MB® De voormalige Italiaanse koloniën matige Italiaanse koloniën ANKRIJK De ontslagaanvrage van Dr. Beel De strijd om Sjanghai De verkiezingen in Hongarije Frankering by Abonnement: Temcuzen WOENSDAG 18 MEI 1949. Regeringsverklaring in de TWEEDE KAMER Gezondheid, Schoonheid en Bescherming voor Uw hcua Duitse spionne schuldig bevonden Resolutie inzake Spanje verworpen De strijd In Burma Gemeenteraadsverkiezingen In Bulgarije De zaak EISLER De strijd in Griekenland De strijd In Indo-Chlna De stakingen in Frankrijk Westelijks Duitse militaire Gouverneurs bijeen Amerikaanse vriendschap voor Nederland illitaire waar- I Indonesië leroepen 'EARSON |en In Parijs Protest van Koning Leopold DE TOESTAND IN GRIEKENLAND Roosevelt Jr. In Huls van Afgevaardigden gekozen Sowjets terug in Kommandatura? \V EERS V K K \V AC» ITi Mi. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Woen sdagaVond. Nog enkele buien. Veranderlijke bewolking met vooral in het binnenland op de meeste plaatsen nog enkele buien. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets lagere tem peraturen dan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1118 Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 et.minimam oer advertentie 1,50. Inzending advertentie» tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertentie» 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit 15 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. In ide vergadering der Tweede Kamer zou gisterenmiddag die be raadslaging over de Regerings verklaring omet betrekking tot Indonesië, afgelegd in de verga dering der Kamer van 12 Mei 1.1. aanvangen. Vooraf beeft de Minister van Overzeese Gebiedsdelen ad inte rim, de heer Van Maarseveen, een nadere verklaring nopens die ontslagaanvrage van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon in Indonesië afgelegd, die aldius luidde: „Mijnheer de Voorzatter, De Regering kan omtrent de ontslagaanvrage van de Hoge Ver tegenwoordiger dier Kroon in Indonesië 't volgende mededelen Op 6 Mei j.l. heeft het Kaïbdniet beraadslaagd over de vraag, of de Regering haar goedkeuring kon hechten aan die tiussen de Nederlandse en Republikeinse de legaties bereikte overeenstem ming. Bij die beraadslagingen beschikte het Kabinet over de adviezen van de H.V.K. e|n van de Nederlandse delegatie. De H.V.K. deelde in zijp advies mede, dat hiij het ten zeerste betreurde, dat hij zich niet met bet unaniem advies der delegatie hetwelk strekte tot goedkeuring der ont- wotpiem statements, kon vereni gen. De bezwaren van de H.V.K. waren gericht tegen de vorm en omvang van het herstel dier repu bliek en de verplichting om voor lopig verdere staatkundige vorm geving op Java en Sumatra te laten rusten. De H.V.K. gaf overigens te kennen, dat indien het Kabinet zou besluiten, dat voortaan in de door de delegatie tritgesttippelde richting zou moeten worden ge werkt en dus de tot dusver ge volgde weg zou worden verlaten, het naar zijn overtuiging nood zakelijk was voor de tenuitvoer legging van dit beleid in Indo nesië iemand te benoemen, die geloof heeft in de mogelijkheid deze nieuwe gedragslijn te reali seren. Ten einde echter d'e moei lijkheden van de Regering niet te vengroten, was hij bereid het verdere verloop van de prelimi naire conferentie af te wachten. Op diezelfde Ge Mei Ibracht de Regering haar beslissing ter ken nis van "de H.V.K. Daarbij werd medegedeeld, dat het Kabinet het zeer op prijs stelde, dat hijl onder de moeilijke omstandigheden van dat ogenblik ondanks zijn ernsti ge bezwaren zijn post niet verliet, waarfbij het Kabinet de hoop uit sprak. dat de verdere ontwikke ling het de H.V.K, mogelijk zo(u maken ook na die preliminaire conferentie aan te .blijven. Bij' de wens Dr. Beel als H.V.K. te be houden liet het Kabinet zich lei den door de overweging, dat de H.V.K. door zijn grote persoonlijke kwaliteiten in Indonesië algemeen gezien en gerespecteerd! is, en dat zijn figuur er' borg voor Stond, dat de gevallen beslissing van de Regering, niettegenstaande de bezwaren, die d'e H.V.K. daartegen had, loyaai zou uitgevoerd wor den. In verband daarmede leefde in de boezem van het Kabinet, de krachtige hoop, dat die H.V.K. ook na afloop van de preli minaire conferentie zou aan blijven. Deze hoop verminderd,:' door 'n mededeling van de H.V.K. van 7 Mei. waaruit was te lezen, dat zijn besluit om ontslag ui,t zijn arrttt te vragen vaststond. Toen op 9 Mei desbetreffende berichten uit Indonesië publiek wenden, moest het kabinet alle hoop om de H.V.K. tot aanblijven te bewegen, laten varen. Het Kabinet heeft dit sterk betreurd, mede öm de reactie welke deze ontslagname in Indonesië, in Ne derland en in het buitenland kan hebben. De Regering is er echter van overtuigd, datt de H.V.K. zijn vervanging tn 's lands belang noodzakelijk acht lilt dien hoofde eerbiedigt zij bet besluit van de H.V.K. en zal zij spoedig de benoeming van zijn opvolger doen plaats vinden. De Regering maakt van deze gelegenheid gebruik om op een ander punt nadere opheldering te geven. Blijkens een door de delegaties van verschillende Summtraanse gebieden tot mij en anderen ge licht telegram meent men, dat de Regering ten onrechte heeft ver klaard', dat de B.F.O. haar vol ledige instemming heeft betuigd met de NederlandsRepublikein se overeenkomst. Men uit bezwa ren tegen de punten 4, 5 en 7 van de verklaring van Dr. Van Roijen, omdat daarbij onvoldoende reke ning wordt gehouden möt de be langen van Sumatra en omdat de delegaties van Sumatra voor het sluiten van de overeenkomst niet door de Nederlandse dielegatie zijn geraadpleegd. Te dien aanzien, zij; opgemerkt, dat Dr. Van Roijen voor het af leggen van zijn verklaring een bespreking had1 met die voorzitter en de onder-voorzitter van de B.F.O.-delegatie, welke voor de onderhandelingen was aangewezen en .bestond uit Sultan Hamid TI en de Minister Amiak-Agoeng. Uit naam van hun delegatie deelden deze medio, dat Zij geheel met het statement instemden, wajt ver volgens werdJ bevestigd in het perscommuniqué van de B.F.O. De Regering kan zich niettemin voorstellen,, dat vooral in de sfeer van scherpe tegenstellingen, wel ke tot dusver de verhoudingen in Indonesië .beheersten, de vrees is ontstaan, dat door dit stajaitlkumr dito- bestand een ernstige belem mering in de weg zal worden ge legd aan het federale streven in Sumatra, dat reeds in verschil lende uit het volk voortgekomen bewegingen naar buiten was ge treden. De Regering heeft deze bezwa ren ernstig onder de ogen geztón, maar acht ze nde.t overwegend. Het feit, dat een bestand is aanvaard, betekent niet, dat aan het ftedlerale streven op Sumatra een einde wordt gemaakt, met name niet wat betreft de voorbe reiding door en onder de bevol king van Sumatra zelf. Men mag overigens niet de ogen sluiten voor de bezwaren, welke verbon den zijn aan de opbouw van een staatkundige organisatie, welke bestfemd is een goede basis voor de toekomstige ontwikkeling van de bevolking te vormen, in een sfeer van onrust en strijd. Dit geldt niet het minst voor Sumatra, waar door specifieke verhoudingen ook onder normale omstandigheden de staatkundige vormgeving met moeilijkheden gepaard' zal gaan. Het gevaar van een te haastig handelen in zaken als deze kan slechts leiden tot ernstige schade aan de fede rale gedachte als zodanig. In de afgelopen jaren is de fe derale gedachte werkelijkheid geworden in de geesten van de meerderheid der Indonesiërs. De federale gedachte ligt ook ten grondslag aan de thans bereikte overeenkomstwelke in verband daarmede ook uitdrukkelijk het zelfbeschikkingsrecht der Indone sische volken, zoals dit door Nederland en de Republiek is aanvaard' in artikel 3 van de Lmggadjati-overeenkomst, hand haaft, Bij de spoedig te houden rondetafel-.conferentie zal dan ook aan de practische uitwerking, van dit zelfbeschikkingsrecht vol ledige aandacht warden gegeven". Alle Ministers met uitzon dering van Minister in 't Veld waren aanwezig. Na de voorlezing der verklaring werd de vergadering te 13.20 uur geschorst tot 13.45 uur. In dozen en tuben van 40-75-90 ct. Hamea, de Hamatnalit crème van Mijn hardt. (Ingez. Med.) In een officieel regeringscom muniqué wordt toegegeven, dat een communistische strijdmacht van 2000 man de belangrijke stad Tsjoeansje, ongeveer 26 km ten Z. O. van Wosoeng, is gepasseerd en optrekt naar de monding van de Whangpo. Een tweede colonne valt het dorp Tsjoupoe aan, verder Zuid waarts gelegen. Nationalistische troepen, die versterking hebben gekregen, doen tegenaanvallen in de sector Tsjoenangsja, ongeveer 9 km van de zakenwijk van Sjanghai. In de stad kan men duidelijk grote branden waarnemen. De communisten voeren ten Oosten van Tsjoeaansja ook troe pen aan met landingsvaartuigen. De regering beweert meer dan 50 grote jonken met troepen en ma teriaal tot zinken te hebben ge bracht bij aanvallen uit de lucht. De nationalistische troepen heb ben de eerste ronde van de strijd om Woesoeng gewonnen, zo heeft de bevelhebber van een Ameri kaans landingsvaartuig ver klaard, die Amerikanen naar voor Woesoeng gelegen Amerikaanse oorlogsbodems bracht. Hij had ge zien, dat verschillende aanvals golven werden afgeslagen. Sinds Meer dan 90 percent van de Hongaarse stemgerechtigden zijp opgekomen in de algemene ver kiezingen, die Zondag zijn gehou den, aldus is door het departement van binnenlandse zaken te Boeda pest meegedeeld). "Van een kwart van die uitge brachte stemmen, die 'thans zijn geteld', 'blijkt diat bijna 3 percent tegen het Volksfront heeft ge stemd. In verschillende stembureaux te Boedapest, voomamlijk in de middenstandswijken, hebben 7 a 8 percent var. de .kiezers hun stem tegen het Volksfront uitgebracht. „Uit de uitslag van de verkie zingen is gebleken, dat de Hon gaarse arbeidend!? klasse als één man achter ons staat", zo ver klaarde Maandagavond IRakosi, de plaatsvervangende premier, in een danktoespraak tot het Hon gaarse volk. „Arbeiders, land arbeiders, vrouwen, kortom allen hebben hun stem op de democra tie uitgebracht. Het was ons be kend, dat landbouwers en midden standers aarzelden, doch zij heb ben zich in onze rijen geschaard De banden tussen arbeiders en boeren1 zijn nu nauwer aange haald. De natie heeft begrepen, Onder Bosschenhoofd in thans in aanleg het particuliere vlieg veld „Brabant", dat in de nabije toekomst voor de zweefvliegerij in West-Brabant zal worden opengesteld. Het terrein, dat een oppervlak te van 700 bij 200 meter heeft, zal in Juni geheel voor gebruik ge reed zijn en dan worden geopend met een bescheiden vliegfeest, waaraan de Delftse en Haagse Aeroclub hun medewerking zul len verlenen. Op het veld zal zich de Aeroclub Roosendaal vestigen, die er nog deze zomer een aan vang wil maken met 't beoefenen van de zweefvliegerij. Het vlieg veld krijgt een ruime hangar en een restaurant, welke beide reeds in aanbouw zijn. De exploitant hoopt In de toekomst ook de no dige licenties te verkrijgen voor Het landen en stijgen van motor vliegtuigen op zijn terrein». Naar vernomen wordt, wappert de vlag van Emir Isdriss el Se noessi pp de Moskeeën van de sitad Tripolis. Volgens te Cairo ontvangen berichten wordt -bij demonstraties tegen het Brits-Italiaanse plan ten aanzien van de voormalige Italiaanse koloniën uiting gegeven aan vijandigheid ten opzichte van Italië ern de éénmaking van Lifoye geëist onder het souverein gezag van Emir Idriss el Senoessi, die reeds over Cyreeaika regeert. Dit is een niéuw feit, want tot dus ver waren de politieke partijen van Tripolitanië zec/r verdeeld en weigerden de meeste de zeggen schap van Emir Idriss el Senoes si te aanvaarden. Het vooruit zicht van de terugkeer dier Ita lianen heeft de stamhoofden en de sjeiks der kleine provincieste den,, evenals de leden van het „Front voor nationale eenheid" er toe aangezet, zich uit te spre ken voor de uitroeping van Emir Isdriss tot koning van Tripolita nië. Boodschappen in die zin rijft naar 'Benghazi gr Zonden. De onrust die in Tripolitanië heerst is inmiddels overgeslagen naar Cyrenaifca. Maandagmorge n is de menigte tezamen gelopen voor het Britse bestuursgebouw |te Benghazi. Britse politieman nen werden door demonstranten aangevallen en een Britse vlag werd verscheurd. De vlag van Senoessi werd op verscheidene ge bouwen gehesen en in triomf door de straten gedragen. De aiutori- jteiten hebben .bijzondere veilig heidsmaatregelen getroffen om Vietnamees leger wuni gwomnu. Door zijn kennis van het land en door zijn levenswijze zal dit leger in staat zijn de guerilla van de Vietnirah het hoofd te bieden. Door een Amerikaans militair Gerechtshof te München is het 21- jarige Duitse meisje Gertrud Mit- tenentzwei schuldig bevonden aan diefstal van officiële Amerikaan se documenten en de verkoop er van aan de Sowjet-Russische autoriteiten. Zij beweerde, dat zij deze spion- nage had bedreven omdat haar vader, een ambtenaar in de Sow jet-Russische zone, bedreigd was. Vandaag zal het vonnis over haar worden luitgesproken. De doodstraf kan echter aan haar niet ten uitvoer gelegd worden, omdat zij volgende maand een baby verwacht. herhaling der ongeregeldheden te voorkomen. Het was de eerste maal. dat het in Cyrenaiika tot anti-Britse demonstraties kwam. Maandagavond is in de alge mene vergadering der Verenigde Naties een resolutie, welke aan dringt op hervatting van de diplo matieke betrekkingen met Spanje, verworpen, doordat zij de vereiste meerderheid van twee derde niet verkreeg. De stemming was 26 tegen 15 en 16 onthoudingen, w.o. de Beneluxlanden. Een Poolse resolutie, welke aan dringt op een embargo op de uit voer van wapens naar Spanje en 'n verbod inzake overeenkomsten of verdragen met de regering van Franco werd eveneens verworpen met 40 tegen 6 stemmen bij zeven onthoudingen. In een Maandagavond uitgege ven regeringscommumiqué wordt medegedeeld dat 50 opstandelin gen werden gedood tijdens een gevecht, dat ridh ontspon als ge volg van het leggen van een hin derlaag door rebellen voor twee militaire treinen; dit geschiedde in de nabijheid van de in opper- Burma gelegen spoorwiegstad Sjwelbo. Volgens het communi qué werden slechts drie soldaten dier regeringstroepen gewond, ter wijl de tremen hun bestemmingen wisten te bereiken. dat de lotsbesteming van het land in haijden moet worden gegeven van de arbeidende1 klasse, die op haar beurt door de cmmunistische partij wordt geleid." „De vijand heeft evenwel de wapens nog niet neergelegd, maar, vertrouwend OP het volk, zullen wij krachtig streven naar de verwezenlijking van cms vijf jarenplan en naar vrede"'. Tot slot sptrak Rakosi zdjh dank uit jegens de USSR en haar led der, daarbij; plechtig belovend, dat de partij! de.r arbeiders zich hun waardig zal tomen. De eerste officiële uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in Bulgarije tonen een overweldi gende meerderheid voor 't onder communistische leiding staande Vaderlandse front, dat 90 100 percent van de uitgebrachte stem men verwierf. De opkomst van de kiezers was zeer groot en varieerde van 90 tot 100 percent van' het aantal stemgerechtigden. Die definitieve en officiële uit slagen voor geheel Bulgarije van de gemeenteraadsverkiezingen van 15 Mei j.l. Luiden als voïgjt: Ingeschreven: 4.977.089; stemmen voor de lijsten van het vaderland se front: 4.251.2018; blanco of on geldige stemmen: 377.945. Voor Sofia: stemgerechtigden 352.641; stemmen voor de lijstern van het vaderlandse front: 323.717; blan co of ongeldige stemmen»: 11.760. De Poolse regering heeft Maan dagavond laat de Britse ambassa deur te Warschau 'n protestnota overhandigd, waarin de arrestatie van Eisler scherp wordt veroor deeld en de hoop wordt uitgespro ken, dat de Britse regering Eisler asyl zal verlenen. Ook wordt ge noegdoening voor Eisler, die „on der bescherming stond' van de Poolse vlag", bestraffing van de „schuldigen" en genoegdoening voor „het onrecht aan de Poolse vlag" geëist. De Amerikaanse baljuw te New- York heeft voor Brunhilde Eisler, de echtgenote van Gerhard Eisler, en Roman Kuylowski en Czekaw Grezelak1, resp. president en vice- president van de GdyniaAmeri ka Maatschappij, eigenares van de „Bathory", een bevel uitgevaar digd, Woensdag als getuigen te verschijnen voor een special? fede rale grote jury, die een onderzoek instelt naar revolutionnaire acti viteit. Grezelak, die op het ogen blik tegen een borgtocht van 5000 dollar op vrije voeten is, werd verleden winter door de immigra tie-autoriteiten gearresteerd, be schuldigd van lidmaatschap van een buitenlandse organisatie, die gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering voor staat. de vorige avond scheen de strijd zich van de onmiddellijke omge ving van Woesoeng verwijderd te hebben. De waarde van de reeds ge daalde gouden yoean, is gisteren sterk gevallen, na veertien dagen stabiel te zijn geweest. •Volgens een communiqué van de Griekse Generale Staf, hebben de guerilla's Maandag 500 man verloren, van wie 192 zijn gesneu veld. Twee guerilla-brigades zouden uit sterke posities in de Agrapha- hoogten verdreven zijn en het hoofdkwartier van de guerilla's in centraal Griekenland zou uiteen zijn geslagen. De Franse legerstaf deelt in een communiqué mede, dat sedert 23 April een belangrijke operatie aan de gang is tegen de rebellen ten Noordwesten van Vietri. in Tonkin. De Franse strijdkrachten zijn op 12 Mei Toejenkwang bin nengerukt, na het vijandelijk gar nizoen op de vlucht te hebben ge dreven. In Ooohin-Ctoina heeft een ge slaagde gecombineerde operatie plaats gehad in de streek van Binh Hia, 20 km ten Westen van Doetsjoa. In midden-Annam, in het gebied van Kwantri, is een 'aanval uitge voerd op een rebellenkolonne. In Laos, nabij de Chinese grens, is een operatie aan de gang om het bekken van Moeonsing. dat door opstandelingen is aangeval len, te zuiveren. In verschillende delen van Pa rijs was men gisterenochtend van electrische stroom verstoken als gevolg van een. staking bij de ge nationaliseerde electriciteitsin- dustrie. De arbeiders bij de gasbedrijven, die Maandag hebben gestaakt, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Men neemt aan, dat het einde van de staking bij de Parijse ef fectenbeurs in zicht is. De bedien den hebben besloten de onderhan delingen met de werkgevers over een loonsverhoging te hervatten. De beursbedienden te Lyon heb ben gisteren bij stemming beslo ten weer aan het werk te gaan. De Franse militaire gouverneur voor Duitsland en de Britse en Amerikaanse plaatsvervangende gouverneurs zijn gisteren te Frankfort bijeengekomen om de voorgestelde West-Duitse grond wet te 'bespreken. Men neemt aan, dat zij in de komende dagen de Duitse premiers schriftelijk hun goedkeurng van de grondwet zullen doen toekomen en hen zul len machtigen om de datum voor de verkiezingen vast t* stellen. Mrs. M. Hicks Williams, waar nemend hoofd van de Noord- Europese sectie van „Public Af fairs Overseas Program Staff", van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, die speciaal naar Nederland is gekomen om tegenwoordig te zijn bij de ondertekening van de zg. „Fulbright-agreement" tussen Ne derland en de Ver. Staten, bracht een boodscha® over van de onder staatssecretaris voor openbare zaken, waarin deze zijn grote vol doening uitspreekt over deze overeenkomst en zijn vertrouwen te kennen geeft, dat zij zal tonen een nieuwe schakel te zijn in het begrip en de vriendschap tussen het Nederlandse en het Ameri kaanse volk en in de hartelijke verhouding, welke bestaan heeft van de tijd der eerste nederzet tingen in Nieuw Amsterdam af. Mrs. Williams was ook gemach tigd de grote voldoening te ver tolken van senator Fulbright, de ontwerper dezer overeenkomst, over het feit, dat de Nederlandse Regering nu één der elf regerin gen is, die hierin deel heeft entieprijs: ïlOct.; minimum Ivertentie 1,50. [ng advertenties namiddags 3 uur k kl. advertenties Is 60 ct.; iedere neer 12 ct. Ver- g: Brieven onder :r Bureau van dit i cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 23 4.36 20.38 3.02 15.52 24 4.34 20.39 3.11 1703 25 4.33 20.41 3.22 18.17 26 4.32 20.42 3.35 19.33 27 4.31 20.43 3.53 20.51 ILISSING DEK ALG. VERGADERING. vergadering der goedkeuring ge- resoluties, die be over 10 jaar on- 'erkrijgt en Cyre- tschap van Enge- !ld. lutie werd aange tegen 8 stemmen de tweede met men en 6 onthou- ie tweede resolu- er andere Birma, officieren, .beho- p .militaire waar- Jncl, rijn door de Chinese regering Zij, zullen onimid.- xlton vejrtrekken, onsulaabgeneraal .eft tegenover de in AFT verklaard pen geen verband ilitaire situatie in 'gids toe, dat hij ij zouden worden xtschrijVer Dneiw 'teren dat Frank- Staten heeft doen sti rijn bezetting,s?- uit Duitsland zal onverschillig wat dier Grote Vier daaromtrent foe- son heeft Frank- dat het geen risi- jmidlat het dé Dluit- Mitrouwt. de 6 leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala, Haiti, Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trust schap over Fezzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 ont houdingen. Tegen stemden onder meer de Arabische en de Slavi sche groep, Birma en de Fhilip- pijnen. Het voorstel, Italië na 1961 trustschap over Tripolitanië te verlenen verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derden en werd verworpen met 33 stemmen voor en 17 tegen, terwijl 8 afge vaardigden zich van stemming onthielden. Een Iraans amendement, Lybië onmiddellijk onafhankelijkheid te verlenen werd met 27 tegen 20 stemmen en 9 onthoudingen ver worpen. comité van de be- Parijse effeoten- en dagen geleden irissen in staking eft gisteren opge- xwtzetting van de heit de voorstellen ■kgeversorganisatie ht. lectriciteitsvoorzie- 3 weer normaal niet naar uit, als- ste Juli werkelijk :r zwarte benzine ie-revolte" stoot de verbitterde er regering. De Minister van ste, die alle ont- r de „gangs" als ralen" kenmerk- maar, dat de in- ere hoeveelheden meer deviezen zal n. En iedereen ,ars deviezen zijn. de schaduwzijden 'ing, die ook de Frankrijk heeft Igens de Minister zoveel ruwe olie noodzakelijk zou auto met benzine Merkwaardig it de automobilis- ks toch verzorgd de spreker der iit echter alleen ie verdeling der loor de bedrijfs- Naar het schijnt isen, die benzine- i zonder deze te zijn er niet vol- aren om alles te De Secretaris van Koning Leo pold heeft de Eerste Minister Spaak gistermiddag een schrij ven van de Koning ter hand ge steld, dat als volgt luidt: Pregny, 17 Mei 1949. Mijnheer de Eerste Minister, De omstandigheid, dat de laat ste dagen via de pers weer be richten zijn verspreid, die de eer van leden der Koninklijke Familie in het gedrang brengen, noopt mij er toe U dit schrijven te doen geworden. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechtelijke dossiers getrokken of als zoda nig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke als een authen tiek verslag van de gebeurtenis sen werden voorgesteld. De persvrijheid is een in onze Grondwet neergelegd beginsel en er is geen sprake van, daar aan te tornen. Maar ik verhef mijn stem te gen de gepleegde misbruiken en laakbare handelingen, en ik ben verwonderd, dat zij generlei re actie verwekken vanwege de ver antwoordelijke Overheidsperso nen. Ik acht het als hoofd van de Dynastie mijn plicht op de ernst van deze methoden te wij zen. Deze zijn van zodanige aard, dat zij afbreuk doen aan de waardigheid van de Kroon èn aan het morele crediet van de Monarchie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is U niet onbekend, dat 'sKonings grondwettelijke posi tie hem verbiedt zich recht streeks of zijdelings op de weg van de polemiek te laten mee voeren. Ik richt mij derhalve tot U, mijnheer de Eerste Minister, U verzoekende dit schrijven mede te delen aan Uw ambtgenoten en mij kennis te geven van de' plannen der Regering ten aan zien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten mijn houding zullen goedkeuren. Ik heb ver trouwen in hun oordeel. (w.g.) Leopold, lik probeert men Kina te geraken: die geen voor- krijgen voor de rvacanties hon- zine toegewezen, ïeval zoveel, dat 3e zwarte markt ïen nog niet tot van de benzine leen beloofde de men hiernaar De log". Als liberaal candidaat is Frank lin Roosevelt Jr. gekozen op dé door het overlijden van Sol Bloom opengevallen zetel in het Huis van Afgevaardigden. Zijn democrati sche tegenstander trok zich terug toen 100 van de 179 kiesdistricten waren geteld. Roosevelt had toen 22.833 stemmen en zijn tegenstan der, Benjamin Shalleak, 13.397. Roosevelt Jr. heeft verklaard, dat hij als democratisch lid zitting zal nemen. Hij zal het „fair deal" program van President Truman steunen. De ledder van die meerderheid in het Huis moet beslissen of Roo sevelt als democraat zal worden aanvaard. Waarnemers te Was hington zijn zeker van een gun stige beslissing. Roosevelt Jr. trad in 1941, na dat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij de marine, waar hij vijf jaar diende. klaarden gisteren, dat de in de Sowjet-zone gehouden verkiezin gen voor het Volkscongres een grote fraude waren. De Oost-Berlijnse bladen daar entegen schrijven, dat Oost-Duits- land thans een „democratisch ge kozen nationale vertegenwoordi ging" heeft. Zo zegt de Oost-Duitse Berliner Zeitung, dat de uitslagen duidelijk de ongegrondheid aantonen van de beweringen over terreur en dwang bij de verkiezingen. Het officiële blad van het Ame rikaanse m,iitaire bestuur, Neue Zeitung, prijst de moed van hen die „neen"' stemden, in het bijzon der in de Sowjet-Sector van Ber lijn, waar 322.322 tegen en 446.662 vóór de lijst Stemden- De met Britse toestemming verschijnende Sozial-Demokrat schrijft, dat 66 percent van de kiezers „nee" en 33 percent „ja" gestemd hebben, doch dat de Sowjets deze cijfers eenvoudig hebben omgedraaid. tie en alle gangs te samen heb ben hetzelfde doel: het pompen van zwarte benzine in de tanks van die wagens, die langs „of ficiële" weg niet voldoende kun nen krijgen. Men kent ook het geneesmiddel voor deze zwarte markt: de afschaffing van de rantsoenering der benzine, de vrije verkoop dus van dit kost bare nat. Er bestaan ifinge lijs ten, waarop gesloten organisa ties en mensen met bekende namen hebben getekend en waarmede steeds dringender wordt verlangd, dat de benzine wordt vrijgegeven. Tenslotte kwam de hele ge schiedenis naar voren in het Parlement. Enkele uren lang werd er over een verklaring ge discussieerd, waarin de rege ring wordt verzocht om met in gang van de komende 1ste Juli de benzine vrij te geven. Één stemmig iets wat niet vaak gebeurt! werd deze resolutie aangenomen, maar het ziet er Griekse Minister van Oor- Kanellopoelos, verklaarde Dinsdag in een toespraak te Saloniki, dat de eindoverwinning op die guerilla's d.'ït jaar aoiu wor den behaald. „Geheel Grieken- tand zal spoedig gezuiverd wor den van de guerilla's, die ver schillende gebieden onveilig ma ken. De regiering zal vervolgens tot zuivering van de grensgiebae- den overgaan"'. Kanellopoelos, ïruglopen. Maar j sloot iedere mogelijkheid van een resolutie in het I compromis uit. De Balkan-commissie dér V. N. is Dinsdag bij|een|g)ekomen om kennis te nemen van oen rapport van de president van hét Griekse Rode Kruis over het vluchtelin genvraagstuk in Griekenland- Volg,ens het rapport zijn er thans 700.000 vluchtelingen im. Griekenland', in Macedonië alleen al 3000. De winter had hun ge zondheid ondermijnd' en het typhusgevaar was groter dan ooit De hulpverlening op het ogen blik was onvoldoende. Het rap port dringt er hiji de commissie op aan ten behoeve van de vluch telingen een 'beroep te doen op de V. N. is de revolte dus gebleven. Maar cr brandbaar net Vuur zou licht weer kunnen opvlammen. Het zuiveringsgerechtshof te Neurenberg heeft generaal Julius Schaub, Hitiers presoonlijke vleu geladjudant, als „nazi-activist" geclassificeerd. Hij is veroordeeld tot 4 jaar strafkamp (reeds uit gezeten) en confiscatie van 25 procent van zijn bezit. In een ziekenhuis te Los An geles heeft een 35-jarige negerin, moeder van 7 kinderen, 'n Siame se tweeling ter wereld gebracht. De hoofden der beide meisjes zijn aan elkaar vastgegroeid. Men weet nog niet of zij afzonderlijke hersenen hebben. -Het Franse militaire bestuur in Duitsland heeft Duitse vluchte lingen uit Joego-Slavië verboden de Franse zone van Duitsland binnen te komen. Volgems Britse functionnarissen is het mogelijk, dat de Sovjets terug zullen keren im, de Berlijmse viermogendheden kommandatura, die zij vorig jaar zomer verlieten Waarschijnlijk zullen de Sovjets eerst een „waarnemer" sturen. De Westelijke geallieerdien heb ben intussen de vertrekken van de Sovjetvertegewoordifeier in bet. kemmamdafura-gebouw weer in gericht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1