Kolen NIET van de bon De militaire situatie in Indonesië Het interview van de Chicago Sun Times sland NIEUWE Hoge Vertegenwoor diging van de Kroon in Indonesië Begin de dag met IVO ROB st Koninklijk Echtpaar ming Frankering bij Abonnement: Temcuzen VRIJDAG 20 MEI 1949. COKES KOMT VRIJ Moeilijkheden met vracht verkeer naar Berlijn Derde' zitting Alg. Vergade ring V.N. gesloten DE RACE VAN, DE EERSTE HOLLANDSE NIEUWE. Gelegenheid om in Djogja te werken is opengesteld Een ontwikkelingsplan voor het Midden-Oosten Gouverneur Dewey zal door de Koningin worden ontvangen De strijd in China Stakingen in Italië Gevecht in Japanse Rijksdag Amerikanen naar de Sowjet-zone de Balkan mislukt De strijd om Sjanghai WEERSVERWACHTING. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. Veel bewolking. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Noord- Oost en Noord-West. Veel be wolking met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1120 Advertentieprijs per mm 10 et-: minimum per advertentie 1,50. Inzending advertentie® tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertentie* 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. H. M. de Koningin heeft, aldus deelt, de It-V-D- in een officieel communiqué mede, op voordracht van de Raad van Ministers, aan Dr. L. J. M. Becl, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indonesië, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Tot opvolger van Dr. Beel is als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië benoemd de buitengewoon en' gevolmachtigd ambassadeur A. H- J. Lovink, secretaris generaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Het eervol ontslag aan Dr. Beel zal gerekend worden in te gaan op het tijdstip, waarop de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon het bestuur zal hebben overgedragen. De nieuw benoemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zal zo spoedig mogelijk naar Batavia vertrekken. De West-Berlijmse (burge meester, professor Ernst Reuter, heeft in 'n radio-toespraak mede gedeeld, da/t in Berlijn spoedig vrije verkoop zal komen van vis, aardappelen, koffie, thee, choco lade en andere voedingsmiddelen ceh dat de prijzen zullen stijgen, In het opleidingskamp van het Braziliaanse leger te Gerici- no, nabiji Rio, zijn Woensdag 8 personen om het leven gekomen en ten minste 8 emsitig gewond geraakt doordat een mortiergra naat in de ibuiurt van een 'groep officieren, die artillerie-onder richt gaven, explodteerde. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. (Ingez. Med.) Antonius Hermanus Lovink is de zoon van wijlen het oud Twee de Kamerlid, Dr. 'H. J. Dovinik, die directeur-generaal van de Land bouw en later directeur van de landbouw in Nederlands-Indië en na zijn repatriëring burgemeester van Alphen was. Hij werd op 1 Juli 10O2 te 's-Gravenlhage geboren en koos na zijn voorbereidende studiën te Leiden de Indische loopbaan. Na zijn aankomst op Java werd hij in October 1928 tijdelijk belast met de waarneming der betrek- Idng van ambtenaar voor Chinese zaken, in welke functie hij' enige tijd later definitief werd aange steld1. Op 16 November 1933 werd de heer Lovink aangewezen als ass. adviseur van het hoofd van dienst der Chinese zaken en Oost- Aziatische aangelegenheden en op 5 April 1934 werd hij adrjunct- adviseur bij die dienst. In De cember van datzelfde jaar werd hij' belast met de functie van ad viseur en hoofd van dienst voor Chinese zaken, voor die diuiur van het verlof van de toenmalige ftunc- tionnaris, de heer Mouw. Op 5 Juli 1935 werd hij advi seur en hoofd van de dienst voor Oost-Aziaitiscbe zaken. Ln 1936 werd hij lid van de commissie voor de handelsbetrekkingen met China. In 1937 keerde hij na een verloftijd naar ündSë terug als adviseur en algemeen hoofd van dë dienst der Oost-Aziatische za ken. Gedurende de oorlog ver bleef de heer Lovink in Londen; waar de heer Lovink güdlunendje enige tijid chef van het kabinet van Minister-President Geirbran- dy was, waarna hij op 11 Febru ari 1943 tot ambassadeur bij de Chinese regering te Tsrjoemking benoemd werd. In Febr. 1947 ging hij als am bassadeur naar Moskou. Van 1 Januari 1948 af is Dr. Lovink secretaris-generaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De nieuw benoemde Hoge Vertegenwoordiger van die Kroon is commandeur in de orde van Oranje Nassau. De. Minister van Economische Zake maakt bekend!, dia))t de nog steeds Ibestaande schaarste aan anthraciat, alsmede het feit, dat de invoer van kolen een zware belasting op onize devieaenbalans betekent, het noodzakelijk maken die distributie van huisbrandkolen gedurende bet komende stooksei- zoen te handhaven. De vooruitzichten met betrek king tot de voorziening maken het evenwel mogelijk behalve de bruinkoolbriketten, de turf en het kolenslik nu ook de cokes (bonvrij beschikbaar te stellen. In verband met het bovenstaan de is het huisbrandranltsoen 1949/ 1950 vastgesteld, op 11 eenheden. Aangezien in het rantsoen van 12 eenheden voor het stodkseizoen 1948/1949 ongieveer 2 eenheden (4 mud) cokes waren begrepen, betekent het thans vastgestelde rantsoen, tezamen met de bon- vrije cokes, een zekere verruiming Een honderdtal Duitse vracht auto's die melt verse groenten en andere levensmiddelen op wieg naar Berlijn waren werd Woens dag te Helmstedt door Russische autoriteiten aangehouden, die be weerden bevel te hebben gekregen de voorlegging te eisen van een vrachtvergunning afgegeven door de economische commissie van de Oostelijke zone. Verscheidene Nederlandse vrachtauto's konden na een oponthoud van zes uren d'e reis voortzetten. Kolonel Dik, hoofd van de transportdienst bij bet Amerikaanse militaire be stuur, is ter plaatse aangekomen. De derde zitting van de alge mene vergadering der V. N., die twee maanden geduurd heeft, is Woensdagavond door de alge mene secretaris Trygve Lie ge sloten. „De hoop op vrede en het vertrouwen in de V. N. is sterker dan lange firjd het geval is ge weest", aldus Lie. De afgevaar digden der V. N. hebben de be sprekingen over het opheffen van de Berlijnse blokkade tot een succesvolle afsluiting gebracht, zo zeide hij. Op ander gebied en in andere omstandigheden had den de V. N. ook haar waarde als vredestichter belwezen, zonder over een enkele soldaat te be schikken om haar besluiten door te voeren, aldus Lie. Hïji voegde er echter aan toe, dat de V. N. niet in staat zouden zijn de vredle te verzekeren, totdat de Grote Mogendheden de laatste oorlog definitief hebben afgewikkeld. Dr, Herbert Evatlt, voorzitter der algemene vergadering, ver klaarde, dat de strijd van de V. N. voor vrede voort zou gaan, totdat de overwinning van de vre de OP rechvaardige wijze verze kerd zou zijn. Dm deze derde zitting zijn de volgende resultaten toereikt: Israël werd als 59ste lid tot de V. N. toegelaten, elen ontwerp- conventie over de internationale nieuwstransmissie wérd aangier nomen, een speciale commissie, waarin afgevaardigden van 14 landen zitting hebben, om de mo gelijkheid tot oprichting van een speciale garde ter 'bescherming van personeel dfer V.N. in functie van alle kanten te beschouwen werd gevormd. Het vraagstuk van de toekomst der voormalige Ialiaanse kolo niën werd, na verwerping van de Engels-Italiaanse resolutie, naar de volgende zitting in September verschoven. Het debat over de Indonesische kwestie werd uitge steld, totdat de besprekingen tussen Nederland en de Repu bliek te Batavia geëindigd zijn. Het debat over de behandeling van de Indiërs in ZuidMAfrika werd: op de lange baan geschoven. De Katwijkse logger, de Ka- rel Doorman, wordt heden tus sen acht en tien uur te IJmui- den verwacht. Katwijk maakt zich op om de jager feestelijk te ontvangen. van de consuimpUemogelijikheid. Voor het betrekken van boven genoemde 11 eenheden is aange wezen bon 06 van de brandstof- fenkaart TA 806. Deize bon dient zo spoiedig mogelijk, doch uiterlijk op 10 Juni a.s., bij de torandettof- fenieveranicier te worden ingele verd; deze inleveringstermijn zal niet worden verlengd. Ten behoeve Van nieuw gevestigde gezinnen, van kamerbewoners, alsmede van gezinnen die vóór 5 Maart j.l. aangifte hebben geidlaan van ver missing van bovengenoemde bjandfiitoffenikaart, zal nog een regeling worden gepulbtlilecerd. Evenals in de afgelopen jaren zal de bevoorrading van de brand- stoffenhandel gelijkmatig ver deeld over de maanden Mei tot en met April plaats vinden 'en be staan uit anthraciet, zjg. esskolen en eierkolen. Di betekent, dat de brandstaffemhandel slechts in beperkte mate amthraoiet op dC bonnen zal kunnen leveren;, zodat het voor regelmatige voorziening strikt noodzakelijk is, dat het -publiek ook de andere genoemde soorten van meet af aan op die bonnen afneemt. Slechts bij vol doende medewerking van het plu bliek en de handel zullen1 moei lijkheden bij' de voorziening kun nen worden vermeiden. Indien de huisbrandverbruikers zich aan de bovenvermelde wijze van bevoor rading aanpassen, zullen zij aldus in de .gelegenheid zijn zich vóór 1 November a.s. van een redelijk gedeelte van het rantsoen te ver zekeren. Ter voorkoming van misver stand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de leverancier ge rechtigd is gedeeltelijk cokes te leveren op de oude bonnen, toe wijzingen of vergunningen voor brandstoffen, die vóór 1 Med j.l. zijn geldig verklaard qf uitgereikt. De adviescommissie voor de huisbrandvoorziening, die dezer dagen zal worden ingesteld, heeft in dit verband een belangrijke voorlichtende taak. OFFICIEEL OVERZICHT Van officiële zijde wordt ge meld: De op 7 Mei gesloten overeen komst heeft in sommige delen van Java reacties onder ae bevol- Legercontacten over fluis tercampagnes Pamfletten van P.K.I. ge vonden. Woensdag is te Batavia de in schrijving opengesteld voor hen, die zich beschikbaar st%llen in Djogja te gaan werken, aldus heeft Aneta van Republikeinse zijde vernomen. De eerste dag hebben zich op- ge veer 100 personen aangemeld. De dienst voor legercontacten heeft gistermorgen gemeld, dat, terwijl de onderhandelingen in Djogja betreffende de ontruiming van de stad door de Nederlandse troepen in gunstige sfeer verlo pen, door bepaalde kringen pogin gen gedaan worden om de sfeer te verstoren. Deze kringen heb ben fluistercampagnes georgani seerd met het doel het verzinsel ingang te doen vinden, dat de zich in de omtrek van Djogja be vindende communistische striju- groepen door de Nederlanders van wapenen zouden zijn voorzien. Voorts zouden de communistische gevangenen door de Nederlanders in vrijheid worden gesteld. Het spreekt vanzelf, aldus de dienst voor legercontacten, dat deze en dergelijke geruchten van elke grond ontbloot zijn. Intussen is thans te Batavia melding gemaakt van in Djogja gevonden pamfletten van de Re publikeinse communistische partij van April, waarin o.m. gezegd wordt, dat de P.K.I. (communis tische partij) categorisch de reso lutie van de Veiligheidsraad van 8 Januari verwerpt en dat de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djogja moet wor den gebruikt ter handhaving van de Republikeinse grondwet tot verbetering van de politieke fou ten in het verleden gemaakt en dat voor het handhaven van de Republikeinse grondwet het ver zet tegen het Nederlandse leger moet worden voortgezet. Een woordvoerder vam de Wereldbank heeft Donderdag de geruchten tegengesproken, vol gens welke te Washington een groot plan zou worden ontwor pen voor de economische ont wikkeling van het Midden-Oosten. De woordvoerder zeide, dat er wel in de afzonderlijke landen van het Midden-Oosten projecten voor economische ontwikkeling worden gefinancierd door de wereldbank, de exportiban'k te Washington en Amerikaanse olieimaatschapipdjen, doch aat de wereldbank niets be kend is van een coördinatie van deze projecten tot een groot Ame rikaans project. Officieel wordt medegedeeld: In een beschouwing, welke een vertegenwoordiger van de Chicago Sun Times gewijd heeft aan het Indonesische probleem wordt aan de Minis ter-President en de Minister van Buitenlandse Zaken een viertal uitspraken in de mond gelegd, welke deze corres pondent als een samenvatting aanduidt van een oriënterend gesprek, hetwelk genoemde Ministers met deze correspon dent hebben gehad- Het beeld, hetwelk deze corespondent tekent en dat in. enkele opzichten een grond van waarheid bevat, is door zijn simplistische samenvatting van een gecompliceerde materie een onjuiste weergave geworden van de gedachten, welke genoemde Ministers tegenover deze correspondent tot uiting gebracht hebben. Wat de correspondent verder meent te moeten schrijven over hetgeen zich te Washington heeft afgespeeld vóór de ondertekening van het Atlantisch Pact kan slechts gezien worden als een persoonlijke weergave van speculaties van deze correspondent. De aan de Minister van Buitenlandse Zaken toegeschreven uitlating is door deze nimmer gedaan. Het is te betreuren, dat de namen van Nederlandse be windslieden in verband zijn gebracht met een getjachten- gang, die humelf en verantwoordelijke Nederlandse krin gen vreemd is. (Voor het desbetreffende artikel zie men pag. 2-) king gewekt. Ook een zekere toe neming van t(erreuractiviteit wordt' in verband gebracht met de onderhandelingen. Een aanval op Modjckerto wordt in verband ge bracht me. de on derhandelingen. Een aanval op Modjokerto is blijkens aangetroffen gegevens waarschijnlijk 'een onderdeel van een plan van verzetsgroepen om de thans gezonde ontwikkeling te verstoren, zowel in he't voor malige Republikeinse als in het federale gebied. De overeenkomst heeft vanzelfsprekend een duide lijke terugslag te Djogja, waar een gespannen sfeer heerst. Het aantal infiltraties in de stad neemt toe met als gevolg nachtelijke schietpartijen en ter reur, waarvan ,in het bijzonder de Chinese gemeenschap het slacht offer wordt. Nochtans is de toestand in de stad niet verontrustend. Ook in Solo valt enige onbehaaglijkheid te merken. In de stad gaat de veiligheid zeer langzaam vooruit. De voedseltoestand Is algemeen gunstig; ln dit gebied is echter de werkgelegenheid ontoereikend. Bij voortgezet optreden tegen strijdkrachten in Bannamas trof een Nederlandse patrouille van 25 man een T.N.I.-groep van 100 man aan; 60 leden van deze groep werden bij het gevecht, dat ont stond', gedood. Een grote hoeveel heid wapens viel in Nederlandse handen. Een Nederlands militair sneuvelde. Thomas Dewey, de gouverneur van New York en gewezen can- didaat voor het presidentschap der Ver. Staten, die op het ogen blik een bezoek aan ons land brengt, zal hedenmiddag can 4 uur door Koningin Juliana op het Pa leis Soestdijk worden ontvangen. Duizend man regeringstroepen zijn met volledige uitrusting en artillerie od vrachtauto's naar het Noord-Oosten van Sjanghai ge bracht, waar de communisten een nieuwe aanval op de stad hebber ondernomen. Bij het vliegveld van Boenghea, op 15 km van het hart der stad, wordt hevig gevochten. De avond klok voor Sjanghai is met een uur vervroegd en begint nu om 9 uur 's avonds plaatselijke tijd. Meer dan 20.000 nationalistische troepen zijn aan de grenzen van de provincies Kiangsi, Foekin en Kwangtoeng in opstand gekomen en hebben de zijde, van de com munisten gekozen, aldus wordt van betrouwbare zijde te Kanton vernomen. De opstand staat onder leiding van generaal Li Tsjien, vroeger hoofd van de politie te Kanton. Waarnemers te Kanton gelo ven, dat deze opstand een ernstige bedreiging zal vormen, wanneer generaal Li's strijdkrachten de communisten in hun Zuidwaartse opmars zullen steunen. In geheel Italië is het personeel dat ressorteert onder het Mi nisterie van Financiën, een 24 urenstaking begonnen ter verkrij ging van een verhoging der bij komstige vergoedingen. Te Na pels ziijm de metaalbewerkers in steking gegaan als protest tegen het ontslaan van personeel bij verscheidene industriële bedrijven. Volgens statistieken hadden er in Maart 13 arbeidsconflicten plaats, die 10.169 ondernemingen troffen en een verlies van meer dan 4 millioem arbeidsuren bete kenden. Gisteren is in het Japanse La gerhuis een gevecht tussen com munisten, en liberaal-democrati sche afgevaardigden ontbrand. Een kwartier lang gingen de af gevaardigden elkaar met jiujitsu- grepen en slagen te lijf.» Het ge vecht toegonj toen een dCr parle mentsleden tijdens het debat over een financieel wetsontwerp een andeir een klap dn het gezicht gaf itieprijs: 10 ct-minimum ertentie 1,50. g advertenties lamiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct.; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit :ent meer. cwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 22 4.37 20.37 2.52 14.42 23 4.36 20.38 3.02 15.52 24 4.34 20.39 3.11 17 93 25 4.33 20.41 3.22 18.17 26 4.32 20.42 3.35 19.33 27 4.31 20.43 3.53 20.51 28 4.30 20.45 4.17 22.06 29 4.29 20.46 4.53 23.13 30 4.28 20.47 5.45 31 4.27 20.48 6.53 0.05 1 aan de rand g, de leden van verdreven van jodem. werden Vorstin den, behouden lijden de band eeuwen heen, /aderland heeft ,ns voorbij. Op- Nederland en Weer leeft het rustig te mid- k. at, nu over eni- '.oninklijk Paar huwelijksfeest bij velen van andse gezin de relke wijze dat loor Oranje en c zou kunnen r goed Neder- it iedere Neder- tot laag, arm zoude worden onder bezwaar, jn. iring dezer ge- plan ontworpen el de feestvie- neringsdag, als in een passend henk van alle t gevormde uit- esloot ten aan- tste punt aan- a aan een door lesterd voorne aal verouderde geliefde ver- de Koninklijke tureren en zo de oude glorie ing waarin het ceert echter in bele staat, dat aanleg noodza- eg nu zou een k van het Ne- k van de brand- etekent de nieu- verruimrng door ln meer anthra- •kte men ons op, goed stookibaar jor er kleine co rn. Het ligt in de e komende wiin- voorlichting te rjze van het ge- ;offen. st meedelen hoe- in het komende eschbkibaar zal oen een raming neemt aan, dat per gezin, naast et, eierbriketten ken over nog 6 an het voordeel, i al eens hebben nakkelijker ver deelde men ons :r rekening mee at er ook mijn- zijn niet vrij in it men de mijn- aatsen kan ver- linder gascokes De nieuiwe re- lans een belang- elijkiing van de .•richt van het ezicht staande eau zouden in 5 schepen met or de Sowjet- ergehouden en ikanen gewei- 1 aantal loco- e Sovjet-zone derlandse volk aan zijn Vorstin kunnen vormen, passend in de nationale gedachte. Teneinde tegemoet te kome* aan de wens van velen het te vens mogelijk te maken ook ia de meer huiselijke kring van het Vorstenpaar 'n bescheiden aan denken van de natie te brengen, werd besloten tot aankoop Van een gebruiksservies. Zoals ge zegd dient als voorwaarde voor de uitvoering van dit plan uit drukkelijk te worden gesteld, dat iedere Nederlander in staat moet zijn deel aan het geheel te hebben. Het comité is er zich imme#6 volkomen van bewust, dat deep tijden voor brede lagen van ons volk uitermate drukkend zijn Daarom wordt er bepaaldelijk prijs op gesteld, dat enerzijds geen offers worden gevraagd of gebracht, doch slechts een ge ringe bijdrage worden geschon ken, welke niemand zal kunnen bezwaren, terwijl anderzijds iedere Nederlander bij de .mit- voering van het geheel zal itjn betrokken. Hier worden dus metterdaad slechts de „vele kleintjes" ge vraagd en die vraag vormt de grote aantrekkelijkheid van het plan. Op deze lijn nog verdere aanwijzing te geven, schijnt wel uiterst bezwaarlijk: een gulden b.v. zal in het algemeen voor vele particulieren niet, voor an deren nog wel bezwarend kan nen zijn. Wil het goed zijn, da* toch zullen vele der smallere beurzen met vrijmoedigheid e» voldoening een geringer bedrag, b.v. een paar dubbeltjes of zelfs enkele centen moeten kunnen schenken. In deze geest hande lende zal daarom worden ge tracht meerdere wegen te vin den welke naar het beoogde doel kunnen leiden; 1. Er kan gestort worden op gironummer 80 ten name van het comité Koperen Bruilofts- viering Koninklijk Echtpaar te 's Gravenhage; 2. Aan alle dagbladen in Ne derland zal worden verzocht 'n formulier in de krant af te drukken, dat uitgeknipt kan worden en, voorzien van enkele postzegels daarna op de gewone wijze, zonder omslag, per po6t verzonden kan worden. De waarde van het aantal extra op geplakte postzegels, met een mi nimum van vijf cent, zal wor den uitgekeerd aan het comité De te vormen provinciale co- mité's zullen verder, naar de aard van iedere provincie, het Elan mede tot uitvoering helpen rengen. Thans bestaat er derhalve reeds de mogelijkheid om per giro van zijn medeleven te ge tuigen." Onder auspiciën van het uit voerend comité zijn provinciale comité's ter voorbereiding va» de Koperen Bruilofsviering ge vormd. Voorzitter voor de provincie Zeeland is de heer Jhr. Mr W. C, Sandberg tot Essenburg, burge meester van Middelburg. Tel.; 2145. Tijdens een bespreking met journalisten vertelde burge meester Visser van Den Haag. dat de parkaanleg met adviezen van Prinses Wilhelmina onder supervisie van Prof. Bijlhouwer uit Wageningen zal worden ont worpen. Het plan voor dit park zal op 8 Juli door Mr. Visser op Huis ten Bosch te Den Haag in de vorm van tekeningen of een maquette in aanwezigheid van de leden van het erecomité, de provinciale voorzitters en hun secretarissen, worden aangebo den. Tegen 9 Juli organiseert de burgemeester van Baarn, Jhr. Van Beeck Calkoen te Soestdijk een ochtend-défilé van „geor- 1949 zullen de Japanse krfigsg'e- vawgenen düe zich moig op Russisch grondgebied toevinden, in' totaal 95.000 man, gerepatrieerd worden met uitzondering van een groep personen omtrent wie een ondter- zoiefe aan de gang is in verband met door hen bedreven oorlogs misdaden' Voor de eerste maal stads het begin van die Berlijnse blokkade hebben de Sovjet-autoriteiten toe- gesbaan, dat a.s. Zondag 75 Ame rikanen uit Berlijn onder geleide een bezoek brengen aan Potsdam in de Riussische zone. Aan de Amerikaanse ambtena ren en militairen werd, toen zij kaartjes voor de tocht kochten, meegedeeld, dat zij geen fototoe stellen mee mogen nemen. Voor die blokkade werden ten behoeve van toet Engelse en Ame rikaanse bezettiIngspersoneel we kelijks dergelijke pleziertochten georganiseerd'. Dr. Evatt, die Australische Mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag bekend1 gemaakt er niet ta. geslaagd te zijn een politieke en territoriale overeen komst tussen Griekenland en zijn Noordelijke buurlanden tot stand te brengen. Evatt sprak in een verslag over de verzoeningspogin gen van een commissie, bestaande uiit hemzelf, de siecretaris-gene- naai der V. N., Trygve Lie, en vert ege niwoordï giers van Turkije en België, de hoop uit, dat de betrokken regeringen verdier zou den pogen overeenstemming te toereiken. Volgens Evatt was de voornaamste moeilijkheid; tot een vergelijk te komen tussen Alba nië en Griekenland'. De verzoe ningscommissie had die vorming van een gemengde Grieks-Atba- nese igrenseommissie ter vermij ding van grensgeschillen voor gesteld. De Griekse regering had oit voorstel in wezen goedge keurd, doch de Albanese regering had er niet op geantwoord voor dat de algemene vergadering haar zitting sloot. toen ronder ook die, waarin alleen geestelijke kwesties werden behandeld; dat de communisten kerkelijke scho len hebben gesloten en zelfs cen suur uitoefenden op en de uitgave verhinderden van nieuiwe gebeden boeken. De eerste bommen van de onder communistische leiding stiaande strijdkrachten zijn ta Sjanghai gevallen. Gebouwen in de wijk Yangtsepoe werden getroffen. In woners van deze wijk fcondien gisteren communistische en na tionalistische strijdkraeh ten dn 't gebied van Pootoang gewikkeld zien in een strijd van man tegen man. Volgens de radio der Chi nese communisten zouden in dit gebied het afgelopen weekend 16.000 man der nationalistische troepen „de pan ingehakt" zijn. Een kleine bom kwam ta de Franse wijk van Sjanghai terecht Twee auto's werden vernield, per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. lange "optocht* van Duitse vrachtwagens met voedsel voor Berlijn de Sow jet-Russische zone binnenreed, zonden de Britse en Amerikaanse plaats vervangende gouverneurs brie ven aan Generaal A. I. Tsjoei- kof, de Sovjet-Russische opper bevelhebber, waarin geprotes teerd werd tegen de beperkingen van de interzonale handel en van het verkeer. De Sow jet-Russische autori teiten van hun kant deelden aan het Britse hoofdkwartier te Berlijn mede, dat, wanneer de huidige opstopping van Duitse vrachtauto's bij Helmstedt weg gewerkt zou zijn, een nieuwe, eerder op de dag aangekondigde procedure ingevoerd zou wor den. Deze procedure, welke, in strijd met het te New York overeengekomene omtrent op heffing van de blokkade, niet vóór 1 Maart 1948 van kracht was, houdt in, dat vertoon ver eist zal worden van een invoer vergunning, uitgegeven door de Duitse economische commis sie van de Sowjet-zone, zowel protest tegen tiet ophouden van vrachtauto's bij Helmstedt ga ven de Sowjets toestemming voor geallieerde voertuigen doch niet voor Duitse van Helmstedt rechtstreeks naar Berlijn te rijden over de auto weg via Mariënborn. Duitse vrachtauto's moesten echter een andere route volgen, namelijk via Oebisfelde, een smallere en langere weg. Al gauw reden de vrachtauto's in rijen langs de twee routes naar Berlijn. Don derdagavond echter begonnen de Sowjets op de route via Oebisfelde alle Duitse vracht auto's met consignatie voor de Duitse administratie van de Westelijke sector van Berlijn aan te houden. De Britse en Amerikaanse plaatsvervangende militaire gouverneurs, Generaal- Majoor McLean en Generaal- Majoor Hays, protesteerden bij Generaal Tsjoeikof. De Sowjet-autoriteiten van hun kant beweerden, dat de Britse en Amerikaanse militaire besturen de overeenkomst van New York niet uitgevoerd had den. uivuuuiu rdvoerder ver- n Franse zijde .s uitgebracht, srkeer uit de liet gehinderd lowjets zonder jonnen waren >'s de autoweg laten gebrui- ras men weer gekomen van Dinsdag j.l. De Britse transportautoritei ten te Berlijn hebben Donder dag de eerste honderd dossiers met binnenscheepvaart docu menten van de Westelijke zones toegezonden aan het verkeers bureau van het Sowjet-Rus- sisch militair bestuur, onder verzoek om verstrekking van nieuwe permanente passen voor de schepen om de Sowjet-zone binnen te varen. Door waarnemers wordt op gemerkt, dat, gezien de han gende kwesties over het weg vervoer naar Berlijn en daarbij de dreiging van een staking der West-Berlijnse spoormannen (om betaling van loon in West marken door de onder Sowjet- Russische controle staande spoorwegdirectie te Berlijn), die door de pro-Westerse vakbond zijn aangespoord in de nacht van Vrijdag op Zaterdag het werk neer te leggen, de lucht brug wel eens opnieuw het aan gewezen middel zou kunnen worden voor handhaving van het contact tussen het Westen en Berlijn ganiseerd Nederland", dat uit ongeveer 1500 personen zal be staan. In de namiddag zullen 1500 vertegenwoordigers en vertegen woordigsters van de Nederlandse jeugd defileren. Deelnemers aan beide defile's zullen na afloop daarvan de gasten van de Ko ningin en de Prins zijn in de tuinen van Paleis Soestdijk. Op 9 Juli zal een tweede deel TT ivan nationale geschenk, de uit Helmstedt aanvulling van een antiek ta- irmriofc felservies, dat Dij de Koninklijke Familie m gebruik is, door het uitvoerend comité worden aan- geboden. °P het ogenblik wordt onder handeld met vertegenwoordigers van de garderegimenten Grena diers en Jagers om in die kring bestaande Dlannen voor de aan bieding van een cadeau mei hierboven beschreven te coör dineren. De Koninklijke Marine zal het glaswerk voor het Koninklijk jacht „Piet Hein" aanbieden. Dit schip is bij de Marine in beheer Hoewel de bijdragen voor de Koperen Bruilofsgeschenken in een pot zullen vloeien, zal steeds een deel van de parkaanleg door een provincie worden aangebo- den. Tot dit park zal een tennis baan behoren en voorts wordt overwogen of een zwembad kan worden toegevoegd. Behalve bij de giro zijn ook bij vier grote bankinstellingen rekeningen geopend, waarop men bijdragen kan storten of overmaken. Het comité heeft 't gebruik van collectebussen voor deze inzameling als ongepast van de hand gewezen. Gedruk te formulieren, waarop men bij dragen ln daaropgeplakte post zegels van vijf cent af kan in zenden, zullen worden ver spreid.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1