. anfare: Verplicht 'étais Roi", ouver- n. 22 Harmonie, J. A. Gossije, 57 rmonie: Verplicht aliënne a Alger", Rossini-Christol. ;de Vrienden, Sas J. Mannaert, 60% I. Fanfare: Ver- r „Symphonische le, G. Boedijn. 24 s, Biervliet, dir. J. p., lste prijs met lry. Harmonie: Ver plicht nummer „Le Carnaval Romain", ouverture Berlioz, arr. G. Meister. 25 Oefening Kweekt Kunst, Schoondijke, dir. A. J. Luteijn, 56 p., lste prijs. Bij de aanvang van het con cours werd op verzoek van de heer Ocké één minuut stilte betracht voor een overleden lid der mu- ziekver. St. Cecilia. Om piëteits- redenen was deze vereniging toe gestaan haar nummer in afwij king van het tijds-schema in het programma uit te voeren, waarna deze ver. het concours verliet. Aan het slot werd door de voorzitter onder spanning van de vele muziekvrienden de uitstag medegedeeld. De Ereprijs van H.M. de Ko ningin viel ten deel aan de Kor, Muziekver. Harmonie uit Bier vliet. Die van de Commissaris der Koninpin aan de Kon. Harmonie uit Hulst. De beide fraaie plaquette's van het Axelse Gemeentebestuur vie len ten deel aan de Kon. muziek ver. „ELM.M." uit Watervliet (B. t en „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent. 4e prijis van de heer C. Hanne- link aan „De Verenigdb Werk lieden" te Terneuzen. 5e prijs van het Bondsbestuur. de Kon. Muziekver. „Veronica" uit Zuidzamde. (De vereniging Exelsior", Cadsand, „Nut en Genoegen", Nieuwvliet en „„Vrij heid Eendracht", Lamswaarde lootten resp. de medailles vaa de heer J. Blok, Voorzitter „Con condia". ver. „Hosanna" en van de Axelse Winkeliersver. „Axel Voor uit*. Twee medailles met bijz. be stemming werden toegewezen aan De Ver. Werklieden, lste afd. Harmonie (hoogste in deze afd. i en aan de hoogste in de tweede afd. (bij! loting: Excelsior^ Cad- zand) met Lamswaarde en Nieuwvliet. Een klemmend beroep op de verenigingen werd bij het einde nog gericht door de bondsvoor zitter de heer Ocké, om eensgezind als leden van de bond de tekorten van deze dag door een bijzondere nader te bepalen bijdrage te dek ken. Spontaan werd door enige ver enigingen reeds aanstpnds toe zegging gedaan hiertoe bereid te zijn. Het Axelse Muziekfestijn moge in het water zijn gevallen,, kwa litatief - muzikaal is het een goed concours geweest waarbij weer op bemoedigende vooruitgang door ernstige studie mocht gewe zen worden. Dit was ook het oordeel der beide heren jury-leden. De „News Chronicle" heeft een bericht van haar correspon dent uit Düsseldorf gepubli ceerd, inhoudende, dat 30 Duit se soldaten hebben beweerd ;door Sowjet-Russische autori teiten naar Griekenland te zijn gezonden, om aldaar tegen de Griekse regeringstroepen te strijden. De soldaten verklaarden dat zij, teneinde uit een Sowjét- Russisch krijgsgevangenkamp te komen, documenten hadden getekend, waarbij zij zich ver bonden voor de tijd van twee jaar dienst te doen bij de po- litietroepen in de Sowjet- zone. Na een korte opleidings- tijd werden zij naar het ten Westen van Berlijn gelegen Stendahl gezonden, teneinde te worden ingedeeld bij een bri gade Duitse militie-troepen, die op transport zou worden ge steld naar Griekenland, om al daar de Griekse regeringstroe pen te bestrijden. De soldaten besloten echter te deserteren en zij zijn er Donderdag j.l. in ge slaagd de grens tussen de Brit se en de Sowjet-Russische be zettingszone te overschrijden. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. de tij" en aan de beschermende macht van het Rode Leger. De havenautoriteiten te New- i hebben Donderdag ver- klaard, dat de brug, die van Brooklyn naar Statenland zal worden gebouwd, enkele millioe- nen dollars meer zal moeten kos ten om het de Britse Oceaansto mer Queen Mary, die een mast- hoogte van' 65% m heeft moge lijk te maken onder de brug- door te varen. Dit wordt gedaan, aldus de autoriteiten, ondanks het feit, dat het „slechts een paar duizend dollar*' zou .kosten als de mast- hoogte van enkele schepen gewij zigd werd. oouwprooiuctie eir door de "Ver. Naties, zal aan de .genoemde con ferentie worden voorgelegd. Het houdt in de verkoop van surplus- voedsel aan behoeftige landen tegen een prijs, welke 25 onder de normale prijs ligt, waarbij het verschil zal worden gedragen door de Ver. Naties en door het land, dat het voedsel verkoopt. Dte heer Louwes wees er echter op, dat het algemeen aanvaarden van dit plan mogelijk zou kunüen leidien tot een verstoring van het econo mische prijsniveau .in landen zoals China of India. Ben ander vraag stuk is dat van de betaling. Hoe zal een land, dat honger lijdt, voldoende geld kunnen vindien om voor de landbouwproducten te betalen. POST VOOR DE „WATERMAN" 90irresP°ndentie voor het s.s. „Waterman", onderweg van In donesië naar Rotterdam, moet uiterlijk 2 Juni a.s. worden ge post om de opvarenden in Port Said te bereiken. zigeu, uac ae nuaaag aitnans wei opklaring zou brengen. Het bleef echter bladstil en toen er einde lijk sprake werd van een licht windje kwam dit uit zulk een be ruchte regenhoek, dat de ijdelste verwachtingen de bodem werden ingeslagen. Intussen was door de Burge meester, de heer P. L. D. J. van Oeveren het woord genomen en richtte hij zich tot het bestuur van de Bond, de heren jury-leden en de verdere genodigden. Inzon derheid de aanwezigheid van de Belgische gasten, bleek door hem ten zeerste op prijs te worden ge steld. Hij hoopte dat dit voor beeld nog door meerdere zou worden gevolgd en de zozeer be pleite toenadering steeds Intenser zal worden in een elkaar volledig vinden. Tot het concours komende zei- de de Burgemeester dat dit in perfectie was voorbereid en gere geld. Dat Is ons wel toevertrouwd, want wij „regelen" zowat ons ge hele leven. Maar altijd maar tot op zekere hoogte n zo sprak hij de hoop uit dat in weerwil van m stelde. En vandaar dat aan iedere Kon. verjaardag de nodige luister werd bijgezet en dat aan allerlei festiviteiten werd deelge nomen. Een werkelijk culturele beteke nis begon de muziekbeoefening pas te krijgen toen men daadwer kelijk aan de organisatie van con coursen beeon te arbeiden. De Bond voor West Z.-V1. heeft in deze prachtig pionierswerk ver richt en op muzikaal gebied mag men tot op de huidige dag aan het Westen een zekere superiori teit niet ontzeggen tegenover het Oosten. En zo heeft ook het Wes ten de eerste stoot gegeven tot de oprichting van deze Bond die na de bevrijding als Bond voor ge heel Z.-Vlaanderen tot stand kwam:. Spreker hoopte dat de Bond voort zal gaan op de Ingeslagen weg. De muziekconcoursen had den tot dusverre een uitstekende reputatie. Men spreke nu voort aan ook vooral niet meer over Oost en West maar legge het ac cent op Z.-Vlaanderen. Met de beste wensen voor de' n Radio Corpo- rica, Mackay Ra- Wireless melden, doorverbindt met Hg- ogenblik Van samenzijn eri. had Viul het communisti- inmiddels op de Markt de op stelling plaiats van de stoet. Slechts ongeveer i/j der deelne mende verenigingen was hierbij aanwezig. De weersomstandig heden hadden de meeste vereni gingen een later vertrek-uur uit hun resp. plaatsen van herkomst genoopt. Tijdens de mars naar het feest-terrein scheen het we der een ogenblik een 'gunstige keer te zullen nemen doch dit duurde ternauwernood een half uur. Met tergende onbarmhartig heid hernam „Pluvius" zijn heer schappij. Af en toe regende het „pijpestelen". Het bestuur over woog nog langdurig het concours in „Het Centrum" te houden en 't te ontruimen, doch daarbij kwa men zovele argumenten van tijd verlies en financiële overwegin gen in, het geding dat hiervan werd afgezien. Zo werd onder de meest on gunstige weersomstandigheden dit mot zoveel energie georga niseerde M u ziek-fe s tijn ingezet en voleindigd. -telefonische ver- schappen, die zich overgaven n de Verenigde trok later burgerkleren aan en t communistische vluchtte met achterlating van nd jebracht. De wapens. De bezeting van Sjanghai (3. De communistische autoritei ten hebben Vrijdag te Sjanghai een Engelse editie uitgegeven van hun blad „Volk van Sjang hai", waarin wordt aangedron gen op handhaving van orde er, recht. Het blad eiste vrijheid van godsdienst, bescherming van kerken en tempels en van alle geestelijken en hun helpers die aan de wetten gehoorzamen. De Sjoenpao, een der oudste bladen van China, is door de communisten overgenomen. In zijn plaats zal een nieuw blad „Dagblad der bevrijding" ver schijnen. De geldmarkt te Sjanghai was Vrijdag lusteloos, ofschoon par ticuliere banken Vrijdag 2 uur open waren om deposito's in ontvangst te nemen en cheques uit te betalen. Communistische „Djen Min Piao" bankbiljetten zijn begonnen te circuleren doch er is nog geen officiële wissel koers voor gepubliceerd. De Engelse en Amerikaanse kolonie heeft niemand bij de ge- sche China. Te Hongkong heeft de Chi nese regering met een korte ceremonie de torpedojager Men- dip, die zij in 1948 van de Britse regering in leen heeft ontvan gen en die zij Ling Foe gedoopt had, teruggegeven. Sinds de kruiser Aurora, die eveneens door Engeland aan de Chinese regering was geleend, naar de communisten overliep, is de Mendip door Britse oor logsschepen nauwlettend in het oog gehouden. De bezetting van Sjanghai door de communisten is Vrij dagochtend voltooid, doordat communistische eenheden uit Woesoeng, Sjanghai's Noorde lijke uitwteg naar zee, de verbin ding tot stand brachten met troepen uit het zuidelijke deel van de stad, dat Dinsdag bezet werd. Naar verluidt, hebben de com- I vechten verloren. Het 'Ameri munisten geen tegenstand ont- J kaanse Hoengjao-sanatorium, moet bij hun laatste zuiverings- I dat verleden jaar was geopend operaties, waarbij 2000 natioria- e?. ,"^ste medische listen zich oversaven. "}S^[ as mtgerust, is ver- Een groot aantal van de man- meiu.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1