DE RONDE VAN NEDERLAND Sim en de Orde van Z. Z. Z. malige Italiaanse koloniën WKRIJK De Amerikaanse Militaire steun» aan West-Europa Een toestel voor registratie van handtekeningen LAATSTE ETAPPE. VAN GELDEREN'S TRIOMF VOETBAL. KORFBAL. Zon Maan illitaire waar- t Indonesië leroepen 'EARS0N Duitse spionne schuldig bevonden Afgevaardigden gekozen en In Parijs Protest van Koning Leopold DE TOESTAND IN GRIEKENLAND Sowjets terug in Kommandatura? „Het Amerikaanse volk dient wel te beseffen, dat de Verenigde Staten niet hoeven te rekenen op hun West-Europese vrienden als de Amerikaanse strategie ze aan hun lot overlaat, met de belofte, ze later te komen bevrijden", zo wordt verzekerd in een brochure, dit- door het Ministerie van Bui tenlandse Zaken in 't licht is ge geven, nog voor het program voor militaire hulp aan de Atlantische Pactstaten en „aan de andere vrije landen" bij het Congres werd ingediend. „Thans zijn de onvoldoende ver nemen. Vooreerst een beperkte hulp in dollars, die de West-EUr-o- ptse landen in de mogelijkheid moet stellen, hun program voor de fabr cage van militair materiaal uit te breiden. De rechtstreekse ng van wapens en materiaal zal de versterking van hun defen sief potentieel verhaasten. Tenslotte zullen zij nog gehol pen worden door Amerikaanse mi- ntaire technici en opleiders. Met de tenuitvoerlegging van dat pro gram zal een gecentraliseerd be stuur worden belast. Kleine doch goed uitgeruste le gers, zo wordt betoogd, kunnen doelmatig blijken voor het behoud van de vrede en kunnen geenszins beschouwd worden, ais bestemd dedigingsstelsels in West-Europa voor agressieve doeleinden". Het een ware uitnodiging tot militaire agressie," zo luidt het verder, „en de groeiende weivaart maakt West-Europa tot een verleidelijke prooi. De Verenigde Staten moe ten dus al hun macht inzetten in een gemeenschappelijk verdedi- jugsiront'". In. het document worden vervol gens de hoofdkenmerken van het militair hulpprogram onder de loupe genomen. In een enkel pro gram zijn al de bijzondere mili taire hulpprograms samenge bracht en wordt een globale cre- dietverlening voorzien. Deze zal voor het dienstjaar per 3d Juni 1950 een milliard 130 millioen dollar bedragen, wat betreft de Noord-Atlantische Pactlanden, en ongeveer 320 mill'ioen dollar voor Griekenland, Turkije en sommige andere landen, wier veiligheid on ontbeerlijk is voor de Verenigde Staten. De President van de Ver enigde Staten zal bekleed worden met ruime volmachten voor de aanwending van de credieten, waar en wanneer hij zulks nodig zal achten." Nadat er op gewezen is, dat de Amerikaanse militaire hulp zal steunen op de samenstelling en de getalsterkte van de Europese strijdkrachten, dat het doel moet zijn hun uitrusing te modernise ren en te unificeren, verklaart het document nader, welke drie vor men die militaire hulp tijdens het belastingjaar 19491950 zal aan- Ministerie van Buitenlandse Za ken verklaart, dat de militaire programs der W.-Europese landen geenszins hun economisch herstel mogen belemmeren en het geeft de verzekering dat die landen on getwijfeld in de nodige opofferin gen zullen toestemmen, om, zon- uer tot inflatie over te gaan, de financiële middelen bijiaen te bren gen, die voor de uitgebreide mili taire programs zb'n vereist. Tenslotte verklaart het Ministe rie nog, na verzekerd te hebben, dat het militaire hulpprogram slechts in geringe mate, en dan neg tijdelijk, de hulpmiddelen en de financiën van de Verenigde Staten aanspreekt, dat dit pro gram de prijs is, die de Verenigde Staten, in de huidige conjunctuur, de vrede en de veiligheid moeten betalen. Dr Malespine heeft voor de Franse academie voor genees kunde 'n toestel gedemonstreerd voor registratie van handteke ningen. Gebruik makend van de methodes van Marey, een Frans geleerde uit de 19e eeuw, ont wierp Dr Malespine een appa raat, dat de gedragingen van de hand, die tekent, tot in de klein ste onderdelen registreert. Van Helderen wint de 9e etappe. iDe eerste uitlooppoginig werd gemaakt tussen Hielvoirt en Vught, een kilometer of acht van ue start. Vooren lie(p weg en Dakeman zoog zich aan zijn wiel vast zonder ie willen wijken. Toen schoot Van Kerekhove raar voren en had deze twee in een ommezien ingehaald. Het peleton volgde op 300 meter, zet te een vinnige jacht in en nog voor Vught lag alles weer bij el kaar. Na Dr urnen was de positie in zoverre gewtijEfigd, dat Van Gelderen 200 meter voor het pele- ton reed, zijn vaart geleidelijk verhoogde en bij Waalwijk zijn voorsprong vergrootte tot 1 mi nuut en 20 seconden. Hij, bleef constant in hoog tempo draaien op het smalle fiatspad naast de klinkerweg. Geen ogenblik kwam de kilometerteller beneden de 40|, wel vaak daar boven. De Zeeuws- Vlaming was gedecideerd op de etappe-zege uit, dat viel uit zijn gehele manier van rijden op te maken. Intussen hadden nog voro Waspik, Vooren en Van Est de achtervolging ingezet. Zij reden zich los, maar werden een paar kilometer verder weer ingelopen. Bij Wagenberg was Van Gelde- ren's voorsprong op de hoofd groep iets ingeslonken. Na Wagenberg verslapte het tempo van de kopgroep en Van Geide ren, luide aangemoedigd door zijn talrijke vrienden en ver wanten uit deze contreien, liep verder uit tot zijn voorsprong tot Zevenaar 3minuut op het hoofdpeleton bedroeg, maar 1 mi nuut achter hem lagjsn twee uitr lopers Van Kerckhoven en Bras- pennimx, die ook een stugge 40 km draaiden. Af en toe remde de Belg en dan moest Braspen- nmx naar voren, maar dian ging heft ook weer niet een veel min der hard. Pas in de buurt van Kruisland wijzigde Bnaspenninx zijn tactiek en loste hij Van Kerokhove vrij geregeld af aan de kop. Maar het ging niet van heler harte, wat begrijpelijk was en bijl Steenber gen, 1 km voor de finish, had Van Gelderen, die na een stroeve km of 105 weer veel soepeler was gaan draaien, nog altijd ongeveer 1 minuut voorsprong. In de laat ste fase van do rit, ging hier wel iets af. doordat Van Kerekhove hard achter hem aan bleef jakke ren. Maar Van Gelderen hield toch genoeg over om met een zeer ruime voorsprong als eerste door de finish te gaan, waarmee de zege in deze halve etappe ten died viel aan de renner, die er het langst en het hardst voor ge zwoegd had en haar dus ook het meest verdiende. De tweede halve étappe Bergen op Zoom-Schevenin - gen (126 km). Nadat Zaterdagmiddag om half vier te Bergen op Zoom gestart was voor de tweede hal ve étappe Bergen op Zoom-Den Haag (126 km), ging het alweer volgens het bekende recept en ontsnapten vrij onmiddellijk 2 renners. Ditmaal waren het Bourlon en Francken. In een ijl tempo waren zij in Wouw 7 tot 800 m uitgelopen op het peleton. Hopstaken en Van As zetten hen toen achterna en volgden op 1 minuut en volgde een groot pe leton op 3 minuten. Bij Princen- hage kwam verbinding tussen het eerste viertal tot stand. Bij Terheijden had zich een twee de groep gevormd, bestaande uit Smits, Dorgebray, Vooren, Braspenninx, Tailleux en Pelle- naars en op 600 m volgde de hoofdgroep. Op de Moerdijkbrug had de tweede groep aanmerke lijk op de vier leiders ingelopen. Bij Dordrecht smolten belde groepen samen tot een peleton van 10 man. Tot Rotterdam bleek de motorpolitie niet bij machte de plezierrijders, die met de ka ravaan mee optrokken, uit te ziften. Ongelukken konden niet uitblijven en een particuliere wagen, die de stoet wilde inha len en voorbij rijden, maaide een hele haag van toeschouwers neer. In Feijenoord was het kaf van het koren gescheiden en hernam de koers zijn gewone verloop.. Te Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen stonden de kijkers bij honderdduizenden aaneengeschaard. Iets voorbij Vlaardingen kon Hopstaken het tempo van de kopgroep niet meer bijhouden en zakte direct honderden meters af. In de om geving van Poeldijk sprong Pel- lenaars weg en stormde door Loosduinen, zijn voorsprong ver grotende. Achter en vóór hem zwermden plezierrijders. Waar om deze mensen niet uit de koers verwijderd werden, is een raadsel, maar ze bleven er in, arriveerden vóór de renners op de Boulevard in Scheveningen om daar de wanorde nog wat te vergroten. Als eerste ging Pel- lenaars over de streep met bijna 2 minuten voorsprong op zijn 8 maats, die broederlijk samen waren gebleven. Algemeen klassement. De uitslag van de tweede tweede halve étappe luidt: 1. Pellenaars (Ned. C) 3 uur 29 min. 5 sec.; 2. Tailleu (Bel gië Al, 3. Francken (Ned. D), 4. Vooren (Ned. C), 5. Braspen ninx (Ned. D), 6. Smits (Ned. B), 7. Van As (Ned. D), 8. Dorgebray (Frankrijk), 9. Bourlon (Frank rijk) allen in 3.30.59; 10. Bo- gaerts (België B), 11. Grift (Ned. C), 12. Leenen (België B), 13. Savelberg (Ned. A) allen in 3.33.59; 14. ex aequo Grysolle (België A), Van den Dungen (Ned.-België), Janssen (Ned. A), Beyens (België B), Van Est (Ned. D), Loos (Ned. B>, Van Stayen (België B) en Rondelez (België A); 22. Acou (België A), „Poseidon, fronst het voorhoofd' zei de kale geleerd, terwijl hij door :zijn oogglas verwijtend naar de loodgrijze wolken 'keclk alsof hij er iets aan kon veranderen. „D&t wordt barbaars weer" riep de wildeman, geestdriftig. „Beter nadden we het niet kun nen uitzoeken." Basli liieit het zeil verminderen. „Hoe meer zeilen, hoe minder vreugd als het zwaar weer wordt" zai de speurder. Een ogenblik was het volkomen windstil op de zee. Ook onze vrienden hielden hun adeim in. Mien kon de Droes horen spinnen. Plotseling begon de storm te Brullen. De voorplecht van de Don Quichotte rets en daalde, het grootzeil zwol op als een ballon. 23. De Korver (Ned. A), 24. Van Gelderen (Ned. D), 25. Van Kerekhove (België B), 26. Schel- lingerhoudt (Ned. C) allen in 3 34 45: 27. ex aequo allen in 3.34.45: Keteleer (Ned. B), Cal- lens (België A), Schulte (Ned. A) en Meersman (België A). Gisterenmiddag om tien mi nuten voor twee startten 47 ren ners voor de laatste étappe van de Ronde van Nederland, Sche veningen-Amsterdam (144 km). Aanvankelijk had het er alles van weg, dat de renners van de ze étappe 'n promenade de san té wilden maken. Voor het eerst sinds het vertrek uit Amsterdam bleven vroege uitlooppogingen achterwege. Bourlon en Dorgebray pro beerden een paar korte spurtjes om op temperatuur te komen. Twee of drie Belgen kwamen eens aan de kop een kijkje ne men, waar Schulte zorgde dat hij de leiding had om eventueel direct achter Keteleer te kunnen jachten, maar er gebeurde niets. Pas bij Heemstede, 45 km, kwam er leven in de brouwerij. Van Beek zette een aanval in, wat la ter dan verleden jaar, toen hij al bij Den Deyl was uitgelopen, met een Luxemburger aan zijn wiel en kreeg een aanzienlijke voorsprong. Tussen Aalsmeer en Uithoorn had Van Beek 1 min. 50 sec. voorsprong op het grote pele ton. Bij Maarssen was de positie: aan de kop Van Beek, op 4 min. Francken, ruim 2 minuten ach ter Francken het grote peleton. Bepaald fantastisch was de aanblik van het parcours tussen Hilversum en Bussum waar de weg over een afstand van zeker 6 km een zee van mensen was, waarin pas 'n nauwe doortocht- geul kwam, wanneer de kara vaan naderde. Dc cracks bleven paraat, maar trokken zich weinig of niets aan van de beide vluchtelingen, die te laag geklasseerd waren om gevaarlijk te worden. Algemeen klassement. De uitslag van de 10e en laat ste étappe luidt: 1. Van Beek (Ned.) 3 uur 48 min. 28 sec" 2, Francken (Ned.), 3. Accou (België), 4. Savelberg (Ned.), allen 3.51.48; 5. Peters (Ned.), 6. Schulte (Ned.), 7. v. d. Zande (Ned.), 8. Vooren (Ned). 9. De Korver (Ned.), 10. H. Smits (Ned.), 11. Bakker (N.), 12. Leenen (België), 13. Lake- man (Ned.), 14. v. d. Dungen (Ned.), 15 Boogaerts België), 16. ex aequo w.o. Keteleer, Van Gelderen, Meersman en Bras- peninck, allen 3.52.56; 45. Tal- lieu 3.54.44; 45 Bourlon 4.27.10. De einduitslag van de Ronde van Nederland luidt: 1. Schulte 51.38.09; 2. Kete leer 51.41.04; 3. Schellinger- houdt 51.44.40 4. H. de Hoog 51.47.42; 5. Meersman 51.48.52; 6. Callens 51.50.46; 7. Van Stay en 51.51.08; 8. Vooren 52.02.10; 9. Van Est 52.05.14; 10. Van Lee nen 52.06.50; 11. Voorting 52.07. 56; 12 Grysolle 52.09.23; 13. Loos 52.12.01; 14. Pellenaars 52.13.38; 15. v. d. Dungen 52.13.59; 16. H. Smits 52.14.48; 17. Peters 52.15. 35; 18. Francken 52.15.44; 19 De Korver 52.17.17; 20 Boogaerts 52.20.21; 34. Van Gelderen 53.27.52. Ploegen-klassement. 1. Belg. A-ploeg 155.49.01; 2. Ned.-C ploeg 156.00.28; 3. Nat. A-ploeg 156.04.12. 4. Ned. B-ploeg 156.08.13; 5. Belg. B-ploeg 156.18.19; 6. Ned. D-ploeg 156.41.37; 7. Ned. E-ploeg 158.56.37; 8. Ned.-Belg.-ploeg 160.55.39. De uitslag van het ploegen- klassement is onder voorbehoud wegens protest van de Neder landse B-ploeg. Zaterdag, 23 uur 30 min. Ons ongeschokt en onvergan kelijk optimisme in Van Gelde ren is niet beschaamd geworden. Hadden we kunnen denken, toen we vanmorgen om half 11 start ten naar Bergen op Zoom, dat Van Gelderen bijna op datzelfde tijdstip de benen nam vóór Waalwijk, dan zouden we zeker geen oog hebben gehad voor de schoonheid van 't Zeeuwsvlaam- se landschap. We hoopten alleen dat Van G. nu eens in de eerste 10 zou eindigen. Tegen twaalven arriveerden we in B. op Z. Wat mondvoor raad ingeslagen en naar de fi nishlijn! We waren er veel te vroeg, doch hadden hierdoor 'n beste plaats. Op korte afstand stond de renner Bindels, die ons lachend toeriep, dat Van G. voorop zat met 3 minuten. We geloofden het niet en dachten aan een grap. Evenwel zagen we dichtbij op een platformde wa gen een heer met een papier in z'n hand voor een microfoon staan spreken. En op een wagen stond: Radio Unie. Dit moest dus een uitzending zijn, die op dat moment door geheel Neder land werd beluisterd. En daar beluisterden wij uit de mond, die dat bekend maakte, de triomftocht van Jan. Maar in tussen waren enkele officiëlen binnengekomen en vernamen we, dat den Bras en Kerekhove hard achter Jan jaagden. Ach ter Jan, die reeds op 80 km voor de finish er alleen vandoor was gegaan, z'n voorsprong op een moment zelfs tot ruim 3 mi nuten had opgevoerd, en een ware triomftocht reed, door een duizendkoppige schare van wie- lersportminnend Brabant, dat hoewel het niet „hun" favoriet was, hem geestdriftig toejuich te om deze uitzonderlijke pres tatie. En Braspenninck en Kerek hove zagen Jan z'n rug. Maar Jan keek om en zag hen! En hij zei: „Toen dacht ik: al moet ik er bij neervallen, maar krijgen doen ze me niet meer!" En ze kregen hem niet! Zegevierend met voorsprong kwam Jan over de meet. Nu we dit schrijven is Van G. misschien weer bezig z'n tuben te repareren. En wij denken nog met vreugde terug aan de roes van hedenmiddag, waar we be leefden, dat Jonkheer Van den Bergh van Heemstede Jan per soonlijk de hand kwam druk ken en hem zeide: „Van Gelde ren, je reed prachtig, 't Was schitterend zo je deed, ik heb je gevolgd!", dat alle renners en ploegleiders Jan ieder op hun manier complimenteerden en hoe hij tenslotte omhangen met de krans van de overwinnaar z'n ereronde reed en met zijn trouwe vrienden en trotse ploeg leider werd gefotografeerd. Zijn ploegleider v. d. Horst zei kort maar krachtig: „Als ge van de krant bent, schrijf dan dit: Van Gelderen heeft krimineel gere den, de hele Ronde, maar ver gaat van de pech. Hij is gezond als 'n vis en sterk als 'n paard". Jerome Stevens zei ons persoon lijk: „Een prachtprestatie van Jantje! Heeft ontzettend veel met onkans af te rekenen, en bewonderen z'n doorzettings vermogen". En Pagano zei: „Luisteraars in Nederland, in Oost en West en waar ook ter wereld. Van morgen was de triomftocht van Jan van Gelderen." Dit is geen fantasie van Door trapper! Degene, die het heeft willen horen, heeft het kunnen horen! Degenen, die voelen wil len, kunnen dit! Van Gelderen heeft veel trap pen moeten incasseren! Het is nog steeds waar, dat de kroon o zo gemakkelijk van iemand's hoofd wordt afgenomen. Toen de krans de schouders van Jan werd omgehangen, huilde hij van emotie. Voor duizenden reed hij z'n ereronde en toen kwam er ook een brok in de keel van zijn drie getrouwen. DOORTRAPPER. P.S. Morgen hopen we Jan in ons midden te hebben. De laat ste étappe van onze schrijverij is dan aan de beurt en dit zal een kort relaas inhouden van Jan's bevindingen in deze 2e Ronde van Nederland. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. AGO VV—SVV 0—0; BW— VSV 30; NOADHeerenveen 0—3. PROMOTIE TWEEDE KLASSE DISTRICT III. NECBe Quick 43; Labor Gelria 32. DISTRICT ,V. LSCEmmen 40; Zwarte- meerAchilles 21. PROMOTIE DERDE KLASSE- DISTRICT IV- AxelBreskens 62; Middel burg—Rood Wit W 25. RotterdamBondselftalHud- dersfield Town 21. AXEL—BRESKENS 6—2. Deze wedstrijd verdiende nau welijks de betoonde matige be langstelling, want zij stond op weinig meer dan Z.V.B.-peil. Duidelijk werd gedemonstreerd, dat aan de uitslag niets meer gelegen was. Daar de aangewezen arbiter niet verschenen was, werd (met goedvinden van beiden) dé heer Stevens (van St. Jansteen) met de leiding belast. Axel won de toss en speelde voor de rust met de wind in de rug. Uit hoofde van deze steun bleef voor half time de bal dan ook het meest op de Breskens-helft, waar de verdediging der gasten af en toe raar stond te schutteren. Eén gunstige uitzondering is er op deze regel, maar een speler van formaat als Fenijn, de Breskens spil, is in een ploeg als de Bres- siaanse ook ais de éne zwaluw die geen zomer brengt. Tever geefs trachtte hij de Axelse aan vallen af te remmen. Na 29 min. moest de Br.-doelman vissen als Wieles zich ongedekt voor het doel bevindt (10). Zonder nu bepaald te domineren, behoudt Axel vóór de pauze een sprekend veldoverwicht, zodat Jonkman vlak voor de pauze nog twee maal de roos wist te treffen, en de Axelse voorsprong bij het be ëindigen van de eerste helft wel ais veilig beschouwd mocht worden (30). Ook in de tweede helft is het spel verre van aantrekkelijk. De gasten wisten er voor doel nog minder van te maken dan de thuisclub, die met een radicaal gewijzigde opstelling speelde. Eerst vergrootte De Jager de voorsprong tot 4—0 als het spel ongeveer een kwartier oud is. Daarna verkleinde de Br.-aan- val de achterstand door een in duidelijk zichtbare buitenspel positie gemaakt doelpunt (4—1 Tien minuten later hebben de gasten andermaal succes met een zuivere passe van rechts, die keurig benut werd (4—2). Af en toe zien we een paar gevallen van te hard spel, maar over het algemeen wordt de goede ver standhouding bewaart. De gasten werden daarna weer in het defensief gedrongen. Jonkman voerde de score op tot 52 en Wieland, die het eerste doelpunt gemaakt had, was ook de speler, die (andermaal via de paal) het laatste doelpunt fa briceerde (6—2), zodat 't einde een nogal sterk geflatteerde Axelse zege bracht, die met 4-2 meer overeenkomstig de ver houding zou zijn geweest. SCAMPOLO—EENDRACHT 7-1. Zaterdag' j.l. ontving Zaam- slag de Thoolse korfbalclub Eendracht. Het is Scampolo ge lukt om revanche te nemen op haar rivaal en nog wel met spre kende cijfers. Vanaf het begin spreidde Scampolo een duidelijk over wicht ten toon en hoewel de gasten door een fout in de Scampoloverdediging vrii spoedig een 0—1 voorsprong wisten te verkrijgen, werd na de gelijkmaker de stand nog vóór de rust op 51 in het voordeel van Scampolo gebracht. Na de rust was Scampolo weer voortdurend in de aanval, maar nadat nogmaals van vak gewis seld was (7—1), lukte het de aanvallende gastheren toch niet meer de voorsprong nog te ver groten. mtieprijs: ilOct.; minimum vertentie 1,50. ng advertenties namiddags 3 uur i kl. advertenties is 60 ct.; iedere neer 12 ct. Ver- j: Brieven onder :r Bureau van dit i cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 23 4.36 20.38 3.02 15.52 24 4.34 20.39 3.11 17.03 25 4.33 20.41 3.22 18.17 26 4.32 20.42 3.35 19.33 27 4.31 20.43 3.53 20.51 LISSINH DER ALG. VERGADERING. vergadering der goedkeuring ge- "esoluties, die be over 10 jaar on- erkrijgt en Cyre- :schap van Enge- ld. iiutie werd aange- .egen 8 stemmen de tweede met men en 6 orithou- le tweede resolu- sr andere Birma, officieren, foaho- p militaire waar- Jnci, zajm door de Chinese regering Zij, zuilen oanmidi- rlton vteirtretoken. omsulaat-generaal eft tegenover de n AHP verklaard pen geen veriband litaire situatie in ig)di3 toe, dat hij j zouden worden de 6 leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala, Haiti, Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trust schap over Fezzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 ont houdingen. Tegen stemden onder meer de Arabische en de Slavi sche groep, Birma en de Philip- pijnen. Het voorstel, Italië na 1951 trustschap over Tripolitanië te verlenen verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derden en werd verworpen met 33 stemmen voor en 17 tegen, terwijl 8 afge vaardigden zich van stemming onthielden. Een Iraans amendement, Lybië onmiddellijk onafhankelijkheid te verlenen werd met 27 tegen 2® stemmen en 9 onthoudingen ver worpen. btochrijVer Drew." toren dlat Frank- ïtaten heeft doen it zijn. toezettings- uit Duitsland zal onverschillig wat dier Grote Vier daaromtrent be- son heeft Frank- lat heit geen risii- midiat hot de Dfuit- .rtraufwt. Onder Bosschenhoofd in thans in aanleg het particuliere vlieg veld „Brabant", dat in de nabije toekomst voor de zweefvliegerij in West-Brabant zal worden opengesteld. Het terrein, dat een oppervlak te van 700 bij 200 meter heeft, zal in Juni geheel voor gebruik ge reed zijn en dan worden geopend met een bescheiden vllegfeest, waaraan de Delftse en Haagse Aeroclub hun medewerking zul len verlenen. Op het veld zal zich de Aeroclub Roosendaal vestigen, die er nog deze zomer een aan vang wil maken met 't beoefenen van de zweefvliegerij. Het vlieg veld krijgt een ruime hangar en een restaurant, welke beide reeds in aanbouw zijn. De exploitant hoopt in de toekomst ook de no dige licenties te verkrijgen voor Met landen en stijgen van motor vliegtuigen op zijn terrein. Door zijn kennis van het land en door zijn levenswijze zal dit leger in staat zijn de guerilla van de Vietnimh het hoofd te bieden. Door een Amerikaans militair Gerechtshof te München is het 21- jarige Duitse meisje Gertrud Mit- tenentzwei schuldig bevonden aan diefstal van officiële Amerikaan se documenten en de verkoop er van aan de Sowjet-Russische autoriteiten. Zij beweerde, dat zij deze spion- nage had bedreven omdat haar vader, een ambtenaar in de Sow jet-Russische zone, bedreigd was. Vandaag zal het vonnis over haar worden (uitgesproken. De doodstraf kan echter aan haar niet ten uitvoer gelegd worden, omdat zij volgende maand een baby verwacht. Als liberaal candidaat is Frank lin Roosevelt Jr. gekozen op dte door het overlijden van Sol Bloom opengevallen zetel in het Huis van Afgevaardigden. Zijn democrati sche tegenstander trok zich terug toen 100 van de 179 kiesdistricten waren geteld. Roosevelt had toen 22.833 stemmen en zijn tegenstan der, Benjamin Shalleaki, 13.397. Roosevelt Jr. heeft verklaard, dat hij als democratisch lid zitting zal nemen. Hij zal het „fair deal" program van President Truman steunen. De leader van die meerderheid in het Huis moet beslissen of Roo sevelt als democraat zal worden aanvaard. Waarnemers te Was hington zijn zeker van een gun stige beslissing. Roosevelt Jr. trad in 1941, na dat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij de marine, waar hij vijf jaar diende. Sowjet-zone gehouden verkiezin gen voor het Volkscongres een grote fraude waren. Die Oost-Berlijnse bladen daar entegen schrijven, dat Oost-Duits- land thans een „democratisch ge kozen nationale vertegenwoordi ging" heeft. Zo zegt de Oost-Duitse Berliner Zeitung, dat de uitslagen duidelijk de ongegrondheid aantonen van de beweringen over terreur en dwang bij de verkiezingen. Het officiële blad van het Ame rikaanse m-Jtaire bestuur, Neue Zeitung, prijst de moed van hen die „neen'" stemden, in het bijzon der In de Sowjet-Sector van Ber lijn, waar 322.322 tegen en 446.662 vóór de lijst stemden. De met Britse toestemming verschijnende Sozial-Demokrat schrijft, dat 66 percent van de kiezers „nee" en 33 percent „ja" gestemd hebben, doch dat de Sowjets deze cjjfers eenvoudig hebben omgedraaid. Lie en aue gangs te ottiiien neu- ben hetzelfde doel: het pompen van zwarte benzine in de tanks van die wagens, die langs „of ficiële" weg niet voldoende kun nen krijgen. Men kent ook het geneesmiddel voor deze zwarte markt: de afschaffing van de rantsoenering der benzine, de vrije verkoop dus van dit kost bare nat. Er bestaan Iftnge lijs ten, waarop gesloten organisa ties en mensen met bekende namen hebben getekend en waarmede steeds dringender wordt verlangd, dat de benzine wordt vrijgegeven. Tenslotte kwam de hele ge schiedenis naar voren in het Parlement. Enkele uren lang werd er over een verklaring ge discussieerd, waarin de rege ring wordt verzocht om met in gang van de komende 1ste Juli de benzine vrij te geven. Één stemmig iets wat niet vaax gebeurt! werd deze resolutie aangenomen, maar het ziet er opvlammen. ;omité van de be- Parijse effeoten- jn dagen geleden .rissen in staking eft gisteren opge- ortzetting van de iet de voorstellen kgeversonganisatie it. ectriciteitsvoorzie- i weer normaal. liet naar uit, als- 5te Juli werkelijk r zwarte benzine L ie-revolte" stoot de verbitterde ;r regering. De Minister van 5te, die alle ont- de „gangs" als ïalen" kenmerk- maar, dat de in- ere hoeveelheden neer deviezen zal n. En iedereen ars deviezen zijn. de schaduwzijden ing, die ook de Frankrijk heeft gens de Minister zoveel ruwe olie noodzakelijk zou auto met benzine Merkwaardig tt de automobilis- ks toch verzorgd de spreker der lit echter alleen verdeling der loor de bedrijfs- Naar het schijnt isen, die benzine- 1 zonder deze te zijn er niet vol- aren om alles te lik probeert men nma te geraken: 1, die geen voor- krijgen voor de rvacanties hon- zine toegewezen, teval zoveel, dat "de zwarte markt ;ruglopen. Maar resolutie in het ïen nog niet tot van de benzine leen beloofde de men hiernaar is de revolte dus gebleven. Maar r brandbaar ncht weer kunnen De Secretaris van Koning Leo pold heeft de Eerste Minister Spaak gistermiddag een schrij ven van de Koning ter hand ge steld, dat als volgt luidt: Pregny, 17 Mei 1949. Mijnheer de Eerste Minister, De omstandigheid, dat de laat ste dagen via de pers weer be richten zijn verspreid, die de eer van leden der Koninklijke Familie in het gedrang brengen, noopt mij er toe U dit schrijven te doen geworden. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechtelijke dossiers getrokken of als zoda nig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke als een authen tiek verslag van de gebeurtenis sen werden voorgesteld. De persvrijheid is een in onze Grondwet neergelegd beginsel en er is geen sprake van, daar aan te tornen. Maar ik verhef mijn stem te gen de gepleegde misbruiken en laakbare handelingen, en ik ben verwonderd, dat zij generlei re actie verwekken vanwege de ver antwoordelijke Overheidsperso nen. Ik acht het als hoofd van de Dynastie mijn plicht op de ernst van deze methoden te wij zen. Deze zijn van zodanige aard, dat zij afbreuk doen aan de waardigheid van de Kroon èn aan het morele crediet van de Monarchie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is U niet onbekend, dat 'sKonings grondwettelijke posi tie hem verbiedt zich recht streeks of zijdelings op de weg van de polemiek te laten mee voeren. Ik richt mij derhalve tot U, mijnheer de Eerste Minister, U verzoekende dit schrijven mede te delen aan Uw ambtgenoten en mij kennis te geven van de- plannen der Regering ten aan zien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten mijn houding zullen goedkeuren. Ik heb ver trouwen in hun oordeel. (w.g.) Leopold, Het zuiveringsgerechtshof te Neurenberg- heeft generaal Julius Schauta, Hitiers presoonlijke vleu geladjudant, als „nazi-activist" geclassificeerd. Hij is veroordeeld tot 4 jaar strafkamp (reeds uit gesleten) en confiscatie van 25 procent van zijn bezit. In een ziekenhuis te Los An geles heeft een 35-jarige negerin, moeder van 7 kinderen, 'n Siame se tweeling ter wereld gebracht. De hoofden der beide meisjes zijn aan elkaar vastgegroeid. Men weet nog niet of zij afzonderlijke hersenen hebben. Het Franse militaire bestuur in, Duitsland heeft Duitse vluchte lingen uit Joego-Slavië verboden de Franse zone van Duitsland binnen te komen. Di log Griekse Minister van Oor- Kanellojpoelos, vei (klaarde Dinsdag in een toespraak to Salonika, dat dc eindoverwinning o.p die guerilla's dflt jaar zou won den behaald. „Geheel Grieken land zal spoedig gezuiverd wor den van de guerilla's, die ver schillende gebieden onveilig ma ken. De regering zal vervolgens tot zuivering van de grensgebie den overgaan"'. Kanellopoe-los, sloot iedere mogelijkheid van een compromis uit. De Balkan-commissie der V. N. is Dinsdag bijeengekomen om kennis te nemen van eien rapport van de president van het Grieks,- Rode Kruis over het vluchtelin genvraagstuk in Griekenland. Volgens het rapport zijn er thans 700.000 vluchtelingen in Griekenland, in Macedonië alleen al 3000 De winter had hun ge zondheid ondermijnd' en het typhusgevaar was groter dan ooit De hulpverlening op het ogen blik was onvoldoeaidle. Het rap port dringt er hiji de commissie op aan ten behoeve van de vluch telingen een 'beroep te doen op de V. N. Volgens Britse flunctionnarissen is het mogelijk, dat de Sovjets terug zullen keren in de Berlijnse viermogendheden kommandatura, die zij vorig jaar zomer verlieten Waarschijnlijk zullen die Sovjiets eerst een „waarnemer" sturen. De Westelijke geallieerden heb ben intussen de vertrekken van de Sövjetvertegewooa-üifeï»- i" het. kammandatura-igebouw weer in gericht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3