Bim en de Orde van Z. Z. Z. BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? OESTAND IN CHINA Gezonde huid kermisreiziger ging Als Mohammed niet tot de berg komt GRIEKS STOOMSCHIP OMHOOG GEVAREN. VOETBAL. WIELRENNEN. h hoesten Duitse soldaten in Griekenland vechten? „Bemant de enterlbruggien", nep de Woeste Pot. „Leg de „Ora- welaar" langszij van de andere schuif". Basli's mannen schoten intussen zo nauwkeurig, dat dit bevel makkelijker (kon wordien ge geven dan uitgevoerd'. Het moet gezegd worden, dat de zeerovers niet oang waren uitgevallen. Zij zochten dekking wanneer de mus ketten van de ,,Don Qulchotte" een salvo gaven. Zodra (Basli's mannen hun ouderwetse vuurroe ren gingen laden, werkten zij verder aan de entenbnuggen. Toen de schepen zij aan zij lagen klonk de rauwe kreet van de pi- ratenkapitein„Enteren!" De grote enterbruggen gierden door de lucht. Piraten hielden zich al met getrokken zwaarden aan die uiteinden vast. ,,Ze zijn in de overmacht", riep de Ridder. „Mooi zo dan hebben wij iets te doen" zei Basli onverstoorbaar. Met een zware schok kwamen de eniter- bruggen op de „Don Quichotte" neer. dikanten besloten had, nam de vergadering thans de noodzake lijke reglementaire wijzigingen aan. De studietijd aan het se minarie is op 4 maanden be paald. Vrouwelijke studenten ontvangen de bevoegdheid om 't seminarie te bezoeken. De Synode besloot aan de Sy node der Gereformeerde kerken te vragen deputaten te benoe men voor samenspreking over de problemen van en voortvloei ende uit de kerkorde. Zij zal aan de raad voor kerk en kerken vragen om een voordracht voor deputaten namens de Hervorm de kerk. Tevens zal zij de raad advies vragen over de interker kelijke contacten op het terrein van de plaatselijke gemeenten. Op verzoek van de oecumeni sche raad van Nederland wees de Synode de tweede advents zondag als de oecumenische Zondag aan. De Synode besloot tot instelling van een Israelzon- dag op de eerste Zondag van October. Over de roeping van de kerk jegens Israel zal een toelichting aan de classicale vergaderingen worden gezonden. De vraag van nieuwe Psalm berijming werd uitvoerig be sproken. Namens de commissie ad hoe voor de advisering in de vragen van Psalmberijming wa ren aanwezig Ds C. B. Burger, Ds H. Schroten en Prof. Dr W. A. P. Smit. De commissie ontvouwde haar bezwaren tegen de proeve van Psalmberijming van Ds Hasper c.s. op literaire, musicologische en theologische gronden. De Sy node aanvaardde na brede dis cussie met algemene stemmen het oordeel der commissie dat voor een nieuwe Psalmberijming de proeve van Ds Hasper c.s. als grondslag niet kan worden aan vaard. De Synode was van' mening, dat deze aangelegenheid in het bijzonder een zaak van alle ker ken van Gereformeerd type is en droeg het moderamen op in deze diligent te zijn. MOTORRIJDER REED TEGEN AUTO. Op de Teteringsedijk te Breda reed Zaterdagavond een motor rijder met een passagier op de duo, beiden uit Breda afkomstig, tegen een personenauto. De mo torrijder, de heer Jansen, was op slag dood, terwijl de duorij der met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis werd ge bracht. In de loou van Zondag verbeterde zijn toestand. BGHTPAAR BOESMAN TERUG. Het echtpaar Boesman en de heer C. de Vos Klootwijk, zijn na een reis van zeven dagen door Duitsland in Nederland terugge keerd. Zij hebben in Duitsland con tact opgenomen met de Engelse bezettings- en luchtvaart autori teiten en vernomen, dat de moge lijkheid bestaat, dat over enige maanden de privé-sport lucht vaart weer zal worden toegelaten. In verband hiermede heeft de heer Boesman de uitnodiging ont vangen met de Nederlandse bal lon Henri Dunant" de eerste op stijging sinds 10 jaar te maken bij Keulen. Ter gelegenheid van het bezoek van de Nederlandse balonvaar- ders aan Duitsland heeft de di rectie van de Duitse posterijen een hijzonder luchtpoststempel gemaakt. Duizenden poststukken zijn gedurende deze dagen met dit stempel over de gehele wereld uitgegaan. De ballonvaarders werden over al in Duitsland op zeer hartelijke wijze ontvangen. De Haagse ballonclub ontving bovendien de uitnodiging deze zomer een opstijging te rnaken voor een der Duitse omroepsta- tions, alsmede voor een demon- itratiesvaart te Thun in Zwitser land. De Engelse bezettingsautoritei ten hebben de ballon, waarmede de heer Boesman zou opstijgen in bewaring genomen op 't ogen blik, dat de Nederlanders Duits land binnenkwamen. Zij hebben de ballon meegekregen, toen zij dit land verlieten. ZIJN VROUW MET MES TE LIJF. Op de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks kwart over één de 38-jarige ker misreiziger A. S., zijn 26-jarige vrouw A. S. V., na een woor denwisseling belden verkeerden onder invloed van sterke drank op straat met een knipmes onder haar rechterborst gestoken De vrouw is in het Binnengasthuis verbonden en vandaar naar een hotel op de N. Z. Voorburgwal vervoerd, waar zij met haar man, die in het hotel gearresteerd is, logeerde. Het mes had de ker misreiziger in het toilet gewor pen, waar het door de politie ls gevonden. GUNSTIGE RESULTATEN VAX SPROEIEN MET HELICOPTERE „De resultaten van het be sproeien met de helicoptere zijn tot dusverre uitstekend geweest", zo zeide Dr. W. J. Maan, weten schappelijk medewerker van de afdeling tuinbouw en tuinbouwon- derwijs van de Directie van de Landbouw, toen de Helicoptere Vrijdagmiddag boven een stukje gras op Ypenburg een nevelstreep trok. ,,iDe besproeiing is intensiever dan wanneer die van de grond af gebeurt". „Dit komt", zo zeide de Lt.-vlieger 2e klasse der M.L.D. Scnger, de piloot van de Helicop tere even later, „doordat wij een burbelente nevel vormen door middel van de schroefwind van de hefschroef. Bovendien sproei en wij onder een druk van zeven a, acht atmosfeer". „Hoe snel werkt u ongeveer?" ,,We doen ongeveer 40 ha per vlieguur, wat ongeveer hierop neerkomt, dat we in een halve tot hele minuut oen ha afwerken. Per minuut kunnen wc er zo ongeveer' 100 liter uitgooien". Een Amerikaans technicus, die er' bij stond wist nog te vertellen, dat ze de helicoptere tegenwoor dig ni Amerika gebruiken om nachtvorst tegen te gaan. En dit is dan weer een van de vele as pecten, die het gebruik der heli coptere biedt. Zoals bekend werken het De partement van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en de P.T.T. bij vele van hun experimen ten ten nauwste met dit nieuwe vliegtuigtype san.en en het ziet er niet naar uit, dat het hiermede reeds aan het einde van zijn latijn is. SCHOLIER DOOR IIET DAK GEZAKT VROUW UIT RAAM GEVALLEN. Vrijdagmiddag was een aantal schooljongens aan helt voetballen oip een terrein- achter de Over toom te Amsterdam. De bal raakte daarbij qp een ongeveer tien meter hoog in aanbouw zijn de fabriek. E'en van die jongens wilde de (bal terughalen. Hij is daarbij door het dak gezakt en naar beneden gestort. In ernstige toestand is hij opgenomen in het Wilhelminagasthuis. Ongeveer tegelijkertijd was een 64-jardge vrouw in die Burman- straat ibezig de bloemen voor het raam water te geven. Een der potjes viel naar buiten op een platje vlak onder het raam. Bij haar pogingen het potje te pak ken heeft de vrouw zich te ver naar buiten gebogen, waardoor zij uit het raam viel op een binnen plaats. Ook zij is in ernstige toe stand naar een ziekenhuis over gebracht. VROUW DOOD IN HAAR W ONING AANGETROFFEN. Zondagnacht omstreeks twee uur werd de politie te Amster dam door buren gewaarschuwd dat er in een perceel in de Hud- voor van net congres aam Stalin, waarin getuigd wordt van de schuld der Tsjecho-Slowaaikse Partjj aan hem persoonlijk, aam de „roemrijke bolsjewistische par tij" en aan. de beschermende macht van het Rode Leger. be havenautoriteiten te New- .orfe. hebben (Donderdag ver- dat de brug, §ie van naar Statenland zal „eDT1 gebouwd, enkele millio:- uen dollars meer zal moeten kos- het de Britse Oceaansto- Mary, die een mast- van 65% m heeft, moge- jk ie maken onder de brug door te varen. wordt gedaan, aldlus de autoriteiten, ondanks het feit, dat e°hts een paar duizend i z°u .kosten als de mast- zigd weid1 enkeIe •c^h'eI>en SewiJr bU.1 (MUI VKO gouurntuc wir ferentie worden voorgelegd'. Het houdt in de verkoop vam surplus- voedsel aan behoeftige landen tegen een prijs, welke 25 onder de normale prijs ligt, waarbij het verschil zal worden gedragen door de Ver. Naties en door het land, dat het voedsel verkoopt. IDte heer Louwes wees er echter op, dat het algemeen aanvaarden van dit plan mogelijk zou 'kunnen leiden tot een verstoring van heit econo mische prijsniveau in landen zoals China of India. Hen ander vraag stuk is dat van de betaling. Hoe zal een land, dat honger lijdit, voldoende geld kunnen vindien om voor de landbouwproducten te betalen. sonstraat om hulp werd geroe pen. Bij aankomst in het huis trof de politie er het stoffelijk overschot van een 71-jarige vrouw, de bewoonster, aan. Het lijk lag in de gang van het huis, te midden van een plas bloed. De glazen lamp lag in scherven en alles wees er op, dat de vrouw tegen een deurpost was geval len. In het huis was tevens een 60-jarige man, die daar even eens woont. Hij verkeerde sterk onder invloed van drank en kon geen verklaring geven over het geen zich had afgespeeld in de woning. Volgens mededelingen van de buren was deze man kort te voren thuisgekomen en was er ruzie ontstaan. Plotseling had men de vrouw om hulp horen roepen en vrijwel tegelijkertijd een slag gehoord. De man is door de politie gearresteerd. Hij houdt echter vol zich niet te herinneren wat er is gebeurd. Sectie op het lijk zal moeten uitmaken of de dood het gevolg is van een ongelukkige val, dan wel dat de man de vrouw heeft gedood. RUZIE MET ONGELUKKIGE AFLOOP. In de nacht van Zaterdag op Zondag kregen op de Overtoom een student en een handelsver tegenwoordiger een woorden wisseling. De student maakte het zijn tegenpartij het zó las tig, dat deze de student een klap uitdeelde. Deze kwam echter zó hard aan, dat de student een hersenschudding kreeg en in het Wilhelminagasthuis moest worden opgenomen. De vertegenwoordiger is aan-, gehouden onder beschuldiging van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Zaterdagnacht zijn noodseinen opgevangen van het Griekse s.s. /Katingohadjipateras" Het schip meldde, dat het ibdj boei JE-1 vermoedelijk op een mijn was gelopen en water maak te. Om kwart voor twee meldde het schip, dat het op 53,33 gr. Noorderbreedte en 6,19 gr. Oos terlengte aan de grond was ge lopen. De reddingboot van Bor- k'Ujm en sleepboothulp is onder weg. De plaats waar het schip ver: moedelijik op een mijn is gelopen, is, de Lauwers, tussen Rottum en Schiermonnikoog. Het schip is geladen met kunstmest. Een ber gingsvaartuig uit Hamburg is on derweg. Nader wordt gemeld: Het Griekse s.s. „Katingohadji Pateras," dat Vrijdagnacht na bij Schiermonnikoog vermoede lijk op een mijn is gelopen en aan de grond gevaren, maakt zeer veel water. Een bergings vaartuig uit Hamburg is bezig het water uit het schip te pom pen. De reddingsboot „Insulin- de" is naar Oostmahorn terug gekeerd om een expert te halen. Bij het schip liggen nog twee sleepboten uit Terschelling. Als het weer goed blijft, hoopt men het schip los te krijgen en het met pompen boven water te houden. Zou het weer omslaan, dan moet het schip als verloren worden beschouwd. Er zijn geen gewonden aan boord. HEIDEBRAND BIJ KOOTWIJK. Er is een grote heidebrand uit gebroken ten Noorden van Koot wijk, tussen Kootwijk en de spoorlijn. Op deze helde is veel struikgewas, vooral dennehout. Met man en macht wordt ge werkt om het vuur meester te worden, maar het vuur breidt zich nog steeds uit. Men. vreest voor de nabij gelegen bossen. De schade is nog niet te overzien. De brand schijnt ontstaan te zijn door vuur uit een locomotief. De bosbrandweer is het vuur meester, al stijgen er nog over al in het uitgestrekte gebied van de brand rookzuilen en vlammen op. Ook de bosbrandweer van Apeldoorn, Stroe, Essen en Koot wijkerbroek waren uitgerukt. Militairen verleenden assisten tie. Naar schatting werden 40 ha heide en bijna 1 ha bos prooi van het vuur. AANSLAG OP VROUW Zaterdagnacht omstreeks kwart voor drie is dn haar woning in de Kempstraat te Den Haag, een aanslag gepleegd op de 28-jarige vrouw A. S. Kwist. Met een scherp voorwerp werden haar vier steekwonden toegebracht. Zij is door de G.G.D. naar het zieken huis aan de Zuidwal overgebracht. Haar toestand ds thans redelijk wel. De politie heeft een arres tatie verricht. De 28-jarige mej. K. hoorde Zaterdagnacht volgens haar ver klaring een vreemd geluid in, huis. Zij was alleen, doch ging op on derzoek uit In de keuken trof zij haar gewezen echtgenoot aan. Deze sprong op haar toe en bracht haar met een hard voor werp enige slagen in het gezicht toe, waardoor bloedende wonden veroorzaakt werden Terwijl de vrouw gillend vlucht te werden haar nog enige slagen op het achterhoofd en In de nek toegebracht. In pyama en op blote voeten rende zij de straat op en belde aan bij haar buurman, een slager, waarna zij op het pla veisel in elkaar zakte. De slager verleende haar zoveel mogelijk hulp. De dader was ondertussen verdwenen. In een apotheek werd aan mej. K. eerste hulp verleend, waarna de G.G.D. haar naar een ziekenhuis bracht. Het voorwerp, waarmede zij mishandeld werd, is waarschijnlijk een hard voorwerp geweest, omdat grote wijkende wonden geconstateerd werden, waarvan die op het achterhoofd de ernstigste waren. Aangezien de vrouw, die nog slechts korte tijd geleden uit Rot terdam in Den Haag is komen wonen, dadelijk verklaarde, dat haar voormalige echtgenoot de dader was, is deze Zaterdagmor gen om zes uur te Rotterdam ge arresteerd. Volgens inlichtingen ontkent hij de aanslag gepleegd tc hebben. De kleermaker, bij wie mej. K. in dienst is, was in de afgelopen nacht niet thuis. Haar achterbu ren waren naar een. familiefeest toe. Zo heeft de dader kans ge zien om pngemerkt via de poort en de tuin van de afwezige buren in de achtertuin van het huis van mej. K. te komen. Toen hij zich toegang had verschaft tot haar keuken, werd hij door haar ver ras-. Een deskundige, die mej. K. Zaterdagnacht hielp, verklaarde, dat de verwondingen ernstig, maar zijn inziens niet levensge vaarlijk zijn Om het Kampioenschap van Nederland. HeerenveenVSV 31; NOAD -SVV 0—1; BW-AGOVV 0—0. Promotie Tweede Klasse. District III. NEC—Gelria 5—0; Be Quick- Labor 10. NEC blijft Eerste Klasser. Promotie Derde Klasse. District IV. ODIOAxel 40; Breskens Middelburg 44. Internationale wedstrijden. Luik: BelgiëWales 31. Parijs: Frankrijk-Engeland 1-3. Florence: Italié-Oostenrijk 3-1. Dublin: EirePortugal 10. Praag: Tsj echo-Slowakije Roemenië 32. TerneuzenVlissingen 03. Ten bate van het Rode Kruis. Gisterenmiddag vond op het terrein aan de Molendijk een wedstrijd plaats tussen Terneu zen en Vlissingen, waarvoor een tamelijke publieke belangstel ling bestond en waarvan de op brengst ten bate van het Rode Kruis zou worden gesteld. Vooraf speelden de juniores van beide teams een aantrekke lijk partijtje voetbal. Met 21 bleven de Terneuzense juniores de baas, nadat de rust met ge lijke stand (11) was ingegaan. Nadat Dr Van Breda Vriesman beide elftallen enige woorden van dank voor het genomen ini tiatief had toegesproken, ver richtte hij de aftrap. Na vijf mi nuten spelens ontstond er een botsing tussen de Vlissingse doelman en de Terneuzense midvoor Van Pienbroek, die vrij ernstig aankwam. De Vlissingse speler moest van het veld ge dragen worden. De strijd ging aanvankelijk gelijk op, al waren de aanvallen van de gasten heel wat gevaarlijker dan die der roodhemden. Nadat de halve tijd van de eerste helft verstreken was, nam Vlissingen, nog onver wacht, de leiding, toen de Ter- DINSDAG 24 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Scandinavische muz.9.30 Gram.; 10.00 Morgen wijding: 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Or gel; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Ensemble Jo Bos; 12.40 Orgel; I.00 Nieuws; 1.20 Promenade or kest; 2.00 Voor de vrouw; 2.25 Radio-matinée4.2'5 Lezing; 4.40 De schoolbel; 5.00 Kinderkoor; 5.30 Gram.; 5.45 Lezing; 6.00 Nieuws; 6.15 Piano; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.00 Radiostrip; 7.10 Radio muziekjournaal; 7.50 Wederopbouw; 8.00 Nieuws; 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein9.40 Brieven over hersenigymn.9.50 Buiten! overz.; 10.05 Gram.; 10.30 Zang en piano; 11.00 Nieuws; II.15 Klankbeeld. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.05 Lichtbaken; 10.00 Wie komt er in mijn hoekje; J0.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Gram.; 11.30 Lezing; 11.40 Zangkoor; 12.03 Pianorecital: 12.33 Orkest zonder naam; 1.00 Nieuws; 1.20 Mefropole orkest; I.45 Gram.; 2.00 Philharm. sex tet; 2.30 Voor de vrouw; 3.00 Schoolradio; 3.30 Gram.; 4.00 De Zonnebloem: 4.30 Ziekenlof; 5.00 Na schooltijd; 5.15 De Wigwam; 5.45 Amusementsork; 6.10 Sport - praatje; 6.20 Kerkorgel; 6.50 Ac tualiteiten: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.: 7.45 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.12 Concert; 9.45 Viool en piano; 10.15 Cantate; 10.45 Avondgebed; II.00 Nieuws; 11,15 Gram. neuzense doelman een voorzet van rechts verkeerd timede. De Vlissingse linksbuiten had geen moeite de score te openen (0-1). De gasten werden nu beduidend sterker. Toch duurde het tot 8 minuten vóór de rust eer zij de stand op 02 wisten te bren gen. In de tweede helft ging het de eerste 10 minuten gelijk op. Daarna kwam Terneuzen in de meerderheid en vele aanvallen op het Vl.-doel volgden. De aan vallen werden echter slordig af gewerkt. Het laatste kwartier ontworstelde Vlissingen zich aan de druk en wisselden de aanval len elkaar meer af. Vier minu ten voor het einde voegde VI. 'n derde doelpunt aan haar score toe. BreskensMiddelburg 44. In een slecht gespeelde wed strijd hebben Breskens en Mid delburg de punten gedeeld, een uitslag waarmede beide partijen tevreden kunnen zijn. Middelburg verscheen met 'n viertal invallers op het appèl, terwijl bij Breskens J. Fenijn en Mookhoek ontbraken, voor wie Van Ooteghem en Ghijs invie len. Middelburg gaf gedurende het eerste half uur de toon aan, doch verder dan enkele hoek schoppen wist men het niet te brengen. Aan de 28ste minuut lost bij een plotselinge door braak H. Fenijn een hard schot, dat keeper Overweel niet vol doende onder controle kan krij gen en Steyaert is er als de kip pen bij om de score te openen, 10. De strijd gaat nu meer ge lijk op en na 37 minuten weet Vermeulen met een hard schot de stand op 20 te brengen. Na de thee is Breskens het eerst aan bod en reeds na 5 mi nuten weet Neufeglise bij een hoekschop met een kopbal de score te verhogen tot 30. Mid delburg komt nu wat meer los en als er bijna een kwartier ge speeld is, benut Carol een voor zet van Klop en het is 31. Kort daarop, bij een scrimmage, plaatst H. Fenijn in eigen doel en een kwartier voor het einde maakt Carol, wederom uit een voorzet van rechtsbuiten Klop, gelijk. Nog geen minuut later geeft Vermeulen met een hard schot Breskens opnieuw de lei ding, doch tenslotte weet Carol kort voor het einde de stand op 44 te brengen. En hierin komt geen wijziging meer. Alhoewel vrij fors gespeeld werd, kan van bepaald unfair spel niet gesproken worden en scheidsrechter Meulemeester had het dan ook nu etinoijnbdz had het dan ook niet bijzonder moeilijk om de zaak tot een goed einde te brengen. De belangstel ling was niet groot. Middelkamp een maand geschorst. De sportcommissie van de N. W.U. heeft Zaterdag besloten de renner Middelkamp wegens on gemotiveerd opgeven in de Ron de van Nederland van 23 Mei tot en met 23 Juni a.s. te schor sen. Bij de bepaling van de strafmaat is rekening gehouden met het feit, dat dit de eerste maal in zijn lange carrière is dat een strafmaatregel tegen hem moet worden genomen. De schorsing brengt mee, dat Middelkamp niet zal kunnen deelnemen aan het kampioen schap van Nederland op de weg dat op 19 Juni te Valkenburg ge houden wordt. tentieprijs: n 10 ct-minimum 3 vert en tie 1,50. iing advertenties t namiddags 3 uur ;k kl. advertenties :ls 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- g: Brieven onder er Bureau van dit 5 cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 28 4.30 20.45 4.17 22.06 29 4.29 20.46 4.53 23.13 30 4.28 20.47 5.45 31 4.27 20.48 6.53 0.05 Juni 1 4.26 20.49 8.13 0.4» 2 4.25 20.50 9.40 109 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 1.43 5 4.23 20.54 13.59 1.55 zochten onder die luisteraars een beschutte plaatsen irsingstent. Ande de hevigste buien tig stand en weiken romende regenvla- lomderibrolken viel optredende mazi er aldra uit als De dirigenten n regenjassen ge- xrne korpsen, met gen van de per- Ie regendruppels, len in weerwil 1 mineur gemoeds- nleiding gevende door vele kende jpnestatdes van het in het maar in muzikaal zeker geslaagde 'estijn volgt hier- DE UITSLAGEN. 'anfare: 1. St. Ce- jk, dir. J. L. Eg- plicht nummer rture van P. de e prijs. anfare: 2. St. Ce- e, dir. J. L. Cor- ït nummer „Con ure van S. P. van p., 2e prijs; 3. ïole, dir. J. Ver- prijs; 4. Oefening lofdplaat, dir. W. 2e prijs. Fanfare: Ver- „Pergo et Pera- iian M. J. Cerfon- enoegen, Retran- f. J. de Voldere, rijs; 6. Vrijheid- aswaarde, dir. H. lste prijs; 7. Ex- d, dir. J. Basting, 8. Nut en Ge- i'liet, dir. J. Le ste prijs; 9. E.N. J. Anthonisse, s; 10. Kon. Aar- are, Aardenburg, rs, 50% p., 2e Harmonie. Ver- „Jour de joie", Voulet. 11. Con- A. J. Schieman, ijs. ig Fanfare: Ver- „Laetere", ouver- t: 12 Uit het Volk, Breskens, u, 51 p., 2e prijs; maakt Macht, dir. A. van Dae- prijs; 14. Veroni- dir. H. P. Ever- ite prijs; 15 Wel- ïaak, Clinge, dir. Iranden, 58% p., ling Harmonie: ier „Maskerade", Boedijn. 16 De amslag, dir. H. p., 2e prijs; 17 Verklieden, Ter- B. Schirris, 58% J Hosanna, Axel, tan, 56% p., lste intendheid Fan- ïdracht maakt dir. W. Hollaers, ijs; 20 Geduld dijke, dir. J. An- lste prijs. (Ver- r „Gladiator", et, Alb. Adroit). intendheid Har- Harmonie, Hulst, l Broeck. Ver- ir „Tancrêde", sini, arr. Van lste prijs. ifare: Verplicht ;ais Roi", ouver- 22 Harmonie, I. A. Gossije, 57 aonie: Verplicht i.ënne a Alger", Rossini-Christo! e Vrienden, Sas Mannaert, 60% Fanfare: Ver- „Symphonische G. Boedijn. 24 Biervliet, dir. J. lste prijs met Harmonie: Ver plicht nummer „Le Carnaval Romain", ouverture Berlioz, arr. G. Meister. 25 Oefening Kweekt Kunst, Schoondijke, dir. A. J. Luteijn, 56 p., lste prijs. Bij de aanvang van het con cours werd op verzoek van de heer Ocké één minuut stilte betracht voor een overleden lid der mu- ziekiver. St. Cecilia. Om piëteits- redemen was deze vereniging toe gestaan haar nummer in afwij king van het tijds-schema in het programma uit te voeren, waarna deze ver. het concours verliet, Aan het slot werd door Ie voorzitter onder spanning van de vele muziekvrienden de uitstag medegedeeld. De Ereprijs van H.M. de Ko ningin viel ten deel aan de Kor, Muziekver. Harmonie uit Bier vliet. Die van de Commissaris der Koningin aan de Kon. Harmonie uit Hulst. De beide fraaie plaquette's van het Axelse Gemeentebestuur vie len ten deel aan de Kon. muziek ver. „K.M.M." uit Watervliet, (B. en „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent. 4e prijs van de heer C. Hame link aan „De Verenigde Werk lieden" te Terneuzen. 5e prijs van het Bondsbestuur. de Kon. Muziekver. „Veronica" uit Zuidzande. (De vereniging „Exelsior", Cadsand, „Nut en Genoegen", Nieuwvliet en „.Vrij heid Eendracht", Lamswaarde lootten resp. de medailles van de heer J. Blok, Voorzitter „Co® condia", ver. „Hosanna" en van de Axelse Winkeliersver. Axel Voor uit*. Twee medailles met bijz. be stemming werden toegewezen aan De Ver. Werklieden, lste afd. Harmonie (hoogste in deze afd. i en aan de hoogste in de tweede afd. (bij: loting: Excelsior; Cad- zand) met Lamswaarde en Nieuwvliet. Hen klemmend beroep op de verenigingen werd ibiji het einde nog gericht door de bondsvoor zitter de heer Ocké, om eensgezind ais leden van de bond de tekorten van deze dag door een bijzondere nader te bepalen bijdrage te dek ken. Spontaan werd door enige ver enigingen reeds aanstpnds toe zegging gedaan hiertoe bereid te zijn. Het Axelse Muziekfestijn moge in het water zijn gevallen,, kwa litatief - muzikaal is het een goed concours geweest waarbij weer op bemoedigende vooruitgang door ernstige studie mocht gewe zen worden. Dit was ook het oordeel der beide heren jury-leden. De „News Chronicle" heeft een bericht van haar correspon dent uit Düsseldorf gepubli ceerd, inhoudende, dat 30 Duit- se soldaten hebben beweerd j door Sowjet-Russische autori teiten naar Griekenland te zijn gezonden, om aldaar tegen de Griekse regeringstroepen te strijden. De soldaten verklaarden dat zij, teneinde uit een Sowjët- Russisch krijgsgevangenkamp te komen, documenten hadden getekend, waarbij zij zich ver bonden voor de tijd van twee jaar dienst te doen bij de po- litietroepen in de Sowjet- zone. Na een korte opleidings tij d werden zij naar het ten Westen van Berlijn gelegen Stendahl gezonden, "teneinde te worden ingedeeld bij een bri gade Duitse militie-troepen, die op transport zou worden ge steld naar Griekenland, om al daar de Griekse regeringstroe pen te bestrijden. De soldaten besloten echter te deserteren en zij zijn er Donderdag in ge slaagd de grens tussen de Brit se en de Sowjet-Russische be zettingszone te overschrijden. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. POST VOOR DE „WATERMAN" Correspondentie voor het s.s. „Waterman", onderweg van In donesië naar Rotterdam, moet uiterlijk 2 Juni a.s. worden ge post om de opvarenden in Port Said te bereiken. echter bladstil en toen er einde lijk, sprake werd van een licht windje kwam dit uit zulk een be ruchte regenhoek, dat de ijdelste verwachtingen de bodem werden ingeslagen. Intussen was door de Burge meester. de heer P. L. D. J. van Oeveren het woord genomen en richtte hij zich tot het bestuur van de Bond, de lieren jury-leden 'en de verdere genodigden. Inzon derheid de aanwezigheid van de Pelgische gasten, bleek door hem ten zeerste op prijs te worden ge steld, Hij hoopte dat dit voor beeld nog door meerdere zou worden gevolgd en de zozeer be pleite toenadering steeds intenser zal worden in een elkaar volledig vinden. Tot het concours komende zei de de Burgemeester dat dit in perfectie was voorbereid en gere geld. Dat is ons wel toevertrouwd, want wij „regelen" zowat ons ge hele leven. Maar altijd maar tot op zekere hoogte n zo sprak hij de hoop uit dat in weerwil van |«uuitg ue mxiige luister werd bijgezet en dat aan allerlei festiviteiten werd deelge nomen. Een werkelijk culturele beteke nis begon de muziekbeoefening pas te krijgen toen men daadwer kelijk aan de organisatie van con coursen be eon te arbeiden. De Bond voor West Z.-V1. heeft in deze prachtig pionierswerk ver richt en op muzikaal gebied mag men tot op de huidige dag aan het Westen een zekere superiori teit niet ontzeggen tegenover het Oosten. En zo heeft ook het Wes ten de eerste stoot gegeven tot de oprichting van deze Bond die na de bevrijding als Bond voor ge heel Z.-Vlaanderen tot stand kwam). Spreker hoopt© dat de Bond voort zal gaan op de Ingeslagen weg. De muziekconcoursen had den tot dusverre een uitstekende reputatie. Men spreke nu voort aan ook vooral niet meer over Oost en West maar legge het ac cent op Z.-Vlaanderen. Met de beste wensen voor de nuiKuurio i/u uc itittunL ut* y m r- stelling plaats van de stoet. Slechts ongeveer 1/3 der deelne mende verenigingen was hierbij; aanwezig. De weersomstandig heden hadden de meeste vereni gingen een later vertrek-uur uit hun resp. plaatsen van herkomst genoopt. Tijdens de mars naar het feest-terrein scheen het we der een ogenblik een gunstige keer te zullen nemen doch dit duurde ternauwernood een half uur. Met tergende onbarmhartig heid hernam „Pluvius" zijn heer schappij. Af en toe regende het „pijpestelen". Het bestuur over woog nog langdurig het concours in „Het Centrum" te houden en 't te ontruimen, doch daarbij kwa men zovele argumenten van tijd verlies en financiële overwegin gen in het geding dat hiervan werd afgezien. Zo werd onder de meest on gunstige weersomstandigheden dat met zoveel energie georga niseerde Muziek-festjjm ingezet en voleindigd. slefonische ver- schappen, die zich overgaven de Verenigde trok later burgerkleren aan en communistische vluchtte met achterlating van i gebracht. De wapens. De bezeting van Sjanghai (3. De communistische autoritei ten hebben Vrijdag te Sjanghai een Engelse editie uitgegeven van hun blad „Volk van Sjang hai", waarin wordt aangedron gen op handhaving van orde en recht. Het blad eiste vrijheid van godsdienst, bescherming van kerken en tempels en van alle geestelijken en hun helpers die aan de wetten gehoorzamen. De Sjoenpao, een der oudste bladen van China, is door de communisten overgenomen. In zijn plaats zal een nieuw blad „Dagblad der bevrijding" ver schijnen. De geldmarkt te Sjanghai was Vrijdag lusteloos, ofschoon par ticuliere banken Vrijdag 2 uur open waren om deposito's in ontvangst te nemen en cheques uit te betalen. Communistische „Djen Min Piao" bankbiljetten zijn begonnen te circuleren doch er is nog geen officiële wissel koers voor gepubliceerd. De Engelse en Amerikaanse Radio Corpo- ca, Mackay Ra- Kireless melden, lorverbindt met iet communisti- „/nu J-db. Te Hongkong heeft de Chi nese regering met een korte ceremonie de torpedojager Men- dip, die zij in 1948 van de Britse regering in leen heeft ontvan gen en die zij Ling Foe gedoopt had, teruggegeven. Sinds de kruiser Aurora, die eveneens door Engeland aan de Chinese regering was geleend, naar de communisten overliep, is de Mendip door Britse oor logsschepen nauwlettend in het oog gehouden. De bezetting van Sjanghai door de communisten is Vrij dagochtend voltooid, doordat communistische eenheden uit Woesoeng, Sjanghai's Noorde lijke uitwteg naar zee, de verbin ding tot stand brachten met troepen uit het zuidelijke deel van de stad, dat Dinsdag bezet - werd. I kolonie heeft niemand bij de ge- Naar verluidt, hebben de com- vechten verloren. Het Ameri- munisten geen tegenstand ont- kaanse Hoengjao- sanatorium, moet bij hun laatste zuiverings- dat verleden Jaar »ras geopend operaties, waarbij 2000 nations- en1 r»fine was 11 Sclle listen zich overgaven. "'^st'ng was uitgerust, IS ver- Een groot aantal van de man- meia.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3