De spoorwegstaking in West-Berlijn TOESTAND IN CHINA Kans op verlaging der Marshall-hulp Officieren en Onderofficieren Onze vertegenwoordiging in Duitsland DE STRIJD IN CHINA Gezonde huid WOENSDAG 25 MEI 1949. Generaal SPOOR ernstig ziek Verhoging eleetricitteistarleven Militairen en de gemeenteraadsverkiezingen Lepra In Engeland kunnen hun gezin naer Indonesië laten komen als ze twee jaar bijtekenen De Conferentie ëer Grote Vier Als Mohammed niet tot de berg komt De strijd In Birma »if¥f De heer Lovink beëdigd als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon Hoffman protesteert tegen voorgestelde verlagirgen van de Marshall-hulp De zask-Eisler Engelse militairen mogen weer gearmd lopen hoesten Duitse soldaten irc Griekenland vechten? Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.N-M- I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond- Vrij koud- Wisiselend bewolkt Smet nog enkele verspreide buien. Ma tige tot vrij krachtige Wes telijke wind- Tamelijk koud voor de tijd van het jaar- DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1123 Advertentieprijs per mm 10 et-minimum per advertentie 1,50. Inzending ad verten i es tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 et-; iedere regel meer 12 et- Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma F. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. De commissie voor de toewij zingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft Maan dag voorgesteld de gelden voor de Marshall-hulp voor het jaar, dat op 1 Juli a.s. begint, met 15 procent te verminderen. De commissie stelt voor in to taal een bedrag van 5.542.470.000 dollar toe te staan. De president had in totaal 6.322.200.000 dollar aangevraagd. In verhand met de Hemel- vaartsdag, zal het eerstvol- X •j« gend nummer verschijnen X op VRIJDAG 27 MEI- Generaal S. H. Spoor, opperbe velhebber der Nederlandse strijd krachten in Indonesië, is Maan dagmorgen, na enkele uren ge werkt te hebben plotseling ern stig ziek geworden, aldus is van oéficiële militaire zijde te Batavia bekend gemaakt. De ziekte liet zich dadelijk ernstig aanzien, ter wijl in de loop van de dag weinig verandering optrad, zodat de toe stand nog steeds zorgwekkend is. Volstrekte rust is geboden. Dr. L. J. M. Beel heeft gisteren morgen aan Luitenant-Generaal Spoor meegedeeld, dat hij bij Ko ninklijk Besluit van 23 Mei is be vorderd tot Generaal. Generaal- Majoor D. C. Buurman van Vree den, chef van de Generale Staf, is belast met de waarneming van de functie van legercommandant in Indonesië daar het uitgesloten is, dat Generaal Spoor de eerste tijd zijn werkzaamheden kan her vatten en ook bij gunstig verloop van de ziekte een langdurige rust periode vereist zal zijn. Koningin Juliana heeft telegra fisch haar grote spijt betuigd met de ziekte en Generaal Spoor de beste wensen doen toekomen voor zijn herstel. De Koningin legde er in het telegram de nadruk op, met hoeveel genoegen Zij het be sluit tot zijn bevordering héld on dertekend. Het Franse persbureau A.F.P. verneemt uit gezaghebbende bron dat Generaal Spoor een hartaan val heeft gehad. Mevrouw Spoor is met spoed uit Nederland naar Batavia opgeroepen, waar zij Vrij dag a.s. wordt verwacht. In verband met de sinds het be gin van het jaar gestegen ko- 1 onkosten hebben de electriciteits- bedrijven toestemming gekregen hun tarieven met één cent per kw te verhogen. Voor de grootverbruikers was dit reeds eerder doorgevoerd. Een subcommissie van deze commissie had een vermindering met slechts 182,3 millioen dollar voorgesteld, maar de volledige commissie besloot met 22 tegen 19 stemmen, om het door President Truman aangevraagde bedrag van 4.198.200,000 dollars, voor de invoering van het Europese hulp programma in het tweede jaar, met 629.730.000 dollar te vermin deren. De volledige commissie sprak zich ook uit voor een verminde ring met 150 millioen dollars van het bedrag van één milliard dol lars, dat President Truman heeft aangevraagd voor uitgaven voor bestuur en hulpverlening in de bezette gebieden. De subcommissie stelde slechts een vermindering met 50,4 mil lioen dollar voor. De 50 millioen dollar, die wer den aangevraagd voor hulpver lening aan Griekenland en Tur kije, werden in zijn geheel door de commissie goedgekeurd, even als de 1074 millioen dollars, die werden aangevraagd voor de uit voering van het plan-Marshall in het kwartaal April/Juni 1949. De speaker van het, Hluis van Afgevaardigden, San Rayburn, deelde gisterenmorgen aan jour nalisten mede, dat hij persoonlijk een beroep zal doen op het Huis van Afgevaardigden om de door de commissie voor de toewijzingen voorgestelde verlaging vande gelden voor de hulpverlening aan het (buitenland af te wijzen. Rayburn noemde de actie van de commissie voor de toewijzingen „slecht overwogen", daar zij samenvalt met de bijeenkomst van de vier Ministers van Buiten landse Zaken te Parijs. De (be doeling van het voorstel tot ver laging van de hulp aan ihet (bui tenland. Op dit ogenblik is de po sitie van Acheson, de Amerikaan se Minister van Buitenlandse Za ken, Ibiji de onderhandelingen met de andere Ministers te verster ken. Om deze reden is het wets ontwerp van de commissie inge diend buiten de agenda van het Huis van Afgevaardigden om. Volgens Rayburn verzwakt het voorstel de positie van Acheson in plaats van haar te versterken. Bij de te houden verkiezingen voor de gemeenteraden zal het niet mogelijk zijn in een andere gemeente te stemmen dan in die, op welker kiezerslijst men voor komt; in het algemeen stemt men dus in die gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opge nomen. Aan kiesgerechtigde militairen, die aan deze verkiezingen wensen deel te nemen, dient volgens mi nisteriële beschikking daartoe ge-, legenheid te worden gegeven. De berichten in de Engelse pers, dat het aantal lepra-gevallen in Engeland toeneemt, vinden hun oorsprong in de vragen, die dezer dagen in het Lagerhuis zijn ge steld over de taak van de natio nale gezondheidsdienst bij de be handeling van de ziekte. De Minister van Volksgezond heid, Bevan, verklaarde toen, dat er twaalf gevallen van lepra be kend waren in het Verenigd Ko ninkrijk. Nu aanmelding verplicht wordt gesteld, zullen er mogelijk nog meer gevallen aan het licht komen. Bij Ministeriële beschikking kunnen thans in Indonesië ver blijvende officieren en onderoffi cieren der Koninklijke landmacht aanspraak maken op overkomst van hun gezin voor rekening van het Rijk, nadat zij 2 jaren zonder onderbreking in de tropen in wer kelijke dienst zijn geweest en hun wordt vergund met ingang van de repatriëringsdatum van het on derdeel waarmede zij zijn uitge zonden, of indien zij niet met 'n onderdeel zijn uitgezonden van het onderdeel, dat gelijktijdig of ongeveer gelijktijdig met hen naar Indonesië is vertrokken, de diensttijd ini de tropen te verlen gen met ten minste twee jaren. Tot dit verlengd verblijf in de tropen moeten zij zich schriftelijk hebben verbonden. (De aanspraak op overtocht van het gezin voor Rijksrekening gaat verloren, indien, blijkens de voren bedoelde verbintenis, moet wor den aangenomen dat het gezin na aankomst in Indonesië slechts een jaar of korter aldaar zal ver blijven. De stakende spoorwegarbeiders in "Wesit-Berlijim hebben alle in de Britse sector van de stad gelegen stations van de „bovengrondse" onder controle geplaatst van de West-iBerlijnse stadspolitie. De politie is erin geslaagd op de meeste stations, welke Maandag nacht door de stakers werden (be zet, de orde te herstellen, doch eerst nadat de stakers de gebou wen hadden bestormd en nadat zij gevechten hadden geleverd met de onder Sovjet-Russische con trole staande spoorweg-politi© Men is te 'Berlijn van mening, dat de stakers zijn overgegaan tot het uitvoeren van georgani seerde massa-aanvallen op de station® teneinde voorwaarden te scheppen, „waaronder wet en orde niet op afdoende wijze (kun nen worden gehandhaafd". Daar De Ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier zijn giste renmiddag in het paleis Rose te Parijs bijeengekomen om het voornaamste Duitse vraagstuk te bespreken: Het viermogendheden bestuur. Een politiek medewerker van het ANP schrijft: Nu de West-Duitse republiek een feit is geworden, rijst de vraag, hoe Nederland zal hande len ten aanzien van een diploma tieke vertegenwoordiging aldaar. Zoïang Duitsland een militair be stuur heeft,, is het van. zelfspre kend, dat de Nederlandse militaire missie gehandhaafd zal blij,ven, maar ook, als er na de overgangs toestand van het ogen/blik een Duitse regering zal zijn, kan Ne derland, voor zover naar dë hui dige omstandigheden beoordeeld kan worden, geen burgerlijke ver tegenwoordiging instellen, want het beizettingsstatuut reserveert de buitenlandse (betrekkingen van Duitsland voor de ibezettingsmo- gendheden. De oplossing dezer aangelegenheid hangt thans nog in de lucht, omdat te Parijs ook hierover overleg wordt gepleegd. De militaire missie blijft dus voorlopig in Berlijn gevestigd, al heeft het steeds verder doorvoe ren van de demilitarisering het noodzakelijk gemaakt, dat een economische afdeling dezer missie in Frankfurt haar zetel kreeg, waar nu ook een Nederlandse con- Naar verluidt zijn onder com munistische leiding staande troe pen Sikawei binnengetrokken, on geveer S km van het centrum van Sjanghai gelegen. Duizenden vluchtelingen uit deze Zuid westelijke voorstad kwamen Sjanghai hinnen. De havendienst van Sjanghai heeft bevel gegeven, alle schepen van plaatselijke rederijen, die niet in gebruik zijn, onmiddellijk te laten zinken. Het Amerikaanse consulaat- generaal heeft besloten de Ame rikanen in het stadsdistrict van Kanton aan te raden de stad te verlaten, voor zover zij niet on misbaar zijn voor het arbeidspro ces. Volgens een bericht van het pro-communistische blad .Hwa Sjiang Po" uit Amoy hebben zeven gewesten in de provincie Foekien regionale vredesovereen komsten gesloten met de commu nisten en zijn deze „reeds vreed zaam bevrijd". In een Maandagavond te Lon den opgevangen bericht van het (communistische) om roep-station „New China News Agency" wordt gemeld dat aan de commu nistische strijdkrachten te Han kow, die onder bevel staan van generaal Lin Piao opdracht is ge geven zorg te dragen voor'de be scherming van de levens en eigen dommen van alle niet aan de strijd deelnemende ingezetenen van ten Zuiden van de Jangtse gelegen Chinese steden; ook aan buitenlandse ingezetenen dient deze bescherming te worden ver leend. sul gevestigd is, terwijl onlangs de heer Van Panhuys tot consul- generaal te Bonn werd benoemd. Als binnenkort de geallieerden hege commissarissen zullen gaan benoemen, gaat het militaire ka rakter der bezetting grotendeels verloren Immers zal de militaire bezetting dan geen (bestuursbe voegdheid meer hebben en moet er noodzakelijk een splitsing ko men tussen militaire bezetting en burgerlijk bestuur, Wellicht zal het dan nodig zijn, onze militaire tmssie anders te betitelen. Doch een en ander hangt natuur lijk ten nauwste samen met de afloop der besprekingen, welke thans te Parijs zijn begonnen. CCU IU11CI voor van het congres aan Stalin waarin getuigd wordt van dé schuld der Tsjecho^Slowaakse party aan hem persoonlijk, aan de „roemrijke 'bolsjewistische par tijl" en aan de 'beschermende macht van het Rode Leger. De havenautoriteiten te New- York hebben Donderdag ver- iklaard. dat de brug, die van Brooklyn naar Statenland zal worden gebouwd, enkele millioe- nen dollars meer zal moeten kos ten om het de Britse Oceaansto mer Queen Mary, die een mast- hoogte van' 65% m heeft, moge lijk te maken onder de brug door te varen. Dit wordt gedaan, aldlus de autoriteiten), ondanks het feit, dat het „slechts een paar duizend dollar" zou .kosten als de mast- hoogte van enkele schepen gewij zigd werd. Naties, zal aan dè genoemde con ferentie worden voorgelegd. Het houdt in de verkoop van surplus- voedsel aan behoeftige landen tegen een prijs, welke 25 onder de normale prijs ligt, waarbij het verschil zal worden gedragen door de Ver. Naties en door het land, dat het voedsel verkoopt. Do heer Louwes wees er echter op, dat het algemeen aanvaarden van dit plan mogelijk zou kunnen leiden tot een verstoring van het econo mische prijsniveau in landen zoals China of India. E3en ander vraag stuk is dat van de betaling. Hoe zal een land, dat honger lijdt, voldoende geld kunnen vindon om voor de landbouwproducten te betalen. POST VOOR DE „WATERMAN" Correspondentie voor het s.s. „Waterman", onderweg van In- naar Rotterdam, moet j Juni a.s. worden ge post om de opvarenden in Port Said te bereiken. De regeringstroepen hebben In sein, 15 km ten Noorden van Ran goon, op de Karens veroverd, aldus een radiobericht van het Birmese leger. Gisteren is bij een aanval van de opstandelingen de watervoor ziening van Rangoon (beschadigd De bewoners is aangeraden de uiterste zuinigheid imet water te betrachten. Het voornaamste re servoir bevindt zich 70 km ten, Noorden van de stad. Birmese manschappen spoeden ziel: naar de grens tussen Birma en de Chinese provincie Yoennan om het binnenkomen van Chines® communisten te voorkomen, aldus heeft Mohammed Ali, voormalig ambassadeur van Pakistan in Birma, verklaard (Het is mogelijk dat Ae grens tussen Oliina en Birma wordt ge sloten met het oog op de laatste ontwikkelingen in China, zo voegde hij er aan toe. Gisterenmorgen is de heer Lo vink door H.M. de Koningin be- eedigd als I-Ioge Vertegenwoordi ger van de Kroon in Indonesië. zou brengen. Het bleef echter bladstil en toen er einde lijk sprake werd van een licht windje kwam dit uit zulk een be ruchte regenhoek, dat de ijdelste verwachtingen de bodem werden ingeslagen. Intussen was door de Burge meester. de heer P. L. D. J. van Oeveren het woord genomen en richtte hij zich tot het bestuur van de Bond, de heren jury-leden en de verdere genodigden. Inzon derheid de aanwezigheid van de Pelgische gasten, bleek door hem ten zeerste op prijs te worden ge steld. Hij hoopte dat dit voor beeld nog door meerdere zou worden gevolgd en de zozeer be pleite toenadering steeds intenser zal worden in een elkaar volledig vinden. Tot het concours komende zei- de de Burgemeester dat dit in perfectie was voorbereid en gere geld. Dat Is ons wel toevertrouwd, want wjj „regelen" zowat ons ge hele leven. Maar altijd maar tot op zekere hoogte en zo sprak hij de hoop uit dat in weerwil van de militaire (bevelhebbers der West-Berlijlnse sectoren slechts onder dergelijke omstandigheden bereid zouden zijn aan de West- Berlijnse politie toe (te staan de door de Sovjets gecontroleerde spoorweg-installaities te (bezetten. Nader wordt nog gemeld, dat opnieuw twee in de Britse sector van Berlijn gelegen stations zon der verzet door de spoorwegpolitie zijn oritruimd. Op een derde sta tion werden door deze politie, bij het naderen der stakers, ver scheidene schoten in de lucht ge geven. De controle over deze drie stations werd, ondier goed keuring van de stakers, door de West-'Berlijnse politie overgeno men. Het hoofdkwartier der Weste lijke politie maakte gisterenmor gen bekend, dat thans weer alles rustig is op het stakingsfront. Volgens de „Telegraf" (Britse licentie) zijn nieuwe afdelingen Sowjet-politie naar Berlijn gezon den. De „Sozial demokrat" (Brit se licentie) deelt mee, dat men het Maandag tijdens een confe rentie op het Sowjet-hoofdkwar- tier Karlshorst te Berlijn eens is geworden over „stlenge maatre gelen". Volgens dit blad is alle beschikbare politie in de Sowjet- zone naar Berlijn opgeroepen om technische belangrijke punten in de Westelijke sectoren te bezet ten. In de loop van gisteren zijn Franse gendarmes in botsing ge komen met een groep Duitsers, als „communistische saboteurs" betiteld', op de grens van de Fran se en de Sovjet-sector), aldus maakt het hoofdkwartier van de Westelijke politie ibekend. De communistische bende" tracm- te sabotagedaden te verrichten, maar werd verdreven. In de loop van de nacht is een aantal stations in de Franse sec tor, waaronder Tegel, dat giste ren herhaaldelijk van bezetter is verwisseld, door Franse gendar mes bezet, aldus een Franse woordvoerder. Volgens de Westelijke .politie werd Maandagavond bij de Tier- garten één persoon gedood, niet twee als eerder gemeld. Engelse en Amerikaanse mili taire treinen kwamen, gisteren morgen op tijd uit West-Duitsland in Berlijn aan, doch het goederen verkeer in de 'Oostelijke zone is door de staking in het ongerede geraakt. De Berlijnse correspondent van de Prawda meldde gisteren, dat de Westelijke politie honden had losgelaten op reizigers die tijdens de staking in de treinen probeer den te stappen. Volgens de cor respondent vielen incidenten voor in de aanwezigheid van een Ame rikaanse officier, „die alles abso luut onverschillig gadesloeg en slechts foto's maakte van vecht- partiien". -45 Voormalige Amerikaanse oorlogscorrespondenten die de Geallieerde invasie in Normandië versloegen, zullen 5 Juni de plechtigheden ter herdenking van D-day bijwonen. In Nederland verblijvende offi cieren en onderofficieren, die ten minste twee jaren zonder onder breking in de tropen in werkelijke dienst zijn geweest en opnieuw naar Indonesië worden uitgezon den, kunnen aanspraak maken op overtocht van hun gezin voor Rijksrekening, indien kan wor den verwacht, dat het gezinsver band in de tropen tenminste ge durende een jaar zal bestaan. De echtgenote van generaaal Spoor, zal, in verband met de ge zondheidstoestand van haar man, vandaag naar Batavia vertrek ken, waar zij Vrijdag hoopt aan te komen. Paul G. Hoffman, de leider van de Economie Cooperation Admi nistration, heeft naar aanleiding van het voorstel van de commis sie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden om het bedrag der Mar shall-hulp voor het tweede jaar van het Europese herstelprogram ma met 15 pet. te verminderen, verklaard, dat dit een ernstige vertraging van het Europese her stel zou betekenen. Hij zeide, dat zelfs een verla ging met 100 millioen dollars een inkomstenverlies voor Europa van 500 millioen dollars zou kun nen betekenen, doordat Europa minder grondstoffen zou kunnen aankopen. Wanneer het doel van het Europese herstelprogramma na de voorgestelde verlaging nog wordt bereikt, zal dit eerst op een latere datum geschieden en zullen de kosten aanzienlijk hoger zijn, zo zeide hij. Hoffman deelde aan de pers mede, dat hij bezorgd is over de toekomst van het plan-Marshall, voor het geval de voorgestelde verlaging door het congres wordt goedgekeurd. Hoffman deelde Maandag de commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden mede, dat hij niet het voornemen heeft in een verlaging van het bedrag der Marshall-hulp te be rusten of zich bij een eventuële goedkeuring van de verlaging door het congres neer te leggen. Hij verklaarde te verwachten, dat de komende maanden zeer critiek zullen, zijn voor het lot van het plan-Marshall. Gerhard EislCT is voor de tweede maal voor de rechter in Bowstreet (Londen) verschenen) Maandag heeft Amerika officieel om uitlevering verzocht van Eis- ler, die als verstekeling aan (boord van het Poolse schip „Batory" kwam. doch in volle zee een eer ste .klaskaartje bleek te hebben. Eisler, een communistlenleider, werd beschreven als een New- Yorkse journalist. Bepaald is, dat hij tot 27 Mei in hechtenis zal worden gehouden. Wederom werd geweigerd hem onder borg tocht vrij te laten. Graham Maw, voor de Ameri kaanse ambassade, verzocht om verlenging tot 27 Mei van de hechtenis, omdat hij, de raadsman nog instructies moest geven aan gezien het uitleveringsverzoek pas Maandag te Londen was ont vangen. Engelse soldaten mogen te Ber lijn thans weer met dames ge armd loper) mits zij' zich 'gedra gen op een wijze, die een soldaat betaamt en hun meerderen groe ten. De Engelse generaal Bourne, vaardigde drie weken geleden een verbod uit, in het openbaar in uniform gearmd met dames of met de arm om hen heen te lopen. De order verwekte een storm van protest, in het (bijzonder van ge huwde soldaten, en is thans in getrokken. •tentieprijs: m 10 ct.; minimum xlvertentie 1,50- iing advertenties n namiddags 3 uur ek kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ïg: Brieven onder ter Bureau van dit L5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 28 4.30 20.45 4.17 22.06 29 4.29 20.46 4.53 23.13 30 4.28 20.47 5.45 31 4.27 20.48 6.53 0.05 Juni 1 4.26 20.49 8.13 0.43 2 4.25 20.50 9.40 1.09 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 1.43 5 4.23 20.54 13.59 1.55 zochten onder de luisteraars een beschutte plaatsen ersingstent. Ande- i de hevigste buien dig stand en weken tromende regenvla- nonderibroken viel s optredende muzi- er aldra uit als De dirigenten in regenjassen ge- mne korpsen, met gfgen van de per- tde regendruppels, 'den in weerwil n mineur gemoeds- inleiding gevende 1 door vele ekende prestaties vt van het in het maar in muzikaal zeker geslaagde festijn volgt hier- DE UITSLAGEN. Fanfare: 1. St. Ce- ijk, dir. J. L. Eg- rplicht nummer erture van P. de 3e prijs. 7anfare: 2. St. Ce- ïe, dir. J. L. Cor- ht nummer „Con ture van S. P. van i p„ 2e prijs; 3. hole, dir. J. Ver- i prijs; 4. Oefening ioofdplaat, dir. W. 2e prijs. Fanfare: Ver- r „Pergo et Pera- van M. J. Cerfon- ïenoegen, Retran- J. J. de Voldere, prijs; 6. Vrijheid- mswaarde, dir. H. 1ste prijs; 7. Ex- ïd, dir. J. Basting, js; 8. Nut en Ge- •vvliet, dir. J. Le- lste prijs; 9. E.N. ir. J. Anthonisse, js; 10. Kon. Aar- ifare, Aardenburg, ers, 50% p., 2e Harmonie. Ver- r „Jour de joie", Voulet. 11. Con- ir. A. J. Schieman, rijs. ing Fanfare: Ver- „Laetere", ouver- ot: 12 Uit het t Volk, Breskens, eu, 51 p., 2e prijs; t maakt Macht, dir. A. van Dae- prijs; 14. Veroni- dir. H. P. Ever- Iste prijs; 15 Wel- maak, Clinge, dir. Branden, 58% p., eling Harmonie: mer „Maskerade", Boedijn. 16 De aamslag, dir. H. 4 p., 2e prijs; 17 Werklieden, Ter- I. B. Schirris, 58% 18 Hosanna, Axel, man, 56% p., lste luntendheid Fan- endracht maakt i, dir. W. Hollaers, prijs; 20 Geduld ndijke, dir. J. An- lste prijs. (Ver ier „Gladiator", illet. Alb. Adroit). wntendheid Har- Harmonie, Hulst, en Broeck. Ver tier „Tancrêde", issini, arr. Van lste prijs. infare: Verplicht étais Roi", ouver- n. 22 Harmonie, J. A. Gossije, 57 nnonie: Verplicht Uiënne a Alger", Rossini-Christol. de Vrienden, Sas J. Mannaert, 60% Fanfare: Ver- r „Symphonische ie, G. Boedijn. 24 3, Biervliet, dir. J. p., lste prijs met iry. Harmonie: Ver plicht nummer „Le Carnaval Romain", ouverture Berlioz, arr. G. Meister. 25 Oefening Kweekt Kunst, Schoondijke, dir. A. J. Luteijn, 56 p., lste prijs. Bij de aanvang van het con cours werd op verzoek van de heer Ocké één minuut stilte betracht voor een overleden lid der mu- ziekver. St. Cecilia. Om piëteits- redenen was deze vereniging toe gestaan haar nummer in afwij king van het trjds-schema in het programma uit te voeren, waarna deze ver. het concours verliet. Aan het slot werd door de voorzitter onder spanning van de vele muziekvrienden de uitslag medegedeeld. De Ereprijs van H.M. de Ko ningin viel ten deel aan de Kon Muziekver. Harmonie uit Bier vliet. Die van de Commissaris der Koninphn aan de Kon. Harmonie uit Hulst. De beide fraaie plaquiette's van het Axelse Gemeentebestuur vie len ten deel aan de Kon. muziek ver. „EJH.M." uit Watervliet (B. t en „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent. 4e prijs van de heer C. Harne- link aan „De Verenigde Werk lieden" te Terneuzen. 5e prijs van het Bondsbestuur. de Kon. Muziekver. „Veronica" uit Zuidzande. (De vereniging Exetsior", Cadsand, „Nut en Genoegen", Nieuwvliet en „„Vrij heid Eendracht", Lamswaarde lootten resp. de medailles van de heer J. Blok, Voorzitter „Con condia". ver. „Hosanna" en van de Axelse Winkeliersver. „Axel Voor uit*. Twee medailles met bijz. be stemming werden toegewezen aan De Ver. Werklieden, lste afd. Harmonie (hoogste in deze afd. en aan de hoogste in de tweede afd. (bij; loting: Excelsior; Cad- zand) met Lamswaarde en Nieuwvliet. Een klemmend 'beroep op de verenigingen werd (bij heit einde nog gericht door de bondsvoor zitter de heer Ocké, om eensgezind als leden van de bond de tekorten van deze dag door een bijzondere nader te bepalen bijdrage te dek ken. Spontaan werd door enige ver enigingen reeds aanstpnds toe zegging gedaan hiertoe bereid te zijn. Het Axelse Muziekfestijn moge in het water zijn gevallen,, kwa litatief - muzikaal is het een goed concours geweest waarbij weer op bemoedigende vooruitgang door ernstige studie mocht gewe zen worden. Dit was ook het oordeel der beide heren jury-leden. De „News Chronicle" heeft een bericht van haar correspon dent uit Düsseldorf gepubli ceerd, inhoudende, dat 30 Duit se soldaten hebben beweerd door Sow jet-Russische autori teiten naar Griekenland te zijn gezonden, om aldaar tegen de Griekse regeringstroepen te strijden. De soldaten verklaarden dat zij, teneinde uit een Sowjét- Russisch krijgsgevangenkamp te komen, documenten hadden getekend, waarbij zij zich ver bonden voor de tijd van twee jaar dienst te doen bij de po- litietroepen in de Sowjet- zone. Na een korte opleidings- tijd werden zij naar het ten Westen van Berlijn gelegen Stendahl gezonden, teneinde te worden ingedeeld bij een bri gade Duitse militie-troepen, die op transport zou worden ge steld naar Griekenland, om al daar de Griekse regeringstroe pen te bestrijden. De soldaten besloten echter te deserteren en zij zijn er Donderdag j.l. in ge slaagd de grens tussen de Brit se en de Sowjet-Russische be zettingszone te overschrijden. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. -telefonische ver- schappen, die zich overgaven n de Verenigde trok later burgerkleren aan en t communistische vluchtte met achterlating van nd gebracht. De wapens. iedere Kon. verjaardag de nodige luister werd bijgezet eh dat aan allerlei festiviteiten werd deelge nomen. Een werkelijk culturele beteke nis begon de muziekbeoefening pas te krijgen toen men daadwer kelijk aan de organisatie van con coursen be ran te arbeiden. De Bond voor West Z.-V1. heeft in deze prachtig pionierswerk ver richt en op muzikaal gebied mag men tot op de huidige dag aan het Westen een zekere superiori teit niet ontzeggen tegenover het Oosten. En zo heeft ook het Wes ten de eerste stoot gegeven tot de oprichting van deze Bond die na de bevrijding als Bond voor ge heel Z.-Vlaanderen tot stand kwam. Spreker hoopte dat de Bond voort zal gaan op de ingeslagen weg. De muziekconcoursen had den tot dusverre een uitstekende reputatie. Men spreke nu voort aan ook vooral niet meer over Oost en West maar legge het ac cent op Z.-Vlaanderen. Met de beste wensen voor de' inmiddels op de Markt de op stelling plaats van de stoet. Slechts ongeveer 1/3 der deelne mende verenigingen was hierbij aanwezig. De weersomstandig heden hadden de meeste vereni gingen een later vertrek-uur uit hun resp. plaatsen van herkomst genoopt. Tijdens de mars naar het feest-terrein scheen het we der een ogenblik een gunstige keer te zullen nemen doch dit duurde ternauwernood een half uur. Met tergende onbarmhartig heid hernam „Pluvius" zijn heer schappij. Af en toe regende het „pijpestelen". Het bestuur over woog nog langdurig het concours in jïet Centrum" te houden en 't te ontruimen, doch daarbij kwa men zovele argumenten van tijd verlies en financiële overwegin gen in het geding dat hiervan werd afgezien. Zo werd onder de meest on gunstige weersomstandigheden dit mot zoveel energie georga niseerde Muziek-festjjw ingezet en voleindigd. n Radio Corpo- rica, Mackay Ra- Wireless melden, doorverbindt met het communisti- Te Hongkong heeft de Chi nese regering met een korte ceremonie de torpedojager Men- dip, die zij in 1948 van de Britse regering in leen heeft ontvan gen en die zij Ling Foe gedoopt had, teruggegeven. Sinds de kruiser Aurora, die eveneens door Engeland aan de Chinese regering was geleend, naar de communisten overliep, is de Mendip door Britse oor logsschepen nauwlettend in het oog gehouden. De bezetting van Sjanghai door de communisten is Vrij dagochtend voltooid, doordat communistische eenheden uit Woesoeng, Sjanghai's Noorde lijke uitweg naar zee, de verbin ding tot stand brachten met troepen uit het zuidelijke deel van de stad, dat Dinsdag bezet werd. Naar verluidt, hebben de com- I vechten verloren. Het Amert- munisten geen tegenstand ont- kaanse Hoengjao-sanatorium, moet bij hun laatste zuiverings- I dat verleden jaar was geopend operaties, waarbij 2000 nationa- en 1nl'euwste medische listen zich overpraven was UR&erust, is ver- Een groot aantal van de man- meiu. De bezeting van Sjanghai (3. De communistische autoritei ten hebben Vrijdag te Sjanghai een Engelse editie uitgegeven van hun blad „Volk van Sjang hai", waarin wordt aangedron gen op handhaving van orde en recht. Het blad eiste vrijheid van godsdienst, bescherming van kerken en tempels en van alle geestelijken en hun helpers die aan de wetten gehoorzamen. De Sjoenpao. een der oudste bladen van China, is door de communisten overgenomen. In zijn plaats zal een nieuw blad „Dagblad der bevrijding" ver schijnen. De geldmarkt te Sjanghai was Vrijdag lusteloos, ofschoon par ticuliere banken Vrijdag 2 uur open waren om deposito's in ontvangst te nemen en cheques uit te betalen. Communistische „Djen Min Piao" bankbiljetten zijn begonnen te circuleren doch er is nog geen officiële wissel koers voor gepubliceerd. De Engelse en Amerikaanse kolonie heeft niemand bij de ge-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1