I I GORDIJNSTOFFEN F JURRU J.L Wat bij Sla hoort vindt U bij ons! Fa D. F. van der Heijden Bim en de Orde van Z. Z. Z. -Verloren x i malige Italiaanse koloniën ANKRIJK Wat brengt de Radio? Kerknieuws SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzen Advertentiën x X I x MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING N0ORDSTR.58-6O*TERNEUZEN«TELEF. 2.091 Geen fusie met de Communisten Levensstandaard in ons tand is laag Oe Belgische textlelafzet in Nederland genekale synode der X X X X Zon Maan Duitse spionne schuldig bevonden Roosevelt Jr. In Huls van Afgevaardigden gekozen illitaire waar- I Indonesië leroepe» 'EARSON |en in Parijs Protest van Koning Leopold DE TOESTAND IN GRIEKENLAND Sowjets terug in Kommandatura? De socialistische beweging in Italië. Na die overwinning van de pro- communistische fractie van Nenni in de Italiaanse socialistische par tij, heeft Nenni verklaard, dat er „absoluut geen sprake van is", dat zijn partij met de communisten een fusie zal aangaan, doch dat de samenwerking zal worden voort gezet. Nenni deelde mee, dat zijn social.sten en de communisten een giY.v." nschappelijke politieke ac tie zullen beginnen voor „aange le gei. eden van gemeenschappelijk belang" en in enkele kleine plaat selijke verkiezingen. Andere socIév- listische groepen te Florence heb ben bekend gemaakt, dat de tijd is gekomen om „de Italiaanse niet-communistische socialisten te verenigen". Nenni zei verder nog, dat de socialisten van Europa nopten streven naar vorming van een links georiënteerde comisco (socialistische internationale).Zijn partij wil de vriendschappelijke netrekkingen met andere linkse socialistische partijen en groepen in Europa versterken, in het bij zonder met die in Frankrijk en met Engelse socialisten als Platt Mills. Zilliacus en Pritt, aldus Nennd. 1948 was di hulpverlening stop gezet en de mogelijkheid van ver dere steun is afhankelijk van een politieke regeling, welke toestan den zal scheppen, bevorderlijk voor het economische herstel. T roman over het Nederlandse herstel. In zijn Maandag j.l. aan het Congres uitgebrachte rapport over de werkzaamheden van de E.C.A. in het laatste kwartaal van 1948, heeft Truman o.m. ver klaard, dat tot de landen, welke zijn gevorderd tot het tweede sta dium van herstel en welke uitge breide investeringsprogramma's uitvoeren om him economische leven aan te passen, ook Neder land behoort. Hij verklaarde, dat de Neder landers met steun van de E.C.A. trachten een waardevermindering van het resterende industriële en landbouwwenmogen te voorkomen, de vitale bedrijven herstellen, wel ke tijdens de oorog beschadigd zijn, nieuwe bedrijven oprichten, welke noodzakelijk zijn voor de snél aanwassende bevolking en de industrieën uitbreiden als basis voor de levensvatbaarheid na be ëindiging van het Europese her stelprogramma Truman legde er de nadruki op, dat de industriële en landbouw productie gedurende 1948 snel ste gen en dat de industriële activi teit in het laatste kwartaal van dat jaar een niveau heeft bereikt, dat ongeveer 20 "/o boven het vóóroorlogse peil ligt. Niettemin is een voortdurende vergroting van de industriële productie nood zakelijk ter voltooiing van de in vesteringsplannen, aldus Truman, en zelfs dit zal niet veel verbete ring kunnen brengen in de levens standaard, welke laag is in ver houding tot andere West-Europese landen en ver beneden het vóór- oorlogsniveau. Truman verklaarde, dat het herstel van de Indonesische han del een belangrijke factor is in het Nederlandse herstelprogram ma. De E.C.A.-hulp aan Indone sië was bedoeld om het herstel van dat land emr zijn bijdrage tot een levensvatbaar Europa te ver gemakkelijken. Tengevolge van de ontwikkelingen in December DONDERDAG 19 MEI. HILVERSUM I: 800 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Spaans concert; 9,3(1 Gram.; 10.00 Morgenwijding 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de Kleuters; 11.00 Orgelcon cert: 11.45 Voordracht; 12.00 Me- tropole orkest; 12.38 Gram.; 1.15 Dansmuziek; 2.00 Lezing; 2.15 Solistenprogr.3.00 Voor zieken en .gezonden; 4.00 Assortimento; 5.00 Voor de jeugd; 5.20 Lezing; 5.30 Kwintet Johnny Meyer; 5.50 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.15 Sport- praatje; 6.30 Voor de strijdkrach ten; 7.00 Vertelling; 7.10 Musette muziek; 7.45 De R.V.D. antw.; 8.00 Nieuws; 8.15 Plhilh. orkest; 9.00 Vert, in woord en muz.; 9.30 Lezing; 9.45 Ongel; 10.00 Hoor spel; 10.30 The Skymasters; 11.00 NieUws; 11.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Piano; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 De Zonnebl.; 11.40 Schoolradio; 12.13 Zang en piano: 12.33 Promenade ork; 1.00 Nieuws; 1.45 Voor de vrouw; 2.00 Zangrecital; 21.30 Gram.; 2.40 Voor de vrouw; 3.00 Middagcon cert; 3.30 Vioodrecial; 4.00 Bijbel lezing; 4.45 Toneelmuziek; 5.00 Voor de jeugd; 6.00 Leger des. Heils; Vergadering Overheids personeel; 6.30 N.C.R.V.-koor; 7.00 Nieuws; 7.15 Orgelspel; 7.30 Actueel; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Steravond; 10.15 Lezing; 10.35 Gram.; 11.00 Nieuws; 1L15 Sweelimck kwartet; 11.45 Gram. Een delegatie van de federatie der Belgische textielnijverheid is Maandag door de Belgische mi nister van buitenlandse handel, Mosns de Fernig, ontvangen. De afgevaardigden hebben er op aan gedrongen, dat die dloor Neder land gevraagde aanvullende cre- dieten gebruikt zullen worden voor de aankoqp in België van weefsels en andere afgewerkte producten. Zij hebben tevens verzocht dat Nederland het systeem van in- vc-erveirgiuinning|ejn zal afschaffen en vervangen door een eenvoudi ge verklaring, die als vergunning geldt. De minister van buitenlandse handel heeft aan de gedelegeerden van de textielindustrie de steun van zijn departement beloofd, aan gezien deze desiderata beantwoor den aan de .geest van de recente besprekingen in Den Haag. -Zaterdag' en Zondag zijn te Saigon handgranaten geworpen waardoor een Chinees is gedood; terwijl 43 Indo-chinezen werden gewond. NED. HERV. KERK. Op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche kwam Maandag de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk biieen. Na opening door de praeses, Ds. H. J. F. Wes- seldijk, geschiedden o.a. de vol gende benoemingen: Dr. S. v. d. Linde te Ranto Poa (Celebes) werd predikant in alge mene dienst; mevr. G. M. F. SehofckingRoell te Amsterdam, secretaresse van het directorium van Kerk en Wereld"; Ds. J. F. Kruyt te Den Haag, lid van de Noodraad voor de evangelisaties (vac. Ds. B. J. Aris)Ds. M. G, Rosbergen te Franeker, primus lid van de algemene synodale commissie; Ds. C. D. Moulin te Leeuwarden, secundus lid der al gemene synodale commissie. (De Synode nam kennis van de verrichte handelingen en genomen besluiten van het moderamen na de vorige vergadering. Hierbij werden mededelingen gedaan over de besprekingen rondom de Peni- wen-publicaties en over de reis van Ds. Wesseldijk en Dr Em- men naar de Verenigde Staten. Aan mevr. J. BeekmanEggink werd eervol ontslag verleend als secretaresse van de Hervormde Jeugdraad. VOETBAL. OOST ZEEUWS-VLAAMS ELFTAL. Het Oost Zeeuws-Vlaams elftal, dat op Hemelvaartsdag een selec tiewedstrijd speelt tegen West Zeeuws-Vlaanderen in een aldaar nader te bepalen plaats is van links naar rechts als volgt samen gesteld: DoelKramer (Hulst) Achter: Ed. Willaert (Clinge) en P. Wullems (Sluiskil) Midden: S. Jansen (Tern.), W. Jansen en Cardon (Corn Boys); Voor; A. Selis (Ria-W.), E. van Waes (Tern.), M. Klouwers (Tern.),- F. dé Nijs (Hontenisse) en Verhelst (Corn Boys). Reserves: B. Kindt en W. de Kuijper (Honten.), H. Overbeke (Sluiskil), P. Neef (Hulst). ENGELS ELFTAL IN NEDERLAND GEARRIVEERD. Om 8 uur Maandagavond stap ten uit een lijnvliegtuig van Ko penhagen de spelers van het En gels elftal, dat hedenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Nederlandse Bondsfploeg in het veld zal ko men. Het team was 's morgens om 7 uur uit Helsinki vertrokken en arriveerde na eemi voorspoe dige vlucht via Stockholm en Kopenhagen op de Amsterdamse luchthaven. De beide leiders;, de heren Cob- bin en Shental, waren optimis tisch gestemd over de komende strijd. Zij meenden, dat dit En gelse elftal in staat moet worden geacht onze landgenoten een nedterlaag ui' 'eigen huis toe te brengen. Naar bekend besbaat de Engelse ploeg uit 4 spelers van heit B-elftal, dat Zondag in Helsinki de Finnen met 40 sloeg, en 5 van het A-team, dat Vrijdag met 31 van Zweden verloor. Alleen de rechtsback Jones en rechtsbinnen Gibson hebben nog niet in een dezer ploegen meegespeeld. Volgens de heer Cobbtn was de ook tegen ons land opgestelde midvoor Bentley van Chelsea tegen de Zweden geen succes, zodat de strijd tus sen hem en onze spil Terlouw een Het was levensgevaarlijk om tij dens die storm in de mast naar beneden te komen. Telkens leek het alsof Bim van de mast zou worden losgescheurd, maar dan wachtte hij even tot de windvlaag voorbij was en liet zich snel weer een eind zakiken. Toen hij op het dek sprong, moest hij zich dade lijk vasthouden, want de schuit maakte juist weer een vervaarlij ke buiteling. De anderen holden op hem toe en omringden hem. „Wat voor schip heb je gezien?" vroeg de ridder. „D'e vliegende Hollander toch niet?" „Daar zeg je zowat, Ridder"' zied Biim. „Het was in leder geval een zeilschip en het scheen zich van de storm niets aan te trekken." Een ogenblik later zagien de an deren het ook: Het grote zeilschip kwaim steeds nader. „Piraten!" riep de ridder. „Mannen, rijg mij in het harnas". „Alle hens aan dek" riep Basli naar oud gebruik. „We zijn er al" zei de Kale. „Zelfs de droes is aanwezig," „Klaarmaken voor het gevecht", beval Basli. Allereerst werd de Ridder in zijn harnas geholpen. Misschien zou het de aanvallers afschrikken interessante kan worden. Dat Lawton niet g'ekozen is om de buitenlandse reis der 26 Engelsen mee te maken kwam volgen® de heer Shental in hoofdzaak, omdat hij niet tmeer in de topklasse van het Britse voetbal speelt. Mat thews is al enigb' tijd op non-actief wegens een lichte verwonding. Mannion maakt de trip wel mee,, doch is tegen Nederland niet op gesteld. Als trainer van het Engelse elftal kwam Jesse Carver mede. De reserves zijn Nicholson (Tot tenham Hotspurs) em Shimwell Blackpool De Engelse spelers hielden zich met een gedesinteresseerde hou ding buiten het interview. Toen dit echter was beëindigd, be stormden zaj dte verslaggever, allen met dezelfde vraag: „Waar kunnen we Nylom-kiousen 'kopen en hoeveel kosten ze?" OVERSLAG Wielrennen Zondag j.l. nam de OversJagse renner Remon de la Ruelle deel aan een wielerwedstrijd voor nie- welingan te Lemibeke ('België). Aan deze wedstrijd namen 30 ren ners deel, en dë afstand bedroeg 50 fcm welke werd afgelegd in 1 uur en 30 minuten. Hoewel De la Ruelle vorige week voor eigen volk op het Mei feest te Overslag een minder goe de wedstrijd heeft gereden welke wel grotendeels 'te wijten was aan de zenuwen heeft hij; thans in de ze wedstrijd te Lamifcieke de toen aangegeven. 2 renners ni. de Wulf en! Bouchot (ginigan aan de haal doch De la Ruelle zoog zich aan het wiel en Week 'geen duim breedte. Steeds werd het tempo opgevoerd en konden die drie vluchters hun voorsprong vergro ten. De la Ruelle als nieuweling had natuurlijk de handen vol te gen de 2 overige renners welke reeds 2 seizoenen hebben gereden. In de sprint was hij'hierbij, na tuurlijk niet volledig opgewassen maar bezette toch de 3e plaats, wat een schitterende prestatie be tekent, geizien de vele en goede renners welke er aan deelnamen. De uitslag was: 1. De Wulf, 2,. Bouchot, 3. De la Ruelle, (Overslag). Met ingang van heden is het kantoor van de Gemeente-Ont vanger gevestigd in het perceel Kersstraat no. 7. Het kantoor is voor het publiek geopend van 912 uur. Terneuzen, 17 Mei 1949. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons Hu welijk ondervonden. J. DOPPEGIETER C- DOPPEGIETER— v- SIKKELERUS. Terneuzen, 17 Mei 1949- Axelsëstraat 139- f Zaterdag 14 Mei: eien ZIL VEREN HORLOGE, zonder ketting. Vermoedelijk in de bus van 11.30 uur Philippine IJzendijke. Terug te bezorgen tegen be loning aan de agent van „De Stem" te Philippine. t x fles Slasaus 47 ct. - 85 et- - 1,60 Heinz Salat Cream 1,40 potjes Ansjovis, 25 stuks 1,25 gefilleerd, 50 stuks 1,85 potjes Paling in gelei 2,85 potjes Garnalen in gelei 90 ct, - 1,20 blik Haring 75 ct. - ƒ1,- 1,15 Haring in mayonaise 1,10 Franse Mosterd 45 ct- Rode Bieten, per pot 95 ct- - 54 ct- LEVENSMIDDELENBEDRIJF NOORDSTRAAT 46, Telef. 2592, TERNEUZEN t X x Komt U onze eens zien- We hebben een gehele nieuwe sortering samengesteld, waarin opgenomen de goed koopste zowel als de betere kwaliteiten- Op ons speciaal atelier worden Uw Gor dijnen keurig pasklaar gemaakt- entieprijs: 110 ct.; minimum Ivertentie 1,50. Ing advertenties namiddags 3 uur k kl. advertenties Is 60 ct.; iedere neer 12 ct. Ver- g: Brieven onder ;r Bureau van dit 5 cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 23 4.36 20.38 3.02 15.52 24 4.34 20.39 3.11 17.03 25 4.33 20.41 3.22 18.17 26 4.32 20.42 3.35 1933 27 4.31 20.43 3.53 20.51 SLISSING DER ALG. VERGADERING. Onder Bosschenhoofd in thans in aanleg het particuliere vlieg veld „Brabant", dat in, de nabije toekomst voor de zweefvliegerij in West-BraJbant zal worden opengesteld. Het terrein, dat een oppervlak te van 700 bij 200 meter heeft, zal in Juni geheel voor gebruik ge reed zijn en dan worden geopend met een bescheiden vliegfeest, waaraan de Deiftse en Haagse Aeroolub hun medewerking zul len verlenen. Op het veld zal zich de Aeroclub Roosendaal vestigen, die er nog deze zomer een aan vang wil maken met 't beoefenen van de zweefvliegerij. Het vlieg veld krijgt een ruime hangar en een restaurant, welke beide reeds in aanbouw zijn. De exploitant hoopt In de toekomst ook de no dige licenties te verkrijgen voor liet landen en stijgen van motor vliegtuigen op zijn terrein. Vietnamees leger wurun. govwiiiia Door zijn kennis van het land en door zijn levenswijze zal dit leger in staat zijn de guerilla van de Vietnimh het hoofd te bieden. Door een Amerikaans militair Gerechtshof te Mtinchen is het 21- iarige Duitse meisje Gertrud Mit- tenentzwei schuldig bevonden aan diefstal van officiële Amerikaan se documenten en de verkoop er van aan de Sowjet-Russlsche autoriteiten. Zij beweerde, dat zij deze spion- nage had bedreven omdat haar vader, een ambtenaar in de Sow- jet-Russische zone, bedreigd was. Vandaag zal het vonnis over haar worden Uitgesproken. De doodstraf kan echter aan haar niet ten uitvoer gelegd worden, omdat zij volgende maand een baby verwacht. Als liberaal candidaat is Frank lin Roosevelt Jr. gekozen op dte door het overlijden van Sol Bloom opengevallen zetel in het Huis van Afgevaardigden. Zijn democrati sche tegenstander trok zich terug toen 100 van de 179 kiesdistricten waren geteld. Roosevelt had toen 22.833 stemmen en zijn tegenstan der, Benjamin Shalleok, 13.397. Roosevelt Jr. heeft verklaard, dat hij als democratisch lid zitting zal nemen. Hij zal het „fair deal" program van President Truman steunen. De ledder van die meerderheid in het Huis moet beslissen of Roo sevelt als democraat zal worden aanvaard. Waarnemers te Was hington zijn zeker van een gun stige beslissing. Roosevelt Jr. trad in 1941, na dat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij de marine, waar hij vijf jaar diende. in de Sowjet-zone gehouden verkiezin gen voor het Volkscongres een grote fraude waren. De Oost-Berlijnse bladen daar entegen schrijven, dat Oost-Duits- land thans een „democratisch ge kozen nationale vertegenwoordi ging" heeft. Zo zegt de Oost-Duitse Berliner Zeitung, dat de uitslagen duidelijk de ongegrondheid aantonen van de beweringen over terreur en dwang bij de verkiezingen. Het officiële blad van het Ame rikaanse militaire bestuur, Neue Zeitung, prijst de moed van hen die „neen"' stemden, in het bijzon der in de Sowjet-Sector van Ber lijn, waar 322.322 tegen en 446.662 vóór de lijst stemden. De met Britse toestemming verschijnende Sozial-Demokrat schrijft, dat 66 percent van de kiezers „nee" en 33 percent „ja" gestemd hebben, doch dat de Sowjets deze cijfers eenvoudig hebben omgedraaid. tie en alle gangs te samen heb ben hetzelfde doel: het pompen van zwarte benzine in de tanks van die wagens, die langs „of ficiële" weg niet voldoende kun nen krijgen. Men kent ook het geneesmiddel voor deze zwarte markt: de afschaffing van de rantsoenering der benzine, de vrije verkoop dus van dit kost bare nat. Er bestaan Ipnge lijs ten, waarop gesloten organisa ties en mensen met bekende namen hebben getekend en waarmede steeds dringender wordt verlangd, dat de benzine wordt vrijgegeven. Tenslotte kwam de hele ge schiedenis naar voren in het Parlement. Enkele uren lang werd er over een verklaring ge discussieerd, waarin de rege ring wordt verzocht om met in gang van de komende 1ste Juli de benzine vrij te geven. Één stemmig iets wat niet vaak gebeurt! werd deze resolutie aangenomen, maar het ziet er vergadering der goedkeuring ge- resoluties, die be over 10 jaar on- lerkrijgt en Cyre- tschap van Enge- ild. Lutie werd aange tegen 8 stemmen de tweede met men en 6 onthou- Je tweede resolu- er andere Birma, officieren, toeho- p militaire waar- Jnci, zijin door de Chinese regering Zij zullen onimid- xltom vertrekken, onsu laat-generaai :eft tegenover de in AFP verklaard pen geen verband ilitaire situatie in !gde toe, dat hij ij zouden worden itachrijVer Dneiw tenen dat Frank- Staten heeft doen it zijn bezettings- uit Duitsland zal onverschillig wat dier Grote Vier daaromtrent be- son heeft Frank- dat heit geen. risi- amidiat het de Duit ss trouwt. de 6 leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala, Haiti, Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trust schap over Fezzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 ont houdingen. Tegen stemden onder meer de Arabische en de Slavi sche groep, Birma en de Philip- pijnen. Het voorstel, Italië na 1951 trustschap over Tripoiitanië te verlenen verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derden en werd verworpen met 33 stemmen voor en 17 tegen, terwijl 8 afge vaardigden zich van stemming onthielden. Een Iraans amendement, Lybië onmiddellijk onafhankelijkheid te verlenen werd met 27 tegen 23 stemmen en 9 onthoudingen ver worpen. comité van de be- Parijse effeoten- en dagen geleden irissen in staking eft gisteren opge- xwtzetting van de het de voorstellen ■kgeversorganisatie ht. lectriciteitsvoorzie- s weer normaal. niet naar uit, als- ste Juli werkelijk :r zwarte benzine 1. ne-revolte" stoot de verbitterde er regering. De Minister van ste, die alle ont- r de „gangs" als halen" kenmerk- maar, dat de in- ,ere hoeveelheden meer deviezen zal :n. En iedereen lars deviezen zijn. de schaduwzijden ring, die ook de Frankrijk heeft lgens de Minister zoveel ruwe olie noodzakelijk zou auto met benzine i. Merkwaardig at de automobilis- Lks toch verzorgd s de spreker der dit echter alleen te verdeling der door de bedrijfs- Naar het schijnt nsen, die benzine- n zonder deze te zijn er niet vol taren om alles te alik probeert men mma te geraken: n, die geen voor- krijgen voor de ervacanties hon- ïzine toegewezen. geval zoveel, dat de zwarte markt ;eruglopen. Maar resolutie in het xien nog niet tot van de benzine .Heen beloofde de t men hiernaar is de revolte dus gebleven. Maar er brandbaar. net Vuur zou licht weer kunnen opvlammen. Het zuiveringsgerechtshof te Neurenberg heeft generaal Julius Schauib, Hitiers presoonlrjke vleu geladjudant, als „nazi-activist" geclassificeerd. Hij is veroordeeld tot 4 jaar strafkamp (reeds uit gezeten) en confiscatie van 25 procent van zijn bezit. In een ziekenhuis te Los An geles heeft een 35-jarige negerin, moeder van 7 kinderen, 'n Siame se tweeling ter wereld gebracht. De hoofden der beide meisjes zijn aan elkaar vastgegroeid. Men weet nog niet of zij afzonderlijke hersenen hebben. Het' Franse militaire bestuur in Duitsland heeft Duitse vluchte lingen uit Joego-Slavië verboden de Franse zone van Duitsland binnen te komen. De Secretaris van Koning Leo pold heeft de Eerste Minister Spaak gistermiddag een schrij ven van de Koning ter hand ge steld, dat als volgt luidt: Pregny, 17 Mei 1949. Mijnheer de Eerste Minister, De omstandigheid, dat de laat ste dagen via de pers weer be richten zijn verspreid, die de eer van leden der Koninklijke Familie in het gedrang brengen, noopt mij er toe U dit schrijven te doen geworden. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechtelijke dossiers getrokken of als zoda nig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke als een authen tiek verslag van de gebeurtenis sen werden voorgesteld. De persvrijheid is een in onze Grondwet neergelegd beginsel en er is geen sprake van, daar aan te tornen. Maar ik verhef mijn stem te gen de gepleegde misbruiken en laakbare handelingen, en ik ben verwonderd, dat zij generlei re actie verwekken vanwege de ver antwoordelijke Overheidsperso nen. Ik acht het als hoofd van de Dynastie mijn plicht op de ernst van deze methoden te wij zen. Deze zijn van zodanige aard, dat zij afbreuk doen aan de waardigheid van de Kroon èn aan het morele crediet van de Monarchie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is U niet onbekend, dat 's Konings grondwettelijke posi tie hem verbiedt zich recht streeks of zijdelings op de weg van de polemiek te laten mee voeren. Ik richt mij derhalve tot U, mijnheer de Eerste Minister, U verzoekende dit schrijven mede te delen aan Uw ambtgenoten en mij kennis te geven van de' plannen der Regering ten aan zien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten mijn houding zullen goedkeuren. Ik heb ver trouwen in hun oordeel. (w.g.) Leopold, De Griekse Minister van Oor log, Kanellopoelos, ver (klaarde Dinsdag in een toespraak te Saloniki, dat die eindoverwinning c,p de guerilla's' di 't jaar zou wor den bekaaid. „Geheel Grieken land zal spoedig gezuiverd war den van de guerilla's, die ver schillende gebieden onveilig ma ken. De regering zal vervolgens tot zuivering van de grensgebie den overgaan"'. Kanellopoelos, sloot iedere mogelijkheid van een compromis uit. ■De Balkan-commissie der V. N. is Dinsdag bijeengekomen om kennis te nemen van eien rapport van de president van het Griekse Rode Kruis over het vluchtelin genvraagstuk in Griekenland; Volgens het rapport zijn er thans 700.000 vluchtelingen in Griekenland', in Macedonië alleen al 3000 De winter had hlun ge zondheid ondermijnd' en het typhusgevaar was groter dan ooit De hulpverlening op het ogen blik was onvoldoende. Het rap port dringt er bij de commissie op aan ten behoeve van de vluch telingen een 'beroep te doen op de V. N. Volgens Britse functionnarissen is het mogelijk, dat de Sovjets terug zullen keren iin de Berlrjnse viermogendheden kommandatura, die zij vorig jaar zomer verlieten. Waarschijnlijk zullen die Sovjets eerst een „waarnemer" sturen. De Westelijke geallieerden heb ben intussen de vertrokken van de SOvjétvertegewoooidikier in het kemmandatura-gfjbouw weer in gericht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3