Bim en de Orde van Z. Z. Z. malige Italiaanse koloniën ANKRIJK BINNENLANDS NIEUWS i Vrijlating prijzen voor binnenlandse Rijwielen Werkloosheid en Werkstakingen Verklaring van Duclos Dimltrof veroordeeld? Eerste aak uit het Westen te Berlijn aangekomenn Staking bij Parijse gasfabrieken Staking in Lancashire afgeiopen Da ophsffing van de Blokkade lilitaire waar- t Indonesië leroepen 'EARSON ten in Parijs Protest van Koning Leopold DE TOESTAND IN GRIEKENLAND Duitse spionne schuldig bevonden Kooseveit Jr. in huis van Afgevaardigden gekozen Sowjets terug in Kommandatura? heer Wats voor de bereidwillig heid en dé grote materiële steun, de Heinekensbrouwerij met haar ertegenwoordiger de heer Baard en Mme. Stockman voor de finan ciële hulp, de bewoners van Mid den. en Spoorstraat voor de grote gift en vervolgens alle gevers voor hun bijdragen. De eerste gift, n,l. het dubbeltje van de weduwe en de daarop volgende inschrijvingen, leverden het bewijs, dat Sluiskil éénvoelend is bij dergelijke gele genheden. Dat het zo blijve, als de vo zitter van thans er niet meer is! Gemeentelbouwwerfcen werden bedankt voor het maken van het rfar. enz. Ook de aannemer, de heer C. J. de Waale, en zijn knecht ontvingen een compliment, terwijl de Directeur van de muziek en de muzikanten een pluimpje kregen voor hun hulp bij de opbouw. Spr. sprak de hoop uit dat zij de tent in ere zullen houden. De heer Colsen ontving een bou quet van de aannemer en de heer Baard vond het ogenlik gekomen om een driewerf hoera op de voor zitter uit te brengen, waarna hij hem de eerste gift overhandigde voor een te vormen pettenfonds. De Harmonie speelde nog een pit tige mars, waarna een rondgang wed gemaakt, die eindigde voor hotel De Kroon. Hier werden de nodige nummers uitgevoerd en dankwoorden gesproken tot de heer Baard en Mme. Stockman, waarna deze gebeurtenis wederom teneinde was. Er was veel belang stelling rond het plantsoen en op het kanaal. Sluiskil kan trots zijn op zijn Harmonie, doch deze kan niet bestaan zonder de volle sym pathie en de blijvende offervaar digheid van de bevolking. ILISS1NGEN. Het gemeentelijke water leidingbedrijf. De „Prise-d'Eau en voorna/me- lijlk het pompstation van hét Vlis- singse gemeentelijk waterleiding bedrijf, gelegen in de dluinen ondier de gemeente Bigigekenkei, heeft tengevolge van de oorlogsom standigheden ziware schade gele den. In opdracht van B. en W. heeft 't Rijksinstituut voor Drink waterleidingen te 's-Gravenhage een plan voor de verbouwing en modernisering van het pompsta tion ontworpen, hetwelk voorziet in een nieuw filtergebouw met in stallatie, 'n zoetwaterbezirikkom, terremleddingen en de veribouiwing van dienstwoningen. De kosten van een en andier zullen ruim 500.000 bdragien, waaronder be grepen 77.000 wegens herstel van oorlogsschade. iDe gemeentelijke commissie voor het waterle idinigbedrijtf kan «ch, met het dienovereenkomstige voorstel van burgemeester en wet houders verenigen, onder voor waarde echter, d!at de N.V. Water leiding Maatschappij Middten-Zee- land W.M.Z. mat d'eize plannen acc ord igiaafc en zich tevens uit spreekt voor een fusie met het gemeentelijk wiaterleddtogtadrtjlf van Vlissingen. De situatie is n.l. zo, dat het Vlissingse ibedlrijf optjreedt als leverancier van water uit Bigge- kerike en dat water distribueert, doch daarnevens in de behoefte voorziet door aankoop van water1 vaW.M.Z. D"_ze koopt op haar •beurt het water van ,jDe N.V. Waterleiding Mij. „ZuSd-BtevelamiCl" die over een „Prise-d'Eau1" te Os- scndrecht (N.-iBr.) beschikt. Op Walcheren en de Bevelandten be- ';aan naast de genoemde Ibedrijh ven nog gemeentelijke te Middel burg, Domburg, Oost- en West- Souburg en Borssele, die alle hun behoefte geheel of gedeeltelijk dekken door aankoop van water van W.M.Z. of „Zuiid-Beveland'. De commissie van adlvies voor het waterleidingbedrijf in de Vlis singse raad is van mening, dat en zodanige toestand niet andie;rs can inefficiënt loan zijn ein dat door een fusie de wateqprijs ver laagd zal kunnen worden, terwijl uitbreiding van het buizennet spoediger tot stand zal worden giebracht. Noord-Beveland is b.v. nog steeds geheel van waterleiding verstoken. WOLF AARTSDIJK. Schuttersvereniging bestond ©en eeuw. Het was Zondag feest in Wol- faartsdijk. De schuttersvereniging „Doel naar hoger" vierde het honderdjarig bestiaan met een sohuttersconcours waaraan niet minder dan 21 Zeeuwse verenigin gen deelnamen met in totaal 106 schutters. „Het schieten met de handböog is in Zeeland een van de oudste sporten en het eist heel wat kracht, behendigheid en oefe ning, voordat men als een koning kan gelden". 'Dat waren de woor den van 'burgemeester S. A. N. van Oeveren toen hij het concours opende en zijn felicitaties uit sprak. En er is geschoten die middag in Wolfaartsdijk. Eerst op die staande wip en daarna op de lig gende wip. Heel even werd de feestvreugde verstoord toen tij«- dens de wedstrijden de 73-jarige J. Koopman uit Heinkenszand, die al 60 jaar deze schone sport be oefent, een pijl op het hoofd kreeg, doch na vembondkn te zijn nam hij weer rustig de boog op en schoot zijn partijtje verder OPIUMSMOKKEL ACHTER HAALD. Onlangs achterhaalden 3 amb tenaren van dte Centrale Contro ledienst in hun kwaliteit van bui tengewoon kommies der invoer rechten en accijnzen en onbezol digd Rijksveldwachter een opium smokkel in Rotterdam. De controleurs hadden op een bepaald punt van die stad post gevat in verband met een onder zoek naar een smokkelaffaire. Het viel hen op, dat iemand uit een taxi stapte, een café binnenging en even later terugkwam met een andeTe persoon, in het bezit van een koffer. Deze lieden stapten vervolgens weer in de taxi en re den weg. Een en ander wekte de argwaan van de controleurs en zij volgden de taxi, die tenslotte bij een hotel stopte. Daar konden de controleurs de mannen aanhou den. Bij nader onderzoek werd in een door verdachten gehuurde ka mer van het hotel de koffer ge vonden, waarin zich ongeveer 4 kg ruwe opium bevond, die naar schatting een waarde vertegen woordigde van ca. 40.000, De mannen werden gearres teerd. Het onderzoek, voortgezet door een der controleurs in sa menwerking met de politie, bracht voorts aan het licht, dat de opium met een Zweeds schip, dat op de Levant vaart, was aangevoerd. INBREKER ENGROS G E ARRESTEERD. De politie te Hoorn heeft een goeide vangst gedaan. Vrijdag jl. arresteerde zij namelijk die 31- jariige A. R., «en man die in No vember was ontslagen uit die ge vangenis als vqrdacht van een inbraak in een kruideniersbedrijf te Hoorn. De man .bekende. Sinds Januari is er te Hoorn en omge ving een serie inbraken gpleegd. De politie voelde R. daaiarom nog eens wat verder aan de tand. Het resultaat is geweest, d!at hij. tot dusverre 14 inlbraken heeft be kend, namelijk zes te Hoorn, drie te Mid woud, één te Blokdijk, één te Ursam, één te Zwaag, één te Aehhorn en één te Schellinlkjhouit. DE MOEILIJKHEDEN IN HET STUCADOOKSBEDRIJF. Zaterdag j.l. kwamen delegaties van stucadocrsleden van de Alge mene Nederlandse Bouwvakarbei- derslbond bijeen, ter bespreking van de huidige stand van zaken. De mannen waren ,zo dlruk bezig miet het reven van de zeilen en de wind gierde zo in het want, dat niemand Bim hoordie roepen. Tussen twee windvlagen in hoorde de Kale Bims stem. „Is er iets niet pluis?" riep dte kale. „Schip in zicht" gildie Bim terug. Hij riep nog iets maar dat 'ging opnieuw verloren in het ge weld van de orkaan. Biim greep zijn kijker, want hij. vertrouwde niet op zijn ogen in de donkere nacht. De kijker gaf hem zeker heid: Een schip dat beslist gro ter moest zijp dlan dte „Don Qui- chotte", kwam met volle zeil'en recht op het vaartuig van onze vrienden aangestevend. „Wat voor schip?" riep BaSli weer. ,,lk kom naar beneden", riep Bim. Het bondsbestuur bracht ver slag uit van de met het college van Rijksbemiddelaars gevoerde onderhandelingen en de hierbij verkregen resultaten. Geconstateerd werd, aldus een door het bestuur verstrekt communiqué dat het resultaat der onderhandelingen een redelijk perspectief opent om het gestelde doel te bereiken. „Ten aanzien van de actie der patroonsbonden tot afschaffing van de zwarte lonen en tot invoe ring van een uniforme ontslagre- geliing, wijst het bondsbestuur el ke verantwoordelijkheid voor de gang van zaken af. Do ontslagre geling, zoals de patroonsbonden die wensen, wordt door het bonds bestuur met beslistheid van de hand gewezen. De als gevolg van het optreden der patroonsbonden uitgebroken stallingen doorkruisen de actie van de samenwerkende arbeiders bonden en belemmeren de toepas sing van de door deze bonden be reikte verbeteringen in de offi ciële lonen en tarieven. De stakin gen moeten derhalve als strijdig met het arbeidersbelang worden gekwalificeerd. Het parool is uitgegeven, het werk onmiddellijk te hervatten en de actite der samenwerkende ar beidersbonden, ter verbetering van de officiële lonen en andere arbeidsvoorwaarden, te ondersteu nen. NEGENTIENJARIGE JONGEN LEIDDE DIEVENBENDE. Het openbaar ministerie te Frankfort heeft gisteren bekend gemaakt, dat de politie aldlaar een bende van 73 man, geleid door een 19-jarige jongen, heeft opgerold, die de laatste drie jaar suiker, koffie en steenkool uit goederen wagons heeft gestolen. HET ONBEWOONDE FLAT IN DEN HAAG. Zoals bekend is er Zaterdag 'n demonstratie geweest voor het flatgebouw aan de Kanaalweg te Den Haag, dat reeds 14 maanden leeg staat. De Rijksgebouwendienst deelt in dit verband het volgende mlede: Van 't flatgebouw werd1 achter eenvolgens gebruik gemaakt door Duitse, Canadese en Hollandse militairen, waardoor aan het ge- bauw beduidende schade werd /toe gebracht. VERORDENING OP DE HANDEL IN EIEREN. In het Voedselvoorzieningsblad van 14 Mei is gepubliceerd de ver ordening op de handel in eieren 1949, welke verordening de bin nenlandse handel in eieren nader reglementeert en voorts aansluit op de binnenlandse kwaliteitscon trole op eieren, die sinds 2 Januari j.l. van kracht is. Het vervoer van eieren van de pluimveehouder naar de pakplaats van de verzamelaar is vrijgelaten, evenals het vervoer van de detail list naar de consument. Het ove rige vervoer is alleen toegestaan wanneer de kisten voorzien zijn van een controle-label met aan duidingen omtrent de inhoud. Rechtstreekse leveringen van pluimveehouder naar consument zijn toegestaan, mits deze leverin gen beperkt blijven tot een ma ximum van 25 eieren per afleve ring, en niet plaats hebben op een openbare eiermarkt. De omstandigheden dat de wedier- oplevering ais flatgebouw dien tengevolge aanmerkelijke uitga vej met zich zou brengen, was aan leiding het1 gebouw geschikt te maken voor huisvesting van Rijksdiensten. Een aanleiding te meer om hiertoe over te gaan was de nood zaak om voor de centrale dienst voor in- en uitvoer een miieuiw kantoorgebouw te vinden. Deze dienst is n.l. tot dusver onderge bracht in een fabriekscomplex, waarvan de eigenaresse de huur aan het Rijk heetft opgezegd. Om het gebouw geschikt te maken voor de C.D.I.C. moeten daarin vrij ingrijpende voorzieningen worden aangebracht. Het werd niet verantwoord geacht aan deze voorzieningen belangrijke bedra gen te ibesteden voordat dte zeker heid aanwezig was dat de eige naresse' van het flatgebouw, de N.V. Maatschappij van Stolkweg, bereid was het gebouw aan heit Rijk te verkopen. De onderhan delingen daarover hleWben zeer veel tijd /gekost. Nadat op 21 April de eigenaresse definitief had toegezegd haar medewerking tot de verkoop te verlenen, wetrd opdracht gegeven met de uitvoe ring der voorzieningen te begin nen. Met de werlkzaaamheden is sindsdieaj begonnen. COMMISSIONAIR IN EFFECTEN GEARRESTEERD Verkoop van ongeregi streerde effecten Rechercheurs van de Groep A der gemeentepolitie te Amster dam zijn overgegaan tot de ar restatie van de Amsterdamse commissionnair in effecten, D. B., die tezamen met een vriend, de koopman Van D., die even eens is aangehouden, gehandeld heeft in ongeregistreerde effec ten en verdacht wordt van het plegen van valsheid in ge schrifte. D. B. was in het bezit geweest van effecten van Van D., doch had deze verduisterd. Teneinde het verlies te dekken stelde Van D. daarop voor, dat D. B., die lid was van de vereeniging voor den effectenhandel te Amster dam, zich zou belasten met de verkoop van ongeregistreerde effecten, welke V. D. wel wist op te sporen. Via een aantal tus senpersonen, waaronder ee.n ex peditieknecht, een caféhouder en eveneens 2 commissionnairs in effecten, wist V. D. voor een totaal bedrag van 700.000 gulden aan dergelijke „zwarte" effec ten bijeen te garen. Deze werden voorzien van valselijk opge maakte zgn. stukken verklarin gen, verklaringen, die moesten aantonen, dat de effecten gere gistreerd waren en dus vrijelijk verkocht konden worden, welke op naam van een makelaar uit Middelburg werden gesteld. De ze man stond echter geheel bui ten de affaire en was zich niet bewust, dat zijn naam misbruikt werd. D. B. en V. D. rekenden uiteraard niet het volledige be drag aan inkomsten met de oor spronkelijke eigenaars van de effecten af, doch lieten een aan zienlijk bedrag aan „commissie loon" in hun zak glijden. Een en ander liep natuurlijk spaak met gevolg, dat de politie er in gemengd' werd. Inmiddels staat nog niet vast, wie feitelijk de valse verklaringen heeft ge maakt. V. D. beweert slechts de effecten te hebben geleverd; D. B. beweert dat de effecten welke hij verkocht, reeds voorzien wa ren van een door V. D. opgestel de verklaring. Inmiddels heeft deze zaak wederom de aandacht gevestigd op het niet onaanzienlijk aantal nog niet geregistreerde effecten welke zich in ons land bevinden. De verkoop van effecten met valse verklaringen heeft tot ge volg, dat volkomen bona-fide mensen in het bezit komen van waardeloze effecten, zonder dat zij zich dat bewust zijn, aldus werd van de zijde der politie medegedeeld. Uit de kring van de effectenhandel zijn reeds stemmen opgegaan de Staat aansprakelijk te stellen voor de hierdoor geleden schade, omdat men de Staat aansprakelijk stelt voor het goed functionneren van de effectenregistratie. Met ingang van 24 Mei 1949 zul- len üe prijzen voor in het binnen land vervaardigde toerrij,wielen worder. vrijgelaten. Tot dusverre waren de rijwielfabrikanten ge bonden aan een prijsregeling, wel ke r/ ede door de daarbij gestelde verplichting 50 °/o van de produc tie af te leveren in z.g. standaard- uitvoering, er op gericht was een ruime voorziening van eenvoudige er goede rijwielen tegen redelijke prijzen te waarborgen. De huidige situatie op de rij- wieimarkt is echter langzamer hand dusdanig geworden, dat de concurrentie merkbaar haar in vloed doet gelden en bijgevolg aan de bij de rijwielbranohe betrokke nen meer vrijheid kan worden ge laten. Ten einde er evenwel ten over vloede van verzekerd te zijn, dat bet publiek te allen tijde in staat zou zijn zich een eenvoudig en goed rijwiel tegen een redelijke prijs aan te schaffen, werd met de fabrikanten de afspraak gemaakt, dat zij steeds bij voorrang, uiter lijk binnen veertien dagen na be stelling, indien niet voorradig, rij wielen in voorgeschreven stan daarduitvoering via de normale handel zullen leveren tegen de na volgende publieksprijzen f 107,50 zwart gelakt herenrij wiel; ƒ1101,zwart gelakt da mesrijwiel; f 117,50 vernikkeld hereririjwiel120,vernikkeld damesrijwicl. Eind' Ajpril j.l. waren er in Ne derland, blijkens bet CBS, in to taal 61.400 ger e gasteerde werk lozen, incl. wachtgelders en DUW-arbeiders. Eind Maart j.l. waren er 67.300 werklozen, tegen 41.700 eind' April 1948, 48.800 eind April 1947 en 108.100 eind Aipril 1946. In de maand April gingen 10.461 werkdagen dOor arbeidsgeschillen verloren. Er kwamen 13 geschillen voor, waar bij, gemiddeld 976 werknemers betrokken waren. In Maart gin gen 26.52:9 arbeidsdagen verloren, in Februari j.l. 89.146 en in April 1918 8900. „De strijders van het Franse verzet zullen nooit oorlog voeren togen de helden van Stalingrad. Dit is ons aller vaste wil", zo heeft Jacques Ducloq, voorzitter van de Franse communistische parlementsfractie tijdens een feestelijkheid van een meisjesver- eniging verklaard. ,J>e haast, die de Amerikaanse, Franse en Britse regeerders aan de dag leggen om de West-Duitse staat op te richten, is een bewijs van hun wil, Rusland voor een voldongen feit te plaatsen en de accoorden van Potsdam verder te schenden." „De Westerse mogendlheidieai, willen het Duitse probleem ndiel met de Sovjet-Unie samen oplos sen. Zij willen het niet-gedenazi- ficeerde en niet-gedemililtariseer- de West-Dui'tsland gebruiken als operatiebasis tegen dte Sovjet- Unie". „Dit Duitsland'' zo ging hij ver der, „wilde men aan Frankrijk als bondgenoot opdringen". Verder veroordeelde hij nog het Atlantisch pact,, waaraan Spanje ■binnenkort zonder twijfel ook deel zou nemen. Het met Britse licentie vejr- schijnendte blad „Montage Echo" berichtte gisteren, dat de Bul gaarse president Georgi Dimitrof, 28 April ite Moskou voor een hoge echtbank van de communistische partij zou hebben terecht gestaan en/of ter dood, of tot levenslange gevangenisstraf zou zijn venoor- diaeld. „Aanhangers van Ddimitrof, die pas uit Sofia zijn gevluidht, heb ben dit nieuw® naar Wenen ge bracht", aldus het blad. De eerste aak udit de Westelijke zones is gisterenochtend met een lading stukgoederen en geschenk pakketten te Berlijn aangekomen. Eten vertegenwoordiger van de Hamburrg.se autoriteiten voor de binnenvaart zal hedten naar Ber lijn vliegen om van de Sovjets vergunning voor het binnenvaren door aken van de Sovjet-zone te verkrijgen. In de meeste gasfabrieken te Parijs en omstreken is het perso neel voor onbepaalde tijd in sta king gegaan, zo delen de C. G. T. en het Frans Christelijk vakver bond mede. In het desbetreffende communiqué wordt verklaard, dat het hier om een wilde staking gaat en dat er geen enkele order in die zin werd gegeven. Ontevredenheid en ongeduld der arbeiders, die nog steeds wachten op regeling van diverse hangende problemen, was de oorzaak. De staking van 50.000 mijnwer kers in Lancashire, die 14 dagen heeft geduurd, is ten einde. Het wertk is gisteren hervat. De eie van de mijnwerkers - verstrekking van een bonus in natura zou Maandag door een gemeenschappelijke verzoenings- raad worden besproken. Naar schatting heeft de staking 350.000 ton steenkool gekost. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat tot nu toe 52 treinen met een hoeveelheid van 27.000 ton kolen en 7200 ton aan andere voorraden Berlijn binnne- gereden zijn. Ook het vervoer langs de weg verliep normaal. Sinds het einde der blokkade is via de luchtbrug 22.300 ton goede ren naar Berlijn gebracht. Op een vraag in het Britse La gerhuis of de luchtbrug thans zou worden afgedankt heeft Bevin, de Minister van Buitenlandse Zaken, met een krachtige ontkenning ge antwoord. Allereerst moest de toestand volkomen zeker zijn De vraag werd door Plaats Mills (on afhankelijk Labour) gesteld. De plaatsvervangende Ameri kaanse gouverneur, Hays, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Sowjct-Russen „goede trouw" betonen bij het aanknopen van spoorwegverbindingen. entieprijs: 110 ct.minimum Ivertentie 1,50. Ing advertenties namiddags 3 uur k kl. advertenties Is 60 ct.; iedere neer 12 ct. Ver gt Brieven onder :r Bureau van dit 5 cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 23 4.36 20.38 3.02 15.52 24 4.34 20.39 3.11 1703 25 4.33 20.41 3.22 18.17 26 4.32 20.42 3.35 19.33 27 4.31 20.43 3.53 20.51 ILISSING DER ALG. VERGADERING. vergadering der goedkeuring ge- resoluties, die be over 10 jaar on- 'erkrrjgt en Cyre- tscbap van Enge- ild. lutie werd aange tegen 8 stemmen de tweede met men en 6 onthou- 3e tweede resolu- er andere Birma, officieren, foeho- p militaire waar- Jnci, zajin door de Chinese regering Zij zullen onimidi- xltan vertrekken, onsulaat-gemeraal seft tegenover de in AFP verklaard pen geen verband ilitaire situatie in >gde toe, dat hij ij zouden worden de 6 leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala, Haiti. Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trust schap over Fezzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 ont houdingen. Tegen stemden onder meer de Arabische en de Slavi sche groep, Birma en de Philip- pijnen. Het voorstel, Italië na 1951 trustschap over Tripolitanië te verlenen verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derden en werd verworpen met 33 stemmen voor en 17 tegen, terwijl 8 afge vaardigden zich van stemming onthielden. Een Iraans amendement, Lybië onmiddellijk onafhankelijkheid te verlenen werd met 27 tegen 29 stemmen en 9 onthoudingen ver- worpen. itsohrijkrer Dneiw tenen dat Franik- Staten heeft doen ütl zijn bezettings- uit Duitsland zal onverschillig wat dier Grote Vier daaromtrent be- eon heeft Frank- dat het geen risi- mdat het die Duit- Mi trouwt. 2omité van de be- s Parijse effeoten- en dagen geleden irissen in staking eft gisteren opge- xjirtzetting van de het de voorstellen (kjgeversorganisatie it. lectriciteitsvoorzie- weer normaal niet naar uit, als- ste Juli werkelijk r zwarte benzine i. ie-revolte" stoot de verbitterde ;r regering. De Minister van ite, die alle ont- de „gangs" als ïalen" kenmerk- maar, dat de in- ere hoeveelheden .neer deviezen zal n. En iedereen ars deviezen zijn. de schaduwzijden ing, die ook de Frankrijk heeft gens de Minister zoveel ruwe olie noodzakelijk zou auto met benzine Merkwaardig it de automobilis- ks toch verzorgd de spreker der lit echter alleen ;e verdeling der loor de bedrijfs- Naar het schijnt isen, die benzine- zonder deze te zijn er niet vol- aren om alles te lik probeert men nma te geraken: 1, die geen voor- krijgen voor de j rvacanties hon- zine toegewezen, ïeval zoveel, dat 3e zwarte markt ;ruglopen. Maar •esolutie in het ïen nog niet tot van de benzine leen beloofde de men hiernaar De Secretaris van Koning Leo pold heeft de Eerste Minister Spaak gistermiddag een schrij ven van de Koning ter hand ge steld, dat als volgt luidt: Pregny, 17 Mei 1949. Mijnheer de Eerste Minister, De omstandigheid, dat de laat ste dagen via de pers weer be richten zijn verspreid, die de eer van leden der Koninklijke Familie in het gedrang brengen, noopt mij er toe U dit schrijven te doen geworden. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechtelijke dossiers getrokken of als zoda nig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke als een authen tiek verslag van de gebeurtenis sen werden voorgesteld. De persvrijheid is een in onze Grondwet neergelegd beginsel en er is geen sprake van, daar aan te tornen. Maar ik verhef mijn stem te gen de gepleegde misbruiken en laakbare handelingen, en ik ben verwonderd, dat zij generlei re actie verwekken vanwege de ver antwoordelijke Overheidsperso nen. Ik acht het als hoofd van de Dynastie mijn plicht op de ernst van deze methoden te wij zen. Deze zijn van zodanige aard, dat zij afbreuk doen aan. de waardigheid van de Kroon èn aan het morele crediet van de Monarchie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is U niet onbekend, dat 'sKonings grondwettelijke posi tie hem verbiedt zich recht streeks of zijdelings op de weg van de polemiek te laten mee voeren. Ik richt mij derhalve tot U, mijnheer de Eerste Minister, U verzoekende dit schrijven mede te delen aan Uw ambtgenoten en mij kennis te geven van de' plannen der Regering ten aan zien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten mijn houding zullen goedkeuren. Ik heb ver trouwen in hun oordeel. (w.g.) Leopold. De log Onder Bosschenhoofd in thans in aanleg het particuliere vlieg veld „Brabant", dat in de nabije toekomst voor de zweefvliegerij in West-Brabant zal worden opengesteld. Het terrein, dat een oppervlak te van 700 bij 200 meter heeft, zal in Juni geheel voor gebruik ge reed zijn en dan worden geopend met een bescheiden vliegfeest, waaraan de Delftse en Haagse Aeroclub hun medewerking zul len verlenen. Op het veld zal zich de Aeroclub Roosendaal vestigen, die er nog deze zomer een aan vang wil maken met 't beoefenen van de zweefvliegerij. Het vlieg veld krijgt een ruime hangar en een restaurant, welke beide reeds in aanbouw zijn. De exploitant hoopt in de toekomst ook de no dige licenties te verkrijgen voor Met landen en stijgen van motor vliegtuigen op zijn terrein. V JiCUIKUIIt^O 'WGlWt Door zijn kenniis van het land en door zijn levenswijze zal dit leger in staat zijn de giuerilla van de Vietnimh het hoofd te bieden. Door een Amerikaans militair Gerechtshof te Mtinchen is het 21- iarige Duitse meisje Gertrud Mit- tenentzwei schuldig bevonden aan diefstal van officiële Amerikaan se documenten en de verkoop er van aan de Sowjet-Russische autoriteiten. Zij beweerde, dat zij deze spion- nage had bedreven omdat haar vader, een umlbtenaar in de Sow jet-Russische zone, bedreigd was. Vandaag zal het vonnis over haar worden |uitgteSproiken. De doodstraf kan echter aan haar niet ten uitvoer gelegd worden, omdat zij volgende maand een baby verwacht. Als liberaal candidaat is Frank lin Roosevelt Jr. gekozen op dte door het overlijden van Sol Bloom opengevallen zetel in het Huis van Afgevaardigden. Zijn democrati sche tegenstander trok zich terug toen 100 van de 179 kiesdistricten waren geteld. Roosevelt had toen 22.833 stemmen en zijn tegenstan der, Benjamin Shallecfc, 13.397. Roosevelt Jr. heeft verklaard, dat hij als democratisch lid zitting zal nemen. Hij zal het „fair deal" program van President Truman steunen. De leider van die meerderheid in het Huis moet beslissen of Roo sevelt als democraat zal worden aanvaard. Waarnemers te Was hington zijn zeker van een gun stige beslissing. Roosevelt Jr. trad in 1941, na dat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij de marine, waar hij vijf jaar diende. klaarden gisteren!, dat de m ae Sowjet-zone gehouden verkiezin gen voor het Volkscongres een grote fraude waren. De Oost-Berlijnse bladen daar entegen schrijven, dat Oost-Duits- land thans een „democratisch ge kozen nationale vertegenwoordi ging" heeft. Zo zegt de Oost-Duitse Berliner Zeitung, dat de uitslagen duidelijk de ongegrondheid aantonen van de beweringen over terreur en dwang bij de verkiezingen. Het officiële blad van het Ame rikaanse m.utaire bestuur, Neue Zeitung, prijst de moed van hen die „neen"' stemden, in het hijzon der in de Sowjet-Sector van Ber lijn, waar 322.322 tegen en 446.662 vóór de lijst Stemden. De met Britse toestemming verschijnende Sozial-Demokrat schrijft, dat 66 percent van de kiezers „nee" en 33 percent „ja" gestemd hebben, doch dat de Sowjets deze cijfer® eenvoudig hebben omgedraaid. tie en alle gangs te samen heb ben hetzelfde doel: het pompen van zwarte benzine in de tanks van die wagens, die langs „of ficiële" weg niet voldoende kun nen krijgen. Men kent ook het geneesmiddel voor deze zwarte markt: de afschaffing van de rantsoenering der benzine, de vrije verkoop dus van dit kost bare nat. Er bestaan l^nge lijs ten, waarop gesloten organisa ties en mensen met bekende namen hebben getekend en waarmede steeds dringender wordt verlangd, dat de benzine wordt vrijgegeven. Tenslotte kwam de hele ge schiedenis naar voren in het Parlement. Enkele uren lang werd er over een verklaring ge discussieerd, waarin de rege ring wordt verzocht om met in gang van de komende 1ste Juli de benzine vrij te geven. Één stemmig iets wat niet vaak gebeurt! werd deze resolutie aangenomen, maar het ziet er is de revolte dus gebleven. Maar _r brandbaar net vuur zou licht weer kunnen opvlammen. Het zuiveringsgereehtshof te Neurenberg heeft generaal Julius Schaub, Hitiers presoonlijke vleu geladjudant, als „nazi-activist" geclassificeerd. Hij is veroordeeld tot 4 jaar strafkamp (reeds uit gezeten) en confiscatie van 25 procent van zijn bezit. In een ziekenhuis te Los An geles heeft een 35-jarige negerin, moeder van 7 kinderen, 'n Siame se tweeling ter wereld gebracht. De hoofden der beide meisjes zijn aan elkaar vastgegroeid. Men weet nog niet of zij afzonderlijke hersenen hebben. Het Franse militaire bestuur in Duitsland heeft Duitse vluchte lingen uit Joego-Slavië verboden de Franse zone van Duitsland binnen te komen. Griekse Minister van Oor- ICanellopoelos, veiklaardje Dinsdag in een toieqpraak te Saloniki, diat de eindoverwinning op die guerilla's dllt jaar zou wei den behaald. „Geheel Grieken land zal spoedig gezuiverd wor den van de guerilla's, die ver schillende gebieden onveilig ma ken, De regiering zal vervolgens tot zuivering van de grensgebie den overgaan"". Kanellopoelos, sloot iedlere mogelijlkiheid van een compromis uit. De Balkan -commissie dier V. N. is Dinsdag bijeengekomen oan kennis te nemen van e\en rapport van de president van helt Griekse Rode Kruis over het vluchtelin genvraagstuk in Griekenland. Volgens het rapport zijn er thans 700.000 vluchtelingen in Griekenland', in Macedonië alleen al 3000 De winter had hun ge zondheid ondermijnd en het tyjphusgevaar was groter dan ooit De hulpverlening op het ogen blik was onvoldóeindte. Heit rap port dringt er bij dte commissie op aan ten behoeve van de vluch telingen een 'beroep te doen oip de V. N. Volgems Britse funotionnorissen is het mogelijk, dat de Sovjets terug zullen keren in de Berlijnse viermogendheden kommandatura, die zij vorig jaar zomer verlieten. Waarschijnlijk zullen de Sovjets eerst een „waarnemer" sturen. De Westelijke geallieerden heb ben intussen dte vertrekken van de Sbvjetvertegewooirldifcner im het kcmmandaturaTgebonw weer in gericht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3