UOOFDPM Rantsoenwaarde Viees in blik gewijzigd Het ontslag van Dr. Beel tie arresteert smokkelbende De verdediging van Sjanghai De Italiaanse koloniën De houding van Nederlandse Diplomatieke en Consulaire ambtenaren tijdens de oorlog AKKERTJES SAHAPIRIN DONDERDAG 12 MEI 1949. DE KEUZE VAN BONN Drie Duitse vissersschepen aan Nederland uitgeleverd TITO WIL VAN HET WESTEN KOPEN BANK GEKOCHT DOOR BOND VAN LEWIS? De pers in Berlijn Dementi gerucht ontslag aanvraag Admiraal Pinke I VERSTEKELING IS GERHARD EISLER. Zon Maan COMMISSIE PT POOLS ISTEL. 1TRATIES ,RLIIN. GOUDEN KOETS GAAT DOOR KEDERL. VAREN IEUGD BESTUURT EEN STAL). Kogel komt na 32 jaar uit hoofdwond tevoorschijn Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING. medegedeeld door bet K.N M.I. te de Bilt, geldig van Donder- odhtend tot avond. Iets zachter Meest zwaar toeiwolkt en in de ochtend plaatselijk mist, doch overwegend droog weer. Weinig wind. Overdag vooral, in het binnenland iets hogere temperaturen dan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1113 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs: per mm 10 et-: minimum per advertentie 1,50- Inzending advertentie* tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven ondei nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. De Chinese regering heeft te Sjanghai een manifest uitgegeven, waarin cetn foeroejp op die bevol- king wordt gedaan zonodig goed en bloed te geven bij de vei'dedi- eiiip van de stad „De communis ten zullen een dodelijke klap kHJ" gen alü zij Sjaagihi&i aanvallen, dat wordt verdedigd door keur troepen van zee-, land- en lucht macht", aldus het manifest. Duaaeuden nieuwe manschappen Naar het oordeel van politieke kringen te Bonn, heeft het er alle schijn van dat de parlomentsraad Bonn heeft uitgekozen, omdat deiae stad het best geschikt bleek voor het voorlopige karakter, dlat men aan de zetel van de toekom stige bondsregering wil geven. Het kiezen van Frankfort, de oude keizerstad, die steeds een politiek en economisch overwicht heeft gehad in Zuidwest-Duits- Jand. zou. aldus verklaart men verder, kunnen geïnterpreteerd worden als bewijs, dat men de gedachte om van Berlijn eens weer de hoofdstad van Duitsland te maken, definitief had opge geven. Enkele soorten zonder bon verkrijgaar. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat het onmiddellijke ingang op de vleeSbonnen per rantsoen van 100 gram gekocht kunnen worden 2 oz. (ongeveer 56 gram) dehy drated beef of dehvdrated mutton v- Mik (gedroogd vlees); of 4 oz. (ongeveer 112 gram) bacon, sliced bacon, corned pork, corned beef of corned mutton in blik; of 8 oz. (ongeveer 225 gram) steewed steak, pork and gravy, ham and eggs, Vienna sausages, lunch meat, pork sausage bulk, pork sausage meat of ossetong in bilk; of 10 oz. (ongeveer 280 gram) paardevlees in blik. Verder mogen de volgende arti kelen zonder inlevering van vleesbonnen worden verkocht: steak and kidney, meat and kid ney-pudding, meat and vegetables stew, ham with candied sweet potatoes, Irish stew, meat and vegetables hash, pork and soya timke en blood sausage. Bovenstaande artikelen zijn niet in onbeperkte mate verkrijgbaar, aangezien het hier de verkoop van een restant-partij vlees in blik betreft. zijn in de stad aangekomen ter versterking van het garnizoen. De evacuatie van Harikou wordt met spoed uitgevoerd. Generaal Pai Tsjoeng Hlsi, de commandant der ,regterinigssitrijd- kr achten in Centraal-China, is gisteren voor de tweede maal in dne dagen naar Kanton gevlogen voor overleg met de waarnemend.: president U Tsjoeng Jen. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat het gebied van Hankou met het oog op zijn. strategische bete kenis tot liet laatste toe verdedigd zou worden. Het officiële Chinese persbureau CNA miaakit melding van een „overweldigend succes" voor de regering in de eerste rondle van di- strijd om Tslngtao). de enige haven m Noord-Chdna, die nog in handen van de regering is. Vol gens dit bericht zouden die com munisten 8000 officieren en man schappen aan doden en 150 aan gevangenen hebben verloren bij een bloedige slag. die een week lang heeft gewoed op 40 km af stand van Tsingtao, dat een basis is voor Amerikaanse oorlogssche pen. DE STRIJD OM SJANGHAI Het garnizoen te Sjanghai heeft heden medegedeeld, dat het geen contact meer heeft met de regeringstroepen, die Kasjan, 65 kilometer Zuid-Westelijker, ver dedigen Kasjan neemt een sleu telpositie in de buitenste verdedi gingslinie van Sjanghai Sn. SPITFIESR NAAR HONKONG Gisteren is een eskader Spit fires uit Singapore naar Hong kong vertrokken ter versterking van de verdediging van deze Brit se kroonkolonie. De vlulcht gaat via Serawak Borneo en de Phi- lippijnen en zal drie dagen duren. Het eskader wordt vergezeld van twee Mosquito's, twee Dakota's en oen Sunderlandvlieglboot. Het bij behorende grondpersoneel is ook per vliegtuig naar Hongkong ver trokken. Met 8 tegen 5 stemmen en 3 onthoudingen is de overeenkomst van Bevin en Sforza over de toe komst van Litoye goedgekeurd. De subcommissie hechtte haar goedkeuring aan de volgende door Engeland voorgestelde richt lijnen: 1. Onafhankelijkheid voor Li- bye na 10 jaar. 2. Voorlopig' bestuur van de drie gebiedm van Libye op de volgende wijze: Engelse' trust schap voor Cyrenaica en tot 1951 voor Tripolitanië, waarna Italië het trustsohap zou overnemen, Frans trustschap voor Eezzan. 3. Tijdens het voorlopig be stuur van Tripolitanië zal een ad viesraad van vertegenwoordigers van de V. iS., Frankrijk, Italië, Te Bremerhaven zijn Dinsdag opnieuw drie Duitse vissersche pen als restitutie aan Nederland uitgeleverd. Het zijn de schepen „Vorwaerts", Thetis" en „Volk en Hubert", die tijdens de oorlog op Nederl. werven zijn gebouwd. Het verbond van Duitse zeevisserij heeft de hoop uitgesproken, dat de schepen door Nederland aan Duitse reders zullen worden ver huurd. Evenals dit het geval was met visserschepen, die enige tijd geleden aan Nederland werden te rug gegeven, wordt van Duitse zijde het Nederlandse recht op de schepen betwist. Egypte en de plaatselijke bevol king Engeland bijstaan. 4. De landen, die een trust schap ontvangen, moeten hun be sturen coördineren ten eindle eien eventuele eenheid voor Libye te verzekeren. India, Irak, Polen, (die Sovjet unie, en Egypte stemd!en tegen het voorstel, Ethiopië, Australië en Denemarken onthielden zich van stemming. De vier Latijns- Amerikaanse landen, die in de subcommissie vertegenwoordigd zijn, steunden allen het Engelse plan. De subcommissie hechtte even eens met 9 tegen 6 stemmen en 1 onthouding iïfcar goedkeuring aan een ander Engels voorstel,, Italië :trustsdha,p te verlenen over Italiaans Somaliland. Tevoren had de subcommissie direct trustschap der V. N. voor Italiaans Somaliland afgewezen. Een Irakese motie, Somaliland gedurende 10 jaar onder trust schap van vijf staten te stellen, werd eveneens verworpen. Volgens de correspondent te Wenen van de „Daily Telegraph", zou Joego-Slavë in de afgelopen' maanden onderhandeld hebben over: 1. De aankoop van 1500 ton pantsers taal van Zwitserland. 2. De aankoop, door bemidde ling van Oostenrijkse agenten van prikkeldraad en veldkijkers voor militaire doeleinden van verschil lende Eurooese leveranciers. 3. De aankoop van 700 Duitse vliegtuigmotoren, die aan Roeme nië waren aangeboden, door mid del van agenten in de Amerikaan se zone. 4. Vergroting van de olieleve- ringen van Perzische velden, die onder Britse en Amerikaanse con- tróle staan. De correspondent zegt, dat Tito tot deze onderhandelingen over aankoop van legermaterialen her en der gedwongen wordt door de economische blokkade, welke door de Kominform-staten tegen Joe- go-Slavië worden toegepast. Alleen aan ammunitie voor klei ne wapens heeft Joego-Slavië geen gebrek, daar de binnenland se productie hierin ruiim voorziet, zodat zelfs grote partijen worden aangeboden voor ruilhandel met het buitenland. COMMENTAAR Hoewel men zich terughoudend betoont in het geven van com mentaar op de ontslagaanvraag van Dr. Beel in verband met de Zaterdag bereikte overeenstem ming, gaf men in Nederlandse kringen algemeen te verstaan, het te betreuren, dat Dr. Beel zich genoodzaakt heeft gezien, deze consequentie te trekken, aldus meldt de politieke correspondent van Aneta. Ook in gezaghebbende federale kringen onthield men zich van commentaar De voorzitter der B.F.O., Sul tan Hamid, vertrok gisterenmor gen in verband met het tweejari ge bestaan van West-Borneo, naar Pontianak en de eerste plaatsvervangende voorzitter, Anak Agung, heeft zich naar Ma- kasar begeven, waar in het par lement t ontwerp voor de grond wet wordt behandeld. In de tot de delegatie behoren de Republikeinse kringen ver klaarde men aan Aneta, dat de ontslag-aanvraag, in het licht van de geruchten der laatste dagen, niet geheel onverwacht is geko men en dat zij in Republikeinse kringen de vraag deed stellen, wie de plaats van Dr. Beel zal In nemen. In andere Republikeinse kringen gaf men als zijn persoon lijke mening weer, dat in het bui tenland de ontslagaanvraag zal worden uitgelegd als een bewijs van de omvang der concessies, van Nederlandse zijde gedaan. Uit deze bron zeide men aan Aneta, ervan overtuigd te zijn dat, indien thans de Indonesische kwestie in de assemblee zou wor den behandeld, er daar slechts vriendelijke woorden zouden wor den geuit aan het adres vart Ne derland. Ook in neutrale kringen werd aan Aneta te verstaan gegeven, dat de ontslagaanvraag zou 'kun nen worden uitgelegd als een be wijs van de omvang der conces sies van Nederlandse zijde, dei de hoge vertegenwoordiger der Kroon immers tot deze stap heb ben genoopt. NEDERLANDSE IN ZWITSER LAND VERMOORD Enige maanden geleden huurde een Nederlands paar, de In 1902 te Salatiga, op Java, geboren en laatstelijk te Amsterdam woonachtige H. K. en de in 1922 te Amsterdam geboren danseres H. de K. een kleine woning te As- cona, In Zwitserland. Dinsdagmorgen vond de hulp voor de huishouding op de deur van de slaapkamer een briefje met het verzoek, de politie te waarschuwen. Toen deze aan kwam vond zij de danseres dood op bed liggen. Met eiem slagwapen was haar een hoofdwond toege bracht. Uit achtergelaten brieven concludeerde men, dat K„ die de vlucht had genomen, zelfmoord plannen had. De Zwitserse politie is thans op zoek naar K. Ten vervolge op haar rappor ten van 10 Juni 1947 en 10 Sep tember 1948 heeft de commissie tot onderzoek naar de houding van Nederlandse diplomatieke en consulaire ambtenaren te genover Nederlandse uitgewe kenen (CommissieCleveringa) een derde verslag aangeboden, hetwelk betrekking heeft op Spanje en Portugal. Het volgende is er aan ont leend: Voor haar onderzoek naar de houding der Nederlandse diplo matieke en consulaire ambtena ren op 't Iberisch Schiereiland heeft de commissie zich bepaald tot die ambtenaren, tegen wie klachten te harer kennis waren gekomen, n.l. de oud-gezant te Madrid, Mr C. H. J. Schuller tot Peursum, de oud-gezantschaps- raad te Madrid, Jhr. Mr W. E. van Panhuys, de oud-zaakgelas tigde te Lissabon Mr R. Flaes, de vice-consul te Barcelona A. L. A. Kriens en de consul te Bil bao S. A. Blitz. Met betrekking tot de functio narissen te Madrid formuleert de klachtenreeks de volgende bezwaren a. Een toegeeflijke gezindheid jegens, resp. wellicht het aan houden van commerciële ban den met de vijand; b. Het stelselmatig en opzette lijk vertragen van de legale doorreis van Engelandvaarders; c. Het aangeven van Engeland vaarders bii de Spaanse politie; d. Het doen mislukken, wel licht georganiseerd, van de half legale en illegale evacuatie van Engelandvaarders e. Het verzuimen van half-le- gale en illegale hulp aan Enge landvaarders; f. Het tolereren en niet verbe teren van de onhoudbare om standigheden, waaronder Ne derlanders in gevangenissen en Volgens geruchten, die niet on gegrond schijnen, heeft de mijn- werkersond van John Lewis, voor 18 millioen dollar een der oudste banken van Washington gekocht Indien dit bericht bevestigd werd, zou zulks geen verwonde ring wekken, aldus zegt men in vakbondskringen, daar het nor maal is dat kapitalistische metho des worden gebruikt voor het be heer van het bezit der vakbon den. De mijnwerkersborid beschikt reeds owr een aanzienlijk vermo gen, dat in vaste goederen is be legd. Het pensioen- en steun fonds van de mijnwerkersbond beschikt naar schatting over een vijftig millioen dollar, waarvan de opbrengst uitsluitend dient als weerstandskas en voor het finan cieren van de bestuursdiensten en de propaganda. concentratiekampen gedwongen werden te leven; g. Het opzettelijk doen voort duren van de gevangenschap van talrijke Nederlanders, die door de Spanjaarden zouden zijn vrijgelaten, als zij slechts door hun autoriteiten waren af gehaald; h. Het in discrediet brengen van een kostbare geheime weg van Perpignan naar Portugal, o.m. tengevolge hebbend de dood van de consul te Perpignan; i. Het beletten van een onder zoek te' Madrid door de Minis ter van Binnenlandse Zaken; j. Het ondersteunen van foute figuren en spionnen." Wat er overblijft als neerslag van een langgerekt onderzoek naar een nooit meer in allen dele nauwkeurig te achterhalen waarheid, komt de commissie tot de volgende conclusie: Vele klachten zijn ongegrond, althans schromelijk overdreven. Sommige zelfs als kwaadwillige insinuaties te betreuren. Bepaalde klachten daarente gen wijzen op tekortkomingen van het gezantschap te Madrid, tekortkomingen, die evenwel niet, zoals de beschuldigingen telkens suggereren, wijzen op boos opzet, maar veeleer op een tekort in gezindheid en aan ver mogen om zich in oorlogstijd aan nieuwe en zware eisen in de dienst van het vaderland aan te passen en aan administratieve bekwaamheid; waarnaast ech ter niet verschillende goede din gen mogen worden vergeten als de verzorging te Madrid, die ook volgens zeer bittere critici in or de is geweest. Ten aanzien van Mr Schuller tot Peursum meent de commis sie dat deze waarschijnlijk elk overwicht van chef miste. De commissie betwijfelt daarom ook of hij, ondanks zekere diploma tieke verdiensten, toentertijd op de moeilijke plaats wel op zijn plaats is geweest. Of de klacht van Engeland vaarders zoveel minder zouden zijn geweest, indien de gezant wel overwicht over de gezant- schapsraad had gehad, staat in tussen te bezien. Immers ook de gezant stond in beginsel op het standpunt van iegaie evacuatie, had door zijn doofheid nu een maal weinig contact met de mensen en zou alleen vermoede lijk ook geen andere gezindheid en voortvarendheid hebben be toond. Dat de zaken menigmaal zo onbevredigend zijn verlopen, juist doordat de heer Van Pan huys eigenlijk de boventoon voerde, is daarom niet aan te nemen. Wat de heer Van Panhuys be treft, zijn ruiterlijke erkentenis- sen op de punten waarop hij voornamelijk heeft gefaald, heeft de commissie een sympa thiek beeld gegeven van de hoofdtrekken van zijn persoon lijkheid. Zij tonen volgens de commissie bovendien een zelf kennis, die in zaken als deze een der hoofdvoorwaarden is voor een mogelijke verbetering. Het kan zijn, dat bij hem een min dere geschiktheid bestaat voor sommige speciale werkzaamhe den waarmede men hem èn ter- wille van de dienst èn terwille van hemzelf zo weinig mogelijk zal moeten belasten. De com missie wijst erop, dat men niet mag vergeten dat op de reke ning van de heer Van Panhuys vele posten in zijn tegoed staan aangezien hij bij verscheidene gelegenheden voor de uitgewe kenen zijn uiterste best heeft gedaan. Over de Nederlandse functio narissen in Spanje blijft nu al leen nog iets te zeggen met be trekking tot de consulaire amb tenaren Kriens te Barcelona en Blitz te Bilbao. Misschien is veel in de klach ten tegen de heer Kriens wel in hoofdzaak te herleiden tot een zekere vaak voorgekomen stem mingsafstand tussen aangeko mene en consul; doch dat dan zou moeten worden aangenomen dat deze laatste aan het ont staan daarvan bij voortduring onschuldig zou zijn geweest, kost de commissie toch wel moeite aan te nemen. Over de vice-consul te Bilbao, de heer Blitz is de commissie slechts 2 onbelangrijke klach ten tegengekomen, die voorzo ver zij heeft kunnen nagaan als ongegrond moeten worden aan genomen. Over het beleid van de heer Blitz zijn de commissie vele lofuitingen bekend. En tot slot de oud-zaakgelas tigde te Lissabon. De commissie is tot de conclusie gekomen dat het ook op deze post tussen de ambtenaren aan harmonie ont broken heeft. De commissie acht echter niet in de eerste plaats Dr Flaes de oorzaak van de wrij ving. Zijn werk is „goed" ge weest, en er is de commissie niets onder ogen gekomen, dat haar ertoe zou moeten brengen op dit oordeel af te dingen. Het Duitse persbureau AND (Sovjetzone), heeft medegedeeld, dat de „met Westelijke veigunning verschijnende bladen vrijelijk in de Sovjezone zullen motgen circu leren, indien het verbod' voor de met Sovjet licentie verschijnende bladen wordt opgeheven". De vorige week heeft de Britse militaire gouverneur, generaal Robertson op een persconferentie verklaard, dat heit verbod voor met Sovjetvergunning verschijnen de bladen in die Westelijke zones zou wondeai opgeheven, indien ook de Westelijke bladen vrij 411 de Sovjet-izone zouden mogen oir-' culeren. De reeds van militaire zijde als onjuist gekwalificeerde geruchten omtrent de ontslagaanvraag van luit.-generaal Spoor worden thans te Batavia gevolgd d'ooir soort gelijke geruchten met betrekking tot de vice-admiraal Pinke, de commandant der zeemacht. Des gevraagd werd van zeer gezag hebbende zijde aan Aneta mede gedeeld, dat de geruchten, om trent een ontslagaanvraag van de heer Pinlke volkomen uit de ïucht zijn gegrepen. Ut7 MWWVV en begin 1949 werden deze weer uitgemaakt voor alles wat lelijk is. Nu, vlak na de reuzenzwaai is samenwerking weer nodig en wenselijk. De trouwste en felste Sovjet aanhanger in Oost-Duitsland, de heer Wilhelm Pieck moet in Rusland 'n rustkuur gaan doen. De Oost-Duitse communistische partij moet plotseling gaan samenwerken met andere par tijen en moet zich vooral zeer rustig gedragen. Uit dit alles blijkt wel duide lijk, dat het Westen thans op een andere wijze gewonnen moet worden. Het grote doel, de hele wereld communistisch, is zeker niet opgegeven, de methode is alleen veranderd. Door de lachende en vriende lijke Russen moeten Amerika nen, Engelsen en Fransen in slaap gesust worden. Het ijze ren gordijn, opgetrokken in de vorige periode heeft Rusland hebben voor de wederopbouw van de West-Duitse industrie. Hij zei- de er zeker van te zijlui, dat vele Amerikaanse zakenliedlen zeer gaa,mie kapitaal zullen willen in vesteren. in West-Duitsland, in het by zondier in het Ruihrgebied), wale neer d'e politieke situatie geregeld zial zijn. Prof. Erhard noemde iln dit verband de ijzer- en staal industrie, de auto-industrie en dte chemische industrie. Naar hij ziende zullen de Amerikaanse fir ma's voornamelijk machines ver schaffen aan de West-Duitse fa brieken in dezelfde branche, op welke wijze zij aandelen in Duitse ondernemingen zullen kunnen ver werven. Prof. Erhard' achtte het hoogst onwaarschijnlijk, dat een toekom stige regering van Duitsland be perkingen zal instellen op buiten landse investeringen, daar naar zijn mening investeringen op grote schaal Duitsland weer op de been zullen helpen. Hij is van mening, dat Duitsland eerst moet trachten aan alle oude eisen van buitenlandse beleggers te voldoen. sprekingen. Hij was vergezieia door twee dteskiïwd%en voor Duit- Ise en Russische aangelegenheden. Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-75 ct. De verstekeling, die aan boord van het Poolse schip Batory ge vonden is, is zonder twijfel ge ïdentificeerd als Gerhard Eis- ler, „Amerika's communist No 1" aldus is gisteren door de com missaris voor immigratie te Washington verklaard. De Ba tory wordt Zaterdag te Sout hampton verwacht. De versteke ling had, toen hij gevonden werd, te kennen gegeven, dat hij Eisler was. aldus een radio boodschap van de Batory. niet kon worden uitgereikt. Dit kan aanleiding geven tot finan ciële nadelen e. v. achteruit stelling voor promotie. Moeten we nu kalm wachten totdat in October de deuren van de Avondschool weer open gaan en kostelijke 5 maanden laten verlopen? Aan de hand hiervan deze vraag: Is de schip per e.v. zijn ondergeschikten wel goed doordrongen van het feit, dat het „verplicht diploma" voor de verantwoordelijke per sonen aan boord heel dicht bij is? Weten de varende mannen wel heel goed, dat de grote re derijen, Rijksinstellingen het diploma voor schipper bij een e.v. sollicitatie als eis stellen. Dat zeer kort geleden een commissie de betrokken Minis ter dringend geadviseerd heeft het diploma verplicht te stellen. Zeker we weten wel, dat er in zekere zin tegenstanders zijn van de Binnenvaartscholen, met als hoofdmotief: „Hoe kunnen ze je daar nu leren varen? Zon nen geholpen worden. Hoe? Kijk naar het opschrift boven dit artikel d.w.z. moet er een dagschool voor de Binnenvaart in Terneuzen komen? O.i. zo spoedig mogelijk. Desnoods van daag nog. Want in het najaar ongeveer October worden er weer examens afgenomen. Wanneer hier in Terneuzen een Dagschool is en, gezien het aantal schepen dat hier ligt, deze school dan eens een 20-tal leerlingen boven de 20 jaar zou bevatten, die een maand of 3, 4 trouw de lessen volgden, wij zouden een zeker succes kunnen garanderen. Wat velen in 6 maanden Avondschool hebben weten te bereiken is toch zeker mogelijk in 3 maanden Dagschool. Waarom werd de Avondschool een jaar geleden moeizaam in stand gehouden wegens weinig deelname en dit jaar diezelfde school door een 50-tal leerlingen bezocht? Zegt U dat niets? En wanneer wij ons oor hier en daar te luisteren leggen dan intieprijs: 10ct.; minimum rertentie 1,50. ng advertenties namiddags 3 uur kl. advertenties s 60 ct.; iedere ïeer 12 ct. Ver- Brieven onder r Bureau van dit cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 16 4.45 20.28 0.46 7.17 17 4.44 20.29 1.29 831 18 4.42 20.31 1.57 9.49 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 mmissie van de 19 tegen 6 stem- voorstel verwor- etwelk de V. N. liende te verzoe- van verplaatste ,ar hun land van .ten terug te den. de propaganda aatste personen t en fascistische •wijderd. 'oolse afgevaar- gde de interna- ingenorganisatie ij goedkope ar- Ieverde aan de gmarshalliseerde chtige menigten it stadhuis in de ctor van Berlijn n om deel te :n demonstratie, Vestelijke stads- litgeroepen, ver- ir dan 100.000 >p de Unter den owjet-sector. Zij ;ehele Oostelijke om te demon- het „democrati- ij droegen span- uzen, die oprie- an de verkiezin- Duitse Volkscon- huis in de Ame- ging een gejuich •ialistische leider in een rede ver- nieuwe Gestapo ,-zone, de zoge- spolitie" moest tigd. Hij eiste, ve concentratie- nwald" afgebro- de eerste Duit- ein, die na de irlijn arriveerde, zij door de Sov- soldaten te Ma- w behandeld" dat gewapende m, vrouwen en schillende uren buiten de trein aen fouilleerden ge grondig doór- net Westerse li- nende kranten Russen in be- 20 zeiden zij, en Westelijke mar- door de Sow jets ;rs van 80 Ooste- foor een Weste- reren. F j migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijdsnl Eénoftwee'AKKERTJES"enwègisdepijny AKKERTJES"zijn ware pijnverdrijvers. j helpen direct (Ingez. Med.) De Koningin heeft toestemming gegeven om dte 'gioud'an koets in een varende tentoonstelling op te nemen. Op 25 Mei zal detze expo sitie te Middelburg officieel wor den geopend', waarna die tocht begint. Een hoge „Kempenaar", een binnenschip, dat door dte particu liere Rijinvaartcentrale beschik baar is gesteld, zal tot half Augustus de kostbare last teza men met de crème caletóhe, citrines met ham assementenuni formen en andere bijzondierh eden van „Prinsjesdag" ove(r de Neder landse binnenwateren dragen. Dit schip is daartoe geheel omge bouwd en voorzien van electriscfc licht en een .brandbeveiligings installatie. Een sleepboot zal de tentoonstelling van plaats tot plaats brengen. In vele plaatsen des lands, die. aan voldoende breed vaarwater ligigjen, zal men een of anigie da gen de gelegenheid hebben cp koetsen en alles wat erbij behoort te (bewonderen. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doeL In de eerste plaats wordt hiermee eea wens vervuld van vele tienduiacn- den, die tot dusver niet in de gelegenheid waren de gouden koets te zien. Voorts lioopit men er een belangrijk sociaal doel mee te dienen. De emtréte's komen ten. goede aan het Nationale Koningin Juliamafonds ter bevordtring van maatschappelijk werk. Ook de baten en de verkoop van eon go- illustreerde beschrijving van die koets worden in deze instelling gestort. Dit fonds steunt maat schappelijke instellingen!, die in tijdelijke financiële moeilijkheden verkeren. De „Kempenaar" renet zijn gou den passagier Ibegint cyp 26 Mi» dus zijn vaart in Middelburg. Vla istratle ligt voor ;n ter inzage: de sjs. „Volendam" aankomst te umd a.s. Zeeuws-Vlaanderen gaat die tocht door Brabant, Lkubuig en Gel derland, naar Overijssel. Ln Dren te kan vanwege de vaarmogelijk- beden waarschijnlijk alleen Mgp- pel worden aangedaan. Friesland er. Groningen wordten doorkruist, waarna via Den Hektor die «As met ligplaatsen in enige Noord- Holiaimd.se plaatsen zal worden beimdjgicL De organisatoren van dcce tocht zullen geregeld bekend ma ken waar en wanneer de gouden koets zal komen' binnenvaren. 7Ji verwachten eon enorme belang stelling voor him drijvende koets huis. 15 ton cacao en slag genomen. Ie Rijkspolitie en ie te Amsterdam io van de kapi- olitie Jhr. B. F. bben in samen- nerikaanse poli- de nacht van Vrijdag nabij bende smokke- toen deze bezig ■an 15 ton cacao nstig uit Neder- ,d voor Zwitser- te emensen te Am- 1 reeds geruime en, dat een ben- bestaande uit uitsers en Polen, cacao en koffie via Duitsland nd smokkelde, ik wederom een ort per vracht tal Rijksrecher- ipolitiebeambten Dlgd. In Frank- •geladen worden politiemannen siaaguen er m zich in deze loods verdekt op te stellen, en toen de bende, bestaande uit 11 smokkelaars, met de goederen arriveerde, werd zij „met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ont vluchten, bij de achtervolging werd op de man geschoten, zijn er vele schippers die het nut van een diploma zeer zeker inzien. Daarom: laat onze kos telijke tijd niet te loor gaan. Een Dagschool in Terneuzen is niet alleen gewenst maar drin gend noodzakelijk. Waarom kan zo'n dagschool wel bestaan in A'dam, R'dam, Sneek en niet in Terneuzen? We zeggen altijd: hier in Zee land zitten we steeds in een hoek. Geef nu blijk van Uw willen om deze school hier in Zeeland tot stand te brengen. Van de betrokken autoriteiten kunnen we zeer zeker op volle medewerking rekenenen op U schippers? waardoor hij een schampschot aan het hoofd opliep. Het gehele complot is gearresteerd. Op een der arrestanten is een bedrag van 4000 dollar gevonden, het geen aan de chauffeur van de vrachtwagen, die de goederen vervoerde, zou worden uitbe taald. Het onderzoek is op het ogenblik nog aan de gang. Ongeveer twintigduizend jeugr dige Tsjecho-Slowaken uit scha len en fabrieken hebben gistere» voor drie dagen het bestuur over genomen van de stad Bmo, de hoofdstad van Moravië. Een Ka binetsdelegatie onder leiding- van Antcnin Zapotociky, die pretmiier. is in Brno aanwezig om toezicht te houden op dit experiment van de heropgerichte nationale jeugdor ganisatie. Twee 23-jarige communistische fabrieksarbeiders fungeren als voorzitters van de provinciale- en de gemeenteraad; studenten tre den op als verkeerspolitie en bus- personeel, terwijl andere jeugdi gen de leiding voeren van fabrie ken en coöperatieve winkels. Ook het plaatselijke radiosta tion en de theaters staan geduren de deze drie dagen onder leiding van jonge amateurs. Een 18-jari- gc farieksarbeider dirigeert drie dagen lang het nieuwsblad Lidove Noviny. Een fabrieksarbeider te Hud- dtersfield werd' in 1917 tiijldleinis die eerste wereldoorlog' gewond/, waarhij een kogel door zijn lin kerwang in "s mans hoofd drong,. Hij overleefde die verwonding; doch een operatie, om die kogel te verwijderen, werd' te gevaarlijk geaoh't. De man had in die afge lopen 32 jaar aanhoudend' last vari hoofdpijn, doch dit zal mogielijjk tot het verleden toehoren, aange zien de kogel Donderdag, toen hij hoestte, in zijn mond viel.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1