Conferentie van Grote Vier begonnen Minister-President Dr. Drees DE TOESTAND IN BERLIJN lOESTAND IN CHINA Gezonde huid DINSDAG 24 MEI 1949. sprak over de radio over de Rode Kruis collecte Als Mohammed niet tot de berg komt Burgemeester van 's-Gravenhagt vraagt ontslag Mr Schokking Minister van Marine Protest van Duitse reders Afkondiging West-Duitse Grondwet NIEUWE RIJWIELNAAF. Zon Maan Moesten Duitse soldaten irt Griekenland vechten? Frankering bij Abonnement: Terneuzen WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.N-M- I. te De Bilt, geldig van Dins- dagochten tot avond. Veel bewolking Veel bewolking met in de middag enkele verspreide ■buien- Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West- Weinig verandering in tem peratuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1123 Advertentieprijs per mm 10 et-: minimam per advertentie 1,50. Inzending advertentie* tot den namiddags 3 UBC Rubriek kl. advertentie* 5 regels 60 ct.; leder* regel meer 12 ct Ver melding: Brieven onder nr. Bureau ran dit 3Iaé 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Minister-President Dr. W. Drees sprak Zondag in de beide Hilver- sumse programma's de volgende rede uit: De Nederlanders hebben, zegt men wel eens, hun vaderland zelf gemaakt, ze hebben het veroverd op 't water. Dat is voor een groot deel waar. Wij zijn daar neg altijd en terecht trots op. En dat niet alleen. Als het nog eens voorkomt, wat tegenwoordig overigens maar zelden gebeurt, dat bij een hevige storm of bij hoog water een dijk gevaar loopt, dan leven we met hart en ziel mede met de arbeid van de mannen, die de dijk ver dedigen. Als hun. strijd met suc ces is bekroond, dan verheugen we ons omdat het gevaar gekeerd is, omdat er zoveel ellende voor kómen is. Dan voelen we weer, dat hun strijd onze strijd is, onze eeuwigdurende worsteling tegen het water. Het is begrijpelijk, dat we niet eenzelfde gevoel hebben, als we in het polderland een boer zien, die met zijn zoons en zijn arbei ders bezig is de sloten uit te die pen, of als in rustige dagen ar beiders een dijk aan het verster ken zijn. En tocto is ook hun ar beid een deel van die strijd tegen het water. Toch werken ook zij voor de instandhouding van de Nederlandse bodem. Alleen er is dan géén acuut gevaar, geen dre;- gende ramp. En dus wordt er niet geschreven in de bladen, er wordt niet bij gefilmd en de radio wijdt er geen. extra-uitzendingen aan. Omdat het niet actueel is. Maar als die boeren en die arbeiders zouden ophouden met baggeren, met het geregeld onderhouden der sloten en wateren, met bet versterken van dijken, dan zou Nederland dat spoedig te zijnen nadele ondervinden. Aan wat dagelijks gebeurt gaat men licht achteloos voorbij. Pas als de nood aan de man. komt, flitst de aandacht op. Deze vergelijking gaiat ook op voor het Rode Kruis. Als er nood is, als er een ramp gebeurd is, dan willen honderden het Neder landse Rode Kruis helpen om die nood te lenigen. Maar als niet veelal was voorbereid, dan zou het te laat zijn. Op het ogenblik dat de ramp gebeurt, moet het Rode Kruis klaar zijn met zijn materiaal, met goed geoefende en goed onderlegde mensen. En daar om moest er vooruit gezorgd wor den, vooruit georganiseerd, voor uit geoefend. Daarom zouden de genen, die in tijd van nood bereid zijn, ook reeds nu hun giften ter beschikking moeten stellen van het „Nederlandse Rode Kruis". Êénimaal per jaar doet het Ne derlandse Rode Kruis een be roep op het Nederlandse volk. Dan vraagt het Uw bijdrage, op dat het zal kunnen helpen als zijn hulp wordt gevraagd. Éénmaal per jaar en daar staat tegen over, dat er iedere dag en ieder uur een beroeD kan worden ge daan op het „Nederlandse Rode Kruis", omdat er iedere dag en ieder uur een ramp zou kunnen gebeuren, waarbij de hulp van het „Nederlandse Rode Kruis" van Uw Rode Kruis, nodig is. Voor U, voor Uw ouders, voor Uw kinderen en voor Uw medemen sen. Het Rode Kruis doet trouwens ook in rustige tijden meer dan zidh voorbereiden op de taak, die het zal hebben te vervullen, als zich rampen voordoen, of als, grootste van alle rampen, onver hoopt een ocrlog mocht uitbreken. Het vervult ook een uitgebreide vredes taais Er zijn twee diensten, waarbij het Rode Kruis is betrokken, die wel bijzonder tot verbeelding en gemoed spreken. In de eerste plaats de bloed transfusiedienst, die mensenle vens redt door te zorgen, dat pa tiënten, die anders aan bloedver lies zouden bezwijken, nieuw bloed van anderen toegevoegd krijgen. Het bloed wordt door de gevers gratis afgestaan, maar er is een organisatie nodig om het te verzamelen cn toe te dienen. De bloedtransfusiedienst is reed3 in staat om meer dan 30.000 bloedtransfusies per jaar te ver richten ten behoeve van. de Ne derlandse gemeenschap. Een groot deel van het opge vangen bloed wordt gedroogd, en het bloedplasma gereed gehouden voor noodgevallen. voor van het congres aan Stalin, waarin getuigd wordt van de schuld der Tsjecho-Slowaakse Partij aan hem persoonlijk, aan de „roemrijke bolsjewistische par tij" en aan de beschermende macht van het Rode Leger. De havenautoriteiten te New- York heibben Donderdag ver klaard, dat de brug, die van Brooklyn naar Statenland zal worden gebouwd, enkele millioe- nen dollars meer zal moeten kos ten om het de Brits© Oceaansto mer Queen Maryj, die een mast- hoogte van1 65% m heeft, moge lijk te maken onder de brug door te varen. Dit wordt gedaan, aldlus de autoriteiten, ondanks het feit, dat het „slechts een paar duizend dollar" zou kosten als de mast- hoogte van enkele schepen gewij zigd werd. Ook zusterverenigingen in het buitenland worden reeds geholpen met het bereiden van plasma. En zoals bloed wordt gevraagd en verkregen, zo wordt ook moeder melk verzameld, gedroogd, be waard en verstrekt. Aan kinde ren, die niet door hun eigen moe der gevoed kunnen worden en die door deze prachtige hulp een betere, kans krijgen in leven te blijven niet alleen, maar gezond en sterk te worden. Ook in ander opzicht echter wordt voortdurend goed werk gedaan. Het Rode Kruis heeft een paar noodziekenhuizen, waardoor het en thans reeds hulp verleent en ervaring opdoet voor het geval het in tijd van nood ziekenhuizen moet inrichten. Het zorgt voor hulpposten langs de wegen, waar sedert de bevrij ding reeds meer dan 13.000 slachtoffers van ongevallen wer den behandeld. Het verzorgt de uitzending van volledig uitgeruste mobiele medische teams naar In donesië, zoals het ook medewerkt aan de verzending van velerlei pakketten, die naar Indonesië of elders worden gezonden. Het vervult nog menige andere taak. Niet al het werk, dat het Rode Kruis verricht, behoeft uit eigen middelen te worden betaald. Waar het gezien kan worden als een Rijkstaak draagt het Rijk bij en soms betaalt het alle directe kosten. Ook dan echter blijft de organisatie van de arbeid een zaak van het Rode Kruis en op verschillende terreinen waar het werk een ander karakter heeft, maar toch van grote betekenis is voor de hulp aan de medemens, moet het Rode Kruis zeif alle middelen beschikbaar stellen. Als ge in deze dagen bijdraagt aan de inzameling van het Rode Kruis dan steunt ge de instand houding van zijn organisatie en maakt ge tevens mogelijk het verlenen van hulp ook nu aan menigeen voor wie die hulp een lichtstraal, misschien redding, betekent. Op het Bureau van onze Administratie ligt voor be langhebbenden ter inzage de lijst van de passagiers aan boord van het troepen transportschip „Johan van Oldenbarnevelt." Vermoe delijk Woensdag 9 Juni te Amsterdam aankomende. Mr. W. A. J. Visser heeft ont heffing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's-Graven- hage. Naar wij vernemen vindt deze ontslagaanvrage zijn oorzaak in moeilijkheden, waarin de heer Visser persoonlijk is komen te ver keren en die geen verband met zijn ambtsvervulling- houden. Als oorzaak: van bedoelde moeilijk heden schijnt te moeten worden gezien het beschikken over meer deviezen dan on normale wijze voor reizen naar het buitenland kunnen worden verkregen. Wegens een acute storing in het zenuwgestel is Mr. Visser in een zenuwinrichting opgenomen. DRS W. BOS GEARRESTEERD. Naar verluidt is de secretaris van burgemeester Visser van Den Haag, Drs. W. Bos, door de justi tie gearresteerd. Drs. Bos is refe rendaris ter gemeentesecretarie en was daar uitsluitend werkzaam voor de burgemeester. Hij was reeds enige tijd afwezig zonder enig bericht en zonder dat zijn verblijfplaats bekend was. HEDENMIDDAG TWEEDE BIJEENKOMST RAAD VAN MINISTERS De tweede bijeenkomst van de Raad van Mïnist;-s' zal heden om 15.30 u/ur (Ned'. tijd) beginnen. Blijkens de Staatscourant van gisteren is bij Kon. besluit Mr. W. F. Schokking, Minister van Ma rine a.i„ benoemd tot Minister van Marine. De vier Ministers van Buiten landse Zaken zijn gisteren om 15.55 uur (Ned. tijd) in hot Palais Rose te Parijs bijeengekomen. De conferentie werd om 16.07 uur (Ned1. tijd) officieel geopend. Tientallen politie-agenten in uni form en in burger deden dienst. Slechts een paar honderd Pa- rijzenaars hadden zich buiten het rose marmeren paleis dat in het Westelijk deel van Parijs is ge legen, verzameld om de ministers te zien aankomen. Zij werden door de politie verspreid. Een niet glimlachende Dean Acheson (V. S.) kwam als eerste per auto aan en stapte met zijn voornaamste adviseur, Dr. Phillip Jessup, snel het paleis binnen. Ernest Bevin (Engeland) arri veerde met zijn vrouw, vier minu ten later daarop kwam Andrei Wisjinsky (Sowjet-Unie). Robert Schuman (Frankrijk) was reeds in bet gebouw aanwezig, vóórdat de ministers kwamen. De auto's van de ministers wer den geflankeerd door motorpoli tie. Na koortsachtige activiteit van de persfotografen en film operateurs werden de journalisten de conferentiezaal uitgeleid, de vergulde deuren werden gesloten en de eerste vergadering van de Parijse conferentie begon. Deze conferentie is de eerste belangrijke poging sedert Decem ber 1947 om op grondslag van een viermogendhedenaccoord een oplossing voor het Duitse vraag stuk te bereiken. De conferentie zal wellicht een van de meest beslissende zittin gen van de raad van ministers zijn. Bevin nam tegenover Acheson aan de tafel plaats. De Sow- jet delegatie zat naast de Ameri kaanse afgevaardigden. De Sowjet delegatie telde veel nieuwe gezichten voor waarnemers, die ook de vorige bijeenkomsten van de raad. hebben bijgewoond. Een icavalerie-siectie van de Repvibikeinse garde in rode en 'nauwe uniformen was aan beide zijden van de hoofdingang en de trap van 't paleis opgesteld, toen de ministers binnentraden. Het voorzitterschap van de Raad zal waarschijnlijk elke dag wisselen. Minister Schuman was Maandag voorzitter. Men weet, dat 'de Westelijke Mogendheden de volgende agenda voor de conferentie voorstellen: 1Politieke en economische kwesties, die geheel Duitsland1 (be treffen. 2. Berlijn en het muntprobleem. 3. Het vredesverdrag voor Duitsland. 4. Het vredesverdrag voor Oostenrijk. Men verwacht), dat na alle vol tallige bijeenkomsten korte sa menvattingen zullen worden ge lóven jdoor pdrsveirtegenwoordi- gers en dat er geen nieuws zal worden verstrekt over de bijeen komsten van de ministers zelf. De eerste bijeenkomst van de vier ministers is om 18.30 uur (Ned. tijd) geëindigd. In Zondag gepubliceerd memo randum protesteert de Duitse vereniging van reders van tank schepen tegen de teruggave van vaartuigen aan Nederland. In het memorandum wordt ge zegd, dat de Duitse reders van de kust. en binnenscheepvaart steeds de beste klanten zijn geweest van de Nederlandse scheepswerven, die sedert 1931 tot aan de oorlog 239 vaartuigen, waaronder aken, voor de Duitse binnenscheepvaart hadden gebouwd. Zelfs tijdens de Duitse bezet ting van Nederland, zo gaat het memorandum voort, hebben de Nederlandse werven vrij en op basis van regelmatige onderhan delingen contracten gesloten voor de bouw van vaartuigen (waar onder aken), waarvan het mate riaal in Duitsland was gekocht. Tenslotte zegt het memorandum, dat de teruggave ernstige econo mische en financiële gevolgen zou heibben voor de Duitse scheepvaart die aldus ongeveer 60 °/o van het tonnage der nog in West-Duits- land beschikbare tankschepen zou verliezen. Maandagmorgen is „de strijd om de stations" te Berlijn tot rust gekomen. Na middernacht had nog een menigte van 300 mensen, onder leiding van onder Sowjet- Russische controle staande spoor wegpolitie, getracht het station Charlottenburg te bestormen, dat op Brits- bevel Zondagavond door d© politie van West-Berlijn bezet werd. De aanval werd echter af geslagen. Maandagmorgen vroeg bevond zich meer dan de helft der voor naamste stations van de lucht- spoorweg in de Westelijke secto ren nog in handen van de Ooste lijke spoorwegpolitie, die aan het station Wannsee door ongeveer 25 gewapende Sowjet-Russische sol daten wordt bijgestaan. De gemeenteraad van West- Berlijn heeft besloten het Geal lieerd bestuursbureau te verzoe ken de politie van West-Berlijn toe te staan bescherming van de luchtspoorweg in de Westelijke sectoren over te nemen. Op het ogenblik is de spoorwegpolitiek, die onder Sowjet-Russische con trole staat, hiervoor verantwoor delijk. Bij het station Rummelsburg (Sowjet-sector) heeft de politie vijf pond ontplofbare stoffen op de spoorlijnen ontdekt en verwij derd, voordat schade werd aan gericht. In een ander deel der Sowjet-sector zijn schoten gelost op een groep .spoorwegpol iti e, waarvan één lid ernstig gewond werd. Het stadsbestuur deed tevens een beroep op de drie Westelijke geallieerde gouverneurs, de politie „zo nodig" te steunen. De argumentatie der resolutie luidde als volgt: „Het stadsbe stuur gelooft, dat de veiligheid en orde te Berlijn ernstig be dreigd worden. Wegens de groeiende spanning tussen de epoorwegleiding van de Oostelijke zone en de stakende employé's is het voor de Berlijnse bevolking onduldbaar geworden, dalt de taak van de politie hij de luchtspoor weg in de Westelijke sectoren wordt verricht door ledten van een organisatie, door de bevolking als vijandig en onwettig wordit (be schouwd. De zogenaamde spoor wegpolitie is wel bijzonder onge schikt voor het handhaven van vrede en orde, daar alleen reeds haar aanwezigheid de bedreiging van vrede en orde verhoogt. In de afgelopen 48 uur heeft deze politie door voortdurend onrechtmatig gebruik van vuurwapenen min stens 14 personen gewond en dte opwinding onder de bevolking doen toenemen. Het gevaar is zser groot, dat deze spanning zal leiden tot een ernstige vrede breuk. In hét slot van de resolutie wordt nog gezegd, dat de apoor- weginstallatdes inmiddels in aan zienlijke mate zijn bezet „door zwaar gewapende politietroepen, vermomd als spoorwegpolitie." De drie commandanten van West-Berlijn hebben het verzoek an het gemeentebestuur van Vv est-Berlijn, toe te staan dat stations van de Westelijke secto ren door de West-Berlijnse politie worden overgenomen van de po litie uit de Sowjet-sector van dte h,and gewezen. Zij voegden er evenwel aan toe, dat onmiddellijk toestemming zou worden' ver leend voor interventie door de WeslLBeirl'ijnse polijtie intlien de orde zou worden verstoord. De Britse militaire treindienst naar en van Berlijn, die Zaterdag en Zondag vanwegte dte staking werd gestaakt, werd Maandag hervat. De Berlijnse staking hóeft het goederenvervoer naar Berlijn zodanig vertraagd, dat slechts 2 goederentreinen in de afgelopen 24 uur in Berlijn arri veerden, aldus een Britse be kendmaking. Volgens het hoofdbureau van politie in West-Berlijn „verdwe nen" 70 stakers ,die het station Tegel in de Franse sector bezet ten, nadat het station door poli tiemannen uit Oost-Berlijn was overgenomen.. Alle stations in de Franse sector waren nu in handen van de spoorwegpolitie onder Russisch oppertoezicht. Voortdurend arriveerden grote versterkingen, aldus wordt ver klaard. Maandagmiddag was het rus tig- op de stations van Charlot tenburg en de Tiergarten, de twee voornaamste onrusthaarden. Het verkeer via Charlottenburg lag stil. Er wordt wel een dienst onderhouden van de Russische sector naar het station Tiergarten vice versa. Buiten het station opgestelde stakers verhinderden het publiek, het station binnen te gaan en stelden de vraag: „bent u een de mocratisch burger van Berlijn 7 Neemt u dan een bus". Alle leden van de constituërende vergadering, behalve de twee communistische, ondertekenden het document. Onder applaus van de publiekle tribune tekende ver volgens de West-Berlijnse burge meester, Prof. Reuter. Ten slotte tekenden de minis ters-presidenten en kamervoor zitters van de elf West-Duitse „Laender" met inbegrip van Beie ren, welks parlement de grondwet heeft verwerpen. Voor de vergadering werd ge opend, werd het bekend, dat de organ :st Hayden's Kaiser Quartet zou spelen, dat ten dele bestaat uit een variatie op een melodie, welke later het Duitse volkslied „Deutscliland ueber alles" zoo worden. Het kwartet werd van het programma geschrapt, nadat Prof. Schmidt, de socialistische leider had ingegrepen. De zitting begon en eindigde met orgelmuziek. De afkondi gingsrede werd gehouden door Conrad Adenauer, president van de constituërende vergadering. Er werd niet gedebatteerd. De zwart- rood-gouden vlag van. de nieuwe West-Duitse republiek woei van de gevels van vele huizen in deze rustige universiteitsstad en ge boorteplaats van Beethoven. Adenauer gewaagde in zijn rede van een nieuw tijdperk dat in de geschiedenis van het Duitse volk aanbrak. Hij was van mening, dat „indien de Geallieerde ont- mantelingspolitiek uitgevoerd zal worden als thans besloten is, de politieke opbouw van een nieuwe Duitse democratie ernstig gevaar zal lopen". Hij verzocht de verantwoorde lijke Geallieerde autoriteiten deze kwestie niet alleen uit een econo misch maar in de eerste plaats uit politiek oogpunt te bezien. De constitutie werd te 15.50 uur G.M.T. afgekondigd. De tekst van de grondwet zal worden gepubliceerd in het eerste nummer van het officiële orgaan van de nieuwe staat. Er werd aanvankelijk gevreesd, dat de afkondiging op het laatste ogenblik nog zou worden uitge steld, daar de leider van de Fran se verbindingsmissie Zondag Audenauer had doen weten, dat zijn regering niet tevreden was over de in de constitutie opgeno men kieswet en voorstelde deze voor de derde maal te herzien Toen de afgevaardigden bijeen kwamen waren de moeilijkheden blijkbaar opgelost. Gisterenmiddag is de constitu erende vergadering van Bonn in plechtige zitting bijeengekomen om de West-Duitse grondwet voor de federale republiek Duits land af te kondigen. De Westelij ke bezettingsmogendheden wer den vertegenwoordigd door haar plaatsvervangende militaire gou verneurs, genteraal MacDean l En geland), generaal Hays (V. S.) en generaal Noiret (Frankrijk). Alle 11 West-Duitse minister presidenten waren voor deze zit ting naar Bonn overgekomen. De burgemeester van West-Berlijn. Ernst Reuter, was temiddtein van de leden van de constituërende vergadering gezeten. De constitutie werd officieel af gekondigd op hetzelfde ogenblik, dat de ministers van/Buitenlandse Zaken der grote vier hun confe rentie in Parijs openden. Zij treedt onmiddellijk in werking. De wielrijders zullen hun snel heid met 8 km per uur kunnen opvoeren met een nieuw soort versnellingsnaaf, die alleen op rijwielen, diie voor uitvoer uit En geland zijn bestemd, zullen wor den aangebracht. De versnellingsnaaf wordt in werking gebracht door een „syn- chromette" die op het stuur is aangebracht. 'tentieprijs: m 10 ct.; minimum dverten tie 1,50. ling advertenties n namiddags 3 uur ek kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ter Bureau van dit L5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 28 4.30 20.45 4.17 22.06 29 4.29 20.46 4.53 23.13 30 4.28 20.47 5.45 31 4.27 20.48 6.53 0.05 Juni 1 4.26 20.49 8.13 0.43 2 4.25 20.50 9.40 109 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 143 5 4.23 20.54 13.59 1.55 zochten onder die luisteraars een beschutte plaatsen ersingstent. Ande- i de hevigste buien dig stand en weken (romende regenvla- n onderbroken viel B optredende muzi- er aldra uit als De dirigenten in regenjassten ge- jnne korpsen, met ggen van de per- de regendruppels, 'den in weerwil n mineur gemoeds inleiding gevende i door vele ekende prestaties tt van het in het maar in muzikaal zeker geslaagde feStij/n volgt hier- DE UITSLAGEN. Fanfare: 1. St. Ce- ijk, dir. J. L. Eg- rplicht nummer erture van P. de 3e prijs. 7anfare: 2. St. Ce re, dir. J. L. Cor- ht nummer „Con ture van S. P. van 1 p., 2e prijs; 3. hole, dir. J. Ver- prijs; 4. Oefening toofdplaat, dir. W. 2e prijs. Fanfare: Ver- r „Pergo et Pera- van M. J. Cerfon- Jenoegen, Retran- J. J. de Voldere, prijs; 6. Vrijheid- mswaarde, dir. H. 1ste prijs; 7. Ex- id, dir. J. Basting, js; 8. Nut en Ge- /vliet, dir. J. Le- lste prijs; 9. E.N. ir. J. Anthonisse, js; 10. Kon. Aar- ifare, Aardenburg, ïrs, 50% p., 2e Harmonie. Ver- r „Jour de joie", Voulet. 11. Con- ir. A. J. Schieman, rijs. ing Fanfare: Ver- „Laetere", ouver- >t: 12 Uit het Volk, Breskens, ju, 51 p., 2e prijs; maakt Macht, dir. A. van Dae- prijs; 14. Veroni- dir. H. P. Ever- ste prijs; 15 Wel- maak, Clinge, dir. Branden, 58% p., Hing Harmonie: oier „Maskerade", Boedijn. 16 De lamslag, dir. H. 2 p., 2e prijs; 17 Werklieden, Ter- I. B. Schirris, 58% 18 Hosanna, Axel, man, 56% p., lste \untendheid Fan- indracht maakt dir. W. Hollaers, 'rijs; 20 Geduld ldijke, dir. J. An- lste prijs. (Ver- ;r „Gladiator", ilet. Alb. Adroit). untendheid Har- Harmonie, Hulst, ■n Broeck. Ver- er „Tancrêde", ssini, arr. Van lste prijs. nfare: Verplicht itais Roi", ouver- 22 Harmonie, J. A. Gossije, 57 monie: Verplicht liënne a Alger", Rossini-Christol. Ie Vrienden, Sas f. Mannaert, 60% Fanfare: Ver- „Symphonische e, G. Boedijn. 24 Biervliet, dir. J. p., lste prijs met ry. Harmonie: Ver plicht nummer „Le Carnaval Romain", ouverture Berlioz, arr. G. Meister. 25 Oefening Kweekt Kunst, Schoondijke, dir. A. J. Luteijn, 56 p., lste prijs. Bij de aanvang van het con cours werd op verzoek van de heer Ocké één minuut stilte betracht voor een overleden lid der mu- ziekver. St. Cecilia. Om piëteits- redenen was deze vereniging toe gestaan haar nummer in afwij king van het tijds-schema in het programma uit te voeren, waarna deze ver. het concours verliet. Aan het slot werd door de voorzitter onder spanning van de vele muziekvrienden de uitstag medegedeeld. De Ereprijs van H.M. de Ko ningin viel ten deel aan de Kor, Muziekver. Harmonie uit Bier vliet. Die van de Commissaris der Koninein aan de Kon. Harmonie uit Hulst. De beide fraaie plaquette's van het Axelse Gemeentebestuur vie len ten deel aan de Kon. muziek ver. B.M.M.': uit Watervliet, (B. i en ,,De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent. 4e prijis van de heer C. Hame link aan „De Verenigdte Werk lieden" te Terneuzen. 5 e prijs van het Bondsbestuur. de Kon. Muiziekver. „Veronica" uit Zuktzamde. (De vereniging Exelsior", Cadsand, „Nut en Genoegen", Nieuwvliet en „Vrij heid Eendracht", Lamswaarde lootten reap, de medailles van de heer J. Blok. Voorzitter „Oom condia". ver. „Hosanna" en van de Axelse Winkeliersver. „Axel Voor- Uit. Twee medailles met bijz. be stemming werden toegewezen aan De Ver. Werklieden, lste afd. Harmonie (hoogste in deze afd.) en aan de hoogste in de tweede afd. (bij loting: Excelsior) Cad- zand) met Lamswaarde en Nieuwvliet. Een klemmend beroep op de verenigingen werd toij het einde nog gericht dóór de bondsvoor zitter de heer Ocké, om eensgezind als leden van de bond de tekorten van deze dag door een bijzondere nader te bepalen .bijdrage te dek ken. Spontaan werd door enige ver enigingen reeds aanstpnds toe zegging gedaan hiertoe bereid te zijn. Het Axelse Muziekfestijn moge in het water zijn gevallen, kwa litatief - muzikaal is het een goed concours geweest waarbij wteer op bemoedigende vooruitgang door ernstige studie mocht gewé zen worden. Dit was ook het oordeel der beide heren jury-leden. De „News Chronicle" heeft- een bericht van haar correspon dent uit Düsseldorf gepubli ceerd, inhoudende, dat 30 Duit se soldaten hebben beweerd jdoor Sowjet-Russische autori teiten naar Griekenland te zijn gezonden, om aldaar tegen de Griekse regeringstroepen te strijden. De soldaten verklaarden dat zij, teneinde uit een Sowjet- Russisch krijgsgevangenkamp te komen, documenten hadden getekend, waarbij zij zich ver bonden voor de tijd van twee jaar dienst te doen bij de po litietroepen in de Sowjet- zone. Na een korte opleidings tij d werden zij naar het ten Westen van Berlijn gelegen Stendahl gezonden, teneinde te worden ingedeeld bij een bri gade Duitse militie-troepen, die op transport zou worden ge steld naar Griekenland, om al daar de Griekse regeringstroe pen te bestrijden. De soldaten besloten echter te deserteren en zij zijn er Donderdag j.l. jn ge slaagd de grens tussen de Brit se en de Sowjet-Russische be zettingszone te overschrijden. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. Naties, zal aan de genoemde con- upaiaring zou brengen. Het bleef ferentie worden voorgelegd. Het houdt in de verkoop van surplus- voedsel aan behoeftige landen tegen een prijs, welke 25 onder de normale prijs ligt, waarbij; het verschil zal worden gedragen door de Ver. Naties en door het land dat het voedsel verkoopt. Dte heer Louwes wees er echter op, dat het algemeen aanvaarden van dit plan mogelijk zou kunnen leiden tot een verstoring van het econo mische prijsniveau to landen zoals China of India. Eten ander vraag stuk is dat van de betaling. Hoe zal een land, dat honger lijdt, voldoende geld kunnen vindten om voor de landbouwproducten te betalen. POST VOOR DE „WATERMAN" Correspondentie voor het s.s. „waterman", onderweg van In- laaar Rotterdam, moet uiterlijk 2 Juni a.s. worden ge post om de opvarenden in Port Said te bereiken. echter bladstil en toen er einde lijk sprake werd van een licht windje kwam dit uit zulk een be ruchte regenhoek, dat de ijdelste verwachtingen de bodem werden ingeslagen. Intussen was door de Burge meester. de heer P. L. D. J. van Oeveren het woord genomen en richtte hij zich tot het bestuur van de Bond, de heren jury-leden 'en de verdere genodigden. Inzon derheid de aanwezigheid van de Pelgische gasten, bleek door hem ten zeerste op prijs te worden ge steld. Hi) hoopte dat dit voor beeld nog door meerdere zou worden gevolgd en de zozeer be pleite toenadering steeds intenser zal worden in een elkaar volledig vinden. Tot het concours komende zei- de de Burgemeester dat dit in. perfectie was voorbereid en gere geld. Dat is ons wel toevertrouwd, want wi) „regelen" zowat ons ge hele leven. Maar altijd maar tot op zekere hoogte en zo sprak hij de hoop uit dat in weerwil van iedere Kon. rerlaarflag de nodige luister werd bijgezet en dat aan allerlei festiviteiten werd deelge nomen. Een werkelijk culturele beteke nis begon de muziekbeoefening pas te krijgen toen men daadwer kelijk aan de organisatie van con coursen begon te arbeiden. De Bond voor West Z.-Vl. heeft in deze prachtig pionierswerk ver richt en op muzikaal gebied mag men tot op de huidige dag aan het Westen een zékere superiori teit niet ontzeggen tegenover het Oosten. En zo heeft ook het Wes ten de eerste stoot gegeven tot de oprichting van deze Bond die na de bevrijding als Bond voor ge heel Z.-Vlaanderen tot stand kwam). Spreker hoopte dat de Bond voort zal gaan op de Ingeslagen weg. De muziekconcoursen had den tot dusverre een uitstekende reputatie. Men spreke nu voort aan ook vooral niet meer over Oost en West maar legge het ac cent op Z.-Vlaanderen. Met de beste wensen voor de" Inmiddels op de Markt de op stelling plaats van de stoet. Slechts ongeveer i/3 der deelne mende verenigingen was hierbij aanwezig. De weersomstandig heden hadden de meeste vereni gingen een later vertrek-uur uit hun resp. plaatsen van herkomst genoopt. Tijdens de mars naar het feest-terrein scheen het we der een ogen/blik een gunstige keer te zullen nemen doch dit duurde ternauwernood een half uur. Met tergende onbarmhartig heid hernam „PLuvius" zijn heer schappij. Af en toe regende het „pijpestelen". Het toestuur over woog nog langdurig het concours in „Het Centrum" te houden en 't te ontruimen, doch daarbij kwa men zovele argumenten van tijd verlies en financiële overwegin gen in het geding dat hiervan werd afgezien. Zo werd onder de meest on gunstige weersomstandigheden dit mot zoveel energie georga niseerde Mnziek-festjjn ingezet en voleindigd. lelefonische ver- i de Verenigde communistische .d gebracht. De Radio Corpo- ica, Mackay Ra- ïVireless melden, oorverbindt met het communisti- scrie cnma. Te Hongkong heeft de Chi nese regering met een korte ceremonie de torpedojager Men- dip, die zij in 1948 van de Britse regering in leen heeft ontvan gen en die zij Ling Foe gedoopt had, teruggegeven. Sinds de kruiser Aurora, die eveneens door Engeland aan de Chinese regering was geleend, naar de communisten overliep, is de Mendip door Britse oor logsschepen nauwlettend in het oog gehouden. De bezetting van Sjanghai door de communisten is Vrij dagochtend voltooid, doordat communistische eenheden uit Woesoeng, Sjanghai's Noorde lijke uitweg naar zee, de verbin ding tot stand brachten met troepen uit het zuidelijke deel van de stad, dat Dinsdag bezet werd. Naar verluidt, hebben de com munisten geen tegenstand ont moet bij hun laatste zuiverings operaties, waarbij 2000 nationa listen zich oversraven Een groot aantal van cie man- meiu schappen, die zich overgaven, trok later burgerkleren aan en vluchtte met achterlating van wapens. De bezeting van Sjanghai (3. De communistische autoritei ten hebben Vrijdag te Sjanghai een Engelse editie uitgegeven van hun blad „Volk van Sjang hai", waarin wordt aangedron gen op handhaving van orde en recht. Het blad eiste vrijheid van godsdienst, bescherming van kerken en tempels en van alle geestelijken en hun helpers die aan de wetten gehoorzamen. De Sjoenpao, een der oudste bladen van China, is door de communisten overgenomen. In zijn plaats zal een nieuw blad „Dagblad der bevrijding" ver schijnen. De geldmarkt te Sjanghai was Vrijdag lusteloos, ofschoon par ticuliere banken Vrijdag 2 uur open waren om deposito's in ontvangst te nemen en cheques uit. te betalen. Communistische „Djen Min Piao" bankbiljetten zijn begonnen te circuleren doch er is nog geen officiële wissel koers voor gepubliceerd. De Engelse en Amerikaanse kolonie heeft niemand bij de ge vechten verloren. Het Ameri kaanse Hoengjao-sanatorium, dat verleden Jaar was geopend en met de nieuwste medische ii trusting was uitgerust, is ver-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1