UOOFDPy* Radiorede Minister Van den Brink tie arresteert smokkelbende West-Duitse grondwet aangenomen DE STRIJD IN CHINA AKKERTJES Frankaring bij AbonnementTerncuzen WEERSVERWACHTING. nedegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagochtend tot avond. Aanhoudend koud. Wisselende bewolking^ met enkele verspreid 'optredende lichte buien. Meest matige Noordelijke wind. Aanhou dend koud weer. DINSDAG 10 MEI 1949. 5e Jaargang No- 1111 Advertentieprijs: per mm 10 rt-: nmimiHn. per advertentie L50. Inzending adverten'ie® tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertentie® 5 regels 60 et-; iedere regel meer 12 et- Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blatfl 15 cent meer. Verschynt dagelijks - Drukkerij N-V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen - Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. De industrialisatie van Nederland een gebiedende eis Gisteravond heeft de Minister van Economische Zaken Prol Dr Van den Brink, ter inleiding van een voor het gezamenlijk programma der radio-omroep verenigingen te houden lezin gen-cyclus over het onderwerp der industrialisatie, een radio rede gehouden, waaraan wy het volgende ontlenen: Er wordt in het na-oorlogse Nederland veel gesproken en ge schreven over industrialisatie, en, wat belangrijker is, er wordt met vasthoudendheid en met bekwaamheid aan de voortgaan de industrialisatie van ons land Voortgaande industrialisatie is voor Nederland een levenskwes tie. Ik moge dit met enkele cij fers toelicnten. De bevolkings ontwikkeling van Nederland steekt gunstig af bij die van de meeste West-Europese landen. Dit verschijnsel duidt op een verheugende levenskracht en levenswil. Maar het legt op ons allen een zware verplichting. Ongeveer 40.000 jonge mensen zoeken jaarlijks een nieuwe plaats in het Nederlandse be drijfsleven. Dit aantal zal in de komende jaren nog belangrijk toenemen. Op ons allen, die reeds een plaats in het maat schappelijk leven innemen, rust de taak door gestage arbeid en zelfbeperking aan jong Neder land de instrumenten in han den te geven zonder welke het tot lediggang en stoffelijke zo wel als geestelijke ellende is ge doemd Deze instrumenten zijn in de moderne maatschappij, met haar technisch sterk ontwikkel de productievormen, uitermate kostbaar. De investering, die vereist is om aan een enkele ar beider in de industrie 'n nieuwe plaats te bieden, bedraagt ge middeld niet minder dan 18.000 Hieruit ziet men, dat het indu strialisatieproces niet slechts sociale, technische en commer ciële, maar ook zeer omvangrij ke financiële vraagstukken op roept. Deze financiële vraag stukken hebben niet slechts be trekking op de voorziening van de industrie met binnenlandse betaalmiddelen. Doordat ons land arm is aan grondstoffen, zijn met de vereiste investerin gen bovendien zeer grote bedra gen gemoeid. Wat dit betekent, REGERINGSVERKLARING in de Tweede Kamer? Commissie ter uitwerking van overeenkomsr Ingesteld Maandag zijn, naar een com muniqué van de Unci te Bata via meedeelt, twee commissies ingesteld: een commissie zal zich bezighouden met de terug keer van de republikeinse rege ring naar Djogja. Zij zal „de noodzakelijke onderzoekingen doen en voorbereidingen tref fen voor deze terugkeer en be staat uit de Nederlanders: Dr. 's Jacob, Mr. E. J. van Hoogstra ten, Kolonel Droog, een lid van het burgerlijk bestuur en een militair lid en als adviseurs ma joor Smit en Mr. Tijkclama; van de republikeinen hebben zitting de sultan van Djogja, Dr. H. Laoh, Dr. Djuanda en Mr. Su- marto. De tweede commissie, ter bestudering van maatrege len, die moeten genomen wor den ter uitvoering van het sta ken van de guerilla en de sa menwerking bij het herstel van de vrede en de handhaving van rust en orde", bestaat uit: van Nederlandse zijde: Dr. H. C. Gieben, Kolonel Thomson, Dr. Van der Velde, terwijl nog an dere leden zullen worden aan gewezen; van republikeinse zij de: Dr. Leimena, Dr. Kusumah- Atmadja. De tweede commissie zal Don derdag a.s. bijeenkomen. weet u allen, waar de couranten u dagelijks berichten omtrent de waarlijk nationale worsteling die Nederland heeft te verrich ten om de betalingsbalans, die, door het wanbeleid en de roof door de bezetter gepleegd, zwaar uit het lood is geslagen, weder om in evenwicht te brengen. Ook deze worsteling eist zelfbeper king, willen wij de toekomst van ons zelf en onze kinderen veilig stellen. Nu zult gij zeggen, dat het wellicht de voorkeur verdient, waar dè industriële investerin gen zo grote offers vereisen, de aandacht in de eerste plaats te richten op de landbouw, de han del en het verkeer. Ook hier weer kan met enkele cijfers worden aangetoond, dat deze zo belangrijke bestaansbronnen van ons land met betrekking tot de opneming van de bevolkings aanwas niet van het allereerst belang zijn. De geschiedenis is ons ten de ze een leermeesteres. Geduren de de laatste 50 jaren heeft de Nederlandse bevolking zich ver dubbeld. De grote bevolkings aanwas, die tussen 1900 en 1930 plaats vond, werd voor bijna 50 opgenomen door de industrie. Ruim 30 vond emplooi in handel en verkeer, terwijl slechts ruim 5 werd opgeno- men door de landbouw. Dit laat- ste behoeft niet te verwonderen. Het dichtbevolkte Nederland is in agrarisch opzicht reeds lang een welverzorgde tuin, waarvan ieder stukje cultuurgrond zoveel mogelijk wordt benut, terwijl de spaarzame onontgonnen gedeel ten voor de noodzakelijke recre atie der bevolking voor 't over grote deel dringend vereist zijn. De werkgelegenheid, die door de handel en het verkeer worden geboden, is voor een groot ge deelte afhankelijk van de voor uitgang, die op industrieel ge bied wordt geboekt. Bovendien zijn de investeringen in 't ver keer niet minder kostbaar dan in de industrie. Ziedaar in het kort de rede nen waarom de lijnen, die in het verleden met succes zijn uitge- paald en gevolgd, in de toe komst moeten worden doorge- trokken. Het welvaartsproces vindt in Nederland overwegend plaats middels 'n ondernemingsgewijze organisatie van de voortbren ging. Op de ondernemers rust daarom een zware plicht. Zij zullen met vindingrijkheid en energie de taak, die zij in het verleden met succes hebben vol bracht. ook onder de nieuwe omstandigheden moeten vol brengen. Ik ontveins mij niet, dat deze taak, gelijk ook in het verleden het geval was, met de aanvaar ding van grote risico's gepaard gaat. De overheid dient er, zo veel als in haar vermogen is, voor zorg te dragen, dat zoda nige omstandigheden ontstaan, dat bedoelde risico's met gezon de bedrijfseconomische overwe gingen in harmonie kunnen worden gebracht. In dit licht moet onder meer worden gezien het reeds in de Staten-Generaal aangekondigde wetsontwerp, dat een herziening van de op t bedrijfsleven drukkende belas tingen beoogt. De leiding gevende taak van de overheid op het stuk van de industrialisatie brengt voorts met zich mede, dat zij duidelijk dient uit te spreken met betrek king tot de richting, die naar haar mening bij voorkeur dient te worden ingeslagen. Industrialisatie betekent op neming van arbeiders in de in dustrie op grote schaal. Deze arbeiders zullen overwegend ge schoolde arbeiders moeten zijn. Het is de kracht van de Ne derlandse industrie, dat zij be schikt over vakbekwame arbei ders. Dit moet ook in de toe komst zo blijven. In dit verband zijn het ambachts- en overigens technisch onderwijs alsmede de scholing, herscholing en om scholing van grote betekenis. Hetzelfde geldt van de voor lichting, met name bij de be roepskeuze. Tal van jonge man nen. die wellicht voor de ver leiding staan van een tijdelijk voordeel, dienen te bedenken, dat in Nederland op industrieel gebied de toekomst is aan de bekwame vakarbeider. De industrialisatie heeft stel lig ook haar schaduwzijden. In vele gevallen is het onvermijde lijk, dat het moderne arbeids proces, gericht op massaproduc tie, monotoom wordt. Het is niet mijn bedoeling ge weest in deze korte inleiding t vraagstuk van de industrialisa tie met zijn vele en uiteenlo pende aspecten volledig te stel len. Ik heb slechts gepoogd uw aandacht te richten op de lezin gen, die zullen volgen en voor velen van u ongetwijfeld ver helderend zullen zijn. In deze lezingen zal niet geschroomd worden de grote moeilijkheden, die ik reeds aanduidde, bloot te leggen. Hij die de problemen, welke het leven stelt, onder ogen ziet, zal er minder bevreesd voor zijn dan degene, die in onzekerheid leeft. Moge de Allerhoogste on ze gezamenlijke krachtsinspan ning zegenen. DE STRIID IN GRIEKENLAND. Te Saloniki en Larissa zijn 18 personen, onder wie een geeste lijke en een guerillaleider, door militaire gerechtshoven ter dood veroordeeld wegens „gewone misdaden". Officieel wordt gemeld, dat 3.000 guerillastrijders zich langs de grens op Albanees gebied verzamelen en dat nieuwe aan vallen, vooral in het gebied van Mourgana, verwacht worden. Het derde legerkorps verklaart de Oostelijke hellingen van de berg Belles gezuiverd te hebben, zodoende de opstandelingen van de versterkte linie langs de ri vier de Strymonos verdrijvend DE NEDERLANDSE EXPORT NAAR HET DOLLARGEBIED. Naar aanleiding van het gis teren in een Londens financieel blad gepubliceerd bericht, vol gens 't welk de Nederlandse Re gering thans definitief besloten zou hebben aan exporteurs naar het dollargebied het vrije ge bruik toe te staan van 10 pro cent van de dollaropbrengst van hun export, wordt van bevoeg de Nederlandse zijde medege deeld, dat in deze aangelegen heid nog geen beslissing is ge nomen. De constituërende vergade- rins van West-Duitsland te Bonn heeft met 53 tegen 12 stemmen de nieuwe West-Duit- se grondwet aangenomen, na dat deze in derde lezing was gegeven. Met het aannemen van deze grondwet is practisch de West- Duitse staat opgericht. Voor de stemming had de communisti sche leider Reimann nog ver klaard, dat de Westelijke ge allieerden ter wille van de een heid met de Sowjet-Unie bin nen enkele weken al het werk ongedaan zouden maken. De vergadering legde de na druk op het voorlopig karakter van haar werk door een te elf der ure ingediende motie te ver werpen, waarin werd voorge steld de grondwet aan een volksreferendum te onderwer pen. De vergadering acht de wet, die door de Parlementen der verschillende staten moet worden geratificeerd, slechts een „noodmiddel", waar een volksreferendum een te ge wichtig karakter aan zou geven. Prof. Carlo Schmid, sociaal democratisch voorzitter van de voornaamste commissie der ver gadering, zei: ,,A1 wat wij ge daan hebben is, drie der vier kamers van een verwoest huis weer amper bewoonbaar maken. In de vierde kamer woont men nog temidden van het puin - niet volgens eigen vrije wil. Wij weten, dat wij slechts een ge deelte van ons verwoest staats gebouw hebben hersteld" Tegen stemden behalve de twee communistische afgevaar- digden ook zes van de acht leden van de Beierse Christelijk Sociale Bond, twee federalisten uit Neder-Saksen en de twee leden van de Katholieke Cen trumpartij (deze laatsten, daar zij het niet eens zijn met de be paling over de opvoeding). De Beierse afgevaardigden gaven als toelichting, dat zij het wel eens waren met het ideaal van Duitse eenheid en dat zij de federale republiek be schouwden als een noodzake lijke stap tot dit doel, doch dat zij tegen zouden stemmen, om dat eisen, die zij van het hoog ste belang achtten voor het zelfbestuur der staten, niet wa ren ingewilligd. BESPREKINGEN TUSSEN BEVIN EN DUITSE POLITIEKE LEIDERS VERWACHT. Minister Bevin heeft gisteren de Amerikaanse luchtbasis te Tempelhof het Amerikaanse eindpunt van de „luchtbrug" op Berlijn geïnspecteerd. Bevin zou zich gisteren per vliegtuig van Berlijn naar de ambtswoning van de Britse mi litaire gouverneur in Duitsland Generaal Sir Brian Robert son te Ostenwalde begeven, teneinde een ontmoeting te heb ben met politieke leiders uit W. Duitsland. Men verwacht, dat de Britse Minister van Buiten landse Zaken besprekingen zal voeren met de voorzitter van de grondwetgevende vergadering te Bonn, Dr Kurt Schumacher en met de Minister-President van Noord-Rijnland-Westfalen, Dr Karl Arnold. Meningen verdeeld over behandeling Indonesische kwestie te Lakesuccess De meningen over het moge lijk effect van de overeenstem ming tussen Nederland en de Republiek op het eerder geno men besluit van de algemene vergadering der V. N. tot het behandelen van de Indonesi sche kwestie zijn verdeeld. De Republikeinse woordvoer der in New York nam het standpunt in, dat de overeen stemming in geen geval van invloed moet zijn op de agenda van de algemene vergadering. Hij zeide, dat men er op zou aandringen, dat het debat niet wordt uitgesteld in verband met de te Batavia bereikte overeen stemming, die volgens de Repu blikeinen in grote mate het ge- volg was van het feit, dat de algemene vergadering de Indo nesische kwestie zou bespreken. Men verwacht, dat enige de legaties heft tegenovergestelde standpunt zullen innemen; zij zullen waarschijnlijk voorstel len, dat, naar aanleiding van de overeenstemming te Batavia, de bespreking van het Indone sische vraagstuk moet worden uitgesteld tot de volgende bij eenkomst van de algemene ver gadering. BESPREKINGEN TUSSEN DE WESTELIIKE GEALLIEERDEN? Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de 3 Westelijke mogendheden de vol gende week te Parijs besprekin gen zullen beginnen ter voorbe reiding van de bijeenkomst van de raad van Ministers op 23 Mei, i zo seint Reuters diplomatieke correspondent. Van officiële zij de is verklaard, dat genoemde besprekingen bedoeld zijn om de overeenkomst, welke bij het be zoek van Bevin en Schuman aan Washington ten aanzien van West-Duitsland is gesloten, aan een onderzoek te onderwerpen. Voleens Amerikaansé persbe richten zal Amerika op deze voorbereidende besprekingen vertegenwoordigd zijn door Jes- sup. De namen der andere ge delegeerden zijn nog niet be kend. Volgens officiële bekendma king is een kleine afdeling van de communistische legers door gedrongen tot Kating, op 25 km ten Noordwesten van Sjanghai. Kating ligt 16 kilometer ten W. van Woesoeng, een havenplaats welke de ingang van de Whang- poe beheerst. en begin 1949 werden deze weer uitgemaakt voor alles wat lelijk is. Nu, vlak na de reuzenzwaai is samenwerking weer nodig en wenselijk. De trouwste en felste Sovjet aanhanger in Oost-Duitsland, de heer Wilhelm Pieck moet in Rusland 'n rustkuur gaan doen. De Oost-Duitse communistische partij moet plotseling gaan samenwerken met andere par tijen en moet zich vooral zeer rustig gedragen. Uit dit alles blijkt wel duide lijk, dat het Westen thans op een andere wijze gewonnen moet worden. Het grote doel, de hele wereld communistisch, is zeker niet opgegeven, de methode is alleen veranderd. Door de lachende en vriende lijke Russen moeten Amerika nen, Engelsen en Fransen in slaap gesust worden. Het ijze ren gordijn, opgetrokken in de vorige periode heeft Rusland SANAPIRIN VERSTEKELING IS GERHARD EISLER. De verstekeling, die aan boord van het Poolse schip Batory ge vonden is, is zonder twijfel ge ïdentificeerd als Gerhard Eis- ler „Amerika's communist No 1" aldus is gisteren door de com missaris voor immigratie te Washington verklaard. De Ba tory wordt Zaterdag te Sout hampton verwacht. De versteke ling had, toen hij gevonden werd, te kennen gegeven, dat hij Eisler was, aldus een radio boodschap van de Batory. kan aanleiding geven tot finan ciële nadelen e. v. achteruit stelling voor promotie. Moeten we nu kalm wachten totdat in October de deuren van de Avondschool weer open gaan en kostelijke 5 maanden laten verlopen? Aan de hand hiervan deze vraag: Is de schip per e.v. zijn ondergeschikten wel goed doordrongen van het feit, dat het „verplicht diploma" voor de verantwoordelijke per sonen aan boord heel dicht bij is? Weten de varende mannen wel heel goed, dat de grote re derijen, Rijksinstellingen het diploma voor schipper bij een e.v. sollicitatie als eis stellen. Dat zeer kort geleden een commissie de betrokken Minis ter dringend geadviseerd heeft het diploma verplicht te stellen. Zeker we weten wel, dat er in zekere zin tegenstanders zijn van de Binnenvaartscholen, met als hoofdmotief: „Hoe kunnen ze je daar nu leren varen? Zon- intieprijs: 10 ct.; minimum rertentie 1,50- ng advertenties namiddags 3 uur kl. advertenties s 60 ct.; iedere ïeer 12 ct. Ver- Brieven onder r Bureau van dit cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. :ommissie PT POOLS ISTEL. mmissie van de 19 tegen 6 stern- voorstel verwor- etwelk de V. N. liende te verzoe- van verplaatste ,ar hun land van :ten terug te den. de propaganda aatste personen t en fascistische ■wijderd. 'oolse afgevaar- gde de interna- Lngenorganisatie ij goedkope ar- Ieverde aan de emarshalliseerde ;traties ;rlitn. chtige menigten :t stadhuis in de ctor van Berlijn n om deel te m demonstratie, Vestelijke stads- litgeroepen, ver- x dan 100.000 >p de Unter den owjet-sector. Zij jehele Oostelijke om te demon- het „democrati- ij droegen span- uzen, die oprie- an de verkiezin- Duitse Volkscon- huis in de Ame- ging een gejuich ■.ialistische leider in een rede ver- i nieuwe Gestapo ,-zone, de zoge- spolitie" moest tigd. Hij eiste, re concentratie- nwald" afgebro- de eerste Duit- ein, die na de trlijn arriveerde, zij door de Sov- soldaten te Ma- w behandeld" dat gewapende in, vrouwen en schillende uren buiten de trein len fouilleerden ge grondig door eet Westerse li- nende kranten i Russen in be- 50 zeiden zij, en Westelijke mar loor de Sow jets :rs van 80 Ooste- reor een Weste reren. F 3 migraine, schele hoofdpijn GOUDEN KOETS GAAT DOOR NEDERL. VAREN tren gyilUIlMi' woraen. Hoe? Kijk naar het opschrift boven dit artikel d.w.z. moet er een dagschool voor de Binnenvaart in Terneuzen komen? O.i. zo spoedig mogelijk. Desnoods van daag nog. Want in het najaar ongeveer October worden er weer examens afgenomen. Wanneer hier in Terneuzen een Dagschool is en, gezien het aantal schepen dat hier ligt, deze school dan eens een 20-tal leerlingen boven de 20 jaar zou bevatten, die een maand of 3, 4 trouw de lessen volgden, wij zouden een zeker succes kunnen garanderen. Wat velen in 6 maanden Avondschool hebben weten te bereiken is toch zeker mogelijk in 3 maanden Dagschool. Waarom werd de Avondschool een jaar geleden moeizaam in stand gehouden wegens weinig deelname en dit jaar diezelfde school door een 50-tal leerlingen bezocht? Zegt U dat niets? En wanneer wij ons oor hier en daar te luisteren leggen dan 15 ton cacao en -slag genomen. Ie Rijkspolitie en ie te Amsterdam lo van de kapi- olitie Jhr. B. F. ibben in samen- nerikaanse poli- de nacht van Vrijdag nabij bende smokke- toen deze bezig an 15 ton cacao nstig uit Neder- d voor Zwitser- n. emensen te Am- 1 reeds geruime en, dat een ben- bestaande uit uitsers en Polen, cacao en koffie via Duitsland nd smokkelde, ik wederom een ort per vracht tal Rijksrecher- politiebeambten ilgd. In Frank- •geladen worden i politiemannen inoaguuii er in zich in deze loods verdekt op te stellen, en toen de bende, bestaande uit 11 smokkelaars, met de goederen arriveerde, werd zij „met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ont vluchten, bij de achtervolging werd op de man geschoten, zijn er vele schippers die het nut van een diploma zeer zeker inzien. Daarom: laat onze kos telijke tijd niet te loor gaan. Een Dagschool in Terneuzen is niet alleen gewenst maar drin gend noodzakelijk. Waarom kan zo'n dagschool wel bestaan in A'dam, R'dam, Sneek en niet in Terneuzen? We zeggen altijd: hier in Zee land zitten we steeds in een hoek. Geef nu blijk van Uw willen om deze school hier in Zeeland tot stand te brengen. Van de betrokken autoriteiten kunnen we zeer zeker op volle medewerking rekenenen op U schippers? waardoor hij een schampschot aan het hoofd opliep. Het gehele complot is gearresteerd. Op een der arrestanten is een bedrag van 4000 dollar gevonden, het geen aan de chauffeur van de vrachtwagen, die de goederen vervoerde, zou worden uitbe taald. Het onderzoek is op het ogenblik nog aan de gang. IEUGD BESTUURT EEN STAD. Kogel komt na 32 jaar uit hoofdwond tevoorschijn VRIJE ZEEUW De Voorzitter der Tweede Kamer heeft een telegram doen uitgaan naar de leden, waarin verzocht wordt rekening te hou den met de mogelijkheid, dat de Regering Donderdag a,s in dat college een. verklaring wenst af te leggen- Zo de Regering aan haar voornemen gevolg geeft, zal de Kamer Donderdag en Vrijdag a,s. vergaderen, TI.ID OPHEFFING BLOKKADE Maarschalk Tsjoeikof, de Sow- iet-Russische militaire bevelheb ber in Duitsland, heeft gisteren een order ondertekend tot ophef fing van de blokkade van Berlijn 0x012 Mei één minuut over mid dernacht, overeenkomstig de door de Westelijke geallieerden getrof fen voorbereidingen. Regeringstroepen waren giste ren bezig met het aanleggen van een buitenste defensiegordel, die op één punt slechts ongeveer 50 kilometer van Sjanghai is verwij derd; zij hebben Zondag hun ver dedigingslinie ongeveer 65 km dichter bij de stad moeten leg gen, na het verloren gaan van het spoorwegknooppunt Kasjing, dat op een afstand van ongeveer 100 kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai is gelegen. In de buitenwijken van Sjanghai waren duizenden arbeiders bezig met het aanleggen van een netwerk van loopgraven en het opwerpen van versperringen; de verdedi- gmgsgordel rondom Sjanghai wordt door keurtroepen van de regering bezet. De nieuwe linie loopt over een afstand van ongeveer 130 kilo meter langs de Zuidelijke oever van de Jangtse; zij begint te Tatsjongn dat 50 kilometer ten Noord-Westen van Sjanghai is gelegen en eindigt aan de kust, bij de baai van Hangtsjou, welke 65 kilometer ten Zuid-W ester van Sjanghai is gelegen. De nieu we defensie-gordel loopt over Kas- han en Pinghoe. welke plaatsen respectievelijk 60 en 65 km ten Zuid-Westen van Sjanghai liggen. Gemeld wordt, dat een zeer zware strijd wordt gevoerd om Kashan. De treinen, die uit Sjang hai vertrekken', lopen niet verder dan tot Fengking, dat op 10 km afstand van Kashan ligt. Gedurende ruim 24 uur zijn geen berichten ontvangen over gevechten op grote schaal langs de door de provincies Tsjekiang en Kiangsi lopende spoorweg; wel wordt gemeldt, dat verschei dene steden aan dezie spoorweg door de communistische troepen ztjn hezGt. Volgens een dagbladlbericht deed een hevige ontploffing, ver oorzaakt door het opblazen door de regeringstroepen van een brug in dc spoorweg naar Feiping, het op een afstand' van ruim 600 kilo meter ten Oosten van Sjanghai gelegen Hankou op zijn grond vesten schudden. Er vertrekken van Hankou uit geen treinen meer in Noordelijke richting, De kantoren van de centrale lucht vaartmaatschappij in deze stad zijn gesloten en hef personeel heelt Hankou verlaten. In het van strategisch belang zijnde Woehangebied, waarin de- steden Hankoui, Woetsjang en Hanjang zijn gelegen is die staat van beleg afgekondigd. Het ge hele gebied is onder militaire con trole geplaatst. De plaatselijke bevelhebbers In dit gebied treffen voorbereidingen, om aan een stoot der communistische strijd krachten op grote schaal het hoofd te kunnen bieden. Door de legerleiding van het Woakongebied is een no>od!wet uit gevaardigd, waarin plunderaars agitatoren, saboteurs, stakers, spionnen en speculanten met de doodstraf worden bedreigd. Nader wordt in een door de garnizoensieiding van Sjanghai uitgegeven communiqué gemeld, dat de Chinese comunisten ver sterkingen aanvoeren die in gro ten getale ten Noord-Westen van Taitsjong 'n strategisch belang rijk punt in de nieuwe verdedi gingslinie van Sjanghai, dat 50 kilometer ten Noord-Westen van de stad is gelegen worden sa mengetrokken. In het communi qué wordt voorts melding ge maakt van gevechten op kleine schaal langs de! nieuwe verdedi gingslinie,. Door de hoofdcommissaris van politie van Sjanghai is gisteren bekend gemaakt, dat leden van die politiemacht, die deserteren met medeneming van hun wapens, te recht zullen worden gesteld. DE OPMARS NAAR SJANGHAI neDDen voor tre wv<*u» de West-Duiit.se industrie. Hij zei- de er zeker van te zip. dat vele Amerilkajanste zakenlieden zeer gaa,me kapitaal zullen willen in vesteren in West-Duitsland, in het bijzonder in het RuihrgetoiedJ, wan neer d'e politieke situatie geregeld zal zijn. Prof. Erhard noemde dln dit verband de ijzer- en staal industrie, de auto-industrie en de chemische industrie. Naar hij zeide zullen de Amerikaanse fir ma's voornamelijk machines ver schaffen aan de West-DUitse fa brieken in dezelfde branche, op welke wijze zij aandelen in Duitse ondernemingen zullen kunnen ver werven. Prof. Erhard' achtte het hoogst onwaarschijnlijk, dat een toekom stige regering van Duitsland be perkingen zal instellen op touiten- londse investeringen, daar naar zijn mening investeringen op grote schaal Duitsland weer op de been zullen helpen. Hij is van mening, dat Duitsland eerst moet, trachten aam alle oude eisen van buitenlandse beleggers te voldoen. dSör twee HSKBMPR voor Duit- Ise en Russische aangelegenheden. Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-75 CC. niet 1949 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 16 4.45 20.28 0.46 7.17 17 4.44 20.29 1.29 831 18 4.42 20.31 1.57 9.49 19 4.41 20.32 2.17 11.06 20 4.40 20.34 2.31 12.20 21 4.38 20.35 2.42 13.32 22 4.37 20.37 2.52 14.42 istratie ligt voor ïn ter inzage: de k.s. „Volendam" aankomst te umi a.s. Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijdenl Eénoftwee'AKKERTJES'enwègisdepijn^ 'AKKERTJES"zijn ware pijnverdrijvers. helpen direct (Ingez. Med.) De Koningin beeft t<x -stesnimjmg gegeven am de gouden koets in een varende tentoonstelling op te nemen. Op 25 Mei zal desae expo sitie te Middelburg officieel wor den geopend, waarna die tocht begint. Een hoge „Kempenaar", een binnenschip, dat door die particu liere Rijnvaartcentrale beschik baar is gesteld, zal tot half Augustus de kostbare last teza men met de crème caledhe, citrines met ham assemeretenuni formen en andere bijzondlerhedeiJ van „Prinsjesdag" over de Neder landse binnenwateren dragen. Dit schip is daartoe geheel omge bouwd en voorzien van eleetriacfc lijcht en een brandbeveiligings installatie. Een sleepboot zal da tentoonstelling van plaats tot plaats brengen. In vele plaatsen des lands, die. aan voldoende breed vaarwater liggien, zal men een of enige da gen de gelegenheid hebben cje koetsen en alles wat erbij behoort te (bewonderen. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt hiermee een wens vervuld van vele tiendtuiacn.- dten, die tot dusver niet, iln de gelegenheid waren de gomden koets te zien. Voorts hoopt mem er een belangrijk sociaal doel mee te dienen. De entréé's komen ten goede aan het Nationale Koningin Julianafonds ter bevordering van maatschappelijk werk. Ook de baten en de verkoop van een ge- illustreerde beschrijving van dc koets worden in deze instelling giestort. Dit fonds steunt maat schappelijke instellingen^ die in tijdelijke financiële moeilijkheden verkeren. De „Kempenaar*' met zijn gou den passagier begint op 25 MD dus zijn vaart in Middelburg. Via Zeeuws-Vlaanderen gaat de tocht door Brabant, Lambing en Gel derland, naar Overijssel. Ia Dren te kan vaniwege de vaarmogelijk- heden waarschajnlijk alleen. Miep- pel worden aangedaan. Friesland en Groningen wordlen doorkruist, waarna via Den Helder de ntis met ligplaatsen in enngje Noord- Holiaintdse plaatsen zal woonden beirndjgd. De organisatoren van deae tocht zullen geregeld bekend ma ken waar en wanneer de gouden koets zal komen' toirenienvarein. z verwachten een enorme belang stelling voor him drijvende koets huis. Ongeveer twintigduizend jeug dige Tsjecho-Slowaken uit scho len en fabrieken heibben gistere» voor drie dagen het bestuur over genomen van de stad Bmo, de hoofdstad van Moravië. Een Ka binetsdelegatie onder leiding van Antonin Zapo'tociky, die premier. ls in Brno aanwezig om toezicht te houden op dit experiment van de heropgerichte nationale jeugdor ganisatie. Twee 23-jarige communistische fabrieksarbeiders fungeren als voorzitters van de provinciale- en de gemeenteraad; studenten tre den op als verkeerspolitie en bus- personeel, terwijl andere jeugdi gen de leiding voeren van fabrie ken en coöperatieve winkels. Ook het plaatselijke radiosta tion en de theaters staan geduren de deze drie dagen onder leiding van jonge amateurs. Een 18-jari- gc farieksarbeider dirigeert drie dagen lang het nieuwsblad Lidave Noviny. Een fabrieksarbeider te Hudr dersfiield werd' in 1917 tajdiem® de eerste wereldoorlog - gewond, waarbij een kogel door zijn lin kerwang in *s mans hoofd drong,. Hij overleefde die verwonding; doch ©en operatie, om die kogel te verwijderen, werd te gevaarlijk geacht. De man had in de afge lopen 32 jaar -aanhoudend' last van hoofdpijn, doch dit zial mogelijk tot het verleden toehoren, aange zien de kogel Donderdag, toen hij hoestte, in zijn mond viel.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1