11 eenl U WIJ zorgei Leren Handschoenen ZJ 50 A. WILKING- Hulst JURRU Brandstoff enhande Ziek en ver van huis UIT DE PROVINCIE r zijn u i'* van Brandstoff F* SCHELLINKHOUT f Kerknieuws COKES ver Stationsweg Ottawa Vulpenhouders en -Potloden De Stroper MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING N90RD5TR.58-60-TERNEUZEN«TELEF. 2.031 Ik heb bij anderen zo'n nieuwe gang gezien en het is bijna ongelooflijk hoe van een verouderd interieur met tegels iets bijzonders te maken is. Ook hiervoor zijn nu prachtige ontwerpen te bezichtigen bij Laatste inleveringsd Op verzoek zullen levert Uw boi ra- IS. ADRIAANSENS TERNEUZEN. MIDDELBURG. VLISSINGEN. Hr Mr „Van Kinsbergen" naar Oslo vertrokken Zeepost naar Indië De Belgische Konings kwestie Verdere besprekingen over de Balkan NOG STEEDS NIEZENDE. ZWEDEN WEIGERT RUSSISCHE VLIEGER UIT TE LEVEREN. Bon F. Verstrai Hoe heerlijk om te bezitten zijn een paar fijne voor dames in LAMSVEL (zwart en kleuren) voor heren in NAPPA en ZEEMLEER Noordstraat 66 - Tel- 2656 Filiaal: Van Steenbergenlaan 16 - Ongeëvenaard in kwaliteit en afwerking Ziet onze étalage- TERUG UIT INDONESIË. Aan boord van het troepen- transportschip „Johan van Ol- denbarnevelt. dat Donderdag 9 Juni a.s. te Amsterdam wordt verwacht, bevinden zich o.m. de serg.-majoor van het K. N. I. L. J. M. Peters en echtgenote, uit Terneuzen. Verder zijn er geen personen uit Zeeuws-Vlaanderen aan boord. Bekentenis afgelegd. In aansluiting op ons bericht over de arrestatie van de los werkman M. R., in verband met de gepleegde aanranding van twee uames, kunnen wij nader melden, dat R., nadat hij aan vankelijk had ontkend hieraan scmudig te zijn, in de loop van Vrijdag een volledige bekente nis heeft afgelegd. Zaterdagmorgen werd hij voor de Officier van Justitie te Mid delburg geleid. De in deze zaak samenwerken de Terneuzense en Axelse poli tie tastte na een paar weken van onderzoek nog steeds in het duister, totdat de hoofdagent rechercheur Verbiezen van cte gemeente-politie alhier meende een spoor te hebben gevonden en. in samenwerking met de Rijksspeurhondgeleider Hoog straten, dit spoor verder uit werkte. met het gevolg dat tot arrestatie van de recidivist R. kon worden overgegaan. Met de op de plaats der aan randing gevonden pet werden met de Rijkspolitiehond Kazan sorteerproeven genomen, welke een volkomen succes opleverden. Rectificatie. In het in vorig nummer opge nomen verslag der jaarvergade ring der Coöp. Veiling Zeeuws- Vlaanderen vermeldden wij, dat ten behoeve van de nieuwbouw het voorstel werd aangenomen, dat ieder lid een bedrag van i 1000 zal fourneren, waarvan de eerste bijdrage ad 200 di rect zou moeten worden gestort. Men maakt er ons opmerkzaam op. dat de eerste storting op 300 werd gesteld en het res terend bedrag ad 700 in ter mijnen in de loop van 1950 moet zijn aangezuiverd. Fotowedstrijd. Wederom Meld de plaatselijke Amateur Fotografen Vereniging sen interne fotowedstrijd, waar aan door een aantal barer leden werd deelgenomen. Mogen we de uitspraak van de jury geloven, dam is er een be hoorlijke vooruitgang te bespeu ren, in vergelijking met de reeds in Januari van dit jaar beoordeel de collectie. De bijeengebrachte foto's ston den over het algemeen wat de compositie betreft, op een goed peil en het was dan ook veelal de technische afwerking, welke de toets der critiek moest door staan. Evenals in Januari j.l. behaalde L. Hamelink met een opname van dé Schelde bij stormweer, de eer ste priis, terwijl de tweede en der de plaats respectievelijk werden ingenomen door mej. J. Burger en 8. Burger. De vereniging, welke thans on geveer twee jaar bestaat, ver heugt Ziich in een stijgende be langstelling, gezien het steeds gToeiende ledental. GOES. Schooldag voor het Chris telijk onderwijs. Vrijdag werd te Goes een door het Christelijk onderwijs georga niseerde schooldag gehouden, waar vele onderwijzeressen, onder wijzers en belangstellenden door de voorzitter van het negende district van de schoolraad, de heer P. Dekker, verwelkomd werden. DOOR PETER BARON. (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas..) (Nadruk veriboden) Hij zuchtte nog eens en open de het koffertje o,m er een zwart marokijn leren doosje met hoeken van gedreven zilver uit te nemen. Ook dit opende hij en bood het de heer Hesse aan. Op een flu welen kussentje lagen vier eme- ralden van langwerpige vorm, elk gevat in een krans van kleine diamanten1 en onderling verbonden door twee fijne gouden kettinkjes. Mijnheer Hesse nam het schit terende ding behoedzaam uit het doosje en reikte het over aan mijnheer Sachs. ,,De weg naar een vrouwenhart leidt door de portemonnaie van de max. Sachs," zei hij grimmig. ,.Wat drinken, 'baron?" Dat wilde de (baron wel. Hij keek naar dte fles, die uit «de achterzak van zijn gastheer te voorscMjn kwant, en naar mijn- In de morgenvergadering sprak de heer J. XJsselstein, hoofd van de Gereformeerde ULO-school te Middelburg, over „Het economi sche beheer onzer scholen", waar na in de middagvergadering Prof. S. U. iZiuidema van De Bilt oprak over „Beginselen in het Christendom". In de ochtendvergadering werd de verkiezing van bestuursleden gehouden, waarbij de heer A. I. Catsman werd herkozen en de heer J. Usselstein werd gekozen in de plaats van de heer J. W. van Swigchem. In het onderwerp dat de heer Van Usselstein behandelde, wer den speciaal de mogelijikheden en moeilijkheden besproken die de Lageronderwijswet van 1920 geeft. Spreker ging de geschiedenis van de onderwiijsregeliing na en gaf tal van practisohe werken aan de hand van de diverse wetsartike len. iSpreker gaf o.im. in over weging, de boekhouding te laten controleren, hiet schoolgelbouw jaarlijks te laten nazien en de wettelijke aansprakelijkheid te verzekeren. Voorts wees Mj op de voordelen van het centraal inkopen. Na de bespreking, die hierop volgde, deed de heer R. Batten, voorzitter der vereniging Christe lijke Kweekschool voor Zeeland, een dringend beroep op de aan wezigen deze onderwijsinstelling te steunen. In de middagvergadering nam Prof. Zuidema het woord. Het spreken over „beginselen in het ..Christendom" in deze tijd noem de Mj gevaarlijk. Immers begin selen worden thans zelfs soms „dte diepste leugens" genoemd, aldus spreker. Prof. Zuidema besprak in diit verband allereerst die volgens hem uit irrationele bron stemmende levensbeschodwihg waarvan Kier kegaard de geestelijke vader is en die het bestaan van beginselen ontkent. Prof. Zuidema somde daarna een aantal ielijike trekken op in het Christelijke leven, die oorzaak zijn, dat de irrationalist de Chris ten steeds rationalisten noemt. „Z-ijt zuinig met het gebruik van „Christelijk beginsel"; u moet weten dat u dan op heilig terrein bent", zo voegde spreker zijn ge hoor toe. Tenslotte ging spreker nader in op enige dei' belangrijkste [begin selen in het Christendom. „Onze beginselen mogen fei len, Gods Woord is onfeilbaar. Uit de eenheid der iSchriff willen wij daarom practisch haar inhoud toepassen op alle levensterreinen. Dart bedoelen wij met het spreken over beginsel", zo besloot Prof. Zuidema zijn rede. De watervoorziening op Walcheren. De directeur van de N.V. Wa terleiding-Mij „Midden-Zee land", de heer P. Kas, heeft tij dens een toelichting op de wa tervoorziening in het concessie gebied deze N.V. voor de ge meenteraad van Vlissingen ver klaard, dat de watervoorziening op Walcheren uiterst krap zal zijn. De N.V. heeft n.l. geen eigen waterwinningplaatsen, maar voorziet in de behoefte door koop van water van de N.V. Waterleidingmij „Zuid-Beve land", uit het pompstation op de Sloedam tussen Zuid-Beve land en Walcheren. Deze maat schappij voert het water aan uit Ossendrecht. Door de gestegen behoefte aan water op Walche ren moet de N.V. „Zuid-Beve land" meer water leveren dan de capaciteit van de transport leiding toelaat. Men is doende, deze capaciteit te vergroten, doch men zal tegen de verwach tingen in met de werkzaamhe den niet vóór de a.s. zomer ge reed komen. De raad van Vlissingen besloot zonder hoofdelijke stemming heer Hesse's zuinigheid op de soda. Maar Mj glimlachte waar derend en ibegon zich te ontplooi en. „De toestand im mijm land is gespannen, zéér gespannen. De aartshertog heeft zijn eigen plan nen en die kunnen het beste ge diend worden door de afzetting van Zijh erfelijke Majesteit, Mi chael. Hij' heeft zijp volgelingen Verzameld in de heuvels en kan elk ogenblik optrekken naar de hoofdstad. Onder [leze omstan digheden mobiliseert 'Zijne Maje steit met volle krachti, maar de krijgstoerustingen kosten geld en de firma, die ze levert,, wil geen geweren of andere wapens sturen dan tegen contante betaling. Die vervloekte Amerikanen pardon," ik vergat,, dat mijnheer de eer heeft Amerikaan te zijn! zoals ik zei, de Amerikanen willen al tijd geld zien, voordat zij over tuigd ztijpi van iemands eferlike bedoelingen. Is het niet zo?" „Geld is welsprekend", stemde de' heer Hesse toe en dronk zijn glas leeg, min of meer door het gepraat van de ibaron geamu seerd. Die „heroefrdte Ameri- zich in principe uit te spreken voor een fusie tussen beide ge noemde bedrijven. Verscheidene leden spraken de verwachting uit, dat deze fusie slechts een stap zal zijn op de weg naar één bedrijf voor geheel midden-Zee land, waarin ook de andere be drijven, zoals de N.V. waterl.-mij „Zuid-Beveland" en het ge meentelijk waterleidingbedrijf van Middelburg, z.i. dienen te orden opgenomen. king Wij bieden U keuze uit Auto reed de trap af. Een reiziger parkeerde zijn auto op de Boulevard bij het Strandhotel. Hij vergat echter de handrem vast te zetten en daar de weg enigszins afhelt, ging de auto zonder zijn eige naar op stap in de richting van de bekende „Leeuwentrap". De eerste 20 treden werden van bo ven naar beneden vlot „geno men", doch toen ging er iets mis; de wagen raakte uit de koers. Vóór het tot omslaan kwam, bleef een der spatborden aan het hek haken, dat de trap begrenst. De laatste tien schre den heeft de auto met behulp van een kraanwagen afgelegd. De herbouw van het station. Het gemeentebestuur is met de directie der Nederlandse Spoorwegen tot overeenstem ming gekomen betreffende de bouw van het nieuwe station. De N.S. zijn n.l. afgestapt van het plan om het station iets meer Noordelijk dan het huidige te bouwen. Dit plan zou een ideale oplossing voor 't verkeersvraag- stuk ter plaatse hebben geboden mede in verband met het ver keer van en naar de aanleg plaatsen der veerboten naar Breskens. Het is echter te duur gebleken. Het overleg heeft tot resultaat gehad, dat het nieuwe station weliswaar op de oude plaats zal worden gebouwd, doch minder „diep" zal zijn, zodat het stationsplein toch niet onbe langrijk vergroot zal worden. Het station zal hoofdzakelijk in één-verdiepingsbouw worden opgetrokken. De mogelijkheid van uitbreiding wordt evenwel opengehouden. ZAAMSLAG. Concert. Op Dinsdag e,k;. zal de muziek- vereniging- „De Volharding" een concert geven op de kiosik, dat zal aanvangen des avonds om 8 uur. Uitgevoerd zal worden het vol gende programma Maskerade, fantasie ouverture G. H. Bordijn Fantasie Romantique (legende) L. Montagne Aria Varia, bariton-solq L. Montagne Ouverture Itaiienne E. Deneufbourg Van buiten gezien, was het niet meer dan een loods, een barak van hout met een „papieren" dak. Het komt niet alleen door de ervarin gen tussen '40 en '45, dat we bij het zien van zo'n loods een onple zierig gevoel krijgen; al is die dan nog zo keurig opgeschilderd. Maar van binnen was het an ders. Daar heerste de Rode Kruis- sfeer on haar best. Het is teveel gezegd als we zouden beweren dat het er bijzonder gezellig was; want er lagen zieke mannen. Maar het was er zo gezellig als het on der de omstandigheden kon zijn. Die mannen waren arbeiders van de D.U.W. en van de Wederop bouw en ze hadden griep. 'n Griepje jawel, maar je voelt je elendig. En als je dan nog ergtens ver van huis ziek bent Och, men hoeft niet veel fantas'e te hebben, om te begrijpen dat de arme kerels zich toen dubbel el lendig voelden. De barakken voor de D.U.W.-arbeiders zijn nu een maal alleen op gezonde mensen nigericht. Voor één zieke man wil len de kameraden met plezier zor gen of ze het kunnen is natuur lijk een andere vraag. Maar als er één man griep heeft, volgen er meer; en de toestand van die zieken werd hoe langer hoe moei lijker. Toen nam de Kringcommissaris van het Nederlandse Rode Kruis in Zeeland het initiatief om een noodziekenhuis in te richten, waar al deze zieke mannen een behoor lijke verpleging konden krijgen. Helpsters van het Rode Kruis Korps stelden zich als verpleeg ster beschikbaar. Zij waren het, die niet alleen de zieke mannen verzorgden maar die tevens daardoor een gerust- De kannonneerboot Hr Ms „Van Kinsbergen" is Zaterdag middag om twee uur van haar ligplaats aan de Parkkade te Rotterdam voor een officieel be zoek aan Oslo vertrokken. De reis zal veertien dagen in beslag nemen, waarna het schip weer naar Rotterdam zal terugkeren. Schout bij Nacht J. J. L. Wil- linge, commandant Zeemacht in Nederland, deed Hr Ms „Van Kinsbergen" tot Hoek van Hol land uitgeleide. kaan se firma," die vorst Micha el wapens moest leveren,, han delde onder de'naam van. Benton en Zonen. Het lag nieit op de weg van de heer Hesse, die, ibaron het verband tussen hem en die fir ma te verklaren, maar het be stond, en de ibillionnair was be zig de veertig duizend pond voor emerallen langs een andere weg goed te maken. De baron zat noig een poosje te praten over de toestanden in Centraal Europa en de heren Hes se en Sachs luisterden geduldig, maar op een snelle vlucht bedacht. De eerste vriendelijke gedachte vcor de baron kwam pas -bij hen op, toen hiji aankondigde, dat hij hen verlaten moest om naar de bank te gaan, wilde hij over vijf tig minuten aan het station zijn. Mijnheer Hesse stond verheugd op. „Ik zal u naar de Ibank verge zellen, baron", bood hij aan. „Hot spijt me, dat u teruggaat naar Europa. We zouden anders sa men dit éénpaardsdorp eens wat hebben laten zien. Maar iu helbt Parijs nog vfojor iu. Laat uw geldbuidel daar maar niieti te veel stelling gaven in de gezinnen van die oatiënfen. V"f en vijftig patiënten hebben in Februari 433 verpleegdagen in dat noodziekenhuis in Biggekerke doorgebracht. Toen de griepepi demie voorbij was, kon het zieken huis geslotsn worden. Blijvend was de dankbaarheid van de pa tiënten maar vooral de voldoening voor de Rode Kruishelpsters. Zij die reeds jaren lang vrijwillig haar tijd gaven, om zich voor te bereiden op hulpverlening aan zieken of gewonden, hadden haar kennis en haar kunde -in de prak tijk kunnen brengen. Dank zij Uw hulp zal het Ne derlandse Rode Kruis in staat zijn dergelijke diensten te bewijzen wanneer het dezer dagen om Uw jaarlijkse bijdrage bij U aanklopt. Op 3il Mei a.s. vertrekt het s.s. „Rempang" naar Indonesië. Met dit schin kan zeepost worden mee gezonden. De correspondentie moet daarvoor uiterlijk 29 Mei ter post zijn bezorgd. Het bestuur van dé Belgische socialistische partij' heeft in een Vrijdagavond uitgegeven verkla ring, Koning Leopold het recht 'betwist een persactie stop te zet ten.. die de vier socialistische bla den in België tegien hem voeren. Dinsdag protesteerde die Koning in een schrijven aan SpaaJk, de socialistische Minister-President, tegen de (beschuldigingen, die de Belgische socialistische pers tegen hem heeft ingebracht. De verkla ring van het bestuur der partij, luidt als volgt: „(De Koning heeft aan de vooravond van nieu we algemene verkiezingen niet het recht, om sancties te verzoeken tegen bladen, die critiek oefenen op zijn besluiten en handelingen op grond van authentieke en on weerlegbare bewijzen, die zij aan de Belgische openbare mening voorleggen. „Die morele belangen van de Belgische monarchie" moeten niet gelijk gesteld worden met het persoonlijke geval van de Koning, die .weloverwogen het ver bond met het land verbrak door zich in Mei 1940 aan de vijand over te .geven", aldus deze ver klaring. rammelen. Ga je mee, Sachs?" „,AIs mijnheer veroorlooft, tot buiten. Dan ga ik naar de „Po lish Players". Kent u hier werk, baron? „Zeker kent Mj dat", onder brak Hesse haastig, en duwde de Pool bijna de deur uit. „Ik denk, dalt de hotelsafe wel do beste plaats is voor de brace let. niet Sachs?" De heer Sachs .knikte en samen gingen zij, de trappen af. Mijn heer Hesse verontschuldigde zich voor een ogenblik. En nadat hij met de directeur het marokijnen doosje gedeponeerd had, voegde hij zich weer ibijl hen. Onder aan het brede bordes wachtte de auto van de baron. Het was een two- seater en het nieuwste model van een der beste zaken, die de baron, hoewel deze die omstan digheid verzweeg, hem de wagen voor reclame tot zijn vertrek had geleend. ,,Nou, bonjour, Sachs", zei de heer Hesse en stapte naast de baron in. „Ik hoop, dat we com pleet aan de bank komen, achter het stuur Is de baron een uitge sproken duivel!" SLAAPKAMERS, HUISKAMERS, ZITKAMERS- En een keur van BIJZETMEUBELEN- Bezoekt onze zaak- Bel op no- 12 Hulst, of laat ons U bezoeken, en overtuigt U zonder VERPLICHTING van onze eerste Kwaliteit - Lage prijzen - Service- Meer dan 75 jaar woninginrichters- Volgens gewoonlijk welinge lichte bronnen te Lake Success worden in de nabije toekomst te New York verdere informele besprekingen verwacht tussen de Sowjet-Unie, Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten over de Balkan. Men grondt deze verwachting op de verkla ring van de drie regeringen over de besprekingen, die tij dens de jongste algemene ver gadering van de V. N. met Oro- myko zijn gevoerd. Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten antwoordden Vrijdag officieel op een Sowjet- Russisch voorstel voor bespre kingen ter beëindiging van de Griekse burgeroorlog met te ver klaren, dat zij dergelijke bespre kingen niet wilden beginnen achter Athene om. Men neemt aan, dat de Sowjet-Unie het initiatief zal nemen tot voort zetting van de besprekingen. Er zijn de laatste tijd geen tekenen geweest van geneigd heid bij de Sowjet-Unie om erg krachtige steun te verlenen aan de „democratische regering van de Griekse bergen". Men acht het waarschijnlijk, dat de Sowjet-regering een voorstel zal doen voor een nieuwe vorm van „verzoenings commissie", die het werk van Evatt, Lie en de vertegenwoor digers van Turkije en België zou moeten voortzetten. Dit zou, denkt men, voldoen aan de eis van Groot-Brittannië en Amerika, dat verdere besprekin gen gevoerd worden in het ka der van de V. N. De 14-jarige Michael Hippis- ley, de Engelse schooljongen, die nu reeds 14 dagen lang om de paar seconden niest, hield op met niezen, toen hij in 'n ruim te van een ijsfabriek te Leices- ter was gebracht, waar de tem peratuur 18 graden onder nul Fahrenheit bedroeg. Het begon echter weer, zodra hij deze plaats verliet. Heden gaat hij met zijn moeder naar een spe cialist te Londen. Het Zweedse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Za terdag opnieuw geweigerd het verzoek van de Sowjet-Russl- sche Ambassade in te willigen om een onderhoud te mogen hebben met de niet genoemde 27-jarige bestuurder van een volledig uitgerust gevechtsvlieg tuig der Sow) et-Russische lucht macht, die Woensdag ji. met zijn toestel te Stockholm is ge land en die aan de Zweedse Re gering heeft verzocht hem als politiek vluchteling het recht van asyl te verlenen. GENERALE SYNODE NEDERL. HERVORMDE KERK. In de zitting van Vrijdag 20 Mei werd tot predikant in alge mene dienst beroepen Dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris van de Wereldraad van Kerken te Genève. Ds H. J. Kater te En schedé werd benoemd als lid van de Hervormde Raad voor uit wendige zending en L. C. Car- stens te Zwolle als lid van de al gemene diaconale raad. Het voorstel om de verplichte jaarlijkse bijdrage aan de gene rale kas van 0,25 tot 0,60 per lidmaat te verhogen werd aan genomen. Nadat de Synode in de vorige vergadering tot de oprichting van een seminarie voor a.s. pre- De heer Sachs glimlachte be leefd en het laatste wat hij van de „uitgesproken duivel" zag, was, dat deze oplettend over het stuur zat gelbogen van een wagen, die negentig mijl per uur kon halen, maar die ook gevaar Uep als be lemmering van het verkeer uit de weg geruimd te worden, en die spottende opmenklingen uitlokte van boze, achter hem aan sukke lende taxi-chauffeurs. Mijnheer Sachs wuifde nog eens met een geparfumeerd handje en draaide zich toen om, teneinde een taxi aan te roepen, die juist langs de trottoirrand kwam schuiven. In gedachten bleef hij terzijde staan, toen een dame uitstapte en be taalde. Hij stond al op het punt de chauffeur een adres oo te ge ven, maar bemerkte opeens, dat Mj in de vinnige ogen van de uit gestapte dame keek. Die ogen be hoorden aan mevrouw J. Benton Hesse, die niet in haar handel baarst humeur scheen. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2