HOOFDE* Regeringsverklaring over INDONESIË itie arresteert smokkelbende AKKERTJES S A N A P I R I N VRIJDAG 13 MEI 1949. Japan wil het verleden vergeten I Gerhard Eisler als verstekeling? Indonesische vraagstuk opgeschort Israël tot Ver. Naties toegelaten „Chantage" in Pretoria Voortzetting Luchtbrug Ongeregeldheden In Durban Zon Maan COMMISSIE RPT POOLS tRSTEL. STRATIES ERLIIN. GOUDEN KOETS GAAT DOOR KEDERL. VAREN VERSTEKELING IS GERHARD EISLER. IEUGD BESTUURT EEN STAD. Kogel komt na 32 jaar uit hoofdwond tevoorschijn Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot avond. Zonnig weer. In de kustprovincies droog weer met nu en dan overdrij vende bewolking en plaatse lijk koele zeewind. Iets hoge re temperaturen*lan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1114 Advertentieprijs: per mm 10 et-: ininimias per advertentie 1,50. Inzending adverteaiteï tot den namiddags 3 oor Rubriek kl. advertentie® 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. De Minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. heeft in de gisterenmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een rege ringsverklaring afgelegd, waar aan het volgende is ontleend: Mijnheer de Voorzitter, De Regering stelt er prijs op in deze Kamer een verklaring af te leggen, die betrekking heeft op de nieuwe fase, welke in de ontwikkeling van het In donesisch probleem is ingetre den door een overeenkomst, welke op Zaterdag 7 Mei j.l. is gesloten te Batavia. In de overeenkomst, welke op 7 Mei j.l. te Batavia is afgeslo ten, wordt nu voorzien, dat de Republiek als een staat zijn plaats zal innemen in de Ver enigde Staten van Indonesië. De overeenkomst van 7 Mei j.l. voorziet thans in een over brugging van deze periode, doordien de Republiek in een gedeelte van haar vroeger ter ritoir hersteld wordt in afwach ting van het ogenblik, waarop zij haar plaats in de Verenigde Staten van Indonesië zal in nemen. Op 16 Februari j.l. verklaarde ik in deze Kamer: „Het Neder landse gezag in Indonesië is voor het ogenblik de enige pijler van orde en recht in die stre ken. Daaraan zou een onher stelbare slag worden toege bracht indien de Republikeinse leiders thans in het bestuur van Djogja hersteld werden". In de overeenkomst van 7 Mei 1949 heeft de Nederlandse rege ring verklaard, dat zij instemt met de terugkeer van de Repu blikeinse regering naar Djogja. Indien men de Regering thans verwijt, gelijk men reeds ge daan heeft, en ongetwijfeld nog doen zal, dat zij op dit zeer be langrijke punt van een verkla ring, hier in de Kamer afgelegd, is afgeweken, merk ik op, dat zij. die dit doen, niet alleen de schijn, maar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde heb ben. De volle waarheid is echter, dat de Regering aan haar ver klaring. dat een terugkeer naar Djogja onmogelijk was, de mo tivering verbonden heeft, dat de Republikeinse regering niet bereid was, tot de federale in terim-regering toe te treden, en dat zij nog steeds niet had doen blijken, dat zij ook aan de eer ste aanbeveling van de Veilig heidsraad wenste gevolg te geven, en met name de guerilla zou afgelasten en met Neder land zou samenwerken tot her stel van vrede en handhaving van recht en orde. Guerillastrijd beëindigd. Op deze punten nu is een om mekeer ingetreden. Wat de deelname aan de federale inte rim-regering betreft, de instel ling van deze regering wordt door geen der betrokken par tijen meer noodzakelijk geoor deeld, omdat zij in het ontwor pen plan van versnelde souve- reiniteitsoverdracht een te kort bestaan heeft, om het tijd- en energieverlies. hetwelk met haar instelling gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. Thans echter bestaat er bereidheid de Republiek haar plaats te doen innemen in de Verenigde Sta ten van Indonesië en de Presi dent en Vice-President der Re publiek hebben op 7 Mei 1949 verklaard te zullen bevorderen, dat een order wordt uitgevaar digd aan de Republikeinse ge wapende aanhangers om de guerilla-oorlog te beëindigen en dat medegewerkt wordt aan herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde. Nadat het initiatief van de Nederlandse Regering om op 12 Maart in Den Haag een ronde tafelconferentie te beleggen, niet tot resultaat had geleid, werd de Indonesische kwestie opnieuw in de Veiligheidsraad aan de orde gesteld en werd oo 23 Maart 1949 het Canadese voorstel door de Veiligheidsraad aanvaard, hetwelk behelsde, dat de Unci in overeenstemming met de resolutie van 28 Januari 1949 en zonder te prejudiciëren op de rechten, aanspraken en positie van partijen, deze zou bijstaan in het bereiken van overeenstemming over de uit voering van de resolutie van 28 Januari en speciaal over par. 1 en 2 dier resolutie en over de tijd en de voorwaarden voor het houden van de voorgestelde conferentie te 's Gravenhage. Par. 2 van de bedoelde resolu tie had betrekking op het her stel van de Republikeinse re gering in Djogjacarta. De Re gering besloot, na raadpleging van de betrokken Nederlandse instanties, om aan de uitnodi ging van de Veiligheidsraad tot het houden van een prelimi naire conferentie tot bovenver meld doel gevolg te geven. Nadat de Nederlandse Rege ring besloten had gemelde uit nodiging van de Veiligheids raad te aanvaarden, heeft zij een delegatie ingesteld. Zij had het geluk. Dr. Van Royen aan stonds bereid te vinden om. trots ernstige bezwaren van persoonlijke en zakelijke aard, zich met de leiding van de de legatie te belasten. In de eerste fase van zijn op dracht is Dr. Van Royen thans geslaagd. Is de wijze, waarop hii daarin geslaagd is, verant woord? Voor het antwoord op die vraag is het nodig, op inhoud en strekking der gesloten over eenkomst in te gaan. Ronde Tafel-conferentie aanvaard. De overeenkomst wordt ge vormd door twee verklaringen, waarvan in tijdsorde de ver klaring van de Republikeinse delegatie voorgaat. Zij behelst verzekeringen omtrent beëindi ging van de guerillastrijd, om trent vreedzame samenwerking, en omtrent deelname aan de ronde tafelconferentie. Deze verklaring is minder sterk dan de verklaring welke de Neder landse delegatie heeft gegeven. De verklaring van de Neder landse delegatie bevat een ver bintenis van Nederland, de ver klaring van de Republikeinse delegatie slechts een belofte van de twee hoogste regeringsper sonen van de Republiek, welke echter zonder meer de Repu bliek niet bindt, daar slechts wordt verklaard, dat men een bepaalde politiek zal bevorderen en op aanvaarding van die po litiek door de regering der Re publiek sterk zal aandringen. Bij de beoordeling van dit verschil moet men acht slaan op het navolgende: 1. De feitelijke positie, waar in de Republikeinse regering od dit ogenblik zich nog be vindt. verschilt \$el zeer sterk van die, waarin de Nederlandse Regering verkeert. 2. Van belang is wat men overeenkomt, maar vooral, dat men het overeengekomene rea liseert. Het is mogelijk, en vooral onder de huidige omstan digheden zelfs waarschijnlijk, dat de Republiek langs de door haar leiders ingeslagen weg met minder bezwaar kan bekrach tigen en daarna realiseren wat haar leiders voor ogen staat dan langs de weg ener reeds voor terugkeer naar Diokja aangegane formele regerings verbintenis. 3. Indien de Republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door hen aan vaarde politiek, zou de overeen komst komen te vervallen. 4. Wat de oplossing van het Indonesisch probleem vooral in de weg heeft gestaan, is niet al leen het wederzijds wantrouwen, maar vooral ook de maatrege len, welke partijen tegen elkan der od grond van dit wantrou wen beraamden en uitvoerden. De overeenkomst is te zien als een poging tot doorbreking van dit wederzijds wantrouwen. De Nederlandse Regering, die thans steunt op het vertrouwen, dat zij in de republikeinse leiders wil stellen, slaat daarmede de weg in, welke uitsluitend kan leiden tot een oplossing van het conflict. De overeenkomst, die gesloten is od grond van de ruling van de Veiligheidsraad van 23 Maart, welke ruling tegemoet kwam aan de overwegende bezwaren, welke Nederland tegen de reso lutie van de Veiligheidsraad had heeft thans internationaal de grootst denkbare instemming gevonden. Herstel Republiek in Djogja- De verklaring van de Neder landse delegatie behelst, dat de terugkeer oer republikeinse re gering naar Djogja wordt aan vaard. Hoewel de besluiten van de veiligheidsraad, welke de ba sis vormen voor de preliminaire besprekingen, haar het oordeel der Nederlandse Regering slechts spreken over de stad Djogja en harte onmiddellijke omgeving, heeft de Nederlandse Regering er geen bezwaar tegen een meer ruime interpretatie aan deze gebiedsomscnrijving te hechten en met name de ge hele residentie Djogjakarta daartoe te rekenen. Naar ver luidt, zal de Sultan van Djogja karta belast worden met de handhaving van de orde in dit gebied. Afgezien van het herstel van de republiek in Djogja zal er overigens in afwachting van de volledige souvereiniteits- overdracht als gevolg van de rondetafel-conferentie 'n staat kundig bestand intreden. Als onderdeel van dat bestand heeft de Nederlandse Regering harer zijds besloten in de overgangs tijd geen negara's of daerah's of uitbreiding daarvan meer te I erkennen voor zover zulks be trekking heeft op gebied, dat vóór 19 December 1948 onder re publikeinse controle stond. Deze bepaling laat onverlet hetgeen in de betrokken gebieden vóór 7 Mei 1949 is tot stand gekomen. Samenwerking tussen Neder land en de Republiek. Als tweede onderdeel van dat bestand moet gewezen worden op de bepaling, dat in de gebie den buiten Djogja, welke thans niet bestreken worden door werkzaamheden van het ambte lijk apparaat van de Indonesi sche Regering, de republikeinse civiele en politionele ambtena ren in functie blijven. In deze bepaling is een consolidatie van een bloot feitelijke toestand uit gewerkt, zoals die thans in At- jeh wordt aangetroffen. Mocht deze bepaling elders dan in At- jeh tot bezwaren aanleiding ge ven, dan vertrouwt de Neder landse Regering, dat de oplos sing daarvan zal plaats vinden in de geest van samenwerking tot handhaving van recht en orde, welke aan de bereikte overeenkomst ten grondslag ligt. De verklaring van de Neder landse delegatie heeft ook be trekking op de rondetafel-con ferentie. Onverminderd de er kenning van het zelfbeschik kingsrecht overeenkomstig de beginselen van Linggadjati en Renville, wordt bepaald, dat de republiek straks als een staat haar plaats in de Verenigde Staten van Indonesië zal inne men en in het voorlopig verte genwoordigend lichaam daar van een derde van het aantal zetels zal bezetten. kunnen worden, dat straks tot zegen zal strekken van de vrije en souvereine volken van Indo nesië en Nederland. Ik sluit mij aan bij de woorden die de voorzitter van de repu blikeinse delegatie ter gelegen heid van een te Batavia op 7 Mei j.l. door hem gehouden persconferentie heeft gespro ken: „Ik neem aan, dat met goede wil en hulp van alle betrokken partijen dat, wat bereikt werd, kan dienen als gezonde basis voor verdere overeenkomsten." Inderdaad, van overheersend belang zijn de goede bedoelin gen. In het licht daarvan ver bleekt de betekenis van bepa lingen, die op zichzelf een van beide partijen zwaar kunnen vallen en zelfs te zwaar zouden zijn, indien zij aan de goede be doelingen van de wederpartij zou moeten twijfelen. De jongste geschiedenis van het Indonesisch probleem is rijk aan teleurstellingen voor alle betrokken partijen. Het heeft geen nut op dit ogenblik na te gaan waaraan die teleurstellin gen te wijten zijn, maar wèl mag de wens worden uitgespro ken, dat een nieuwe geest zal intreden, waaruit men kracht zal putten om de in het verleden begane fouten te vermijden en aan het lot van de volken van Indonesië en Nederland een be slissende kentering ten goede geven. Door deze hoop geleid heeft de Nederlandse Regering de re sultaten van de onvermoeide arbeid van Dr Van Royen en zijn medewerkers aanvaard. Zij heeft zich ervan vergewist en met voldoening ervan kennis genomen, dat ook de B.F.O. daaraan haar volledige instem ming hecht. Overeenkomst aangegaan. De Nederlandse Regering heeft op Vrijdag 6 Mei j.l. haar dele gatie gemachtigd de overeen komst in naam der Nederlandse Regering aan te gaan. Daarme de heeft de Nederlandse Rege ring de verantwoordelijkheid voor de thans ingeslagen weg aanvaard. Zij is tot dit besluit geleid door de overweging, dat de ge wenste opbouw van de Verenig de Staten van Indonesië als een souvereine staat en de tot stand koming van de unie vroeg of laat eisen, dat de strijd, die thans gevoerd wordt, plaats maakt voor overleg. Hoe eerder dit overleg begint, hoe eerder een eind kan komen aan de of fers aan mensenlevens, die slechts verantwoord zijn, zolang zij het mindere kwaad vormen, zolang zij de tol zijn, die betaald moet worden aan een betere toekomst, welke zonder deze of fers niet bereikbaar is. Indonesië ean souvereine Staat. Naar de vaste overtuiging van de Nederlandse Regering is zulk een mogelijkheid thans aanwe zig. Indien beide partijen ernaar streven om de moeilijkheden te verkleinen, die elk van haar nu op eigen terrein ongetwijfeld ondervindt, maar die in 't licht van het op korte termijn te be reiken doel van de rondetafel conferentie van snel voorbij gaande aard zullen zijn, dan zal in onderlinge samenwerking l een werk tot stand gebracht Verklaring van Josjida. „Wij willen niet eeuwig een arm land blijiven!" zo verklaarde Dinsdag de Japanse eerste-minis ter Josjida, die de gast was van de bond van 'buitenlandse jour nalisten. Hij wees er voorts op, diat die bezwaren van degenen, die er naar streven die Jajpanse bandel en industriële activiteit te beper ken, ongegrond zijn, en dat men ''t jongste verleden diende te ver geten, toen die haiidelsuitbrcidinig van Jaipan een ernstig® bedrei ging voor de vrede had) gevormd. „Alles wat wij thans vragen", aldus de premier, is in het bezat te komen van grondstoffen en een redelijke kans om onze belangen op de wereldmarkt te kunnen be hartigen, opdat wij het voor ons levensonderhoud onontbeerlijke voedsel zouden kunnen aanschaf fen. Wij moeiten niet eeuwig van die Amerikaanse vrijgevigheid' blij ven afhangen. Onze toenemende bevolking stelt ons voor uiterst ingewikkelde problemen, die wij slechts gedeeltelijk kunnen oplos sen door modernisering van de landbouw. Wij moeten tevens onze industrie en buitenlandse handel kunnen uitbreidten". „Wij hebben geen aanvals- of veroveringsplannen en heit zou fout zijn de huidige liberale partij met die militaristen te vereenzel vigen Wij zijn conservatieven, geen reacfionmairen, en wij wor den dioor de militaristen ver volgd. Ons standpunt is niet het zelfde als dat van de socialisten en wij verafschuwen het commu nisme. Van die gezichtshoek uit zijn wij beslist rechtsgezónden, maar wij hopen en geloven, dat wij ons daaiibij op de goede weg bj vin den". Tenslotte bracht^ Josjida hulde aan generaal McArthrur, die door „zijn hoge opvatting van de rechtvaardigheid!, zoveel heeft toiji- gedragen tot herstel van Japan". ijselijke bedreigingen, goede gaven ai'. De opbrengst van rijtoer en pseudo-chantage in 1948 bedroeg ongeveer 5000 pond sterling. Aan de Britse politie is verzocht over te gaan tot arrestatie van een verstekeling aan boord van 't Poolse mailschip „Balory", die zich bekend gamaakt zou hebftxsn als Gerhard Eïsler. De „Batory", een 14.287 bon metend schip van de Gdynia- Ameriika-Iijn, dat vorige week Vrijdag is vertrokken, wordt Za terdag aanstaande te Southamp ton verwacht. In een radiobood schap van de „Batory van 9 Mei werd van het ontdekken van de verstekeling melding' gemaakt. Gerhard Eisler i's die naam van een communistische voorman van Diuitse geboorte)' die door de Ame rikaanse justitie is veroordeeld tot gevangenisstraf en geldboete wegens het weigeren van. getuige nis 1 voor de commissie inzake anti-Amerik. bedrijvigheid. Na zijn ontdekking aan boord van de .IBatory" verklaarde Eisler óch bereid eerste-klas-passage te be talen. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft besloten de bespreking van het Indonesi sche vraagstuk uit te stellen tot tiaar volgende zitting in Septem ber as. De door de Australische en Indiase delegaties gezamenlijk in gediende resolutie, strekkenxto bot een verdaging van het debat, met het oog op de voorlopige, te Ba tavia door Nederland en de Indo nesische republiek bereikte over eenkomst, is met 48 tegen zes stemmen, ibij diriie onthoudingen, aangenomen algemene vergadering der heeft Woensdag besloten toe te laten ais lid der Dezer dagen is be Pretoria de jaarlijkse studentenjool gehouden» Een soort carnavalsoptocht van fantastisch uitgedoste praalwa gens en studenten, die geld inza melen voor liefdadige doeleinden, dit jaar voor een kinderhospditaal. Geen mens op straat was veilig voor hun enthousiasme Een „raad van onrecht" dag vaardie verschillende ingezetenen van de stad en perste hen, ondier De V. N. Israël V. N. 37 Bedien stemden vóór onmid dellijke toelating van Israël, 12 tegen en 9 ontnietdlein zich van stemming. Israël is het 59ste lid. De officiële bekendmaking door de voorzitter van de algemene vergadering, Herbert Bvatt, dat Israël thans lid van de V, N. was geworden, werd' met een oorver dovend applaus ontvangen. Tbea het applaus was geëindigd, zed Dr. Evatt. dat hij, in overeenstemming met de gewoonte), de afgevaar digde van Israël uitnodigde het woord te nemen De Israëlische Minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, werd daarop offi cieel naar het podium, begeleid Tegen toelating van Israël stemdenAfghanistan. Birma. Egypte, Ethiopië', India, Penzië, Irak, Libanon. Pakistan, SaoedS- Arabië, Syrië en Jemen. Engeland, België, Brazilië, De nemarken, Sam Salvador, Grieken land, Siam,' Zweden, eai Turkije onthielden zich van stemming. BELGISCHE SENAAT RATI FICEERT ATLANTISCH PACT. De Belgische Senaat heeft het Noord-Atlantisch Pact met 127 tegen 13 stemmen geratificeerd. Alle tegenstemmers waren com munisten. De Kamer van Afgevaardigden heeft het Pact reeds eerder de ze maand goedgekeurd. Buitenant-general John K. Can non, de commandant van de Ame rikaanse luchtmacht in Europa, heeft te Wiesbaden in een officiële verklaring gezegd, dat die lucht brug zal worden gehandhaafd tot dat een „behoorlijke voorraad" is aangelegd. Volgens waarnemers zou met „behoorlijke voorraad" bedoeld zijn ongeveer tweehon derd duizend ton. In het centrum van Durban is gisteren met stenen geworpen naar verscheidene Indische auto bussen. De politie heeft voor zorgsmaatregelen genomen ter voorkoming van verdere ongere geldheden. tentieprijs: p 10 ct.minimum dvertentie 1,50. ling advertenties i namiddags 3 uur ïk kl. advertenties ;ls 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ïg: Brieven onder er Bureau van dit 5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 16 4.45 20.28 0.46 7.17 17 4.44 20.29 1.29 831 18 4.42 20.31 1.57 9.49 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 :ommissie van de t 19 tegen 6 stem- s voorstel verwor- hetwelk de V. N. diende te verzoe- van verplaatste laar hun land van ïsten terug te eden. t de propaganda plaatste personen kt en fascistische erwijderd. Poolse afgevaar- iigde de interna- illngenorganisatie zij goedkope ar- Ieverde aan de gemarshalliseerde achtige menigten iet stadhuis in de sector van Berlijn en om deel te een demonstratie, Westelijke stads- uitgeroepen, ver ier dan 100.000 op de Unter den Sowjet-sector. Zij gehele Oostelijke a om te demon - het „democrati- zij droegen span- euzen, die oprie- aan de verkiezin- Duitse Volkscon- dhuis in de Ame- r ging een gejuich icialistische leider in een rede ver- Ie nieuwe Gestapo it-zone, de zoge- kspolitie" moest etigd. Hij eiste, iwe concentratie- enwald" afgebro- in de eerste Duit- :rein, die na de terlijn arriveerde, zij door de Sov- soldaten te Ma uw behandeld" dat gewapende ten, vrouwen en rschillende uren j buiten de trein hen fouilleerden age grondig door met Westerse li- ij nende kranten ie Russen in be- zo zeiden zij, en n Westelijke mar- door de Sow jets jers van 80 Ooste voor een Weste- 3 ver en. F migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijdenl Eénoftwee'AKKERTJES'enwègisdepijn/ AKKERTJES'zijn ware pijnverdrijvers. helpen direct.' (Ingez. Med.) nistratie ligt voor den ter inzage: de s.s. „Volemdam-" aankomst te Juind a.s. De Koningin heeft toestegnimjaig gegeven om de gouden koet® in ean varende tentoonstelling op te nemen. Op 2ö Mei zal detae expo sitie te Middelburg officieel wor den geopend', waarna die tocht begint. Een hoge „Kempenaar", een binnenschip, dat door die 'particu liere Rijmvaartcentrale beschik baar is gesteld, zal tot half Augustus de kostbare last teza men met de crème caledhe, citrines met hamassementen. uni formen en andere bijzonderheden van „Prinsjesdag" ovejr de Neder landse binnenwateren dragen. Dit schip is daartoe geheel omge bouwd en voorzien van electriscti licht en een brandbeveiligings installatie. Een sleepboot zal de tentoonstelling van plaats tot plaats brengen. In vele plaatsen des lands, dit aan voldoende breed vaarwater liggen, zal men een otf anigie da gen de gelegenheid hebben dje koetsen en alles wat enbdj behoort te 'bewonderen. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doeL In de eerste plaats wordt hiermee een wens vervuld van vele tiendtuiacn- dien, die tot dusver niet in de gelegenheid waren de gomden koets te zien. Voonts hoopt man er een belangrijk sociaal doel mee te dienen. De entréé's komen ten goede aan het Nationale Koningin Julianafonds ter bevordering van maatschappelijk werk. Ook de baten en de verkoop van een ge ïllustreerde beschrijving van de koets worden in deze instelling gestort. Dit fonds steunt maat schappelijke instellingen, die in tijdelijke financiële moeilijkhedon verkeren. De „Kempenaar" met zijn gou den passagier begint, cp 25 Ml. dus zijn vaart in Middelburg. Vla Zeeuws-VIaanderen gaat de tocht door Brabant, Limburg eai Gel derland, naar Overijssel. Ih Dren te kan vanwege de vaarmogelijk- beden waarsehiijlnlijk alleen Mep- pel worden aangedaan. Friesland en Groningen wonden doorkruist, waarna via Den Helder de reis niet ligplaatsen in enijgie Noord- Holiamdse plaatsen zal wordent toeindjgid. De organisatoren van deoe tocht zullen geregeld bekend ma ken waar en wanneer de gouden koets zal komen' birmienvpjrcin. verwachten een enorme belang stelling voor hun drijlveinde koets huis. Lil UG en begin 1949 werden deze weer uitgemaakt voor alles wat lelijk is. Nu, vlak na de reuzenzwaai is samenwerking weer nodig en wenselijk. De trouwste en felste Sovjet aanhanger in Oost-Duitsland, de heer Wilhelm Pieck moet in Rusland 'n rustkuur gaan doen. De Oost-Duitse communistische partij moet plotseling gaan samenwerken met andere par tijen en moet zich vooral zeer rustig gedragen. Uit dit alles blijkt wel duide lijk, dat het Westen thans op een andere wijze gewonnen moet worden. Het grote doel, de hele wereld communistisch, is zeker niet opgegeven, de methode is alleen veranderd. Door de lachende en vriende lijke Russen moeten Amerika nen, Engelsen en Fransen in slaap gesust worden. Het ijze ren gordijn, opgetrokken in de vorige periode heeft Rusland hebben voor de wederopbouw var. de Weat-Duiltse industrie. Hlij zei- de er zeker van te znjtn, dat vele Amerikaanse zakenlieden zeer gaa,rne kapitaal zullen willen in vesteren in West-Duitsland, in het bijzonder in het Ruihrgelbiedl, wan neer de politieke situatie geregeld zal zijn. Prof. Erhard noemde ah dit verband de ijzer- en staal industrie, de auto-industrie en de chemische industrie. Naar hij ziedde zullen de Amerikaanse fir ma's voornamelijk machines ver schaffen aan de West-DUitse fa brieken in dezelfde branche, op welke wijze zij aandelen in Duitse ondernemingen zullen kunnen ver werven. Prof. Erhard' achtte het hoogst onwaarschijnlijk, dat een toekom stige regering van Duitsland be perkingen zal instellen op buiten landse investeringen, daar naar zijn mening investeringen op grote schaal Duitsland weer op de been zullen helpen. Hij is van mening, dat Duitsland eerst moet trachten aan alle oude eisen van buitenlandse beleggers te voldoen. spreMngëië HIJ was VtJI'gHVJHIU door twee deskunidigen voor Duit se en Russische aangelegenheden. Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-75 ct. De verstekeling, die aan boord van het Poolse schip Batory ge vonden is, is zonder twijfel ge ïdentificeerd als Gerhard Eis ler, „Amerika's communist No 1" aldus is gisteren door de com missaris voor immigratie te Washington verklaard. De Ba tory wordt Zaterdag te Sout hampton verwacht. De versteke ling had, toen hij gevonden werd, te kennen gegeven, dat hij Eisler was, aldus een radio boodschap van de Batory. niet kon worden uitgereikt. Dit kan aanleiding geven tot finan ciële nadelen e. v. achteruit stelling voor promotie. Moeten we nu kalm wachten totdat In October de deuren van de Avondschool weer open gaan en kostelijke 5 maanden laten verlopen? Aan de hand hiervan deze vraag: Is de schip per e.v. zijn ondergeschikten wel goed doordrongen van het feit, dat het „verplicht diploma" voor de verantwoordelijke per sonen aan boord heel dicht bij is? Weten de varende mannen wel heel goed, dat de grote re derijen, Rijksinstellingen het diploma voor schipper bij een e.v. sollicitatie als eis stellen. Dat zeer kort geleden een commissie de betrokken Minis ter dringend geadviseerd heeft het diploma verplicht te stellen. Zeker we weten wel, dat er in zekere zin tegenstanders zijn van de Binnenvaartscholen, met als hoofdmotief: „Hoe kunnen ze je daar nu leren varen? Zon nen geholpen worden. Hoe? Kijk naar het opschrift boven dit artikel d.w.z. moet er een dagschool voor de Binnenvaart in Terneuzen komen? O.i. zo spoedig mogelijk. Desnoods van daag nog. Want in het najaar ongeveer October worden er weer examens afgenomen. Wanneer hier in Terneuzen een Dagschool is en, gezien het aantal schepen dat hier ligt, deze school dan eens een 20-tal leerlingen boven de 20 jaar zou bevatten, die een maand of 3, 4 trouw de lessen volgden, wij zouden een zeker succes kunnen garanderen. Wat velen in 6 maanden Avondschool hebben weten te bereiken is toch zeker mogelijk in 3 maanden Dagschool. Waarom werd de Avondschool een jaar geleden moeizaam in stand gehouden wegens weinig deelname en dit jaar diezelfde school door een 50-tal leerlingen bezocht? Zegt U dat niets? En wanneer wij ons oor hier en daar te luisteren leggen dan 15 ton cacao en teslag genomen. de Rijkspolitie en che te Amsterdam ado van de kapi- politie Jhr. B. F. lebben in samen- imerikaanse poli- n de nacht van p Vrijdag nabij i bende smokke- n, toen deze bezig van 15 ton cacao jmstig uit Neder- md voor Zwitser- an. tiemensen te Am en reeds geruime ;den, dat een ben- s, bestaande uit Duitsers en Polen, i cacao en koffie d via Duitsland land smokkelde, rok wederom een port per vracht- ntal Rijksrecher- Espolitiebeambten volgd. In Frank- grgeladen worden De politiemannen siaagaen er in zich in deze loods verdekt op te stellen, en toen de bende, bestaande uit 11 smokkelaars, met de goederen arriveerde, werd zij „met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ont vluchten, bij de achtervolging werd op de man geschoten, zijn er vele schippers die het nut van een diploma zeer zeker inzien. Daarom: laat onze kos telijke tijd niet te loor gaan. Een Dagschool in Terneuzen is niet alleen gewenst maar drin gend noodzakelijk. Waarom kan zo'n dagschool wel bestaan in A'dam, R'dam, Sneek en niet in Terneuzen? We zeggen altijd: hier in Zee land zitten we steeds in een hoek. Geef nu blijk van Uw willen om deze school hier in Zeeland tot stand te brengen. Van de betrokken autoriteiten kunnen we zeer zeker op volle medewerking rekenenen op U schippers? waardoor hij een schampschot aan het hoofd opliep. Het gehele complot is gearresteerd. Op een der arrestanten is een bedrag van 4000 dollar gevonden, het geen aan de chauffeur van de vrachtwagen, die de goederen vervoerde, zou worden uitbe taald. Het onderzoek is op het ogenblik nog aan de gang. Ongeveer twintigduizend jeug dige Tsjecho-Slowaken uit scho len en fabrieken hëbben gistere» voor drie dagen het bestuur over genomen van de stad Brno, de hoofdstad van Moravië Een Ka binetsdelegatie onder leiding- van Antcmin 'Zapotonky, de premiiier. ia iin Brno aanwezig om toezicht te houden op dit experiment van de heropgerichte nationale jeugdor ganisatie. Twee 23-jarige communistische fabrieksarbeiders fungeren als voorzitters van de provinciale- en de gemeenteraad; studenten tre den op als verkeerspolitie en bus- personeel, terwijl andere jeugdi gen de leiding voeren van fabrie ken en, coöperatieve winkels. Ook het plaatselijke radiosta tion en de theaters staan geduren de deze drie diagen onder leiding van jonge amateurs. Een 18-jari- gc farieksarbeider dirigeert dnie dagen lang het nieuwsblad Lidave Noviny. Een fabrieksarbeider te Hud- dërsfield werd' in 1917 tijdens die eerste wereldoorlog - gewond,, waarbij een kogel door zijn lin kerwang in "s mans hoofd! drong;. Hij overleefde de verwonding, doch een operatie, om de kogel te verwijderen, werd' te gevaarlijk geacht. De man had in de afge lopen 32 jaar -aanhoudend' last van hoofdpijn, doch dit zal mogelijk tot het verleden toehoren, aange zien de kogel Donderdag, toen hij hoestte, in zijn mond viel.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1