EEN NUL VOORDE DOMINEE Bondselftal-Engeland B 0-4 Niemeijers op onze Bonnen Wat brengt de Radio? Bim en de Orde van Z. Z. Z, BINNENLANDS NIEUWS RECHTSZAKEN KOFFIE Wot PAARSMERK Erfenis uit Amerika Grenscorrectie tussen Italië en Zwitserland DOORTRAPPER Straalvliegtuig maakt noodlanding krijgen we Voor het tijdvak van 22 Mei tot en met 4 Juni 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedinqsmiddelenkaarten 905. 141 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees 142 Vlees (A, B) 300 gr. vlees 143 Vlees (D) 100 gr. vlees 145 Algemeen (A, B, D) 250 gr. boter, margarine of vet 146 Algemeen (A, B) 500 gr. boter, margarine of vet 147 Algemeen (A, B) 200 gr. kaas, of 250 gr. korst- loze kaas. 148 Algemeen (A, B) 125 gr. koffie. 152 Algemeen (B) 200 gr. kaas, of 250 gr. korst- loze kaas. 154 Algemeen (D) 250 gr. boter, margarine of vet 155 Algemeen (D) 100 gr. kaas, of 125 gr. korst- loze kaas. Tabakskaarten 903. 82 Tabak (QAi 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 84 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak (De letters achter de Bonnum mers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 906. (Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de Bonnen, ge merkt met de letter N. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Mei worden gebruikt. De bonnen 124, 128, 129, 130, 131, 133, 136, 137, 138 en 139 Algemeen der Bonkaarten voor Voedingsmiddelen kunnen ver nietigd worden. De familie Riesewijlk, bestaande uit man, virouw en twaalf kinde ren kreeg dezer dagen van het gemeentehuis te Losser bericht, dat arij eerlang een erfenis uit Amerika kon verwachten. Ongeveer 60 jaar geledien ver trok uit Duitsland een zuster van de grootmoeder van. de vrouw des huizes naar Amerika. Deze oud tante is nu in de leeftijd van 92 jaar te New York overleden, een erfenis van ongeveer 3 millioen nalatend. De erfenis was bestemd voor haar acht neven en nichten, van wie echter de meesten reeds zijn overleden, zodat de nalatenschap aan hun kinderen komt. De over leden moeder van mevrouw Rie- sewijik had dius recht op een acht ste deel, dat nu onder haar zeven kinderen word verdeeld, van wie er een in België, een in Nederland en vijcf in Duitsland wonen. De familie Riesewijk, waarvan de man en zes kinderen op een textielfabriek! in Enschedé werken 1 ziet nu met belangstelling naar de verdere berichten uit Amerika uit. Niettemin wacfclt zij in alle rust de komende gtteuifte- nissen af. VRIJDAG 20 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8J.5 Grant.; 8.50 Voor de vrouw; 9j00 GTam.; 10.00 Thuis; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang en piano; 11.05 Voordracht; 11.25 Orgel; 12.00 Zweedse opnamen; 12.33 Sport; 12.45 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.15 The seven wings; I.50 Gram.; 2.00 Voor de vrouw; 2.20 Gram.; 3.00 Boekenschouw 3.20 Gram.; 4.00 Vincentino; 4.30 "Dissen 12 en 16; 5.00 Filmland presenteert; 5.20 Wij en de mu ziek; 6.00 Nieuws; 6.15 Jan Cor- duwener6.30 Ned. Strijdkr. 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Jan Corduwener; 7.30 Causerie; 7.50 Tien voor acht; 8.00 Nieuws; 8.05 Zang en piano; 8.30 Causerie; 8.55 Zo juist verschenen; 9.00 Men vraagt...; 9.30 Hoorspel; 10.00 Buitenl. weekoverz.10.15 Gram.; 10.40 Vandaag; 11.15 Gezinsleven; II.30 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Graan.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Micrifoon- competitie; 10.05 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Gram.; 12.00 Sextet Johnny Kroon; 12.33 Ned. Kamerkoor; 1.00 Nieuws; 1.15 Trio Fantasia; 1.45 Gram.; 2.00 Kamermuziek; 2.35 Gram.; 2.40 Onder dak en dan?; 3.00 Sans Souci; 3.40 Van oude en nieuwe schrijvers; 4.00 Ned. Kamerkwartet; 4.30 Gram.; 4.40 Voordracht; 5.00 Gram.; 5.35 Concertgeb. Koperkwartet; 6.00 Strijkorkest; 6.30 Causerie; 6.45 Geestelijke liederen; 7.00 Nieuws; 7.15 Causerie; 7.30 Act. geluid; 7A5 C.W.V.-kwartier; 8.00 Nws; 8.15 Philharm. orkest; 9.15 ,,De Linge"; 9.45 Kwartet; 10.00 Mu- ziekforum; 10.45 Avondoverden king; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. Sprekende nederlaag in het Amsterdamse stadion. Alhoewel het geen officiële landenwedstrijd gold, en de Ne derlandse ploeg onder de naam van „Bondselftal" speelde en rode truien droeg, bood het Am sterdamse stadion gisteravond toch geheel de aanblik van de traditionele voetbal-hoogtijda gen. Er heerste ook dezelfde spanning voor de wedstrijd. Nederland wint de toss, wat bij de afwezigheid van wind geen voordeel betekent, en de Engelsen trappen af. Ze zetten ook meteen een aanval op en de snelle Langton dribbelt een paar spelers voorbij. Zijn schot gaat echter naast. De onzen blijven het antwoord niet schuldig. Ze spelen keurig samen en in een tempo dat de Engelsen verrast. Lenstra krijgt een kans en probeert het met een ver schot, dat helaas naast gaat. Nogmaals komen de rood- baatjes terug; Lenstra is hele maal naar rechts gezwenkt, ech ter niet ver genoeg want de pass kan hij niet bereiken. Het spel golft snel op en neer, en aan vankelijk lijkt het gevaar voor ons vooral van de buitenspelers te komen. De kleine, maar ste vige Parsons flitst als een pijl uit de boog langs Stoffelen en Van Bun, wanneer hij de bal uit een vrije schop tegen Wilkes heeft gekregen. Hij zet prachtig voor, de toestormende Langton kopt in, maar De Munck redt. Als een Engelse stoot is opge vangen zien we een vinnig Ne derlands tegenoffensief over de linkervleugel; de bal wordt hoog voor doel geplaatst en de boven de boomlange Leuty uitsprin gende Lenstra kopt prachtig in, doch vindt Ditchburn op zijn post. We krijgen een corner te nemen, die niet al te zuiver door Van Overbeek geplaatst wordt, zodat Ditchburn het leer zonder moeite vangen kan. In het eerste kwartier is ons team een tikje in de meerder heid. De Engelsen zijn nog niet op temperatuur. Na dit Nederlandse kwartier tje verandert het beeld van de strijd. Er komt samenhang in de Engelse ploeg, de heren zijn in gespeeld en beginnen er ernst van te maken. Leuty, die nu zien laat, dat er nog beter stopperspil gespeeld kan worden dan Terlouw het op zijn goede dagen doet, is de grote man in de achterhoede. Maar Jones en Westwood heb ben ook kijk op ons aanvalsspel gekregen, terwijl de kanthalfs Harrison en Cockburn hoe lan ger hoe moeilijker te passeren blijken. Interessant zijn de duels tus sen Langton en de virtuoos Van Schijndel; er is niet veel te kie zen tussen deZe twee. Langton moet enkele malen het onder spit delven, maar Van Schijndel kan zich lang niet dezelfde vrij heden permitteren als een paar weken geleden tegen de Fran sen. Intussen moeten we enkele corners afstaan, en als een van onze middenspelers gevaarlijk op doel terugkopt en de Engel sen er als de kippen bij zijn, kan De Munck met een sprong nog juist redden. In de 20ste minuut ontsnappen we op het nippertje aan een doelpunt. Het zijn nu de Engelsen, die ons hun tempo opleggen en zó fel op de bal zitten, dat ook de kleinste aarzeling onze jongens noodlottig wordt. Een keihard schot van Gibson kan De Munck niet verrassen. Een Nederlandse aanval loopt dood in een kluwen van spelers, waarna Van Schijndel het maar eens probeert en naast schiet. De Engelsen zijn uitgesproken sterker; ze houden het spel op onze helft zonder dat ze nog alles op alles zetten. Met de rust, die met blanke stand 00 intreedt, zijn er 8 corners tegen ons genomen, 2 schoten troffen de lat of paal, en we waren een half uur lang de minderen. We mogen dus met deze stand niet mopperen. Na de rust. Onmiddellijk na de hervatting zijn de Engelsen alweer in de aanval. Hun spel heeft nu een vinnig en zelfs fel karakter, de profs spelen al hun troeven uit. Er is geen twijfel aan, ze willen winnen, en liefst met sprekende cijfers. Zelfs hun backs nemen aan de stormlopen op het Ne derlandse doel deel. Dan zien we een goed opgezette Neder landse aanval. Door stug vol houden krijgt De Harder, niet zonder geluk, de bal voor doel, waar Lenstra klaar staat, doch tot geweldige teleurstelling van de mensenmassa's in het Sta dion, van dichtbij juist in de hoek schiet waar Ditchburn zich opgesteld had. In de 9e minuut lost Lenstra een hard schot, maar ook nu plaatst hij niet scherp en de Engelse doelman Ditchburn kan wegwerken. Daarna komt onze voorhoede er bijna niet meer aan te pas. De Engelsen zijn op volle toeren, de ploeg sluit als een bus, de centers zijn op de centimeter af nauwkeurig en de aanvalslinie wordt hoe langer hoe gevaarlijker. Profiterend van hun physieke en technische meerderheid voeren de profs het tempo steeds op, en als Per sons in de 15e minuut, na zijn zoveelste solorush, een zuivere voorzet geeft, schiet de naar binnen gekomen Langton de bal in het net (01). Er volgt een periode, die tot het eindsignaal duren zal en waarin we niet slechts over speeld, maar vaak overklast worden door een ploeg, die op volle kracht speelt. In de 20ste minuut loopt Row ley door alles heen en scoort onhoudbaar (0—2). Nog geen minuut later spelen hij en Par sons met listige combinaties on ze verdediging totaal uiteen. Het is de kleine rechtsbuiten, die voor de finishing touch zorgt (03). Daarmee is de strijd beslist. Een enkele maal maken de profs er show voetbal van, en ze kunnen zich dit veroorlo ven, want ze zijn ons technisch en tactisch, als ploeg, en ook op een enkele uitzondering na individueel vèr de baas. Tot overmaat van ramp moet Van Overbeek uitvallen, zodat we met 10 man moeten trach ten deze overmachtige tegen stander het hoofd te bieden. De onzen doen wat ze kunnen, ze brengen het zelfs tot een paar uitvallen, die echter geen gevaarlijk karakter dragen. In de 39ste minuut valt het vierde en laatste doelpunt, na dat Rowley een kogel heeft ge lost, die door De Munck wordt gehouden en daarna over de lat wordt geschoten. Een bliksem- offensief brengt 3 of 4 Engelsen voor ons doel. De toelopende Parsons kopt tegen de lat, maar Rowley staat klaar en schiet van dichtbij de bal enorm hard in dé touwen (04). Nog hebben de Engelsen er niet genoeg van; een minuut later kogelt Parsons in het zij net, en in weerwil van het ver twijfeld verdedigen van de on zen, waarbij Van Schijndel her haaldelijk uitblinkt, blijven ze tot het einde toe verre in de meerderheid. Als het fluitje van de Franse scheidsrechter voor de laatste maal klinkt, hebben we met 04 verloren van een team, dat in de tweede helft superieur voetbal speelde en de sprekende zege volkomen heeft verdiend. NOORWEGEN-ENGELAND 1-4. Woensdag werd te Oslo een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen Noorwegen en Engeland, welke door de Britten met 41 gewonnen werd. De ruststand was 20 voor Engeland. SCHAKEN. Eindhoven II proimove^rt. De Zondag- gespeelde wedstrijd MaeitrsiohtEindhoven H, die door Eindhoven H met 7%2V2 gewonnen werd1, heeft die beslis sing gebracht. Do wedstrijd PionnekeTerneuzen is van geen belang meer, daar zelfs een 100 overwinning voor Temeuzen nog een achterstand in bordpunten op Eidhoven H zou opleveren. Eindhoven H promoveert der halve, naar de hoofdklasse, ter wijl Maastricht moet degraderen, De stand: Eincih. II 3 2 Maastr. 3 2 - Ternquiz. 2 1 - 't Pionn. 2 1 4 20 —10 1 4 14y2—15% 1 2 9%_ioti 2 6 —14 Volgens de Zwitserse radio heeft h°t Italiaanse departement van Buitenlandse Zaken bekend heid' gegeven aan een Italiaans Zwitserse overeenkomst tot een wederzijdse uitwisseling van 400 vierkante meter grondgebied in de Val di Lei (provincie Sondrio). In het gebied, dat Italië aan Zwitserland zal afstaan, zal een groot krachtstation worden ge bouwd, dat een derde van de elec- triciteit, die het opwekt, aan Italië zal leveren. Italië zal van Zwitserland een even groot ge bied aan grasland krijgen. „En wie verdient er niet graag." En ik sleepte de buit in de wacht. Lachend voegde hij er aan toe: „Renners die voor bun boterham rijden zijn erg mild' en geven veel cadeau." (J|p onaei vraag, wat hij dacht van het 2e Seheldecriterium ver telde hiji dat ook z'n ploegmakker „Den Bras"' inschrijft. Dat hij hoopt in forme te zit ten en zonder pech blijft. Bij ons afscheid wensten we Jan van harte succes in het ver- 're seizoen en in t bijzonder in tweede Seheldecriterium. Wielerwedstrijd te Hombeke De plaatselijke renner Rem on de la Ruelle nam MJaandag j.l. deel aian een wielerwedstrijd te Plomfceek over een afstand van 60 kan. Het aantal vertrekkers bedroeg niet minder dan 65. Als altijd weet De la Ruelle zich good bij de eerste 8 'plaatsen te klas seren. Maandag had bij' echter het cngelrlk van te vallen door eien renner, welke not voor zijn wiel slipte. Daar het in die sprint was pp een afstand van slechts TO meter van die aankomst we.rd hij door die val uitgescha keld. Zonder pech had De la Ruelie de 4e plasjts niiet -meer kunnen ontgaan. DUIVENSPORT „Sluiskilse Reisduif". De Zondag gehouden prijlsvlucht van Breiteuil, waaraan deze ver eniging met 178 duiven deelnam, had tot uitslag: 1. V. David; 2. J. Lavoir; 3. P. de Caluwé; 4. J. Andriessen; 5. P. -Smet; 6. A. Lafort; 7. F. Wiilems; 8- P. de Caluwé; 9. Th. Mat.telé; 10. J Bavelko; 11. E. Schoof; 1-2. L. Meerit; 13. E. Schoof; 14. Th. de iSmet; 15. Th. Mattelé; 16. L. Meert; 17. K. Kamelink; 18. S. Nijösen; 19. L. Meert; 20. K. van Drongelen; De duiven werden gelost om 1 uur. De tl.- rste duif had een snelheid van 1190,3 en de laatste van 1109,1 m. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf startte een Gloster .„Meteor" mank 7 yan de jadhit- vliegschool der Nederlandse lucht macht van het vliegveld Twenthe. Tijdens de start weigerden opeens beide motoren en' daardoor kon het toestel niét in de lucht blijven. Het knvam in die omgeving van «TTTB;;:W Er was nu geen twiijflel meer mogelijk. Het andere schip was duidelijk ite zien. Het kon een voudig niets anders zijn dan een piratenschip. „O wat zullen ze er van lusten!" riep die wildeman. Ook de commandant, Mirgli Basli had zich strijdvaardig gemaakt. Met een kennersblik overzag hij de situatie. „In geval van nood zullen we de tegenstander torpe deren" riep de speurder met fon kelende ogen. „Ja maar we heb ben geen torpedo's en igeen lan- eeerinriebting" klaagde de Kale. „Nou laat dan maar" antwoord de Basli met een breed gebaar. O.p het piratemschip weid nu 'n wilde vreugdedans uitgevoerd. „Wij zijn de gelukkigen, aan ons de eer". „Eindelijk na drie honderd jaar wachten" werd geroepen. De kaperkapitein ver scheurde zijn hemd van blijd schap. „De oude oorkonden lie gen niet" riep hij voldaan. ...Aan jdle kanonnen, kerels"'. Nu of nooit!" het vliegveld terecht. Het twee persoons; vliegtuig is zeer bescha.- digd. De twee inzittenden, "h- in structeur en ten leerling zijn er met de schrik af gekomen. Over het ongeval met die Mete or op Twenthe ^vernemen wij nog het volgende: Van Woensdlag af, gold voor alle Meteor-toestellen van de Ned. luchtmacht tot nader order een startverbod, in verband met het feit, dat men onderdelen uit En geland verwachtte. Het ongeval van gisteren blijkt n.l. niet alleen te staan. Ongeveer anderhalve week geleden, sloegen van een Meteor lboven ihet vlieg veld Leeuwarden qp 5606 vöcjt beide motoren af. De piloot wist zijn toestel met grote moeite in glijvlucht naar beneden te bren gen, waarbij bleek, dat het lan dingsgestel niet welrike. De piloot slaagde er toen tevens nog in een geslaagde buiklanding te maken en zodoende ongedeerd aan de grond te komen. iDe commandant van het squa dron op Leeuwarden, de majoor vlieger Flinterman, overkwam kortgeleden vlak bij het vliegveld te Brussel iets dergelijks, ook van zijn toestel sloegen de motoren af, doch ook htj wist veilig het vliegveld te bereiken; Van de zijde van de militaire luchtvaart kon men ons geen ver klaring geven van het feit, waar om de Meteor op Twenthe giste ren, ondanks het startverbod, toch gestart was. WIELRENNEN. Van Gelderen weer thuis Vermoeid, doorgereden, enkele kilo's lichter met een honger als een paard is Van Gelderen thuis gekomen. De vermoeidheid kwam door de lange reis van Amsterdam naar Zeeland in een auto. Zonder muziek en nieuwsgie rigen is Jan in intiemen kring met zin succes gecomplimenteerd. Jan is moeilijk aan het praten te krijgen. Daarom moesten we door vragen ons een idee trach ten te vormen van zijn bevindin gen en concludeerden in kort be stek: Beulenwerk, maar 't ging steed's beter. Ploeggeest best. Het valt alleen niet mee als je in goede positie ligt gecommandeerd wordt op een ander te wachten. Vervelend als je des avonds na een afmattende étappe tuben moet repareren om 's morgens weer aan de start te kunnen ver schijnen. In Utrecht riep er een „Hup Jantje"!. „Dat doet aardig"' was 't commentaar van Jan. "t Bleek een jonge Wim te zijn die kortgeleden daarheen is ver huisd. Over zijn gewonnen étappe! „Heb je die cadeau gekregen?" „Ze lieten me gaan." Dachten misschien, die krabbekoker zal weer wel terugvallen met pech". „En toen ze 't in die gaten kregen was het wel O.K. Ik draaide goed en daar was flink wat te verdienen". De kamer is rommelig. Dat komt niet dikwijls voor, want de baboe van de dominee is al even zeer op orde en netheid gesteld als de gemiddelde Nederlandse huisvrouw. En zij zwaait de scepter hier, zij doet wat haar goeddunkt. Maar vanmiddag kwam de do minee zelf thuis. Hij strooide de inhoud van zijn koffer rondom zich, sloot de deur en liet zich op zijn krib zakken. Hij ligt nu languit. Hij is bekaf. Elke week gaat hij tegenwoor dig vier dagen naar Tjikampek. Van daaruit bewerkt hij een ba taljon, dat zonder eigen geeste lijke verzorger zit en dat daar om aan onze dominee als een extra'tje is toegewezen. De pos ten liggen over de gehele Kra- wangse rijstvlakte verspreid, die uitgestrekt is, en heet en nat. Rongasdengklok, PodeSk Pang- kalan, Tjilamaja, Tempoeran. En uren rijdt de dominee in zijn jeep met naast zich Visser, zijn chauffeur, en achterin een paar mannetjes bewaking. Aan weerskanten op de sawah's wordt de rijst geoogst buk kende vrouwen en duizenden kleuren van honderden sarongs en boven de weg danst en trilt de hete lucht. De lucht is goed of minder goed of bar slecht. In de kampongs worden duimen getrokken, de jeep suist de tachtig vol ofwel hobbelt een kleine twintig. Soms, een dood enkele keer, staat hij stil dan zit de jeep vast. De zuigende modder meet haar vasthoudend heid met die van de inzittenden plus toegeschoten kampongbe volking. De modder legt het loodje, de blubber verliest het altijd. De dominee stijgt in, zwaait en vervolgt zijn weg. Straks arriveert hij in Tjilima- ja, Tempoeran of Pangkalan. „Maar ik kon er niet komen, dit keer, noch in Tempoeran noch in Pangkalan", vertelt me de dominee. „Ik kon niet naar Pangkalan, want het water van de Tjitaroem stond te hoog voor het veerpont ze konden me niet overzetten; en Tempoeran was te link". „Dat is jammer", zeg ik. „Tussen Tempoeran en Wadas werd een actie tegen een ter- reurbende gepleegd", vervolgt de dominee. „Ik ben niet mee- geweest, ik heb in Tjikampek zitten wachten. Ik moest op eventualiteiten wachten. Een volle dag heb ik niets gedaan als wachten. Dat is het ergste wat er bestaat, wachten en niets doen, veel erger als rondtoeren". „Ze hadden me niet nodig, God zij dank". „Zo, zo", zeg ik. De dominee grijpt naar zijn broek op het tafeltje, naast zijn krib. Hij werpt me een Excort toe. „Fraaie dingen overkomen je anders", zegt hij. „Ik woon niet meer in de mess in Tjikampek, maar in het huis waar vroeger Kapt. Kervink huisde. De hos pikken hebben daar ook hun verblijf; de dokter houdt er zie kenrapport. Maar het is er wel rustig. Ik kan daar tenminste eens iemand ontvangen. Zo kreeg ik afgelopen Vrijdagavond bezoek van een militair. De ge hele dag zat ik vast vanwege die actie, 's Avonds pas kon ik miin gemak nemen. Ik lees dus een boek en sla bladzijde weet-ik- veel om. Ik kijk op. De deur piept en daar komt Jansen bin nen. Ik merk direct, dat hij hem óm heeft en behoorlijk ook. Zijn benen trekken zich nergens meer iets van aan. Hij neuriet een bekend lied, belandt vóór me en begroet me luidruchtig. „Ha, die hospik", zingt hij. „Hoe is het met ons? Ouwe jongens, wat!" en hij steekt me de hand toe. „Wel ja. Natuurlijk, ouwe jon gens", bevestig ik. „Ga zitten". Jansen gaat zitten, plant zijn handen op zijn knieën en buigt zich vertrouwelijk naar me over. „Hospik", hikt hij, „er is werk aan de winkel. Ik kom me laten afkeuren". Ik knik bedachtzaam. „Dat kan. Allicht kan dat. Wilde je soms beweren, dat 't niet kan?" „Ik beweer..", zegt Jansen, „Hospik, je bent een fidele vent, eén uit de duizend! Laat ik je de hand schudden". Hij wankelt overeind en geeft me een krach tige slag óp de linkerschouder. „Ridder", vervolgt hij, „Ridder, ouwe jongens! We keuren ons eenvoudig af." „Op staande voet", zeg ik. „Ouwe jongens, niet? en Jansen wuift me vro lijk toe. Zijn blik schuift over me heen en blijft ter hoogte van mijn neus hangen. Zijn gezicht krijgt een melancholieke uit drukking. „We worden oud, hos pik. Jij bent ook niet jong meer". „Ik ben dan ook Majoor hospik", vertrouw ik hem toe. „En ik mag mooie patjes dra gen. Kijk die.met een balk en een ster, voor elke schouder een balk en een ster". Jansen staart naar de inderdaad fraaie pat jes, die naast hem op tafel lig gen. Ondertussen gaat de deur open en er komen nog vier an deren binnen, allemaal kamera den van Jansen en allemaal ouwe jongens. Acht slingerende benen verkennen luidruchtig mijn kamer. Maar Jansen zit weer op zijn stoel en neemt het woord. „Stilte", zegt hij. „Een ogen blik stilte.Hij breekt zijn zin af en bekijkt me plotseling wan trouwend. „Allemaal ouwe jon gens", zegt hij aarzelend. „Nou, ja.geef ik toe, „ik ben de do minee. Ik vind het geschikt van jullie" en ik kijk de kring rond „me nog zo laat een be zoek te brengen. Geschikt van jullie. Nu wilde ik wel, dat jul lie me ook eens bezochten, als jullie nuchter zijn". Jansen zijn mond valt open. Daarna sluit hij hem weer. „Ouwe jongens, niet?", vervolg ik, „laten we zeggen, morgen om deze tijd, morgen om half ne gen". Jansen heeft zich weer hersteld. Hij is nu bijna nuchter plotseling. „Het is wat!", zegt hij, „Dominee, het is een rot zooi! Het is een grote rotzooi soms!" „Morgen half negen", zeg ik. „Morgenavond half ne gen", herhaalt Jansen braaf. Ze schuiven naar het deurgat, het hele stel, Jansen achteraan. Bij de deur draait hij zich om: „Maar., ouwe jongens!", grijnst hij". „Nou',' zegt de dominee, „de volgende avond had ik er drie van de vijf op bezoek; de twee anderen klopten wacht. We heb ben een behoorlijk stuk wegge- praat". En hij zwijgt. Ik werp het peukje van m'n Excort het raam uit. „Het is wat", zeg ik. DE EERSTE HARINGNETTEN IN ZEE. Een correspondent van het A. N. P. meldt ons radio-telefonisch, dat schipper Rertus van Duyn van de „Gorredijk" (UM 75) gis termiddag kwart voor vijf met een krachtig „De Heere voorziet liet" als eerste de netten over boord heeft gezet, bezuiden de 57 graden Noorder breedte en onge veer 3 graden 5 minuten Ooster lengte. Even later ging ook van enige andere schepen de rood-wit-blau- we sohotvlag in de voormast om hoog ten teken, dat men ook daar aan schot ging. Men verwacchtte omi ongeveer 1 uur in de afgelopen nacht te kunnen beginnen met het halen. KOFFERS VAN VLIEGER MAliöUTN TERECHT. In de avond van 1 Mei werden van de Amerikaanse K. L. M- vlieger Malouin op het voorplein van het vliegveld Schiphol twee koffers ontvreemd. De moeite van de Rijkspolitie om de verdwenen koffers op te sporen, leidden tot geen resultaat. Gisteren, een week na de vermissing, kwam plotse ling op het passagierskantoor van de K.L.M., aan het Leidseplein te Amsterdam, een heer opdagen met een der koffers onder zijn arm. Wat was het geval Bij ver gissing had hij de koffers, die aan de ingang van Schiphol voor iedereen te grijp stonden, in zijn auto geladen en onuitgepakt een week lang in de garderobe van zijn huis laten staan. Toen hij gis teren begon met uitpakken, kwam hij tot de onaangename ontdek king, dat de koffers aan een an der toeabehoorden. Hij rende met „de buit" naar de K.L.M. en kon thans de heer Malouin gelukkig maken. REVOLVER GING AF. Student overleden. De student, die Dinsdagmiddag op zijn kamer te Delft een revol ver voor enige vrienden demon streerde en ernstig aan het hoofd werd gewond, toen het wapen plotseling afging, is in de loop van Dinsdagavond in het zieken huis te Delft overleden. Het slachtoffer is de Chinese student Tan. VOORMALIG DHÏECTEUR VAN C. D UIT ZIJN WONING GEZET. Dinsdag zijn de bewoners van huize Sjparrenemk te Hatitem door die overheid wait hun huis gazet. Het biuiisi werd bewoond! door de heer De H„ voormalig directeur van het centraal distributiekan toor,, terwijl bij' ham inwoonde dé heer R. L„ met zijn uit acht per sonen 'bestaand gezin. Het betrokken huis behoort, toe aan de Dr. Wouter sloitsiticlhting, 'n psychiatrische inrichting, die 't huis nodig heeft voor uitbreiding van haar ziekenhui sruimte. Volgens 't gemeentebestuur van Hattem heeft de staat de ontrui ming bevolen. Voorts deeldte mien, mede, diat de h,eer R. L. en zijn gezin geen vestigingsvergunning voor de gemeente hadden. PUTTENSE OORLOGS WEDUWEN BEDROGEN. Op zijn zestigste verjaardag verscheen voor de Zutphense rechtbank J. B„ uit Putten, die in dienst van de gemeente belast is geweest met de uitbetaling van uitkeringen aan Puttense oorlogs weduwen. B. kreeg tekorten in zijn kas, doordat hij de admini stratie niet in orde had. Om deze tekorten te dekken zette hij valse handtekeningen op bebaalstaten en eigende zich de daarop ver kregen gelden toe. In tegenstelling met de conclu sie van een omtrent B. uitge bracht rapport, achtte de Officier van Justitie hier straf geboden, BELG KOCHT „ZWART" EEN SLEEPBOOT. Het Gerechtshof te 's-Graven- hage deed gisteren uitspraak in de zaak van de 36-jarige Belgische ingenieur L. R. d. M., uit Gent, die beschuldigd werd van benade ling van de staat door een „zwar te" transactie met betrekking tot de aankoop van een sleepboot. De Politierechter veroordeelde de M. tot 5000 boete met ver beurdverklaring van de sleepboot. De Procureur-Generaal bij het gerechtshof had bevestiging ge- vraagd. Ht Hof heeft de boete verhoogd tot 6000 en de teruggave bevo len van het in beslag genomen schip. waarin de ernst van het misdrijf tot uitdrukking komt. Spr. vor derde èen gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. EEN VALSE PRIESTER De Tegelse politie heeft een merkwaardige vangst gedaan met de aanhouding van'een persoon van vreemde nationaliteit, ver moedelijk een Pool, toen deze bij Tegelen de Nederlandse grens was overgestoken en voorgaf bij net klooster der Paters Trappis ten in Tegelen te willen intreden. Deze, zoals hij beweerde, Gerhard Goletz hetende man, opereerde reeds twee jaar geleden in Lim burg in priesterkleed en gebruikt© zijn aangemeten waardigheid' om gratis aan kost en inwoning te karnen. Enkele dagen vertoefde hij in Kloosters te Steyl en langere tijd in kloosters te Kerkrade en Simpelveld, waar hij zelfs uiteraard ongeldige missen las. Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, week hij uit naar Duitsland!. Zdjïi signalement, werd echter doorgegeven, met als ge volg, dat hij thans terstond kon worden gegrepen toen hij met het kennelijk voornemen, zijn vroegere praktijken te hervatten de Neder landse bodem weer betrad'. De valse „priester" is thans „in getreden" in het Roermondse huis van bewaring. TWEE „RUITENTIKKERS" GEARRESTEERD. Reeds geruime tijd werden in de hoofdstad 's nachts etalagerui ten ingegooid. Wat voor het grij pen lag namen de djgven in en kele ogenblikken weg. Dinsdag heeft de recherche de 21-jarige tremmer J. K. en de 19 jarig© be hanger T. K. aangehouden, die reeds lang voor deze ingooipar- tijen werden gezocht. De behan ger heeft zich voorts schuldig ge maakt aan een aantal oplichtin gen buiten Amsterdam. TAPIJTSMOKKEL MET PANTSERWAGEN. Woensdagnacht trok de ambu lante dienst van de douane er met de marechaussee op uit om een pantserwagen, die uit de richting België zou komen, te omsingelen. Omstreeks één uur 's nachts kwam de pantserwagen in zicht, maar wist te ontkomen. Tegen de ochtend vond men hem echter in een schuur. De wagen was vol met tapijten geladen, zodat de klep niet gesloten kon worden. In ver band m t deze tapijtensmokkel zijn zekere J. Geerts uit Chaam en nog een tweede persoon gearres teerd. KA PITA/\L LANDHUIS DOOR BRAND VERWOEST. Het sinds de bevrijding leeg staande kapitale landhuis „De Kreek" aan de noodweg te Hilver sum is gistermiddag om circa half drie door een felle brand totaal verwoest. In het rieten dak vond het vuur, dat vermoedelijk door baldadige jongens is aangestoken, gretig voedsel en de brandweren van het marine-opleidingskamp en van Hilversum 'konden er zich slechts toe bepalen overslaan naar de om ringende bossen en de terreinen van het marine-opleidingskamp te voorkomen. Het landhuis „De Kreek", dat als vijandelijk bezit na de bevrijding onder beheer van het Beheersinstituut kwam, heeft sindsdien voortdurend leeg ge staan. Het ligt zeer afgelegen en de jeugd had het reeds lang tot speeldomein gekozen. Door balda dige vernielingen was reeds voor tienduizenden guldens schade aan de kostbare lambrizering en de overige nog aanwezige inventaris aangebracht. OMVANGRIJKE LOODDIEFSTAL. De eigenaar van een metaalgie terij op het industrie-eiland aan de Omval te Amsterdam-Oost heeft de eigenaar van een metaal- smelterij, op datzelfde terrein ge vestigd, bestolen voor 'platen lood ter waarde van 3000 gulden. De beide complexen grensden aan el kaar eni aan de zijde van de gie terij was het terrein afgesloten met een stevige afrastering. Des nachts echter, als de gieterij vaak doorwerkte, gingen de eigenaar met zijn knecht naar hun buur man en namen af en toe platen lood weg. Dit moet reeds geruime tijd zijn geschied. De politie heeft hen beiden, alsmede een taxi chauffeur, die als tussenpersoon en vervoerder fungeerde en een heler op het Waterlooplein, gear resteerd.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3