60 JAAR T.H.O.R. HOEK 350 JAAR VOOR DE ZONDAG Kerktiiensien UIT DE PROVINCIE BODE KRUIS-HULP De Stroper Johannes de Doper was de eerste man van betekenis, die oog had voor Jezus. Nooit ver geten wij zijn aangrijpende woerden, als hij daar staat, omstuwd door de hulde en het vertrouwen van het volk, en dan ziet hij de man die na hem komt: Hij moet wassen, ik moet minder worden. Maar nu zit hij in de gevan- SATERDAG 14 MEI 1949. Ned- Herv. Kerk- T«r»<*uzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 15 MEI 1949. Nod. Herv. Kerk. Aj«é; 10 en 2.30 uur Dg. Versteeg, Koitgene. Hkveü:10 u. 2t30 u. Ds. J. Seholten. van Terneuzen. M«*tenisse9.30 u. Ds. A. Soete- ko«w. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der GSraaff. Philippine2.30 u. Ds. J. van der Graaft aiuieMl: 10 u. Ds. W. B. Bergsma. pred. te Utrecht; 2.30 u. Os. G. van Moorsel. Terneuzen10 u. Ds. J. Scholten; 2.30 u. Ds. J. A. Talma, van •aamslag; 7 u. Ds. v d. Bosch, van Ginneken, jeugddienst. Zaaanslag: 9.30 Ds. J. A. Talma. 2.30 u. de heer C. H. Heijboer. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. F. J. Don, van Middelburg. Breskens: 10 u. cand. Van de En- de; 6.30 u. Ds. Winckel. Gadzand: 10.45 u. Ds. Fournier. •roede: 10 u. Ds. Boere. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Nieuwvliet: 9 u. Ds. Schopenhauer Oostburg2.30 u. Ds. Fournier. Bateanchement: 9.30 u. Ds. Bar- "MJBW. «•ooond^ke10.30 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St Anna ter Muiden: 11 u. Ds. •flbrale. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Hed. H. Doop. Wateriandkerk je10 u. Ds. Vu'ur- mans. van Utrecht. Uziendijke6 u. Ds. Boere. Zukteande: 9.30 Ds. F. J. ter Beek Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- aius. Geref. Kerk. Moak: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Oouvé, van Axel. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) ücek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 5 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Z&amslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9 30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9,30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. eiinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30. 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u, H.K Missen; 2.30 u. Lof. i/Cger des Heils- Terneuzen: 7, 10 en 7.30 samen komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. genis (Matth. 11). Eenzaam, terwijl hem nu alle inspiratie ontbrak, zat hij in zijn cel en wachtte, wachtte. Hadden ze hem daarbuiten vergeten, on dernam dan niemand iets voor hem? En Hij, die hij had uit geroepen als zijn opvolger en voltooier van zijn werk, waarom hoorde hij niets van Hem? In het uur der beproeving be zweek hij. Zo ver het Evangelie daarop voor ons haar licht doet schijnen, stierf hij buiten het geloof aan Jezus. Natuurlijk hebt gij vele ma len horen zeggen, dat als iets goed is, het dit dan bewijzen moet, doordat het stand houdt. Dat is niet waar. Wat Johan nes deed, behoudt zijn waarde, zelfs al bezweek hij zelf in het eind Er ivas een stuk werk ver richt dat niet ongedaan ge maakt kon worden. En niemand kan mij wijsmaken, dat Johan nes de Doper nu door God ver worpen is, omdat de beproeving die hem werd opgelegd, te groot was. Ik denk aan Bjömsterne Björnson. Het benauwt onze ziel, als wij er aan denken, hoe hij zijn Christendom overboord smeet, als een oude hoed die niet meer in de mode is. Was het Christendom dan alleen maar een oude hoed voor hem? Neen, in zijn verzen van toen blijft hij als Christen leven. Wij zijn dankbaar dat zijn werk waarachtig genoeg was om zijn eigen verloochening daarvan te overleven. Dat hij zelf zo on waardig en wanhopig om kon zwaaien God zal het hem vergeven. Wie onzer is er zeker van zichzelf, als zelfs een groot profeet van het Oude Verbond eindigt als een riet, door de wind bewogen? Gelukkig dat God uiteindelijk niet rekent met onze overwin ning of onze nederlaag. Laat ons maar als verliezers uit de slag komen. Christus heeft voor ons overwonnen. KAJ MUNK. In „Gods Waagschaal" Lr. de slan'gentuin in Bangkok worden cobra's, adders en andere giftige slangen met grote zorg verpleegd. Uit het gif dezer slangen worden door het Siiame- aehe Rode Kruis, in een speciaal laboratorium, geneesmiddelen be reid tegen infectieziekten) en tegen de gevolgen van slangenbeet. In ons land is dat niet nodig, omdat we weineg te vrezitn heb ben van giftige dieren. Maar in het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis worden sera. en. medicamenten bereid uit mensenbloedOm U een voor beeld te noemen: Vroeger was feet ibijna onmiogediilk een zjg. „hloedler" (haemcphiliej te ope reren Deze patiënten,, tojjl wie het geringste wondje een niet te stel pen bloeding veroorzaakte, konden zelfs geen kies laten trékken zon der levensgevaar. Tegenwoordig kan men deze mensen inspuiten met fiibrinogieen en hun wond bedekken met fiibri- neschiuim of met fibrinedraden, waardoor de bloedingen wcird-ar. tegengegaan of gestelpt. Ook het thrombine dat uit toloadplaatjes wordt gemaakt, is een belangrijk bloedstelpend middel. Aan dergelijke midldelen, die in het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis worden bereid, hebben velen hun leven te danken. Zij zijin gevonden dank zij het naarstig zoeken der we tenschapsmensen en zij kunnen vervaardigd warden dank zij de offervaardigheid van mensen, die Itun bloed geven om het leven van anderen te redden. Het Neder landse Rode Kruis ibrengt die mensen samen, getrouw aan de hoge principes van mensenliefde en hulpvaardigheid waarvoor het steeds in het strijdperk moet tre den. En als het Nederlandse Rode Kruis U binnenkort zal vra gen om Uw jaarlijkse bijdrage, dan vraagit het Uw hulp om zijn diensten aan de mensheid te kun nen voortzetten. LYCEUM MET DEPENDANCE. Het Chr. Lyceum te Goes heeft destijids toestemming gekregen om voor één schooljaar (1948 1949) een „dependance" te stich ten in Middelburg Naar die voor- ziter van het schoolbestuur, de :->eer J. Laport, in een ouderver gadering te Middelburg heeft me- deiuede ld. zal deze „dependance" ook m d/e karnende cursus be staan In September wordt be gonnen met een tweede klasse, terwijl een nieuwe eerste klasse word gevormd'. Het bestuur stelt alles in he werk om te bereiken, dat toet een Chr. HB.S. in Mid delburg zal kunnen stichten. WILLEM HESSELS OVERLEDEN. Uit Zuid-Afrika komt het be richt, dat de dichter Willem Hes sels daar op 3 Mei aan een nier vergiftiging is overleden. Willem Hessels (H. A. Mulder) werd op 19 Juli 1906 te Zaamslag gebo ren. Hij is de zoon van de Amster damse predikant Ds. H. Mulder en een neef van de oudere dichter H. Mulder. Willem Hessels stu deerde Nederlandse letteren aan de Vrije Universiteit (hij was rec tor van het Studentencorps aan de VU.) en behoorde tot die kring van Protestants-Christelijke dich ters om het tijdschrift „Opwaart se Wegen". Hessels, die een zwak ke gezondheid had, vertrok om streeks het midden van de derti ger jaren naar Zuid-Afrika, waar hij nu lector was aan de universi teit van Grahafstad. Hij maakte deel uit van de groep letterkundi gen om het tijdschrift Standpunte (de beide Louw's e.a.), waartoe ook J. Gresshoff behoort. Toen de Nederlandse dichters A. Ro land Holst, J. C. Bloem en Antho- nie Donker Zuid-Afrika bezoch ten, hadden zij daar regelmatig contact met Hessels. „Dichten is dromen met open. ogen, en bij levenden lijve zijn weggegaan", zo heeft Willem Hessels vroeger zelf zijn dichter schap beschreven. Vóór de oorlog verschenen hier zijn bundels Bevrijdingen (1931), Windstilte (1934), Het Randge bied (1937) en Wit en Rood (1938). Hij schreef ook een boekje over het werk van Hendr'.ka Kuyper Van Oordt. Juist dezer dagen zijn zijn verzamelde werken bij de uitgevers Daamen en Stols ver schenen onder de titel Con Sor dino. De drukproeven zijn nog door de dichte," zelf geerrigeerd, maar het verschijnen van 't boek heeft hij niet mogen beleven. Het was onderweg naar Zuid-Afrika, toen zijn doodsbericht hier werd ontvangen. AXEL. Concert Mariniers Kapel. Uit doorgaans welingelichte bron vernemen wij, dat op Dins dag 13 Sept. de Koninklijke Ma riniers Kapel onder leiding van Kapitein-Cdt. G'jsbrecht Nieuw - land, 7eer bekend' vanwege de graag toeluisterde radioconcerten, hier ter stede een select concert ten uitvoering zal torengten, zulks uit erkentelijkheid voor de in de eerste bevrijdingstÊjd (toen het Marine Depót onder deze ge meente gpvestigd was) alhier ge noten gastvrijheid]. De a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Officieel zijn alhier voor de op 16 Jiuni as. te houden venkielzing voor leden van de gemeenteraad de navolgende candddabenlijstem ingediend. Door de A.-R. partij de navol gende lijst: 1. C. de Putter; 2. J. Plijpelink, 3. M. van Doeselaar; 4. M. J. Staahk. Geref. Partij: 1. Iz. de Feij'ter Wz.; 2. P. Tol lenaar; 3. L. de Krakerdie Wit te; 4. Abir. van Wijck. R. K. lijst: 1. A. Kesbeke; 2. R. v. d!. Berg; C. v. d. Bos; 4. O. Moorthamer. Vrije Rooms Kath. lijst: 1. E K. Misseghers; 2. Jos. van Daimme; 3. F. Sohauwaert; 4. Jos. P. de Coninck Lijst Scheele: 1. A. Scheele; 2. L. de Riegf Pz 3. A. Dieleman; 4. C. Over- üuive; '5. P. J. Scheele; J. J. G. Willemsen. Lijst Partij van de Arbeid: 1. C. van Bendeglclm; 2. P. Hamelink; 3. J. Polfliet; 4. Jac. Dieleanan; 5. C. Hamelink6. J v. d. Velde; 7. F. de Danschutter; 8 M. den Engelsman. Lijst Ohr. Hist. Unie: 1. P. J. van Bendegem; 2. W. de Fejjiter Wz.; 3. P. A. Wonder- gem; 4. C, Ollabek; 5. J. P. Die leman; 6. Lev. de Feijter; 7. J. Heijnsdijik; 8. Jac. de Feijter Jz. Autobotsing. Woensdagmiddag tussen de schooluren kwamen op de scherpe straatkruising van de Weststraat en de Kerkdreef een luxe auto van garage De Jager, alhier en een „Jeep" met elkander in bot sing. Het ongeval beperkte zich tot glas- en materiële schade zo dat het drukke verkeer daar ter plaatse in de richting Oranje straat geen noemenswaardige ver traging ondervond). HOEK. lteis ouden van dagen Donderdagmiddag vergaderde het damescomité dat ieder jaar zorg draagt voor de organisering van reizen voor de Hoekse ouden van dagen. Op de vergadering werd besloten, dat de dames de volgende week me,t een lijlst zlullen rondgaan om de hiervoor beno digde gelden 'bijeen te krijgen. Het plan is, dit jaar een reis door West Zeeuws-Vlaanderen te orga niseren met eventueel een bezoek aan Knooke (België)We wensen die organisatoren veel succes met dit mooie plan. SLUIS. Opening en in gebruikneming nieuw sportterrein. Op Zondag 29 Mei a.s. zal het nieuwe sportterrein officieel in gebruik worden genomen. Bij deze gelegenheid zal het woord worden zend' aan het sportterrein. Op het terrein is een stenenge bouw opgetrokken, waarin zijn on dergebracht de kleedkamers, was lokalen en douchecellen. Ook een betonnen tribune is gebouwd, plaats "oiedend aan circa 200 per sonen. Het gebouw en de tribune zijn geheel belangeloos gebouwd door de leden van de plaatselijke voetbalclub em andere Ibelanigstei- lemden in d'e sport. Het spreekt vanzelf dat het terrein niet uitsluitend voor voet bal en tennis is bestemd. Ook an dere takken van sport kunnen hier worden 'beoefend, terwijl ook de scholen er van gébruik zullen kunnen maken. Met dit terrein is de Gemeente Sluis een sportterrein rijk gewor den dat er zijn mag. Laten we hopen, dat d'e prestaties van de er op spelende sportverenigingen 't terrein- waardig mogen zijn. HULST. Afscheid van de lieer B. van der YValle. In een der lokalen van de R.K. Landbouwschool werd Donderdag middag afscheid genomen van een der oudste ambtenaren bij de Voedselvoorziening in Zeeland, de P.B;H. de heer D. van der Walle, alhier. Daar de heer Van der Walle in i de loop der jaren in landbouw- I kr.ngeüi een grote bekendheid ver dorven heeft, was he,t alleszins te begrijpen, dat dit afscheid niet onopgemerkt zou voorbijgaan en hadden velen zich in de Land bouwschool verenigd om afscheid te nemen van hem met wien ze jaren haddien samengewerkt- De Provinciale Voedselcommis- saris in Zeeland de heer D. W. Lindenibergh gaf iin zijn openings woord eerst een terugblik op de zorgvolle en moeilijke oorlogsja ren, waarin het werk steeds op hoopte en er tijden waren dat alleen ambtenaren met een opge wekt humeur er het hoofd niet bij verloren of het bijltje er bij neer legden, aan anderen 'het titanen- werk overlatend. De heer Van der Walle bleef echter op zijn post, waarvoor de Provinciale Voedselcommissaris hem dank betuigde. Thans naderen wij, gelukkig, weer de terugkeer naar normale tijden en daarmede opheffing van tal van distritoutiediensten in ver band met de voedselvoorziening. Dit brengt mede dat het corps ■ambtenaren sterk zal warden in gekrompen en zij weder zullen kunnen terugkeren naar het ge wone bedrijfsleven. Één van de velen, van wiens bekwaamheden de Regering tjjdens de zorgvolle tijden een dankbaar gebruik rriaakte is de heer Van der Walle, die thans zijn ambtelijke taak be ëindigd en wiens werkkracht niet spoedig zal vergeten worden. Spreker dankte de heer Van der Walle voor de prettige samen werking en hoopte dat het de scheidende ambtenaar in zijn ver der leven wèl zal mogen gaan. dertussen polders bijgewonnen. i Hoek trokken en de klok mee- Bij de bedijking van de Looze- i namen naar Axel. Onderweg polder, tegenover de Koudepol- schijnt de klok van de wage* der, schijnt het niet altijd even i 'wallen te zijn. rustig te zijn toegegaan, daar I er onrustige bewegingen onder het werkvolk plaats hadden Predikant C. Meeuse. Vele predikanten dienden ki Natuurlijk blijven er nog tal van Nog steeds echter noemden de loop van de tijd de Hervorst- moeilijkheden voor de Regering we niet het jaartal 1600, dat dus de gemeente van Den Ho*eg op te lossen en daarbij denkt de i het stichtingsjaar van Hoek zou Hoek). Een lijst van de»e heer Lindenbergh aan de Bene- zijn. We moeten, om dat jaartal 1 lux-overeenkomst, waardoor voor- te vinden, ons op kerkelijk ter- lopig no<" een grensregeling zal rein begeven. De hervormde ge worden gehandhaafd. Ook de meente te Hoek is ontstaan uit graanregeling zal nog enige tijd die van Vreemdijke. Reeds moeiten blijven functioneren De 1594 was Joh. Bollius predikant mensen vindt men in de Ned. Herv. Kerk op de muur geschil derd. Onder hen viel vooral op Chr. Meeuse, die tot zijn 3He jaar zeeman was, maar daarna zich toelegde op de theologie en regeling voor de vlasteelt zal wel te Vreemdijke en Biervliet; la- i in het begin van de vorige eeuw spoedig verdwijnen, terwijl met ter alleen van Vreemdijke. Toen (18031838) voorganger was te het opheffen van de vleesdistr:- toutiie (die tegen September werd aangekondigd) ook de huisslach- tingsregeling tot het verleden zal behoren. Spreker eindigde met het be stuur van de R.K. Landbouw school dank te betuigen voor het beschikbaarstellen van een der lo kalen voor de distnitoutiedienst. Als vertegenwoordiger van het Departement van Landbouw sprak de heer Greebe, die de heer Van der Walle schetste als voedsel- v-oorrieningsamtotenaiar nummer ééin, doorkneed in de doolhof der crisis-problemen, zijnde als het ware het levend archief in moei lijke .tijden. Spreker bracht hem ook de dank over van Ir. Louwes. Namens het personeel werd d:e heer Van der Walle een bloemen hulde gebracht en daarbij een schets van de Hulsterse Basiliek aangeboden, y Het personeel van het Voedsel- commissariaa.it te Goes overhan digde een fraaie bloemenmand en de Provinciale Bureau Houders iboden hun scheidende collega een actetas aan. Nog vele sprekers volgden, gie- tuïgend van de waardering voor de arbeid van de heer Van dier Walle. Ten slotte dankte de heer Van der Walle voor de hem gébrachte hulde, die het afscheid minder zwaar maakte. Hij gaf een résu mé van zijin loopbaan sedert 1931 en de belangrijke periode van ds totstandkoming van het crisis orgaan. Hij herdacht daarhiji zijn door de dood ontvallen medewer kers en .besloot met dank te be tuigen voor de aangeboden ge schenken, waarbij de schets van ■die Basiliek eien ereplaats zal krij gen in zijn woning, daar zijn ge slacht reeds eeuwenlang in Hulst woonachtig was en een zijner voorvaderen nog het baljuwschap vervulde. Hij eindigde met het ge dicht „Terugblik!" van De Gene- stet. Na afloop van het officiële ge deelte, werden verversingen aan geboden en in de avonduren werd in intieme kring deze dag beslo ten. Vreemdijke verloren ging, ves tigde Bollius zich binnen het Hoek. Zijn „Lijkgesteente" kan men nog zien voor de ingaag Mauritsfort, waar hij voor de j Van de kerk, met het opschrift, bezetting diensten leidde Maar ook te Hoek ging deze predikant voor. Van 1600 tot 1608 werd in een schuur ge preekt. Dit jaartal 1600, het be gin van het kerkelijk leven, is dus het beste als het geboorte jaar van Hoek aan te nemen. In 1608 werd een kerk gebouwd; in het torentje van Vreemdijke werd de klok gehangen, welke als opschrift droeg: „Maria heet ick en sal bevrien Den armen sondaeren 't allen tiën." Ghegoten in 't jaar O H. 1503. Den Oek is van de karre gevallen. In 1798 ontstond het spotten de gezegde: „Den 'Oek is van de grotendeels utgesleten: „Hij leefde niet voor zichzelven. Maar trouw aan Jezus tot den dood". Het Mauritsfort. Het Mauritsfort liet Prms Maurits aan het einde van de 16e eeuw bouwen op de Zuid oostelijke hoek van de Koude*- polder, tegenover het Axetee Gat (Braakman), recht over Philippine, van waaruit de Spanjaarden het land van Axel onveilig maakten. Na 1645 is ket Mauritsfort geheel vervallen en eindelijk geheel geslecht. Slechts de aarden wallen zijn nu nog te zien. Uit de vorm van deze wal len kan men evenwel duidelijk de fort-constructie afleiden, maar ondanks nasporingen, oek karre gevallen", daar toen een nog in de laatste jaren, is niet troenje onrustige Vlamingen de veel meer gevonden van de ver klok" luidde, de Fransen naar dedigingswerken. Bij leeft Een stukje historie. de bewoners van Hoek er een zekere spanning, een spanning n.l. om te weten, hoe oud hun dorp is en in ver band daarmee: wanneer vieren we het stichtingsfeest van onze gemeente? Ongeveer 350 jaar is Hoek oud, zoals uit het onderstaande zal blijken. We zeggen: onge veer, want precies valt de stich ting niet te bepalen en vooral door de brand in de Middel burgse Abdij van Mei 1940 is veel waardevol materiaal ver loren gegaan, dat voor de on derzoeker van nut zou kunnen zijn. De Hoekse Oranjevereniging heeft echter gemeend, het 350- jarig bestaan van onze gemeen te volgend jaar, dus in 1950, te moeten vieren. We zullen zien, of hiervoor ook redenen be staan en dientengevolge, en vooral om de bewoners van Hoek een stukje historie uit gevoerd door de burgemeester van eigen omgeving" te geven, de Sluis en de voorzitter vain de geschiedenis van ons dorp in TjVl lr»n ll J_ 122M 1. l- Brandes; 5. Anidr. van Ddxhoorn, 6. L. Scheele Jiz.; 7. K. Riemens; 8.P. n van Altén; 9. D. J. Og- giel Jz.; 10. Herrn. van Luijk. DOOR PETER BARON. (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas..) 2) Nadruk verboden. Sluisse Voebalvereniging. Er zul len twee voetbalwedstrijden wor den gespeeld, n.l. tussen; FjC. Sluis en EjMM. uit Vlissingien, en de wedstrijd vain de dag tussen Rust Id>est (de club van die Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek) uit Brugge en V.C. Vlissiffigcn. Dit be looft een spannende wedstrijd te worden daar in het elftal van Rust Roest verschillende spelers zijn opgenomen van RF. Club Brugge (kampioen le afd.en R. Cercie Sportief Bruggie (le afd,.) Vlissingien, 2e klasser K.N.V.B zal aan dit elftal de handen vol hebben. Beide elftallen zullen la- tier worden gepubliceerd. Verder zullen tenniswedstrijden worden glespeelidl. Voor het muzikale ge deelte wordt gezorgd door de mu ziekgezelschappen „Veronica" uit Znidzande en Apollo" uit Sluis, Het nieuwe sportterrein is ge- légen langs de weg van Sluis naar Zuidzande, even voorbij „Rozen- oord". De ligging is veel gunstiger don van het oude voetbalveld. In de eerste plaats door zijn ligging binnen d'e wallen, waardoor men minder kans loopt uit zijn jasije te waaien, zoals op het voetbalveld wel eens het geval was. Voor auto's, motoren en fietsen is een parkeerterrein aangelegd, gren- Vergis ik me, of zag ik Chorley zoeven?" Ziin genoeglijk geteem hinder de Keating, zowel als zijn gevaar lijke neiging om alles op te mer ken. „Waar is het deze keer om te doen, George?" De kolonel amuseerde zich over die vraag. ,Je moet wat te drinken hefo- grote lijnen schetsen. Ons Nederlandse volk strijdt en streed door alle eeuwen heen tegen het water. En vooral de Zeeuwen hebben hard gevoch ten tegen hun natuurlijke vijand. Steeds weer werden stukken land overstroomd, maar steeds weer rezen nieuwe dijken en ontstonden vruchtbare pol ders. 22 Januari 1440 was voor vele parochiën een dag van on dergang. Op die datum werd de hier in de buurt gelegen in ham van de Schelde een uitge strekte zeeboezem. Vele dorpen gingen onder bij die overstro ming maar de bewoners lieten zich niet afschrikken. Het was niet de eerste keer, dat zoiets gebeurde en het zou ook wel niet de laatste zijn. Maar de Braakman was ont staan. Het ontstaan van Hoek. Hoek is eigenlijk dank zij het water ontstaan Want de ouders van Hoek, Willemskerke en Vroondijk, zijn omgekomen in het water, aldus het leven gevend aan hun nakomeling: Hoek. Willemskerke, waaraan de herinnering nog voortleeft in de naam van de Willemskerke polder, lag in de Noordwest- hoek van de tegenwoordige Goessepolder, terwijl Vroondijk of Vreemdijk in de Noordoost hoek van de Lovenpolder lag. Dat deze dorpjes al zeer oud waren, blijkt wel uit het feit, dat b.v. in 1190 reeds Sigerus, kastelein van Gent, aan de priorij van Forest 22 gemet land te Willemskerke heeft ge- gegeven „want" zo deelt hij mee, „ik voel mij gehouden voor het heil van mijn ziel nuttig te zorgen, opdat niet, terwijl de tijden naar de wijze van het vloeiende water voorbijgaan, mijn leven met de tijd vruchte loos verga en mij niets over- blijve." Het dorp Vreemdijk. Het dorp Vreemdijk was een bloeiend dorp. Dit blijkt wel uit het feit, dat er een hervormde gemeente gesticht werd en een dominee beroepen. Maar de wel vaart van Vreemdijk zou ver gaan; 25 November 1601 werden de dijken vernield en van Vreemdijk was niet veel meer te zien dan de bouwvallen van eni ge huizen en schuren, die boven het water uitstaken. Inmiddels had Maurits bij de Koudenpol- der het Mauritsfort gesticht, om de Spanjaarden te Philippine in bedwang te houden. Tengevolge van de genoemde overstroming vestigde Vreemdijk's predikant zich nu in het Mauritsfort. Inmiddels vonden andere be dijkingen plaats. Bij octrooi van 7 Januari 1542 stond keizer Ka- rel V aan Jan van de Walle toe om „ten sijnen pericule of for tune" 2500 gemeten in het As seneder-ambacht te bedijken en zo werden in 1545 de Couden- (of Kouden- of Couweskerkepol- der) en de Loovenspolder be dijkt. In Januari 1808 liep de Koudenpolder onder, doch spoe dig werd weer met de droogma king begonnen. Aan het einde van de Noorddijk lag het ge hucht Abeele, op de plaats, die nu nog in de volksmond „den Abeele wordt genoemd. Op het punt, waar de Kóuden-, Loven- en Oud-Westenrijkpolder bij el kaar komen, op de Noorddijk, ontstond het dorp Hoek, dat zijn ontstaan te danken heeft aan de verhuizing der bewoners van de door de zee overstroomde pol ders. Steeds weer werden on- I. Op de 6e September 1889 kwam een klein groepje van de jonge lingschap van Sas van Gent, na enkele voorafgaande besprekin gen, in vergadering bijeen ter op richting van een gymnastiekver eniging. Het waren de heren P. R Kok, W. v. d. Hurck, V. Venschaf- fel, H. Verschaffel, A. Bauwens, D. van den Berg, F. Roodenburg. De gedachte om tot de stichting van een dergelijke vereniging te komen moet voornamelijk, zijn uitgegaan van de beren P. R. Kok en F. Roodenburg, beiden „Hol landers" en vermoedelijk van uit hun vroegere woonplaatsen nog bezield met een grote liefde voor het verrichten van „gymnastiek- toeren". Zij hadden succes met hun streven. De zeven genoemde jongemannen toesloten ook hier een gymnastiekvereniging op te richten en traden, staande ter vergadering als lid daarvan toe. Zij verkozen als hun voorzitter de heer Kok, tot secretaris de heer Roodenburg en tot penningmees ter de heer v. d. Hurck. In de volgende vergadering van 19 September 1889 werd de jonge vereniging versterkt door de toe treding v,an nog 5 leden als lid. De pasgeborene werd in deze ver gadering ten doop gehouden en ontving daartoij de veelzeggende naam: „Tot Heil Onzer Ribbenkast". Het reglement voor de vereni ging werd vastgesteld en dade lijk werd een aanvang gemaakt met het samenbrengen der beno digde gelden voor het aanschaffen van het eerste oefenmateriaal bij II. Keunen te" Amsterdam. Het was een brug, een rekstok, een parterre-rek, een cocosmatras en 2 gewichten van 15 kg ieder. An dere kleine hulpmiddelen werden door verschillende leden geschon ken. De oefeningen werden ge houden onder leiding van de heer Kolk', voorzitter, tevens voorwer ker, in de zgn. pottenbakkerij, daartoe door het gemeentebestuur welwillend ter beschking gesteld. De eerste moeilijkheid deed zich voor toen de vereniging werd ge vraagd deel te nemen aan een op tocht ter gelegenheid van de in stallatie van burgemeester Wau- ters. Op de duur kwam men over alle bezwaren heen en voldeed imen aan de uitnodiging. Voor het eerst droegen toen de leden de blauwe sjerp die jarenlang het un form van de turners heeft ver sierd. Niet altiid schijnt het op rolle tjes te hebben gelopen; in ieder geval, het geven van een uitvoe ring heeft langer op zich laten wachten dan dat men zich had voorgesteld. Eindelijk is dat dan gebeurd op de 2e Paasdag 1892. Alleen de buitengewone leden en hunne dames mochten daarbij tegenwoordig zijruSterk wordt de indruk gevestigd dat deze en late- George moest blijkbaar wel een en ander meegemaakt hebben in j ben, of je hebt ergens anders al zijn leven. Niettemin hadden zijn I wat te veel gehad. Te zijner tijd ogen de scherpte van de jeugd be- I zul je dat wel te weten komen." houden. De meeste mensen ver gisten zich, als zij dachten, dat het vriendelijke ogen waren, tot dat zij het cynische in zijn blikken ontdekten. Keating zelf had zich ook eenmaal vergist en tengevol ge daarvan een vol uur moeten besteden om de eigenaar te ver vloeken. Nu zag hij die ogen recht op de zijne gericht. Zonder uitno diging nam hij een stoel vlak tegenover de kolonel. „Zo, dus je bent terug?"' knor de" hij ontevreden. De ander lachte. „Een optimist zou dat kunnen opvatten als een hartelijk welkom. Dat was het juist, waar Kea ting bang voor was. „Het zal nog eens mislopen" waarschuwde hij. Maar de kolonel glimlachte mis. prijzend. „Dat geloof ik niet", antwoord de hij, „zelfs als er iets was om mis te lopen. Zou er wel iets door- zichtigers kunnen zijn dan de zui verheid van mijn bedoelingen Ze hebben mij nooit ergens op be trapt en zullen dat ook niet doen. Waarom zou je mij dus in de ga ten houden?" „Ik weet, dat Oortot schilde rijen gemaakt heeft, maar ik heb het hem nooit zien doen", ant woordde Keating. „Corot", verbeterde de kolonel. „Mag zijn, er iis maar één soort artisten, waarin ik momenteel be lang stel, eni dlat iis jouw soort. Nog aan het verzamelen?" Nog aan het verzamelen", be vestigde de kolonel. ^Zeiker merkwaardige stenen?" „Ik zal je wel een briefkaart sturen met tijd en plaats, als het gebeurd is"", antwoordde die ander spottiend. Keating ergerde zich. „Als je van plan bent de een of andere boevenstreek uit te ha len, geef ik je dezelfde raad als het meisje aan die zeeman gaf: „doe het niet". Je bent net als Mjozes, George, je zult nog eens een- keer te dikwijls naar de wel gaan." „Naar de wel dikwijls, naar de cel nooit", glimlachte de kolonel, „Het onderzoek naar je bijbelken nis schijnt niet erg streng geweest te zijn, toen ze jou tot inspeeeur benoemd hebben. Dat van Mozes zou de commissie, die hemel be hoede, geamuseerd hebben." „Behoede? Verharde!" gromde Keating; „wie ben je van plan van zijn stenen af te helpen?" ,,'t Is me nu te veel moeite om je dat uit te leggen. Je zult het wel in de kranten lezen." Keating lachte. Dat was het waarschijnlijkst. En als hij er bij stilstond, zou hij zijn humeur kun nen verliezen. Hij probeerde het maar eens op een andere mnaier. „Nog iemand van de jongens gezien de laatste tijd?" „Neen." Het korte antwoord stelde Kea ting; teleur. Hij voelde veel belang stelling voor die kolonel en zijn broers, die hem vroeger als „gang" (bende) alle prikkels had den bezorgd, waarnaar hij ooit had verlangd'. „Jullie komen ook niet al te dikwijls bij elkaar", hield hij aan. „De Yard maakt er zich bezorgd over. We hoiudlen er niet van, de gelukkige familie verstoord te zien. „Is er ruzie?" „Zowat". „Waarom?" „Geld." „Als altijd dus; maar je hebt huidaandoeningen. Doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. het nooit erg moeilijk gevonden er aan te komen; er is nog ge noeg in de wereld." „Niet genoeg om de jongens te voldoen", zed de kolonel bitter. „Zeker twist over de verdeling, hé?" „Zoiets." De kolonel geloofde tot zekere hoogte in eerlijkheid en zijn ma nier van doen amuseerde Kea ting. Daarom was de inspecteur bltj hem te zien. Ook zonder dat zou hij hem wel gjraag gieziien heb ben, maar dam achter 'tralies De vervulling van dïe wens scheen echter nog ver vewijdlerd. Hij zuchtte. „Je moest Dennis eens flink on derhanden nemen. Zijn zuiver ge moed wordt besmet door de om gang met de Wadegang. Ik heb hem laatst twee keer gezien met Larry. Ik zou niet graag hebben, dat het met Denniis verkeerd liep." Van 't sarcasme trok de kolo nel zich niets aan, maar het noe men van Larry prikkelde hem. (Wordt vervolgd.) re uitvoeringen meer een gezelli ge avond waren, dan een gym- nastiékvoorstell'ing. Tot veel la ter werden deze avonden steeds afgewisseld met voordracht, mu ziek en zang. Dit blijkt nog eens overduidelijk uit het besluit tot het geven van een 2e uitvoering op 30 December 1894, waarbij Van de CÓtte zou zorgen voor de muziek (piano en viool) en C#i. Mussche zou tappen. Eerder dan dat men verwacht had dreigde de vereniging ter ziele te gaan. Op 10 Mei 1898 be sloot men deel te nemen aan de in deze gemeente te houden Kro ningsfeesten en daaraan de ge hele kas van 12,61% te spen deren! Daarna trad een rust-periode in die precies zes jaren duren zou, daar men op 10 Mei 1904 besloot tot hervatting der oefeningen. Uitdrukkelijk werd toen bepaald dat er geen nieuwe vereniging werd gesticht, de oude kreeg al leen maar een schoon hemd aan (excuseert de uitdrukking, maar het is aldus in de notulen ver meld. S.) Een nieuw bestuur werd geko zen dat na velerlei herstemmin gen kwam te bestaan uit de heren G. Bloemkolk, die als voorzitter dé heer P. Malotaux opvolgde; J. J. GranpréiMoliere, secreta ris (opvolger van de heer A. G. Stutobe) en R. V. H. Verschaffel, penningmeester (opvolger van de heer Alb. Busschaert)- Neg geen jaar later was het met „bloedend herte" dat op 3 April 1905 het be stuur een vergadering deed hou den om de ontbinding van de ver eniging te bespreken en dit we gens gebrek aan belangstelling voor de gymnastiek. Tien leden waren slechts aan wezig, maar dat bleken de goede te zijn, want bij stemming over het voorstel stemden 7 van ben tegen de ontbinding, zodat bet voortbestaan verzekerd was. De secretaris en de penningmeester bedanlkten evenwel. Zij werden vervangen door resp. de heren A. G. Stutobe en J. Versluys. De heer P. de Caluwé werd directeur van een inmiddels samengestelde ad- spirant-klasse van 20 jongens tus sen 11 en 15 jaar oud. Op Konin ginnedag 1905 nam THOR weer deel aan een liohtstoet en op 17 Februari 1906 gaf men met suc ces weer een uitvoering. Nog al tijd bleef dit beperkt tot eens per jaar in besloten kring. Veel ver der bracht men het niet en zelfs maakte men in Augustus 1906 liever een ander uitstapje dan naar de gymnastiekfeestën te Middelburg te gaan De man die THOR herboren deed worden, de heer Bloemkolk, vertrok in Januari 1909 naai Maassluis. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer A. G. Stutobe, die op zijn beurt als secretaris werd opgevolgd door de heer P. A. Neeteson. Deze muta ties vonden plaats in de le ver gadering in het verbouwde oefenlokaal van de pottenbakkerij, waarin een maand later ook de besprekingen werden gevoerd over de herdenking van het 20- jarig bestaan. Daarbij zouden de leden een breed gestreept tricot dragen en de adspiranten sen smal gestreept dito. Wel nam de vereniging op 16 Mei van dat jaar deel aan de feestelijkheden bij ge legenheid van de geboorte van H.M. Koningin Juliana, maar tot een herdenking van de eigen ge boortedag kon het niet nomen Dit moest beperkt blijven tot een uitvoering op Koninginnedag. Al mag het dan zijn dat de vereniging eigenlijk een slepend bestaan leed, toch telde zij man nen onder haar leden, waar geest in zat. Zo mag THOR het zich tot een eer rekenen dat het haar leden uit de dagen van het jaar 1910 zijn geweest, die in de loop van de zomer van dat jaar een voetbalclub stichtten, waarvan de leiding mede in handen was van het bestuu.' der gymnastiekver eniging. Dat dit niet vol te hou den was, daarvan was men zich van het begin af aan bewust, zo dat het niemands verbazing zal hebben opgeroepen toen men reeds in Januari 1811 besloot zich met het voetbalspel niet meer te bemoeien. Daarvoor moest een afzonderlijke vereniging worden in het leven geroepen, hetgeen dan ook is geschied. Ondanks die sportieve geest bij enkelen en de goede bedoelingen en vele raad gevingen van het bestuur, kon de vereniging op de duur toch geen stand houden, zodat in Mei 1912, na 8 jaren nu vruchteloos gewor den arbeid, een tweede rustperio de haar intrede deed. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2