HOOFPPM leven Rijkspolitie arresteert smokkelbende Het isolement van Berlijn verbroken DeJFIorence Nightingale medaille toegekend aan twee Nederlandse verpleegsters Weggebruikers beteren hun Westel. Militaire Gouverneurs AKKERTJES: Is een Dagschool voor de Binnenvaart te Terneuzen noodzakelijk? S A N A P I R I N 1949. ZATERDAG 14 MEI Zon Maan SOCIALE COMMISSIE VERWERPT POOLS VOORSTEL. Uitslag der Britse gemeenteraadsverkiezingen keuren met enig voorbehoud de „fundamentele wet" goed DETKEUZE VAN BONN Grote Amerlk. belangstelling voor Investeringen In West-Dultsland Jessup te Parijs aangekomen De strijd om Sjanghai DEMONSTRATIES TE BERLITN. KRANKZINNIGE IN VLIEGTUIG. GOUDEN KOETS GAAT DOOR KEDERL. VAREN VERSTEKELING IS GERHARD EISLER. IEUGD BESTUURT EEN STAD. Kogel komt na 32 jaar uit hoofdwond tevoorschijn Frankering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. Droog weer. In de ocbtendi plaatselijk nevel of móst, overdag gelei delijk wat toenemende bewol king maar nog droog weer en iéts hogere temperaturen dan gisteren. In de kuststre ken tijdelijk koele zeewind, overigens weinig wind. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1115 Drukkerij N. V. Firma P. J- van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. .inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 16 4.45 20.28 0.46 7.17 17 4.44 20.29 1.29 831 18 4.42 20.31 1.57 9.49 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 De weg naar Berlijn vanuit het Westen ligt weer open! Dit is wel het belangrijkste nieuws van deze week in de wereld. De Britse en Russische door laatposten bij Helmstedt heb ben Donderdag 12 Mei om een minuut na middernacht de slag bomen geopend en een onaf zienbare rij auto's zette zich in beweging om Berlijn te berei ken. De barrières tussen de ver schillende sectoren in Berlijn zelve werden tevens opgeheven en de Berlijnse bevolking ont ving weer electrische stroom, geleverd door de centrale in de Russische zone. De verlichting in de huizen en op straat werd ontstoken en het is begrijpelij dat zich een wilde vreugde van de Berlijners meester maakte. Dit was de uiting van ontspan ning en nieuwe hoop na 10 don kere maanden, waarin de ver houding Oost-West vele malen zodanig was, dat een gewapend conflict de enige uitweg scheen. Met ingehouden adem heeft de gehele wereld de ontwikkeling van de Berlijnse blokkade aan gezien. Terwijl practisch geen mens ter wereld en zeker geen gewoon burgermens een oorlog wilde, schenen duistere machten de wereld opnieuw in de afgrond te gaan storten. Vooral de Russen dreven alles op de spits en toch wilden ook zij geen oorlog. De krachtige houding der Amerika nen, die wel geheel afgeweken is van de Engelse houding ten tijde van Chamberlain tegenover Hitler-Duitsland, heeft tenslot te gezegevierd en heeft de Rus sen het roer doen omgooien. Alle obstakels, die steeds weer door Molotov, Gromyko en an deren werden opgeworpen, zijn plotseling voor een groot deel verdwenen en men hoort niet stomme verbazing de heren uit Moskou hun mond vol hebben met het woord samenwerking met het Westen. ZO heeft een commentator van Radio Moskou deze week in een Engelse uitzending de merkwaardige woorden gespro ken, dat samenwerking tussen de 'economische systemen van de Sovjet-Unie enerzijds en van Engeland en Amerika ander zijds best mogelijk was en zelfs zeer wenselijk. De vrede zou hier mede gediend zijn. Voorts verkondigen de Rus sen de laatste dagen, dat ook een hereniging van Oost- en West-Duitsland tot de moge lijkheden behoort, waarbij zij niet meer, zoals voorheen, hun politieke systeem willen opdrin- gen. Juist om dit laatste draait alles. Er zal zeker niemand in één der Westelijke landen zijn, die er veel op tegen heeft, dat een levendig handelsverkeer tussen Oost- en West-Europa tot stand komt, mits dit maar niet infiltratie van communisten en communistische methodes met zich brengt. Voor Russische goederen is men niet bevreesd, doch van de Russische politieke ideeën is men niet gediend. De Russen hebben in enkele weken tijds wat men zou kun nen noemen de reuzenzwaai gemaakt. Dit schijnt in een dictatoriaal geregeerd land vrij gemakkelijk te zijn. Wanneer wij de laatste tien jaren de Russische politiek bezien, dan kan men niet veel eerbied krij gen voor het politieke peil, waarop het Russische volk zich bevindt na dertig jaar commu nisme. Begin 1939 werd het Hitler- Duitsland uitgemaakt voor alles wat lelijk was. Einde 1939 was het non-agressiepact met het zelfde land gesloten en waren Russen en alle communisten in de overige wereld de beste maatjes met de Duitsers. Van 1941 tot 1945 waren het weer doodsvijanden. Amerikanen en Engelsen waren de bondgenoten en de beste vrienden. In 1948 en begin 1949 werden deze weer uitgemaakt voor alles wat lelijk is. Nu, vlak na de reuzenzwaai is samenwerking weer nodig en wenselijk. De trouwste en felste Sovjet aanhanger in Oost-Duitsland, de heer Wilhelm Pieck moet in Rusland 'n rustkuur gaan doen. De Oost-Duitse communistische partij moet plotseling gaan samenwerken met andere par tijen en moet zich vooral zeer rustig gedragen. Uit dit alles blijkt wel duide lijk, dat het Westen thans op een andere wijze gewonnen moet worden. Het grote doel, de hele wereld communistisch, is zeker niet opgegeven, de methode is alleen veranderd. Door de lachende en vriende lijke Russen moeten Amerika nen, Engelsen en Fransen in slaap gesust worden. Het ijze ren gordijn, opgetrokken in de vorige periode heeft Rusland economisch heel wat meer scha de dan voordeel opgebracht. Het grote economische hulpplan van Amerika heeft Rusland niet kunnen navolgen voor de Oost- Europese landen. Thans gaat het zelve naar de dollars lonken en is bereid hiervoor heel wat concessies te doen. Natuurlijk is nog lang alles niet in kannen en kruiken. De conferentie van de vier Minis ters van Buitenlandse Zaken, die volgende week in Parijs zal beginnen, zal moeten uitwijzen of de houding van de Russen ook daar dezelfde blijft. Ver wacht kan in ieder geval wor den, dat Wyshinsky zich wat soepeler zal gedragen dan zijn voorganger Molotov. Voorlopig hebben de Berlij ners echter reden om feest te vieren. Een voor hen uiterst moeilijke periode is achter de rug. Voorraden kunnen weer gevormd worden. Verse aard appelen en groenten, voor hen langen tijd onbekende heerlijk heden, zullen hun dis weer tot een dragelijke gebeurtenis ma ken. Voor de zekerheid gaat voorlopig het geweldige lucht verkeer via de luchtbrug door, want men kan met de Russen niet voorzichtig genoeg zijn. Ook de vorming van de West- Duitse staat gaat voort. De Westelijken nemen geen enkel risico. Het leergeld is immers betaald. Niettemin is een spannende periode in de geschiedenis weer achter de rug. De piloten van de luchtbrug hebben een phan- tastische prestatie geleverd, die tot heden toe uniek genoemd kan worden. De bevolking van Berlijn heeft ook haar aandeel geleverd, door de vele ontberin gen opgewekt te dragen en niet te bezwijken voor de druk uit het Oosten. Dat hebben de in het najaar gehouden gemeente raadsverkiezingen wel bewezen. Voorlopig lacht haar nu een betere toekomst toe. Blijkens systematische waarne mingen van de ItNAC. geduren de de laatste drie jaren, zijn de gedragingen van alle catelgpnieën weggebruikers aanmerkelijk ver beterd. Enerzijds is zulks vol gens de K.NjAjC. waarschijnlijk te danken aan meer bezinning en beter verkeersbegrip, anderzijds aan de vele acties van de politie in tal van gemeenten, ook in het kader van zwijgend verkeer. Het ongevallencijfer zal, naar mag worden aangenomen, relatief ver beteren. Het aantal voetgangers dat ge heel fout, n.l. in schuine richting en zonder uit te kijken, over steekt is in drie jaren gehalveerd tot 15 pet., het percentage, dat deze manoeuvre correct verricht is opgelopen van 13 tot 15. Onge veer TO pet. (in 1946 nog 56 pet.) kijlkt wel- uit maar steekt niet haaks over. Ongeveer 5 pet. loopt niet ot> de voetpaden terwijl daar. voor gelegenheid is, begin 1946 was dit 13 pet. Van de wielrijders rijdt 98 pet. (96 pet. in 1946) op rijwielpaden indien deze aan weerszijden van de rijbaan beschikbaar zijn. j Slechts een zesde, dn 1946 een j zevende, gedraagt zich geheel correct bij verkeersknoopppnten. geeft tijdig tekens, kijkt goed uit en verricht het bochtewerlk juist, een tiende doet een en ander ge- heel foutief, een kwart geeft geen teken bij links of rechts afslaan (in 1946 een derde), twee derde hiervan kijkt niet uit. Ook aan het snelverkeer kan een beter cijfer voor verkeersge drag worden toegekend Oip rechte weggedeelten rijdt thans 85 pet. behoorlijk rechts. In 1946 was dit 70 pet. Het percentage, dat bij -bochten de richtingaanwijzer tij dig uitsteekt en de bocht correct neemt, is gestegen van 51 tot 70; dat hetwelk vergeet de richting- verandering aan te geven is ver minderd met twee derde, en dat hetwelk de bocht niet volgens voorschrift neemt met een zesde. Het aantal voertuigen dat in de bebouwde kammen verkeert, d.w. z. links van de rijbaan parkeert, is van een derde teruggelopen tot een vijfde. Opvallend is het be trekkelijk groot aantal taxi's dat bij het oasseren van straatkrui singen weinig of geen snelheid vermindert maar wel geluidsig naal geeft, terwijl toch. aldus de K.N.A.C proefondervindelijk is bewezen dat zwijgend verkeer practisch geen tijdverlies mee brengt. Het aantal handkarren blijkt in de bebouwde kommen aanzien lijk te zijn verminderd. De K.N.A.C. acht de verkregen resultaten niet onbevredigend, maar meent toch alle weggebrui kers te mogen aansporen tot nog meer aandacht en minder driftige haast, opdat een behoorlijk gedrag in het verkeer binnen afzienbare tijd een nationale deugd zal wor den. Het Hoofdbestuur van het Ned. iRode Kruis heeft van het inter nationale comité van het Rode Kruis te Oenève bericht ontvan gen, dlat de Florence Nightingale medaille is verleend aan Zr. Sjcukje Halting van die' gemeen telijke sociale dienst te Arnhem en aan mej. Eikc Fliklkema ver pleeghulp in de mobiele teams van he Ned1. Rodie Kruis in Indo nesië. De Florence Nightingale me daille is d'e hoogste onidersche' ding die een verpleegster gediplo meerd of ongediplomeerd ten deel kan vallen voor bijzondere toewijzing aan de aan haar zorgen toevertrouwde patiënten. Zij1 werd ingesteld door die IXe Internatio nale Rode Kruis Conferentie te Washington in 1912. De eerste Nederlandse verpleegsters aan wie deze onderscheiding door het in ternationale comité van het Rode Kruis werden verleend, wapen Zr. Adri Schipper en Zr. Ailke Wes terhof in verhand met haar zeer bijzondere verdiensten en voor beeldige plichtsvervulling betoond resp. in de Boerenoorlog en in de Balkanoorlogen. De Florence Nightingale me daille wordt eenmaal iin de twee jaren op of omstreeks de geboor tedag van Florence Nightingale 12 Mei verleend aan ten hoog ste 36 verpleegsters over de ge hele wereld. In de statuten is 'bepaald, dat rij moet worden- uitgereikt door het Staatshoofd of door de voor zitter van de Rode Kruisvereni ging van de natie, waartoe de ge decoreerde verpleegster behoort. I-n 1947 heeft de toenmalige voor zitster van het Nederlandse Rod? Kruis H. K, H. Prinses Juiliana aan vier Nederlandse gedecoreer den de Florence Nightingale me daille uitgereikt, t.w. mej, L. J. Jobse, helpster le klasse van dte afdeling Vliss-ingen van het Ne derlandse Rode Kruis; Zr, R. M. Esser, kraamverpleegster te Ne- derw-eert, Eerw. Zr. Stephama O. P. verpleegster te Reuver, mej. H. M, Verheul, helpster van de afdeling Roermond van het Ned. Rede Kruis. Een medaille werd postuum toegekend aan Zr. M. A. A Bloem, die tijdens die oorlog en bij de uitoefening van haar be roep gesneuveld is. Wanneer de Florence Nightin gale medaille '49 uitgereikt zal worden, kan eerst later worden bekend gemaakt in verband met het feit, dat Zr. Fliklkema thans niet in Nederland vertoeft. De sociale commissie van de V. N. heeft met 19 tegen 6 stem men een Pools voorstel verwor pen, volgens hetwelk de V. N. de ledenstaten diende te verzoe ken vervolging van verplaatste personen, die naar hun land van afkomst wensten terug te keren, te verbieden. Voorts moest de propaganda onder de verplaatste personen worden gestaakt en fascistische kampleiders verwijderd. Altman, de Poolse afgevaar digde, beschuldigde de interna tionale vluchtelingenorganisatie er van, dat zij goedkope ar beidskrachten leverde aan de „Westelijke gemarshalliseerde landen". Volgens de (socialistische) „Daily Herald" heeft dte Britse sociaal-democratische -partij tij dens de gemeenteraadsverkiezin gen in Groot-Brtttartnaë 338 zteltels verloren en 47 gewonnen; na af trak van het aantal gewonnen zetels, blijft dus een verlies van 2i91 tevoren door socialisten inge nomen zetels. De communistische camdidaten hebben dooi- het gehele land -een verpletterende nedterlaag geledien; in vele plaatsen verwierven zij slechts een gering aantal stem man. Volgens verklaring van de zijde va.n de Duitse sociaal-diemocrati- sche partij zou die keuze v-an Bonn tot hoofdstad' van de Duitse fede ratie gedeeltelijk beïnvloed zijn door een vals bericht, dat op naam van een Duits nieuwsbureau zou zrta, verspreid en volgens het welk fcurt Schumacher, die ledder van de sociaal-democratische par tij, gezegd zou hebben, dat „de keuze van Frankfort een grote overwinning over dte christen- dtam'ocaten zou 'betekenen". Professor Ludwig Erhardi, de directeur van het Duitse economi sche bestuur van de Brits-Ameri kaanse bezettingszone, die giste ren is teruggekeerd van een toe- zoek aan de Ver. Staten, ver klaarde, dat de Amerikaanse in dustriëlen grote belangstelling hebben voor de wederopbouw van de West-Duitse industrie. Hij zei- de er zeker van te zijlni, dat vele Amerilkaianste zakenlieden zeer gaarne (kapitaal zullen willen in vesteren in W est-Duitsland, in het bijzonder in het Riuihrgetoiedl, wan neer de politieke situatie geregeld zal zijn. Prof. Erhard noemde in. dit verband de ijzer- en staal industrie, de auto-industrie en dte ohemisdlie industrie. Naar hij aaide zullen de Amerikaanse fir ma's voornamelijk machines ver schaffen aan de West-Duitse fa brieken in dezelfde branche, op welke wijze zij aandelen in Duitse ondernemingen zullen kunnen ver werven. Prof. Erhard' achtte het hoogst onwaarschijnlijk., dat een toekom stige regering van Duitsland be perkingen zal instellen op buiten landse investeringen, daar naar zijn mening investeringen op grote schaal Duitsland weer op de been zullen helpen. Hij is van mening, dat Duitsland eerst moet trachten aam alle oude eisen van, buitenlandse beleggers te voldoen. De drie gewestelijke militaire gouverneurs hebben Donderdag avond bekend gemaakt, dat zij, met enig voorbehoud, de „funda mentele wet" van de nieuwe Duit se federale republiek goedkeuren. Het voorbehoud der geallieer den houdt het volgende 'n: De clausule waarin Berlijn tot lid staat wordt verklaard, wordt voor het ogenblik teniet gedaan; noodmaatregelen behoesven geal lieerde goedkeuring; eenstemmig heid der geallieerden is vereist voor elke wet, die de staatsgren zen binnen Duitsland wijzigt, uit gezonderd voor Wuerttemberg- Baden. De geallieerden zijn van oordeel, dat de Ministers-Presidenten het enige Duitse lichaam vormen, Die reizende ambassadeur van President Truman, Dr. Philip Jes sup, is te Parijs aangekomen, waar hij voorbereidende bespre kingen zal voeren met Franse en Britse functionarissen. Kort na zijn aankomst ver klaarde hij, dat het .bericht uit New-York over een' hergroepering dier -geallieerde troepen- in Duits land „onjuist en zeer misleidend" w-as. Volgens het bericht zouden de Amerikaanse autoriteiten eten plan overwegen tot het terugrelkken van alle bezettingstroepen in Duitsland op de Noord-Duitse havensteden. Jessup zei, dat nog geen vast omlijnd programma w-as vastge steld voor de voorbereidende be sprekingen. Hij was vergezeld door twee deskundigen voor Duit se en Russische aangelegenheden. dat gerechtigd is de uitvoerende macht uit te oefenen, hangende die vorming van een federale re gering. In tw-ee paragrafen wordt uit eengezet, dat d'e toepassing van de constitutie in het algemeen gesproken afhankelijk is van het bezettingsstatuut, dat van kracht zal worden, zodra een federale regering is gevormd. Generaal Sir Brian Robertsen, d'e Engelse militaire gouverneur, heeft bekend gemaakt,'dat de dlrie gouverneurs overeenstemming hebben bereikt over het „kleine fc-eizettingsstatuut" van Berlijn. Professor Carlo Schmid, socia listisch leider der constituerende vergadering,, heeft Reuter mee gedeeld, dat, aangenomen diat de voorbereiding van een algemene verkiezing zes weken zal worden, die Duitse regering ongeveer 10 Juli gevormd zou zijn en voor eind Augustus in functie zou komen. Communistische troepui hebben Kasjan, de Zuid-Westelijke voor post in het verdedigimigsgtbied rond Sjanghai, veroverd en be vonden zich gisterenmorgen op ongeveer 45 kilometer van Sjang hai, aldus een communiqué van het garnizoen van de stad. Een troepenmacht van twee duizend' communistische man schappen heeft punten bereikt op veertien kilometer van Soenlg- kiang, ruim dertig kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai. De regerinstroepen - bereiden zich voor op een gevecht bij Soenkiang. Verder wordt nog steeds gevoch ten ten Noordwesten van Sjang hai, in de buurt van Taitsjonig. 'De politieke raad van het hoofd kwartier der nationalistische troepen in Sjanghai heeft alle regeringsinstellingen te Sjanghai instructie gegeven 'binnen twee waken de stad' te verlaten. De centrale bank zal geen crediet meer verlenen aan regeringsfiunc- tioimarissen, die niet binnen die gestelde tijd' vertrokken zijn. De onder communistische lei ding staande legers hebben gis teren zware aanvallen gedaan op de steunpunten van de ver dedigingslinie van Sjanghai. Volgens het communiqué van 't garnizoen hebben de regerings troepen de plaats Lioeho, 30 km ten Noordwesten van Sjanghai, geëvacueerd. Meer dan 10.000 man communistische troepen deden onder steun van artille rie een aanval op Aitsjong, het Noordelijk bastion van de ver dedigingslinie op 15 kilometer ten Westen van Lioeho. Verder wordt melding gemaakt van krachtige aanvallen ten Westen van Soengkiang, dat 35 km ten Zuidwesten van Sjanghai is ge legen. De communistische troepen die de provincie Foekien zijn binnengedrongen, hebben een beleg geslagen voor Kienyang, ongeveer 185 kilometer ten Noordwesten van Foetsjou. De nationalisten hebben alle con tact met Kienyang verloren. F' migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden! Eénoftwee'AKKERTJES'enwègisdepijn./ AKKERTJES'zijn ware pijnverdrijvers. helpen direct.' (Ingez. Med.) Terwijl reusachtige menigten mensen voor het stadhuis in de Amerikaanse sector van Berlijn samenstroomden om deel te nemen aan een demonstratie, die door het Westelijke stads bestuur was uitgeroepen, ver zamelden meer dan 100.000 personen zich op de Unter den Linden in de Sowjet-sector. Zij waren uit de gehele Oostelijke zone gekomen om te demon streren voor het „democrati sche blok" en zij droegen span doeken met leuzen, die oprie pen tot steun aan de verkiezin gen voor het „Duitse Volkscon gres". Voor het stadhuis in de Ame rikaanse sector ging een gejuich op, toen de Socialistische leider Carto Schmidt in een rede ver klaarde, dat „de nieuwe Gestapo in de Sowjet-zone, de zoge naamde volkspolitie" moest worden vernietigd. Hij eiste, dat „het nieuwe concentratie kamp te Buchenwald" afgebro ken werd. De reizigers in de eerste Duit se passagierstrein, die na de blokkade te Berlijn arriveerde, klaagden, dat zij door de Sov jet-Russische soldaten te Ma- riënborn „ruw behandeld" waren. Zij zeiden, dat gewapende Russen mannen, vrouwen en kinderen verschillende uren lang in een rij buiten de trein lieten staan, hen fouilleerden en al hun bagage grondig door zochten. Alle met Westerse li centie verschijnende kranten werden door de Russen in be slag genomen, zo zeiden zij, en zij moesten hun Westelijke mar ken tegen de door de Sow jets vastgestelde koers van 80 Ooste lijke pfennige voor een Weste lijke mark inleveren. De passagiers van een vlieg tuig New YorkRome zijn ge durende de gehele tocht boven de Atlantische Oceaan geterro riseerd door een krankzinnige, die voortdurend dreigde uit het toestel te zullen springen en on ophoudelijk tussen de banken liep, terwijl hij de „travellers cheques", die hij bij zich had, versnipperde. Het was een Ita liaan van middelbare leeftijd. Hij is op het vliegveld Shannon aan land gezet. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage: de lijst van het s.s. „Volendam" vermoedelijke aankomst te Rotterdam 1 Juni a.s. De Koningin iheteft toestemming gegeven om dte 'goudan koets in een varende tentoonstelling op te nemen. Op 2ö Mei zal deBe expo sitie te Middelburg officieel wor den geopend', waarna dte tocht begint. Een hoge „Kempenaar", eon binnenschip, dat dioor dte .particu liere Rijnvaartcentrale beschik baar is gesteld, zal tot half Augustus de kostbare last teza men met de crème calecihe, citrines met hamassementen, uni formen en andere bijzonderheden van „Prinsjesdag" over de Neder laudse binnenwateren dragen. Dit schip is daartoe geheel onge bouwd en voorzien van electriscb licht en een brandbeveiligings installatie. Een sleepboot zal dte tentoonstelling van plaats tot plaats brengen. In vele plaatsen des lands, die aan voldoende breed vaarwater liggen, zal men. een of enige da gen d<e gelegenheid hebben «Je koetsen en alles wat erbij behoort te tot/wonderen. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doeL In de eerste plaats wordt hiermee oen wens vervuld van vele tiendluiE>;n- dien, die tot dusver niet iin de gelegenheid waren de gouden koets te zien. Voorts hoopt men er een belangrijk sociaal döel mee te dienen. De entrée's ikomen ten goede aan het Nationale Koningin Julianafonds ter bevordering var maatschappelijk werk. Ook de baten en de verkoop van een ge ïllustreerde beschrijving' van de koets worden im deze instelling gestort. Dit fonds steumt maat schappelijke instellingen!, «lie in tijdelijke financiële moeilijkheden verkeren. De „Kempenaar" met zijn gou den passagier begint op 25 WA dus zijn vaart in Middelburg. Via (Zeeuws-Vlaanderen, gaat de tocht door Brabant, Limburg en Gel derland, naar Overijssel. In Dren te kan vanwege de vaal-mogelijk heden waarschijMijk alleen Mep pol worden aangedaan. Friesland en Groningen wordten doorkruist, waarna via Den Helder de reis met ligplaatsen in enrigie Noord- Holiairsdse plaatsen zal word™ beindigd. De organisatoren van decse tocht zullen geregeld' bekend ma ken waar en wanneer de gouden koets zal komen' blnmenvïureïi. verwachten een enorme belang stelling voor hun drijvende koets huis. Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-75 ct. De verstekeling, die aan boord van het Poolse schip Batory ge vonden is, is zonder twijfel ge ïdentificeerd als Gerhard Eis- ler, „Amerika's communist No 1" aldus is gisteren door de com missaris voor immigratie te Washington verklaard. De Ba tory wordt Zaterdag te Sout hampton verwacht. De versteke ling had, toen hij gevonden werd, te kennen gegeven, dat hij Eisler was, aldus een radio boodschap van de Batory. Men schrijft onscro De avondcursussen voor de schipper van de Binnenvaart zijn afgelopen. En daar staan we nu, practisch gesproken, „op straat" (lees Axelse brug). Er zijn mannen, die met goed succes hun diploma hebben be haald, helaas ook enkelen wien het diploma voor „Schipper voor geheel Nederland" nog niet kon worden uitgereikt. Dit kan aanleiding geven tot finan ciële nadelen e. v. achteruit stelling voor promotie. Moeten we nu kalm wachten totdat in October de deuren van de Avondschool weer open gaan en kostelijke 5 maanden laten verlopen? Aan de hand hiervan deze vraagIs de schip per e.v. zijn ondergeschikten wel goed doordrongen van het feit, dat het „verplicht diploma" voor de verantwoordelijke per sonen aan boord heel dicht bij is? Weten de varende mannen wel heel goed, dat de grote re derijen, Rijksinstellingen het diploma voor schipper bij een e.v. sollicitatie als eis stellen. Dat zeer kort geleden een commissie de betrokken Minis ter dringend geadviseerd heeft het diploma verplicht te stellen. Zeker we weten wel, dat er in zekere zin tegenstanders zijn van de Binnenvaartscholen, met als hoofdmotief: „Hoe kunnen ze je daar nu leren varen? Zon der die diploma's komen we er (nog) wel." Deze mensen vormen een min derheid gelukkig, maar in de betrokken vakbladen is over dat onderwerp reeds vele malen ge schreven en laten we die buiten beschouwing in dit artikel. Maar nu de voorstanders, dus in zekere zin de goedwillenden. Die lopen nu rond hier in Ter- neuzen of elders. En die kun nen geholpen worden. Hoe? Kijk naar het opschrift boven dit artikel d.w.z. moet er een dagschool voor de Binnenvaart in Terneuzen komen? O.i. zo spoedig mogelijk. Desnoods van daag nog. Want in het najaar ongeveer October worden er weer examens afgenomen. Wanneer hier in Terneuzen een Dagschool is en, gezien het aantal schepen dat hier ligt, deze school dan eens een 20-tal leerlingen boven de 20 jaar zou bevatten, die een maand of 3, 4 trouw de lessen volgden, wij zouden een zeker succes kunnen garanderen. Wat velen in 6 maanden Avondschool hebben weten te bereiken is toch zeker mogelijk in 3 maanden Dagschool. Waarom werd de Avondschool een jaar geleden moeizaam in stand gehouden wegens weinig deelname en dit jaar diezelfde school door een 50-tal leerlingen bekocht? Zegt U dat niets? En wanneer wij ons oor hier en daar te luisteren leggen dan Partij van 15 ton cacao en koffie in beslag genomen- Mannen van de Rijkspolitie en de Rijksrecherche te Amsterdam onder commando van de kapi tein der Rijkspolitie Jhr. B. F. de Beaufort, hebben in samen werking met Amerikaanse poli tiebeambten in de nacht van Donderdag op Vrijdag nabij Frankfort een bende smokke laars overvallen, toen deze bezig was een partij van 15 ton cacao en koffie, afkomstig uit Neder land en bestemd voor Zwitser land, op te slaan. De Rijkspolitiemensen te Am sterdam hadden reeds geruime tijd het vermoeden, dat een ben de smokkelaars, bestaande uit Nederlanders, Duitsers en Polen, grote vrachten cacao en koffie van Nederland via Duitsland naar Zwitserland smokkelde. Woensdag vertrok wederom een dergelijk transport per vracht wagen. Een aantal Rijksrecher cheurs en Rijkspolitiebeambten hebben het gevolgd. In Frank fort zou het overgeladen worden in een loods. De politiemannen slaagden er in zich in deze loods verdekt op te stellen, en toen de bende, bestaande uit 11 smokkelaars, met de goederen arriveerde, werd zij „met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ont vluchten, bij de achtervolging werd op de man geschoten, zijn er vele schippers die het nut van een diploma zeer zeker inzien. Daarom; laat onze kos telijke tijd niet te loor gaan. Een Dagschool in Terneuzen is niet alleen gewenst maar drin gend noodzakelijk. Waarom kan zo'n dagschool wel bestaan in A'dam, R'dam, Sneek en niet in Terneuzen? We zeggen altijd: hier in Zee land zitten we steeds in een hoek. Geef nu blijk van Uw willen om deze school hier in Zeeland tot stand te brengen. Van de betrokken autoriteiten kunnen we zeer zeker op volle medewerking rekenenen op U schippers? waardoor hij een schampschot aan h&t hoofd opliep. Het gehele complot is gearresteerd. Op een der arrestanten is een bedrag van 4000 dollar gevonden, het geen aan de chauffeur van de vrachtwagen, die de goederen vervoerde, zou worden uitbe taald. Het onderzoek is op het ogenblik nog aan de gang. Ongeveer twintigduizend jeug dige Tsjecho-Slowaken uit scho len en fabrieken hebben gistere* voor drie dagen het bestuur over genomen van de stad Brno, de hoofdstad van Moravië Een Ka binetsdelegatie onder leiding- van Antoiun Zapotooky, die preiriLeir, is iin Brno aanwezig om toezicht te houden op dit experiment van de heropgerichte nationale jeugdor ganisatie. Twee 23-jarige communistische fabrieksarbeiders fungeren als voorzitters van de provinciale- en de gemeenteraad; studenten tre den op als verkeerspolitie en bus- personeel, terwijl andere jeugdi gen de leiding voeren van fabrie ken en coöperatieve winikels. Ook het plaatselijke radiosta tion en de theaters staan geduren de deze drie dagen ondier leiding van jonge amateurs. Een 18-jari- gc farieksarbeider dirigeert drie dagen lang het nieuwsblad Lidave Noviny. Een fabrieksarbeider te Hud- dtersfield we.rd' in 1917 tijdens die eerste wereldoorlog" gewond), waarbij een kogel «loor zijn lin kerwang in 's mans hoofd! drong,. Hij overleefde «Je verwonding, doch een operatie, om de kogel te verwijderen, werd' te gevaarlijk geacht. De man had in «ie afge lopen 32 jaar aanhoudend last vaA hoofdpijn, doch «iit zal mogelijk tot het verleden 'behoren, aange zien de kogel Donderdag, toen hij hoestte, in zijn mond; viel.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1