malige Italiaanse koloniën MKRIJK Nederlands Militair vliegtuig op Java neergestort MINISTER SPAAK DE STRIJD IN CHINA Regeringsbesluit over de status van Tapanuli MAANDAG 16 MEI 1949. De hulpverlening aan door de oorlog geteisterde landen DE AMSTERDAM—BATAVIA ROUTE. Britse klachten ten aanzien van verkeer met Berlijn bespreekt de huidige internationale situatie BETOGING TE DUBLIN. Duitse spionne schuldig bevonden nuuseiBii ji. ii Afgevaardigden gekozen „Bezettingsstatuut" voor Berlijn goedgekeurd Aanslagen op Consulaten (van Bolivia en Peru te Barcelona De afwikkeling van de geldzuivering in België Telegram van delegaties van Sumatra,, Amerikaanse piloten in staat van beschuldiging De communisten in Zweden Zon Maan illitaire waar- Indonesië ;eroepen 'EARSON en in Parijs Protest van Koning Leopold DE TOESTAND IN GRIEKENLAND Sowjets terug in Kommandatura? WEERSVERWACHTING. medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Maandagochtend tot avond. Nog weinig verandering- Meest zwaar bewolkt met, voornamel. in het O. en N. van het land, plaatselijk eni ge regen en in de kustpro vincies in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot mati ge wind hoofdz. tussen N. en W. Weinig verandering in temperatuur. Frankering bij Abonnement: Terncuzen DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1116 Advertentieprijs per mm 10 et-: minimum per advertentie 1,50. Inzending advertentie» tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertentie» 5 regels 60 et-; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P- J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Een Nederlands militair vlieg tuig op weg van Djogja naar Batavia, is Zaterdagmiüdag na bij Kroja (midden-Java) neer gestort. De acht inzittenden, allen militairen, kwamen om het leven. De lichamen van 7 hunner konden worden gebor gen. Het toestel was een B-25 van de luchtmacht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Omtrent het vliegtuigongeluk nabij Kroja wordt nader ge meld, dat men omtrent de oor zaak volkomen in het duister tast. Men weet alleen, dat het weer zeer slecht was. De inzit tenden keerden terug van een opdracht te Djogja, waarvan de uitvoering enkele dagen in be slag nam. De namen van de zes slacht offers, die behoorden tot het K.N.I.L.. zijn: Eerste Luitenant vlieger W J. van de Plaats, be stuurder, Luitenant-Kolonel R. E. Jesserun, Ridder M. W. O. 4e Klasse, Stafofficier technische zaken bij de militaire lucht vaart; Luitenant-Kolonel J. W. Gerharz, Stafofficier lucht vaartzaken bij de militaire luchtvaart; Sergeant-Majoor radio-telegrafist H. F. van der Heide; Sergeant boordmecano H. C. Bartelings en soldaat leer- Qp een bijeenkomst van de Unesoo opvoedkundige, weten schappelijke tn culturele organi satie der V. N.) van die 11 lan den, die voor in de oorlog geleden schade hulp ontvamigjen, hebben Poolse; Hongaarse en Tsjecho- Slowaakse afgevaardigden, de Westelijke landen beschuldigd van discriminatie'' bij) de verde diging van vrijwillige hulpfondsen onder de door de oorlog geteis terde landen. Volgens deze afgevaardigden hebben deze landen alleen Cana da en België werden met name genoemd) bij de verdeling der gel den de criteria van de Unesco, te weten de graad' van verwoes ting en het wederopbouwpotem- tieel, niet in acht genomen. A. Compton, die voor Amerika, als waarnemer deze conferentie te Parijs ^bijwoont, bracht in her innering. dat de bedoelde geldten werden bijeengebracht door in stellingen, die mogen beslissen, waar deze gelden heen gaan. Amerikaanse instellingen heb ben op vrijwillige basis de laatste drie jaar 1.200.000 dollar voor Tsjecho-Slowakije, 1.800.000 dol lar voor Hongarije en 3.200.000 voor Polen bijeen gebracht, aldus Compton. ling-vliegtuigmonteur G. E. Du- rand. De namen van de overige 2 slachtoffers, een officier en een soldaat van de K. L., kunnen nog niet gepubliceerd worden, omdat hun familieleden nog niet zijn ingelicht. Hedenmid dag worden de slachtoffers met militaire eer begraven op het ereveld Tjililitan. Naar wij vernemen kan, ge zien de ontwikkeling in Indone sië, verwacht worden, dat de luchtverbinding Amsterdam Batavia binnenkort weer via de oude route zal worden gevlogen. Vermoedelijk zal de frequentie vier maal per week zijn. De luchtweg naar Indonesië is gedurende bijna een half jaar via Mauritius gevlogen. Sedert korte tijd hadden de K.L.M.-pi loten op het traject steun van 'n speciaal uitgerust weerschip. Deze proef heeft, naar wij na der vernemen, zeer goed vol daan. Het is waarschijnlijk, dat dit schip zijn plaats in de Indi sche Oceaan halverwege Mau ritius en Batavia, na het inge- bruiknemen der oude vliegroute zal verlaten en naar Batavia zal terugkeren. Van Briitse zijde wordt ver klaard, dat de Sovjets het inter zonaal verkeer belemmeren door geen gebruik maken van de autoweg tussen Berlijn en West- Duitslanid toe te staan tussen 20 uur en 6 uur plaatselijke tijd en door van de reizigers uit de Wes telijke zones naar de Sovjetzone (met uitsluiting van Berlijn ver toon te eisen niet alleen van de interzonale pas, zoals voor Maart 19-18 gebruikelijk was, doch ook van nog andere documenten. Ongeveer 4000 bezoekers waren Zaterdagavond in de Apollohal te Amsterdam bijeen, waar de Amsterdamse federatie van de P. v. d. A. een vergadering had belegd. De vergadering stond in het teken van het Verenigd Europa. Aan de wanden van de zaal waren spandoeken beves tigd met opschriften als: „Voor een verenigd Europa" en „Voor wereldvrede." Nadat gedelegeerden uit Noor wegen, Griekenland, Engeland, Oostenrijk, Spanje, Duitsland, Italië en Frankrijk het woord hadden gevoerd, werd de Belgi sche Minister-President Spaak door Prof. Kranenburg ingeleid. Hij werd langdurig staande toegejuicht. In zijn synthese van de hui dige internationale toestand, kwam hij tot de conclusie, dat thans een belangrijk stadium in de constructie van de vrede is bereikt. „Nu vlak na de oorlog hebben de volkeren, vooral die in het Westen, een groot socia listisch ideaal, dat van inter- statenlijke verbondenheid. De Verenigde Naties werd bij haar oprichting met ongerustheid be groet, omdat men niet veel ver trouwen kon hebben in het ve to-systeem. Gedurende de vier jaren van de werkzaamheid van de U.N.O. heeft de U.S.S.R. der tig maal gebruik gemaakt van het veto-recht en dertig maal verhinderd, dat voorstellen, die door een meerderheid onder steund werden, uitgevoerd kon- Van officiële zijde is Zaterdag te Sjanghai toegegeven, dat de Chinese regeringstroepen zijn teruggetrokken uit Taitsang en Kiating, twee steden, die sleu- telpunten vormden van de cir kelvormig rondom Sjanghai aangelegde verdedigingslinie; deze troepen bezetten thans dichter bij de stad gelegen stel lingen. Taitsang en Kiating liggen op een afstand van 30 a 50 km van Sjanghai. In Sjanghai worden laatste verdedigingsstellingen aange legd. De gehele stad is bezaaid met prikkeldraadversperringen en van zandzakken gemaakte redoutes. De bevolking is echter gelaten en haast zich niet om de stad uit te komen. Beloningen in geld zijn uitge loofd voor degenen, die zich speciaal verdienstelijk hebben gemaakt voor de verdediging van Sjanghai. Alle treinverbindingen van het door de communistische troepen belegerde Sjanghai met andere plaatsen zijn Zaterdag op last van de garnizoenslei ding van de stad verbroken. Volgens de jongste berichten zijn communistische troepen het op een afstand van 20 kilo meter ten Noord-westen van Sjanghai gelegen Lotlen gena derd. Volgens een door de garni zoensleiding van Sjanghai uit gegeven communiqué hebben de regeringstroepen Soengkiang, een belangrijke spoorwegstad, die op een afstand van 30 kilo meter ten Zuid-Westen van Sjanghai is gelegen, ontruimd. Er wordt hevig gevochten op punten, die acht a tien kilo meter ten Westen en ten Noor den van Wosoeng dat juist ten Noorden van Sjanghai ligt zijn gelegen. Indien de communistische troepen erin zouden slagen Wo soeng te veroveren, zouden zij hierdoor de controle verkrijgen over het gehele scheepvaart verkeer over de Wehangpoo, dat voor Sjanghai van vitaal be lang is. Vrijdagavond werd te Dublin een betoging gehouden als pro test tegen de „Attlee-wet" be treffende Ierland. Talrijke sprekers, onder wie Minister-President Costello, de plaatsvervangende premier, Wil liam Norton, de Minister van Buitenlandse Zaken, Sean Mac Bride, en de oppositieleider, De Valera, brachten critiek uit op de houding van de Britse Rege ring inzake de verdeling van Ierland. De toespraken werden door de luidspreker in de straten van de Ierse hoofdstad uitgezonden, 't Verkeer werd gedurende meer dan drie uren omgelegd. Onder Bosschenhoofd tn thans in aanleg het particuliere vlieg veld „Brabant", dat in de nabije toekomst voor de zweefvliegerij in West-Bralbant zal worden opengesteld. Het terrein, dat een oppervlak te van 700 bij 200 meter heeft, zal in Juni geheel voor gebruik ge reed zijn en dan worden geopend mot een bescheiden vliegfeest, waaraan de Delftse en Haagse Aeroolub hun medewerking zul len verlenen. Op het veld zal zich de Aeroclub Roosendaal vestigen, die er nog deze zomer een aan vang wil maken met 't beoefenen van de zweefvliegerij. Het vlieg veld krijgt een ruime hangar en een restaurant, welke heide reeds in aanbouw zijn. De exploitant hoopt in de toekomst ook de no dige licenties te verkrijgen voor Het landen en stijgen van motor vliegtuigen op zijn terrein. Door zijp kennis van het land en door zijn levenswijze zal dit leger in staat zijn de guerilla van de Vietnirnh het hoofd te bieden. Door een Amerikaans militair Gerechtshof te München is het 21- iarige Duitse meisje Gertrud Mit- tenentzwei schuldig bevonden aan diefstal van officiële Amerikaan se documenten en de verkoop er van aan de Sowjet-Russische autoriteiten. Zij beweerde, dat zij deze spion- nage had bedreven omdat haar vader, een umlbtenaar in de Sow jet-Russische zone, bedreigd was. Vandaag zal het vonnis over haar worden |uitgiesproken. De doodstraf kan echter aan haar niet ten uitvoer gelegd worden, omdat zij volgende maand een baby verwacht. den worden. „Ik meen namens alle Eerste Ministers van West- Europa te spreken," zo riep de heer Spaak uit, „als ik zeg. dat de oorlog absurd is. De oorlog, zelfs de overwinningsoorlog, leidt tot niets, en de moeilijk heden daarna zijn onoverkome lijk groot. Na het Pact van Brus sel hebben wij gevoeld, dat on ze alliantie niet groot en sterk genoeg was. Wij richtten ons tot andere landen, waar de demo cratische politiek getriomfeerd had en ook tot de Verenigde Staten en Canada richtten wij ons appèl om het grootste de fensieve verbond te maken dat de geschiedenis ooit heeft ge kend. Dit verbond kan zulk een macht uitoefenen, dat elk agres sor zal aarzelen ons aan te val len en daarom is ons Pact een beslissende stap op de weg naar de vrede. Had zulk een Pact vóór de eerste of de tweede we reldoorlog bestaan, dan zou de loop der geschiedenis anders ge weest zijn dan thans het geval is. Sedert in West-Europa een krachtigere politiek wordt ge voerd, heeft de internationale toestand zich aanmerkelijk ver beterd. Ik ben er van overtuigd, dat deze merkbare verbeterin gen een direct gevolg zijn op krachtige West-Europese poli tiek, die de enig juiste is. Slechts met rustige kracht en vastbeslotenheid kunnen wij on ze vredesweg bewandelen." Het resultaat van de bespre king over de Indonesische kwes tie is, volgens Minister Spaak, een opluchting voor de gehele wereld gebleken. Hij waarschuw de echter voor een overdreven optimisme. De vrede, zo zeide spreker, kan slechts het resul taat zijn van langdurige en moeizame inspanning. Hij besloot zijn betoog met de formulering van vier vragen, die opgelost dienen te worden om de vrede te garanderen: 1. Het Duitse probleem. Er die nen maatregelen genomen te worden, dat de oude Duitse mi litaire kracht niet herleeft en gestreefd moet worden Duits land terug te brengen in de Europese gemeenschap. 2. Hervorming van de U.N.O. Grondige herziening van het huidige systeem, waarbij het veto-recht dient te vervallen. 3. Hernieuwing van de strijd voor de ontwapening terwille van de universele veiligheid. Deze ontwapening zal gelijktij dig in alle landen moeten ge schieden. De mogelijkheid tot controle hierop moet worden ge schapen. Landen, die deze con trole niet zouden toestaan, en toch ontwapening bepleiten), voeren, volgens Minister Spaak, een dubbelzinnige en geen se rieuze politiek. 4. Het zo spoedig mogelijk ko men tot een Verenigd Europa, dat onmisbaar is voor de blij vende vrede. De ECA heeft Vrijdag j.l. een machtiging ten (behoeve van Nederland bekend1 gemaakt voor de aankoop van industriële ma chines ten bedrage van 1.444.000 dollar. Als liberaal candidaat is Frank lin Roosevelt Jr. gekozen op dte door het overlijden van Sol Bloom opengevallen zetel in het Huis van Afgevaardigden. Zijn democrati sche tegenstander trok zich terug toen 100 van de 179 kiesdistricten waren geteld. Roosevelt had toen 22.833 stemmen en zijn tegenstan der, Benjamin Shallecfc, 13.397. Roosevelt Jr. heeft verklaard, dat hij als democratisch lid zitting zal nemen. Hij zal het „fair deal" program van President Truman steunen. De leider van die meerderheid in het Huis moet beslissen of Roo sevelt als democraat zal worden aanvaard. Waarnemers te Was hington zijn zeker van een gun- sitiige beslissing. Roosevelt Jr. trad in 1941, na dat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij de marine, waar hij vijf jaar diende. De Voorlichtingsdienst van het Departement van Binnenlandse Zaken deelt mede: Bij Regeringsbesluit van 11 Mei 1949 is de „Panitia status seruluh Tapanuli" (Comité tot vaststelling van een status voor geheel Tapa nuli) erkend als de voorlopige ver tegenwoordiging der bevolking van het op heit vasteland van Su matra gelegen deel van Tapanuli, voor wat betreft het tot uiting brengen van de wensen der be volking ten aanzien van de vor ming van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië en de ver houding der V.S.I. tot het Konink rijk der Nederlanden, een en an der voor zolang dit orgaan niet is vervangen door een ander, op democratische wijze samengesteld •lichaam. Deze erkennndg geschiedt naar aanleiding van een op 11 Maart j.l. door de P.SJS.T. aangenomen resolutie, Welke de strekking had Het Geallieerde militaire be stuur van West-Berlijn heeft Zaterdag zijn goedkeuring ge hecht aan een „bezettingssta tuut" voor Groot-Berlijn. Het statuut, dat officieel ge kenschetst wordt als „een begin selverklaring, die de betrekking tussen het Geallieerde militaire bestuur en Groot-Berlijn be heerst", zal zo veel mogelijk de maatregelen toepassen t.a.v. de bevoegdheden, die door de drie militaire gouverneurs aan de Westduitse parlementaire raad te Bonn zijn verleend. Het is de bedoeling, deze bevoegdheden van wetgevende en uitvoerende macht aan de Duitsers over te dragen via de magistratuur (Westelijke gemeenteraad). In een gemeenschappelijke Brits-Frans-Amerikaanse ver klaring wordt gezegd: „De ver tegenwoordigende lichamen van Groot-Berlijn hebben reeds aan zienlijke bevoegdheden gekre gen, krachtens de tijdelijke con stitutie van 1946. De uitoefening van deze bevpegdheden werd voortdurend belemmerd door de Sowjetrussische autoriteiten, die 1 Juli van het vorig jaar zich uit het Geallieerde bestuursorgaan voor Berlijn terugtrokken, waar door de eenheid van de stad werd verhinderd". In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn gelijktijdig twee aanslagen met springstoffen ge pleegd op de consulaten van Bo livia en Peru te Barcelona. Er zijn geen slachtoffers, doch het consulaat van Peru is zwaar beschadigd. Een onderzoek is in gesteld om de daders van deze aanslag, die een hevige beroe ring heeft verwekt in de Cata laanse hoofdstad, op te sporen. Zoals men weet hebben Boli via en Peru, samen met Brazilië en Columbia, de algemene,ver gadering der Verenigde Naties verzocht de leden opnieuw vrij te laten wat betreft hun diplo matieke betrekkingen met Span je. Te Tripolis heeft de politie verschillende keren het vuur ge opend om agreessieve menigten van Arabieren uiteen te drijven. De Arabieren zijn ontevreden over het plan voor Lybië. Ook Zondag werden de demon straties voortgezet en maakte de politie gebruik van traan- gasbommen om een menigte Arabieren uiteen te drijven. Zaterdag, toen de politie met stenen werd bekogeld, is de staat van beleg afgekondigd en de hulp van legereenheden inge roepen. Verscheidene Belgische Maden maken er melding- van, dat de Minister van Financiën besloten heeft de 60 procent nog geblok keerde rekeningen vrij te geven voor het voldoen van d!e gewo ne belastingen over de jaren 19101944. Tot nu toe mocht uit de geblokkeerde gelden slechts de belasting op het kapitaal en de buitenwone belasting worden betaald. Tapanuli te verklaren tot een zelfstandige daerah, voorshands in rechtstreekse verhouding staand tot de voorlopige federale regie ring van Indonesië. Een beslissing op de resolutie der P.S.S.T. moet evenwel, op grond van de verkla ringen Van Royen-Rum van 7 Mei, worden opgeschort. Het Regeringsbesluit beoogt derhalve om, hoewel voorlopig in gevolge de bereikte overeenkomst niet verder zal worden gegaan met de vorming van nieuwe deel gebieden in de na 19 December bezette gebieden, voor de in deze gebieden wonende bevolking de gelegenheid te scheppen, om uiting te gven aan haar wensen en verlangens in verband met het haar toekomende zelfbeschik kingsrecht. Onderstaand telegram is Zater dag verzonden aan de Unci, aan de Minister van Overzeese Ge biedsdelen a.i. en aan de voorzit ter der Tweede Kamer: „In ver band met de Donderdag afgelegde Regeringsverklaring, waarin is vermeld, dat de B.F.O. haar vol ledige instemming heeft betuigd met de Nederlands-Republikeinse overeenkomst wijzen ondergete kenden, delegaties van Sumatra, erop dat zij cegen die punten vier, vijf en zeven van de verklaring van Dr. Van Royen overwegende bezwaren hebben, aangezien hier bij ten enenmale onvoldoende re kening wordt gehouden met de belangen van Sumatra; 2. dat de delegates van iSumatra vóór het sluiten van de overeenkomst niet door de Nederlandse delegatie zijn geraadpleegd". .Het telegram Was ondertekend door de delegaties van Zuid-Su- matra, inclusief de Lampongs en Benkulen, de delegatie van Djam- hi, van Riouw, van Sumatra's Westkust, van Tapanuli en Su matra's Oostkust. Naar aanleiding van boven staand telegram vernam Aneta desgevraagd van de zijde der Ne derlandse delegatie, dat de Neder landse delegatie contact onder hield anet 'n speciale delegatie uit de B.F.O., die was aangewezen voor deelneming aan de bespre kingen. Drie voormalige piloten van de Amerikaanse luchtmacht zijn uit Tel Aviv te Los Angeles aange komen, waar zij zich ter beschik king van de justitie hebben ge steld. Zij -worden er van beschuldigd verleden jaar met zes andere per sonen te hebben samengewerkt in verband met wapenleveranties aan Israël. De andere zes beklaag den hebben zich reeds bij de justi tie vervoegd. De Zweedse Minister-President Tage Erlander heeft in het Par lement doen verstaan, dat de communisten in tijden van spanning uit de politie, de de fensie en de burgerwacht ge houden zouden worden. Op een vraag van de leider der liberale partij, Prof. Berlit Oh- lin, te dezer zake, antwoordde Erlander: „In de strijd tegen de communisten is het 't beste gebleken hen te behandelen als alle andere politieke partijen. Deze handelwijze kan ongemak ken veroorzaken, doordat zij in zicht krijgen in en invloed op verschillende zaken. In norma le omstandigheden kan dit on gemak aanvaard worden. In criteke omstandigheden echter, bij een militaire noodtoestand, behoudt onze democratische ge meenschap zich het recht voor de meest effectieve middelen te kiezen om zich te verdedigen tegen anti-democratische in vloeden. ZEEPOST VOOR TROEPEN- TRAN SPORTSCHEPEN. Correspondentie voor opvaren den van de troepenitransportsche- pen „Grote Beer" en „Johan van Oldebarneveld", beide op weg van Indonesië naar Amsterdam, dient uiterlijk op 22 Mei ter post be zorgd te worden om in een tus senhaven aan de geadresseerden te kunnen worden uitgereikt. antieprijs: 110 ct.; minimum vertentie 1,50. ng advertenties namiddags 3 uur t kl. advertenties s 60 ct.; iedere neer 12 ct. Ver- Brieven onder r Bureau van dit i cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 19 4.41 20.32 2.17 11.96 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 23 4.36 20.38 3.02 15.52 24 4.34 20.39 3.11 17.03 25 4.33 20.41 3.22 18.17 26 4.32 20.42 3.35 19.33 27 4.31 20.43 3.53 20.51 GISSING DER AEG. VERGADERING. vergadering der goedkeuring ge- •esoluties, die be over 10 jaar on- erkrijgt en Cyre- »chap van Enge- ld. jutie werd aange tegen 8 stemmen de tweede met men en 6 onthou- le tweede resolu- sr andere Birma, officieren, beho- p (militaire waar- Jnci, zdjm door de Chinese regering Zaj zuLLem onimidr rltom vertrekken. :>nsu laat-gene raai eft tegenover de n AF!P verklaard pen geen verband litaire situatie in glde toe, dat hij j zouden worden de 6 leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala, Haiti, Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trust schap over Fezzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 ont houdingen. Tegen stemden onder meer de Arabische en de Slavi sche groep, Birma en de Philip- pijnen. Het voorstel, Italië na 1961 trustschap over Tripolitanië te verlenen verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derden en werd verworpen met 33 stemmer voor en 17 tegen, terwijl 8 afge vaardigden zich van stemming onthielden. Een Iraans amendement, Lybië onmiddellijk onafhankelijkheid te verlenen werd met 27 tegen 29 stemmen en 9 onthoudingen ver worpen. itschrijyer Dmew tenen dat Frank- itaten heeft dioen iti zijn bezettings- uit Duitsland zal onverschillig wat dier Grote Vier daaromtrent be- 3on heeft Frank- iat het geen risi- midlat het de Duiit- ritrouwt. :omité van de be- Parijse effeoten- tn dagen geleden .rissen in staking eft gisteren opge- •ortzetting van de iet de voorstellen tegeversorganisatie it. ectriciteitsvoorzie- i weer normaal. Sowjet-zone gehouden verkiezin gen voor het Volkscongres een grote fraude waren. De Oost-Berlijnse bladen daar entegen schrijven, dat Oost-Duits- land thans een „democratisch ge kozen nationale vertegenwoordi ging" heeft. Zo zegt de Oost-Duitse Berliner Zeitung, dat de uitslagen duidelijk de ongegrondheid aantonen van de beweringen over terreur en dwang bij de verkiezingen. Het officiële blad van het Ame rikaanse nuutaire bestuur, Neue Zeitung, prijst de moed van hen die „neen'" stemden, in het bijzon der in de Sowjet-Sector van Ber lijn, waar 322.322 tegen en 446.662 vóór de lijst Stemden. De met Britse toestemming verschijnende Sozial-Demokrat schrijft, dat 66 percent van de kiezers „nee" en 33 percent „ja" gestemd hebben, doch dat de Sowjets deze cijfers eenvoudig hebben omgedraaid. lie en aire gnngo ie oanreii ncu- ben hetzelfde doel: het pompen van zwarte benzine in de tanks van die wagens, die langs „of ficiële" weg niet voldoende kun nen krijgen. Men kent ook het geneesmiddel voor deze zwarte markt: de afschaffing van de rantsoenering der benzine, de vrije verkoop dus van dit kost bare nat. Er bestaan l^nge lijs ten, waarop gesloten organisa ties en mensen met bekende namen hebben getekend en waarmede steeds dringender wordt verlangd, dat de benzine wordt vrijgegeven. Tenslotte kwam de hele ge schiedenis naar voren in het Parlement. Enkele uren lang werd er over een verklaring ge discussieerd, waarin de rege ring wordt verzocht om met in gang van de komende 1ste Juli de benzine vrij te geven. Één stemmig iets wat niet vaak gebeurt! werd deze resolutie aangenomen, maar het ziet er opvlammen. liet naar uit, als- ste Juli werkelijk r zwarte benzine e ie-revolte" stoot de verbitterde ;r regering. De Minister van ite, die alle ont- de „gangs" als ïalen" kenmerk- maar, dat de in- ere hoeveelheden meer deviezen zal n. En iedereen ars deviezen zijn. de schaduwzijden ing, die ook de Frankrijk heeft .gens de Minister zoveel ruwe olie noodzakelijk zou auto met benzine Merkwaardig it de automobilis- ks toch verzorgd de spreker der lit echter alleen ;e verdeling der loor de bedrijfs- Naar het schijnt tsen, die benzine- 1 zonder deze te zijn er niet vol- aren om alles te lik probeert men mma te geraken: 1, die geen voor- krijgen voor de irvacanties hon- zine toegewezen. ?eval zoveel, dat 3e zwarte markt ïruglopen. Maar resolutie in het ïen nog niet tot van de benzine leen beloofde de men hiernaar is de revolte dus gebleven. Maar r brandbaar licht weer kunnen De Secretaris van Koning Leo pold heeft de Eerste Minister Spaak gistermiddag een schrij- ven van de Koning ter hand ge- I steld, dat als volgt luidt: Pregny, 17 Mei 1949. Mijnheer de Eerste Minister, De omstandigheid, dat de laat ste dagen via de pers weer be richten zijn verspreid, die de eer van leden der Koninklijke Familie in het gedrang brengen, noopt mij er toe U dit schrijven te doen geworden. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechtelijke dossiers getrokken of als zoda nig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke als een authen tiek verslag van de gebeurtenis sen werden voorgesteld. De persvrijheid is een in onze Grondwet neergelegd beginsel en er is geen sprake van, daar aan te tornen. Maar ik verhef mijn stem te gen de gepleegde misbruiken en laakbare handelingen, en ik ben verwonderd, dat zij generlei re actie verwekken vanwege de ver antwoordelijke Overheidsperso nen. Ik acht het als hoofd van de Dynastie mijn plicht op de ernst van deze methoden te wij zen. Deze zijn van zodanige aard, dat zij afbreuk doen aan de waardigheid van de Kroon èn aan het morele crediet van de Monarchie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is U niet onbekend, dat 'sKonings grondwettelijke posi tie hem verbiedt zich recht streeks of zijdelings op de weg van de polemiek te laten mee voeren. Ik richt mij derhalve tot U, mijnheer de Eerste Minister, U verzoekende dit schrijven mede te delen aan Uw ambtgenoten en mij kennis te geven van de' plannen der Regering ten aan zien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten mijn houding zullen goedkeuren. Ik heb ver trouwen in hun oordeel. (w.g.) Leopold. L>( log, Het zuiveringsgerechtshof te Neurenberg heeft generaal Julius Schauib, Hitiers presoonlijke vleu geladjudant, als „nazi-activist" geclassificeerd. Hij is veroordeeld tot 4 jaar strafkamp (reeds uit gezeten) en confiscatie van 25 procent van zijn bezit. In een ziekenhuis te Los An geles heeft een 35-jarige negerin, moeder van 7 kinderen, 'n Siame se tweeling ter wereld gebracht. De hoofden der beide meisjes zijn aan elkaar vastgegroeid. Men weet nog niet of zij afzonderlijke hersenen hebben. Het Franse militaire bestuur in Duitsland heeft Duitse vluchte lingen uit Joego-Slavië verboden de Franse zone van Duitsland binnen te komen. Griekse Minister van Oor- Kanellopoelos, veifclaarde Dinsdag in een toespraak te Saloniki, dat de eindoverwinning c,p de guerilla's dl !t j,aar zou wor den behaald. „Giheal Grieken land zal Sjpoedig gezuiverd war den van de guerilla's, die ver schillends gebieden onveilig ma ken. De regiering ,zal vervolgens tot zuivering van de grensgebie den overgaan". Kaneilopoelos, sloot iedere mogelijkheid van een compromis uit. De Bal kan-commissie dier V. N. is Dinsdag bijjeengekamen can kennis te nemen van een rapport van de president van het Griekse Rode Kruis over het vluchtelin genvraagstuk in Griekenland. Volgens het rapport zijn er thans 700.000 vluchtelingen im Griekenland, in Macedonië alleen al 3000. De winter had hun ge zondheid ondermijnd' en het typhusgevaar was groter dan ooit De hulpverlening op het ogen blik was onvoèdoendle. Het rap port dringt er biji de commissie op aan ten behoeve van de vluch telingen een 'beroep te doen op de V. N. Volgens Britse fUnctionmarissem is het mogelijk, dat de Sovjets terug zullen keren im de Berlijnse viermogendhaden kommandatura die zij vorig- jaar zomer verlieten Waarschijnlijk zullen die Sovjets eerst een „waarnemer" sturen. De Westelijke geallieerden heb ben intussen dte vertrekken van de Sbvjetvertegewoorldiger im het. kcmmandatura-igebouw weer in gericht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1