De ontwikkeling in Indonesië matige Italiaanse koloniën ANKRIJK DE STRIJD IN CHINA Communiqué UNCI inzake besprekingen van sub-commissie K0®seve,t nu's van HSOfmWt DINSDAG 17 MEI 1949. De Marshall-hulp 0e voorbereidende} besprekingen te^Parijs^ Arrestatie te Bombay Do Belgische Koningskwestie Duitse spionne schuldig bevonden Sympathie-staking van Britse bootwerkers Gromyko uit New York vertrokken De beursstaking in Frankrijk Japanse krijgsgevangenen President Truman over het Europese economische herstel De economische^situatie In de Verenigde Staten Schaman, Acheson en Bevla komen 21 Mei bijeen lilitaire waar- t Indonesië leroepen 'EARSON |en In Parijs Protest van Koning Leopold DE TOESTAND IN GRIEKENLAND Afgevaardigden gekozen Sowjets terug in Kommandatura? Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdagochtend tot avond. Noa: weinig verandering. Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk en kele regenbuien, hier en daar met onweer. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuid-Oost en Zuid-West. Weinig verandering in tem peratuur. Verschijnt dagelijks VRIJE Z 5e Jaargang No- 1117 Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 et-: minimum per advertentie 1,50- Inzending adverten'lea tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het aantal personen, dat voor de terugkeer Van de republikeinse regering te Djogja zal wallen evacueren, wordt van gewoonlijk welingelichte zijde geschat 0(p 20.000 tot 30.000, aldus de politie ke correspondent van Aneta. Het regelen van de afvoer en 't vinden van onderdak voor deze mensen massa van Indonesische, Chinese en Nederlandse landaard' schept 'n aantal problemen van de eerste orde, die echter als zodanig die onderhandelingen ten aanzien van de uitvoering dier terugkeer naar Djogja niet raken. Deze bespre kingen, die te Djogja gevoerd werden, verliepen, zoals gemeld, in een gunstige sfeer. Tot dusver bestaat noch aan Nederlandse noch aan republikeinse zijdie ge neigdheid over de besproken on derdelen inlichtingen te geven. Krantenbsrachten maken intussen melding van een aantal details, waarop echter geen republikeinse geld (de rupiah), dat door de Nederlanders in de banik Negara en de 'oank Rakjat te Djogja in beslag genomen was, aan die repu blikeinse regering zal worden teruggegeven. Het republikeinse dagblad Nasiomal. dat thans tts Sernarang verschijnt, voegt nog toe, dat dit bedrag enige honderd duizenden rupiahs betreft Van die Ziijdle der republikeinse delega tie werd hieromtrent slechts aan Aneta medegedeeld1, dat de geld kwestie 'nog in discussie is. Helt Chinese dagblad Keng Po bevatte het 'bericht van een correspon dent, dat een groot aantal lieden van de republikeinse politie, de mobiiele brigade en het z.,g. stiu- dentenleger thans naar Djogja terugkeert om de rust en orde in de stad te handhaven. Ook hier omtrent zijn geen mededelingen te krijgen in dit stadium van de besprekingen. Verwacht wordit, dat de Sultan van Djogja een proclamatie zal richten tot de bevolking van Djogja, waarin veiligheid' van lijf en goed verzekerd wordt. Hoe wel bevestiging van dit befricht niet gegeven werd, verklaarde men van republikeinse zijde, dat zulks biji de besprekingen van die sub-commissie ter sprake is gie komen. Welingelichte Nederlandse zij- Derde rapport van President Truman. President Truman deelt in zijn derde rapport aan het congres over de Marshall-hulp mede, dat betrekking heeft op het laatste kwartaal van 1948, mede, dat gro te vorderingen zijn gemaakt op het gebied van het herstel van het economische leven in West-Euro pa. Een economisch" ir.eer,star ting in Europa tegen het einde van 1948 werd voorkomen door gunstige oogsten en de leveran ties in het kader van het plan- Marshall van dringend noodzake lijke grondstoffen. In het laatste kwartaal van 1948 is de Europese industriële productie voor het eerst groter geweest dan voor dfe oorlog. In dat kwartaal werd toestemming' verleend voor Mar shall-aankopen tot een bedrag van 2.114.500.000 dollar. In het rapport wordt verder gezegd, dat het tekort op de Brit se dollarrekening een ernstig vraagstuk blijft, dat slechts kan worden opgelost door het meest voordelige gébruik van de Britse hulpbronnen en voortdurende in spanningen tot vergroting van de Qollarinkamisten. Aangezien de werkgelegenheid ten volle wordt gebruikt, is een uitbreiding van de Britse productie grotendeels afhankelijk van een grotere pro ductie per arbeider. dien hebben intussen met nadruk v«rzekerd|, dat allen, die de wens tot evacuatie te kennen geven, uit Djogja zullen wordlen ge ëvacueerd. De Nieuwsgier schreef hieromtrent o.m., dat tot diegenen die wensen te evacuëreni, velen be horen, die sedert de bezetting van Djogja met de federale autoritei- tan samenwerken en di/e ondanks de verzekeringen terzake toch represailles vrezen van die zijde van die republikeinse troepen en politie, die na het vertrek van de Nederlandse troepen rust en orde In het Sultanaat zullen moeten handhaven. Weer anderen heb ben er eenvoudig genoeg van en zien in het republikeinse bestuur verder geen heil, aldus dé Nieuws gier. Inmiddels heeft de republikeinse dielegatie het dagbladibericht, vol gens hetwelk de echtgenoten var. Soekaron en Hatta evacuatie hadden aangevraagdtegenge sproken. ,,lDe irepubliek is zich volkomen bewust, dat vele moei lijkheden overwonnen moeten wor den, doch zij is er van overtuigd in staat te zijn in de betrakken gebieden rust en veiligheid te kunnen handhaven", aldus een verklaring van de republikeinse delegatie. De deskundigen op het gebied van Duitse kwesties van Frank rijk, Engeland en de V. S. hebben gisterenoohtemd te Parijshun voorbereidende besprekingen her- va§. Men verwacht, dat ziji van daag de politieke én economische problemen zullen bespreken, die volgende week op de conferentie der Grote Vier aan de orde zullen komen. De politie te Bombay heeft gis teren de algemene secretaris van heit onder communistische invloed staande Indische congres van vak verenigingen, Maneik Gandhi, ge arresteerd. Hij heeft protest demonstraties georganiseerd tegen de arrestatie van 200 communis ten, die thans in de gevangenis van Bombay in hongerstaking zijn. Bij de staking van gemeente- personeel te Bombay was de toe stand 'gisteren onveranderd. Vrij dag is het personeel van de on- derhouds- en gezondheidsdienst in staking gegaan. Het eist ho gere lonen en een korte arbeids tijd. Bevestigd wordt, aldus de „Soir' dat Spaak zeer .binnenkort na mens de rëgerimg een brief zal zenden aan de Koning. Het geldt hicrlbtj een Ibeleefdhcldsschrijven in verhand met de mededeling, die de Koning aan do Prins-Re gent heeft gedaan na de bespre kingen te Bern. Uit officiële bron wordt op nieuw verklaard, aldus het blad, dat de regering terzake geen stel ling heeft genomen wegens be paalde meningsverschillen onder de ministers. Onder Bosschenhoofd in thans in aanleg het particuliere vlieg veld „Brabant", dat in de nabije toekomst voor de zweefvliegerij in West-BraJbant zal worden opengesteld. Het terrein, dat een oppervlak te van 700 bij 200 meter heeft, zal in Juni geheel voor gebruik ge reed zijn en dan worden geopend met een» bescheiden vliegfeest, waaraan de Oelftse en Haagse Aeroclub hun medewerking zul len verlenen. Op het veld zal zich de Aeroclub Roosendaal vestigen, die er nog deze zomer een aan vang wil maken met 't beoefenen van de zweefvliegerij. Het vlieg veld krijgt een ruime hangar en een restaurant, welke beide reeds in aanbouw zijn. De exploitant hoopt in de toekomst ook de no dige licenties te verkrijgen voor Het landen en stijgen van motor vliegtuigen op zijn terrein: De communistische troepen., die ■Sjanghai bedreigen, hebben gis teren aanzienlijke versterkingen 'bij Woesoemg in die strijd gewor pen, aldus is officieel door de Chinese regering meegedeeld. Volgens een telegram uit Kan ton is aldaar een bericht van de nationalistische radio-omroep te Hankou opgevangen, welke meld de dat de communisten gisteren te 17.00 uur plaatselijke tijd al daar zijn binnengerukt. Kort na dat dit bericht werd omgeroepen, verdween radio-Hankou uit de lucht. De nationalistische troepen, die Zondag onverwachts de drie Jangtse-rivierhavens Hanrjou, Woetsjang en Hanjang hebben prijs gegeven, richten volgens bin nengekomen berichten een nieuwe verdedigingslinie ito, die op een afstand van verscheidene honder den mijlen tn Zuid-Westelijke rich ting is gelegen. De controle over de zogenaamde „Woelian-steden" waartoe ook Hankou behoort is overgelaten aan de autoriteiten van politie en burgerlijk bestuur'. De commandant van het in het Hankou-gebied gelegen garnizoen verklaarde zijn troepen op last van hogere autoriteiten in Zuide lijke richting te hebben terugge- tdokken. De opperbevelhebber dier rege ringstroepen in Midden-China, ge neraal Pai Tsjocng-Hsi, heeft zijn hoofdkwartier verplaatst naar Tsjangsja, dat de hoofdstad is van de provincie Toenan. A.F.P. meldt nog, dat van re geringszijde wordt verklaard, dat de nationalistische troepen Wo- soeng dat, zoals gemeld, door de communistische strijdkrachten hevig wordt aangevallen, waarbij zij aanzienlijke versterkingen in de "strijd hebben geworpen ste vig in handen. Reuter meldt uit San Francisco, dat de radioverbinding met Sjang hai in de afgelopen nacht is ver broken. Uit Hongkong- wordt gemeld, dat Britse militaire vliegtuigen en toestellen van Engelse burger- Luchtvaartmaatschappijen gisteren 115 Britse onderdanen en 16 an- aeze buitenlandse ingezetenen van Sjanghai naar Hongkong hebben overgebracht. De meesten der ge- ëvacueerden zijn vrouwen, die in de afgelopen 48 uur haddenver klaard voor nood-evacuatie in aanmerking te willen komen. Volgens een telegram uit Sjang hai werd gisteren aldaar verno men, dat alle buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, met ingang van heden, hun geregelde dien sten op Sjanghai zullen stop zet ten. De „British Overseas Air ways Corporation'' verklaarde, dat haar toestellen voor nog te maken vluchten naar Sjnghai .be schikbaar bleven. Door de Chine se luchtvaartmaatschappijen werd medegedeeld, dat zij hun diensten op Sjanghai zo lang mogelijk zul len handhaven. De buitenlandse scheepvaart maatschappijen hebben eveneens besloten hun diensten op Sjang- inv/nui», gvvviuuM. Door zijto kennis van het land' en door zijn levenswijze zal dit leger in staat zijn de guerilla van de Vietnirnh het hoofd te bieden. Door een Amerikaans militair Gerechtsliof te Miinchen is het 21- iarige Duitse meisje Gertrud Mit- tenentzwei schuldig bevonden aan diefstal van officiële Amerikaan se documenten en de verkoop er van aan de Sowjet-Russische autoriteiten. Zij beweerde, dat zij deze spion- nage had bedreven omdat haar vader, een ambtenaar in de Sow jet-Russische zone, bedreigd was. Vandaag zal het vonnis over haar worden (uitgesprokenDe doodstraf kan echter aan haar niet ten uitvoer gelegd worden, omdat zij volgende maand een baby verwacht. hai stop te zetten. Men meent, dat zich thans geen buitenlandse schepen meer in de haven van Sjanghai bevinden. Het stopzetten der scheepvaart diensten op Sjanghai heeft tot ge volg gehad dat 400 Portugese on derdanen, die hun huizen en na- deirc bezittingen hebben verkocht, in de verwachting Woensdag a.s. met het Nederlandse s.s. „Tjiba- duk" naar de in de nabijheid van Hongkong gelegen Portugese ko lonie Macao te kunnen vertrek ken, in de belegerde stad zijn ge strand. Het Amerikaanse consulaat- generaal te Sjanghai heeft mede gedeeld, dat alle Amerikaanse in woners van de stad, die nog niet zijn vertrokken en die dit alsnog willen doen, in de gelegenheid zullen worden gesteld passage» te nemen aan boord van vliegtu'gen van burger-luchtvaartmaatschap pijen. 3Uen achtte het mogelijk, dat deze Amerikaanse onderdanen met Britse vliegtuigen zouden kunnen vertrekken. Radio Peiipimg meldde gister avond dat een colonne communis tische .troepen de spoorwegstati ons van het op een afstand van minder dan 32 kilometer te Wes ten van Sjanghai gelegen Nari sing heeft ibezet. Volgens radio- Peiping wordt door verscheidene communistische colonnes, die van drie zijden uit naar Sjanghai op rukken, druk uitgeoefend op de Stellingen der regeringstroepen. Door radiio-Peipimg werd ver- dier nog gemeld dat ds communis tische strijdkrachten in dé afge lopen 20 dagen door vijf provin cies, over een afsitand vafi onge veer 500 kilometer, zijn voortge- nukt, waarbij 102 grotere en klei nere steden werden bezet, ter wijl aan de regeringstroepen bijna 200.00 man verliezen aan dioden werden toegebracht. Volgens radio-Peiping zijn acht legers en drie divisies der regeringstroepen vernietigd. EVACUATIE VAN CANTON. Ingevolge het nieuws van de terugtrekking der regeringstroe pen uit Hankou zijn de Chinese inwoners van Canton, het groot ste handelscentrum in Zuid-China, gisteren begonnen de stad te verlaten. Britse bootwerkers, die bezig waren met de lossing van het Ca nadese s.s. Montreal City, hebben gisteren het werk aan boord van dit schip gestaakt. Een meerder heid van de betrokken bootwer kers heeft de handelwijze van en kelen hunner, die, ondanks de door de Canadese Unie van zee lieden gedane .belofte om de sta kers te zullen steunen, weer aan het werk waren gegaan, afge keurd. Het staken der werkzaamheden aan boord van de „Montreal City" is bedoeld als 'n sympathiestaking met het neerleggen door Canadese zeelieden van hiun werkzaamhe den, waar ter wereld zij zich ook bevinden. Gromyko, de leider van de Sow- jet-delegatie ter V. N., is Zondag per vliegtuig uit New-York naar Parijs vertrökken, vergezeld van elf leden van de Sowjet-delegatie. Voor zijn vertrek verklaarde hij slechts twee dagen te Parijs te zullen, blijven en vervolgens naar Moskou te reizen. Hij voegde er aan toe niet voornemens te zijn deel te nemen aan de conferentie van de vier Ministers van Buiten landse Zaken. Een communiqué van de Unci meldt ten aanzien van het werk van de sub-commissde voor de terugkeer naar Djogja om.: .Aanzienlijke vordteringen zjijp gemaakt gedurende verschillende besprekingen inzake de proble men met -betrekking tot de terug keer van de republikeinse rege ring. De besprekingen over aan gelegenheden van mdliiitaiire vei ligheid duren nog voort. Intussen is het eerste onderzoek naar de toestand op economisch en finan cieel gebied en naar de techni sche kwestie in verband mét de openbare instellingen beëindigd. Thans zullen de partijten wégen en middelen bespreken, waardoor cup dit gebied voldaan kan worden aan de behoeften van de terugge keerde republikeinse regering. De informele besprekingen tussen de partijen in de tweedie sub-commis sie tot het bestuderen en advise ren van te nemen maatregelen ter uitvoering van het staken van d© guerillasitrijd' en samenwer king bij het herstel van vrede en handhaving van rust en orde om vatten als voornaamste punten: De bedienden van de effecten beurs te Rij ss el hebben gisteren ochtend besloten zich aan te slui ten bij de vorige week Maandag begonnen staking van hiun Parijse collega's. Men eist loomsverho- gmg. 1. Na het herstel van de repu blikeinse regering te Djogja moet een algemene order tot Staken van het vuren worden afgekon digd. 2. Een» regelen van „de wapen stilstand1" voor de residentie Djokjakarta hangende bet uit vaardigen van de algemene order tot het staken van het vuren. Beirite partijen kwamen» ook privé, informeel bijeen ter 'bespreking van die kwestie van het ontwerpen ener gezamenlijke ondier tot het Staken van het vunen na herstel van de republikeinse regering te Djogja. „De huidige informele besprekingen maken bevredigen de voortgang in een hartelijke sfeer van samenwerking", aldus het communiqué. Tot dusver wachten nog 469.041 Japanners in Sovjiet-Rus- land, om. in Siberië, op hun re patriëring, terwijl 60.312 door de Chinese communisten in Miand- sjoerijie worden vastgehouden, zo verklaart het hoofdkwartier van generaal MacArtihur. Hieraan wordt toegevoegd dlat de Sovjets de repatriëring der Japanners 3 December j.l. hebben stopgezet en dat 31 Japanse schepen, welke maandelijks hon derd zestig duizend krijgsgevan genen zouden kunnen overtoren- t gen,, sedert Maart j.l. op een op roeping van de Sovjet-aultoritieiten wachten. In een gisteren aan het Con gres uitgebracht rapport over de werkzaamheden van de Economie Cooperation Adm'nistraticn gedu rende het laatste kwartaal van 1948 verklaarde President Tru man, dat de aan het plan-Marshal! deelnemende landen het vóór-oor- logse productieniveau grotendeels hebben bereikt, doch 'dat zij er thans naar moeten streven het vóór-oorlogse productiepeil aan zienlijk te overtreffen om zichzelf te kunnen bedruipen. De vooruit gang van het Europese herstel, zoals dit per einde December j.l. was bereikt, noemde Truman be vredigend. De verwezenlijking van de productie- en handelsdoeleinden in het jaar tot 30 Juni a.s. is vrij wel verzekerd, zo zeide hii in zijn rapport, en er kan thans een aan zienlijke verbetering in West- Europa's externe positie worden tegemoet gezien. Van sommige landen blijft vol gens Truman het temno van het herstel ten achter bij dat van an dere landen. In deze landen is de volgende fase het bereiken van een 'maximale productie, noodza kelijk voor de economische onaf hankelijkheid nauwelijks be gonnen. In. zijn rapport deelde Truman voorts mede, dat de aan het plan- Marshall deelnemende landen te zamen genomen in 1947 nog geen 40 pet. van hun invoer hebben betaald, doch dat verwacht kan worden, dat zij in de periode van 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949 on geveer de helft van hun invoer uit hun eigen inkomsten zullen finan cieren. Volgens het financiële advies bureau de Standard' en Poor's Corporation kan er in de Ver enigde Staten geen sprake zdjn van een even ernstige depressie als in 1920—1921 of in 1929—32. Hjet bureau voorspelt, dat de teruggang in het zakenleven ern stiger zal worden naarmate het jaar verstrijkt, doch dat deze over het algemeen betrekkelijk gematigd en in verhouding van korte duur zal zijn. De ,,New York Times!', wélke een onderzoek heeft ingesiteld in 20 grote Amerikaanse steden, meldt, dat van de gehoopte toe neming- van de werkgelegenheid In het voorjaar in het grootste gedeelte van de Verenigde Staten nog mets fe merken is. Vele za kenlieden verwachten thans dat ei' geen werkelijke verbetering in de industriële activiteit zal intreden „voor de herfst". Uit het on derzoek is geIbleken, dat de werk loosheid in sommige gebieden nog eens stijgt, doch in andere gebieden afneemt. In zakenkringen acht men de mogelijkheid van langdurige sta kingen in de steenkool-, staal- en andere basisindustrieën in deze zomer de voornaamste bedreiging voor hét economische leven. Volgens vakverenigingsdedders moet de koopkracht worden ver groot door lagere pfrijzen en ho gere lonen. In deze kringen is men van mening, dat de productie capaciteit van die Verenigde Sta ten groot genoeg is om 'n levens standaard te garanderen, welke 50 Pet boven die van voor de oorlog ligt, indien middelen kunnen wor den gevonden tot verhoging van de koopkracht. .haterdag 21 Mei zullen voor lopige besprekingen tussen de Ministeries van Buitenlandse Za ken van Engeland en Amerika beginnen. De iBritse Minister, Bevin, zal Vrijdag 20 Mei aan het hoofd van de Engelse delegatie vertrékken en Acheson, zijn Amerikaanse ambtgenoot zal Zaterdag 21 Mei te Parijs aankomen. Een hevige tornado heeft over de stad Amarillo in Texas gewoed. Verschillende huizen werden verwoest. Vele gewonden moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd'. Er heerst een der gelijke verwarring, dat uit de be richten nog niet met zekerheid is op te maken;, of. er doden te betreuren zijn. entieprijs: ilOct.; minimum Ivertentie 1,50. Ing advertenties namiddags 3 uur k kl. advertenties Is 60 ct.; iedere neer 12 ct- Ver- g: Brieven onder ;r Bureau van dit cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.28 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 23 4.36 20.38 3.02 15.52 24 4.34 20.39 3.11 17 03 25 4.33 20.41 3.22 18.17 26 4.32 20.42 3.35 19.33 27 4.31 20.43 3.53 20.51 IUSSING DER AEG. VERGADERING. vergadering der goedkeuring ge- resoluties, die be over 10 jaar on- 'erkrijgt en Cyre- tschap van Enge- 'ld. lutie werd aange tegen 8 stemmen de tweede met men en 6 onthou- le tweede resolu- er andere Birma, officieren, foeho- p militaire waar- Jncl, zijn door de Chinese regering Zij zullen onimidi- zSton vertrekken, onsulaat-generaai ■eft tegenover de un AFT' verklaard pen geen verband ilitaire situatie in :g|de toe, dat hij ij zouden worden itschrijVer Dmew teren dat Frank- Staten heeft doen st. zijn foezettings- uit Duitsland zal onverschillig wat der Grote Vier daaromtrent be- son heeft Frank- dat het geen risi- midlat het de1 Duit- ïrtrouwt. de 6 leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala, Haiti, Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trust schap over Fezzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 ont houdingen. Tegen stemden onder meer de Arabische en de Slavi sche groep, Birma en de Philip- prjnen. Het voorstel, Italië na 1961 trustschap over Tripolitanië te verlenen verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derden en werd verworpen met 33 stemmer voor en 17 tegen, terwijl 8 afge vaardigden zich van stemming onthielden. Een Iraans amendement, Lybië onmiddellijk onafhankelijkheid te verlenen werd met 27 tegen 23 stemmen en 9 onthoudingen ver worpen. comité van de be- s Parijse effeoten- en dagen geleden irissen in staking eft gisteren opge- Kxrtzettimg van de hét de voorstellen kgeversorganisatie it. lectriciteitsvoorzie- 5 weer normaal. niet naar uit, als- ste Juli werkelijk r zwarte benzine 1. ie-revolte" stoot de verbitterde ;r regering. De Minister van >te, die alle ont- de „gangs" als ïalen" kenmerk- maar, dat de in- ere hoeveelheden neer deviezen zal n. En iedereen ars deviezen zijn. de schaduwzijden ing, die ook de Frankrijk heeft gens de Minister zoveel ruwe olie noodzakelijk zou auto met benzine Merkwaardig it de automobilis- ks toch verzorgd de spreker der iit echter alleen ;e verdeling der loor de bedrijfs- Naar het schijnt isen, die benzine- ,i zonder deze te zijn er niet vol- aren om alles te lik probeert men nma te geraken: 1, die geen voor- krijgen voor de rvacanties hon- zine toegewezen. ?eval zoveel, dat ie zwarte markt ;ruglopen. Maar resolutie in het ïen nog niet tot van de benzine leen beloofde de men hiernaar De Secretaris van Koning Leo pold heeft de Eerste Minister Spaak gistermiddag een schrij ven van de Koning ter hand ge steld, dat als volgt luidt: Pregny, 17 Mei 1949. Mijnheer de Eerste Minister, De omstandigheid, dat de laat ste dagen via de pers weer be richten zijn verspreid, die de eer van leden der Koninklijke Familie in het gedrang brengen, noopt mij er toe U dit schrijven te doen geworden. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechtelijke dossiers getrokken of als zoda nig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke als een authen tiek verslag van de gebeurtenis sen werden voorgesteld. De persvrijheid is een in onze Grondwet neergelegd beginsel en er is geen sprake van, daar aan te tornen. Maar ik verhef mijn stem te gen de gepleegde misbruiken en laakbare handelingen, en ik ben verwonderd, dat zij generlei re actie verwekken vanwege de ver antwoordelijke Overheidsperso nen. Ik acht het als hoofd van de Dynastie mijn plicht op de ernst van deze methoden te wij zen. Deze zijn van zodanige aard, dat zij afbreuk doen aan de waardigheid van de Kroon èn aan het morele crediet van de Monarchie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is U niet onbekend, dat 's Konings grondwettelijke posi tie hem verbiedt zich recht streeks of zijdelings op de weg van de polemiek te laten mee voeren. Ik richt mij derhalve tot U, mijnheer de Eerste Minister, U verzoekende dit schrijven mede te delen aan Uw ambtgenoten en mij kennis te geven van dé plannen der Regering ten aan zien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten mijn houding zullen goedkeuren. Ik heb ver trouwen in hun oordeel, (w.g.) Leopold, De log, Als liberaal candidaat is Frank lin Roosevelt Jr. gekozen op dte door het overlijden van Sol Bloom opengevallen zetel in het Huis van Afgevaardigden. Zijn democrati sche tegenstander trok zich terug toen 100 van de 179 kiesdistricten waren geteld. Roosevelt had toen 22.833 stemmen en zijn tegenstan der, Benjamin Shall eek, 13.397. Roosevelt Jr. heeft verklaard, dat hij als democratisch lid zitting zal nemen. Hij zal het „fair deal" program van President Truman steunen. De leader van die meerderheid in het Huis moet beslissen of Roo sevelt als democraat zal worden aanvaard. Waarnemers te Was hington zijn zeker van een gun- sltige beslissing. Roosevelt Jr. trad in 1941, na dat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij de marine, waar hij vijf jaar diende. gehouden verkiezin gen voor het Volkscongres een grote fraude waren. De Oost-Berlijnse bladen daar entegen schrijven, dat Oost-Duits- land thans een „democratisch ge kozen nationale vertegenwoordi ging" heeft. Zo zegt de Oost-Duitse Berliner Zeitung, dat de uitslagen duidelijk de ongegrondheid aantonen van de beweringen over terreur en dwang bij de verkiezingen. Het officiële blad van het Ame rikaanse m,iitaire bestuur, Neue Zeitung, prijst de moed van hen die „neen'" stemden, in het bijzon der in de Sowjet-Sector van Ber lijn, waar 322.322 tegen en 446.662 vóór de lijst stemdlem. De met Britse toestemming verschijnende Sozial-Demokrat schrijft, dat 66 percent van de kiezers „nee" en 33 percent „ja" gestemd hebben, doch dat de Sowjets deze cijfers eenvoudig hebben omgedraaid. is de revolte dus gebleven. Maar r brandbaar tie en alle gangs te samen heb- net vuur zou licht weer kunnen ben hetzelfde doel: het pompen van zwarte benzine in de tanks van die wagens, die langs „of ficiële" weg niet voldoende kun nen krijgen. Men kent ook het geneesmiddel voor deze zwarte markt: de afschaffing van de rantsoenering der benzine, de vrije verkoop dus van dit kost bare nat. Er bestaan Ifinge lijs ten,- waarop gesloten organisa ties en mensen met bekende namen hebben getekend en waarmede steeds dringender wordt verlangd, dat de benzine wordt vrijgegeven. Tenslotte kwam de hele ge schiedenis naar voren in het Parlement. Enkele uren lang werd er over een verklaring ge discussieerd, waarin de rege ring wordt verzocht om met in gang van de komende 1ste Juli de benzine vrij te geven. Één stemmig iets wat niet vaak gebeurt! werd deze resolutie aangenomen, maar het ziet er opvlammen. Het zuiveringsgereehtshof te Neurenberg heeft generaal Julius Schauib, Hitiers presoonlijke vleu geladjudant, als „nazi-activist" geclassificeerd. Hij is veroordeeld tot 4 jaar strafkamp (reeds uit gezeten) en confiscatie van 25 procent van zijn bezit. In een ziekenhuis te Los An geles heeft een 35-jarige negerin, moeder van 7 kinderen, 'n Siame se tweeling ter wereld gebracht. De hoofden der beide meisjes zijn aan elkaar vastgegroeid. Men weet nog niet of zij afzonderlijke hersenen hebben. Het' Franse militaire bestuur in, Duitsland heeft Duitse vluchte lingen uit Joego-Slavië verboden de Franse zone van Duitsland binnen te komen. Griekse Minister van Oor- Kanellopoelos, verklaarde Dinsdag in een t.oeqpraak te ba.loniki, dat de eindoverwinning op de guerilla's dT!t jaar zou wor den behaald. „Geheel Grieken land zal spoedig gezuiverd wor den van de guerilla's, die ver schillende gebieden onveilig ma ken. De regiering zial vervolgens tot, zuivering van de grensgebie den overgaan™'. Kanellopoelos, sloot iedere mogelijkheid van een compromis uit. ,De Balkan-commissie der V. N. is Dinsdag bij|eengekcxmen am kennis te nemen van een rapport van de president van het Griekse Rode Kruis over het vluchtelin genvraagstuk in Griekenland. Volgens het rapport zijn er thans 700.000 vluchtelingen in Griekenland', in Macedonië alleen al 3000. De winter had hlun ge zondheid ondermijnd' en bet typhusgevaar was groter dan ooit De hulpverlening op het ogen blik was onvoldoende. Het rap port dringt er biji dé commissie op aan ten behoeve van de vluch telingen een 'beroep te doen op de V. N. Volgens Britse flunctionnarissen is het mogelrjjk, dlat de Sovjets terug zullen keren in de Berlijnse viermogendheden kommandatura. die zij vorig jaar zomer verlieten Waarschijnlijk zullen de Sovjiets eerst een „waarnemer" sturen. De Westelijke geallieerdien heb ben intussen de vertrekken van de Sbvjetvertegewooiridifc'e*' in bet kcmmandatura-ige/bouw weer in gericht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1