Optimisme in Amerik. Regeringskringen over Indonesische kwestie De spoorwegstaking te Berlijn Dr. Gruber waarschuwt Geallieerden OESTAND IN CHINA Oezonde huid MAANDAG 23 MEI 1949. Communiqué Bijeenkomst Federaal Overleg DE GRIEKSE KWESTIE. Als Mohammed niet tot de berg komt Oproep tot staking In Italië JAMES FORRESTAL OVERLEDEN. ABONNEMENTSGELD RANTSOENEN VAN BRANSTOFFEN. VERSCHERPT AMERIKAANS TOEZICHT OP BUITENLANDSE SCHEjPEN. AMERIKA VERZOEKT UITLEVERING VAN EISLER. AMERIK. STRAALJAGERS NAAR DUITSLAND. VERENIG. EX-POLITIEKE GEVANGENEN. hoesten Duitse soldaten irt Griekenland vechten? Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING. medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van Maandagochtend tot avond. Veel bewolking. Zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Veel bewol king met plaatselijk enige re gen, voornamelijk in het Z. van het land. Ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren. USÊ VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1122 Advertentieprijs per mm 10 et.: minimum per advertentie L50. Inzending advertentie* tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertentie* 5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder ar. Bureau van dit 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P. J. van de San de Terncuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. De berichten uit Batavia be treffende <ïe gunstige atmosfeer waarin de Nedierlands-IRepuibli- lteinse commissies werlkien aan. de voorbereiding voor de terugkeer van de Republikeinse regering maar Djogja, worden in Ameri kaanse regeringskringen als zeer bemoedigend beschouwd, aldus meldt Aneta's diplomatieke cor respondent uit Washington. De Van RoyenRum-verklaringen hebben in deze kringen grote vol doening gewekt en worden hier beschouwd als een overeenkomst, die tot stand is gebracht door vertrouwen, aan beide zijden. Men twijfelt er in Washington niet aan, dat zowel Nederlanders als Republikeinen het uiterste zullen doen om de overeenkomst uit te voeren, ofschoon men be seft, dat nog verschillende moei lijkheden, in het bijzonder betref fende de communistische elemen ten in de Republiek, overwonnen zullen moeten worden. Naar de mening van Amerikaanse rege ringskringen heeft het aanvaar den van de overeenkomst van 7 Mei door Sukarno en Hatta bewe zen, dat zij vastbesloten zijn de meningen en verlangens van de communisten en andere extreme elementen te trotseren en dat verwacht mag worden, dat zij in de toekomst krachtig stelling zul len nemen tegen deze elementen. Zelfs die personen in Amerikaan se regeringskringen, die goed be kend zijn met de situatie in Indo nesië pretenderen niet te weten hoe sterk de communistische op positie in de Republiek is, maar zij vertrouwen er op dat elke op positie, die zou willen trachten verwarring te stichten, het hoofd zou kunnen worden geboden zo lang deze gesteld is tegenover een Nederlands-—Republikeinse samen werking. Amerikaanse autoriteiten ga ven uiting van hun vertrouwen, dat de huidige overeenkomst zou kunnen leiden tot een sterk- Nederiands-Indonesische Unie, gebaseerd op vrijwillige samen werking, welke volgens deze autoriteiten meer dan ooit dient te worden gerealiseerd als drin gende noodzaak voor de toekom stige ontwikkeling, zowel van Nederland als van Indonesië- Naar aanleiding van de recente uitlatingen in de republikeinse pers, die «Ie Aan RoyenRum- verklaringen beschouwen als „een l«egin van verwezenlijking van het plan-Cochran", verklaar de men aan Aneta's eorrespon- In een communiqué van de B.F.O wordt gezegd, dat in be sloten zitting de algemene situ atie is besproken. Daarnaast werd de wenselijkheid besproken van een spoedige deelneming van de in B.F.O.-verband sa menwerkende deelgebieden aan de besprekingen inzake het In donesische vraagstuk in het al gemeen. De besprekingen wor den heden voortgezet. De Griekse Minister van Bui tenlandse Zaken, Constantin Tsaldaris, heeft Harold Minor, zaakgelastigde van de Verenigde Staten, en Charles Norton, am bassadeur van Groot Brittannië ontvangen. Beide diplomaten hebben aan de Minister van Buitenlandse Zaken de door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en het Fo reign Office uitgegeven commu- que's in verband met het Tass- bericht over de besprekingen tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten inzake de op lossing van 't Griekse probleem overhandigd. Tsaldaris heeft zijn collega's in beperkte kabinetszitting op de hoogte gebracht en de door Griekenland te volgen politiek besproken. •Tsaldaris zeide in dit ver band: „De voorstellen van Gro- myko zijn slechts een vervolg op die, welke onlangs door Por- phyrogenis, de Minister van Ju stitie van de zogenaamde rege ring van „Vrij Griekenland" zijn gedaan. Deze voorstellen willen het moreel van het Griekse volk aantasten". voor van net congres aan, Stalln, waarin getuigd wordt van de schuld der Tsjecho-Slowaaikse Partij aan hem persoonlijk, aan, de „roemrijke bolsjewistische par tij" en aan de beschermende macht van het Rode Leger. havenautoriteiten te New- hebben Donderdag ver- rtvSm' dat do brug, die van worS yn naar Statenland zal nor, gebouwd, enkele millioie- ten „58rs meer zal moeten kos- mer ni! de Britse Oceaansto- Queen Mary, die een mast- fflk t* ^an 65% m heeft, moge- te varen8,1 onder de fbm£' door autoritJI0rdt gedaan, aldlus de - ondanks het feit, dat dollar^ e®n paar duizend hoogte W j^ten de mast- zfgd werp ÖkeIe sch'ell>en KewlJ" dem, «lat van Amerikaanse zijde geen enkele neiging bestaat om het plan-Cochran te doen her leven als lei«klraad v«>or de toe komstige onderhandelingen- In tegendeel, Amerikaanse rege ringskringen zijn van mening, dat de beginselen en de pro gramma's voor het hoiulen van verkiezingen, de vorming van staatkundige eenheden, hel ont werpen van een constitutie en een uniestatuut bij voorkeur «lienen te wor«len uitgewerkt door Netlerlantlers, republikei nen en federalisten, in gezamen lijk overleg en «lat de Unci zich hierbij zoveel mogelijk op de achtergrond dient te houden. Dit sluil natuurlijk geenszins de mogelijkheid uit, dat de Unci in sommige phasen van de on- derliandelingen gedwongen zou kunnen zijn eigen suggesties naar voren te brengen, teneinde op sommige punten, waarover geen overeenstemming kan wor den bereikt, tot oplossing te ko men. In dat geval zou het plan Cochran, evenals overigens elk ander voorstel, van nut kunnen zijn. Afgezien echter van deze mo gelijkheid verwacht niemand in Washington, dat «1e oude voor stellen van Coehran opnieuw een element zullen vormen van de Nederlandse-Republikeinse be sprekingen. De onder communistische lei ding staande algemene arbeiders bord van Italië heeft de arbeiders aangespoord Zaterdag in de ge- bel e provincie Milaan twee uur te staken en in geheel Noord-Italië een algemene staking te houden van Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondagmorgen 6 uur. De staking is uigteroepen uit protest tegen het omkomen van een arbeider op een bijeenkomst te Mediglia. De staking is uitgeroepen uit re Noord-Italiaanse landbouwge bieden is gespannen. Naar schat ting hebben ongeveer 700.000 landarbeiders aan de stakingsop- roep van de door communisten overheerste algemene vaklbond gehoor gegeven. De staking zou twee uur duren en begon om 10 uur plaatselijke tijd. Vrijdag kwam bij een botsing een landarbeider om het leven en de politie arresteerde 2O0 arbei ders. Zaterdag werd rond Mi laan met pantserauto's gepa trouilleerd. De staking is 'bedoeld om kracht bij te zetten aan de door het algemeen vakverbond voorge stelde loonregeling. Van communistische zijde wordt verklaard, dat de staking zich Zuidwaarts uitbreidt en dat on geveer één millioen arbeiders het werk hebben neergelegd. Tijdens het weekeinde heeft de staking van het treinperso neel te Berlijn, dat zijn loon in Westelijke marken wensc uitbe taald te krijgen, zich uitgebreid en geleid tot verschillende schermutselingen met Sowjet- russische officieren en door de Sow jets gecontroleerde Duitse politie. Zaterdagmiddag lag de S- Bahn, de bovengrondse spoor weg door geheel Berlijn, reeds volkomen stil. Zondagmiddag was de onder Sowjetrussische controle staan de politie in het bezit van de meeste stations van de lucht- spoorweg. 36 Uur van bijna on afgebroken strijd met de stakers ging hier aan vooraf. Zondag middag werd het station Char- lottenburg door met geweren gewapende politie heroverd, na dat een menigte van ongeveer 2.000 stakers met hun aanhan gers arm in arm 150 man spoor wegpolitie, die het station bezet had, langs de rails in de rich ting van de Sow jetsector had te ruggedreven. Zondagochtend reed een trein uit de Sowjetsector langs een der voornaamste spoorlijnen West-Berlijn binnen. Op elk station werd ongeveer 20 man spoorwegpolitie afgezet. Op het station Neukoelin losten de in zittenden naar schatting 300 schoten op de stakers, die het station bezet hadden. De trein reed weg, toen alle munitie ver schoten was. Sinds Zaterdagnacht zijn naar verluidt 14 personen gewond en 17 personen gearresteerd door de Westelijke politie. Een nog niet bekend aantal stakers is door de spoorwegpolitie naar de Sowjetsector overgebracht. De toestand is echter uiterma te verward. Met elkaar strijdige berichten van 't stakingshoofd kwartier. spoorwegfunctionaris sen en het hoofdkwartier der Westelijke politie maken het on mogelijk de juiste omvang der persoonlijke ongevallen vast te stellen. Ernst Scharnowski, voorzitter der anti-communistische vak verenigingen U.G.O. heeft de ge beurtenissen van Zondag „een poging der communisten, een burgeroorlog te ontketenen" ge noemd. Zo nodig zou de U.G.O. in geheel Berlijn, de Sowjetsec tor incluis, een algemene sta king uitroepen, aldus Scharnow- ski In het begin van Zondagavond werd het station Charlotten- burg wederom van twee kanten door een grote groep stakers be stormd. Zij waren gewapend met knotsen en stenen en wer den begeleid door enige hon derden sympathiserende bur gers. Na een bloedige strijd slaagden zij er in de afdeling spoorwegpolitie van de perrons te verdrijven. Een aantal poli tiemannen loste schoten en ver wondde een onbekend aantal stakers. Nadat de perrons door de stakenden waren bezet, zag men drie leden van de spoor wegpolitie weggeleid worden door de stadspolitie uit de Wes telijke sectoren, die ter plaatse verscheen nadat de eerste scho ten gelost waren. Kort daarop kwamen langs de spoorbaan ver sterkingen van de spoorwegpo litie uit de Sow jet-sector. Na schermutselingen werd een ge deelte der perrons weer door hen ingenomen. Zes Sowj et-Rus sische officieren keken op een afstand toe zonder in te grijpen. Stakers hebben Zaterdagmor gen Generaal Kwasjinin, hoofd van de afdeling vervoer van het militaire Sowjetbestuur aange vallen, toen hij spoorweginstal laties in de Amerikaanse sector wilde inspecteren. Kwasjinin wilde het station van de S-baan in Tempelhof in specteren. Politie uit West-Ber lijn redde hem van „een wilde menigte", aldus het politierap port, en begeleidde hem in zijn auto naar de grens van de Sow- jet-sector. James Forrestal, de vroegere Amerikaanse Minister van De fensie, heeft zich Zondagmor gen van het leven beroofd door uit een raam te klimmen van eht marine-ziekenhuis te Be- thesda bij Washington, waar hij reeds vele weken wegens zwaar moedigheid werd verpleegd, zo deelt de directie van het zieken huis mede. De laatste tijd scheen zijn toestand te zijn verbeterd. Zijn kamer bevond zich op de 17e verdieping. Nader wordt nog gemeld, dat de ramen van zijn eigen kamer van zwaar traliewerk voorzien waren, doch dat het raam in de nabijgelegen kamer een luik had ,dat Forrestal opende. Om zijn hals vond men vastaangehaald het koord van zijn badjas. In zijn kamer- lag een boek met Griekse philisophische poëzie over het onderwerp „Leven en Dood." Bij de openliggende blad zijde stonden aantekeningen van zijn hand. In de loop van deze en vol gende week zal de quitantie worden aangeboden over het lopende kwartaal (April Juni). DE ADMINISTRATIE. De Oostenrijkse Minister van Buitenlandse Zaken, Dr. Karl Gruber, heeft in een toespraak op het congres van de Volks partij de vier grote mogend heden gewaarschuwd, dat, in dien er geen oplossing voor het Oostenrijkse vraagstuk gevon den wordt op de bijeenkomst te Parijs, „wij het ontwerp-verdrag overboord zullen gooien". Hij zei, dat Oostenrijk van de Parijse bijeenkomst gebruik moet maken „om te verhinderen dat de Oostenrijkse kwestie tot in het oneindige wordt gerekt". „De grote mogendheden moet worden duidelijk gemaakt, dat deze bezetting, die als bevrijding wordt gecamoufleerd, ten einde moet komen. Wij moeten het deze mogendheden duidelijk maken, dat het geduld van het Oostenrijkse volk op is. Van nu af zal het Oostenrijkse volk een politiek van grotere activiteit volgen en de Oostenrijkse belan- Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat van 20 Mei af de rantsoenbonnen (brand stoffen één eenheid 19481949) wederom in omloop werden ge bracht voor het gebruik in het stookseizoen 19491950. Schip pers zullen de bon 06 (pul zes) der brandstoffenkaart kunnen ruilen tegen bovengenoemde rantsoenbonnen. Ambtenaren van het Ameri kaanse federale bureau, belast met het onderzoek naar voor de Staat schadelijke bedrijvigheid, houden, in samenwerking met beambten van de immigratie dienst, een verscherpt toezicht op de bemanningen van alle in de haven van New York aan komende schepen. Deze maat regel is het gevolg van het steeds toenemende aa'ntal deserties onder de bemanningen van bui tenlandse schepen en in het bij zonder van opvarenden van Ita liaanse, Poolse en Griekse vaar tuigen. De „New York World- Telegram," die hiervan melding maakt, voegt hieraan nog toe: „De Amerikaanse autoriteiten zijn van mening, dat de meeste van deze deserteurs slechts man nen zijn, die er niet op gesteld zijn in hun eigen landen terug te keren, doch er kunnen ook spionnen onder zijn, en speciaal onder hen, die afkomstig zijn van Poolse schepen." gen boven de eisen en bevelen van de Geallieerde besturen stellen". „Indien de grote mogendhe den de huidige gelegenheid niet gebruiken, zullen wij de kwestie der ontruiming van ons land op de agenda van internationale conferenties zetten, onverschil lig of er ëen verdrag of geen verdrag is. In dit geval moet de Oostenrijkse Regering de op richting eisen van een voldoen de groot Oostenrijks federaal leger, waarna de bezetting moet eindigen. Indien een der grote mogendheden weigert ons ver zoek in te willigen, zullen wij die mogendheid voor de V.N. be schuldigen van een agressieve daad jegens de Oostenrijkse staat". Dr Gruber ging voort: „Ik ge loof, dat wij de wereld aldus duidelijk zullen maken, dat wij met geweld elke aanval op onze grenzen met alle ons ter be schikking staande middelen zul len afslaan. Wij zullen dit alle maal eisen en absoluut niets minder, omdat wij na vier jaren van bezetting er niet tevreden mee kunnen zijn, dat ons ge deeltelijke vrijheid wordt gege ven na eindeloze discussies. Wij willen onze algehele vrijheid. Hiervoor zullen wij een beroep doen op het Oostenrijkse volk, de internationale openbare me ning mobiliseren en tenslotte 'n beroep doen op de bescherming van de V.N." Volgens gezaghebbende bron is Grubers verklaring te Londen in sympathieke overweging ge nomen. Dr Gruber, de Oosten rijkse Minister van Buitenlandse Zaken, had Vrijdag gezegd, dat Oostenrijk het bestaande ont- werp-vredesverdrag overboord zou gooien als het niet binnen kort door de vier bezettingsmo- gendheden zou worden voltooid. Grubers bedreiging, dat, in dien het verdrag niet spoedig voltooid zou worden. Oostenrijk de bezettingsmogendheden bij de Verenigde Naties zal aankla gen en zelf een federaal leger op zal richten, wordt te Londen geen practische politiek ge noemd. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Britse Regering Zaterdag een officieel verzoek tot uitlevering van de communistische leider Gerhard Eisler doen toekomen. Van officiële zijde wordt ver klaard, dat de uitlevering van Eisler uitsluitend is verzocht, omdat hij wegens strafbare fei ten moet terecht staan en dat er in het geheel geen politieke overwegingen aan het verzoek ten grondslag hebben gelegen. Door de leding van de Ameri kaanse luchtmacht werd Zater dagavond bekend gemaakt, dat de bemanningen van 15 met straalmotoren uitgeruste ge vechtsvliegtuigen is aangezegd zich gereed te houden op korte termijn naar Duitsland te vlie gen. De jagers zullen aldaar toe- fevoegd worden aan de 36ste roep jachtvliegtuigen, die haar basis te Fürstenfeldbrück heeft. De vliegtuigen komen in de plaats van toestellen, die hetzij door ongevallen verloren zijn gegaan, hetzij als gevolg van veelvuldig gebruik moeten wor den vervangen. Zij zullen op 25 Mei a.s. uit hun basis te Selr- ridge in de Staat Michigan naar Bangor in Maine ver- trkken. Vanuit laatstgenoemde plaats zal de sprong over de Oceaan worden gewaagd. Communisten kunnen niet langer lid zijn. De Nederlandse „Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd" heeft in haar extra algemeen congres, dat Zaterdag te Utrecht werd ge houden, met 52 tegen 41 stem men besloten, dat het lidmaat schap dezer vereniging onver enigbaar is met dat der com munistische partij Nederland. De voorzitter Mr. B. W. Stomps, heeft in een summier woord het voorstel behandeld, dat zijn oor sprong vindt in de bekende ver klaring van de Franse commu nist Thorez, die later door lei ders van andere communistische partijen (in Nederland o.a. door de heer P. de Groot) herhaald is. Namens de oppositie is tegen dit voorstel het woord gevoerd door de heer Schalker, die dit deed in opdracht van de C.P.N., hoewel hem de gelegenheid hier toe was gegeven door de Afde ling Rotterdam der vereniging van ex-politieke gevangenen. De heer Schalker betoogde o.m., dat het hier gaat om een poli tiek drijven, want dat de com munistische leden van de ver eniging nooit van hun positie misbruik hebben gemaakt om communistische propaganda te voeren. Over de verklaring van Thorez in de Franse Kamer, zeide de heer Schalker o.m., dat Lenin reeds in 1915 heeft ver klaard, dat het proletariaat zich zou verzetten tegen elke impe rialistische oorlog. En het At lantisch Pact is in wezen niet anders dan een agressie tegen Rusland. Ter vergadering heerste een gespannen atmosfeer en de de batten waren vaak zeer bewo gen. In de loop van de discus sie was medegedeeld, dat de vereniging zal blijven voortgaan de belangen van de ex-politieke gevangenen en hun nagelaten betrekkingen te blijven beharti gen, ook al kunnen zij geen lid van de vereniging meèr zijn. tentieprijs: n 10 ct.minimum Ivertentie 1,50. Ing advertenties i namicklags 3 uur ■k kl. advertenties ;ls 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- g: Brieven onder er Bureau van dit 5 cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 28 4.30 20.45 4.17 22.06 29 4.29 20.46 4.53 23.13 30 4.28 20.47 5.45 31 4.27 20.48 6.53 0.05 Juni 1 4.26 20.49 8.13 0.43 2 4.25 20.50 9.40 1.09 3 4.25 20.52 11.07 1.18 4 4.24 20.53 12.33 1.43 5 4.23 20.54 13.59 1.55 zochten onder die luisteraars een beschutte plaatsen ;rsiagstent. Ande de hevigste buien cig stand en, weiken ramende regenvla- londenbroken viel optredende imm er aldra uit als De dirigenten n regenjassen ge- nne korpsen, met :ge<n van de per- Ie regendruppels, ien in weerwil mineur gemoeds- nleiding gevende door vele kende prestaties van het in het maar in muzikaal zeker geslaagde 'estijn volgt hier- DiE UITSLAGEN. 'anfare: 1. St. Ce- jk, dir. J. L. Eg- plicht nummer rture van P. de e prijs. anfare: 2. St. Ce- e, dir. J. L. Cor- ït nummer „Con ure van S. P. van p., 2e prijs; 3. ole, dir. J. Ver- prijs; 4. Oefening iofdplaat, dir. W. 2e prijs. Fanfare: Ver- „Pergo et Pera- ran M. J. Cerfon- ïnoegen, Retran- r. J. de Voldere, rijs; 6. Vrijheid- ïswaarde, dir. H. lste prijs; 7. Ex il, dir. J. Basting, i; 8. Nut en Ge- fliet, dir. J. Le ste prijs; 9. E.N. t J. Anthonisse, s; 10. Kon. Aar- are, Aardenburg, ;s, 50% p., 2e Harmonie. Ver- „Jour de joie", Voulet. 11. Con- A. J. Schieman, js. ig Fanfare: Ver- ,Laetere", ouver- 12 Uit het Volk, Breskens, 1, 51 p., 2e prijs; maakt Macht, dir. A. van Dae- orijs; 14. Veroni- dir. H. P. Ever- te prijs; 15 Wel- ,aak, Clinge, dir. Iranden, 58% p., ing Harmonie: .er „Maskerade", 3oedijn. 16 De imslag, dir. H. p., 2e prijs; 17 kerklieden, Ter- B. Schirris, 58% Hosanna, Axel, tan, 56% p., lste '.ntendheid Fan- idracht maakt dir. W. Hollaers, ijs; 20 Geduld iijke, dir. J. An- Iste prijs. (Ver- „Gladiator", 2t, Alb. Adroit). ■ntendheid Har- larmonie, Hulst, t Broeck. Ver- r „Tancrêde", ini, arr. Van lste prijs. fare: Verplicht ais Roi", ouver- 22 Harmonie, A. Gossije, 57 tonie: Verplicht ënne a Alger", tossini-Christol. Vrienden, Sas Mannaert, 60% Fanfare: Ver- „Symphonische G. Boedijn. 24 Biervliet, dir. J. lste prijs met f. iarmonie: Ver plicht nummer „Le Carnaval Romain", ouverture Berlioz, arr. G. Meister. 25 Oefening Kweekt Kunst, Schoondijke, dir. A. J. Luteijn, 56 p., lste prijs. Bij de aanvang van het con cours werd op verzoek van «ie heer Ocké één minuut stilte betracht voor een overleden lid der mu- ziektver. St. Cecilia. Om piëteits- redemen was deze vereniging toe gestaan haar nummer in afwij king van het tijds-schema in het programma uit te voeren, waarna deze ver. het concours verliet. Aan het slot werd door de voorzitter onder spanning van de vele muziekvrienden de uitstag medegedeeld. De Ereprijs van H.M de Ko ningin viel ten deel aan de Kor, Muziekver. Harmonie uit Bier vliet. Die van de Commissaris der Koningin aan de Kon. Harmonie uit Hulst. De beide fraaie plaquette's van het Axelse Gemeentebestuur vie len ten deel aan de Kon. muziek ver. „E.M.M." uit Watervliet, (B.) en ,,De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent. 4e prijs van de heer C. Hame link aan „De Verenigde Werk lieden" te Terneuzen. 5e prijs van het Bondstoeatouir. de Kon. Muziekver. „Veromma" uit Zuidzande. De vereniging ExeLsior", CadSand, „Nut en Genoegen", Nieuwvliet en „Vrg- heid Eendracht", Lamswaarde lootten resp. de medailles van de heer J. Blok, Voorzitter „Con condia". ver. „Hosanna" en van de Axelse Winkeliersver. „Axel Voor uit*. Twee medailles met bijz. be stemming werden toegewezen aan De Ver. Werklieden, lste afd. Harmonie (hoogste in deze afd.) en aan de hoogste in de tweede afd. (bij; loting: Excelsior;, Cad- zand) met Lamswaarde en Nieuwvliet. Een klemmend beroep op de verenigingen werd bij het einde no£ gericht dóór de bondsvoor zitter de heer Ckiké, om eensgezind als leden van de bond de tekorten van deze dag door een bijzondere nader te bepalen bijdrage te dek ken. Spontaan werd door enige ver enigingen reeds aanstpnds toe zegging gedaan hiertoe bereid te zijn. Het Axelse Muziekfestijn moge in het water zijn gevallen, kwa litatief - muzikaal is het een goed concours geweest waarhij weer op bemoedigende vooruitgang door ernstige studie mocht gewe zen worden. Dit was ook het oordeel der beide heren jury-leden. De „News Chronicle" heeft een bericht van haar correspon dent uit Düsseldorf gepubli ceerd, inhoudende, dat 30 Duit se soldaten hebben beweerd door Sowj et-Russische autori teiten naar Griekenland te zijn gezonden, om aldaar tegen de Griekse regeringstroepen te strijden. De soldaten verklaarden dat zij, teneinde uit een Sowjët- Russisch krijgsgevangenkamp te komen, documenten hadden getekend, waarbij zij zich ver bonden voor de tijd van twee jaar dienst te doen bij de po li tie troepen in de Sowj et- zone. Na een korte opleidings tij d werden zij naar het ten Westen van Berlijn gelegen Stendahl gezonden, teneinde te worden ingedeeld bij een bri gade Duitse militie-troepen, die op transport zou worden ge steld naar Griekenland, om al daar de Griekse regeringstroe pen te bestrijden. De soldaten besloten echter te deserteren en zij zijn er Donderdag j.l. in ge slaagd de grens tussen de Brit se en de Sowjet-Russische be zettingszone te overschrijden vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. - cucuia uic gcnuriuuc wil- ferentie iworden voorgelegd. Het houdt in de verkoop van surplus- voedsel aan behoeftige landen tegen een prijs, welke 25 onder de normale prijs ligt, waarbij het verschil zal worden gedragen door de Ver. Naties en door het land, dat het voedsel verkoopt. IDO heer Louwes wees er echter op, dat het algemeen aanvaarden van dit plan mogelijk zou kunüen leidien tot een verstoring van heit econo mische prijsniveau in landen zoals China of India. Elen ander vraag stuk is dat van de betaling. Hoe zal een land, dat honger lijdit,, voldoende geld kunnen vindien om voor de landbouwproducten te betalen. POST VOOR DE „WATERMAN" Correspondentie voor het s.s. „waterman", onderweg van In- „9,nesie naar Rotterdam, moet uiterlijk 2 Juni a.s. worden ge post om de opvarenden in Port Said te bereiken. echter bladstil en toen er einde lijk sprake werd van een licht windje kwam dit uit zulk een be ruchte regenhoek, dat de ijdelste verwachtingen de bodem werden ingeslagen. Intussen was door de Burge meester. de heer P. L. D. J. van Oeveren het woord genomen en richtte hij zich tot het bestuur van de Bond, de heren jury-leden en de verdere genodigden. Inzon derheid de aanwezigheid van de Belgische gasten, bleek door hem ten zeerste op prijs te worden ge steld. Hij hoopte dat dit voor beeld nog door meerdere zou worden gevolgd en de zozeer be pleite toenadering stee<ls Intenser zal worden in een elkaar volledig vinden. Tot het concours komende zei de de Burgemeester dat dit in perfectie was voorbereid en gere geld. Dat is ons wel toevertrouwd, want wij „regelen" zowat ons ge hele leven. Maar altijd maar tot op zekere hoogte n zo sprak hij de hoop uit dat in weerwil van jucuuag ue luister werd bijgezet en dat aan allerlei festiviteiten werd deelge nomen. Een werkelijk culturele beteke nis begon de muziekbeoefening pas te krijgen toen men daadwer- kelijk aan de organisatie van con coursen befon te arbeiden. De Bond voor West Z.-V1. heeft in deze prachtig pionierswerk ver richt en op muzikaal gebied mag men tot op de huidige dag aan het Westen een z®kere superiori teit niet ontzeggen tegenover het Oosten. En zo heeft ook het Wes ten de eerste stoot gegeven tot de oprichting van deze Bond die na de bevrijding als Bond voor ge heel Z.-Vlaander en tot stand kwamt Spreker hoopte dat de Bond voort zal gaan op de ingeslagen weg. De muziekconcoursen had den tot dusverre een uitstekende reputatie. Men spreke nu voort aan ook vooral niet meer over Oost en West maar legge het ac cent op Z.-Vlaanderen. Met de beste wensen voor de' .j.- jsxetrrft .tt- mi stelling plaats van de stoet. Slechts ongeveer 1/3 der deelne mende verenigingen was hierbij aanwezig. De weersomstandig heden hadden de meeste vereni gingen een later vertrek-uur uit hun resp. plaatsen van herkomst genoegt. Tijdens de mars naar het feest-terrein scheen het we der een ogenblik een gunstige keer te zullen nemen doch dit duiurde ternauwernood een half uur. Met tergende onbarmhartig heid hernam „Pluvius" zijn heer schappij. Af en toe regende het „pijpestelen". Het bestuur over woog nog langdurig het concours in „Het Centrum" te houden en 't te ontruimen, doch daarbij kwa men zovele argumenten van tijd verlies en financiële overwegin gen in het geding dat hiervan werd afgezien. Zo werd onder de moest on gunstige weersomstandigheden dit mot zoveel energie georga niseerde Muziek-festijm ingezet en voleintiigd. Radio Corpo ca, Mackay Ra- rireless melden, lorverbindt met iet communisti- >nma. Te Hongkong heeft de Chi nese regering met een korte ceremonie de torpedojager Men- dip, die zij in 1948 van de Britse regering in leen heeft ontvan gen en die zij Ling Foe gedoopt had, teruggegeven. Sinds de kruiser Aurora, die eveneens door Engeland aan de Chinese regering was geleend, naar de communisten overliep, is de Mendip door Britse oor logsschepen nauwlettend in het oog gehouden. De bezetting van Sjanghai door de communisten is Vrij dagochtend voltooid, doordat communistische eenheden uit Woesoeng, Sjanghai's Noorde lijke uitweg naar zee, de verbin ding tot stand brachten met troepen uit het zuidelijke deel van de stad, dat Dinsdag bezet werd. Naar verluidt, hebben de com munisten geen tegenstand ont lefonische ver- schappen, die zich overgaven, de Verenigde trok later burgerkleren aan en ïommunistische vluchtte met achterlating van gebracht. De wapens. De bezeting van Sjanghai (3. De communistische autoritei ten hebben Vrijdag te Sjanghai een Engelse editie uitgegeven van hun blad „Volk van Sjang hai", waarin wordt aangedron gen op handhaving van orde en recht. Het blad eiste vrijheid van godsdienst, bescherming van kerken en tempels en van alle geestelijken en hun helpers die aan de wetten gehoorzamen. De Sjoenpao, een der oudste bladen van China, is door de communisten overgenomen. In zijn plaats zal een nieuw blad „Dagblad der bevrijding" ver schijnen. De geldmarkt te Sjanghai was Vrijdag lusteloos, ofschoon par ticuliere banken Vrijdag 2 uur open waren om deposito's in ontvangst te nemen en cheques uit te betalen. Communistische „Djen Min Piao" bankbiljetten zijn begonnen te circuleren doch er is nog geen officiële wissel koers voor gepubliceerd. De Engelse en Amerikaanse kolonie heeft niemand bij de ge vechten verloren. Het Ameri kaanse Hoengjao-sanatorium. moet bij hun laatste zulverings- dat verleden jaar was geopend operaties waarbij 2000 nationa- L,"le.'dteche listen zich overgaven. jtf%sUng was ""gerust, is ver- Een grroot aantal van de man- meiu.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1